Ti Brand- akkers Kloosferbalsem Binii en land. Landbouw. wonden Gemengd Nieuws. de richting van de Poort der overwinning in het Zuiden der stad. Zij maakten hierbij gebruik van handgranaten en traangas. De Japansche troepen, die van gasmaskers voorzien waren, sloe gen de aanvailers terug. Een Japansche woordvoerder te Sjang hai heeft nog eens bevestigd, dat deze poort in handen der Japan ners is. Uit Sjanghai is gemeld, dat de Japansche opperbevelhebber een algemeenen aanval op Nanking bevolen heeft. Het heet, dat het brandpifnt van d n strijd op het oogenbltk ligt bij de Zuidooste lijke poort, waar hard gevochten wordt. Bij de Taiping-poort, Zuidoostelijk van het Lotusmeer gelegen, drongen de Japanners, die van de Zuidelijke helling van den Puneren Berg aanvielen, de stad binnen. Naar het heet, is het gros der Chineesche troepe naar het Westen en Noorden ver trokken. Kkine Chineesche troe penformaties blijven Nanking ver dedigen. De geheele Japansche pers tracht den indruk te wekken, dat Nanking reeds genomen is, doch het Japansche volk is verwonderd over het feit, dat de stad nog mei is gevallen. Het dacht, dat de stad zonder tegenstand zou wor den bezet, zooals verscheiden andere steden. Reeds werd en kele dagen gevlagd om de over winning te vieren. Nu evenwe geen antwoord is ontvangen oj het ultimatum van generaal Mat- soei en Tsjiang Kat-sjek niet at treedt, begint het Japansche volk te begrijpen, dat de Chineezen nog niet gedemoraliseerd zijn e. nog in staat zijn tegenstand te bieden en het den Japanschen troppen bij verder doordringen in China zeer moeilijk te maken. De toestand van Prins Bernhard De particuliere secretaris van Z.K.H. Prins Bernhard verstrekU gisteren het volgendecominumquéf Sinds het laatste communiqué is uitgegeven, is de verbetering van den toestand van den Prins geleidelijk voortgeschreden. Niet temin blijft rust nog geboden. De hoofdwond is genezen. De Koningin te Amsterdam. H M. de Koningin is gisteren per auto naar Amsterdam ver trokken om een bezoek te brengen aan Prins Bernhard. Beide Kerstdagen Zondag. Op den eersten Kerstdag, Zas terdag 25 December a.s., za geen brief- en pakketpostbe stelling worden uitgevoerd. Alleen de stukken, welke anders ook op Zondagen te Amsterdam, Rotter dam, 's-Gravenhage, Utrecht, Gro ningen en Scheveningen besteld worden, zullen, doch uitsluitend in de genoemde plaatsen, op den eersten Kerstdag worden besteld. In alle overige plaatsen is het afhalen van poststukken op 25 December geregeld als op Zon dagen. Beide Kerstdagen zullen der halve, wat de postbestelling be treft, voor het geheele land als Zondagen worden beschouwd. De sp iiing Marchai t. Gemeld wordt, dat de R. K fractie -in de Tweede Kamer wil trachten despelimg-Marcnant weer verder door te voeren. Een be- langiijke groep intellectueeler. komt daar tegen op en achten onze gramatica te hoog, wat taal gevoel en cultureele waarde be treft om daaraan mede te werken. Wordt ter eene zijde gewezen op het veelvuld'g gebruik, dan kan ter andere zijde gezegd wor den, dat dat gebruik gedwongen is, want tijdens het ministerschap van den heer Marchant werden alle inrichtingen van onderwijs ertoe genoodzaaki, zoodat een groot deel, die met zijn moeder taal last heeft, gemakshalve maar volgde Men kan b.v. even goed zijn eigen taal goed leeren als die van vreemden. Wie aan behoud van onze taal de voorkeur geeft, kan dat doer, blijken aan het adres van mgr. prof. dr. J. Schrijnen, St Annastr. 17, Nijmegen, of prof. mr B. M Taverne, Baehmaustraal 48, Den {Haag. Nederlandsche vereeniging ran voetgangers. Dezer dagen is een vergadering gehouden van de te 's-Gravenhage opgerichte Ned. vereeniging van voetgangers. Genoemde vereeniging stelt zich ten doel a. voorlichting te geven aan den voetganger met betrekking tot het gebruik der straten en wegen in den uitgebreidsten zin des woords b. bevordering van het toe passen der maatregelen, die door of vanwege de overheid zullen worden of zijn getroffen voor de veiligheid van^den voetganger op -r/of langs den openbaren weg of straat c. te ijveren voor een doel matig toezicht door of vanwege de overheid, ten aanzien van de naleving der wetten en verorde ningen in verband met veilig verkeer der tractie op wegen en straten. Besloten werd een fonds in te stellen in verband met verzekering der leden tegen ongelukken op ten openbaren weg, het voeren van procedures enz. Het bureau van de vereeniging is gevestigd te 's-Gravenhage Noorderbeekdwarsstraat 228. Ruwe Huid i PU ROL Ruwe Handen goos30'cent. Ruwe Lippen I Drogist. „Arbeid Adelt" was de naam van de vereeni ging van paardenfokkers in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, die onge veer 7 jaren geleden het werk heeft overgenomen van de V.V.Z F. Zij heeft al dien tijd gestaan onder leiding van den heer Joh. de Feijter, dien we meermalen als een van de pioniers van de paardenfokkers in Zeeland hebben beschreven en ondanks hoogen ouderdom nog steeds groote be langstelling toont voor dat onder deel van het landbouwbedrijf. Hij heeft op dat gebied in veler lei opzicht de voetstappen ge volgd van wijlen den heer Ph. J. van Dixhoorn, met wien hij jaren lang samengewerkt heeft, doch wier wegen zich scheidden wegens verschil van godsdienstige en politieke opvatting. De oprich ting van „Arbeid Adelt" is daar van een gevolg geweest en het mag gezegd worden, dat hiermede een zeer goed werk is verricht. „Arbeid Adelt" was het devies *an dhr. de Feijter en nu is het waar, dat dit niet altijd opgaat. Maar zooals dhr. de Feijter zich Jat voorstelde en de ervaring hem had geleerd, dat de adel van den aibeid volgt, ais men dien arbeid verricht met eerlijke mid delen en taaie volharding, dan geeft die arbeid wel degelijk rijke vruchten. We hebben dat gezien in bovengenoemde vereeniging met zijn fokdagen en vooruitgang van de paardenfokkerij en den handel. Ondanks crisis heeft men volhard en hef resultaat is bekend. Met de klimmende jaren namen --crncr de kiachten af van den leider en wenschte hij er het bijltje bij neer te leggen, doch door den drang van zijn mede- oestuurders is hij voorzitter ge bleven tot het einde, dat nu ge komen is: Men heeft de vereeni ging ontbonden. Naast dhr. de Feijter toch ston den de heeren Iz. de Feijter Wz. als secr.-penningm., P. J Vale als vice-voorz. en B. Puylaert en S. van Hoeve als bestuursleden. Allen personen, die in kringen van paardenfokkers naam hebben verworven. Maar deze allen maakten ook deel uit in het be stuur van de V V.Z F., zoodat men zich afvroeg, of het nog wensche- iijk was dat die twee vereenigingen gescheiden bleven. Veeten waren vergeten en het doel was eens luidend, zoodat besloten werd om „Arbeid Adelt" te ontbinden. Dezer dagen werd daartoe een eindvergadering gehouden, die nog door dhr. de Feijter werd geleid en waarin hem nog van verschillende medeleden woorden van huid* en erkentelijkheid wer den toegevoegd. Wederkeerig dankte de voorzitter voor de aan gename samenwerking en in 't bizonder voor den goeden steun, die hij steeds mocht ondervinden in den secr.-penn. dhr. lz. de Feijter, welke door ijverig, accu raat en voorai tactisch optreden meermalen de rechte man op de rechte plaats bleek te zijn. Ver der werd verwezen naar de met succes bekroonde fokdagen en de veulenkeuringen, en men hoopte, dat V V.Z F. weer haar ouden roem zal herwinnen op dezelfde wijze als „Arbeid Adelt" heeft behaald Ook financieel heeft de vereeni ging, dank zij de medewerking van V.V.Z.F. en de Regelings commissie zich gunstig weten te handhaven, zoodat men zonder schu!d en zelfs met eenige baten kon scheiden. AXEl,, 14 December 1937. Ten overstaan van Burg. en Weth. had heden alhier openbare besteding plaats voor het afbreken, sloopen en opruimen van het stad huis en daarnaast staande voor malige hervormde pastorie en aanhoorigheden aan de Markt. Daar de afkomende materialen, met uitzondering van nagemelde eigendom worden van den aan nemer, werd in dit geval het werk gegund aan den meest biedende. De inschrijvingen waren als volgt C. Westdorp, Goes, f777,77 (gegund); P. C. Hoornick, Goes, 1 777; J. Everaard, Roosendaal, t 713,40J. van Hecke, Vltssingen, f675,75; A. van Sabben, Axel, 1400; J. Wisse, Axel, f357; C. Vermast, Terneuzen, f 354,29 P. F. Voet, Hontenisse, f 280H. van 't Hoff, Axel, f275; A. de Zeeuw, Axel, f244; Fa. van der Poel, Lamswaarde, f210: A. J. Mille- naar, Hulst, f 110P. Dieleman, Neuzen, f80 en A. Vernaeve te Sas van Gent, f 75. Het stadhuis enz. is dus ver kocht voor f 777 77, waarbij de aannemer wellicht nog een kleine duizend gulden aan werkloon en vervoer kan toevoegen. Tot de voorwaarden behoort o.m., dat het werk in 36 dagen moet zijn voltooid en dat de vol gende onderdeden eigendom van de gemeente blijven a. de pui met toebehooren, b. de houten lokettenwand met toebehooren waaronder ijzeren balk, c de beide vestibule deuren met voordeurslot, d. de luidklok en uurwerk met toebehooren, e. de torenspits-ornamenten, f. het handwaschbakje uit bo dekamer en ijzeren hek uit raad zaal, g. alles wat niet aard- en na gelvast is, zooals: meubilair, schilderijen, lampen, schragen, brandbluschapparaten, vloerzeil, enz. h. alles van oudheidkundige waarde of andere dingen welke tijdens de afbraak of graafwerk ontdekt of gevonden worden. Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, dat het bericht in een naburig weekblad, als zou een hulpprediker bij de Geref. Kerk alhier reeds benoemd zijn, minstens voorbarig is. De Post, het Pistteland en de Z L. M. Het is voldoende bekend, dat het platteland door Tante Pos stiefmoederlijk wordt bedeeld. Over het algemeen dachten we wel eens, dat zal hoofdzakelijk maar in Zeeuwsch Vlaanderen het geval zijn, maar toch blijkt het ook elders zoo te zijn. En nu wordt gedeelde smart wel halve smart genoemd, maar ieder ge voelt toch het zijne en als we nu weten, dat zulks elders ook het geval is, dan is er mogelijk con tact te krijgen, gedachtig aan de spreuk Eendracht maakt macht. Reeds meermalen is ten deze actie gevoerd en zelfs vele jaren geleden van uit de landbouw- kringen. Het spreekt vanzelf, dat met meerdere ontwikkeling van de landbouwers ook meer corres pondentie ontstond. En als we ons dan goed herinneren, dan stond die oude afdeeiing Axel (ze is nu versnipperd in kringen) van de Z. L. M. steeds op de bres voor veel belangen, haar aan gaande. En dat was allerlei, want ook zeer veel menschen, die slechts indirect met den landbouw te maken hadden, waren toen lid van die afd. Axel, waartoe dan de omgevende gemeenten behoor den uit het Westelijk en Zuidelijk deel van Zeeuwsch-Vlaandere i. Het was dus een vereeniging, die naast meer actie ook meer succes bereikte. Nu weten we niet of de Z. L. M. met de decentralisatie gegroeid is, maar wel weten we, dat men hier in het openbare leven zoogoed als niets meer van de Z. L- M. hoort, tenzij er een tentoonstelling in zicht is. De Z. L. M. heeft den land bouw van de massa gescheiden en is geïsoleerd op eigen terrein. Nogmaals, we zullen hier niet uitmaken of het voor- of nadeel heeft gebracht, al zijn we geneigd tol het laatste over te hellen. Want meermalen toch werd van het contact tusschen boeren en burgers wederzijds geprofiteerd, terwijl nu actie achterwege blijft, omdat met de lichamen, die economisch voor een en ander evengoed willen en kunnen zorgen geen andere aanknoopingspunten bestaan, dan door middel van ambtenarij en kantoren. We zullen hierover niet verder uitweiden en stappen van dit onderwerp af met verwijzing naar den opzet van dit artikelde post ten plattelande. We lezen hiervan dat ook elders geklaagd wordt over dien toestand en dat ook met name in Friesland de landbouw organisatie is ge spannen voor den wagen, die naar Den Haag moet rijden, om verbetering le krijgen. Ook daar is het als hier, dat een poststuk, dat enkele uren gaans moet afleggen, vaak een dag of meer onderweg is, eer hel zijn bestem ming bereikt, zoodat verbetering dringend noodig is. En als men nu weet, dat de Friesche maatschappij van land bouw heeft besloten om via het Kon. Nederlandsch Landbouw- comité verbetering aan te vragen, dan is het misschien nu juist een goed tijdstip voor de Z. L. M om zich daarbij aan te sluiten. Ter waarschuwing willen we hier nog op één factor wijzen, die op de bestellingen van invloed is. We hebben wel eens onder vonden, dat bij onderzoek naar de mogelijkheid van meer bestel lingen een telling plaats had van poststukken, die naar een bepaalde richting gingen. Er werd dan gewezen op de weinige brieven, want „drukwerken" golden niet als zoodanig En dat nu vinden we verkeerd, want een prijsno- teering, een convocatie ter ver gadering, een overlijdensbericht en wat al tegenwoordig als druk werk wordt verzonden ook couranten, met markt- of beurs- noteering hebben meestal veel meer waarde voor den geadres seerde, dan een familiebrief ter felicitatie van nicht of neef en dergelijke. Naar onze meening gaat dus de vergelijking van brieven met drukwerk niet op en kunnen alle postzendingen van gelijke beteekenis worden geacht voor den betrokkene. Het is o.i. van belang daarop te wijzen. Schaken. Zaterdag werd alhier weer een schaakmatch gehouden tusschen de Axelsche jeugdclub en leer lingen van de H.B.S. te Neuzen. Voor de ontvangst van de gasten was uitstekend gezorgd en een drietal jongedames bood het ge zelschap gedurende den wedstrijd een kopje thee aan, hetgeen ten zeerste werd gewaardeerd. De uitslag was als volgt: Axei Ter Neuzen. H. d. Ruijter-P. J. v. d. Sande 0-1 M. Wondergem J. Seegers 1-0 J. Hoebé-J. Piatteeuw 1-0 W. van Doeselaar- C. v. d. Stigchel 0-1 J. v. d. Gouwe-D. v. Wijck 1-0 J. M. 'tGilde-L. Kolijn 1-0 A, de Ruijter-A. Hack 1-0 P. Marijs-M. van Wijck 0 1 Mej. Da Marijs-J. v. d. Staal 1-0 J. de Putter-P. Meeuwsen 0-1 bedek ze dadelijk met De A.J.S. (Axelsche Jeugd- schaakclub) won dus weer en thans met 6-4. Zij speelde met wit. Naar we vernemen, zal eind Januari een derde wedstrijd wor den gehouden te Neuzen. De kermis terug In de a.s. Donderdag te houden Raadsvergadering van Neuzen zal in behandeling komen een verzoek van neringdoenden tot intrekking van het besluit tot afschaffing van de kermis. Vrachtvervoer naar Belgfë. Verschenen is een besluit van den Belgischen minister van finan ciën waarbij nieuwe voorschriften gegeven worden voor het betaalde vervoer van personen en goederen naar België. Deze voorschriften houden o.m. in, dat geen leege buitenlandsche vrachtauto's meer in België zullen worden toegelaten en dat geladen vrachtauto's alleen worden toegelaten, indien daar voor de voorgeschreven machti ging is afgegeven. Deze voorschriften treden 1 Januari in werking. Weer gaat een oude wind- korenmolen in Zeeuwsch Vlaan deren verdwijnen, n.l. de fraaie molen aan den Zandberg onder Graauw. Deze molen, gebouwd in 1579 en egn der oudste uit deze streek, is voor afbraak ver kocht. Goed afgeloopen. Toen de heer L. de Regt, woonachtig te Othene, Vrijdag morgen per auto met zijn vrouw en vader uit het ziekenhuis te Gent huiswaarts keerde, begon de auto tengevolge van de gladheid van den weg, bij het voorbijrijden van een vrachtauto te slippen. De wagen kwam dwars op den weg te staan en reed tot grooten schrik van de drie inzittenden in de richting van het kanaal. In den grasberm, op nog geen halven meter van het kanaal, kwam de auto tot stilstand. Met behulp van den kraanwagen van de fa. Kerckhaert te Terneuzen is de auto op den weg gebracht en naar Terneuzen vervoerd. De auto bekwam geen schade. Dgbl. v. Z. Drama te Knokke. Aan de Zeeuwsch-Vlaamsche grens te Le Zoute, gemeente Knok ke, is de 22-jarige vrouw M. v. d. V. haar 33-jarigen man, na een korten twist over een onbenullige zaak, met een revolver te lijf ge gaan. Een der kogels trof den man in het hoofd door het oog. Het slachtoffer verkeert in levensge vaar. De daderes, die de vlucht had genomen na den moordaan slag, is later door de politie aan gehouden. Mdb. Crt. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een portemonnaie met inhcud. Veldw. Griep. Gifgas en echtscheiding. Het is wellicht niet te ver wonderen dat iemand, die in den wereldoorlog eenige gasaanvallen heeft meegemaakt en thans de kranten weer voi ziet staan met berichten over proeven met gif gassen en gasmaskers, en wat dies meer zy, overgaat tot voor zorgsmaatregelen, die de grenzen van het redelijke feitelijk over- schrijden. r, I Bil Apoth. en zijn pijnlijk, ze genezen moeilijk en laten vaak litteekens na. Behandel ze daarom zorgvuldig, de pijn verdwijnt direct, de wonden of blaren blijven zuiver en genezen snel. BON voor Inzenden in open couvert, GRATIS als drukwerk (l'/2 ct.) aan MONSTER Handelmij.L.I.Akker.R'dam

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2