Art. 30 wordt nu art. 29 en houdt in bepalingen aangaande wachtgeld met verwijzing naar de artt. 30 en 31 (nieuw). De gezondste tanden, Indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL 8. Verzoek om straatverlich ting. Van J. P. Visser en andere be woners van de Kanaalkade was een adres ingekomen om enkele lantaarns te plaatsen aan de Noordzijde van de Kanaalkade en in het bijzonder bij de brug naar de zuivelfabriek. B en W. deelen mede, dat uit een ingesteld onderzoek gebleken is, dat de directe noodzakelijkheid niet aanwezig is, om de gasleiding gelegen aan de Kanaalkade van af de laatste woning door te trekken tot aan de brug. Ook voor verlichting langs de aan de Noordzijde van de Kanaal kade gelegen huizen, achten zij uitbreiding van de straatverlich ting niet noodzakelijk, weshalve werd voorgesteld op dit adres afwijzend te beschikken. De VOORZ deelde mede, dat B. en W. er persoonlijk geweest waren en het voor die twee huizen van dhrn. Kooij en Visser niet noodig werd geacht om een ian- taarn te plaatsen, ook omdat deze buiten de kom staan. Dhr. 't GILDE zeide te behooren tot de minderheid der gascommis sie, die tegen de uitbreiding was van de gasleiding aldaar. Hij meende, dat een gedeelte van 't Plaatje, dat aan elk verkeer is onttrokken, beter is verlicht dan de beste verkeersweg. Spr. achtte het logisch, dat daar, waar het drukste verkeer is, ook de beste verlichting is. Hij achtte het ook onnoodig die twee genoemde woningen te verlichten, want dan kan men wel door gaan tot De Putter. Maar de onderlinge af stand der laatste lantaarns vindt hij te groot. Dhr. SEGHERS was het ook niet eens met B. en W. en meende dat vooral in de bocht aan den kanaalweg verlichting noodig is. want 's avonds is het daar ge vaarlijk. Dhr. HAMELINK voelde ook iets voor het door dhr. 't Gilde gesprokene. Dat gedeelte ligt trouwens in het uitbreidingsplan en ook wordt er veel gewandeld, zoodat verlichting in de bocht van dezen smallen weg een be hoefte is. Misschien was het beter op het Plaatje een lantaarn weg te nemen en er langs het kanaal een te zetten. Over de brug achtte spr. voor die twee menschen geen lantaarn noodig, want de meeste menschen gaan er voorbij. Maar als er aan de Noordkant iets gebeurt wat niet te hopen is gaan we daa een lantaarn plaatsen en dan is het te laat. De VOORZ. merkte op, dat zoo beschouwd er tweeërlei verzoek is, nl. een lantaarn bij de brug en een langs den weg. Hij hand haafde het voorstel van B. en W. om bij de brug geen lantaarn te plaatsen. Dhr. 't GILDE: Dat is van later zorg. Dhr. VAN 't HOFF meende, dat als belanghebbenden daar verlichting wenschen, zij die wel konden krijgen, als ze het zelt betalen. De VOORZ. beschouwde dat dus afgedaan. Maar nu de lan taarn aan den weg Dhr. P. VAN BENDEGEM zeide dit met den Directeur der gas fabriek besproken te hebben, en deze zou in overweging nemen wat het beste was, een lantaarn verplaatsen of er een bij te zetten De VOORZ. meende dus te kunnen constateeren, dat ervoor gezorgd zal worden, dat daar de verlichting verbeterd wordt. 9. Snbftidte cursus Land bouwhulahoudonder» (Ja Van de afd. Zeeland van den Chr. Boeren en Tuindersbond in Nederland was een verzoek in gekomen om medewerking tot het |liitetl«n van een cursus voor landbouwhuishoudonderwijs in deze gemeente. De Voorz. zei, dat door ver schillende organisatie's en instel lingen is getracht, districtsgewijze cursussen in het leven te roepen voor landbouwhuishoudonderwijs, omdat de mogelijkheid niet aan wezig is, om dergelijke scholen te stichten. Thans is voormeld adres in gekomen met het verzoek, op de basis van de Nijverheidsonder wijswet, dezen cursus te steunen, d.w.z. 30 pet. van de netto kosten voor rekening van de gemeente te nemen, hetgeen voor deze ge meente f220 zal bedragen Wanneer de Raad bereid is hieraan financieel mede te werken, dan zal het Rijk hiervan de rest, 70 pet., voor zijn rekening nemen. B. en W. juichen het toe, dat dergelijke cursussen worden ge geven, maar stellen het ook zeer op prijs, dat die in deze gemeente worden gehouden, wat den win kelstand ten goede komt. Daarom werd voorgesteld op dit adres gunstig te beschikken en de noodige gelden alsnog voor dit doel op de begrooting voor 1938 te brengen. Dhr P. VAN BENDEGEM zei, dat hij tegen dit voorstel is, uit overweging, dat de begrooting het niet toelaat, om zoo'n uitgaaf te voteeren. Hij zou er tegen stem men. Dhr. HAMELINK zeide ook tegen dit voorstel te zijn, maar op andere gronden. Spr vroeg zijn we er wel met dien cursus Die is toch maar weer bestemd voor een zeker volksdeel, zoodat niet iedereen eraan deel kan ne men En als we dit verzoek steunen, zei spr., staan we niet vrij tegenever verzoeken van de Z L. M. of den N. C. B., die nog kunnen komen. De VOORZ. meende, dat als hier een cursus van den C.B.T.B is zal de Minister niet toestaan, dat er nog andere komen. Dhr. HAMELINK: Dus is het onderwijs weer sectarisch en niet algemeen. Spr. meent, dat, als er een cursus is, er ook iedereen van moet kunnen profiteeren. De VOORZ.Dat is ook hier zoo ieder die zich aanmeldt, kan eraan deelnemen. Dhr. HAMELINK Ja, dat ken nen we. Ze hebben het liefst zooveel mogelijk leerlingen, maar die er heengaan, hebben te aan vaarden, wat men er leert. Spr. meende, dat het in Nederland veel te gemakkelijk gaat om van zekere zijde maar bijzondere cursussen op te richten om principieele redenen en dan later is het wel goed, dat de deelname algemeen wordt. Dhr. 't GILDE sloot zich bij die meening aan. De VOORZ. meende er voor te moeten waarschuwen, dat als we nu de gelegenheid hebben, dat er hier een cursus gesticht wordt, we die moeten aanvaarden, wel licht breidt deze zich uit tot een school en dan is dat in het be lang van de gemeente. Dhr. OGGEL bevestigde dat en merkte op, dat er hier ge streden wordt tegen sectarisch onderwijs door menschen, die juist druk bezig zijn sectarisch op te treden, door op het ver schil te wijzen. Als zij een neu trale school willen, moeten zij ook denken, dat het dan een ander weer niet schikt. Als de Z-L.M. destijds met een verzoek was gekomen om steun voor een cursus, zou die van hieruit eveneens gesteund ge worden zijn, maar die zijn naar Terneuzen gegaan. En als wij nu voor dezen cursus geen steun verleenen, dan gaat die naar Zaamslag. Dhr. DE RUIJTER juichte het voorstel van B. en W. toe en zal dat gaarne steunen. Spr. deelde zijnerzijdsch niet de be zwaren van dhrn. 't Gilde en Hamelink, zooals te begrijpen is. De verschillende bonden krijgen subsidie van het Rijk om cur sussen te stichten, en nu zit het zoo, dat de Z.L.M. in Terneuzen zit, de N.C.B. in Hulst en dus acht spr. het geen bezwaar, als de C.B.T.B. nu naar hier komt» En dan moeten wij, zei spr., der gelijke zaken steunen, evenals Terneuzen en Hulst dat doen. Dhr. VAN 't HOFF wees erop, dat de Z.L.M. hier vroeger ook die soort cursussen heeft gehou den en dan zonder subsidie. En daarom ligt het volgens hem op den weg om bok hier geen sub sidie te geven, als anderen het zonder dien steun doen. En daar spr. de mogelijkheid achtte, dat ook de Z L M. nog wel eens komt, vond hij steun hier niet noodig. Spr. vroeg zich boven dien afis zoo'n cursus nu nood zakelijk. Het is toch alleen van nut voor het vrouwelijk gedeelte van den landbouw? Spr. is echter niet tegen dien cursus, maar, aangezien men die vroeger kosteloos gaf, wil spr. ook het financieel gedeelte bekijken en om dan de gemeentekas weer te treffen met f 220 zonder dat het noodzakelijk is, dan had spr. daar bezwaar tegen. De VOORZ. kwam op tegen de meening, dat de Z.L.M. de zelfde cursus gaf, die was niet als deze. Deze worden be schouwd alsNijverheidsonderwijs, dat waren de vroegere niet. Dhr. VAN 't HOFF Daarom zijn ze zooveel duurder? De VOORZ. Neen, vroeger werden die niet gesteund maar nu zegt de Minister als het onder wijs aan bepaalde voorwaarden voldoet, krijgen je subsidie en dan betaalt het Rijk 70 pet. en de gemeente 30. Dat is ook zoo voor de cursus van de Z.L M. in Terneuzen. Maar omdat het nu hier de C.B.T.B. is spr. voelt dat die hier subsidie vraagt, zijn er van zekere zijde bezwaren. Maar spr. herhaalde, dat als wij het niet doen, gaat men misschien naar Zaamslag o elders, want andere gemeenten vlassen erop. Dhr. VAN 't HOFF Maar er Is toch een cursus Zijn die zoo hard noodig, dat er overal een komt in 't Land van Axel De VOORZ.Ja, zeer zeker, want er zijn al veel leerlingen, die op aanmelding wachten. Spr. vond het ook jammer, dat dit f220 moet kosten, maar het kan nu eenmaal niet anders. Op de vraag van dhr. VAN 't HOFF, hoever die verbinding strekte, antwoordde de VOORZ., dat dit aan den Raad ligt. Dhr. OGGEL: Als we geen 30 pet. geven, gaat het niet door, en ook niet, als er geen 20 leerlingen zijn. Dhr. DE RUIJTER merkte op, dat men de zaak zuiver moet stellen. Gezien den financieelen opzet van den cursus, zal er ongeveer f 1000 worden geleend, met f 100 jaarlijkschen aflos. Het ligt dus voor de hand, dat als het eenigszins kan, dan zal die cursus blijven bestaan en dat hopen we ook. Geven we dus nu subsidie, dan moeten we dat blijven doen, al thans minstens 10 jaar. Dhr. HAMELINK zei, dat het hem wel bekend is, dat de land bouworganisaties ieder hun cursus hebben en deze door het Rijk gesteund worden, maar dat is allemaal om de concurrentie on derling tegen te gaan. En spr. zou dat anders willen. Als dhr. Oggel zegt, dat spr. sectarisch is, dan is dat onwaar, want strijd tegen sectarisme is geen sectarisme. Spr. heeft altijd bezwaar gehad, dat die cursus in Neuzen is en eveneens die in Hulst, omdat ze katholiek is. Spr. zou het zoo willen, dat er een, desnoods drie algemeene cursussen waren, die gezamenlijk door de drie land bouwbonden werden bekostigd, maar dan zonder politiek of gods dienstig cachet. Nu moeten de menschen van hier, die neu traal onderwijs verlangen, naar Terneuzen fietsen en die uit Ter neuzen, die een Christelijke willen omgekeerd naar Axel. Spr. ge loofde niet, dat het veranderen zal, maar wilde toch doen uitko men, dat het veel meer econo misch en nuttiger was, dat ieder op zijn plaats een cursus kon volgen en het zelfde onderwijs kreeg. Als dhr. Oggel zegt, dat ieder een, die wil, de school bezoeken kan, dun dekt de vlag de lading toch niet Er kon, meende spr., hier van elke organisatie één flinke cursus zijn, die door allen bezocht kon worden en spr. wist menschen, uit meer dan één or ganisatie, die er net zoo over denken. Dhr. DE JONGE zeide ook financiëele bezwaren te hebben tegen deze subsidie. Dhr. SEGHERS wenschte niet over de richting te spreken, maar vond ook de subsidie nogal hoog. Staat of valt die cursus daarmede, of kan het ook voor de helft? De VOORZ.Neen, dat kan niet Dhr. VAN DE BILT beant woordde dhr. Hameiink, als deze vroeg of de drie organisatie's niet samen konden werken. Spr. zei vlakaf neen, want met de Z L.M. is mets te bereiken. Die moeten de baas spelen en anders is het niet goed. En wat sectarisch onderwijs betreft, zei spr., dat m o e t e n we zooveel mogelijk steunen en be vorderen. Maar ook, zei spr., als het verzoek van de Z.L.M kwam, zou hij dat steunen. (Verschillende stemmen klinken hiertegen niet geloofwaardig). Dhr. VAN DE BILT herhaalt, dat hij daar voor zou zijn, omdat hij het nut van die stichtingen voor de gemeente inziet. Als we dat vroeger beter ingezien hadden, zei spr., zouden we meer voordeel bereikt hebben. Dhr. ESSELBRUGGE meende toch te moeten betwijfelen, of de voorstanders van dit voorstel wel zoo zouden spreken, als het ver zoek van de Z L.M. kwam. Dhr. 't GILDE vroeg of de cursus in Terneuzen ook kosteloos werd gegeven, maar de VOORZ ontkende dat, omdat het nu een Nijverheidsschool is. Dhr. VAN 't HOFF merkte op, dat er toch practisch geen ver schil met de vroegere was, die zonder subsidie werkten. Dhr. C. VAN BENDEGEM kon het wel eens zijn met dhr. Van de Bilt, inzoover, dat ieder het onderwijs moet kunnen volgen, dat hij verlangt, maar dan moet men het ook zelf maar bekostigen. Maar deze cursussen konden openbaar zijn en daarom zou ook spr. willen, dat er een neurale kwam. Dhr. OGGEL merkte op, dat toch iedereen zal begrijpen, dat als hier een cursus is, de Z.L.M hier niet nog een tweede zal beginnen. Dhr. HAMELINK lichtte even toe, dat dit ook niet zijn bedoeling was, maar dat hij het beter achtte, dat zij gezamenlijk één algemeene cursus zouden bekostigen. Dhr. DE RUIJTER wees erop, dat als dhr. C. van Bendegem er voor is, dat er een neutrale cursus is, hij toch een ander het recht moet laten om subsidie te vragen voor een christelijke cursus en eveneens moet eerbiedigen, dat deze menschen bezwaar heb ben tegen neutraal onderwijs. Dhr. VAN DE BILT betoogt, dat hij juist, zooals dhr. C. van Bendegem zegt, ook zou willen, dat ieder zijn eigen school had en zelf bekostigde, maar niet de menschen laten betalen aan twee scholen, want dat zelf betalen van dhr. Van Bendegem is een oud praatje. Dhr. C. VAN BENDEGEM ver wees naar de pacificatie en ook naar de houding zijner partijge- nooten in de Tweede Kamer, die bekend mag geacht worden en ook consequent is. De VOORZ. meende de prin- cipiëele en politieke beschouwin gen over dit punt te moeten beëindigen en bracht daarom het voorstel van B. en W., om de subsidie te verleenen, in stem ming. Dit voorstel werd verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Vóór stemden de h.h. Oggel, Van de Bilt, Seghers, Fanoy, De ^uijter en Dieleman. Tegen de h.h. C. van Bendegem, van Bendegem, Esselbrugge, 't Gilde, Hamelink, Van 't Hoff en De Jonge. (Slot volgt). nende mededeelingen is de toe stand van Prins Bernhard voor uitgaande. Hij slaapt voldoende en is veel rustiger geworden. De hoofdpijn wordt steeds minder en de eet lust neemt toe. Het ziekteproces heift een gunstig verloop. De Koningin en de Prinses r den Woensdag en Donderdag uit voor een wandeling in den Dieientuin. Binnenland. Toestand ran den Prins. Volgens de dagelijks verschij- AXEL, 3 December 1937. We ontvingen van mevrouw ds. Van Oeveren alhier een ingezon den stuk, ter aanbeveling van de morgen te houden speldjesdag ten behoeve van de stichting „Zonnegloren". Plaatsgebrek noopte ons dit ter zijde te leggen. Het doel dier stichting is, zooais bekend, t.b.c.-lijders, die onbe middeld zijn, behulpzaam te zijn in hun herstel. En waar ook reeds uit onze gemeente meerma len patiënten uit die kas profi teerden, willen we met te meer aandrang ons bij die aanbeveling aansluiten (zie advertentie). De intocht van 8t. Nicolaas. Het zag er Woensdag in den vooravond niet erg gunstig uit met het oog op den plechtigen in tocht van St. Nicolaas met zijn beide knechten binnen onze ge meente. Inplaats dat de maan door de boomen scheen, viel er een trieste motregen. Gelukkig was het droog, toen tegen 7 uur Con cordia en Hosanna naar den Buth- dijk togen, om daar met het V.V.V.- bestuur St. Nicolaas op te wach ten. De jeugd was daarbij ook goed vertegenwoordigd en een luid gejuich steeg op, toen de goede Sint, gezeten in een met 2 paarden bespannen rijtuig geflan keerd door zijn twee zwarte knech ten arriveerde. Na een vluchtige begroeting, waarbij ook de muziek zich niet onbetuigd liet, stelde de stoet zich in beweging, voor een tocht door Axel's stralen. Voorop Concoidia met het V.V.V.-bestuur, daarna het rijtuig met St. Nicolaas en daarachter Hosanna met hon derden belangstellenden, waar onder ook vele ouderen. Het is een ware triomftocht geworden door de gemeente, waarbij de beide muziekkorpsen om beurten vroolijke marschen gaven. Tegen 8 uur had de officieeie ontvangst plaats op de pui van het weldra verdwijnende oude raadhuis, waar dhr. Van Maale als voorzitter van V.V.V. St. Nicolaas hartelijk welkom heette en de hoop uit sprak dat de geheele opzet van dit feest moge slagen voor jong en oud. St. Nicolaas dankte voor de gulle ontvangst en sprak daarna de honderden op het marktplein toe. Voor de jeugd had hij nog iets extra's, doch dat zou hij be waren voor het bezoek aan de fiöbelscholen en Het Centrum. Nogmaals nam dhr. Van Maale toen het woord en hoopte dat ook de kinderen in de komende dagen ten volle zullen genieten van het St. Nicolaasbezoek. De beide directeuren van de muziekkorpsen werden hierna bij St. Nicolaas ontboden en ontvin gen een enveloppe met inhoud uit zijn handen. Nadat Concordia een „lang zal hij leven" had ingezet, nam St. Nicolaas weer in zijn rijtuig plaats en reed naar zijn nolel, om wat uit te rusten voor de komende drukke dagen. Gistermiddag bracht St. Nico laas een bezoek aan de beide Fröbelscholen. Men had die glun derende gezichtjes moeten zien, want de kleuters hadden al spoe dig vti trouwen in St. Nicolaas, die immers nooit als boeman, maar steeds als weldoener moet worden voorgesteld In de N euwstraat voerden de kleuters aa.lige spelletjes uit, die St. Nicolaas en zijn gezelschap inderdaad verrassend vonden. En in de chr. F.öoelschool wa* Uw kindje verkouden? naar bed gaan rug en borstje inwrijven met D3IT1 pQ Wonderlijk zoo als dèt helpt! Pot 50 ct Doos 30 ct I MIJNHARDT

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2