LI weet wat het U kost! Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. neem distributie No. 70 VRIJDAG 3 DECEMBER 1937. 53e Jaarg. Raads verslag. J. C. VINK - Axel. Axelsche Radio-Centrale - Oranjestraat 2. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per pest 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Eerste Blad. Zitting van 30 November 1937. Aanwezig de heerenj. M. Oggel, P. van Bendegem (wethouders), A. Th. 't Gilde, C. Th. van de Bilt, B. Seghers, A. van 't Hoff, A. P. Esselbrugge, P de Jonge, C. van Bendegem, C. Hamelink, J. Fanoy, A. P. de Ruijter en F. Dieleman. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester; secretaris de heer J. L. J. Maris. Te twee ure spreekt de Voorz. het gebedsformulier uit, opent de vergadering en stelt aan de orde de agenda. Met verwijzing naar hetgeen in ons vorig nummer is vermeld, deelen we hier nog mede, dat onder de ingekomen stukken nog een schrijven van Ged. Staten was, waarbij gevraagd werd, of de Raad cok bezwaar had tegen het besluit van den Gemeenteraad van Neuzen, tot afschaffing van de jaarlijksche kermis aldaar. Niemand wenschte hierover het woord, zoodat het voor kennis geving werd aangenomen. 3. Precariorechten. Bij B. en W. is in bewerking een verordening tot heffing van precario rechten. De voorberei dingen zijn echter nog niet zoover gevorderd om deze aan te bieden. Thans wordt het college vanwege het Dep. van Binnenl. Zaken via het Hoofdbestuur der Posterijen aangespoord, om zoo spoedig mogelijk een verordening samen te stellen, waarin het tarief is geregeld, dat door den concessio naris van de Radio-distributie moet worden betaald aan de Ge meente, voor het spannen en hebben van draden over gemeente gronden en -wateren. B. en W. hebben voor dit doel een verordening in ontwerp sa mengesteld, waarbij de vergoeding is bepaald op f 0,15 per Meter, overeenkomstig het destijds ge nomen Raadsbesluit. De VOORZ. voegde aan deze mededeeling nog toe, dat bericht is ontvangen, dat van de zijde van het P.T.T.-Bestuur geen me dewerking meer zal worden ver leend tot concessie, tenzij een verordening voor deze rechten is vastgesteld. Indien de Raad dus met dit voorstel meegaat, is er geen stagnatie te verwachten in de concessie voor de radio distributie. Er is dan een tarief en de verordening zal ook zoo gauw mogelijk volgen. Dhr. ESSELBRUGGE vroeg, hoe dat tarief bedoeld wordt, voor de 4 draden per M., of voor eiken draad afzonderlijk, want elke aan sluiting eischt 4 draden. De VOORZ.: Per strekkende meter. Nadere onderdeelen kun nen later definitief vastgesteld worden. Dhr. OGGEL zei, dat als er 4 draden zijn, zal dat wel gelden voor de 4 draden per meter. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel van B. en W aangenomen. 4 Haar onderwyzftrswoning. De termijn tot verhuur van deze woning aan hei hoofd der school, dhr. Buma, loopt met 1 Febr. a.s. ten einde. B. en W. stellen daarom voor om deze huur weer met een jaar te verlengen voer f 350, me4 een opzeg van drie maanden en met de verplichting, DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franc© ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. dat het gebruikstarief voor water leiding door den bewoner moet worden betaald. Z.h.s. werd alzoo besloten. 5 Verpachting tuingrond. Het bezit van de gronden ten behoeve van de uitbreiding der begraafplaats, welke niet direct in hun geheel voor het beoogde doel noodig zijn, gaf B en W. aanleiding, om machtiging te vragen, om deze oppervlakte pu bliek te verpachten op nader te stellen voorwaarden, voor een tijdvak van b.v. zeven jaar, met het recht deze uit de huur te nemen, wanneer zulks noodzake lijk mocht blijken. Ook zijn er nog eenige andere perceelen, we'ke alsnog voor verhuring in aanmerking komen, b.v. in de Wilhelminastraat en in de Bylocquestraat. Dhr. DE RUIJTER vroeg of ook nog overwogen is om een gedeelte als weigrond voor de paarden te bestemmen De VOORZ. zeide, dat het de bedoeling is om een stuk voor eigen gebruik te behouden om de begraafplaats uit te breiden. Tot zoolang we dat niet noodig heb ben, wordt het gebruikt voor vuilnisbelt en bergplaats van vervoermiddelen, enz. De machtiging werd z.h.s ver leend. 6. Slooping Raadhuis, enz. Dit punt houdt twee voorstellen in, te weten a. machtiging van B. en W., tot het aanbesteden van de sloo- pingswerken van het Raadhuis en van de daaraan grenzende woning (gewezen herv. pastorie), en b. om 3 benedenlokalen van de openbare school aan te wijzen als tijdelijk gemeentehuis. In de vorige Raadsvergadering is het plan aanvaard, om op de plaats van het oude gemeentehuis en van de aangrenzende woning een nieuw Raadhuis te bouwen. De plannen van voorbereiding voor dezen bouw verkeeren thans in een zoodanig stadium, dat in de maand januari de aanbesteding kan tegemoet gezien worden voor het nieuwe pand. Teneinde den bouw te bespoe digen, met het oog op de wen- schelijkheid, om vóór het begin van den winter van 1938 onder de kap te zijn en daarbij met uit het oog verliezende, dat de sloo- pingswerken een object van werk verschaffing in zich sluiten stelden B. en W. voor, het sloopingswerk eerstdaags in het openbaar aan te besteden, waarbij als eisch gesteld zal worden, dat minstens 75 pet. van de tewerkgestelde arbeids krachten moeten werden genomen over de gemeentelijke arbeids beurs en tegen het plaats lijk geldend loon. Dit sloopingswerk zal ca. 8 weken duren. Op de vraag van dhr. ESSEL BRUGGE, of er ook nog verdere voorwaarden gesteld zijn bij het aannemen van het sloopingswerk, antwoordde de VOORZ., dat deze nader vastgesteld zullen worden door B. en W. Zij vragen nu machtiging om voort te kunnen, daar de tijd nadert. Dhr. ESSELBRUGGE zeide te doelen op het bewaren van dt pui, de klok, en dingen van historische waarde. De VOORZ.: Ja, het is ook de bedoeling om een en ander, dat waarde heeft, te behouden. Zoo wordt het uurwerk doelmatig ver pakt bewaard en naderhand weer Bij radio distributie weet U wat het U kost om steeds de ideale zuivere ontvangst te hebben. Geen reparaties, geen lampen, geen kosten van electrische stroom. WEL een storingvrije, machtige antenne, wèl steeds het allernieuwste en beste toestel, wel een technicus altijd tot Uw dienst, wel altijd krachtige, goed werkende lampen, enz. 't Beste uit den aether Billijker en beter! ter plaatse gebracht en zoo ook de zonnewijzer, een paar deuren, sloten, enz. Dhr. OGGEL zegt toe, dat al wat oudheidkundige waarde heeft, zal worden bewaard, hetgeen de VOORZ. bevestigde. Dhr. DIELEMAN merkte op, dat er 75 pet. arbeidskrachten uit Axel geëischt worden, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat er nog 25 pet. uit andere gemeenten komen. Hij zou liever zien, dat het voor 100 pet. menschen uit de gemeente hier waren. De VOORZ. geloofde niet, dat er veel menschen voor die af braak noodig zullen zijn. Maar spr. achtte het niet onmogelijk, dat er een aannemer van elders was, die het werk met zijn zoons uitvoerde en in zoo'n geval is het moeilijk iemand uit te sluiten Dhr. OGGEL merkte op, dat als er 10 menschen aan werken er toch 8 uit Axel moeten zijn. Er moeten toch altijd een paar menschen bij zijn, die het werk deskundig uitvoeren en zou het kunnen, dat men die liever van elders had. Dhr. DIELEMANDus zou het niet uitsluitend door Axelaars kunnen gebeuren De VOORZ. zeide, dat zooals dhr. Oggel opmerkte, er zooveel mogelijk naar gestreefd wordt om Axelsche menschen te nemen, maar we moeten toch een beetje ruimte hebben. Dhr. DE JONGE vroeg of het noodzakelijk was, dat die 75 pc', arbeiders over de arbeidsbeurs loopen, want een aannemer kan toch zijn personeel hebben en dan acht spr. het overbodig om nog werkkrachten te vragen. De VOORZ. lichtte toe, dat dit ook zoo was. Maar als er krach ten te kort komen is het toch redelijk, dat nu we een arbeids beurs hebben we daarvan ge bruik maken. Dhr. VAN 't HOFF stelde de vraag, wat B en W. verstaan onder geldend loon Dat ls toch, gelooft spr., niet het loon uit de werkverschaffing, wart 23—26 ct per uur is te weinig voor zulk werk. En daar hij meende, dat er toch nogal wat menschen noodig zullen zijn, achtte spr» goed dat de aannemers weten, waaraan zich te houden, want plaatselijk geldend loon is rek baar. De VOORZ. achtte dat niet zoo moeilijk. De bedoeling is, dat wie er werkt, zijn loon krijgt. Heeft iemand een metselaar noo dig dan krijgt hij zijn loon, is het een opperman, dan krijgt hij min der, is het een sjouwerman, dan eveneens, maar het loon moet gegeven worden, dat als vakman verdiend wordtMen behoeft niet het laagste te nemen, maar redelijk en nu hebben daarin ver schillende aannemers ook ver schillende inzichten. Dhr. SEGHERS merkte op, dat als er gesproken wordt over sjouwermans, dan geldt het loon in den landbouw minder dan bij de vakbonden. De VOORZ.: Ik geloof, dat de h.h. me wel begrepen hebben. Dhr. C. VAN BENDEGEM achtte de opmerking van dhr. Van 't Hoff wel op zijn plaats en zou de knoop maar willen door hakken en zou in plaats van over verschillende inzichten te spreken liever doen gelden het loon, dat volgens het bestaande contract geldig is De VOORZ. kon zich daarmede vereenigen, als er een looncontract bestaat. Z h.s. werd hierna machtiging tot besteding verleend. b. Als gevolg van de slooping en den bouw van het nieuwe raadhuis zal de geheele gemeente huishouding en werkloozenzorg naar elders moeten worden ver plaatst. Voor tijdelijke huisvesting zijn allerlei plannen overwogen. Het is volgens B. en W. niet moge lijk geweest een andere gelegen heid te vinden dan de openbare school, waar met eenige mede werking van het personeel een goede en voor elkander minder storende oplossing is te vinden. Den Inspecteur van het Lager Onderwijs is hierover advies vraagd en deze heeft zijn veile medewerking toegezegd. Het gymnastieklokaal zal voor secretarie worden ingericht, ter wijl een lokaal voor .den burge meester zal worden ingericht» waarin ook diverse vergaderingen kunnen worden gehouden met wellicht nog een lokaal voor de overige vergaderingen en overi gens nog een lokaal voor het archief, enz. Een en ander zal tot gevolg hebben, dat met eenige aanpas sing alles vlot kan blijven loopen. Voor werkloozenzorg en ar beidsbemiddeling zal een woning in de Julianastraat worden aan gewezen. Dhr. C. VAN BENDEGEM ge loofde wel, dat ais de Inspecteur van Onderwijs het goed vindt, alles wel goed zal zijn, maar spr. vond toch niet goed, dat de kleinste leerlingen die trappen op moeten klauteren. De VOORZ. antwoordde, dat zulks ook niet het geval is, want die klasse blijft voor het onder wijs bestemd. De gymnastiek zaal wordt secretarie en de beide klassen resp. burgemeesterskamer en archief. De le klasse blijft dus vrij, want ook de Inspecteur keurde het af, dat de kleintjes de trappen op moesten, andera had<- den we die klasse nog voor de werkloozenzorg genomen. Dhr. ESSELBRUGGE meende er ook op te mogen vertrouwen, dat met de lessen rekening ge houden zal worden en deze zoo min mogelijk gehinderd worden. De VOORZ. zeide, dat alles met dhr. Buma is geregeld. Natuurlijk zei deze, we zien U liever niet komen, maar ook spr. zou het liever anders zien, maar we moe ten toch ergens onder komen. Op de vraag van dhr. 't GILDE, waar de toegang van het publiek kwam, antwoordde de VOORZ., dat die in de Schoolstraat komt en misschien bij uitzondering, bij trouwen bijvoorbeeld, de gang zal worden gebruikt, maar toch zoo min mogelijk. Met algemeene stemmen werd nu besloten, gedurende den bouw, op grond van art. 131 van het Burgerlijk Wetboek, het beneden gedeelte van de openbare school aan te wijzen als huis der ge meente, aanvangende op een nader door B. en W. te bepalen datum. 7. VnldwachtersTerordening. Vanwege den heer Commissaris der Koningin was een verzoek ingekomen om eenige artikelen van de destijds vastgestelde ver ordening, regelende de eischen van benoembaarheid en bezoldi ging van de gemeenteveldwachters in de gemeente Axel, te wijzigen. Aangezien deze bepalingen van geen omvangrijken aard zijn, werd besloten deze wijzigingen zoo danig vast te stellen. Deze wijzigingen betreffen de volgende artikels. le. Art. 3, waarbij de aan- vangsjaarwedde nu niet meer door den Raad kan verhoogd worden. 2e. Art. 10, waar „langdurige trouwe dienst" vervalt bij de omstandigheden waaronder een veldwachter gratificatie kan krij gen. In art. 13, 3e lid wordt de termijn, waarover na het overlijden van een veldwachter aan diens vrouw loon wordt betaald ver minderd van 3 maanden tot 6 weken. Art. 15 is zoodanig gewijzigd, dat een veldwachter die in mili tairen dienst is, gedurende dien tijd zijn bezoldiging behoudt, Art. 29 vervalt ter voorkoming van dubbele uitkeering bij stekte of ongevil. URANT

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1