Binnenland. Rechtzaken. Gemengd Nieuws. I Reeds eerder heb ik laten af drukken 2 kaartjes van Axel, het eene een plattegrond van Axel omstreeks 1930 en het andere vertoonende de plattegrond van Axel van Van Deventer van om streeks 1550 op dezelfde schaal. Zij zijn afgedrukt in het jaar boekje van de Oudheidkundige kring van 1935 en in de Axelsche Courant van 29 Mei 1936. Leg gen we die kaartjes over elkaar, dan zien we, dat de Zuivelmarkt, waarop het schepenhuis stond, zich uitstrekte tusschen de plaats van de tegenwoordige Algemeene Begraafplaats (Zuidwaarts) en het oude Slachtplein (Noordwaarts) en tusschen het straatje van den heer F. van Tatenhove (Oost waarts) en de wal (d'oogte) (Westwaarts). Zoo is het Zui- velpletn lang in wezen gebleven. In de Gemeenteraadsnotulen van 1828 staat een kaartje, waarin het plein nog die grootte had. De driehoek huisjes vanaf F. van Tatenhove tot de punt van dien driehoek en de rij huisjes langs de haag van het kerkhof waren er nog niet in 1828. Misschien weten oude inwoners van Axel zich nog te herinneren, wanneer deze gebouwd zijn. Ik houd me voor inlichtingen op dit punt aanbevolen. Nu stond het Schepenhuis daar, waar we weten, dat de Kruut- kelder geweest is. Waar nu de Algemeene Begraafplaats is, stond de parochiekerk, en daarnaast, achter het tegenwoordige Knor- renburg. lag het kasteel der hee- ren van Axel. Aan de Noordzijdt lag het hof van Halewijn, hei huis van een edele en voornaam poorter en waar nu de heer Cap pon w >ont, bevond zich hei hospitaal, waar de lijders aan de „Conidgicuse" ziekte (pest) ver pleegd werden en daarbij stond de Hospitaalkerk. Dat Zutvelplein is het tooneel geweest van de opvoeiingen der rederijkerskamers, die hun Es battementen of opvoeringen daai hielden, van de groote processies op 3e Pinksterdag, le dag van Augustus of van October, waarbij het «heilig cruce" werd rondge dragen en burgemeesters, schout en schepenen, gekleed in hun, hun door het gemeentebestuui geschonken lakensche habyten, voor datzelfde schepenhuis alles met hun tegenwoordigheid ver eerden. Ecnier zou het centrum van bestuui in 1582 verplaatst worden. Dat wil ik in een vol gend artikel behandelen. Prins Bernhard. Omtrent de gevolgen van het ongeluk, dat Prins Bernhard den 29en November j.l. heeft getroffen, kunnen wij het volgende mede- deelen le. De verwonding van de schedelbekleedselen is genezen. 2e. De hersenschudding heeft een normaal beloopverschijn selen van schedelbreuk hebben zich niet voorgedaan chirurgisch ingrijpen is op geen enkel tijdstip in overweging genomen. 3e. Tengevolge van den stoot in de streek van den linker bo vensten oogkasrand is een be wegingsbeperking van een der oogspieren veroorzaaktdeze functie-stoornis is thans geweken. 4e. De psychische toestand van Z.K.H. is van den beginne af aan voortreffelijk geweest. (w.g.) C. L. de Jongh, C. Knapper, C. T. van Valkenburg. Het Koninklijk nitzet. Het zal vermoedelijk nog wel een maand duren, eer de blijde mare door het land gaat, waar naar het geheele Nederlandsch. volk met genegen belangstelling uitziet. De wieg, die op den dag der Vorstelijke geboorte in gebruik zal worden genomen, is in ge reedheid gebracht door diacones sen der Ned. Herv. Diaconessen- inrichting Bronovo te 's Graven- hage. Prinses Juliana heeft zelf aangegeven, hoe zij de wieg en het uitzet, waarvan Zij zelf ook een groot deel heeft verzorgd, wenschte. Men kan die wenschen |n één woord samenvatten, een woord, dat onze Prinses typeert Sober. Verscheidene artikelen, die ge bruikt zijn, toen Prinses Juliana werd geboren, zijn trouw bewaard en het ligt, naar wij vernemen, in de bedoeling, dat deze thans, nu de Dochter Moeder wordt, opnieuw hun dienst zullen doen. H. M. de Koningin heeft er zelf mede op toegezien, dat alles in de beste orde zal zijn. De baby- kleedtafel bijv., die 27 jaren ge leden ten Hove is gebezigd, is door H. M. de Koningin zelf in een nieuw gewaad gestoken. De Spanjaarden in ons land. Bekend is, dat in ons land eenige Spanjaarden vertoeven, welke zgn geïnterneerd waren, maar op belofte van hun woord van eer in vrijheid gelaten van verkeer. Toch zijn er gevlucht. Zij behoorden tot de groep der rechtschen, welke kort na het uitbreken van den burgeroorlog hun toevlucht in de Nederland- sche legatie te Madrid hebben bezocht. Na de verplaatsing van de Spaansche regeering naar Va lencia heeft de Nederlandsche regeering van haar gedaan ge- Kregen, dat de weerbare mannen onder de in het gezantschap ver olijf houdende vluchtelingen, die ,aar Nederland wenschten te worden gebracht, hiertoe toe stemming verkregen, waarbij de Nederlandsche regeering zich tegenover de Spaansche regeering verbond maatregelen te nemen, ter voorkoming, dat zij Nederland zouden verlaten. Na de eerste gevallen van ont vluchting, zijn allen onder dage- lijksche politiecontrole geplaatst. 1 oen de regeering van Franco zelve den geïnterneerden had ge maand hun beloften na te komen, is het toezicht tot een zuiver administratieve controle terugge bracht, met dien verstande, dat met een aanm^Jding eens per week genoegen werd genomen. Nieuwe ontvluchtingsgevallen hebben echter aanleiding gegeven de dagelijksche aanmelding we derom voor te schrijven, gepaard met het verbond de woonplaats te verlaten. Uit den aard zijn alle maat regelen tot opsporing van de vluchtelingen genomen. Op het oogenblik zijn er, na de ontsnapping van vier personen uit Eindhoven, zes uit Zeist en vijf uit Den Haag, nog 53 Span jaarden in ons land aanwezig, die allen door de politie zijn aangehouden en in verzekerde oewaring gesteld. AXEL, 2i December 1937. Zondag werd in het R.-K. Ge- zellenhuis alhier de Feest- en tevens Jaarvergadering gehouden van den R.-K. Vrouwenbond, welke druk bezocht was. De presidente mej. de Smet-Dierick neette de aanwezigen inzonder heid den geestelijk-adviseur pas toor Goetstouwer welkom en gaf net woord aan de secretaresse mej. E. Verhelst voor het voor lezen der notulen en uitbrengen van het jaarverslag. Het verslag van de penning meesteresse mej. Breepoel-Barbier droeg eveneens de goedkeuring der vergadering. Het eindigde met een gunstig slot. De aftre dende bestuursleden de dames Verhelst, Breepoel-Barbier en Loenen-de Rijcke werden bij ac clamatie herkozen. Hierna volg de een onderlinge verloting der vervaardigde brei- en handwerken. In de pauze werden eenige versnaperingen genuttigd. En lest best volgde een lezing van mej. Cammaert uit Hulst, over het onderwerp «huiselijkheid n gezelligheid". Vol aandacht werd deze gevolgd en met ap plaus beloond. We zijn overtuigd, dat ook in andere kringen dergelijk werk van evenveel nut zou zijn, zoodat we het ter overweging geven aan wie er zich voor willen spannen. Kamer van Koophandel. In de Zaterdagmiddag gehouden oijeenkomst van de K. v. K. te Terneuzen, werd, naar aanleiding van een schrijven van de Katho lieke Middenstands Handels avondschool te Oostburg, een i subsidie aan alle dergelijke cur sussen in Z. VI. in overweging genomen. De directeur-generaal der P.T. T. deelde mede, dat besloten is te Terneuzen een nieuwe telefoon centrale te bouwen, van welke gelegenheid gebruik gemaakt wordt om het locale net aldaar te automatiseeren. Voorshands is het evenwel niet mogelijk ook het internationale telefoonverkeer van en met Z. VI. te automatiseeren. Voorts werd een uitvoerige briefwisseling overgelegd over het vervallen van het postkantoor te Sas van Gent, dat thans is om gezet in een ongeclassificeerd hulppostkantoor. Naar aanleiding van een verzoek van de vereeniging «Eensgezind heid" te Sluiskil, werd besloten den minister van Waterstaat te verzoeken om den aanleg van een verharden weg langs de Oostzijde van het kanaal te willen bevor deren. De Ver. van Ned. Gemeenten is voornemens op ruime schaal centraal in te koopen, met uit schakeling van den middenstand. Besloten werd een schrijven te richten tot de gemeentebesturen in het gewest, met het dringend verzoek, de leveringen ten be hoeve der gemeenten niet aan den middenstand te willen onttrekken. Smokkelauto aangeslagen Vrijdagavond werd de rijks wacht gewaarschuwd dat zich in eene garage in de wijk Roosen te Lokeren een geblindeerde auto bevond. De politie van St. Ni klaas had den chauffeur en zijn makker reeds kunnen aanhouden. Toen de rijkswacht op de &n- geduide plaats kwam vond zij er werkelijk de auto, geladen met ruim 3000 K.G. ongebrande koffie welke voorzeker uit Zeeuwsch- Vlaanderen gesmokkeld was. De auto had bandbreuk en kon niet gebruikt worden voQr ver voer. De koopwaar werd op een wagen geladen er. naar St. Niklaas overgebracht naar het depot der douane. De aange houdenen zijn twee personen afkomstig van Assenede doch in Axel wonend. Dgbl. v. Z. Koningin en Zeeuw^che klederdrachten. Naar gemeld wordt is bij het bestuur van het comité tot be houd van de Zeeuwsche kleeder drachten bericht ingekomen, dat H. M. de Koningin met belang stelling kennis heeft genomen van de oprichting van het comité en dat H. M. de hoop uitspreekt, dal de landbouwersbevolking van Zeeland, der traditie getrouw, haar schoone kleeding zoo veel mogelijk in eer zal weten te houden. De boompr(]zen loopen den laatsten tijd in Z. Vlaanderen sterk omhoog en dit geldt vooral het klompenmakers hout Ook over de grens stijgen de prijzen. Ten gevolge van de goede orijzen die besteed worden, verdwijnt steeds meer geboomte in deze streek, hetgeen aan het natuurschoon veel afbreuk doet. Geleidelijk wordt weer tot nieu wen aanplant overgegaan. Bij Kon. Besluit is benoemd tot lid van het bestuur der water- keering van het calamiteuze wa terschap Walzoorden, P. F. Lem- sen te Hontenisse. Bij Kon. besluit van 17 December is met ingang van 1 Januari benoemd tot burgemeester der gemeente Ijzendijke de heer jhr. L. E. D. S. von Bönning- nausen tot Heringhaven. Tot hoofd der R. K. school te Westdorpe is benoemd de heer J, van Unen, thans hoofd der R. K. school in de Zandstraat te Sas van Gent. De benoeming gaat in met 1 Januari a.s., datum waarop de heer P. J. Eggermont deze gemeente zal verlaten om zijn nieuwe functie te aanvaarden van hoofd der bi- zondere R. K school te Princen- hage. In plaats van den heer Van Unen is tot hoofd der R. K. school in de Zandstraat benoemd de heer De Bruin, thans onder wijzer aan een R. K. bizondere school te Roosendaal. Ernstig spoorwegongeluk. Gistermorgen heeft nabij het station te Langerbrugge een ern stig spoorwegongeluk plaats ge had. De arbeiderstrein, welke om 6 uur 3 uit Selzaete vertrekt, is op 600 meter afstand van de halte Langerbrugge in botsing gekomen met een stilstaanden goederen trein. De botsing was zoo hevig, dat de eerste passagierswagen tot op den tender van de locomotief schoof. De beide eerste wagens werden geheel versplinterd. Er bleken te zijn 1 doode en 27 gewonden. Het opruimingswerk is met spoed aanvaard; Het on geluk is vermoedelijk aan een verkeerden wisselstand te wijten. Tem. Crt. A.V.R 0.-uitgaven. Na de smaakvol uitgevoerde kalender voor 1938 en het pas verschenen 5e zangbundeltje (Tiental 1937) zond de directie van de A.V.R.O. nog het Kerst nummer, dat zooals herhaaldelijk van de radio is ve/kondigd, gra tis beschikbaar is voor nieuwe abonné's van de Radiobode. Dit nummer is evenals het vorig jaar keurig uitgevoerd. Inspireerend zijn zeker de reproducties der verschillende kunstwerken, terwijl ook de lectuur onderhoudend is. Dat in zoo'n kunstwerk ook ad- vertentiën worden opgenomen maakt o.i. een storenden indruk. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen 2 sleuteltjes, vermoedelijk van actetasch en auto. Te bekomen aan het bureau van dit blad. In de zitting der rechtbank te Middelburg is vrijgesproken mej. M. J. B., 34 j., huisvrouw van L A. van H., caféhouder te Hulst, verdacht van het gelegenheid ge ven tot het plegen van ontucht. De gegijzelde. De journalist C. L. Hansen, te 's Gravenhage, die zooals bekend is, in gijzeling (tijd. gevangenis schap) zit, wegens het niet noe men van zijn berichtgever omtrent zaken uit een bèsloten raadsver gadering, die hij publiceerde, zal vermoedelijk dit jaar niet meer vrijkomen. Van verschillende zijden wordt er echter op aan gedrongen bij de justitie en bij de Regeering om hem vrij te maken. Het geldt een principiëele kwestie, waarvan de journalist de dupe is geworden. Weer een m(Jn fn het net. Door een visscber is ten Noor den van Westkapelle weer een zeemijn in het net opgehaald. Hij keerde direct terug naar Vlis- singen, waar twee marine-offi eieren het projectiel onderzoch ten. Het bleek ditmaal een on gevaarlijke oefenmijn van de Engelscbe marine te zijn. Zooals bekend is ook onlangs een mijn in een vischnet opgehaald, doch deze was met een gevaarlijke springstof geladen. De visschers- vloot is dan ook gewaarschuwd om de uiterste voorzichtigheid te betrachten, indien dergelijke ge vaarlijke projectielen in de net ten geraken Er blijken zich n.l. nog heel wat mijnen uit den we reldoorlog in de Noordzee te be vinden. Het hielp niet Bjj een onderwijzer te Amers foort werd de vorige week een waschmand met inhoud uit de schuur vermist. Daar de schuur op slot geweest was, werd diefstal vermoed en daarom volgde aan gifte bij de politie. Eenige dagen geleden werd mevrouw S., die haar vermiste wascb nog niet terug had, verrast, toen baar eigendom in de mand werd terug bezorgd, geheel kant en klaar. Wat bleek nu Dat het perso neel van een waschinrichting uit Apeldoorn de wasch had mee genomen. Eerst hadden ze voor mevrouw S. een proefwasch ge daan, maar zij wenschte de rela ties niet voort te zetten. Toch had het personeel der waschin richting het nog eens voor de tweede maal willen probeeren. Maar mevrouw S. wil ook nu nog geen klant worden. Geen wonder, dat de politie het „ge- stolene" niet kon terugvinden I Wintervoederlng van vogels. Nu het tijdstip weer gekomen is, waarbij vogel voedering door het invallen van strenge koude noodzakelijk is, wekt het comité voor wintervoede ing van vogels allen, die er toe willen bijdragen een zoo uitgebreid mogelijken vogelstand gedurende het ongun stige jaargetijde in het leven te houden, op, hunne maatregelen daarvoor te nemen. Evenals verleden jaar vestigt de commissie de aandacht op de brochure over dit onderwerp, waarin aanwijzingen voor zeer eenvoudige wintervoedering, die door iederedh uitvoerbaar is, te vinden zijn. De brochure is op aanvrage kosteloos verkrijgbaar bij het secretariaat der Neder landsche Vereeniging tot Ba- scherming van dieren, Prinses Madestraat 40, 's-Gravenhage, en bij het secretatiaat der Neder landsche Vereeniging tot Ba- scherming van Vogels, Heeren gracht 540, Amsterdam. Twee dooden b(J auto ongeluk. Vrijdagnacht is te Apeldoorn op den Amersfoortschen straat weg een vrachtauto uit Amster dam bij het indalen door een trailer aangereden. De bestuur der van den trailer, J. Elburg uit Amsterdam, en zijn metgezel M Engel, eveneens uit Amster dam, zijn tengevolge van dit ongeluk overleden. Omstreeks twaalf uur werden eenige omwonenden opgeschrikt door een zwaren slag. Snel be gat men zich naar de plaats des onheils en ontwaarde daar een vreeselijken toestand. De trailer had een voor hem rijdenden vrachtauto willen passeeren. Bij het passeeren raakten de beide voertuigen elkaar. De chauffeur van den trailer verloor de macht over zijn stuur en reed met volle snelheid tegen de aldaar staande zware beukenboomen. Een der boomen knapte at en viel in de volle leogte over den trailer, cabine en motor in elkaar drukkende. De beide inzittenden zaten zoo danig bekneld dat de ijlings toe geschoten hulp twee uur noodig had alvorens men hen beiden bad uitgezaagd. Gevaarlijk kinderspel. Vrijdagmiddag is brand ont staan in de boerenbehuizing van den heer Visscher te Wyckel. Twee kinderen van 4 en 6 jaar hadden een brandje gemaakt op. den zolder en zaten, toen men hot vuur ontdekte, er genoeglijk naar te kijken. Gelukkig konden zij nog intijds worden gered. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, giDgen huis, schuur en inboedel geheel verlo ren. Het vee kon worden gered. Vrijdagavond is de 70 jarige voerman Snoeren te Rijen, toen bij van zijn werk kwam, in het open veld door een onbekenden man aangevallen. Deze bracht hem met een kleine hakbijl eeni ge slagen toe, waardoor de man ernstig aan het hoofd werd ge wond. S. verweerde zich krach tig en riep luidkeels om hulp, waarna de dader het op een loopen zette. Niettegenstaande zijn verwondingen zag S. nog kans zijn woning te bereiken. De politie stelde direct een uitgebreid onderzoek in, maar de dader is tot dusver niet op gespoord Vermoedelyk is root de drijfveer voor den aanslag ge weest. S. had n.l. zijn weekloon bij zich. De vorige week hebben in Letland hevige sneeuwstormen gewoed, welke groote schade hebben aangericht. Te Letgal- len is een vrouw, die urenlang had rondgedwaald, op slechts 150 pas afstand van haar woning doodgevroren Ook een 50-jarige man is door de felle koude be zweken, I

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2