0 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen, No. 78. ZATERDAG 1 JANUARI 1938 53e .Jaarg. J. C. VINK - Axel. Nieuwjaar geve moed! Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTlEN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. mmf mm Lezer, als ge ons blad in han den krijgt, is het weer Nieuwjaar Daarom roepen wij elkander toeVeel heil en zegen toege- wenschtEn die zegenwensch moge dan niet klinken als een gewoon goeden dag zeggen, maar laten we die van harte uitspreken tot onze medemenschen. Niei alleen tot onze naaste familie leden, maar tot allen, die we ontmoeten en in gedachten tot iedereen. „Uw naasten als U- zelven" zoo luidt het tweede der hoofdgeboden welnu mogen we dat eens ter harte nemen in 't bijzonder op dezen dag, want dat is noodig. Nog pas hebben we de Kerst klokken gehoord en voor wie de Kerstklanken tot in het hart tril den, zullen die niet verdoofd zijn. Vrede was de grondtoon. Dat wil zeggen het fundament waarop we ons leven moeten opbouwen. Nu is Nieuwjaar misschien een tijdstip, waarop met dat bouwen gemakkelijker begonnen wordt dan op andere tijden. We zijn dan in een stemming waarbij eerder vergeten wordt, wat achter ons ligt. We voelen ons opge lucht, dat dit jaar van moeite en leed achter den rug is en nog slechts in herinnering bestaat. Het oudejaar is voorbij en we beginnen een nieuw. Nieuw is altijd iets onzekers maar ook hoopvol Als iemand met iets nieuws begint, dan is hij nooit verzekerd of het slagen zal, maar hij hoopt, en daarom ook is hij begonnen met nieuw. Men is vaak zelfs overtuigd, dat het nieuwe beter, mooier zal zijn. Men begint met nieuwe werk tuigen, nieuwe gebouwen, nieuwe methodes, nieuwe wetten, nieuwe gewoonten en instellingen, omdat men in het nieuwe „winst" ziet voor zijn bedrijf, zijn positie, zijn lichaam of geestelijke gesteldheid. Zóó moet het ook zijn met ons in het nieuwe jaar. We moeten het hoopvol beginnen met de overtuiging, dat er toekomst voor ons in zit en dat het vooruitgang geeft. We moeten ons een toe komstbeeld scheppen, dat boven het verleden uitstraalt. Dan be ginnen we met moed de ver nieuwing. Ja, het is alles duister nog om ons en we weten er niets van, wat 1938 ons brengen zal. Maar dat is juist een reden om te be ginnen met den wensch, dat het goed zal zijn. Elke wensch houdt een kiem van hoop in zich. Teleurstellingen komen altijd nog vroeg genoegdaar moet men niet op zitten wachten. Neen, we beginnen met de hoop, dat onze wenschen in vervulling komen. Zeker, dat is gemakkelijk ge zegd zegt men maar als die toekomst reeds de schaduwen vooruitwerpt, wat dan Ons antwoord is daaropOra et Labora, bid en werk. Een moedelooze vraagt zich af, of er in het weieldgebeuren van deze eeuw wel sprake van voor uitgang of hcop kan zijn. Doch gelukkig is het geloof voor de meeste menschen aan dezen voor uitgang de basis van hun denken en doen. We weten zeer goed, dat de geestdrift der hoop alleen diegenen moed kan geven, welke zich aan dat geloof vast klampen, al is het vaak slechts onder den indruk van het oogenblik. Want straks is de Nieuwjaarsdag voorbij en is de bekoring ervan vergeten. Slechts enkele weken verder schrijven we 1938 weer even ge- dachtenloos neer als nu 1937. Naarmate men ouder wordt verwondert men zich, dat de menschen een nieuw jaar nog met feest en gejuich inzetten. Maar bedenk dan lezer, dat het pessimisme, de moedeloosheid, daarbij ook een groote rol speelt. Wie nu eenmaal gaarne het hoofd neerlegt en zich beklaagt of laat beklagen, doet dat immer: want dezulken kennen geen geluk, geen vreugd, geen dankbaarheid. Zij zijn altijd troosteloos en dus schakelen we die eigenschap uit en richten ons tot de menschen, die ook ondanks hun leeftijd met de jeugd kunnen meeleven en achter hun mismoedige gedachten, waarin ook berusting kan zijn, ook de jeugd zien, die nog zoo veel te wenschen heeft, en daarom met des te meer hoop de ver nieuwing ingaat. Ook de menscfyheid vernieuwt af en toe en voelt dal vaak naar lichaam en geest. Als bij den een de jaren klimmen en ver wijzen naar de groote grenspaal, dan naderen voor een ander de bruidsdagen. De een legt de bijl erbij neer, de ander neemt die op om zelfstandig zijn weg te banen in de maatschappij. Daar ontkomen we niet aan, dat gaat steeds door. Maar als we dat nu als een vast, geregeld terugkeerend ver schijnsel zien, dan weten we ook, dat het óns niet anders zal gaan en we evengoed die eind paal bereiken zullen, zoodat we eigenlijk niet anders te doen heb ben, dan ons daar naar in te richten. En dus mogen we bij vernieuwing daarbij onze gedach ten bepalen, met den moed op vooruitgang, bij het bereiken van ons levensdoel. Nieuwjaar vestigt onze gedach ten ook op het lot van anderen. We begroeten elkaar wederkeerig met gelukwenschenwat zal daarvan verwezenlijkt worden Zeker niet alles, doch we nemen ons voor althans van onzen kant te doen, wat we kunnen. Geve het Nieuwe Jaar nieuwen moed, nieuw vertrouwen in de verwezenlijking van een goeden vooruitgang op alle gebied. We wenschen dit voor ons Land, ons Vorstenhuis, onze Re geering, ons Volk en in 't bij zonder ook onzen Lezers toe. Nationaal geschenk voor Prinses Tullaa. Het landelijk comité van aan beveling van de stichting „Ons Kind" deelt het volgende mede Het fonds, dat de stichting „Ons Kind" bijeen hoopt te brengen en dat door H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bern- hard wordt aanvaard als een nationaal geschenk ter gelegen heid van de geboorte van het Prinselijk kind, hoopt men te vormen, in de eerste plaats uit het batig saldo van den verkoop van de twee luxe-uitgaven van het boek „Ons Kind", gids voor jonge ouders. De prijs van deze uit gaven, f 100 en f25, is weliswaar aanzienlijk te noemen, maar daar staat tegenover, dat de namen van de inteekenaren op een van deze beide edities, waarvan de eerste uit genummerde exemplaren op bijzonder papier bestaat, vermeld worden in de uitgave en op de oorkonde, welke het H. K. H. aan te bieden exemplaar zal verge zellen. Intusschen deelt het landelijk comité ven aanbeveling mede, dat ook zij, die het fonds op andere wijze willen helpen San- groeien, daartoe ruimschoots ge legenheid krijgen. Ten eerste door storting op de postrekening van den penningmeester, den heer J. M. G. van Lanschot te 's-Her- togenbosch (nr. 175,70 van firma F. van Lanschot met vermelding „Ons Kind") en ten tweede door het koopen van zegeltjes, die het publiek binnenkort door vele jeugdige handen zullen worden aangeboden en die men reeds zal kunnen verkrijgen van een waarde van vijf cent af. Uit het een en ander moge dus duidelijk zijn geworden, dat men niet op de heugelijke gebeurtenis zelve behoeft te wachten om het fonds, dat te dier gelegenheid wordt gesticht, te bedenken. Het comité zal het integendeel op bijzonderen prijs stellen, wanneer men reeds thans bijvoorbeeld bij wijze van laatste goede daad in dit jaar met bestelling van boeken of met overmaking van gelden begon, opdat reeds op den dag van de heugelijke gebeurtenis een hechte basis aanwezig zij, waarop kan worden voortgebouwd, ten einde, als het feestgedruisch zal zijn verstorven, de weerklank er van te kunnen hooren in den vorm van een kapitale som, bijeenge bracht ter eere van het kind van staat en ten bate van het in eenig opzicht behoeftige Neder- landsche kind. Prins Bernhtrd naar huls. Naar gemeld wordt, zou Prirses Juliana nog vóór Oud jaar het Burgerziekenhuis te Amsterdam verlaten en naar Soestdijk gaan, waarna haar gemaal op 5 Januari toestemming zal worden verleend eveneens naar Soestdijk te ver trekken. Uit goede bron vernam men bovendien, dat de geneesheeren van de Prinses de blijde gebeur tenis op of omstreeks 15 lanuari verwachten. Minister Coljjn ongesteld. Naar gemeld wordt is Minister Colijn ongesteld tengevolge van een lichten griepaanval. De werkloosheid De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 6 tot 11 December 1937 bij gesubsidieer de vereenigingen met weikloozen- kas waren aangesloten 545.600 personen (waarvan 73.600 land arbeiders.) Voor de 472 000 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidspercentage 28.8 (in de vorige verslagweek, 22 tot en met 27 November 1937 was dit percentage 26 5). Voor de 545 600 verzekerden met inbegrip van de landarbeiders was het werkloosheidspercentage 28.3. Blijkens een opgave van den directeur-generaal van werkver schaffing en steunverleening wa ren einde October 1937, 48 259 arbeiders geplaatst bij een werk verschaffing. Het bestuur van het werkfonds 1934 heeft opgegeven, dat op 17 December 1937 rond 6950 arbei ders aan het werk waren met behulp van dit fonds. Sylvia Pankhurst De oude Engelsche strijdster voor de rechten van de vrouw, Sylvia Pankhurst, heeft een brief gezonden aan H. M. de Koningin waarin zij uitdrukking geeft aan haar ontsteltenis over de berichten dat de Nederlandsche regeering stappen heeft gedaan bij de Bel gische regeering om een voorstel te steunen, dat de Volkenbond de bezetting van Ethiopië door Italië zal erkennen. Schrijfster vertrouwt, dat H. M. de Koningin haar grooten invloed zal aanwen den om een dergelijk verraad aan de beginselen van het handvest van den Volkenbond, welke zoo noodzakelijk zijn voor het welzijn van alle landen, te voorkomen. AXEL!, 1 Januari i938. Nog altijd is er belangstelling voor het slooperswerk van hei stadhuis. Nadat Woensdagochtend het dak en de 3e verdieping ont ruimd waren, stond daar de toren alleen op den zolder op zijn vier pooten Een bijzondere nieuws gierigheid bestond er dus bij velen, toen men wist, dat het plan bestond den toren met takels om te trekken. Dit ging inderdaad ook niet zoo gemakkelijk, want bij een eerste poging brak de ijzeren pen en bleef dus de spits nog staan. Toen deze was los gezaagd en werd omgetrokken, viel die weer tusschen de bindten en dus buiten berekening. Beter ging het met het restee- rend gedeelte, het klokkenhuis, waaruit intusschen het uurwerk en de klok waren verwijderd. Na met man en macht aan twee sterke kabels bij herhaling te hebben getrokkeh, stortte het gevaarte met donderend geraas kantelend naar beneden, onder getuige van een groot aantal belangstellenden. Intusschen is ieder verbaasd over het vlotte verloop van dit slooperswerk en blijkt wel, dat ook dit weer met vakkennis ge paard moet gaan. Feestp^annen Ruim 40 personen hadden gis terenavond gehoor gegeven aan den oproep van onzen burgemees ter, om ter vergadering in Het Centrum te komen, ter bespreking van feesfplannen bij gelegenheid van de a.s. blijde gebeurtenis in het Vorstelijk gezin. In zijn openingswoord zeide de burgemeester, dat reeds in ver schillende gemeenten van ons land feestelijkheden in voorbereiding zijn en daartoe commissie's zijn gevormd. Hij wilde de vergadering nu eerst vragen of men er mee accoord ging om ook in Axel dezen weg te volgen en een com missie te benoemen, die de ver dere regeling ter hand zou nemen. Uit het stilzwijgen der aanwezigen meende de voorzitter te mogen concludeeren dat men hiermede instemde en stelde daarna voor een commissie van 7 personen te kiezen, die een en ander verder zou regelen. Deze verkiezing had een vlot verloop, daar vooraf be paald was en goedgevonden, dat de 7 personen, die de meeste stemmen behaalden, als gekozen zouden worden beschouwd. In de commissie werden geko zen de heeren F. Dekker Pz., A. van Maale, A. Th. 't Gilde, J. A. Slijpen, F. Schauwaert, E. van de Casteel en J. Ie Feber Laatstgenoemde nam echter de benoeming niet aan, waarna de heer J. M. Oggel als gekozen werd verklaard. Deze heeren zullen dus de plannen maken en de regeling der feestelijkheden op zich nemen. Hiervoor zal, zooals gebruikelijk, Dij de burgerij worden gecollec teerd. Doör een der aanwezigen werd nog de vraag gesteld of het wen- schelijk was om de thans be noemde feestcommissie te doen aanblijven voor de feestelijkheden ter gelegenheid van het 4U jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. De voorzitter antwoordde hier op, dat dit niet de bedoeling was en deze oproep slechts gold voor de a.s. blijde gebeurtenis. In het volgend jaar kan dan voor de viering van het regeeringsjubileum nogmaals een vergadering worden belegd en men blijft dan vrij om de gekozen commissie te hand haven of een andere te kiezen. Nog werd de wenk gegeven om behalve met lijsten, ook weer met gesloten busjes te collectee ren, daar gebleken is, dat dit goede resultaten oplevert. De voorzitter zeide dat deze wenk ter harte zal worden genomen, dankte daarna de aanwezigen voor de prettige samenkomst en sprak den wensch uit, dat de feestelijk heden weer echt genoegelijk zullen worden gevierd. Als aanvulling op bovenstaande vernemen we, dat de bestuurs- functie's verdeeld werden onder de heeren Oggel als voorzitter, Dekker 2e voorzitter, Van Maale secretaris, Schauwaert, penning meester en Van de Casted plaats vervanger. Als voorloopig programma werd genoemd het houden van volksspelen, défilé van muziek- en zangvereenigmgen met kinder koren en schoolkinderen, licht- stoet en het vertoonen van een verlichten Oranjeboom. Het plan bestaat ook om een blijvenden herinneringsboom te planten. In een eerstdaags te houden vergadering met besturen en schoolhoofden zal een en ander nader worden geregeld. Gloed afgeloopen) Toen Dinsdagavond J. Diele- manPz huiswaarts ging en daarbij de Schoolstraat passeerde, w rü zijn aandacht getrokken dooreen AXELSCHEffi COURANT Zóó zien ze er uit de cachets Mijnhardt Nemen zeer gemakkelijk in. Koker 12 cachets 50 et. 2 stuks 10 ct. Bij Apoth. en Drogisten.

Axelsche Courant | 1938 | | pagina 1