Wal II óók noodig hebt: Delït's Roem Nieuwjaar is aanstaande KEN UW LAND Bekendmakingen. Openbare Vergadering op Donderdag 16 December 1937, Advertentien. Gestoomde Achterham Gekookte Schouderham Geldersche Rookworst Rookvleesch Plockworst Sajjworst Boterhamworst Leverpastei of blikken Erwtensoep Kippensoep en Groentesoep. J. VERSTRATEN-BOER. W. VAN HILTEN, Stationstr. 1 Axel J. VERSTRATEN-BOER. visitekaartje. EveD min is het verwonderlijk, dai de vrouw van zoo iemand, juist als gevolg van die over matige voorzichtigheid, het be zwaarlik vindt, nog langer liet en leed met hem te deelen. Zoo verging het een dame te Praag, die een verzoek om echtscheiding heelt ingediend, omdat haar man, zoo verklaart zij, nu al een halt jaar lang eiken avond met een gasmasker voor bet gezicht naar bed gaat en bovendien verlangt van haar, dat zij hetzelfde doet. Dit is echter nog niet genoeg, want ook heelt hij opdracht ge geven tot het bouwen van een gasvrije kelder, otscboon hij eigenlijk op „zwart zaad" zit. De echtgenoot verklaarde, dat het z.i. duizend maal beter is met een gasmasker op naar bed te gaan en zich aan het dragen van zoo'n ding te wennen, dan bg een gasaanval om het leven te komen, waarvoor ook iets te zeggen valt. Intusschen kan men zich af vragen, wat voor gekke dingen nogzullen volgen om het mensch- dom nog meer te doen atdwalen. In de Vereenigde Staten woeden hevige sneeuwstormen. Meer dan 50 personen zijn van koude omgekomen. Spoorwegramp nabij Glasgow. Te Castlecary tusschen Edin burgh en Glasgow zijn twee pas- sagierstreinen met elkander in botsing gekomen. De gevolgen waren ontzettend32 menschen kwamen om het leven. De ramp heelt zich als volgt toegedragen De expressetrein DundeeGlas gow stond bij het station, toen de express Edinburgh—Glasgow op de laatste wagens van den stilstaanden trein reed. De beide voorste wagens van den rijdenden trein werden totaal versplinterd. De duisternis en de sneeuw maak ten het aanvankelijk onmogelijk den gewonden te hulp te komen. De redders werkten eerst bij het schijnsel der brandende wa gens en stookten later eer. vuur van het verspreid liggende hout werk. Toen het ongeluk geschiedde, woedde er een sneeuwjacht. De dokters, het personeel der ambu lance en de vrijwillige redders moesten zich over de met veel sneeuw bedekte wegen naar de plaats van het ongeluk begeven. Het stoffelijk overschot van 25 mannen en 6 vrouwen werd uit de puinen geborgen, terwijl een gewonde in het ziekenhuis te Glasgow is overleden. De machinist van den sneltrein heeft nog juist op tijd van zijn machine kunnen springen, zoodat hij behouden bleef. Later heeft hij met gevaar voor eigen leven den ontsnappenden stoom afge sloten, welke het reddingswerk bemoeilijkte. Antwoord aan Kersjaan. 11. Zaterdagavond, 30 October, zat ik te luisteren (als altijd) naar „Lichtbakens" door Pater H. de Greve (8.15—8.35). Het Boek der Martelaren, dat ik dien dag „op de kop" had getikt, lag geopend naast me bij den Axeischen mar telaar Jan de Buck (1574), wiens naamgenoot onder de nieu we inschrijvingen in het H a ti- del sregister (Ax. Crt. van Vrijdag 12 Nov) voorkomt (nl. Radio- en Electr. Bureau N. W. de Buck, Terneuzen) en de Axel- sche „toppedraaier" heette die niet „Buik", wellicht ook de Buck? Ik herinner mij hem slechts vaag. Pater de üreeve haalde de woorden aan van den H. Augus- tinus: „lk noem den dief mijn broederik noem den boef mijn broederik noem den bedelaar mijn broeder". Met een variatie op deze getuigenissen zou ik willen verklaren„ik (onderge- teekende) noem den goeden, den braven werkman; in 't algemeen den goeden, braven „kleinen man" mijn broeder (en veider natuurlijk „zuster" en „broeder" alle goeie, brave menschen). lk heb dat bewezen in Rotter dam, meer dan 25 jaren lang, door mijn vrij willigen, onbetaal- den arbeid in dienst der „Ver- eeniging tot Verbetering van Ar menzorg", een vereeniging, waar van tal van de voornaamsten uit Rotterdam lid waren en het Be stuur en de Werkcommissie be stonden uit de hoogstgeplaatsten en (of) rijksten van Rotterdam. Ik was daar de eenige kleine man. Dat kwam zoo In 1900 was ik „volksteller" in Rotterdam (dat gaf een extraatje, begrijp jeover het salaris als onderwijzer toen zal ik maar zwij gen) en kreeg een arme buurt te bezoeken, lk werd diep getroffen door al wat ik daar zag en waar nam de armoede, de ellende, de slechte woningtoestanden, enz. Na afloop riep ik al de volksteliers bijeen ter vergadering, lk ver zocht hun, die gelijke ervaringen hadden opgedaan, deze in rap porten vast te leggen. Het Rotter- damsch Nieuwsblad nam die rap porten gretig op. Een rilling ging door de stad. Men zond ons geld om de allerergste nooden onmid dellijk te leenigen, wat het ge kozen bestuur deed, maar.wij werden vaak misleid en bedrogen door het verzwijgen van inkom sten, bedeeling of onderstand. De Voorzitter der genoemde Ver. tot v. v. Arm. in leven en totn Wet houder van Financiën, die vol belangstelling mijn streven naging, had mij dat voorspeld: ;Nooit geven zonder vooronderzoek Ik erkende hem toen onze ver gissing en de noodzakelijkheid van uitgebreid vooronderzoek. Ik ge voelde tevens, dat er in Rotterdam iets ontbrak, nl. een Centraal Bureau, waaraan alle Instellingen van Weldadigheid en Liefdadig heid hun bedeelden en onder steunden opgaven. Dan was con trole immers direct mogelijk, lk riep de vertegenwoordigers(-stersj van al die Instellingen (pl.m. 100 bijeen en leidde de drukbezochte bijeenkomst. Een Bestuur werd gekozen, waarin iksecretaris werd en mijn (ons) pogen zou geslaagd zijn, als niet te elfder ure de Diaconie der Ned. Herv. Kerk geweigerd had toe te treden met het motief: „De linkerhand mag niet weten wat de rechter doet". Toen noodigde de Voorz. der Ver. t. v. v. Arm, mij, toe te treden tot zijn vereeniging-en daarin de post te vervullen van „Vrijwillig Armbezoeker", wiens taak was in een vaderloos gezin, dat onder stand waardig was gebleken (na nauwgezet vooronderzoek van den bezoldigden Armbezoeker) ais „Vader", op te treden en overi gens in alle opgedragen gezinnen als Leider, Vraagbaak en Voor spraak bij de Commissie, die den onderstand e.a. hulp bepaalde Maandelijks moest de Vrijw. Armb. een rapport indienen en kon daarin voorstellen doen in drin gende gevallen ook tusschentijds. Ik heb toen goede armen leeren kennen en veel voor hen kunnen doen. Een jongen werd zelfs onderwijzer. De Secretaris dier Ver. noo digde mij uit „Patroon" te worden van zijn andere Vereeniging, n.l. „Pro Juventute" (lett. Voor de Jeugd n.l. voor de verwaarloosde, misdeelde en misdadige jeugd). Welk een nieuwe (doch andere) ervaringen, waarbij je soms diep werd geschokt. Moeitevolle arbeid, geheel be langeloos, bij al mijn andete werkzaamheden Welke voor standers heb ik toen leeren ken nen en ook het verschil tusschen „arm" en „arm". Niet altijd kwam ik bij armen terecht. In de kringen der genoemde Vereenigingen, vooral in de eerst genoemde, heb ik ook de ware aristocratie leeren kennen. Een staaltje Bij mijn eerste bijwoning der zitting der Comm. van de Ver. t. v. v. Armenzorg zat ik met mijn rug juist tegenover de ingangsdeur. Alle leden waren aanwezig, be halve de Voorzitter (weth. van Financiën, lid van de Eerste Kamer en in de oorlogsjaren lid van de NOT.) oud liberaal met zeer strenge principes, ook op politiek gebied. Hij komt binnen, ik sta onmiddellijk op, maak front naar de deur; hij klopt mij op den schouder en zegt: „Mijnheer BI., dat moet u niet meer doen j hier zijn we allen gelijk". Welk een z u i ve r hart had die man voor de armen en toch herhaaldelijk aangevallen in de volksvertegenwoordiging om zijn strenge principes aangaande wat in zijn oog het belang was van den Staat en de bevolking. Ook heb ik in 1900 nog een andere vergadering belegd, nl. om te komen tot verbetering van toestanden, en met succes. Een bestuur werd gekozen, de krotten werden bezocht en in teekening gebracht. Alles naar het Stads- timmerhuis. Antwoord: „Heeren, die moeite hadden je je kunnen besparen dat wisten we allemaal zelf allang". Wederantwoord „Des te grooter schande voor een stad als Rotterdam Toch dag- teekenen van dien tijd de groote opruimingen. En nu, Kersjaan, mijn politiek standpunt Van de oud-liberalen e.a. con servatieve partijen hadden we nooit die verhooging van loonen en salarissen gekregen (het voor en tegen er van laten we rusten). Dus, je bent socialist Verre vandaar. Jammer, dat deze partij zoo'n schade heeft berokkend aan ons geliefd openbaar onderwijs, doch men heeft schandelijk over dreven wat betreft de gevallen, dat openbare onderwijzers b i n- nen de schoolmuren aan stoot hebben gegeven. Die ge vallen zijn zeer sporadisch ge weest. Ik weet er geen in onze stad met honderden openbare scholen, doch één geval in ons gansche land zou al te veel ge weest zijn. Communist Ga maar door Anti-revolutionnair Ga maar door of beter gezegd, schei maar uit met vragen. Ik zal je mijn standpunt wel zeggen Kersjaan, misschien ben je nog al sterk en een goed stoker, al of niet met peterolie, let goed op Neem van alle bestaande partijen en richtingen één man, (over vrouwen hebben wij het nu niet) werp ze allen (in gedachte na tuurlijk) in één reuzenketel vol water; stook er een flink vuur onder, hard stokenschuim er voortdurend de slechte bestand- deelen af, tot het water haast verkookt is. Dan zult ge over houden het extract, het goede restant, n.1. m ij n volksvertegen woordiger, dat is een mensch met kerngezonde hersenen, sterke con stitutie met een ontvankelijk ge moed, verdraagzaam, niet opge blazen, maar nederig en beschei den in het bewustzijn, dat men- schenwerk altijd onvolmaakt zal blijventorsch, krachtig bij het verkondigen van zijn idee, van zijn theorieën, welke berusten op kennis van zaken, duidelijk inzicht van 's Lands belangen voorts zelfstandig, onafhankelijk van alle andere menschen gees telijk alzijdig ontwikkeld, vooral ook op staatkundig gebied, met goede, degelijke voorlichters op terreinen, waar hij niet zoo bij zonder op thuis isbekend met alle takken van bestaan, ook weer bijgestaan door volkomen belan- gelooze en geheel deskundige voorlichters; niet vragend naar iemands godsdienstige of poli tieke overtuiging, maar recht op het doel af en verdraagzaam voorstander van persoonlijke v r ij h e i d in zaken en bedrijf en in overtuiging, ook op godsdien stig gebiedieder mensch zelf verantwoordelijk latend voor zijn doen en laten (ook op Zondag), doch strenge eischen stellend aan eerlijkheid en rechtvaardigheid en goed Nederlanderschap. Te genstander van alle belemmerin gen, die de ontwikkeling van den handel en allerlei bedrijven in den weg staan. Doe nu net, Kersjaan, als De mosthenes in zijn ton, die met een kaarsje een goed mensch ging zoeken. Zoolang er nog geen meerder heid is gevonden van dergelijke volksvertegenwoordigers, stem ik (da's waar ook de stemming is geheim l) Op 't gebied van Godsdienst zijn we gauw klaar: Handelen overeenkomstig de Leer, welke men belijdt; dus geen belijdenis met de lippen alleen, maar doende het Gpede, nalatende het Kwade met inspanning van alle krachten, zonder zich te verschuilen achter dooddoeners, met welke men alleen kan goedpraten. Waartoe heeft God anders de wil gescha pen Voorstander dus van den vrijen wil? Wij weien wel beter, Kersjaan, maar waarop het aan komt, althans voor mij, is d a d e n en vooial geen eigengerechtigheid en meening van uitverkorenheid. Ik heb grooten eerbied voor wer kelijk vrome zielen en ware geloo- vigen, die niet in staat zijn iets kwaads te doen, als je ze zoo gadeslaat of met hem (haar) spreekt. lk heb ze gekend in Axel en ken er nog van" die brave, goed hartige engodsdienstige menschen, die ik bij name zou kunnen noemen onder Katholieken, Her vormden en Gereformeerden. Ik zet de eersten voorop om er de aandacht op te vestigen, dat men niet verketteren mag op het gebied van Godsdienst: de Ka tholiek mag het den Protestant met en de Protestant mag het den Kitholiek niet doen. Ach, men schen in Axel, je kunt toch zelf ook aanwijzen in je omgeving Christelijke menschen van ver schillend geloof, waarvan ieder moet getuigen: „Ik weet van hem (haar) geen kwaad, al goedheid en braafheid wat er aan is". De twist en verdeeldheid, die ook tusschen kerkelijke partijen kan bestaan en bestaat, bestaat niet zoo tusschen de menschen persoonlijk. Merk je er 's Zater dags op de markt iets van Merk je er iets van, als bure of buurman jarig is Er zijn zelfs menschen, die zeggen Da stem men, da doen ik eigentlijk nie gerrenhet geeft ma moeite en ruzie, zoolang me ier op de wereld sien, most het ma vrede bluven Eenvoudige woorden, maar uit den mond van het kind en den eenvoudige zult ge (vaak) de waarheid hooren en lezen wij niet Zalig zijn de armen van Geest, en wat daai verder volgt. Ik wil eerbiedig blijven jegens ieders overtuiging, maar hij moet er naar leven en handelen, Kersjaan. Tenslotte, want ik hou mijn hart weer al vast, als het in handen komt van de Redactie. Na het Prins Mauritsfeest, Kersjaan, zond ik dhr. Vink ver in de twintig bladen, aan ééne zijde beschreven, waarop ik mijn indrukken weer gat van alles, wat ik gezien en gehoord had en ook wenken gaf ten goede op verschillend gebied; zoo'b.v. op het gebied van goed lezen (daar hoort heel wat toegoed uit spreken en goed ten gehoore brengen van proza en poëzie, ook op het tooneel. Hij wist er geen raad mee en schreef van „een lawine". Hij was nog niet vol doende opgesterkt ook, maar toch had ik gaarne gehad, dat je er een en ander van had kunnen lezen. En nu nog eens ten slotte Wat je verzoek betreft aangaande de krijgsgeschiedenis van Axellk haat den oorlog, noem het een schande voor de menschheid, dat zooveel moord en doodslag, ver nieling en diefstal van land kan plaats hebben, zonder dat alle andere mogendheden een „halt toeroepen met .Naar huis, gauw of je krijgt met ons allemaal te doen, vooruitMaar die diverse belangen, zie je, van handel, kapitaal enz.Schreit het niet ten Hemel, al die ellende, on schuldige wezens toegebracht? Je kunt geen krant meer lezen, zonder je te ergeren, ook aan het gemodder op conferenties Je bent beter thuis in de forten dan ik, Kersjaan. Informeer eens bij de archieven te Middelburg of Den Haag of bij groote stads bibliotheken. Ik wil hier wel eens informeeren. Nu, Kersjaan, reik mij de hand Er rit toch geen olie meer aan Daaag, de groeten aan allemaal, die naar me vragen J BLANKERT, Rotterdam. Marktberichten. AXEL, ll Dec. 1937. Ter markt van heden waren dt prijzen, volgen» opgaaf van de Vereeniging van handelaren in granen, enz in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, genoteerd als volgt: Tarwe regeeringsprijs, rogge 6,75 7,wintergerst 7,75—8, zomergerst 7,758,haver 6,— —6.25, groene erwten 9,00 10, bruine boonen 8,009,00, duivenboonen 8.00—9,00, paar- denboonen 7.00—8,00, blauw- maanzaad 29,00—30,00. karwei- zaad 00,00—00,00, geel mosterd zaad 00,00—00,00, lijnzaad 9,00 10,00. HULST, 13 Dec. 1937. Alhier waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 7,00—7,60, wintergerst 8,00—8,50 zomergerst 8,00—8,60, haver 6, 6,50, erwten 8,00 -10,50, paar- denooonen 8,00—9,00, duiven boonen 9,009,50, witte boonen 0,00—0,00, bruine boonen 8,00 10,50, lijnzaad 8,00-9,50, blauw maanzaad 27,00—29,00, mosterdzaad 00,00— 00,00, kool zaad 0,00 00,00. Rundvee aanvoer 8, verk. 4. Varkens 17, 11. Boter per Kg. 1,30. Eieren per 100 stuks 0,00. De Burgemeester der Gemeente AXEL maakt bekend, dat eene van den Gemeenteraad van Axel des namiddags ten twee ure, in het voormalige gemeen tehuis zal worden gehouden. Axel, 14 December 1937. De Burgemeester, BLOK. Met blijdschap geven wij kennis vande geboorte van onzen Zoon CORNELIS LEENDERT. C. J. VINKE. L. S. VINKE—Zeqers. Axel, Magrette. Wij garandeeren U, dat U geheel naar wensch bediend zult worden. Aanbevelend, KERKSTRAAT 13. Verlovingsringen 14 krts. goud van af f 6 60. Graveeren gratis. Bij aankoop van een paar ringen een leuke schaal cadeau. van ouds en nu nog de meest gevraagde kwaliteit ter vervanging van ROOMBOTER in de keuken en op de boterham. Vraagt dit merk. Alleenverkoop voor AXEL, bij Denk aan een goed verzorgd HET ADRES is hiervoor ter Drukkerij van dit blad. KcKrVblKAAl 13.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 3