Echt en goed Binnenland. Gemengd Nieuws. met de vuist kunt ge iets be reikenmaar toch gij verliest, als gij het wintZegt evenwel altijd eerlijk, met klem en nadruk uw meening in gepaste termen weet „neen" te zeggen, als hel „neen" moet zijn, doch steeds gemotiveerd en in den vorm „Schipperen" is haa«t even uit den booze als geweld. Uw waar dige houding, uw eerlijk en krach tig woord, uw open, ernstig ge laat kunnen alleen een eervolle zegen bevechten. Ja, moedertje, ik weet het: Een mensch moet wel eens zwij gen en op zijn lippen bijten, als zijn broodje er van afhangt, doch zoo zijn de tirannieke naturen, de heerschzuchtige karakters ge kweekt, die de beste krachten hebben genekt, de braafste en edelste menschen gegrepen heb ben in het diepste van hun ge voelige zie! en hen brachten tot „Ik kan niet anders Ik zal en wi' triomfeeren elders. Schande over den dader Men moet als Axelsche jongen (toevallig „Axelsch") de wereld zijn ingegaan,alleen,op 18 jarigen leeftijd het leven in de groote stad (thans meer dan 600 duizend inwoners), waar men onzichtbaar is in de massa, hebben leeren vergelijken met het leven (van toenmaals) in zijn geboorteplaats, waar men kind is geweest, jongen, kameraadwaar men zijn vrienden en kennissen heeft gehad naast zijn familieleden en genoegens. De stad, waar hij onaangename ervaringen kon opdoen in zijn carrière (loopbaan, werkkring), door welke hij strijd te voeren had met het tegenovergestelde van Zeeuwscherondheid, van Zeeuwsche oprechtheid en eerlijk heid. Zeeuwsche welwil lendheid en plichtsbetrach ting want wij goede, echte Zeeu wen, de ware L u c t o r et E m e r g o 's, zijn van nature rond, oprecht, eerlijk en van goeden wille..dochmen beleedige ons niet, men trappe ons niet op de teenen men trachte niet ons een rad voor de oogen te draaien men verlange van ons geen oogen dienarij, geen opzitten en pootjes geven geen eerbied en vereering of achting en toegene genheid, waar men die met reden onmogelijk geven kan Lang draagt en verdraagt de Zeeuw. De moeders hebben dat hun kinderen ingeprent, terwijl de vaders het voorbeeld geven bui tenshuis. Lang duit hijlang beheerscht hij zich, want hij is bescheiden en nederig als ondergeschikte hij weet niet beter of het hoort zoo van huis uit, maar des te heviger wordt de uitbarsting, als het opgt kropte gemoed een uitweg zoekt. Holland kent de goede hoeda nigheden van den goeden Zeeuw Vraag het de autoriteiten bij On derwijs, Post en Telegraphie e.a takken van dienstvraag het aan de Legerautoriteiten en vraag het de Zeeuwsche dienstboden var. Hollandsche e.a. mevrouwen. Hoe is door de ingekwartierden het karakter van de Zeeuwsche vrou wen en mannen gewaardeerd 1 Banden zijn zelfs gesmeed. Met opzet spreek ik niet over de Belgische vluchtelingen, omdat wel eens ondankbaarheid en aan matiging zijn getoond, maar hoe is toen ook de Zeeuwsche gast vrijheid en goedaardigheid ge bleken Kersjaan (ik vaar niet uit hoor en z ker niet tegen jou zooals in den molen van den olieslager de persen de olie uit de zaden stampen, zoo hebt gij die ont boezemingen uit mijn ziel, uit mijn gemoed, uit mijn hart en uit mtjtl herinneringen geperst. Gij moet weten, waarom ik den naam heb genoemd, dien gij ook noemt (maar met toevoeging van een i). Ik wil den naam niet meer her halen, want het zou den goeien man kunnen gaan hinderen en daarvoor heb ik teveel respect voor hem. J. Blanker!, R'dam. (Wordt vervolgd) schijnsel te beschouwen, dat van den Prins geen dagelijksch be richt meer zal worden uitgegeven omtrent zijn toestand. Woensdag luidde het laatste bericht als volgt „De nacht van Dinsdag op Woensdag is door Prins Bernhard rustig doorgebracht. Vanmorgen heeft hij zijn ontbijt met smaak genuttigd. De hoofdpijn gaat in matigen graad op en neer. De hoofdwond van den hof- jager Spek is genezen. De ope- ratiewond geneest op normale wijze. De toestand blijft gunstig". Natuurlijk zal er de belang stelling wel blijven van ons volk, maar het geeft toch geruststelling, als men weet, dat de toestand van den Prins dermate verbeterd is, dat geen dagelijksche bericht geving meer noodig wordt geacht. De as. biyde gebeurtenis Ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin belegt de Centrale Oranjegarde- raad een nationalen feestavond, die Woensdag 26 Januari zal worden gehouden in de groote zaal van den Dierentuin te Den Haag. Dr. H. Colijn heeft zich bereid verklaard in deze bijeen komst te spreken. De N.C.R V zal den avond uitzenden. Er zullen nog enkele andere bekende personen spreken en ter afwisseling zullen trompetters, tamboers en pijpers musiceeren en zullen vaderlandsche liederen worden gezongen. Het Comité op Curasao voor de viering van de heuglijke ge beurtenis in ons Koninklijk Huis heeft besloten als geschenk voor het Prinsekind aan te bieden een kinderhuisje, hetwelk zoo mogelijk zou kunnen worden gemeubileerd met op Curasao vervaardigde meubeltjes van cactus-hout en gestoffeerd met gordijnen van Sabaansch handwerk, terwijl voor versiering aan den buitenkant gebruik zou kunnen worden ge maakt van mooie gekleurde schel pen van al de eilanden. De bedoeling is, dat dit kinder huisje een plaats zal krijgen in den tuin van het paleis Soestdijk Da brandstollen beslag De minister van sociale zaken heeft besloten den termijn, ge durende welken brandstoffenbij slag mag worden verstrekt, te verlengen toten met 16 April 1938 Gedurende het tijdvak van 28 November l m. 12 Maart mag in plaats van f 1 (aan kostwinners) en f0,50 (aan kamerbewoners) worden verstrekt resp. f 1,30 en f 0,65. Het voorschrift, dat door de verstrekking van brandstoffenbij- ■dag bij geheele weikloosheid de som van steunbedrag en brand- stuff -nbijslag en bij gedeeltelijke werkloosheid de som van het loon van den ondersteunde, het steun bedrag en brandstoffenbijslag, ten hoogste mag bedragen 95 pet, van het loon, dat de betrokken arbeider ten tijde van de ondersteuning in het vrije bedrijf zou kunnen ver dienen, indien hij niet werkloos was, blijft bestaan. Arbeid ran gehuwde vrouwen. De minister van sociale zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voorontwerp van een wet, hou dende beperkende bepalingen in zake arbeid van gehuwde vrouwen. in den wand. Twee ervan zijn geopend een hiervan bevat het stoffelijk overschot van een vrouw, de andere dat van een kind van naar schatting 2 of 3 jaar. Dat de andere twee kisten nog niet zijn geopend, wordt toegeschreven aan het verlangen, om de antece denten van de beide onderzochte geraamten eerst in de koninklijke archieven op hun juistheid na te gaan, want de veronderstelling is, dat men te doen heeft met het gebeente van de eerste graven van Nassau, waarvan de laatste rust plaats tot op heden niet met zekerheid bekend was. H.M. de Koningin was met de ontdekking op de hoogte gebracht, zoodat het onderzoek dan ook geschiedde in overleg met het koninklijk huis. Binnen enkele dagen zal het worden voortgezet. zijn Poeders alleen, wafineer zij de handteekening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Goed afgeloopen. De sneeuwval van gisteravond bracht over ons geheele land stagnatie teweeg in het snelver keer en vele automobilisten brach ten door hun lang uitblijven hun thuiszittende huisgenooten in on rust. Ook op den weg van Zuid- dorpe naar Axel geraakte een personenauto bij de verbetering van den weg nabij de Bonte Koe, misleid door de sneeuw, van den rijweg, en bleef steken in de losse grond aan den kant. Een pas- seerende auto van de A.T.O. trachtte hulp te verleenen, doch geraakte daardoor zelf ook van den weg, evenals een tegemoet komende auto en een tweede vrachtauto. Met vereende krach' ten zijn de voertuigen na enkele uren oponthoud weer op hetrechte pad geholpen en ongeveer te middernacht thuis gekomen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Provinciale Staten. Prln« Bernhard tyet js els een verblijdend ver» Koninklijke grafkelder ontdekt. Dinsdag hebben de oppercere- moniemeester van H.M. de Ko ningin, de directeur van het Ko ninklijk huisarchief en de burge meester van Breda een bezoek gebracht aan de Groote Kerk te Breda. Dit bezoek gold een graf kelder, die men onlangs onder de z.g. Prinsenkapel en het grafmo nument van graaf Engelbrecht II van Nassau heeft ontdekt, en waarin men vier kisten heeft ge vonden, welke vermoedelijk de stoffelijke resten van de graven van Nassau bevatten. Thans heeft men daarnaar een onderzoek in gesteld, omtrent de resultaten waarvan de meest strikte geheim houding wordt bewaard. De kisten zijn gedeeltelijk op een ijzeren raam geplaatst, dat in den muur van den kelder is aan- jebrttht, en gedeeltelijk in nissen AXEL, 10 December 1937. Gisteren en eergisteren stond op de Raadzaal van het nog be staande gemeentehuis de ma quette ter bezichtiging van het nieuw te bouwen stadhuis. Er is behalve door de ambachts lieden ook van de zijde van het publiek tamelijk veel belangstel ling getoond voor het ontwerp, niettegenstaande dit uit de krant en uit foto's reeds bekend was. We zagen er ook een tweetal andere ontwerpen, die ter keuze van raad en bouwcommissie had den gelegen. Het kan op zich zelf een fraai bouwwerk worden en zal eenmaal voltooid een sie raad vormen van de markt en voor de gemeente. Nu we op het stadhuis waren, zagen we ook hoe daar reeds huisgehouden was, d.w.z. muren tn deuren uitgebroken, muren en ramen kaal, alsof er groote schoon maak zou plaats hebben. Neen het was nog erger, want alles is eruit gehaald, om niet weer te keeren. De groote ver huizing had plaats gehad en blij kens de officiëele bekendmaking in dit nummer is de gemeente administratie in haar geheelen omvang reeds gevestigd in de openbare school. Wat wonder, dat de nieuws gierigheid van een journalist dringt om ook daar eens een kijkje te nemen. We kwamen nog net bijtijds vanmiddag, want men was er nog volop in actie om te ordenen, te sorteeren en alles een plaats te geven, terwijl zelfs de ambachts lieden nog het hunne bijdroegen aan de verwarringssfeer van een verhuizing. Het zijfront met de loketten uit de secretarie zijn reeds ge plaatst en daarachtei zagen we de ambtenaren aan hun werk. Zelfs de burgemeester mochten we aan zijn bureau aantreffen. Hij was zoo vriendelijk ons even in te lichten, hoe alles zoo vlug mo gelijk is geschied en we kunnen daar aan toevoegen, dat inderdaad practisch is tewerk gegaan, zonder dat de zaken in 't honderd liepen, alle diensten zijn blijven fun- geeren. En nu kan men zeggen, dat hoort ook zoo. Maar wij hebben een en ander overzich telijk bekeken en dan constateeren we, dat hiervoor wel degelijk overleg en tactiek noodig zijn geweest, om zich in korten tijd in een paar lokalen zoodanig te vestigen, dat men er het publiek kan ontvangen en de loopende zaken afdoen. Het is toch niet, alsof men een huis betrekt en kamer voor kamer stoffeeren gaat. Natuurlijk zal in 't begin alles nog onwennig doen, maar een maal op orde zal men er wellicht nog wel zoo gemakkelijk werken als in het oude stadhuis, waarvan a.s. Donderdag officieel afscheid zal worden genomen. Intusschen is ook reeds het uurwerk stilgelegd, zoodat we op andere tijdwijzerszijn aangewezen. Naar we vernemen, worden alhier pogingen aangewend om aan de Geref. Kerk een hulppre diker toe te voegen* Verschenen is het uitvoerig ver slag van de afdeelingen, die de provinciale begrooting voor 1938 hebben bestudeerd. We ontlee- nen daaraan het volgende Ged. Staten meiken op, dat het College zich steeds op het stand punt stelt, dat de begrooting voorzichtig moet worden opge steld, maar dat desniettemin niet teruggedeinst wordt voor het doen van uitgaven in het belang van de volkswelvaart. Dit kan o.m. blijken uit de voorstellen ten aan zien van de Noord Bevelandsche brug, de subsidie voor het veer Anna Jacoba—Zijpe, de tariefs verlaging bij de bootdiensten, de afschaffing van de steigerrechten te Hoedekenskerke. De algemeene positie van de Provincie kan niet ongunstig worden genoemd, maar het zal noodig blijven om de toekomstige uitgaven tot het strikt noodzakelijke te beperken. Be lastingverlaging is niet mogelijk. Na de bespreking van de plan nen tot samenvoeging van polders, werd van de zijde van het college geantwoord, dat na afloop der vergaderingen in West Zeeuwsch- Vlaanderen een rapport zal worden uitgebracht. Bij de gasvoorziening is ook uitvoerig de kwestie van den heer Abrahamse besproken en o.a. de vraag gesteld, of de brief van A. aan dhr. Hoegen uit vrijen wil geschreven is, of A. geheel los staat van de Imperial en of deze bereid is A. te helpen aan een positie? Ter zake A. verwijzen Ged. Staten naar de gepubliceerde stukken. Ook de processen, die het per soneel der Z.E G A M. voert tegen de Imperial werden besproken, omdat men meende, dat die in direct veel geld aan de provincie zullen kosten. Er is overleg tusschen Ged. Staten en de per- soneelsbonden geweest. Daar mede is volledige overeenstem ming in volle vrijheid bereikt. Medegedeeld werd, dat de positie der Z.E.G.A M. niet rooskleurig is en het bedrijf zal nimmer florissant worden, tenzij het debiet wordt uitgebreid. Als plannen voor werkverschaf fing in het groot werden van de zijde van Ged. St. o.a. genoemd ontwateringswerken in samenwer king met elders in de omgeving van Sas van Gent en in de om geving van Biervliet. Verder worden werkobjecten gezocht voor Zuid-Beveland en Schouwen Voor Tholen wordt genoemd ver hooging der zeedijken en groote objecten zijn ook aangewezen in de omgeving van Stoppeldijk. Betreffende de fusie tusschen deZeeuwsch-Vlaamsche tramweg maatschappij en BreskensMal deghem werden mededeelingen toegezegd. Voor hulp in het be lang van het ontslagen personeel deinzen Ged. Staten terug, omdat er meer tramwegen zijn en men dan tot consequenties zal komen. Naar aanleiding van een vraag, of men in Zeeland voldoende actief is bij het nemen van voor zorgsmaatregelen betreffende de luchtbescherming, antwoorden G. St., dat de luchtbescherming in eersten aanleg, zoo niet geheel, een zaak van het Rijk en van de gemeenten isvoor zooveel de provincie daar rechtstreeks bij Nü hebt ge Abdijsiroop noodig! Per flacon 90 ct. en f. 1.50 betrokken is, mogen Ged. Staten voor diligent gehouden worden. Gratis door den tnnnel. Gemeld wordt, dat de tolgelden voor den doortocht via de Ant- werpsche tunnels afgeschaft zullen worden. Terecht wordt er daarbij op gewezen, dat dan het verkeer over de Schelde van uit Zeeuwsch-Vlaanderen via Hoe dekenskerke of Walsoorden nog meer verminderen zal. In dat verband ware het ook wenschelijk nog maar eens te wachten met de dure werken voor een nieuw veer aan den Perkpolder en liever de indijking bij Saeftingen te bevor deren. Predikbeurten te Axel. Geref. Kerk. Geref. Gemeente (Weststraat). Sneeuw belemmert het verkeer. Het verkeer te land en te water is gistermiddag in het Oosten van ons land hevig ontwricht tenge volge van een sneeuwstorm uit het Noorden. Doordat de wind vrjj spel had hebben zich op de verkeerswegen ware barricades gevormd. De sneeuwjacht was zoo dicht en zoo snijdend, dat men op eenige meters afstand vrijwel niets meer kon onder scheiden. Op de drukke verkeerswegen Arnhem—Nijmegen, Nijmegen— Maastricht en Nijmegen—Den Bosch schrompelde het verkeer weldra tot een minimum in; de auto's, die nog bleven rijden, hadden het zwaar te verantwoor den, zoodat slippartijen niet uit bleven. De verschillende autobusdien sten werden, zoo goed en zoo kwaad als dat ging, gaande ge houden, ook al ten gerieve van de wielrijders, die buiten de be bouwde kom geen gebruik meer van hun fietsen konden maken. Over trajecten, die in normale omstandigheden binnen een hall uur werden afgelegd, werd nu een uur en langer ger-den. Som mige diensten werden geheel gestaakt Ook het spoorwegverkeer in het Oosten des lands was in den avond ontwricht, Reeds kort na het optreden van den sneeuw storm waren bijzondere voorzie ningen noodig, daar de wissels en de signalen dreigden niet meer te zullen tunctioneeren. Met sterke werkploegen werd aan gepakt. Aanvankelijk liepen de treinen met geen pi weinig ver- Gij hebt kou gevalGij hoesl en Gij „doet" er niets aan. Past op! Bijna alle ernstige^ borstziekten zijn het gevolg van 't verwaarloozen eener verkoudheid. Kom dadelijk de natuur te hulp, door de vastzittende slijm, die ziektekiemen bevat, te verwijde- ren. Neem daarvoor een zacht en toch krachtig werkend middel, neem daarvoor Akker's Abdijsiroop, die als balsem zal zijn voor Uw zieke en ontstoken ademhalings-organen. De vastzittende slijm zal dan loskomen. Uw ademhaling zal weer diep en vrij worden, die hoest, dat piepende geluid verdwijnt. Weldra zult Gij, evenals zoovelen vóór U, de Abdij siroop prijzen als een betrouwbaar middel bij Hoest, Verkoudheid, Bron chitis, Kinkhoest, Griep en Influenza. ZONDAG 12 DEC. 1937. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/» ure Ds. van Oeverea Nam. 2 Dezelfde Voorm. 9 30 ure Ds J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9.30 are Leeskerk. N»m.2 E ';ag. Samenkomsten op 16 en 17 Dec. in de Chr. Bewaarschool, des avonds om 7 uur.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2