trekken nog eenigen tijd verei- schen. Aan de achterzijde zijn gelegen de kamer van de Prinses, die van den Prins, de eetkamer en de ontvangkamer-bibliotheek, welke vertrekken op een groot terras uitkomen, van waar af men een prachtig uitzicht heeft in het park met den vijver. Boven deze kamers werd de slaapkamer-af- deeling ingericht. De kinder slaapkamer is boven de speelkamer gelegen, aan het begin van den ronden vleugel. In den ronden vleugel bevinden zich op de bovenverdieping de vertrekken voorloeésen personeel, terwijl de keuken-afdeeling en verdere dienstvertrekken in de benedenverdieping plaatsing von den. Aan de achterzijde van het pa leis werd een filmzaal aange bouwd, die wordt uitgerust met een volledige geluidssmalfilmin- stallatie, terwijl ten slotte nog te noemen is de turnzaal, die aan het einde van den ronden vleugel is gelegen. Aangezien het prinselijk paar voor de inrichting van alle kamers persoonlijk aanwijzingen geeft en hiervoor niet ten volte gelegenheid was in verband met het verblijf van Hunne Koninklijke Hooghe den te Amsterdam, kon de meu bileering nog niet geheel worden voltooid en zal het nog eenigen tijd duren, alvorens afbeeldingen voor publicatie kunnen worden gemaakt. Prins Bernhard is intusschen weer bij zijn ge malin op het paleis. Zijn toestand is zoodanig, dat de reis zonder eenige stoornis kon worden aan vaard. Nadat de patiënt hartelijk af scheid had genomen van de directrice en verpleegsters uit het Burgerziekenhuis, is hij in ge zeischap van dr. T. vanValkenburg om 9 uur des morgens per auto naar Soestdijk vertrokken. De aankomst aldaar geschiedde bijna geheel onopgemerkt. Een enkele voorbijganger, die toevallig langs den weg was en den Prins verrast groette, kreeg een vriendelijken knik terug. Naast den Prins, die blootshoofd in de auto zat en gekleed was in een donkere overjas, was zijn adjudant gezeten. Men zag den Prins opgewekt en vlug uit de auto stappen en de trappen oploopen, om een oogenblik later door de deur naar binnen te verdwijnen. De vreugde, die daar achter de .witte muren heerscht, kan men zich slechts voorstellen. Hofjager Spek kan het ziekenhuis nog niet ver laten, hoewel de operatie aan de knie als geheel geslaagd be schouwd kan worden. De bewegingsmogelijkheid van de knie is goed. Zijn physieke toestand is gunstig. Voorbereiding tot de blQde gebeurtenis. Nu ook Prins Bernhard na zijn verblijf in het Amsterdamsche burgerziekenhuis in het paleis te Soestdijk is teruggekeerd, con centreert zich de belangstelling van ons volk meer en meer op de dingen, welke in de naaste toekomst daar zuilenplaats vinden. Het zal natuurlijk een ieder belang inboezemen te vernemen, hoe de blijde gebeurtenis bekend zal worden gemaakt. Zooiets is dikwijls niet eenvoudig en toch naar aller genoegen te regelen Toen Prinses Juliana in 1909 werd geboren, waren er nogal wat moeilijkheden. De buiten- landsche en ook de Nederlandsche persvertegenwoordigers waren on tevreden over het gebrek aan medewerking, dat zij van de autoriteiten ondervonden. Het kwam zelfs tot een officieele klacht bij den min. van buitenl. zaken. Als gevolg van een be spreking met den particulieren secretaris van H. M. de Koningin (destijds jonkheer Van Geen) bood deze aan 11 journalisten zijn werkkamer ten paleize aan6 buitenlandsche correspondenten en 5 Nederlandsche journalisten. Twee dagen hebben deze daar gebivakkeerd. In den vroegen morgen van den 30sten April, even na 7 uur, kwam de heer Van geen zijn kamer binnen en deelde zeer onder den indruk mede: „Messieurs! c'est une princesse". Toen begon de taak der jour nalisten, om liet nieuws te ver spreiden. De directeur van hei Ned. correspondenvtiebureau voor dagbladen, wist in het paleis een vertrek, waar een telefoon stond van daar uit telefoneerde hij hei bericht naar het correspondentie bureau, waar onmiddellijk een groot aantal dringende telegram men naar alle bladen in het ge- heele land werden verzonden. De andere journalisten renden onmiddellijk het paleis uit, om het bericht zelf naar hun eigen redacties te brengen, of telefonisch naar het buitenland door te geven. Bulletins waren in een omme zien gedrukt en verspreid. Deze bevatten slechts de mededeeling een prinses is geboren. Tegen acht uur was het berichi in Den Haag algemeen bekend en korten tijd later ook in dt andere steden en plaatsen in ons land. Hoe zal het dit jaar gaan De techniek staat nu in 1938 met haar modernste hulpmiddelen ter beschikking, om het blijde nieuws vrijwel gelijktijdig in dt groote steden en in de kleine plattelandsgemeenten, in binnen land zoowel als in het buitenland als in onze overzeesche gebieas deelen bekend te maken. Het Alg. Ned. Persbureau heeft I voor deze dagen een hoofdkwar tier der berichtgeving over dt blijde gebeurtenis ingericht, ge vestigd in het badhotel te Baarn. Behalve het A.N.P hebben tal van andere persvertegenwoordi gers hun intrek in dit badhotel genomen 14 telefoonlijnen zijn uit het gewone verkeer genomen en aangesloten op het badhotel in hotel Trier, aan den straatweg, recht tegenover het paleis, zijn de correspondenten van buitenland sche bladen ondergebracht. Een directe telefoonlijn waar borgt de onmiddellijke verbinding en het blijvend contact tusschen het paleis en de werkkamer van het A.N P. in het badhotel. Als nu in dat vertrek het aller eerste bericht binnen is, komt hei vraagstuk van de distributie. In de ontvangstkamer staat een telextoestel, dat met een specials lijn is verbonden met het Amster damsche kantoor van het ANP. Onmiddellijk na ontvangst van het bericht uit het paleis wordt het naar Amsterdam getelext, doch op deze telexlijn zijn ook aan gesloten twee ontvangstmachines, welke in de vertrekken voor de Nederlandsche pers te Soestdijk en twee, welke in het hotel Trier zijn opgesteld. Op hetzelfde oogenblik wordt het bericht dus ontvangen door het A.N.P. in Amsterdam, door de Nederlandsche journalisten in Baarn (badhotel) en door de buitenlandsche persvertegenwoor digers in hotel Trier te Soestdijk Slechts enkele seconden later begint het groote raderwerk en op dat moment ontvangen 80 couranten het bericht. De omroepveretnigingen wor den op hetzelfde moment in ken nis gesteld, zoodat het slechts een halve minuut kan duren, ot het bericht is overal, in ons eigei land en daarbuiten per radio bekend. Gelijktijdig met de Indische pers via A.N.P. en Aneta zal ook de Indische regeering ten spoe digste worden n elicht. En dit alles kan door één enkele handbeweging, door één vingerdruk. De Wieg. Woensdag is de wieg, die eigenhandig door de zusters van het diaconessenhuis „Bronovo" te Den Haag gevlochten en vol gens de eischen bekleed en gevuld is, alles in zalmkleur, ten paleize te Soestdijk bezorgd. Door het 's-Gravenhaagsche diaconessenhuis zijn op verzoek van den geneesheer van H. K. H. twee zusters-kraamverpleegsters aangewezen om bij de verwachte blijde gebeurtenis haar diensten te verleenen, en wel de eerste kraamverpleegster van het huis, zuster Trijntje Boonstra, geassis teerd door zuster Romkje Ver meer. AXEL, 7 Januari 1938. Onze feestplannen voor de wachtende groote gebeurtenis krijgen meer en meer vasten vorm. De commissie getuigt van activi teit en vergadert en beraadslaagt bijna dagelijks, want het wordt vermoedelijk kort dag. Intusschen is het de commissie ten zeerste aangenaam met een (gezien de omstandigheden) rede* lijk potje te kunnen beginnen. Als alles binnen is bij den pen ningmeester, zal men een begroo ting van pl.m. f360 kunnen op stellen, als resultaat van de ge- nouden collecte. In de gisteren door het comité gehouden vergadering werd het volgende programma vastgesteld Des morgens op den dag na de blijde gebeurtenis, van 8—8,15 u. klokgelui, 8,15 muzikale re veille door de harmonie Hosanna. Om 9,30 zal er vermoedelijk een groote feestelijke bijeenkomst worden gehouden in de Geref. kerk, waar toespraken zullen worden gehouden door de heeren geestelijken, waar in eensgezind heid het heugelijk gebeuren zal worden herdacht. 1 uur. Tractatie der school kinderen. 2 uur. Groot défilé, waaraan zal worden deelgenomen door de plaatselijke muziek- en zangver- eenigingen, kinderkoren en school kinderen. Planten van den her denkingsboom. Rondgang van den stoet, welke weer ontbonden zal worden op het marktplein. 3,30 uur. Zanguitvoeringen in Het Centrum. 7 uur lichtstoet (zie adverten tie) ook kinderen met lampions mogen aan den stoet deelnemen. Op het marktplein zal daarna een Oranjeboom worden ont stoken terwijl door de muziek- en zangverenigingen eenige num mers ten beste worden gegeven, alsook volkszang zal worden uit gevoerd. Een en ander zal in verband met weersomstandig heden kunnen gewijzigd worden, maar we hopen op goed weer en een vroolijk oranjezonnetje. In verband met bovenstaand ontwerp, dat de feestcommissie ons welwillend verstrekte, zouden we in overweging willen geven aan het défilé een extra-groep te verbinden, n.l. een eere-wacht te voet en te paard. In vroeger jaren werd dat, naar we ons her inneren ook gedaan. Wandelaars zijn er tegenwoordig genoeg en als er daaronder zich enkelen in een aardig costuum steker, dan kan dat een mooi effect geven. Ook ruiters hebben we in onze gemeente (zelfs een vereeniging), en dus kunnen die zich ook onder commando stellen. Kom, wie pakt het aan politie-commissaris en een be stuurder der Chr. vakbeweging, kwam Kees weer in het rechte spoor en vormde het slot een liefelijk beeld van huiselijken vrede en geluk. Dhr. Kunst hield hierna een gloedvolle rede, waarin hij wees op den nood dezer tijden, als gevolg van de werkloosheid, die nu reeds 8 jaren de wereld teistert. Grooter dan de maatschappelijke ellende achtte spr. echter den geestelijken nood, waarin de menschheid verkeert, ofschoon we in bns goede vaderland ons nog gelukkig mogen achten in tegenstelling met het buitenland. Zie bijv. naar Rusland, Duitsch- land en Italië, wat daar gebeurd is en nog plaats vindt. Van den heilstaat is nog niet veel terecht gekomen. Men beschouwt en vereert de dictators dier landen als afgoden, die de wereld uit het moeras zullen redden. Doch de weg, waarlangs een Stalin of een Hitier de wereld aan zich willen onderwerpen, kan niet anders dan door bloed en tranen voeren Reeds rommelt in de verte de donder der kanonnen, als voorboden van naderend onheil. Met onze Chr. vakbewe ging moeten we hiertegen stelling nemen, ofschoon wij ons aller minst voorstellen hier een heil staat te kunnen stichten. Slechts met het oog gericht op het lich tend kruis van Jezus kan de ont redderde wereld in haar nooden en behoeften geholpen worden. Men noemt ons als leden der Chr. vakbeweging wel eens dom pers, die in het maatschappelijk leven niet zoo veel te beteekenen hebben, doch naast den dienst voor Christus strijden wij ook voor gerechtigheid in de maat schappij en voor een mensch- waardig bestaan. Dat leert ons ook het Evangelie. Spr. wekte daarom alle Christenmannen en vrouwen op, om zich aan te sluiten niet alleen bij de Chr. vakbeweging, maar daarvoor ook krachtig propaganda te maken. Na deze met applaus beloonde rede volgden nog een tweetal komische films, die de lachspieren danig in beweging brachten. Dhr. Verschelling sprak hierna nog een kort woord van dank voor het welslagen van dezen avond. Ten slotte werd nog gezongen „Een vaste burcht is onze God" en daarna de samenkomst met dankgebed door dhr. Kunst ge sloten. 's Namiddags is een kinder voorstelling gegeven, welke even eens goed bezocht was. Afd Axel N. C. L B Propaganda avond Woensdagavond werd alhier i Het Centrum een propaganda- avond met filmvoorstelling ge houden door de afd. Axel van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders, welke flink bezocht was. De samenkomst werd geopend door dhr. A. Verschelling, waarna gezongen werd Psalm 89 9 Vervolgens ging dhr. Verschelling voor in gebed en heette allen hartelijk welkom in 't bijzonder het hoofdbestuurslid dhr. Kunst, die de films zou afdraaien en een propaganda-rede uitspreken. Allereerst werd vertoond de Jubileum-Oranjtfilm, met allerlei beelden uit het leven van de Kon. familie en speciaal van Prinses Juliana en Prins Bernhard, vanaf haar geboorte tot hun huwelijk. Hierna volgde de propaganda film „Toegemuurde verten", met een treffend tafereel uit de crisis jaren. Een gelukkig gezin dat van Kees Kommer, totdat ook hij door werkloosheid getroffen werd en op zijn zwerftochten door de groote havenstad in slecht gezel schap kwam. Het ging van kwaad tot erger, tot hij in de gevangenis kwam. Maar dank zij de bemoei ingen van een menschlievenden De jaarvergadering van de afd Axel van den Ned Chr. Land arbeiders Bond, die gisterenavond in de Herv. Zondagschool werd gehouden, was druk bezocht en droeg zooals gewoonlijk een fees telijk karakter. Na het zingen van Psalm 68 10 en gebed door dhr. M. Wieland, richtte deze zich als voorzitter met woorden van welkom tot de aanwezigen, waarna hij in breede trekken een oveizicht gaf van het wel en wee der afdeeling in het afgeloopen jaarj Daarna sprak Ds. J S. Post een inleidend woord, waarin hij wees op de beteekenis def land arbeiders in deze maatschappij, vol onzekerheid. Doch de chr. landarbeiders mogen hierdoor niet ontmoedigd worden en blijven vertrouwen op God, die hen op deze plaats gesteld heeft. Hij wekte allen en vooral de jongeren op, om moedig verder te sirijden tegen de moeilijkheden des levens, met het oog op Gods Woord gericht. Dhr. P. C. Mangold, secretaris, bracht, hierna een breedvoerig jaarverslag uit, waarin hij wees op het geringe bezoek aan de ledenvergaderingen en hulde en dank bracht aan het hoofdbestuur voor de afwikkeling van diverse zaken. Het aantal leden is ge stegen tot 225. Een belangrijk bestuursvoorstel zal op een vol gende ledenvergadering ter tafel komen, nl. volledige aansluiting bij het t.b c.-foiuis Ten slotte wekte hij de leden op tot meer activiteit en uitdraging der chr. beginselen, Ter afwisseling volgde hierna een korte voordracht door mej. A. Verbrugge. De penningmeester, dhr. D. J. Freekenhorst bracht vervolgens een uitgebreid financiëel verslag uit, met eenige algemeene be schouwingen en indrukken. Hij wees op een stijging der werk loosheid onder de landarbeiders en ook van den levensstandaard. Doch er is geconstateerd, dat in verschillende bedrijven opleving merkbaar is en hopelijk zal deze zich ook tot de landarbeiders uitstrekken. De ontvangsten over 1937 be droegen f 5253,02 en de uitgaven f5273,10, zoodat er een nadeelig saldo was van f20,08. Met het overschot van vorige jaren was op 31 Dec. jl. nog in kas'f 135,01. Er werden in 1937 door werk- looze leden 6046 handteekeningen geplaatst. Uitgekeerd werd uit de werk- loozenkas f6525,20, d. i. iets minder dan in 1936. Ter verpoozing werd na dit verslag een versnapering rond gediend en volgden zang, muziek en voordrachten, benevens een inleiding door dhr. Jac. de Pooter Cz., handelende over het gilde- wezen. Dhr. Vingerling, lid van het hoofdbestuur, sprak hierna uit voerig over de beteekenis, de taak en den ernst der chr. vak beweging, ook in het gezin. Ook deze spreker spoorde aan tot meer activiteit, opdat ook de Zeeuwsche landarbeiders meer tot gelijkstelling zullen komen met die in andere provinciën. Vervolgens weer een voordracht, ronddiening van versnaperingen en muziek in de tweede pauze. Hierna vermeldde de agenda een inleiding door dhr. D Bare- man Dz., handelende over de roeping der chr. vakorganisatie, welke grooten bijval genoot. Verder toespraken en geluk- wenschen van afgevaardigden der aanverwante organisatie's en voor drachten van mej. Simons en dhr. Boeije. Wegens het late uur konden enkele voordrachten en een samen spraak, die nog op het programma stonden, niet meer uitgevoerd worden, zoodat de voorzitter een slot- en dankwoord sprak in plaats van Ds. Van Oeveren, die verhinderd was. Met het zingen van een psalm vers en dankgebed werd hierna deze gezellige 7e jaarvergadering gesloten. Door eenige leden van de har monie „Hosanna" werd voor het muzikale gedeelte zorg gedragen. De postdienst op In verband met komende ge beurtenissen, is, naar de directeur van het P.T.T. kantoor alhier ons mededeelt, de volgende regeling getroffen Op den eersten weikdag vol gende op de te verwachten blijde gebeurienis in het Koninklijk Huis I zal het postkantoor voor den post dienst worden gesloten om 13 uur. De avondbestelling vindt op dien dag niet plaats. In de openstelling voor den telegraaf- en telefoondienst zal geen wijziging worden gebracht. Het Centrale postgirokantoor verzendt op dien dag geen af rekeningen. Bij het te 's Gravenhage gehouden examen voor commies bij de Rijks directe belastingen en accijnzen slaagde o.m. de heer P Hummelen, tijdelijk hulpcom mies te Axel. Bij K B. is met ingang van 15 Januari a.s. benoemd tot burgemeester der gemeente Zuid- zande de heer J. P. M. Beelaerts van Emm choven. De heer Belaerts van Emmicho- ven is thans ambtenaar ter secre tarie der gemeente Voorst. Hij is 27 jaar en de liberale beginselen toegedaan. Fees'programma te Hnlst. Door het feestcomité ter ge legenheid van de blijde gebeur tenis is thans het feestprogramma vastgesteld. Herauten te paard zullen de blijde boodschap ver-

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2