Axelsche Courant. pürols; N STIJVE NEK ÏN 8 UUR GENEZEN KLOOSTERBALSEM AXELSCHE 1) COURANT Nieuws- eft Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 70. Vrijdag 3 December 1937 DOOR KLOOSTERBALSEM Burgerlijke Stand. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Drukker-Uitgever J. C. VINK Axel. de oud-burgemeester van Bors- selen, wegens valschheid in ge schrifte en verduistering is ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden, bevestigd. Gemengd Nieuws. KechUaken. tt. cli bank te Middelburg. Diefstal en heling In den voormiddag van 29 October 1.1 begaf mevr. R te Scnoondijke zich naar het post- ka itoor aldaar, teneinde geld per giro over te maken. Bij het wegrijden van huis had zij een viertal bankbiljetten van f 100 benevens eenig zilver geld, in haar schortzak gestoken. Op het post kantoor gekomen zijnde, kwam zij tot de onaangename ontdekking, dat zij de bankbiljetten had ver loren. Bij de politie werd on middellijk kennis gegeven van het verlies. Een onderzoek werd ingesteld en men kreeg vermoeden op een leurder, die men in den loop van dien morgen een voor werp van den weg had zien oprapen. Deze persoon werd opgespoord en na ontkend te hebben, bekende hij tenslotte de bankbiljetten te hebben opgeraapt en deze te hebben gegeven aan een hem bekenden landbouwer, dien hij in een café in den morgen van dien dag te Schoondijke had aangetroffen. De leurder zou bij het overhandigen der bankbiljetten „als belooning" daarvoor een bedrag van f 10 hebben ontvangen De leurder, zekere A. J. K., 51 jaar, zonder vaste woon- of ver- oiijfplaats, werd daarop aange- nuuden en ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld. Imusschen werd het onderzoek v jjrigezet en werd de vermoede ijKe neler, de 74 jarige M. de J., zonder beroep, te Scnoondijke opgespoord en te Axel aangehou den. De J., die aanvankelijk eveneens onikende, viel tenslotte door de mand en bekende de bankbiljetten te hebben aangeno men. Ook deze persoon werd ter beschikking der justitie gesteld. Beide verdachten hadden zich j.l. Vrijdag resp. wegens diefstal en heling te verantwoorden. Verdachte K., door den President ondervraagd, erkende de feiten De officier van justitie eischte 6 maanden gevangenisstraf, mei atliek van het voorarrest. De verdediger, mr. J.J. Heijse, verzocht de rechtbank verdachte vrij te spreken van het hem ten laste gelegde, subsidair clementie. De verdacnte De J., ondervraagd, erkende eveneens de letten. Volgens den oificier is deze verdachte moreel veel en veel ernstiger te veroordeelen dan verdachte K. Deze verdachte is een gezeten landbouwer, die ver leden jaar zijn hofstede heeft verkocht voor ongeveer f 70.000 Of verdachte's onder curatetle stelling destijds is aangevraagd, doet van het strafbare feit niets af. Tegen deztn verdachte eiscnte de oificier eveneens een gevan genisstraf van 6 maanden, met attrek van het vooiairest. De verdediger, mr. P. C. Adri aanse, wilde zich hoofdzakelijk bepalen tot de vraag, welke straf aan verdachte zal moeten worden opgelegd Verd. gebruikt veel alcohol en was dikwijls een er gernis voor zijn gezin. De ver oachte is tnaus bereid, om tot zijn ui.dei curatecldstelliug mede te weiken. Verdachte hield zien meer op met zwerversvolk dan wel met gezeten burgers. Pleiter vroeg een voorwaardelijke ver- oordceling en verzocht den verd. onmiddellijk in vrijheid te stellen, htigeen de rechtbank weigerde. Mdb. Crt Burgemeester veroordeeld. Het gerechtshof te 's Graven hage heeft het vonnis van de jicntbank te Middelburg, waarbij Een vroeger ongeluk, Prins Bernhard overkomen. Da autobotsing op den Muider- straatweg, die ons land Maandag morgen opschrikte, is niet het nerste ernstige ongeluk, dat Prins Bomhard ondanks zijn jeugd overkomen isruim drie jaar geleden beleefde hij een ongeluk, ïat zich nog ernstiger liet aan zien. De Prins stortte met een vliegtuig neer op een meer, zyn vrienden waanden hem verloren, maar,... toen zy hem te hulp konden komen, lag hij reeds rustig te bed in een boerenbof- siede en begroette zyn vrienden lacnecd. Z jo goed is dit ongeluk helaas niet atgeloopen j het merkwaar- di e is echter, dat het eerste ongeluk inderdaad veel hache lijker was. De Prins nam toen in September 1934 deel aan een oetenvlucht van den Duitschen Luchtsportbond. Met zjjn vriend Heinrich Langenheim was by lid van dezen bond geworden om het vliegen machtig te worden en gelijktijdig waren zij in verschillende toestellen op dezen dag opgestegen voor een oetenvlucht. De heer Langenheim heelt destijds een relaas van drze vlucht, die op een zeer onaan genaam avontuur uitliep, gedaan. „L tag boven den grond vlogen we dicht achter elkaar om een opdracht uit te voeren. We moesten een zwenking maken en zoo kwamen de toestellen boven een meer te vliegen, dat aan één zijde begrensd werd door een heuvelrug. Omdat zich achter die hoogte denkbeeldige vijandelijke stellingen bevonden, bleven we zoo laag mogelijk boven het water vliegen om niet gezien te worden. Het vliegtuig van Prins Bern hard vloog voor ons, doch veel lager Het scheerde als het ware over net water en plotseling ik zie het nog gebeuren als ik er aan denk sprong het heele vliegtuig uit elkaar alsot het van luciters gemaakt was. De houten machine bad met haar landings gestel de wateroppervlakte ge raakt, was over den kop geslagen en letterlijk versplinterd. Mijn nart stond stil. Het leek een oogenblik of er van het vliegtuig en de inzittenden niets was overgebleven dan enkele latten en een paar flarden zeildoek Wij maakten onmiddellijk een grooten boog en zagen even het bootd van Prins Bernhard op duiken, doch onmiddellijk weer verdwijnen. We vreesden het ergste, want we wisten maar al te goed, dat hjj zich in zijn zwaren bontjekker zelts onge deerd nauwelijks boven water zou weten te houden. ken landing was onmogelijk en dus moesten we terug naar ons uitgangspunt. Van daar renden we naar een plaatsje, dat twee kilometer verder lag, rr quireerden daar een autobus, snelden naar de plaats des on neils met de bangste vermoedens in het hart en..., vonden niets en niemandTot ooze groote blijdschap en verbazing hoorden we, dat de Prins en zijn piloot gered waren. Men had beiden in een boerenhofstede onderge bracht. Nauwelijks zag de Prins onze ontredderde, bleeke gezich ten of hij schoot in een lach,..." Dit vert-lde een intieme vriend van den Prins over een vroeger ongeluk, dat er heel, heel ernstig uuzag en dat nochtans gelukkig afliep 1 (Tel.) Zaterdagavond is in de na bijheid van Sueek de 22-jarige motorrijder Kool met zijn motor tegen een atsluitboom van een geopende brug gereden en op slag gedood. Voor de afgesloten brug stond een auto te wachten, waardoor de motorrijder in de veronder ■telling moet hebben verkeerd, dat de wagen voor hem uitreed. Te laat bemerkte hij, dat de boom gesloten was en botste in volle vaart tegen de leuning op. De duopassagiere werd gewond. Sjoelavond. Het is algemeen bekend, dat de Friezen veel koek eten. Als het 's morgens „kofjetyd" is, wordt in menig Friesch gezin meteen een stuk koek gegeten. Dat was vroeger regel en dat is het nog. Enkele weken in het jaar wordt de koek achterwege gelaten Tegen den tijd dat St. Nicolaas (n het land komt, wordt zij n.l. vervangen door taai. Die tijd is thans weer aange broken. De brood- koek- en ban ketbakkers hebben hun oude taai- vormen weer voor den dag ge haald, teneinde voor 5 December een fl nken voorraad gereed te hebben. Ia vroeger jaren waren de vormen zeer groot (het Friesch museum te Leeuwarden heeft ze van ruim een meter hoogte), tegenwoordig gebruikt men ze van kleiner formaat. Zal de bakker zijn groote voor raden geheel aan den man kun nen brengen Groote manden worden vol geladen en de leur- sters trekken met taai, suikergoed en marsepein de dorpen in, van huis tot huis en overal wordt taai gekocht. Dit duurt tot 5 December. Op Sinterklaasavond zou het dus kunnen gebeuren, dat de bakker met een voorraad bleet zitten. Ook daarop is gerekend en op den avond van 5 Decern ber weet de bakker haDdig zijn voorraad kwijt te raken. De sjoelbak wordt voor den dag ge baald en wie nu een kansje wil wagen, kan op een voordeelige wijze een tlinken voorraad taai ot suikergoed inslaan. Zoo trekken op Sinterklaas avond vele luidruchtige sjoelers door de dorpen en bier en daar wordt een kansje gewaagd. En bet zijn niet alleen de bakkers die een sjoelavond houden, ook de manutacturier, de sigarenwin keiier en de caféhouder houden sjoelpartijen. Ruwe huid Ruwe handen Gevaarlijk goedje. Toen dr. Brouwer uit Steen- wijk een zijner patiënten, dhr. Jausen, leeraar aan de ambachts school te Steenwijk, behandelde, morste hij een paar druppels ether op de kachel. Er ontstond een vlam en de dokter schrok zoo, dat hij het gehoede flescbje liet vallen, met het gevolg dat in korten tyd de geheele kamer in lichter laaie stond en de dokter ernstige brandwonden opliep. De echtgenoote van den heer J. had de tegenwoordigheid van geest, den dokter in een deken te hullen en zoo de vlammen te dooven, maar hy was dusdanig gewond, dat hy naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Van verschillende zijden toe gesnelde bulp slaagde er in, den brand te blusscben. Het interieur van de kamer beeit eebter veel schade geleden. Boos weer. Hevige regens en sneeuw heb ben in het Zuiden van Joegos lavië en Kroatië de rivieren op angstwekkende wijze doen sty gen. Overstroomingen richten, vooral onder den veestapel enorme schade aan. In veie plaatsen is de bevolking ge dwongen de buizen te veriaten en in boogere gedeelten van bet land veiligneid te zoeken. Uit Pievilje Komen berichten omtrent een verscbrikkelyken nacht, waarin bet water met groote snelheid steeg en de sirene van de elecirische cen trale byna onophoudelijk loeide om de bevolking voor het nade rende gevaar te waarschuwen. Zij wist zicb tijdlij door de vlueht te redden, 's Morgens, toen het water teruggetrokken was, bleken het in de eerste pltats de dieren te zijn, die het slachtoffer geworden waren. De cadavers van dui zenden koeien, paarden, scha pen, varkens, honden en katten lagen verspreid over de straten. Ia Bosanski Novi werden twee watermolens en drie buizen door het water meegesleurd, doch menschenlevens gingen hierbij niet verloren. Ook de wegen hebben zeer veel van het water geleden. In Montenegro liggen de bergwegen diep onder de sneeuw. Ia Zweden heeft de winter dit jaar vroeger dan anders zijn intrede gedaan. In het geheele laad is de eerste sneeuw reeds gevallen in Lapland vriest het 23 graden. Ia Noord Zweden, ligt de sneeuw 6 c.M hoog. Het noodweer, dat de laat ste dagen Jamaica geteisterd heelt heett aanzienlijke schade aange richt. Door den hoogen water stand werden bruggen wegge slagen en spoordijken ondermijnd. Er zijn 80 dooden te betreuren. Een natnnrramp. Uit binnenkomende berichten blykt steeds duidelijker, hoe enorm de schade is geweest, die de tvtoon op de Philippijnen heeft aangericht. Uit het Zuid Oosten komend, stortte de orkaan zich op den archipel. Metongehoordesnelheid raasde hij door de geheele eilan dengroep, om eindelijk weer de open zee te bereiken. Naar schatting zijn 20.000 hui zen door de kracht van den typhoon omvergerukt. Over groote uitgestrektheden is de oogst vernield, zoodat men op verscheiden eilanden gebrek aan levensmiddelen verwacht. Heele dorpen zijn van den aardbodem weggevaagd, zoodat duizenden dakloos geworden zijn. Vooral bet eiland Leyte heeft het zwaar te verduren gehad. Op dit eiland is vrijwel de geheele oogst verloren gegaan. Zes en twintig personen zijn hier om het leven gekomen. De Zweedsche staat heett een contract gesloten voor de levering van 276.000 gasmaskers tot een totaal bedrag van 2,9 miilioen gulden. De maskers zyn niet voor militaire doeleinden be stemd, doch slechts voor gebruik door de burgerbevolking. Twee als cowboys verkleede bandieten hebben een sneltrein tusschen El Paso en Douglas overvallen. Zy doodden den trein conducteur, maar werden ten slotte door de passagiers, die uit hun bedden gesprongen waren, overweldigd. In den trein be vonden zich 150 reizigers. Ean verkeersvliegtuig van de Deutsche Lutthansa, dienst doende op de lyn Londen-Keulen Hannover Berlyn,is Vrijdagavond kort «a het vertrek op Croyion tegen een loods gevlogen en ver ongelukt. Het vliegtuig is daar bij in brand geraakt. De bemanning, bestaande uit gezagvoerder, boordwerktuigkun dige en marconist, is om het leven gekomen. Het vliegtuig, dat voor post vervoer werd gebruikt, had geen passagiers aan boord. Goede maatregel. Te Moskou is de verkoop van alcoholische dranken vrijwel ge heel verboden in alle gelegen heden, welke in de buurt van fabrieken en scholen gelegen zyn maar in bet meerendeel der levensmiddelenmagazynen. Inan dere gelegenheden mag geen alcohol meer verkocht worden per glas, doch uitsluitend pet fiesch, waaruit ter plaatse niet gedronken mag worden. Vijftig bierhuizen zyn gesloten en wor den voortaan gebruikt voor den verkoop van groenten. Ook de verkoop van sigaretten aan kinderen beneden de zestien jaar is verboden. Deze maatre gelen heboen ten doel het zede lyk peil van het volk te verhel len en de gezondheid te be ■uheioien, «en stijve nek behoeft Ge dus niet langer te hebben „Geen goud zoo goed" Drinken per unr. Een caféhouder te Praag heeft iets nieuws bedacht om publiek te trekken. De man laat zyn bezoekers niet meer per con sumptie betalen, maar per uur. Bij het betreden van het café betaalt men een bedrag vau 7 kronen, waarvoor men een uur lang net zooveel mag drinken als men wil. Na het eerste uur betaalt men slechts 3,5 kroon per uur. De caféhouder schenkt wyn uit zyn eigen wijngaard en zegt tot dit middel te zijn ge dwongen, omdat hy anders geen afzet ervoor heeft. Het nieuwe denkbeeld is bij de menscben zeer in den smaak gevallen en zyn café zit dag en nacht vol. Gedurende de maand Nov. 1937. Axel. Huwelijks-aangiften. 29. Emanuel Florentinus Cretel, 26 j. (van Terneuzen) en Madelena Maria Prudentia Velleman, 22 j. Gehuwd. 3. Dirk Dorrepaal, 30 j. (van Terneuzen) en Adriana Bom, 24 j. 4. Marinus Mar- kusse, 27 j. en Stephanie Maria de Wael, 27 j. 11. Joseph van Meerendonk, 23 j. (van Terneu zen) en Maria Óverdulve, 20 j. Geboren. 3. Ferdinand Pe trus, z. van Martinus Albertus Smolenaers en Alphonsina Maria van de Velde. 12. Johannes Cornells Leonardus, z. van Joseph Franciscus van den Bergen en Anna Maria de Rijk. Willem Pieter, z. van Willem Cornells Ruijtenburg en Elisabeth Ingetje van Warendorp. 13. Machiel, van Marinus Dieleman en Jo- sina Adriana van Arenthals. 15. Jaspert Dominicus, z. van Gijs- bregt Heijnsdijk en Maria Janna de Kraker. Janneke, d. van Abra ham Buijze en Jozina Deij. 16. Anna Francina, d. van Jacob van Driel en Aaltje de Kraker. Abra ham en Maarten, zonen van Abraham van de Wegeenjacoba Janna Herrebout. 17. Catharina Cornelia, d. van Jan van Taten- hove en Maria Tanneke van Eijk. Overleden. 4. Cornelia Jansen van Rosendaal, 84 j., echtg. van Marinus Jacobus Witte. 9. Eli sabeth van Hoorn, 84 j., wed. van Cornells de Ritter. 23. Hendrik Jan de Feijter, 24 j., echtg. van Marrigje Verstraten. ABONNEERT U op de ii—i ij—ij verzacht en geneest Doot 30-60 et. Bi) Apoth. en Drogisten wmmummm munhardt rbh MS# „Ik had den geheelen dag door regen' achtlg weer geloopen met een sner penden wind. Toen ik s'avonds thuis kwamkon ik mijn hoofd niet meer. bewegen, zoo stijf waren de spieren ilian mijn nek. Ik ging vroeg naar bed maar liet mij tevoren eens stevig wnj' oen met Kloosterbalsem, 's Morgens was ik verrast te bemerken, dat er van mijn stijve nek niets meer te be speuren was. De Kloosterbalsem had mij in een enkelen nacht, of in 8 uur van m'n hevige st(jve nek af geholpen. S. Sch. te den H. ftlflfftB'C ORIOINEEL TER INZAC» Onovertrotfen bij brand- en snUwonde# Ook ongeëvenaard als wrljfmldde! i-y Rheumatiek, spit en pUnlyke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten62'/2 ct. en f 1 04 nm r BON voor GP.A Tl S MONSTER Inzenden in open couvert, als drukwerk (1V2 ct.) aan Handelmij.L.I. Akker,R dam

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 3