Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uw scli- Vlaanderen, EEN GIFlIWENGSfER No. 71. DINSDAG 7 DECEMBER 1937. 53e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Adventflitsen. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. ii. Maak U op, word verlicht want Uw licht komt, en de heerlijkheid des Heeren gaat over U op. Jes. 60 1. Wij zagen de vorige maal, hoe en onder welke omstandigheden van het komend Licht werd ge profeteerd, dat Jezaja het licht reeds zag gloren en het vertrou wen des geloofs als eerste eisch had aangekondigd in de woorden „maak U op". Men moest zich dus voor den nacht der verschij ning gereed houden, om. uit te treden in het morgenlicht. En het Licht is gekomen In den terugkeer naar Jeruzalem, in de dagen van Zerubabel. Jeruza lem is herbouwd en een nieuw heiligdom voor den Heere is gesticht. De zon van een nieuwen levens dag is over het volk des Heeren °Pgegaan. Het was de inzet van de vervulling van dit profeten woord. In den terugkeer uit Babel is voor het volk Gods de Alpha der verlossing te zien. Deze Alpha roept om haar Omega. En het is een lange weg door het Alpha- beth der eeuwen heen. leder Christen herinnert zich, hoe straks de Zaligmaker, die als vleesch- geworden Woord de beste schrift uitlegger is, bij den aanvang van Zijn optreden als Messias in de synagoge van Nazareth deze zelfde boekrol van Jesaja's pro- fetitën heeft ontvouwd. Hij las toen een gedeelte, dat onmiddel lijk samenhangt met het hoofd stuk, waarin van het komend lichl werd gesproken, zeggende „heden is deze Schrift in uw ooren vervuld". Ja, in Hem komt het Licht der wereld. De grijze Simeon zingt er van. Het volk, dat in duister nis wandelde, heeft in Hem het groote Licht mogen zien. Simeon besprak Hem als het Licht tot verlichting der heidenen en tot heerlijkheid van zijn volk Israels. En zelf staat Jezus straks te midden van zijn volk en zegt: FEUILLETON Uit het Eugeisch. De deur van de apotheek was dient. Mevrouw Strain klopte, oiaar toen er geen antwoord kwam, opende zy de deur en ging naar binnen. Het was een klein vertrek met lambrizeeringen van pijnhout en een raam tegenover de deur. Alles was er kraakzindelijk, al rook het er naar allerlei kruiden, zooals in een drogistwinkel. De wanden waren bezet door twee plauken, waarop rijen flesschen, potten, medicijnen, en ook stond er een kast, die gewoonlijk was atgeslo ten, doeh vandaag stonden beide deuren van de kast wijd open. En de vijzel met den stamper, waarmede juffrouw Jamesou pil len bad gemaa&t, stonden nog op de werktafel. Door het raam kijkend, be merkte Adelaide ineens, dat het door naar gezochte tweetal buiten, )B dan moestuin stond, op eon „Ik ben het Licht der wereld, wie mij volgt, zal in de duisternis niet wandelen, maar het licht des levens hebben". Maak U op, wordt verlicht Uw licht komt. Maar met deze komst van den Heere Jezus is dit profetenwoorc niet uitgeput. Wie héél het zestigste hoofd stuk naleest, ziet méér dan den terugkeer uit Babel, ja zelfs meer dan in de eerste komst van Christus is vervuld geworden. In zielroerende taal ziet ge daar beschreven, hoe de heerlijkheid des Heeren opgaat. De heilige stad is overgoten met hemellicht De volken komen van heinde en verre om in de Godsstad heilig heid te vinden. Ze zijn er thuis als duiven, die naar hun vensters vliegen. En de poorten van dit Jeruzalem staan dag en nacht open. Neen, deze stad behoeft de zon en de maan niet meer tot een licht. De Heere zelf zal haar wezen tot een eeuwig Licht. Er wordt dus in dit woord ver wezen naar de laatste en heer lijkste toekomst van Christus' gemeente, van welke straks de apostel Johannes zijn visioenen zai zien. Laat het donker zijn in onze wereld vandaag. En het is don ker. Wie durft er nog aan de toekomst van deze tegenwoordige booze wereld denken We kunnen geen afstanden meten. We mogen het ook niet. Maar we moeten wakker zijn, eiken dag. We moeten ons op maken, wachtende op het volle licht. in deze Advent flitst door het Licht, dat komt aan het eind der eeuwen. De signalen van een nieuwe Advent worden gehoord. Maranatha, de Heere komt Advent en het krijgsiumoer doet de wereld dreunen. Honderddui zenden worden in deze Advents- weken weggemaaid, omdat er conflict is tusschen de volken. O, volken der aarde, bezint uw taak, want het Licht komt en zal alle boosheid ontdekken. Laat elk Christen ontwaken uit tamelijken afstand, wel goed zicht baar, doch niet te beroepeD, want de moestuin lag aehter een breed grasveld. En plotseling gaf het zien van haar kleinen Giiiy, die zoo blij rondkykt, onbewust van het schro melijk onrecht, dat hem te wach ten staat, de ongelukkige vrouw weer dat zonderlingè gevoel was het misschien zwakte? evenals na het onderhoud met Eva, toen die haar had opgezegd, dat gevoel alsof baar beenen van wol zijn, of ze haar zullen be geven. Voor het eerst van haar leven brengt het zien van Gilly Ade laide een zekere benauwing, geen vreugde; en haar brein begint vlug te werken, al te vlug, want in haar binnenste brandt een hevig, ondrageiyk besef van on rechtvaardigheid. Op deD eenigen stoel in de kamer zinkt zij neer, en opnieuw wordt het haar duidelijk, hoe atscbuwelijk het toch is, dat een man ais Birtlty Raydon de macht bezit om zooveel kwaad te doen, - stiekem, stom, wreedaardig kwaad in zyn bekrompenheid, zyu dom geluk Een plotseling gevoel van die pen nfiehnw maakt sieh van haar zijn gevaarlijken sluimer. Uit treden het volle Licht tegemoet. Donkere wereld, hoe beangst ge mij. Duisternis hebt gij, moderne lichtdoovers, over de volken ge bracht. De honger, het zwaard en de gevangenis zijn uw tra wanten en toch, trots uw geweld, gaat het licht op. Als de zon opgaaf, dan kleurt ze heel de wereld, die zonder haar kleurloos zou zijn. Het licht van de zon wordt door het schepsel opgevangen en weer kaatst. Jezus heeft gezegd „Ik ben het Licht der wereld". Hij heeft ook gezegd „Gij zijt het licht der wereld". Laten wij allen als lichtdragers ons opmaken om te gaan naar de stad Davids, die Bethlehem ge naamd wordt. Z. Zitting van 30 November 1937. Aanwezig de heeren J. M. Oggel, P. van Bendegem (wethouders), A Th. 't Gilde, C. Th. van de Bilt, B. Seghers, A. van 't Hoff, A P. Esselbrugge, P de Jonge, C, van Bendegem, C. Hamelink, J. Fanoy, A. P. de Ruijter en F Dieleman. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester; secretaris de heer J. L. J. Maris. (Slot). 10. Overeenkomst Bank voor Ned. Gemeenten. Ingekomen was een verzoek van de Bank voor Neder!. Gemeenten, om aanvulling van de bestaande Rekening-Courant- overeenkomst. Bij besluit, d.d. 21 Febr. 1929, is met de Bank voor Ned. Gem. een rekening-courantovereenkomst aangegaan voor een stilzwijgend doorloopend crediet tot f5000, maximum. De Directie van deze Bank bericht, dat zij door de abnor male geldmarkt genoodzaakt wordt, om de crediet-rente in rekening-courant en de rente der deposito-rekeningen te beperken, aangezien deze Bank van het meester, bij de gedachte, hoe on- barmhaitig de Natuur toch kan zijn. Het is, alsot zy weer het kleine, lillende lichaam van de verminkte muis in het tuingan- getje ziet. Zij krijgt de over tuiging, dat zij, of liever haar kind, haar dierbare, kleine Gilly, op het punt staat 't slachtoffer te worden van een lage onrecht vaardigheid, van den groven ge weldenaar, Birtlry Raydon. Nu zweelt haar gedachte over naar Eva Rsydon's verwende, vertroetelde vrouw. Waarom is de Voorzienigheid zoo goed, zoo oneindig goed voor Eva, en zoo hard voor haar Eva heeft alles, wat een vrouw maar kan verlan gen, óók de gevaarlijke en tevens onschatbare gave om de warme bi woDdering op te wekken van elk soort mannen, van den goed- hartigen Jack Mintlaw tot den bekrompen, selfgnnoeezamen, zelf- zucbugen Birtl. y Raydon. Jack M.ntlaw Wat zou een huwelijk van Eva met Jack Mint law een invloed hebben gehad op het leven van haar en haar kind. A's Eva maar tevreden was ge weest met het prettige, zorgelooze levemje in Londen, dat zij samen met haar leidde, in plaats verlield t» word|B op oon aitgelooten grootste gedeelte van haar tijdelijk beschikbare middelen geen rente ontvangt en van de rest zeer weinig. De Directie heeft moeten be sluiten van 1 Jan. a.s. af, in de rekening courant en de deposito overeenkomsten de volgende be paling, als tweede lid van art. 1 op te nemen „Zoolang echter dat promesse „disconto 21/1 pet. of minder be draagt, wordt over het crediet- „saldo, voor het gedeelte dat tien „ten honderd van de gewone „ontvangsten volgens de laatst „goedgekeurde begrooting te bo- „ven gaat, geen rente vergoed". Aangezien dit bedrag zelden of nimmer wordt overschreden, konden B. en W. geen bezwaar maken om mede te werken, dat deze bepaling in de overeenkomst wordt bijgevoegd. Dien overeen komstig werd z.h.s. besloten om deze wijziging in de bestaande overeenkomst over te nemen. 11. Geldleening. In den loop van het jaar was besloten a. om voor de Ver. van Chr. Nat. Schoolonderwijs een bedrag van 520 te voteeren, voor hst aanleggen van waterleiding in het schoolgebouw, b. om van dhr. F. van Dix- hoorn een perceel grond te koo- pen, ten behoeve van het woon wagenkamp in het Buthstraatjc voor f400, wat met bijkomende kosten zal komen op f 460, c. om van dhr. H. Duijm de hoek in de Walstraat overte nemen voor een bedrag van maximum f 350. B. en W. hebben met genoem den heer Duijm een overeenkomst kunnen verkrijgen voor f300, wat met bijkomende kosten f320 be draagt, alzoo in totaal een buiten gewone uitgaaf van f 1300. Voor dit bedrag moet een geldleening worden aangegaan, dewelke kan worden opgenomen half Januari 1938. Voorgesteld werd een geldlee ning aan te gaan, groet f 1300, met een jaarlijkschen aflos van ten egoist, die het een ieder in zyn omgeving lastig maakt. Wat is dat ineens? Nu sluipt een zonderlinge gedachte in het koortsachtige brein van de vronw, die daar in de verlaten apotheek zit het is alsot iets, buiten haar om, die gedachte aan haar op dringt. Als Birtlry Raydon eens niet langer de wereld kon plagen, als hy eens verongelukte, bij voorbeeld, als hij dezer dagen den dood had gevonden, toen hij op eou ochtend naar het station reed n zijn auto, dan, o zeker, zou liVa met Jack Mintlaw trouwen, Ja, dat is wel een zonderling denkbeeld, dat haar bezig houdt, haar niet meer loslaat, en nog vreemder, haar opzweept. Een denkbeeld, waarmee iemands ge dachten kunnen spelen, zooais die kat met het muisje in die gang had gespeeld, maar op een veel mmder wreede manier, na tuurlijk Als een automaat byna, staat G.lly's moeder vao den harden stoel op, waarop zy al dien tjjd heelt gezeteB, en loopt naar den anderen kant van het vertrek, waar de medioynkast staat, met de denren wyd open, Vroeger heeft zy die kalt al eeo» open gezien en met groot» minste f 130 en een rente-ver- goeding van ten hoogste 31/» pet. Rente en aflossing te voldoen uit de gewone middelen, te be ginnen in 1939. Dhr. VAN 't HOFF vroeg of die aflos niet in 20 jaar kon, in plaats van 10. Dat is z.i. ont zettend vlug en het drukt maar weer de begrooting, die toch al gespannen staat. De VOORZ. meende dat het bedrag niet groot is en dus wei nig uitmaakt op het totaal. Dhr. VAN 't HOFFDat is zoo, maar nu is het met dit en dan weer met dat, en vele kleintjes Dhr. FANOY betwijfelde of dat met de leening voor de water leiding in de school wel moge lijk was. Dhr. OGGELj Die zal tocfi- ook wel 20 jaar duren De VOORZ. meende dat. oolc,. want het is alles goed gemaft. Daar dhr» VAWtHQRF er ee* voorstel van maakte, dal, voK doende. gesteund werd,, bracht dfe. Voorz. dit in stemming. Het voorstei-Van 't Hoff werd aang.e- nomen met 10 tegen 3 stemmen. Tegen dhrn. P. van Bendegem,. Van de Bilt en Dieleman. 12 Begrooting Gasbedrijf '88. In de vergadering van 4 Nov. 1937 is deze begrooting aange houden, omdat dhr. Fanoy in die vergadering een plan ontwikkelde, tot eenige bezuinigingen en ver mindering van afschrijvingsper centages, hetgeen tot resultaat zou kunnen hebben verlaging van den »;asprijs voor de post „Straatver lichting" in de gemeentebegroo- nng en alzoo een voordeel zou beteekenen B. en W. hebben dat plan door gegeven aan de Gascommissie, die dat bestudeerd en daarover dd. 19 Nov. het volgende rapport uitgebracht heeft Mijne Heeren, Wij hielden gisteren een ver gadering onzer commissie, spe ciaal om de vragen van den heer Fanoy, in de laatste zitting van den gemeenteraad gedaan, te be- belangstelling de ry stopflessche» bekeken. Toen bad ze met de geleerde juffrouw Jameson een heel interessant gesprek gehad over de werking op het men- schelijk lichaam, langzaam en snel, van sommige gevaarlyke genees middelen en vergitten. Nu herinnert zij zich ineens, dat juffrouw Jameson enkele toe lichtingen gaf, en terwijl zy' thans opnieuw de strekking er vaB vat, blijven haar oogen hangen aan een donkerblauwe fl-sch. Op die blauwe flesch is een wit etiket geplakt, met in gitzwarte, ge drukte letters het simpele woord «Arsenicum*. Waarom kijkt mevrouw Strain nu plotseling naar links, naar de deur De deur staat open en de geng is verlaten, doodstil, Alice, de meid, is ongetwijfeld heel aan het andere einde van het lange, loge gebouw. Nu slaat zjj een blik Daar reehts, door het raam zooder gordijnen en ziet naar de twee fleuren, ven haar vriendin, juffrouw Jameson, en van haar kleinen jongen, Gilly, in den moestuin staan, 4n de verte aan het -audere einde - van kat grasveld. (WiHt nroifi) AXELSCHE® COURANT Eene der voorwaarden van het leven is Anderen zoo goed mogelijk te laten leven".

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1