neem distributie ft Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. VOORDELEN VAN RADIO DISTRIBUTIE ■i No. 74. VRIJDAG 17 DECEMBER 1937 58Jaarg. J. C. VINK - Axel. Het Stadhuis verkocht Axelsche Radio-Centrale - Oranjestraat 2. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B O N N E M E N T S P R IJ S Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÈN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Eerste J31ad. Het moge bekend zijn, dat de Raad van Axel onlangs bij de be handeling van de begrooting der gemeente het besluit nam tot den nieuwbouw van een stadhuis, volgens op maquette getoond model met bijbehooren, en daar voor voor de som van f 10.000 had aangekocht het op de Markt staande woonhuis met terrein, enz. vormend de pastorie der Hervormde kerk, welke pastorie intusschen is verplaatst naar de zgn. en veelbesproken traverse, waar nu de Bastion Oranjestraat ligt. Niet alleen door ouderdom van het tegenwoordige stadhuis, maar ook door het onpractisch interieur, waardoor de verschil lende diensten, die er moesten worden ondergebracht, kon ver bouwing niet meer in een be staande behoefte voorzien. De latere jaren toch zijn, als gevolg van wetten en besluiten door de Regeering ingesteld, aanzienlijke uitbreidingen ontstaan in het ge meentelijk bestuur, waardoor ook uitbreiding van personeel ontstond en dat ook meer plaats vergde voor kantoormeubelen en uitvoe ring van de opgelegde werkzaam heden. Het is dan ook niet te verwonderen, dat thans Axel be hoort tot de vele gemeenten in Zeeland en ook in andere provinciën die tot den bouw van een gemeentehuis overgingen. Het nieuwe stadhuis zal weer op ongeveer dezelfde plaats wor den gebouwd, zoodat het oude eerst moet verdwijnen. Eigenlijk is dat jammer en hadden we liever dat gebouw in zijn oorspronkelij- ken vorm zien blijven staan. Maar hoe langer hoe meer zeiden des kundigen, dat er toch geen mo numentale of historische waarde in het gebouw zat van zóó'n omvang, dat het de kosten van onderhoud en restauratie waard was, en dus was het verlangen om behoud meer te beschouwen als een idee van aanhankelijkheid aan het bestaande als aan een familiestuk, dan wel om de aesthetische waarde. Van geboren Axelaars is zoo'n behoudzucht natuurlijk begrijpe- tijk, maar zij, die zich hier van elders metterwoon hebben ge vestigd, denken daar anders over. En dat kan ook vaak geen kwaad, want men moet nu eenmaal met zijn tijd mee en dan kan in zoo'n geval de gemeentelijke machir e niet de dupe worden van klein zielige gedachten. En zoo is dan reeds de moktr in het hart van de binnenmuren gezet, want natuurlijk moest vóór de afbraak de verhuizing plaats hebben van den secretarie-inven taris (naar de openbare school) en werden daarbij loketten en andere vaste deelen verbroken en meegenomen. De eigenlijke af braak zal echter ook reeds deze week aanvangen, daar de beste ding heeft plaats gehad, met voorbehoud, dat pui, stadsklok, torenspits en zaken van oudheid kundige waarde, dank zij de waakzaamheid van plaatselijke belangstellenden, behouden zullen blijven. Bij het verdwijnen van het stadhuis gaan onze gedachten onwillekeurig terug naar wat de geschiedenis meldt en hadden we «enige historische bijzonderheden I. U luistert zonder extra uitgaven elk jaar op het beste en nieuwste ont vangtoestel- II. U hebt het genot van een storingvrije antenne en steeds nieuwe krach tige lampen. III. Wij zoeken van de pro gramma's, die gaaf over komen de meest attrac tieve voor U uit. Noch tans behoudt U keuze. IV. Defecten van welke aard ook worden ogenblikke lijk in orde gebracht. 't Beste uit den aether B i 11 ij k e r en beter! neergeschreven. We laten die echter achterwege en geven dan uit eerbied voor ons hoogste'ge- zag ter plaatse, liever het woord aan onzen Edelachtbaren Heer Burgemeester, die aan het eind der zitting ter gelegenheid van de laatste raadsvergadering heden de volgende rede heeft uitgesproken Mijne Heeren, Bij besluit van Uwen Raad van 30 November 1937 werd het col lege van B en W. gemachtigd, het gebouw waarin wij thans vergaderen met de hiernaast staan de voormalige pastorie der N. Herv. Kerk, te verkoopen, in verband met den bouw van een nieuw Raadhuis. Deze verkooping heeft plaats gehad op 14 dezer en werd aan den hoogsten inschrijver (C. West dorp te Goes) voor een bedrag van f777,77 gegund, o.m. onder voorwaarde, dat de slooping en ontruiming vande terreinen gereed moet zijn begin Februari 1938; alsdan kan met den bouw van hel nieuwe Raadhuis worden begon nen. De archieven van deze gemeente zijn reeds naar een der lokalen van de L. School overgebrachr, alsmede geheel de gemeente-ad ministratie. Ook de trouwzaal en raadzaal worden in die school onderge bracht. In verband met een en ander hadden Burgemeester en Wethouders zich voorgesteld, dat deze raadsvergadering de laatste vergadering zou zijn, die in dit oude raadhuis zou worden ge houden en dat thans het oogen- blik is aangebroken om afscheid te nemen van ons oude raadhuis, dat getuige is geweest van zoo vele beraadslagingen. Afscheid nemen doet wee, zegt het spreek woord. Wij mogen met een onverschillig gebaar alle senti mentaliteit verre van ons willen werpen, toch zal menig onzer, en vooral geboren Axelaars, terug denken o.a. aan het oogenblik, toen hier de huwelijksband tus- schen zijn echtgenoote en hem gesloten werd aan het oogenblik, toen hij met trotsch en blij gevoel hier de geboorte van een zoon oj dochter kwam melden, aan zoo veel oogeiblikken, die mijlpalen waren in zijn leven en waar ons oude stadhuis hen bij den aanblik aan herinnert. Maar ook tijden van vreugd en nood voor de geheele bevolking van Axel werpt de historische pui, witte torentje en raadzaal voor ons terug op. Wij zien H. M onze geëerbie digde Koningin in mobilisatietijd op de Markt voor het front der troepen stappen, terwijl het witte torentje er rustig op neer blikt. Tusschendoor vallen de klanken van de uurwerkslag weer tusschen de wachtende menigte. Er is spanning, we zitten kort bij het gevaar. En .we denken aan de spreuk van de klok: „Maria hietik en zal bezien d'arme lieden, fallen tien", waarmede het in vroeger eeuwen elk moed kon inspreken. Wij zien in alle tijden onze voorvaderen zich naar het stadhuis reppen, om in moeilijke gevallen raad in te winnen bij het bestuur der gemeente en inzonderheid bij het hoofd der gemeente. Maar ook zien wij op dezelfde pui staan de Koninklijke Moeder met nu wijlen Prins Hendrik en onze Prinses, gekleed in Axelsch costuum, toegejuicht door de burgers dezer stad. Of we zien het torenije neerblikken op een opgewonden menigte, die feest viert. Steeds, in vreugd en smart, was ons stadhuis het middelpunt, waarheen de burgers hun schreden richtten, Heeft het torentje niet triestig neergezien op de binnenrukkende troepen van Parma in 1583, op de Franschen in 1747, op de bende Belgen onder Ernest van Gugoire in 1810, maar blikte hel niet vroo- lijk neer op de binnen-marchee- rende troepen van Prins Maurits in 1586, of die van Frederik Hendrik onder Hendrik Casimir, die in 1645 Hulst ging veroveren, of die van Prins Willen de Vierde, die hier de kampementen kwam inspecteeren Niet altijd was het oude stad huis de residentie van het stedelijk bestuuraan de westzijde, waar de kruitkelder gelegen heeft (tus schen de wal, die thans de ge meente heeft aangekocht, en het straatje van den heer F. G. van Tatenhove) stond in 1492 het Schepenhuis, waar de schepenen of bestuurders huisden. Al heb ben we geen teekening van dat stadhuis, toch weten wij, dat het een voornaam gebouw was, Axel waardig. In 1582 werd de zetel van het stadsbestuur verplaatst. Of dit was, omdat het Schepenhuis te klein was geworden of omdat de nabijheid van de Gentsche vaart meer gezocht werd, we weten dit niet, maar door het wegbreken van een groot hiusof boerderij was de Markt ontstaan en waar vroeger waarschijnlijk de kerk van den Abt stond, werd nu hetnieuwe stadhuis gebouwd door Jan de Parcheere en Joos Malront in den tijd, toen Axel door het verraad van Steenlaan zich onder Parma ging voegen (in 1583). De heele bouw kostte waar schijnlijk 557 pond Vlaamsch gerekend a f6,— is f3300,—, wat nu 20 a 30 maal zooveel waard is, laat ons dus zeggen een f 50.000,—. De geschiedenis her haalt zich, zooals men ziet. Het had een toren en 4 toren- kens (kleine torens) en natuurlijk een bordes. Dit stadhuis heeft niet lang dienst gedaan, n.l. van 1582 tot 1662, dus 80 jaar, wat voor een stadhuis en dat in dien tijd maar zeer kort was. Dat het noodig was nieuw te bouwen, blijkt uit een request aan de Staten-Generaa!, waarin gezegd wordt, „dat alle het dack van het stadthuys nu afgewaeyt is en de bestuurders in de vergaderkamer niet droog en zyn". Natte raads leden kunnen geen gewichtige besluiten nemen en een nieuw stadhuis moest er komen. Maar hoe aan de benoodigde geiden te geraken Er werd gesproken over het verkoopen van het stadsland of stadskorenmolens, om belasting- verhooging te ontgaan, maar ook was er een voorstel om een soort omzetbelasting te heffen, n.l. een schelling op iedere tonne klein biers of een pond grooten vlaams op ieder oxhoofd wijn. Dit hoefde echter niet. Een bestek werd gemaakt door Cornelis Hildernisse en Jan Carrel te Middelburg en op 9 Mei 1662 werd het werk gegund aan Jo hannes van der Schaaf en Huych Jansen de Ridder, timmerlieden te Hulst, en Gillis Jansen van 't Sas voor de som van elfhonderd pond grooten Vlaamsch, welke som werd verkregen uit een leening van 400 pond 4,5 pet. van Jan Velters te Middelburg, 75 pond van griffier (secretaris) Lammens, 600 pond van de weduwe van Commandeur Chantraine (wiens graf te zien is in de Ned. Herv. Kerk) en 179 pond uit de kas der armen. Zoo verrees ons tegenwoordige stadhuis, waarvan de bijzonder heden van den bouw beschreven zijn in het jaarboekje 1935, door het bestuur van de oudheidkun- d ge kring aan het gemeentebe stuur aangeboden en alhier be- i waard; Hetstadhuis was één verdieping hoog, omdat, zooals in de stukken staat, er gevreesd werd, dat de grondslag niet voldoende was om twee verdiepingen te dragen. Hoewel eenvoudig van bouw, was het in een goeden stijl ge bouwd en zag het er uit als het SÏ5HA® Het is rijpe Ster Tabak j raadhuis te IJsselstein, alleen de toren was eenvoudiger. Aan de linkerkant van de mooie deur stonden drie ramen en aan de rechterkant vier kozijnen met alleen luiken voor de onderkant. Aan de „puie" was veel zorg besteed, evenals aan de „schou we" in de groote kamer (raadzaa1), die met mooi gebeeldhouwde na- tuursteenen figuren was versierd. De puie van ons raadhuis is dan ook statig en geeft cachet aan het stadhuis. Juli 1663 werd het in gebruik genomen, vandaar dat jaartal op de boog in de gang. In den loop der eeuwen kwa men er andere, breedere ramen in den voorgevel2 aan den lin kerkant in plaats van 3 en 3 aan den rechterkant in plaats van 4. Maar ingrijpender verandering kwam tot stand in 1790, in de eeuw van verval. Toen besloot men om een schijnverdieping op het stadhuis te bouwen, een verdiep, dat geen verdiep was, maar waarachter een zolder werd verborgen. Schijnvertooning dus en geen werkelijkheid, kind van die eeuw, waardoor de aichitectuur bedor ven werd. In de vorige eeuw, toen men heelemaal niet om architectuur scheen te geven, werd de voor gevel netjes afgepleisterd en mooi gesausd. Van het mooie stadhuis van 1662 bleef nu alleen de pui meer over, om te herinneren aan de kunstzin van onze voorouders. Toren en pui dus goed, maar dak en gebouw hopeloos bedorven. Dit oude stadhuis heeft zijn tijd gehad. Onze stad Axel heeft zich verder ontwikkeld en heeft zich in die mate uitgebreid, dai dit oude stadhuis niet meer aan redelijk te stellen eischen voldoet voor een gemeente van 6 a 7 duizend zielen. Na ernstige en rijpe overweging besloot dan ook de Raad van Axel in zijne vergadering van 24 No vember 1936 tot den bouw van een nieuw stadhuis, Axel waardig. Mijne heeren, wij zien nu binnen afzienbaren tijd voor ons oprijzen een nieuw stadhuis, wel passend op onze Mprkt, ruimte gevend aan veel, dat om ruimte vroeg, waar ruimte te over zal zijn om ons mooi en rijk archief, hetwelk nu keurig is geordend door den heer J R. de Jonge, te bewaren en ooi? een plaats te geven aan de Boerenkamer-commissie, tot tentoonstelling van kleeding en gebruiken van onze Axelsche boerenbevolking. Wij nemen thans afscheid van ons oude stadhuis en spn ken de hoop uit, dat God moge geven, dat het nieuwe stadhuis een zegen AXELSC dl ANT. IAa is tevreden...

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1