Oek al griep? AKKERTJES spreken. Voor deze vergadering was de heer Fanoy uitgenoodigd en ook de accountant. De heer Fanoy had evenwel medegedeeld, dat hij geen gelegenheid had onze vergadering bij te wonen. Onze commissie was daardoor wel te leurgesteld, omdat een voorstel van zoo ingrijpenden aard het best door den voorsteller zelf kan worden toegelicht. Desondanks hebben wij deze aangelegenheid uitvoerig besproken en zijn tot de navolgende conclusie gekomen, mede door de toelichtingen van den accountant. De afschrijvingspolitiek van het gasbedrijf is steeds zeer gezond geweest. Nimmer is daarbij d> werkelijkheid en het risico uit hei oog verloren, doch daardoor is di- stevigheid van het bedrijf ook steeds toegenomen. Men kan zeggen, dat de afschrijving 01 ovens wel wat hoog is geweest, hetgeen blijkt uit het feit, dat dt in bedrijf zijnde oven thans geheel is afgeschreven, terwijl de ii reserve staande oven geheel be drijfsklaar staat en op de balans per 31 December 1936 voorkom met f 3730, zijnde 40 pCt. van de aanschaffingswaarde. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal deze oven nog meerdere jaren ir dienst kunnen zijn. De jaarlijksch- afschrijving bedraagt 20 pCt. Wai de levensduur betreft, zou ook op het buizennet met 2 pCt. afschrij ving best kunnen worden volstaan De andere bedoelde activa komi naar onze meening niet in aan merking om minder op af tt schrijven. Weliswaar is die at schrijving ruim voldoende, doen wij mogen niet uit het oog ver liezen, dat het gasbedrijf een tech nisch bedrijf is, en dat niet alleen op de levensduur der objecten moet worden gelet, doch ook wel degelijk móet rekening worden gehouden met eventueele moge lijkheden van nieuwe vindingen op het gebied van gasproductie. Zou de afschrijving maar juist vol doende zijn of, wat nog erger is, zou deze te gering zijn, dan zoudei nieuwe toepassingen al heel be zwaarlijk door ons kunnen worden benut, omdat de boekwaarde der bestaande activa nog te hoog zou zijn. Door de thans gevolgde af schrijvingspolitiek hebben wij ook steeds goed in onze vlottende middelen gezeten, zoodat meer malen versterkt kon worden af gelost, terwijl na de uitbreiding naar Terneuzen, geen nieuw ka pitaal in het bedrijf werd gein- vesteerd. Ook dit is wel een feit van niet geringe beteekenis. Al een heel gevaarlijk experi ment zou zijn, om door mindere afschrijvingen toe te passen den gasprijs te verlagen. Natuurlijk moeten wij er immer op bedachi zijn om onze gastarieven zoo laa^ mogelijk te houden. Het maken van winst is niet de bedoeling van het gasbedrijf. Toch houdt een wijziging van gastarief nog geen stimulans in voor meer ver bruik. Men kan beter zeggen, dat iedere niet reëele wijziging in de prijzenpolitiek een sprong in het duister is, die helaas al meer dere bedrijven heeft parten ge speeld. De kwestie is toch, dat de grootere verbruikers door een lager tarief toch niet meer gas gaan gebruiken. Deze gebruiken toch maar hetgeen zij werkelijk behoeven. De kleinere verbrui kers, behoudens een kleine uit zondering, hebben wel speciale reden om het gasverbruik, of in het algemeen het brandstoffen- en lichtgebruik, zoo laag mogelijk te houden. Een vermindering op reëele basis is uiteraard gezond, doch om eerst te scharrelen in dt afschrijvingen en daarop een lager tarief te bouwen, moet naar onz meening worden beschouwd als een bedrijfspolitiek van zeer ge vaarlijken aard. Op dit oogenblik, nu het ont- werp-begrooting 1938 op behoor lijke wijze sluit, zouden wij ook de afschrijving op de reserveoven maar laten bestaan. Uiteraard is de toestand nog zeer onzeker op meerder gebied, en dan houdt deze afschrijviugspost altijd nog een reserve in, als onverhoopt de rekening 1938 tnet een nadeehg Mido,:)f94 s!uiten, Wij kunnen dan nog altijd deze afschrijving laten rusten en daaruit een even tueel nadeelig saldo dekken. Ook de afschrijving op het buizennet willen wij thans maar liever op 3 pCt. bestendigd zien. Zooals wij boven reeds aanhaal den, is de levensduur zeer zeker meer dan vijftig jaar, doch moeten wij er rekening mede houden, dat het niet te voren is uit te maken, of een bedrijf een levenskans van 50 jaar is toebedeeld. Een af schrijving van 3 pCt. houdt dan tevens een premie in voor dekking van het risico, ten opzichte van de levenskans. Alles bijeen genomen adviseeren wij U in de afschrijvingen thans geen verandering te brengen. Uit vorenstaande hopen wij wel aan getoond te hebben, dat het gas bedrijf daardoor van zijn stevig- ïeid zou worden beroofd en aan -en zwakke positie zou worden overgegeven. Betreffende destraatverlichtings- kosten deelen wij U mede, dat deze naar onze meening niet kun nen verminderd worden op dit •ogenblik. De variable kosten van het gas zijn in stijgende lijn en van dien aard, dat aan ver- aging van den gaspsijs voor de straatverlichting niet kan gedacht worden. Wij maken U er wel •p attent, dat in den prijs van net gas ook nog begrepen zijn de werkloonen voor het schoonhou den en herstellen der lantaarns, alsmede poetsmiddelen enz. Ook al de overige voorstellen van den heer Fanoy, betreffende te huur van de woning op het Zwaantje, de vergoedingen voor motorwagentje en schoonhouden van het kantoor van den directeur, alsmede de kosten van controle op de administratie, komen naar onze meening niet in aanmerking om gewijzigd te worden. Wij willen hieraan toevoegen, dat ons voorstel rust op volkomen overeenstemming van onze com missie, de leiding van het bedrijf en den accountant. Tenslotte moet onze commissie er wel zeer ernstig bezwaar tegen maken, dat een bedrijf, en in dit geval speciaal het gasbedrijf, zoo onvoorbereid in een openbare vergadering wordt besproken. Wij erkennen volledig het recht van ieder lid van den Raad om vragen of opmerkingen over het gasbedrijf te hebben, doch late men die liever in geheime vergadering orengen, en eerst alles rustig tevoren overwegen en bespreken ter plaatse, waar dat behoort. Het is dan nog altijd tijd genoeg om in openbare vergadering te wor- Jen besproken, als gebleken is, lat zulks behooit. Tietgeen wij de laatste vergadering hoorden, moet, hoewel niet zoo bedoeld, met in het belang van het bedrijf worden geacht. Met verwijzing naar dit rapport stelden B. en W. voor om de begrooting van het gasbedrijf on gewijzigd vast te stellen, zooals die aan den Raad is aangeboden. De VOORZ. wilde ei nog aan toevoegen, dat hij het idee van dhr. Fanoy nog wel eens nader wil bestudeeren, maar zou gaarne zien, dat in afwachting van deze loopende kwestie de begrooting nu werd vastgesteld. Dhr. FANOY vroeg hierop het woord en sprak ongeveer als volgt: Mijnheer de Voorzitter, Ik heb het rapport goed be keken en ben blij, dat ik van den lurgemeester hoorde, dat B. en W. het voorstel nog nader zullen bekijken, want op grond van dit rapport, kan ik mij niet zonder meer bij een en ander neerleggen. De oproeping tot het bijwonen der vergadering van de gascom- missie, gedateerd 16 November, •m op 18 November op die ver gadering aanwezig te zijn, heb ik ontvangen. Op zulk een korten termijn kan ik mij niet vrijmaken, zooals de Voorzitter kon weten, aangezien ik ook reeds in de raadsvergaderingen gevraagd heb, om deze vergaderingen op langer termijn op te willen roepen. Wat in het rapport staat, is teekenend voor de zwakheid van hun afwijzing; als men hetgeen positief staat negatief leest en omgekeerd, is het rapport even deugdelijk, want men kan we) met groote woorden iets zeggen, maar niet b e w ij z e n. Het rapport begint om toe te geven dat men de cijfers over de afschrijvingen wat betreft de ovens en het buizennet juist zijn, maar men verklaart ze liever niet over te nemen. Men verwijt mij dat ik het noodig zou maken om nieuwe kapitalen in de gasfabriek te steken. Willen de heeren mij misschien eens duidelijk maken, waarom dit uit mijn voorstel voortvloeit Verder komen er in het rapport uitdrukkingen voor, die ik er liever niet in gezien had. Men spreekt erover, dat ik experimen teer met cijfers dat ik een sprong in het duister doe, dat ik met cijfers scharrel. M. de V., ik moet der gelijke uitdrukkingen zeer beslist afwijzen en eisch, dat de heeren dat zullen bewijzen. Is tegen woordig de regel niet meer waar, dat een goedkoop product meer afzet heeft dan een te duur pro duct? Het mooiste is nog wel, dat, als er een nadeelig saldo zou zijn, de gascommissie wèl met de af schrijvingspercentage^ zou willen „scharrelen", dus kan het ook als het goed gaatbovendien blijkt me, dat de gascommissie aan de levensduur van haar zaak twijfelt. Ik moet ook bezwaar maken tegen de uitdrukking, dat ik de stevigheid van het bedrijf in ge vaar zou brengen. Integendeel te hooge afschrijvingen zijn eco nomisch niet te verantwoorden, omdat zij de prijzen ongezond drukken een bedrijf, dat zonder winst moet werken, mag op die manier zijn prijzen niet omhoog drijven. Hoewel ik gezegd heb, dat de productiekosten voor het gas der lantaarns nog geen 3 cent is, achten de heeren het niet noodig mijn „fout" aan te toonen. Waarom zijn mijn overige voor stellen niet behandeld? Wat betreft de slotalinea, in houdende dat mijn voorstellen niet in het belang van het gas bedrijf zouden zijn, dat kan ik niet accepteeren en verzoek de com missie dan ook dit terug te willen nemen of hun opvatting te be wijzen, niet met fraai klinkende algemeenheden, doch met feiten. Mijn bedoeling is geen andere dan de gasafzet te verhoogen en daar door tot hoogere buitengewone aflossing te komen, want aflos singen moeten komen uit den afzet en niet uit de afschrijvingen. En als de gasprijs verlaagt, kan de toestand niet verslech teren, maar zal het verbruik ver beteren en dan kom ik tot de conclusie, dat zulks het bedrijf ten goede moet komen. Wanneer men zegt, dat de in komsten der fabriek met een be drag van f4000 zouden vermin deren, stel ik daar tegenover, dat ik dan nog altijd pl.m. f 1800 speling heb. M a.w. het rapport heeft m i. geen inhoud en ik hoop, dat we een dergelijk rap port nooit meer in den Raad zullen krijgen. De VOORZ. zou liever niet verder over het rapport spreken en alleen aan de orde stellen het vaststellen van de gasbegrooting. Dhr. DE RUIJTER geloofde ook, dat zulks wel goed zou zijn, maar toch kan hij zich niet ver eenigen met de wijze waarop de gascommissie zich in deze van de zaak afmaakt. Er wordt nu getracht, zei spr., om de gasprijs te verlagen en ook dhr. Van de Bilt heeft onlangs gezinspeeld op een mogelijkheid tot meer afzet van gas. En nu verwonderde het spr, dat B, en W. hier met het antwoord komen we kunnen het nog wel eens onderzoeken. De VOORZ. antwoordde, dat B. en W. er zich daarmee niet willen afmaken, maar men wil eerst de begrooting vaststellen en dan later de zaak aanhangig stellen. De tijd is nu te kort geweest voor B. en W., om een bepaald standpunt in te nemen. Dhr. DE RUIJTER zeide niet te bedoelen, dat de begrooting moet uitstellen, dat niet, maar het bevreemde hem, dat de gascom missie in het rapport zegt, dat de gasprijs niet lager kan en dat nu B en W. zeggenwe zullen het bestudeeren. Spr. conclu deerde daaruit, dat er iets niet in orde is. De VOORZ. meende dat men daar nog lang over kan praten, maar afgezien daarvan wilde hij eerst de begrooting vast stellen en later het rapport bespreken. Dhr. P. VAN BENDEQEM wilde dan tenslotte als voorzitter van de gascommissie nog op merken, dat alles nauwkeurig met den directeur en den accountant is besproken en overwogen. Maar hun treft geen blaam, omdat dhr. Fanoy niet aanwezig was. Als hij er geweest was, had hij kun nen hooren, dat alles in orde is. Spr. kon zich daarom gerust bij het rapport neerleggen. In groote trekken was duidelijk te zien, dat de prijs niet lager kon. Z.h.s. werd hierop de begroo ting van het gasbedrijf voor 1938 goedgekeurd. 13. Reclames belastingen. Z h.s. werd goedgevonden om aangaande de ingediende reclames resp. tegen te hooge honden- en schoolbelasting te beslissen, zoo als door B. en W. was voorge steld en in een vroeger no. door ons is vermeld. Omvraag. Dhr. 't GILDE vroeg of die kwestie aangaande het school toezicht door geneeskundigen van de baan of in de begrooting is versmoord. Er is toch in die vergadering geen woord over ge sproken De VOORZ. antwoordde, dat zoodra de conferentie met de dokters heeft plaais gehad, dan zal dit punt opnieuw aanhangig gemaakt worden. Dhr. 't GILDE vroeg hierna of dit de laatste Raadsvergadering in 1937 was, waarop de VOORZ. antwoordde, dat hoogstwaar schijnlijk in December nog een vergadering zal worden gehouden. Hierop werd de vergadering met dankzegging gesloten. Volledigheidshalve melden we nog, dat dhr. Fanoy tijdens de bespreking van punt 6 (afbraak gemeentehuis) de vergadering om zakelijke reden moest verlaten en eerst terug kwam bij het eind der behandeling van punt 9 (subs, landbouwhuishoudonderwijs) te rugkeerde. AXEL, 7 December 1937. Blijkens een advertentie in ons vorig no. zal morgen (Woensdag) en Donderdag de maquette van het ontworpen nieuwe raadhuis voor het publiek te bezichtigen zijn op de raadzaal. Hierbij kan nog worden mede gedeeld dat tevens tentoongesteld zullen worden de gemaakte tee- keningen en perspectiefschetsen van dit gebouw benevens nog eenige andere ontwerpen z.g. studie- of voorontwerpen welke aantoonen, op welke wijze het thans gekozen plan tot stand ge komen en gegroeid is. Verder is ook toestemming verkregen om het bestek en de teekening van het tegenwoordige stadhuis, vóór de verbouwing ter bezichtiging te leggen. Zoo men weet werd het stadhuis in 1663 gebouwd en omstreeks 1783 ge heel verbouwd. Van de bouw in 1663 is het orgineel bestek met twee teekeningen aanwezigvan de verbouwing later is er alleen het bestek met een kozijnteeke- ning. We hopen hierop nog nader terug te komen. Als tijdelijk opzichter-teekenaar bij den bouw van het nieuwe raadhuis is aangesteld dhr. H. Hoebé Jz., alhier. De verhuizing van datgene, dat op den opperzolder enz. is ge borgen, is reeds aangevangen. V.V.V. en St Nicolaas. Nu de beide door V.V.V. alhier georganiseerde winkelweken zijn verloopen kan daarop een terug blik worden geslagen. Gehoord de stem des volks zoo hier en daar, kan het bestuur van V.V.V. met welgevallen op haar actie terugzien, AKKER.CACHETS Er is een groote deelname ge weest van de zijde der winkeliers en getuige de 35000 bons, die voor het ballerospel werden ge geven bij den verkoop, moet er druk verkocht zijn. Eu toch hoe kan het eigenlijk anders in deze tijden wordt er geklaagd, dat er aanzienlijk minder ver kocht is dan op andere jaren. Men zou over dit feit met ge mengde gevoelens kunnen oor- deelen en hierover een boom kunnen opzetten, doch dan dwa len we af, want we willen hier liever verklaren, dat in elk geval de actie van V.V.V. is geslaagd. Was die er niet geweest, dan zou men wellicht nog harder klagen. We wezen reeds op den in tocht van St. Nicolaas hier en het bezoek aan de fröbelscholen, dat een succes was. Maar ook het feest dat V.V.V. in Het Cen trum gaf is een ware ontspan ning geweest voor de kinderen der lagere scholen. Het gebouw was propvol en een oorverdoo- vend handgeklap en hoera bewees wel, dat de snaken het naar hun zin hadden. Eenige voor dit doel zeer geschikte films vormden den inzet. We noemen het in ge bruik nemen van de Piet Hein door ons Prinselijk paar op het IJ met zijn honderden bevlagde vaartuigen, de feesten van Alk- maar's victorie, een vacantiever- blijf van schooljeugd in de na tuur en een paar teekenfilms. Natuurlijk was er een toespraak van St. Nicolaas tot de jeugd. Hij was nog al paedagogisch aangelegd en had het over „nut tige leden van de maatschappij'' waar de kinderen op zoo'n mo ment natuurlijk lak aan hebben. Meer sloeg in het gezamenlijk zingen van het Zeeuwsch- Vlaamsch volkslied en dan de loterij, waarbij 30 kinderen een prijsje kregen. Het warenCath. Haak. A. Robijn, J van Hermon, M. Wie mes, Annie Seghers, Jo de Waal, M. Verstraeten, N. Moerland, H. Claessen, Jans Faas, J. de Deur waarder, A. Sorber, J. Dekker, Adri van Hoeve, L Claessen, J. Buijsse, J. Verkruijsse, Ko Hame link, W. den Engelsman, R. Die- leman, A. Lambert, R. Roose, Jo Wisse, M. Booij, J. v. d. Bos, A. de Pooter, P. Dekker, E. Cové, F. Groothaert, N. van Driel, J. Lansen en Ko Geelhoedt. En bij het vertrek kregen allen nog een reep chocolade, zoodat de hieraan geofferde giften zeer nuttig zijn besteed. Jammer voor al voor de buitenkinderen, dat het weer zoo slecht was, toen ze naar huis konden. Gisteren is het feest in de Katholieke Fröbelschool geweest en hebben ook daar de kleintjes de geschenken van V.V.V. in ont vangst genomen. Gisterenavond is het Ballero spel geëindigd met 15 winnaars van de hoofdprijzen, als volgt: lepr., éénpersoonsledikant met toebehooren, 9999, V. Pichlei. 2e pr., een prachtige haard met plaat, 9998, Naessens. 3e pr., een damesrijwiel, 9998, C Verschelling. 4e pr., een dames- of heeren regenjas, 9998, H. Verstraten. 5e- pr., een schoorsteenklok, 9998, L. Schieman. 6e pr., twee haardstoelen, en 7e pr., een cassette lepels en vorken, heide met de no. 9997, Jac. de Smidt. 8e nr., twee stel ondergoede ren, 9996, De Vos, Sluiskil. 9e pr', een mooie wollen de ken, 9995, C. Swets. 10e preen Zilmeta lepelrek, 9993, A. van Nieulande. 11e pr. een émaille keukenstel, 9993. C. Mangold, 12' pr,, een paarheerenschoe- nen> 9991, C van. Sluis. Nederlandsch Product Die hoofdpijn, dal gevoel ziek zijn en die pij nen overal zullen dan direct verdwijnen met Volgens recept van Apotheker Dumont

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2