Nieuws- en Advertentie I) 1 a d S voor Zeeuw sell - Vlaanderen. EtN GIFiMtNGSTER No. 77. DINSDAG 28 DECEMBER 1937. 53<* .Jaarsr. J. C. VINK - Axel. BERICHT Nieuwjaars advertentiën Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Lentvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. geplaatst worden vooi 40 cents indien niet grooter dan 10 regels zijnd. Grootere advertentiën wor den naar pluitsruimte berekend. Inzendingen worden gaarne in gewacht vóór op op Vrfldag 31 December, uiterlijk tot voor middag elf uur. DE UITGEVER. Schepenhuis en Stadhuis, u. Omstreeks 1528 werd Axel in het Oosten uitgebreid: We lezen in de stadsrekeningen van den aanvoer van 5000 causyesteenen en 14200 markantsteenen, terwijl in 1531 werden aangevoerd 121/, last straatsteenen en er in 1542 nog aankwamen 19000 causye steenen. Zelts al mochten er straten in de pude stad vernieuwd zijn, toch moeten er enkele uieuwe straten in het Oosten aangelegd zijn, welke het bewijs leveren, dat Axel in dien tijd zich uit breidde en dus zeer welvarend was. De zee, die door de over stroomingen van 1530, 1532 en 1570 het gat van den Braakman meer en meer uitholde, naderde Axel. Het gat van Buuxgate, waar Maurits in 1586 den zeedijk deed doorsteken, bevond zich niet ver meer van Axel. De Gentsche Vaart werd in dien tijd steeds ondieper en moeilijker te bevaren. Zware lasten moesten in Neuzen uit de grootere schepen in kleinere overgeladen worden en Karei V moest een reglement samenstellen, waarin voor elk der belendende perceelen werd vast gesteld het aandeel in de totale kosten ter onderhouding en uit dieping van onze Oostvaart. Een andere belangrijke gebeur- FEUILLETON Uit het Engelsch. tenis van dien tijd was de Kerk hervorming, welke hier ook door drong. Waar Axel zooveel met Gent gemeen had, bekwamen hier door de Pacificatie van Gent in 1576 en de Religionsvrede van 1578 de Hervormde predikanten het recht te prediken. Onder deze zijn de bekendste Caspar van der Heyden en Balthazar Pieters in 1566. Arnoldus Steur 1379 en Christuffel van den Bulke in 1580. Parma drong naar het Noorden op en deed steeds meer gebied onder het gezag van Spanje terugkeeren, waardoor mannen als Rennenberg de zijde van Oranje verlieten en zich aan 's konings zijde voegden. En in dien tijd van onrust maakte Axel zich gereed om den zetel van het stadsbestuur te ver plaatsen van de „oude" stad naar de „nieuwe". Waarom werd het stadhuis niet op de plaats van het Schepenhuis gebouwd Was het omdat Axel zich naar het Oosten uitbreidde en men het stadhuis in het centrum wilde plaatsen, of trok de nabijheid der Gentsche Vaart aan We hebben er geen oorzaak voor kunnen vinden. Het was ook niet, omdat er een groote markt was, want eerst in 1596 zou door het weg breken van een huis of boerderij „de ghelderse blomme" de markt ontstaan. In elk geval zou voort aan de Zuivelmarkt het middel punt niet meer wezen, waarom heen de stad zich groepeerde. Juist een jaar voordat Servaas van Steeland (geen Steenlaan, zetterin October 1583 tot de zijde van Parma overging, lezen we in de stadsrekening van 1582- 83 van het bouwen van een stad huis op de plaats, waar het tegen woordige staat. Met het Schepen huis zou voortaan niet meer ge rekend worden. Jammer is het, dat we uit dien tijd zoo weinig officiëele bescheiden in ons ste delijk archief aantreffen. Alleen No. 609, de stadsrekening van 1582-83 geeft ons eenige inlich tingen omtrent den bouw. We lezen daar n.l. de post: „Eerst betaelt Jan de Parcheere en Joost Malront, temmerlieden, a! se anghetiomen ende ghemaect heb ben tstathuys dezer stede per diy disiyncte ordonnantiën over de 2e, 3e ende laetste paye (betaling) 150 pond. De bouwkosten kun nen dus geweest zijn 4/s maa' 150 pond is 200 pond Van be raadslagingen tot den bouw of berekening der kosten lezen we verder niets. We zien ook, dat alle bouwkosten uit de gewone inkomsten bestreden werden. Geen leening werd ervoor ge sloten. Alleen sluit de rekening met een tekort van 891 pond 12 schellingen 4 penningen, welk tekort in volgende jaren moest aangezuiverd worden. We be zitten, jammer genoeg, geen tee- keningen van dit stadhuis. Wanneer we alle bouwkosten uit de rekening optellen, komen we minstens op een bedrag van ongeveer 560 pond a 6 gld. is 3360 gld., welk bedrag toen zoo groot was (het geld had toen een 20 a 30 maal zoo groote waarde), dat er een flink gebouw voor kon gezet worden. Caland zegt in zijn „Oudste Stadsrekening", dat het naar Gothische orde gebouwd was, dat het aan de voorzijde 4 „canteelen" had en terzijde van den toren 4 torrekins (kleine torens). Meer kan ik er niet over vertellen. Ik zal nog enkele pos ten uit de rekening geven die er ons wat van meedeelen. Wie deze posten vervelen, sla ze maar over. Ik zal ze in de hedendaag- sche taal geven. „Betaald Jan de Parcheere voor 't leveren van schaliën (leien voor 't dak) en houtwerk, dienende tot twee dak vensters en 9 vensters aan het stadhuis 6 pond 10 schellingen". We zien, dat in de 200 pond niet alles begrepen is, zooals ook zal blijken uit de volgende posten. Ook blijkt dat het dak met leien gedekt was. „Betaald denzelfden De Par cheere voor 't leveren en maken van de deur voor de „secrete camere" (secretarie) 20 schel lingen". „Betaald aan Wulfaert Witte- wror.ghele, loodgieter, over de levering van lood „verwrocht" aan het stadhuis 35 pond 18 schell. 6 penn." Een aardige Middeleeuwsche naam dat Wul faert Wittewronghele. Diezelfde Wulfaert krijgt nog 16 pond voor lood en nog eens 20 schell. voor 't opzetten van de priemen aan de vensters. Dan krijgen we weer een andere post „Betaald Thylman Vermeere van 't schilderen aan 't stadhuis en 't maken der „Glacen" en 't vergulden van de wyserpriem en de „bursten" 25 pond 6 schell. 8 penn." Die naam Ver meere heeft m.i. een Vlaamschen klankwat met bursten bedoeld is weet ik niet. Een volgende post wil ik geheel laten hooren „Betaald jan Coopman „schaelie deckere" voor 't leveren van scha liën (leien) met het dekken van 't astreck boven den steiger en het leveren van 156 voeten bursten 10 pond 13 schell. 8 penn." Lieven Iegiere, de steenhouwer, levert arduin, eerst voor 19 pond 3 schell. 10 penn., verder nog voor de arduinen vensters voor 16 pond 13 schell. 4 penn. en later nog voor 12 pond. Joos van Helstrate levert ijzer werk en „naghels" (spijkers) voor 32 pond 9 schell. 2 penn., terwijl Rogier d'Hertooghe voor 7 pond 6 schell. ijzerwerk levert Een eigenaardige post is deze Betaald Joost Hoeydes voor 100 paneertichelen verbesicht an den eerdt 4 schell. 4 penn." Er moest een haard gemaakt worden voor de verwarming en tegen den wand werden tegeltjes gezet. Dan komt een post, die spreekt over het afbreken van een kerk en het gebruiken van de materialen daar van aan het stadhuis. Is dit de parochiekerk geweest, of stond er op de plaats van het stadhuis vroeger een kerk, die afgebroken was (kerk van den abt)? of was het een kerk op een andere plaats „Betaald Arnaut Martens, ont vanger van de kerk voor arduin gekomen van de kerk en gebruikt aan den toren 8 pond 6 schell. 8 penn." Joos Malront mtakt nu nog 6 dakvensters voor 3 pond 10 schell. Luenis Zeghers levert een haard- ijzer voor 29 schell. Dan worden er nog 9 dakvensters gemaakt voor 4 pond 10 schell. Laat ik u nu nog de laatste posten geven „Betaald Victor Triest voor de levering van een duyst (een dui zend) steenen en looden nagels 11 schell". „Betaald Jan de Parcheere voor 't leveren vaa hout en 't maken van 4 torentjes op den toren van 't stadhuis 28 pond". Dat zijn dan de torentjes terzijde van den grooten toren, zooals we bij Mid deleeuwsche torens wel meer zien. „Betaald Jan Thiras voor 't le veren van de „sigiën"(?) in de vierschare 10 pond 8 schell. 4 penn." Dit zouden versieringen van den schoorsteen kunnen ge weest zijn. De vierschare was de plaats, waar recht gesproken werd en omdat dit vroeger op de tegenwoordige raadszaal ge beurde, noemde men die raads zaal ook wel de vierschaar. „Betaald Joos Malront voor 't leveren van 4 canteelen voor 't stadhuis 10 schell." De volgende maal beginnen we aan de beschrijving van het stadhuis van 1662, want het stad huis van 1582 heeft maar dienst gedaan tot 1662, dus 80 jaar, wat voor een stadhuis, en dat voor dien tijd, zeer kort was. Nog wil ik hier vermelden, dat dhr. J. A van Hoeve, Nieuwstraat, alhier mij mededeelde, dat de rij huisjes langs de Algem Begraaf plaats even voor of omstreeks 1895 gebouwd moeten zijn door wijlen dhr. Andr. Cornelissen, en dat de „Kruuikt lder" op verzoek van Van Hoeve vnd. aan hem werd afgestaan, met het doel aan een werklooze eenig werk te verschaffen. Dus toen ook al werkverschaffing, en wel door een particulier. DE JONGE. AXELSCHEM COURANT. - ln het Nieuwjaarsnummer, dat op Nieuwjaarsmorgen zal verscnijneii cn in ue kom der gemeente huis aan huis zal worden bezorgd, kunnen weder Menig een, die een top zou willen bereiken, betreurt het dat die boven en met beneden gelegen is. Na ongeveer vijf minuten weggeble ven te zijn, komt de chef terug en de spanning op haar gezichije siende, roept hij haar opgewekt loe De zaak is in orde! U wilt mijn verontschuldigingen zeker wei aan vaarden, mevrouw Birtley Raydon,voor raqn zakelijke nauwkeurigheid in deze Maar u oegrijpt, niet waar. ..en hij kqut op het kaartje, dat hij in de hand noudt. O, natuurlijk begrijp ik dat, mijn- neer. Het is zoo'n belangrijk bedrag, met waar Een van Eva's groote aantrekkelijk heden is, dat zij nooit kattig, nooit opvliegend, nooit stekelig wordt. Terwijl zij hem de hand toesteekt, zegt zij lief: Ik dank u zeer. Kolonel Mintlaw is een oud vriend van me tk ken hem al uit den oorlogstijd. De chef lacht minzaam. HQ maakt de gevolgtrekking, dat zij een bekoorlijk oortogsweeuwtje is en dat hij wet spoedig de huwelijksaankondiging met zqu rijnen cliënt zal lezen. Ook vindt bi), dat die cliënt ter dege te benQ* den ie. Misschien was er in heel Londen geen menschelijk wezen ioo overge lukkig als Eva, toen zii naar haar taxi oijna terugdanste, met haar drie dui zend pond in banknoten van honderd, vijftig, tien en vijf opgeborgen in haar tascb. Zij gevoelde zich bijna bedwelmd ln haar sprookjesachtig geluk. Een oogenbiik dacht ze natoen zei ze den chauff ur naar het Carlton Hotel te rijden. Zij nad prettige her inneringen aan het restaurant van dat hotel. Het was daar, dat zij zich steeds zoo goed had geamuseerd in den oor logstijd, als zij eens buitenshuls, in een restaurant ging middagmalen. Al was het stadsgewoel in het begin van September ook niet buitengewoon druk, zoodat van belangrijk oponthoud geen sprake was, toch leek de rit naar Haymarket erg lang. Den chauffeur gaf zij boven het verschuldigde nog twee shilling, liep, of iiever zweefde de van vroeger zoo vertrouwelQke trap pen op en bestelde een bescheiden, kleine lunch, want zij was, ais alie lange, moderne vrouwtjes, bang, dat zij haar slanke meisjesfiguur zou ver liezen. Hoe grappig, weer eens in het weel derige, tusiige vertrek met het lage plafond te zitten, het zaaltje, waar zij indertijd zulke heerlijke uren had door gebracht, toen zij nog weduwe was. Een ondeugend glimlachje speelde om haar mond, bij de gedachte, hoe vreeselijk verontwaardigd Birtley zou opkijken, als hQ haar zag zitten eten en dan nog wel een doodgewone, geroosterde coieiei, waar voir zij straks ongetwijfeld viermaal zooveel zou moe ten betalen dan ze rauw in een sla* geuwiakel had gekost. Haar aan hield er veel van, zulke berekeningen te maken. Toch hield hij ook wel van een lekker diner, maar, in tegenstelling met Eva's smaak, moest het dan uit gebreid en bijzonder fijn zijn. Het allermeest hield hij van een voortref felijk diner van een afgeronden prijs, en dan met een leuk .strijkje" er bij. Hij vond dan, vooral wanneer er ook nog een dansje kon worden gemaakt op een behoorlijken, gladden vloer, dat hij waar voor zijn geld kreeg. De kellner, die Eva bediende en die haar terstond van vroeger herkende, was in zijn nopjes mei de prachtige fooi. Eva was nu eenmaal in een goeie, vroolfike bui. ZooaD we al weten, had zij zelfs tien shilling dien morgen aan kleine Q ily gegeven, wat zij en verscheidene mannen en vrouwen van alle leeftijden en van alie standen zich later ter dege zouden herinneren, N tdat zij het restaurant verlaten had, kwam voor haar, wat de Frrnschen noemen ,1e quirt d'heure de Rabelais", het betalingsuurlje. het aderlatinkje. Zij reed van den eenen winkel naar den anderen, van costuumnaaister raar modiste, en betaalde met een aller vriendelijkst gezichtje 't gedeelte van haar schulden, dat zij, naarmate de tnid- dae verliep, Iron cn wilde betalen. Na verloop van twee en een half uur, die zij hard noodig had voor de betaling en voor het wachten oo de quitanties, had zij nosr „slechts" zes honderd pond over van Jack M'iitlaw's wondergeschenk. Maar wat een reusachtige hoop geld was zeshosderd pond nog meer dan eet. heel jaar speldengeld. Zij stuu de haar taxi om half vijf weg aan het eind van Bond Street, maar nog voor zij da plaats bereikte, waar in den oorlogstijd de „Wigwam" had gestaan, besteedde zij nog dertig „losse" ponden van de rest van haar geld aan aardige, mooie en min of meer nuttelooze prulletjes. Maar och. het was ook zoo lang geleden, dat Eva Rsydon had genoten van wat haar grootmoeder eens had genoemd „geldgemak" en zij verkneu kelde zich in die heerlijke, ongewone sensatie. Zelfs kocht zQ voor haar man een kostbaar barns'eenen sigarettenpijpje. Birtley was altlid een beetje bang voor zijn gezondheid geweest. In den !aat- sten tijd dan ook met reden, want soms had hij aanvallen van slechte spQsvertering. Dit was een van de redenen, waarom hij was begonnen sigaretten uit een pijpje te rooken. En toen kwam er een kleine teleur stelling in den overigens :o volmaakt gelukkigen dag. De dierbare Wigwam, waar zij en Mtntlaw lang geleden, gedurende de oorlogsjaren, zooveel prettige uurtjes hadden doorgebracht, was totaal verdwenen. Nog eens en nog eens wandelde Eva het gedeelte van Bond S'reet heen en weer, waar de beroemde theesalon had gestaan en er kwam een zonderling gevoel over haar alsof zij een vrouwelijke Rip van Winkle was, in een Londen dat haar niet kende. Die gewaarwording was inderdaad ontstellend, zelfs voor een natuur met weinig of geen verbeeldingskracht, als Birtley R,ydon'« vrouwtje was. Maar plotseling overstroomde haar een heerlijk gevoel van warmte, van z mnigheid, van weer terug te zweven naar het gelukkige verleden, inplaats van gedreven te worden naar een donkere toekomst, wanteensklapc kwam, van achter een hoek, Jack Mint law achter haar aan. E-»a! riep hij uit wat een geluk, dat je er bent. Het is aisof tk uren lang op je gewacht heb De goeie ouwe W gwam is verdwenen maar ik heb wat anders gevonden, dat, geloof tk, ook heel prettig kan zijn. HQ legde zijn hand op haar arm en leidde haar v,ug naar den overkant van de als leeg uitziende straat, want Bond S reet is bijna verlaten in het begin van het najaar. Eva bleef eenige oogenb'.ikken het stilzwijgen bewaren zij was diep be wogen door het besef van de baiten- giwoon grooie vriendelijkheid die de mm naast haar p i had bewezen. Eindelijk sprak zij met trillende stem„Jack, ik kan je niet zeggen, hoe da kbaar ik ben voor je reusach tige crècq». O, ais je eens wist, hoe anders alles nu voor me is. HQ onderbrak haar met de woorden Jawel, goed. goed. Het ware genoegen van geld te hebben is, je vrienden te kunnen helpen. Eva bracht een heel prettig uurtje door in den theesalon. Zü vond dat zij kinderlijk voor één keertje wel eens buiten haar boekje meent gaan en eens zalig s toepen. ZQ ver* gat geheel haar „tij en gebruikie drie portle's ijs en twee slagroomsoezen, in plaats van een kopje thee sonder suiker en melk. Ze mocht het er nu wel eers van i enten, dacht zQ, want het was toch ai zoo reuzelang geleden, dat ze zoo iets gedaan had. (Wordt vervolgd;.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1