Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeu wscb- V 1 aan deren. EEN GIFTMENGSTER No. 73. DINSDAG 14 DECEMBER 1937 53p .Taarg. J. C. VINK - Axel. Adventflitsen. Buitenland. l/rt\ OO I Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. in. Te midden van een reeks oor- deelen door den profeet op 's Heeren last aangekondigd staat ons de last van Duma, die een bedreiging en een roepstem tot wederkeeren inhoudt. Het was in de dagen van His- kia, Koning van Juda, dat onder leiding van Pelotja en Neazja en Uzriël, 500 man van de kinderen Simeons, uit het land van Juda getogen naar het gebergte van Seir, en na een gevecht, met de daar wonende Amelikieten, zich in de provincie Duma vestigden. De oordeelen Gods waren in die dagen zwaar op aarde. Hoofd stuk 20 heeft ons een duidelijke aanwijzing, dat Assirië als wereld rijk bloeide en Babels macht nog aan het opkomen was. Het was een tijd van bloed en vuur. Van rampspoed en ellende allerwege. Sargon de koning van Assirië toog op tegen |eruzalem, en alleen tegen betaling van een som van ongeveer vier millioen gulden (zie 11 Kon. 18 14) wist His- kfa een aanval op Jeruzalem te voorkomen. Simeon, die gevlucht was, hoort hiervan en vraagt nuWachter welke waker van den nacht is nu verschenen Komt het morgen licht der bevrijding haast Ziet ge reeds het gloren van den da geraad En wie nu op het ant woord let, merkt aanstonds, dat het vragen naar den morgenstond nog niet bewijst, dat men zelf in het Licht wil wandelen. Wat zegt het woord, hierboven aangehaald, ons nu wij weer dichter en dichter naderen naar het Feest, waarop Engelen zongen van vrede en van welbehagen Diep is vandaag het geluid van de branding van het wereldge beuren. Dieper wordt het. Het wereldgebeuren is in voort durende botsing, omdat de golven var. het internationaal leven geen FEUILLETON Uit het Engelsch. diepgang kunnen hebben en om dat zich alles afspeelt aan de kust van het heden, waar de branding in kracht toeneemt en gevaren van alle kant dreigen. Ginds, ver tegenovergesteld van de kust, daar ligt de toekomst, en daar is geen branding mogelijk. De witkuivende golven loopen uit zonder schade te doen. Zij dragen het solij van het leven het moge in heftige deining zijn, toch veilig naar ongekende verte. Wachter, wat is er van den nacht Men is uitgevaren op het kom pas der rede, en men is gedwon gen geweest terug te koersen tot vlak onder de kust. Het ging goed, zoolang de zee vlak en de hemel blauw was, maar vandaag, nu de luchten zich verfden in het grauw en de zee opliep, nu is men stuurloos overgeleverd aan de golven der crisis, met niets anders dan angst voor morgen en hun bleeke lippen stamelen „Wat is er van den nacht". Het leven is losgeslagen van zijn dieper ik, dat verankerd is in God en in de onbewegelijke dingen, en zocht daarom bevrediging voor zijn oppervlakkig ik, dat in de wereld der verschijnselen is ver ward. ln de branding aan het strand van het heden brak het verlangen naar zekerheid baan. Moge de Kerk, als een rots in deze branding, als een licht der kustwacht, de zoekers en de vragers trekken. Opnieuw zien duizenden en duizenden op naar de Kerk, van verre nog, maar met een intens verlangen naar de zekerheid, die zij misschien, naar ze hopen, geven kan. Wat is er van den nacht Nog enkele uren en de wierook ontbrandt bij Bethlehems kribbe. Daar is Hij, die ons zekerheid geven zal in leven en dood, en Zijne liefde zal den mensch om vatten, zoo, dat geen stormen hem meer deren kunnen. Met Hem komen wij door de branding heen naar de veiliger zee, waar wel de stormen kunnen heerschen, maar waar het doods- gevaar der branding niet is, want het kompas richt zich op het Licht van den horizon der toe komst, van hetIk kom Z. Italië nit den Volkenbond. De kanselier van de ltaliaansche ambassade te Tokio, heeft op last van zijn regeering een bezoek gebracht aan het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken, om mede te deelen, dat de ltali- aanscne regeering den secretaris generaal van den Volkenbond formeel in kennis heeft gesteld met het uittreden van Italië uit den Bond. Volgens Havas neemt men te Rome algemeen aan dat Musso lini ieder orgaan dat uit den Volkenbond voortkomt of den geest van Genève ademt, in het bijzonder de non-interventiecom missie, zal verlaten. Deze veronderstelling is geba seerd op het feit, dat de bladen sinds weken regelmatig Frankrijk van schending der non-interventie beschuldigen. In een artikel kon digt Farinacci, een lid van den Grooten Fascistischen Raad, den komenden dood van den Volken bond aan en voegt er aan toe, dat ook de Londensche commis sie de onmacht van den Volken bond heeft bewezen. Er loopen verder nog geruchten dat Mussolini een wijziging der grondwet zou aankondigen, of het keizerrijk Italië zou uitroepen, dat in de plaats zou komen van het ltaliaansche keizerrijk Ethio pië. Ook spreekt men van de benoeming van een kanselier voor het leven, financiëele maatregelen, een geestelijke mobilisatie ten gunste van de autarkie enz. Zeker is dat Mussolini's verkla ring, die van internationaal belang zal zijn, door de geheeie bevol king met groote instemming zal worden begroet. De diplomatieke redacteur van Stefani bepaalt zich er toe vast te stellen, dat in vele Europee- sche landen duidelijk blijkt, dat men zich tegen het communisme wil verdedigen. België keerde terug tot de neutraliteitspolitiek. Polen zal in geen enkel geval bolsjewistische troepen doorlaten. Roemenië is bevreesd voor Bes- sarabië, Zuid Slavië heeft de Sowjets niet erkend en wil aller minst zijn troepenmacht voor andere belangen ter beschikking stellen. Volgens den correspondent van de Daily Telegraph and Morning Post te Berlijn zou Duitschland liever gezien hebben, dat Italië in den Volkenbond bleef. Het besluit van Mussolini maakt het in de toekomst voor Duitschland moeilijker deel te nemen aan internationale bespreki gen, welke zouden kunnen leiden tot zijn terugkeer in den bond. De correspondent brengt het besluit van den Duce in verband met het bezoek van Lord Halifax aan Berlijn en het gebaar van hoffelijkheid van von Neurath ten aanzien van Delbos. De Romeinsche correspondent van de Times is van meening, dat de Duce in zijn rede vooral zal wijzen op de geringe betee- kenis van den Volkenbond en op de noodzaak, dat de wereld re kening houdt met den invloed van de gemeenschappelijke poli tiek van Berlijn, Tokio en Rome De diplomatieke medewerkei van de Daily Herald spreekt over een mogelijken nieuwen vorm van Volkenbond met zetel te Berlijn. Ook maakt hij melding van het gerucht, dat Zwitserland zou heb ben verzocht den zetel van den bond van zijn grondgebied weg te nemen. L'Oeuvre schrijft dat in Engel- sche kringen wordt verklaard, dat Italië, al zou het zijn vrijheid hernemen, toch nog met groote moeite de 300 a 40Ó duizend man naar Spanje zou kunnen zenden, die Franco voor een beslissend offensief verlangt. L'Ordre zegt dat er voortaan twee Volkenbon den zullen zijn, een pacifistische, die door overeenkomsten oplos singen wil bereiken, en een oor logszuchtige, die dit door macht wil doen. Dit heeft het voordeel dat het den toestand verheldert. Voor de leden van den eeiS'en bond blijft slechts één gedragslijn over: het organiseeren van de machtsmiddelen om de oplossing door middel van verdragen in stand te kunnen houden. Le Peuple, het orgaan van de C.G.T. zegt dat Italië's terugtrekken een einde aan de reeds te lang be staande hypocrisie maakt. De Spaansche burgeroorlog. Vrijdag heeft een oorlogsbodem van de rechtschen Alicante ge bombardeerd. Een vrouw en een kind werden gedood, veertig per sonen werden gewond. De kustbatterijen beantwoord den het vuur en de aanvallers moesten wijken. De materiëele schade is onbeteekenend. In den middag trachtten veertig rechtsche vliegtuigen de vlieg velden Bujaraloz en Candasnos te bombardeeren. De luchtmacht van de regeering aanvaardde den strijd en twee rechtsche jacht vliegtuigen werden omlaag ge schoten, terwijl drie toestellen weiden gedwongen op vijandelijk terrein te dalen. De regeerings- lucntmacht verloor een jachtvlieg tuig, de piloot kon zich met zijn parachute redden. Later bestookten achttien recht sche vliegtuigen de steden Bar- oastro en Castejon aan het front van Aragon. Om het bezit van Nanking. Uit de verwarde betichten uit Nanking kan men opmaken, dat de Japansche troepen op het laatste oogenblik een onverwach- ten tegenstand hebben ontmoet, na hun gemakkelijken opmarsch van de laatste weken. Volgens Japansche berichten uit Nanking wordt daar nog hef tig gestreden. De Chineezen doen voortdurend tegenaanvallen en de Japansche artillerie tracht de mu ren der stad in puin te schieten. T e middernacht hebben de Chineezen een uitval gedaan in (Wordt vervolgd}, AXELSCHE® COURANT Wachter wat is er van den nacht. jesaja 21 11. Wij leeren ons geluk eerst goed kennenals toy het mmen. Ook was hij nleuwsg'erig te weten, of Adelaide Strain, op wie volkomen van toepassing was het blaffende honden bijten niet", tenslotte toch aan Eva op de handige, tactvolle manier die de huishoudster eigen was dat moest hü eerlijk toegeven had overgebracht wat zijn moeder en me vrouw Strain zelf ook den éénigen weg vonden, om uit den critieken toestand te komen, waarin Eva zichzelve door haar dwaze buitensporigheid had ge bracht. HQ slenterde een poos doelloos rond en telefoneerde eindelijk den dokter. Als die ouwe heer thuis was, kan hij op weg naar het station ook we| even bij hem aangaan, om te vragen wat hij moest doen tegen die vervelende pijn in zijn rug, waarmee hij dien morgen was opgestaan. Birtltv Raydon was dol op medici- neeren en, misschien kwam het door zijn ouderwetsche opvoeding, hij mop perde nooit over de hooge dokiers- rekening. Tot zijn spijt werd hem gezegd, dat dokter Durham niet thuis was. Weer begon hQ heen en weer te loopen nu ln den tuin en zoo kwam hij tenslotte bij de garage, waar hij met zijn chaufieur een praatje over de banziaeprQzen maakte, Langs het pad terugkeerende, dat om den hoek van The Mill House liep, zag hij Adelaide Srain in de voordeur staan. Haastig liep hij naar haar toe en riep al op een afstand Ik hoor, dat Eva naar Londen is gegaan een onverwachte reis, niet? Ik heb gedaan, wat u mij ver zocht had te doen, mijnheer Raydon. I< heb Eva vanmorgen gezegd, dat zij ilch het geld voor de betaling van haat rekeningen zelf moet veisch°ffen en daarom is zij naar de stad gereisd om mijnheer Buch te bezoeken. Dat was immers, wat u wensehte? Ze had wel kunnen wachten, om met mg mee te gaan, mopperde hij. Ik geloof, dat u dit niet van haar kan verlangen onder de gegeven om standigheden, merkte zij koeltjes op. Zij keek hem strak aan met zulk een onderzoekenden, vreemden blik, dat hij bemerkte, dat er iets ongewoons in haar kijken was, iets, dat hem een seker onbehagelijk gevoel gaf. De vrouw, die nog Birtley R>ydons huishoudster was en nu in het sombere, verstoorde gelaat van haar patroon keek, kwam opnieuw tot het bewust zijn hoe vreemd, ja, verbijsterend het was, heimelijk te weten, dat zij nu de macht bezat om die man onschadelijk te maken. BewareZij zou die macht niet aanwenden. Reeds gedurende haar wandeling terug van het buitenhospi taal was het tot haar doorgedrongen, dat haar bezoek daar, met wat er aan vast zat, een daad was geweest van een dwaze, slechte vrouw. Maar toch was het interessant en iets heei bijzonders, het bewustsijn te hebben, dat zQ sulk een vreesetijke, onheilspellende mogelijkheid ln haar grijze, versleten, onoogelijke handtasch meedroeg. Zóó dactit zij er nu over en itj wilde bet tocii maar liever niet wegdoen althans nu nog niet wat zulk een onfeilbaar noodlottige heerschappij over leven en dood kon voeren. Maar deze gedachten flüsten slechts bliksemsnel door haar brein en zij vervolgde na ceu oogenblik het ge sprek met Birth y Raydon Eva vind het natuurlek niet prettig, wat u haar laat doen, mijnheet R-ydop. En hierop was het, alsof iets haar dwong er nog wat bij te voegen eu haar Leugeniand te veuaten voor hut oprechte eerlijke, voor het land der waarheidZij is van oordeel dat, omdat u haar heele legaat voor den koop van Tne Mill House gebruikt hebt, zij in haar recüiwas om het vorige jaar wat meer uit te geven dan gewoonlijk. Er zit wel wat billijks in die redeneering, nietwaar? Stom van verbazing staarde hij haar aan. Wat een zonderling tdee en wat ongelooflijk ontedeigk. Zijn moeder had ais altijd gelijk gehad Mevrouw Strain's invloed op Eva moest siechr, allersiechts gtnoemd worden. Hos jammer, dat hij den afgeioopen winter geen goede voorwendsels had gevonden om van haar af te komen, nadat zij hun huishouden op goeden gang had gebracht. Maar die vijfduizend pond vor men het kapitaal, die zitten in het huis, wierp hg tegen. Eva meent, zei Adelaide Strain, dat u en zq dat bedrag samen hadden moeten betalen. Raydon gaf hierop geen antwoord, want naar koude opmerkingen maakten hem woedend. Met een gevoel van verveling drong het tot hem door, dat het heel verkeerd was van Eva, om particuliere geldelijke aangelegenheden met hun huishoudster te bespreken. Innerlijk was hij nu dubbel blij. dat de vrouw, die hem zoo stond aan te kijken bijna dacht hijafkeurend, maar dat kon toch blijkbaar niet, da durfde zij toch stellig niet, met het oo? op hun betrekking van patroon tot ondergeschikte dat die vrouw weldra uit hun samenleving zou verdwijnen. Waarlijk, het was, alsof zij in zijn gedachten kon lezen, die mevrouw Strain, want plotseling zei ze Eva vertelde mij vanmorgen, dat u een verandering wilt maken, mijn heer Riydon. Ik moet bekennen, dat ik er wel van opkeek dat u mij al de volgende week ontslag wilt geven, .k meen toch, dat u met me had af- afgesproken, om me eventueel tijdig op te zeggen. Die afspraak gold niet langer dan de eerste zes maanden, was zijn stroef antwoord. Zij opende den mond voor een weerlegging van de volkomen ver keerde voorstelling der zaak, maar bedacht zich. Wit zou het helpen, een feilen tw.st te beginnen, waardoor noch de een noch de ander in het gelijk zou worden gestetd Het spijt me zee-, ging hij voort, maar u kent zeker mijn geldelQken tóestand we! Met alles en alles kost u ons ruim tweehonderd pond per jrar en hoewel ik weet, dat u inderdaad eenige belangrijke verbeteringen en bezuinigingen tn de huis ïuuding hebt ingevoerd, schijnen wij toch meer uit te geven, dan onze krachten toelaten, mevrouw Strain. Ik hoop, dat ik mij duidelijk genoeg heb uitgedrukt? Als hij zenuwachtig of niet goed in •rde was, sprak Birtley R.ydon altijd ós een boek. De ondervinding was een harde eermeesteres geweest voor Adelaide, lie dan ook tot de overtuiging was gekomen, dat het altijd verkeerd tg om maangenaam, stekelig te zQn. Wat die man binnenkort aan haar opvolg ster over haar zou vertellen, kon wel van groot belang voor haar en haar kind zijn. Daarom besloot zQ een andere richting in te slaan. Ik begrijp den toestand volkomen en E a zal er waarschQnlijk heel wat gemakkelijker doorkomen dan gedu rende de eerste weken van uw verblijf hier. in ieder geval verlaat ik haar, naar ik hoop, me! vier volkomen be trouwbare, fatsoenlijke dienstboden, ofschoon we natuurlijk nog niet weten, hoe de nieuwe keukenmeid zal zijn. Van haar zal heel veel afhangen, mijnheer R.ydon, Het was een groote opluchting voer hem, dat zij op zulk een zakelijke en prettige manier sprak en hij vroeg, op een voor h?m waarlijk vriendelijken en gemoedelQken toon: Ik hoop, dat mijn besluit u niet te veel zal hinderen Daar zij op deze hartelooze vraag niet antwoordde, vervolgde hijIk denk, dat u het wet mei mij eens zult zijr, dat, hoe eerder Eva de leiding zett in handen neemt, des te beter dat voor haar zal zijn. Het is zeker wel bes'e, dat zij de komende nieuwe keukenmeid het eerst onder handen neemt.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1