J onKirr---- "'I Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- V1 aan deren, EEN GIF TArlcNGSTER No. 76. DONDERDAG 23 DECEMBER 1937 53^ Jaar». J. C. VINK - Axel. BERICHT Nieuwjaars advertentiën Zonnewende. Buitenland. Vraagt de Radio-Rede van Mr. P.J. OUD! BW—""''" Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per pest 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÊN van 1 tot '5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. ln het Nieuwjaarsnummer, dat op Nieuwjaarsmorgen zal verschijnen en in de kom der gemeente huis aan huis zal worden -bezorgd, kunnen weder geplaatst worden voor*4Q cents indien niet grooter dan 10 regels zijnd. Grootere advertentiën wor den naar pluitsruimte berekend. Inzendingen worden gaarne in gewacht vóór op op V r d a g 31 December, uiterlijk tot voor middag 011 uur. DE UITGEVER. Dies Natalis Solis Invictige boortedag der onverwinlijke zon, zoo noemden de Romeinen den dag van den 25en December, den dag, waarop de winter zijn don kerste punt bereikt had, en de z.g. „zonnewende" plaats had. De onoverwinnelijke zon was op- jtieuw geboren, had opnieuw de duisternis overwonnen, en van dien dag af aan zou het licht steeds meer aan macht over de duisternis winnen. Ook bij de andere volken had, vóór de Christelijke jaartelling begon, de laatste week des jaars, die meestal met groote feesten werd door gebracht, het karakter van één grootsche betooging van dank baarheid en vreugde, dat de bron van zooveel goeds warmte, kiemkracht en licht weer over wonnen had. En het is niet zoo heel moeilijk om te begrijpen, hoe men er toe kwam de ge dachten van eeuwigheid die zich onwillekeurig aan de steeds terugkeerende overwinning van de zon associeerden - uit te drukken in de symbolen van altijd groene (dus uiterlijk steeds groeiende) planten en boomen, als mistletoe, hulst en denneboom. Toen negentien eeuwen geleden de Cnristus werd geboren, brak een nieuw tijdperk aan. In een Van anderen komtwat gij anderen zendt weet das wel, wat gij zendt. FEUILLETON Uit het Engelsch. Haar kopje uit het raam ste kend, riep zij den chauffeur het adres zoo opgewekt toe, dat de mau zich omdraaide eu haar met eeu begrijpend lachje aankeek. Hij bad niet dikwjjls zoo'n lyn vrachtje als dit beeldje van een dametje Terwijl de taxi voortzoemde, begon Eva eens na te gaan brrwat een vervelend werkje welke bedragen z(j alzoo schuldig was, bedragen waarvan haar man volstrekt niets wist, en eindelek nam zij den bundel rekeningen en een potlood uit baar tascn en begon zy de cijfers op de laatste bladzijde van baar elegant kalendertje op te schrij ven. Tezamen met de dertien hon derd pond, die madame Domino kreeg, waren er nog drie ot vier rekeningen, een paar er van al heel oud, van firma's, die zy tijd van donkerste dwaling, in den donkersten tijd van het mensche- lijk denken, toen de van de ware idee omtrent wezen en beteekenis van het Opperwezen afgedwaalde menschheid zich in den nacht van dwaling en verwarring verloor, werd in Bethlehem het Licht ge boren, de Christus, die door alle Christenen het Licht der wereld zou worden geheeten. Ofschoon men omtrent den juisten geboorte dag van Christus in het duister schijnt te tasten men noemt verschillende data, o.m. 20 April en 17 November is het heel begrijpelijk, dat men bij de kerst stemming der heidenschelanden, waar het zonnefeest in de laatste week van December zoo vast in geworteld was, de beteekenis van het feest veranderde, doch het overigens, met zijn zoo wonderlijk toepasselijke symbolen, liel be staan. Van een materiëele ver heerlijking van het licht, werd het een feest, ter eere van het Licht der ziel. En zoo stelde Paus Julius 1 in de vierde eeuw na Christus het feest voor de herdenking van de geboorte van den Christus op den ons beken den Kerstdag in. In hoeverre nu de dennenboom nog tot de oud-heidensche attri buten van het zonnewende-feest behoort of niet, kunnen we in het midden laten. Want hebben we niet een veel fijner, veel zin voller verklaring voor den kerst boom, in de legende van den apostel Winfried? Het was in de donkere tijden, dat een groot deel van Europa nog in de duis ternis vah. het heidendom gedom peld lag. Toen trok de Duitsche apostel Winfried de legende vermeldt nauwkeurig het jaar 725 door het Saksische land. Up een tocht door het Fritzlar woud ontdekt hij onder een enorme eik een troep wild dansende, schreeu wende heidenen. Niet waar, de oude heidenen hadden nu een maal ontzag voor alles wat groot en hevig en zwaar was. Hielden ze hun bijeenkomsten niet dik wijls onder zoo'n dikken, eeuwen ouden boom Werd daar niet „zoet" had gehouden, door af en toe kleine et èque's in mindering uit te scbryveu Maar er waren helaas ook kleinere nota's, die zij grootendeels vrywel vergeten was en als zij ze allemaal op telde, kwam* zy tot de onomstoo- telijke alotaom, tevens teleurstel ling, dat het totaalbedrag over de drieduizend pond b-diep. Zalig, dat zij niet meer naar dien ouden droogstoppel, dien meneer Ëuch behoefde. Het bootd der firma Buch en Hanson was een van de weinige mannen in de wereld, die haar eigenljjk niet mocht lyden en van baar niets door de vingers wilde zien. Een nare, ouwe kerel, die voor alles zyn neus optrok. Hij had haar indertyd stellig de vjjtduizend pond, die de vader van haar eersten man had nagelaten, niet gegund en hy had gewoon een haat tegen Birtley. Eva overwoog de zaak van alle kanten en bet slot van haar bepeinziugen was, dat zy zich voornam madame Domino voor vandaag niet meer dan 500 pond op afbetaling te voldoen. Want, omdat haar man nooit iets van dit meevallertje mocht weten, zou zy heel onverstandig doen, door to veel ineens at te betalen. recht gesproken? Welnu, de heidenen van Winfried waren bij hun heiligen boom gekomen, om een klein kindje te offeren. Dat ziet Winfried en hij ontrukt hun het kind. Een bijl ontvalt aan de handen van één der stomver baasde, voor de-wraak-der-goden- bevreesde heidenen. Winfried grijpt de bijl en met forsche slagen legt hij de bijl aan den voet van den eik, den pijler van hun heidenengeloof. En daar staan ze dan, die heidenen, met stomheid geslagen over die pro fanatie van hun tik, elk oogenblik den woedenden bliksem van hun goden verwachtend, die den ver- metelen aanrander zal neervellen, o, zeker. Maar Winfried, staande in de kracht van zijn geloof, hakt den boom om. Donderend komt de trotsche eik omlaag. Maar terwijl daar de eik in onhoud- baren val, omlaag komt, komt daarachter te voorschijn het altijd groen van een jonge den. En Winfried roept den heidenen toe Ziet, dit is de boom des vredes zijn Uwe huizen niet van zijn hout Het is het teeken van onsterfelijkheidis hij niet altijd groen? Hij is de boom van het Christendom want ziet, hij heft de armen ten hemel En is het niet wonderlijk, dat juist die drie gedachten zoo dui delijk weergeven, welke de sfeer is, die ons Kerstfeest omzweeft, een lieve sfeer van huiselijkheid, van saamhoorigheid, verlicnt door de levende gedachten van waar heid en liefde Wanneer we zoo den kerstboom zien, kan het, ook voor ons „grooten" een mooi en goed symbool zijn. Frank B Kellogg f In den nacht van Dinsdag op Woensdag is te St. Paul over leden de Amerikaansche diplo maat en staatsman F. B Kellogg. Hij was 23 Dec. 1856 te Pots dam in den staat New York geboren en op jeugdigen leeftijd promoveerde hij tot doctor in de Als hij er achter kwam, dat zy dit gedaan had, zou hy on- getwjjteld uitleg vragen en dan zou het niet gemakkelijk zyn de zaak aannemelijk voor te stellen. Ook begreep zy, dat Birtley haar door een paar »au die nota's moest heenhelpen. Zy was over tuigd, dat by dat kon, als hy wilde. Hy was altyd geheim zinnig met zyn geldzaken. Als je eens dacht aan dat geld, dat zijn moeder die bekrompen, bedillerige, oude mevrouw R-y- don elk jaar overspaaiae, was het eigenlijk bespottelijk, dat zy altyd zoo krap meest zitten Met een ruk stopt de taxi. Moet ik wacbteD, dame? vraagt de chauffeur. Ja, zeker, wachten. Vlug loopt zy de trappen op in het bankgebouw. Er zyn betrekkelijk weinig menschen, want het is juist by eenen. De chèq ie uit haar tasch ne mend, schuift zy haar ouder het hooge, koperen hekwerk. Dan glimlacht zij. Het is een zon- nige, gelukkige glimlach, waar mede zy den jongen kassier aankykt. Maar zijn gezicht ont stelt een weinig, als by het hooge bedrag ziet, waarvoor de Tegen inzending van onderstaande bon (in open enveloppe, gefran keerd met l'/a cent) wordt U gaarne kosteloos een exemplaar toege zonden van de Radio-rede over de politieke toestand, gehouden door Oud-Minister Mr. P.J. OUD voor de VRIJZINNIG DEMO CRATISCHE BOND. Naam bond I Haarlas or»de va» Cl Adres 42 rechten. Na eenige jaren was zijn naam gevestigd als een der knapste juiysten der Ver. Staten en hij vertegenwoordigde de re geering in de groote processen. Na het aftreden van Hughes werd Kellogg in 1925 diens op volger als secretaris van Staat (minister van buitenlandsche za ken). ln deze capaciteit hield hij in 1926 een rede te Pittsburgh over de Amerikaansche politiek inzake de ontwapening, waarin hij een algemeene beperking en spoediger ontwapening bepleitte. Sinds dien werkte Kellogg het pact uit, dat later zijn naam zou dragen en dat hij in den zomer van 1928 aan verscheidene cabi- netten ter kennismaking aa"hood. met het voorstel tot een gemeen schappelijke onderteekenii g te Parijs. Duitschland was de eerste staat, die zijn toestemming tot het voorstel gaf. Er waren echter moeilijkheden ontstaan door het geheime Fransch-Engelsche vloot- verdrag en toen Kellogg een cbèque is uitgeschreven, drie duizend pond. Wilt u my alstublieft uw naam zegfen, mevrouw Even aarzelt zy, één oogenblik slechts, maar toch merkbaar dan neemt zy een visitekaartje uit haar tasch Hebt u misschien uw pas poort of eeuig ander legitimatie bewijs In haar opkijken naar hem ligt verwondering Neen, ik heb niet gedacht, dat zoo iets noodig zou zijn. De cbèque is niet op myn naam uitgeschreven. Wilt u aUt u blieft een oogenblik wachten misschien wilt u wel even op die bank daar plaats nemen. Zy voelt plotseling een nypen den angst over zich komen. Zy willen toch zeker geen bezwaren maken tegen Jack's blanco cbè que? Hy heeft baar aan zichzelf gericht en haar op de achterzijde geëudoseerd. Daarmede is de zaak toch in orde Na een poos, die haar heel lang toeschynt komt de jonge man terug. Deze cheque ia voor een zeer boeg bedrag, zegt hij aar zelend, Hebt u geen rekening- voorgenomen bezoek te Londen afzegde, werd dit algemeen ge weten aan de ernstige ontstem ming, die in de Ver. Staten door de ontdekking van dit geheime verdrag was ontstaan. Toen president Coolidge op 4 Maart 1929 aftrad, stelde ook Kellogg zijn portefeuille als secre taris van Staat ter beschikking en irad in het ambteloos leven terug. In erkenning van zijn verdien sten tot pacficatie der wereld verkreeg Kellogg in 1930 den Vredesprijs van het Nobelinstituut. Slachtoffers van den oorlog. De verliesbalans van den strijd in China, voor zoover die thans na vier maanden kan worden opgemaakt, geeft een schrikwek kend beeld van de gevolgen voor mensch en goed Maarschalk Tsjiang Kai-sjek heeft de verliezen van zijn legers op 300 000 man geschat, volgens andere ramingen zijn er totaal 440 000 soldaten gedood of gewond, van wie er courant, waarop u het op de gewone manier kunt ontvangen, mevrouw Eva is een beetje uit het veld geslagen, om niet te zeggen ang stig, door ziju manier van op treden en kyken, maar zy ant woordt toch grit: Ja ik heb wel een rekeuingcourant, maar daarvan wil ik bet liever met afschrijven. Moet dat, meneer? Wilt u misschien even met den chet spreken Zy volgt den kassier in het pri-é kantoor van den chet en nu voelt zy z cb meer op haar gemak, want de man staat op, en kykt haar vriendelijk aan Een blanco cb< que niet op naam, voor zulk een boog bedrag, wordt hier maar hoogst zelden door een ons vreemden bezoeker ter incasseering aangeboden. Hebt u er niets op tegen, dat wy even kolonel Minllaw op bellen, dame Och ja, doet u dat, is haar gretige toestemming. Weet u ook, waar hij op bet oogenblik kan zijn Hy logeert in hotel tHet Anker* in Swaumere. Het num mer is 18 Farlow, intercommu naal. (Wordt vervolgd). AXELSCHE cou

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1