'J Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaali deren, EEN GIFTMENGSTER \n. 79 DINSDAG 4 JANUARI 1938 53p Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. KEN UW LAND Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. tot 5 regels 6U Centvoor Groote letters worden naar ADVERTENTlEN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franc© ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. Terugblik. Als we onze gedachten over 1937 laten gaan, ten opzichte van wat in het Buitenland voorviel, dan hebben we daar geen ver- heffenden indruk van. In Spanje bleef de burgeroorlog voortwoe den hij verwekte eenige maien internationale spanningen, welke geheel Europa in vuur en vlam dreigden te zetten. In het Verre Oosten ontbrandde een krijg, welke voor de internationale samenwerking al even gevaarlijke aspecten* vertoonde. De Volken bond, waarop vlak na den wereld oorlog een groot deel der mensch- heid zijn hoop vestigde, bleef bewijzen van onvermogen over leggen Italië zegde het lidmaat schap er van op. In het Nabije Oosten (Palestina) duurde de onrust voort, welke Engeland zooveel zorgen geeft en Musso lini er toe verleidde zich op te werpen als „beschermer van den Islam". In Duitschland nam de strijd tusschen kerk en staat zulke scherpe vormen aan, dat de hoop op een verzoening vrij wel den bodem werd ingeslagen. In Rusland ontdekte de dictato riale regeering van Stalin hon derden politieke „misdadigers", die na summiere processen voor het meerendeel werden doodge schoten. In Amerika begon zich in de maand Mei een nieuwe economische teruggang af te tee kenen, welke momenteel reeds een merkbaren terugslag op han del en bedrijf in tal van andere landen uitoefent. En zoo zouden we door kunnen gaan en nog tal van andere vree- selijke menschelijkheden opsom men, waarvan we zoo gaarne zeggen, dat ze onmenschelijk zijn, maar die in hun uitwerking toch in het dierenrijk hun voorbeeld niet hebben. Het dier is niet zoo vindingrijk, niet zoo geralfineerd, niet zoo duivels valsch in zijn optreden. Het dier loert en ver scheurt zijn prooi, als het de kans heeft, maar die prooi is zich dat FEUILLETON Terwyl hy haar dartel gesnap aauuoorue en opmerkte hoe dol by zy was met haar smulpartij vond hy, met een gevoel van teederheid, dat Eva in veel op zichten een kind was gebleven, een heerlyk, stout, kind maar de gedachte aan een verkwistend, zeltzuchtig kind kwam niet in hem op. En Mintlaw was niet de eenige man, die op dien vierden dag van September zóó teeder, zóó lankmoedig over Eva dacht. Ook haar man wist zy denzeitden indruk >te geven, toen zy een maal behagetyk met hem gezeten in hun leegen eerste-klas-coupé bly het bamsteenen sigaretten pijpje te voorschijn haalde, dat zy dien middag voor hem ge kocht had. Was hy al een beetje geprik keld over baar buitensporigen kooplust, tevens was hy getroffen bewust en weet, dat het met een vijand te doen heeft, die niet vooraf conferentie's houdt en met vredevolle vriendschap feesten en maaltijden aanlegt. En toch moeten we over die zoogenaamde conferentie's en feestmalen niet te smalend oor- deelen, want in aanmerking ge nomen, dat er toch menigmaal gevreesd is en in Volkenrechter lijken zin voldoende aanleiding was, om oorlog te ontketenen, zijn we toch dank zij die gehou den besprekingen tot heden voor den wereldbrand gespaard ge bleven. We moeten ons toch indenken, dat de personen, die hetzij in den Volkenbond of in ander ver band met elkaar spreken, als hoogstaande menschen overleggen en wellicht voor elkaar persoon lijk zooveel respect krijgen, dat ze eenmaal in hun land terugge keerd bij hun Regeering ook weer betere indrukken vestigen, dan die welke soms onder het volk leven. Er is geen Europeesche oorlog ontbrand j de wereldvrede, d.w.z de gewapende vrede tusschen de groote mogendheden (Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italië, de Ver. Staten) kon worden gehand haafd. Het heeft wellicht zin op dit verschijnsel den nadruk te laten vallen. Trouwens hij valt er als 't ware uit zichzelf al op, zoodra men zich rekenschap van het totale beeld tracht te geven Is het niet heel merkwaardig, dat al de schijnbaar rampzalige gebeur tenissen ten spijt, de algemeene constellatie der wereld aan het einde dezes jaars er niet veel slechter aan toe lijkt dan aan het begin Misschien zal men bij een nadere beschouwing der fei ten en hun achtergrond zelfs tot de conclusie moeten komen, dat de constellatie op 'toogenblik iets beter is dan twaalf maanden geleden. Zien we naar Duitschland b.v., dan dacht iedereen in 1933 eigen lijk al, dat het niet lang meer duren zou, of Hitier zou van en blij door het feit, dat zy aau hem had gedacht. E^n buiten sporigheid is nooit heel erg, wanneer zy rechtstreeks ten goede komt aan de critiek Maar toen Birtley Raydon trachtte, Eva haar onderhoud met mijnheer Buch te laten vertellen, betrok haar gezichtje. Is 't niet genoeg, dat ik gedaan heb, wat je van me verlangde? Ik wil er liever niet over spreken. HOOFDSTUK XIV. Kort nadat Birtley Raydon naar Londen was vertroKkeD, ontving zyn huishoudster een brief, waarin de juiste tijd was aangegeven, waarop de nieuwe keukenmeid in het midden der volgende week op The Mill Bouse zou komen. Dat beteekende, dat zy, Ade laide Strain, den attocht moest blazen en zy begon spijt te ge voelen, dat zy dien ochtend niet met juffrouw Jameson had ge sproken. Maar toen had zy in een toestand van overspanning en verslagenheid verkeerd, geheel in tegenstrijd met haar gewone, zakelijke kalmte. En zoo was haar instinct, om het zoo te „Mein Kampf" een „Mein Krieg" maken. En zoo was de verwach ting nog drie opeenvolgende jaren. Thans is men gaan inzien dat de vorm, waarin Hitier en zijn vol gelingen hun dreigementen gieten, minder oorlogszuchtig gemeend zijn. Men zou met een Hollandsch spreekwoord kunnen zeggende soep wordt nooit zoo heet ge geten, als ze wordt opgediend. Én daarom is de vrees niet zoo groot meer. En gelukkig maar. Een voorbeeld gaf daar blijk van in het afgeloopen jaar, toen de Deutschland" werd gebombar deerd door Spaansche vliegtuigen en Hitier dus gereede aanleiding had om Spanje den oorlog te verklaren, waardoor hij zeker zijn Italiaanschen collega Mussolini en den Spaanschen Franco een dienst zou hebben bewezen. Maar het is niet zoo ver gekomen. En ook wat den toestand in China be treft, waar Mussolini openlijk sympathie met Japan betuigt, houdt Hitier zich onzijdig. Intusschen is de vriendschap tusschen Engeland en Italië er niet op verbeterd. Eerst heeft Italië zich al geërgerd aan de houding die de volken aannamen tegenover zijn Keizerrijk Abessi- nië, dat door de groote mogend heden nog altijd niet als officiëel bezit van Italië wordt erkend (Duitschland uitgezonderd). En dat Italië eerst heimelijk en later openlijk de revolutie in Spanje steunde, zgn. om het te sparen voor het Russisch bolsje wisme, viel ook niet in den smaak van de Volkenbondstaten. Duitsch land hielp daar eerst ook een beetje aan mee, maar sinds de zgn. niet-inmengingscommissie aan 't werk is, is dat afgeloopen, met het gevolg, dat Italië nu uit den Volkenbond trad. En zoo zien we dat het nog overal broeit en konkelt om zijn zin door te drijven. Want al is het dat nu Duitschland kalm is, toch zet het ook zijn verlangen door om koloniën te krijgen en dal kan ook weer niet zonder ze van een ander te nemen. noemen, achteraf beschouwd, ditmaal niet practiscb gebleken. Maar nu was het zaak, dat juffrouw Jameson, hoe eerder hoe beter, wist, dat zy de familie Raydon ging verlaten. Aangezien dit geen zaak was, die zij telefonisch wilde behan delen, besloot zij na de thee nog eet s naar het paviljoen-zieken huis te gaan. Onder haar eenzame lunch en gedurende de eerste uren van dien langen namiddag overdacht zy met schrijnende duidelijkheid opnieuw haar wanhopige pogin gen om werk te vinden. En telkens voelde zy een pijnlyke steek van zelfverwijt, als zij dacht aan de drie guiujes, die zy pas bad uitgegeven voor een nieuwe avondjapon Heel ver keerd en verkwistend was dat van haar geweest. Zy had liever een net, eenvoudig en practiscb mantelpakje moeten koopen, waarin z(j op bezoek bad kunnen gaan, om zch aan te bieden voor een nieuwe betrekkiug. Ein delijk schelde zy en verzocht het kamermeisje om haar thee buiten te willen brengen, onder den cederboom op het grasveld. Zy was gaan houden van den ouden Mill House-tuio en verioopen Ook 1938 blijft dus voorloopig nog een vraagteeken zetten achter het woord „vrede". Amerika. Ickes, de Amerikaansche minis ter van binnenlandsche zaken, heeft in een voor de radio uit gesproken redevoering o.m. ge zegd, dat er in de Ver. Staten een onverzoenlijk conflict bestaat tusschen de macht van het geld en de macht van het democra tische besef, dat in de afgeloopen maanden zoo'n hevigheid heeft bereikt, dat het duidelijk is, dat het tot het einde toe, tot de plu tocratie of de democratie, moet worden uitgevochten, totdat Ame- rika's zestig families of Amerika's 120 millioen menschen, het zullen winnen. Deze zestig families hebben gedreigd, dat tenzij zij vrij zullen zijn te speculeeren, vrij van voorschriften, vrij cm de rest van ons zonder beperking van hun financiëele en oeconomische macht te overheerschen de Vereenigde Staten hun eerste algemeene sit-down staking zul len hebben, niet van de arbei dersklasse, niet van het Ameri kaansche volk, maar van zestig families en van het kapitaal, dat geschapen is door het geheele Amerikaansche volk, waarover de zestig families de controle hebben verworven. Indien het Amerikaansche volk dit bluf noemt, aldus Ickes, zal Amerika een democratisch en vrij Amerika zijn, doch wanneer het Amerikaansche volk voor deze bluf zwicht, zal Amerika een fas cistisch Amerika zijn, dat onder worpen is aan de groote zaken lieden, een geknecht Amerika. Na aanvallen op eenige leiders der industrie, besloot Ickes met de schuld voor de tegenwoordige omstandigheden toe te schrijven aan de onwelwillendheid van zekere uit den tijd zijnde leiders van particuliere ondernemingen om het democratisch spel te spelen. Concludeerende sprak Ickes de waarschuwing uit, dat de macht der „geconcentreerde wtlvaart" zomer, toen de Raydons met hun gasten langdurige roeitochten maakten, had zij daar heel wat eenzame uren doorgebracht, waarin zij zich, zoo al niet ge lukkig dan toch wel rustig had gevoeld. Juist toen het tafeltje met theeblad door het kamermeisje buiten waren gebracht, Btopte een auto op den straatweg, ging het hek van The Mill House open en stapte dokter Durham den tuin in, de vriendelijke ouderwetsche buitendokter, die al wel veertig jaren de ziekten en kwalen had behandeld van heel de eenzame bevolking in die gezonde streek. Mevrouw stond van haar rieten stoel op en liep hem over het grasperk tegemoet Dokter Durham Dat treft u, ik heb juist de thee klaar. Er klonk iets warms in haar toon. De dokter was een van de weinige menschen, voor wien zy in het atgeloopen jaar wer kelijk sympathie had opgevat, en by, van zyn kant, was een vao de weinige personen uit de plaats, die de dame-huishoudster by de Raydons inderdaad graag mocht. Hy vond mevrouw Strain ioo in de a.s. zitting van het congres gedwongen moet worden zich te schikken naar de Amerikaansche wetten. Naar aanleiding van deze ru briek mochten we van den heer Mr. P. Dieleman het volgende schrijven ontvangen Middelburg, 31 Dec. 1937. Waarde Redacteur, Eenigen tijd geleden vroeg een inzender in Uw geacht blad of iemand wist wat eigenlijk „blik ken", als een gedeelte van den Zaamslagschen polder heet en als voorkomt in de „Blikstraat" in den Coegorspolder eet. beteekent. Ik heb altijd gedacht, dat die benaming in verband staat met die aan sommige buitengronden gegeven, in 't bijzonder, wanneer zij nog onbegroeid zijn. In tal van octrooyen voor be dijking vindt men dan ook het woord „blikken", b.v. om ons tot Zeeuwsch Vlaanderen te bepalen, in het octrooi ter bedijking van buitengronden onder Biervliet van 4 Juni 1638. Daar zouden worden bedijkt „schorren, gorssen, slicker, ende blieken". Men moest voor begroeide en rijpe schorren be talen, „sonder van Blieken ofte Slicken eenige vergeldinge te moeten doen" (Groot Plakkaat- boek 11 1592). In zijn boek over Wolphaarts- dijk deelt v. d. Baan (pag. 411) het octrooi mede ter bedijking van den Oost Nieuwlandschen polder van 10 Mei 1597. Ook daarin wordt gesproken van een gedeelte dat nog geheel „bliek" was. Blikken zijn op- of aanwassen in hun eerste stadium, dus van min dere waarde, waarom ook vader Cats zong Ziet aanwas is een ding, dat zonder ons gevoelen, Komt stijgen uit de zee en aan den oeverspoelen. Al schijnt het eerst maar zand en niet dan énkel bliek, Het neemt gedurig toe en wordt ten leste slick. En daarna wast er gras. al pbysiek weinig aantrekkelijk, toch zulk een gevoelige, verstan dige vrouw. Zy was zoo heel verschillend van het meerendeel zyner ze nuwachtige, welgedane dames- paiiënten zoo heel anders ook dan zijn eigen aanstellerige vrouw, ofschoon hy dit nauwe lijks tot zich zelf durfde zeggen. Ook waardeerde bij hoog me vrouw Strain's innige opt ff rend# liefde voor haar zoontje Gilly. Thee O, heel graag, me vrouw. Maar u hoeft geen twee de kopje te laten komen, schenkt u maar wat in dit kommetje van het melkkannetje, want ik heb een beetje baast. Is mynheer Raydon in bed Mevrouw Strain keek heel verbaasd op. Hy is naar Londen. U is toch zeker niet gekomen, om mynheer Raydon te bezoeken? Ja zeker. Hy telefoneerde vanmorgen naar myn huis, zei, dat hij zich niet goed voelde en scheen, zooals mijn vrouw zei, erg teleurgi steld te zyn, omdat ik er niet was. (Wordt vervolgd), AXELSCHE COURANT Ga vlijtig met uio kinderen om zij blijven kort uw eigendom. Dit het Eugelsch, 40 -

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 1