Eenige perceeien DIJK Een flinke Woning aan Winterhanden en Wintervoeten KLOèsTIRiALSEN Voor slechts 10 cent Land bouw. Rechtzaken. Ingezonden Stukken. Gemengd Meuws. F i 1 m n i e u w s. Advertentiën. Donderdag 6 Januari 1938, De rest van de AFBRAAK van het Oude Gemeentehuis en de Pastorie, Kantoor van W. A. DEN BQGGENOE te Axel, Nieuwstraat 24. ongewone verlichting op één der étage's van het manufacture magazijn van de firma Visser Koole alhier. Hij waarschuwe! onmiddellijk de bewoners, doch kreeg geen gehoor, zoodat hij besloot bij de overburen te bellen, waar inderdaad de familie Visser vertoefde. Alhoewel hevig geschrokken, pakte men direct aan en ofschoon ook de brandweer gewaarschuwd werd, behoefde deze niet mee op te treden en werden de vlam men spoedig gebluscht. De oorzaak was. dat een dei 'bediende's een strijkijzer aan h> stopcontact had aangesloten en vergeten had dit uit te schakelen Gezien de grootte van h< magazijn en het brandbaar goedj was de schade onberekenbaar geweest, indien dit onheil niet ontdekt was geworden. kunt U nu kennis maken met de zoo voortreffelijke kou-, griep- en pijn verdrijvende „Mynhardijns" (hartvormige cachets). Tijdelijk proefdoosje 10 ct. Bij Apoth en Drog. „Raplde" De korfbalvereniging van de zen naam gaf Dinsdagavond in haar clublokaal bij nu j. Gilijamst alhier een tooneelavond, die zij haren donateurs gewoon is te geven. En zij deed dit ook op de wijze, zooals we dat van haar gewoon zijn. Want als de voor zitter, dhr. C. J. Schieman in zijn openingswoord mededeelde, dai de sportieve resultaten dit jaar niet aan de verwachting voldeden, dan kunnen we daarbij als pendant hangen, dat dit door dezen „bon ten Dinsdagavond" wel vergoed is. Opgevoerd werd een blijspel in drie bedrijven, getiteld „Frans knapt het op". Nu, die Frans had heel wat op te knappen ook en werd door zijn Mies, die hij in vertrouwen nam, nog bijna mat gezet. De inhoud bestond, kort gezegd, in de moderniseering van een antiek echtpaar, waarin de pantoffel een groote rol speelde en die meesterlijk werd vertolkt (van een kat gesproken). Maar ook de anderen, Jan Bol niet te na gekomen kweten zich goed van hun taak. We mogen con- stateeien, dat de opvoering der bedrijven op hoog peil stond en voor beroepss"pel niet onderdeed. Trouwens, „Rapide" stelt nu eenmaal hooge eischen aan haar uitvoeringen en zonder in vleitaal te vervallen, moeten we zeggen, dat het onderscheid met andere uitvoeringen hier, duidelijk uit komt, al dient hierbij gezegd, dat persoonlijke ontwikkeling bij de regie enz. ook een rol speelt. Met dat al is er om de ver schillende typen en uitdrukkingen gegierd en dus was het geen wonder, dat gretig werd gekocht, toen men ter versterking der kas Toten aanbood op een door een der donateurs geschonken kanarie met kooi. Ditmaal was no. 13 een geluksnummer, dat in 't bezit was van Mw. van S.-S. De pauze's werden aangevuld door het orkest van de Gebr. Vlaeminck uit Lokeren, wier spel bekend is, doch nu sommige nummers nogal forsch speelden. Begonnen met het clublied vormde dit ook het einde, nadat de voorz. het publiek dank had gezegd (hetmoest eigenlijk anders om geweest zijn) voor de aandacht en het spontane appiaus moge vermeerdering van leden en dona teurs daaraan evenredig zijn Ten slotte zij nog vermeld, dat ook het bestuur der Ax. Voetbal club voor dezen avond was ge noodigd. Ds. H. Akersloot van Houten Roos, predikant bij de Ned. Herv kerk te Sas van Gent, die met emeritaat gaat, hoopt op Zondag 2 Januari, des namiddags 2.15 uur, te Philippine en op Zondag 9 Januari, des namiddags 2 uur te Sas van Gent zijn afscheidspredi- katie te houden. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau L. J Geelhoedt, wethou der der gemeente Terneuzen en lid v«n de Prov. Staten van Zee land. Te Oostburg heeft de Chris telijke Boeren- en Tuindersbond en adres aan den Raad gericht inzake subsidie voor een cursus voor Landbouwhuishoudkunde,en heeft den gevraagden steun ge kregen. Fietsendief gepakt. De politie te Terneuzen heeft aangehouden en ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld zekeren L. J M, 36 jaar, goochelaar, zonder vaste woon- f verblijfplaats, die er van ver dacht wordt zich te Terneuzen te rebben schuldig gemaakt aan dief stal van een rijwiel. Dit rijwiel is in April jl. va en voetballer ontvreemd en was e Gent opgespoord. M. "die met een woonwagen te Terneuzen stond, was er mede naar België uitgeweken. Thans was hij te Doetinchem en iiep daar in den val. Aanvaring. Woensdagnacht is een Joego- slavisch stoomschip, dat op weg was met een lading pyriet naar Antwerpen, in aanvaring gekomen met een ander schip en gezonken. Het is in zinkenden toestand c>m- hoog gezet op de slikken, ter hoogte van Baalhoek nabij Wal soorden. Twee opvarenden wor den vermist. De overigen zijn geland en naar Antwerpen ver trokken, terwijl enkele personen nog aan boord bleven om be hulpzaam te zijn bij de berging. Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgenomen openbaarmakingen in zake het Handelsregister betref fende Zeeland ontleenen wij het volgende Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Nieuwe inschrijvingen J. van Damme, IJzendijke, ex port van aardappelen J. C. de Dobbelaere, IJzendijke, garage bedrijf; Fa. J. G. de Groen en Zoon, Terneuzen, timmermansbe drijf P. Hooftman, Breskens, kruideniers- en manufacturenzaak, enz.; K Kayser, Terneuzen, gros sier in biscuits, enz.; Magazijn „De Zon", Oostburg, in manufac luren, enz.I. J. Schijve, Nieuw vliet, installateur, zadelmaker, enz.; Zonnevijlle en De Sutter, Oostburg, meubelmakerij en stof- feerderij. Wijzigingen C. J. de Bree—van der Peijl, Terneuzen; 1. P Casteleijn, Ter neuzen; J. Huijssen Dieleman, Terneuzen; A J. Klaassen, Ter neuzen; D. H. Littooij Azn., Ter neuzen R. Platteeuw, Terneuzen A. J. Risseeuw, QroedeA Schijve, Nieuwvliet; Van der Sloot's schoenmagazijn en repa- ratie-inr., Terneuzen; E van de Vijver, Sluis; De Zeven Gebroe ders, Terneuzen. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen 3 strengen touw, A. F. Slijpen Kerkdreef 24 een portemonnaie, M. Schieman Julianastraat. P. v. V,, 27 jaar, te Westdorpe, verdacht van landlooperij 3 d. hecht, en 3 jaar opzending voorw. De rechtbank te M'ddelburg veroordeelde in de zitting van 29 December E. D 28 jaar, chauffeur te Axel, wegens overtreding der Motor- en Rijwieiwet tot f40boete of 10 dagen hechtenis. J. G., 26 jaar bakker te Oost- bufg, wegens meineed tot6mnd. gevangenisstraf. Dinsdag besliste de Haag sche rechtbank dat de gijzeling van den journalist Hansen na 31 Dec. weer met 12 dagen zou worden verlengd. En Woensdag werd de man op vrije voeten ge steld. Men weet niet op welke gronden dit besluit rust, maar zeker is, zegt het Vad., dat noch de burgemeester, noch B. en W. hierin de hand hebben gehad. Teelt- en steunregeling voor den akkerbouw in 1938. Politierechter te Middelburg. Zitting van 28 December 1937. J. J. Dh., echtg. van A. K27 j., wonende te Hulst, verdacht van beleediging. f 10 b. of 5 d. h. A. J. R., echtg. van P. v. d. V., 37 j., wonende te Clinge, verdacht van mishandeling, f 15 b. of 10 d. P. J. R26 jbankwerker te Clinge, verdacht van verduistering van een rijwiellantaarn, f 25 of 15d J. F. v. d. B., 32 j arbeider te Sas van Gent, verdacht van mishandeling, f20 of 10 d. h. E. L v. H 54 j., handelaar te Ter Neuzen, verdacht van mis handeling f30 b. of 15 d. h. A R., 26 j., werkman te Ter Neuzen, verdacht van beleediging van agenten v. politie, f 20 of 10 d. F. D., 29 jaar, werkman te j Ter Neuzen, verdacht van mis handeling. f 10 b. of 5 d. h. E M R., wed. van G. A. d P 58 j., naaister te Terneuzen, verd. vat) beleediging, f 10 of 5 d. h, Naar wordt medegedeeld, heeft de minister van oeconomische zaken de teelt- en steunregeling voor akkerbouwgewassen oogst 1938 vastgesteld. Zooals reeds eerder werd mede gedeeld, is de richtprijs voor ge middelde kwaliteit tarwe, gele verd ter plaatse van normale aflevering op omstreeks 1 Febru ari 1939 vastgesteld op 10 per 100 Kg. Het ligt in het voornemen van den minister te bevorderen dat de pryzen van rogge en gerst zich zulleD bewegen tusschen 7 25 en 8 25 per 100 Kg., af geleverd ter gewone marktplaats. Voor haver wordt geen richt prijs gegarandeerd Zoolang zulks Hoodtg wordt geoordeeld, zal door heffing aan de grens steun aan den prijs worden gegeven. De regeling voor erwten en veldboonen zuIIpu in groote trek ken dezelfde zijn als die voor den oogst 1937, alleen ten aan zien van den richtprijs voor groene erwten zal inzooverre een wyziging worden aangebracht, dat de richtprijs niet meer zal gelden voor erwten van superi eure kwaliteit, maar voor erwten van gemiddelde kwaliteit. Aan de met granen en peul vruchten te betelen oppervlakte zullen geen beperkingen worden gesteld, De regeling voor aardappelen zal, uitgezonderd een verhooeing van de teelthf ffing van 30 tot f 50 per H.A., in groote lynen dezelfde zijn als die welke voor den oogst 1937 is getroffen Om trent het areaal fabrieksaardap pelen kunnen nog geen mede- deelingen worden gedaan. Be iangbebbenden zullen echter tij dig worden ingelicht. Aangaande verkrijging van uitpootvergun- ningen voor fabrieksaardappelen zij verwezen naar hetgeen dien aangaande reeds werd gepubli ceerd. Voor suikerbieten zal eenzelfde regeling als voor 1937 worden toegepast. De totale hoeveelheid suikerbieten waarvoor de garan tieprijs, welke op f 10,25 per 100 Kg b yft bepaald, zal worden uitgekeerd, zal geen wijziging ondergaan, uitgezonderd de even tueel voor nieuwe gronden (ont eigening e d.) te verleenen ga rantie, welke niet ten Taste van de andere suikerbiettelers zal komen. Gezien de situatie op de vlas- markt is besloten voor den oogst 1938 geen maatregelen te treffen. De regeling voor cichorei zal voor den oogst 1938 van kracht blyven. Aangaande koolzaad en den steun aan de griend- en riet cultuur werd 'reeds eerder een beslissing genomen, waaromtrent toen mededeeling werd gedaan. Koio dampvergiftiging. Te Nuland is de 25 jarige dochter van den landbouwer Van Santvoort door kolendamp vergiftiging om het leven ge komen. De oudste twee dochters van h t gezin sliepen in een kamerte, waar een kleine kachel brandde. De moeder hoorde omstreeks middernacht een geluid en toen zy ging kijken, vond zij beide meisjes bewusteloos te bed De jongste der meisjes bleek reeds overleden. De toestand van de a dere dochter is ernsiig. Massa ortslag. Het automobielconcern Genera! Motors heeft besloten met ingang van 1 Januari 30 000 arbeiders en employé s te ontslaan. Als motief wordt aangevoerd de al- gemeene achteruitgang geduren de het afgeloopen kwartaal in bijna alle takken van hetAme- rikaansche bedrijfsleven. Na deze massale ontslagen zullen by het concern nog 205 000 men8cben werkzaam zijn Er zal slecht drie dagen in de week gewerkt worden, tot de omstan digheden beter worden. ELKiN WINTER LEED HU Dank zij den KLOOSTERBAtSEM komt hij daar voor goed van af. ,Geen goud zoo goed" f Twee ton voor het Misdeelde Kind. Even een paar postzegels koo- pen natuurlijk kinderzegels voor de Nieuwjaarswepschen. Dan z'en ze er dubbel fleurig uit en degenen die ze ontvangen, waardeeren de goede gedachte, Uit z(Jn asch verrezen Langen tyd was er, door ve lerlei redenen, eenige stagnatie in ons werk Thans evenwel bopeu we met nieuwen moed ons heerlijk werk, de hulpver leening aan de verdrukte Chris tenheid in Rusland, weer aan te vatten. We kunnen U mededeelen, dat alle onzekerheid omtrent het resultaat van onze milddadigheid is weggenomen en dat we, op gezag van Dr. Steir.wand te Dor- pat, den leider van den Balti schen Rusland arbeid, kunnen verzekeren, dat Zeeland een bepaald aantal gezinnen kan hel pen. Ieder gezin, dat in Rusland om des geloofs wil ten prooi valt aan honger en ellende, kan door ongeveer f 15,per maand, dus f180,'8 jaars worden geholpen en behouden. Indien wij als Zeeuwsch Gomi 20 gezinnen voor oifta rekening nemen, is dat wel waarlijk niet te veel gevraagd. Twintig martelaars gezinnen gered door f3600, 'sjaars. O, zeker, het is wel een klein procent van het groot aantal verdrukten, maar beden ken we, dat Christus zich ook om den enkeling bekommerde, dan zij het ons een eer in Chris tus Naam enkelen van Zijn Kerk te steunen in den zwaren en bitteren strijd des geloofs. Als dan ook binuenkort een beroep op U gedaan wordt door „De Zeeuwsche Beker" hopen we, dat die oproep niet tever geefs zal zijn. Gaarne ben ik bereid Uw ga ven in ontvangst te nemen, terwyl ik hierby nog mededeel, dat de heer G M. A Lakmoes, oud Indisch Schoolhoofd, Koude kerke B 386 zich bereid heelt verklaard, inlichtingen te ver strekken over den Rusland ar beid en mede te werken aan de propaganda voor het werk van „De Zeeuwsche Beker". Het Provinciaal Comité te Middelburg bestaat uit de heeren: J F. Heemskerk, voorzitter, F H. Geursen, secretaris, J. W. Dippel, Ned. Herv. Predalg. adjunct, G. F. Nolte, Ev. Luth Pred., P. J F. vau Voorst Vader, Ned Herv. Pred W. L. Pel, arts, A Petermeyer, leeraargym., d! Bremmer, Geref. PredA H. Ousseren, Geref. Pred., K Hui- ziüga, direct, kw «ch., J. Terp stra, notaris, A Koning, Geref. Pred propagandaleider en pen ningmeester. Voor het Comi vnd., A. KONING, St. Laurens, giro 220659 Ziegfeld de Revue-koning is de tiiel der hoofdfilm, die Het Centrum hier op l en 3 Januari a.s. geeft. Bewonderenswaardig is de handigheid en levensmoed, waarmede Florenz Ziegfeld zich ondanks herhaalde tegenslagen contanten weet te verschaffen door het arrengeeren van revue's en kunstavonden. Ongetwijfeld zal deze film een schittering van too- neelen geven en bovendien de noodige spanning in den con currentiestrijd die hij met zijn vriend voert om „de geliefde". Aan deze film gaat een kluch tige film vooraf, onder den naam „Van kwaad tot erger". Deze films worden Zaterdag ook in matinée vertoond. Notaris FANOY te Axel, is voornemens ten verzoeke van den heer C. WESTDORP te Goes, op nam. I uur te Axel, op de Markt ie vérkoopen als: 4000 Vioer-, Schot-, Kraal- en Velgdeelen, 1000 eiken en grenen Balken, partij Binderbalkjes met Moerbalken, groote partij Metselsteen, groote partij Ramen en Deuren, 500 Vloertegels, Pompen en Atvoer- buizen, 40 koopen Brandhout, verplaatsoare Directiekeet, ijzeren Balken (N P. 25) tot M lang, enz., enz. Alles vanaf heden te bezichtigen. BETALING contant Op donderdag 13 janu ari 1938, nain. 2 uur, zal ten verzoeke van de familie VAN HAELST te Moerbeke-Waes, in het hotel hij Mej. Wed. W. A. Nieuwelink te Hoek, in het openbaar worden veikucht: (z g. binnendijk van den Oud Westenrijkpolder) te Hoek, kadaster sectie E nos. 161, 162 en 163 en sectie I nos. 1243, 1244 en 1245, samen groot 3 H A. 6 A. 10 c.A. (6 gem. 261 roeden). Verdeeld in koopen. Aanvaarding bij dj betaling, zijnde 1 maand na de toewijzing. Nadere inlichtingen ten ge- melden kantore. TtO HUUH in de Uentsche Vaartstraat. Te bevrafaen bij H. VAN LU1JK Prins Hendrikstraat 33, Axel. „Door mijn beroep moest ik den ge* geheelen dag op straat loopen en daar door gingen de plekken altijd open en begonnen te zweren. Van alles pro beerde ik, maar baat vond ik niet, tot dat ik met Kloosterbalsem begon. El- hen ochtend en avond deed ik die op de plekken. Ze genazen binnen een week prachtig en voor goed. Nu smeer ik als 't koud wordt van te voren mijn handen en voeten eiken ochtend me! Kloosterbalsem in en heb sedert dien geen last meer van winterhanden en -voeten gehad." (g ORIGINEEL TER INZASS Onovertroffen by brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bfj Kheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten62'/2 ct. en 1.04 BON voor Inzenden in open couvert, GRATIS als drukwerk (l'/2 ct.) aan MONSTER Handelmij. L. I. Akker, R 'dam

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 2