Binnenland. Hoofdpijn, Kiespijn. Ld£aLn Kechtzaken. Landbouw. Ueineugd JNieuws. een heel goede exploitatie zijn om hier te kunnen slagen. En nu mag men wel op het stand punt staan, dat 's Zondags alleen kerkelijke inrichtingen open mo gen zijn, maar er is ook een groote groep in onze gemeente, die er anders over denkt. Het zedelijk element heeft ook hier een belangrijke waarde. Spr. wijst erop, dat zelfs een klein deel van de jeugd gaat naar christelijke samenkomsten, maar daarna gaan ook dezen naar de straat. En dan vindt spr. het beter, dat de jongelui in de bios coop zitten, dan op de straat looper:. Spr. acht die inrichting voor onze gemeente een vooruit gang in 't algemeen We hebben van den exploitant wel geen be grooting of berekening, maar toch kan spr. begrijpen, dat die be lasiing nem te hoog is. Trou wens we hebben ook nog een achterland., dat graag op de Zon dagen gebruik zou maken van de bioscoop. Dhr. 't GILDE is het in hoofd zaak eens met dhr. Hamelink. Deze inrichting moet bovendien concurreeren met een naburige gemeente en noodgedwongen zijn tarieven zoodanig stellen, dat hij niet duurder is, zoodat hjer niet het publiek, maar de ondernemer wel degelijk de belasting betaalt. Spr. zou ervoor zijn om die te verminderen. De VOORZ.Dus is dhr. 't Gilde de eenige, die ervoor is om deze belasting met 10 pet. te verminderen. Dhr. DIELEMAN is het lang niet eens met die beide sprekers en vooral niet, als men de bios coop 's Zondags wil open stellen. We zijn, zegt spr., nog niet ver anderd en achten den Zondag nog van zoo hooge waarde, dat deze geheiligd moet worden. Dhr. HAMELINK: Zooals in de Langestraat b.v: Dhr. D1ELEMAN: Wat ons betreft, zullen we de bioscoop zooveel mogelijk tegenhouden. Dhr. P VAN BENDEGEM sluit zich daarbij geheel en al aan. Als 't kon zouden we de belasting liever vermeerderen dan verminderen, zegt spr. namens de Chr. Hist, raadsfractie. Dhr. SEGHERS zou in tegen stelling met dhr. Dieleman ook de gelegenheid willen scheppen om het bezoek zooveel mogelijk te bevorderen. Het voorstel-'t Gilde wordt niet gesteund, zoodat het verzoek als geweigerd wordt beschouwd. Vergunningi'echten f 1020 Verlofsrechten 475 Hoofdstuk XIII. Ontvangsten gasbedrijf f22714 Vleeschkeuringsdienst 580 Hoofdstuk XIV. Teruggave van het Rijk f 100 ld. voorschotten 1305 Alzoo sluit de begrooting mti een totaal aan inkomsten en uit gaven van f 235664, met een pos onvoorziene uitgaven van f 1720, behoudens eventuëele wijziging in de ontwerp-begrooting van de gasfabriek, die ook verandering zou kunnen brengen in de ge meente-begrooting. Uitgaven. Hoofstuk IV. Volksgezondheid f600 Hoofdstuk VI. Openbare werken 10051 Hoofdstuk VII. Eigendommen niet voor dei openb. dienst bestemd 2500 Hoofdstuk XV. Overige uitgaven 9500 Inkomsten. Hoofdst. VI 2000 VII 10237 XV 9501 VI geldleening 914 Totaal ink. en uitg. f22651 Blijkens een bij de begrootin. gevoegde staat van leeningei rust op de gemeente een schul d mast van in totaal f21110. Op de vraag van den Voorz of nog iemand het woord vei langt over de begrooting, vraagi dhr. Van 't Hoff nog de mede werking van B. en W. voor di genomen besluiten, inzonderheid met betrekking tot handhaving van het percentage der Pers. be lasting. Dhr. FANOY vraagt nog om voortaan zoo mogelijk ook toe zending te krijgen van de bedrijfs- begrootingen. De VOORZ zegt, dat B. en W. de genomen besluiten zullen uit voeren, maar vindt het persoonlijk een verkeerde tactiek om het reservekapitaal aan te spreken. Het bedrag dat per leerling der o.l s. voor 1938 noodig is, wordt geraamd op f9,05. Hierna wordt de gemeentebe- grooting z.h.s vastgesteld con form de besluiten en ontwerpen. Eveneens ook de begrootingen van het Gasbedrijf, het Vleesch- keuringsbedrijf en die van het Burgerlijk Armbestuur. Bij de omvraag vraagt dhr. SEGHERS nog om een nieuwe bestrating langs de Kanaalkade. De VOORZ. zal hiernaar een onderzoek doen instellen al^luit de openbare Raadszitting met dankgebed. s'ichten en een kampeercentrum. Besloten werd voorts namens de Nederlandsche padvinders aan vice-admiraal Rambonnet een auto met chauffeur en benzine ten geschenke te geven, alles zonder belasting en verzekerd. Vlcesclikeurings- B-grooting dienst. Door het Hoofd van Dienst van den V eeschkeuringsdienst is voor 1938 de volgende ontwerp- begrooting ingediend, welke z.h s. onveranderd door den Raad is vastgesteld. Lasten. Jaarwedden f 3826 Drukwerk en kantoor behoeften 200 Telefoon 60 Porti 25 Oorringen 65 Instrumenten 60 Onderhoud laboratorium 100 Verzekering 25 Pensioensbijdragen 554 Controle 30 Onvoorzien 97 Totaal Baten. Keurloonen Bijdrage pensioen Rente f 5042 f 4650 382 10 Totaal f 5042 De kapitaaldienst sluit met een reservepost van f 1177. De keurloonen zijn geschat als volgt 450 varkens ad f 2 f 900 U00 ,1 1100 340 runderen „4 1360 320 „3 960 300 kalveren 1 300 10 schapen 1 10 5 paarden ,4 20 Totaal f 4650 Begroeting Armbestuur D#or het Algemen Burgerlijk Armbestuur is onderstaande ont werpbegroting ingediend voor 1938. Ontvangsten. Gemeentesubsidie f 11975 Volgens de Armenwet 25 Uitgaven. Voor eetwaren 700 Brandstof 15 j Kleeaing en dekking 50 Bedeeling in geld 7700 Huishuur 75 Bestedingskosten 700 Verpleging in godshuizen 650 Idem in ziekenhuizen 650 Geneesk. bijstand 600 Begrafeniskosten 100 Bureaukosten, enz. 100 Jaarwedden 185 Nadeelig saldo 1936 88 Onvoorziene uitgaven 252 Totaal f 12000 Zooals uit het Raadsversiag ölijkt, is de subsidie van de ge meente met f 1000 verhoogd, zoo Jat de eindposten f 13000 worden. Begrooting Gasfabriek. De ontwerp-begrooting van het gemeentelijk gasbedrijf is ver wezen naar het college van Burg. en Weth. voor nader onderzoek n advies. Radiorede. De minister van sociale zaken '.al morgenavond van 7 uur 20 ot 7 uur 30 over beide rad'o- zenders het woord voeren over het Kleeding-, voeding- en dekkings fonds. De Jamboree heeft" een voordeelig saldo op geleverd, dat het comité in staat «ui* eea Rambannetfoiids te om deze pijnen te verdrijven is een Hijithiudt's Poeder. Per sluk 8 ct. doos 45 ct Bij Uw Drogist. De keuring van veewagens. De ingenieur van den Rijks waterstaat, belast met de leiding van het bureau voor de inschrij ving van zware motorrijtuigen en aanhangwagens te 's-Gravenhage, deelt het volgende mede Hoewel de gelegenheid tot het doen keuren van motorrijtuigen, bestemd voor het vervoer van vee sedert Maart 1937 geopend is, en sedert 1 September vaste keuringsdagen in de voornaamste marktplaatsen des lands werden ingesteld, waar voertuigen ter keuring kunnen worden aange boden, is het aantal voertuigen, dat ter keuring werd aangeboden nog zeer gering. Aan houders van veewagens en aan houders van vee, die hun dieren door tusschenkomst van derden naar en van veemarkten plegen' te doen vervoeren, wordt hierbij derhalve een ernstige waarschuwing gegeven Na 1 Jan. 1938 zullen houders (c.q. bestuurders) van veewagens, waarmee vee vervoerd wordt, in het bezit moeten zijn van een goedkeuringsbewijs. Veehouders, die hun vee doen vervoeren door middel van niet goedgekeurde voertuigen loopen gevaar, dat het vee niet tijdig te bestemder plaatse zal worden af geleverd. AXEL, 23 November 1937. Zaterdag had alhier herstemming plaats voor notabelen der Ned. Hervormde kerk. Er werden 62 stemmen uitgebracht, waarvan op de heeren J. Cappon 41, H. Smies Jz. 36, Joz. Dieleman Wz. 23 en L. de Feijter 12, zoodat in de vacatures W Vercouteren en Joz. Smies zijn gekozen dhrn. Cappon en Smies vnd Voor de vacatures W. de Zeeuw en Jac. de Feijter werden gekozen dhrn. M Dieleman Fz. en W. de Feijter Wz., resp. met 36 en 29 stemmen. Dhrn. D. Overdulve en P. de Jonge verkregen 24 en 12 st. Goed nfgeloopen G steren kwam een bakker met zijn fiets, waarop een broodmand was bevestigd, op de Sassing in het kanaal terecht, doordat hij van den oever slipte. Gelukkig be hield hij tegenwoordigheid van geest, zoodat hij spoedig aan^val krabbelde. Intusschen was ook hulp Verschenen, om het rijwiel en toebehooren op het droge te halen en alzoo kwam de jongeman er met den schrik en een nat pak af. Waar is mfln flets? Gisteren kwamen twee klanten alhier een winkel binnen, nadat elk zijn fi?ts voor den gevel had geplaatst. Nadat no. 1 geholpen was, vertrok deze per fiets en zoo ook no. 2. Maar deze kwam spoedig tot de ontdekking, dat zijn fiets per vergissing door no. 1 was meegenomen en daar dt heeren elkaar niet kennen, wordt nu gezocht naarde oorspronkelijke eigendommen. De NCR V film. Op initiatief van den heer P de Jonge, correspondent van de Ned. Chr. Radio-vereeniging al hier werd een comité gevormd, dat heeft bewerkt, dat ook hier ter plaatse, nu „Het Centrum" daarvoor zoo'n prachtige gelegen heid biedt, bovengenoemde film werd vertoond. Ongeveer 250 personen hebbt.-n die gelegenheid gisteravond benut en genoten van de rolprent. De avond werd geopend door ds. J. S Post, Geref. predikant alhier. Nadat Ps. 75 1 was gezongen, sprak hij een gebed uit en vervolgens een inleidend woord, waarin spr. wees op de wonderen Gods, waarvan ook de' radio-uitvinding deel uitmaakt, maar waarvan evenals van de boekdrukkunst ook gezegd kan worden, dat zij is een weten schap ten hemel en ter helle. Spr. stond hier even bij stil en eindigde met een opwekking tot aansluiting bij de N.C.R V. Hferna werden een tweetal films vertoond. De eerste gaf verschillende kieken vol natuur schoon uit eigen land, en een overzicht van wat er in de N C. R-V. en haar studio omgaat. Zeer onderhoudend is alles sa mengesteld en het zou ons te ver voeren, als we de verschil lende momenten mocnlen aan stippen. Een bestaand tekst boekje geeft daarvan een duide lijk beeld. Maar toch moet men het „gezien" hebben om zich een voorstelling van dat alles te kun nen maken. Hoe duidelijk zagen we H. M. de Koningin over het Ridderhof stappen, toen ze in Sept. j.l. de Troonrede ging uit spreken (dit kwam te pas bij het werk van de reportagedienst) en zoo was er veel en veel meer, dat treffend aandeed en kolommen zou vullen, als men het beschrij ven ging. De heer D. Pereboom, die de samensteller is van de films, heeft eer van zijn werk Na deze film, getiteld „Hoe 't reilt en zeilt", kregen we de 2e, ln Stormgetij". Dit is de weer gave van een verhaal, dat men zou kunnen noemenHoe ik zeeman werd. Het boeit van begin tot einde en met angst ziet de aandachtige toeschouwer den „schipper in stormgetij", d.w.z. onzen Jan in de moeilijke jaren rondloopen, tot hem het anker wordt toegestokenmoeders bij bel. Maar niet alleen wordt hier het hart gegrepen, maar ook het oog wordt gevleid door een reeks van foto's uit Noorwegen, uit Zuid- Frankrijk en van het leven aan boord. Een en ander werd begeleid door passende muziek van gra- mofoonplaten. Nadat de orgelcoilecte was gehouden, sprak dhr. M. Loof, onderwijzer alhier in passende bewoordingen een slotrede uil en stelde daarbij de vraagwaarom aansluiting bij de N.C.R.V. De beantwoording was z.i. niet moeilijk. Tot slot werd door allen nog gezongen het lied „Blijft met Mij", dat ah.w. de geheele film door zijn toepassing vond. De zang werd begeleid door pianospel van mej. de Ridder. Met dank aan God sloot dhr. Loof vnd. dezen avond, die mis schien een even groote propa ganda was voor de goede film" als deze was voor de N C. R. V. graafwerken bij Hulst, die in werkverschaffing worden uitge voerd. Van de zijde der arbeiders werden verschillende klachten en grieven, o.a. over de belooning en de dagelijksche leiding, naar voren gebracht. Uit Bresktns wordt gemeld: De vorige week Vrijdag is op de Schelde de garnalenvisscher J. Jobse, varende op de Br. 57 en wonende alhier, voor de oogen van zijn zoon en knecht ver dronken. De man was bezig met garnalen wasschen, dat op een zeef buitenboord geschiedt. Hij kreeg door de deining overwicht en sloeg over boord. Onmiddellijk werd hem een reddingsboei toegeworpen, waar aan hij zich kon vasthouden. Het duurde evenwe1 nog eenigen tijd, voordat de botter den drenkeling kon bereiken. Ten slotte echier was men zoo ver, dat de zoon zijn vader een vaarboom kon toesteken en hem zoo aan diens oliejas boven water kon houden. Juist op het moment echter, dat de schipper de boei losgelaten had en de zoon en de knecht op het punt stonden den man binnen boord te halen, scheurde de jas, met het noodlottig gevolg, dat de drenkeling onder water verdween om niet meer boven te komen. De schipper laat een vrouw en eenige kinderen achter. Predikbeurten te Axel. DONDERDAG 25 NOV. 1937. Dankdag. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9V« ure Ds. van OevereH Nam. 2 Dhr. Bik, hulpprediker ie Sluiskil. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. "Nam. 2 Deselfde. Geref. Gemeente (Weststraat). Voerm. 9 30 ure Ds. J v. d. Berg van Krabbendijke. Nam. 2 Deze f Je. 's Av. 5.30 Dezelfde. Maandagmorgen werd uit het kanaal Gent Terneuzen, na bij Sluiskil, het lijk opgehaald van een man. Na onderzoek bleek, dat het een lid van de oemanning was van het Engelsche s.s. „Tweed", dat in lossing ligt aan de fosfaatfabriek. De man moet, naar verluidt, komende van Selzaete, door den nevel misleid, in het kanaal zijn geloopen. Auto ongeluk. De vorige week is in den nacht van Donderdag op Vrijdag de heer H. Wijkman, graanhandelaar te Breskens, nabij Blankenberghe (B.) bij een auto ongeluk gedood. Dhr. W. was op de thuisreis van een bezoek aan het vliegterrein. De auto werd bestuurd door den chauffeur P. Bril, toen deze in botsing kwam met een vracht auto van den vischhandelaar Tonk. De auto's drongen letterlijk in elkaar met het gevolg, dat dhr. Wijkman op slag werd gedood, en dat Bril met gebroken lede maten naar het ziekenhuis werd overgebracht. Men schrijft ons Dezer dagen brachten de heeren Akkerman, van den Ned. Land- arbeidersbond, Lindeman, van het N V.V., Van Markvoort, rijks inspecteur der werkverschaffing in Zeeland, benevens ir. Druk uit Neuzen, een bezoek aan de De moordzaak te Groede. De Hooge Raad heelt arrest gewezen in dj zaak van F. J. G. die in de Groedesche moordzaak in hooger beroep door het ge rechtshot te 's-Gravenhage is ver oordeeld tot drie jaar gevangeuis- strat wegens doodslag. De recht bank te Middelburg had hem ver oordeeld tot 5 jaar. De Hooge Raad heett de door het Hot op dit punt bevestigde beslissing der rechtbank niet dui delijk geoordeeld en op dien grond het arrest vernietigd, met verwyzing der zaak naar het Hot te s-Hertogenbosch. Konijnenfokkerij. De kooynentokkery in Zeeuwsch-Vlaanderen waaraan vroeger weinig ot geen aandacht werd geschonken, is de laatste jaren aanmerkelijk toegenomen en overai bestaan thans grootere ot kleinere kouijnentokkersver- eenigiiigen. Meer en meer begint men in lokkerskriugen in te zien dat het houden van konijuen in de toekomst waarscnymyk loo- nend kan worden gemaakt Het geen thans reeds aoor de fokkers bereikt is, wyst trouwens in die richting. De lielheböbry sijjgt nog steeds in Dreede kringen, terwijl voor oeste konyaeu goede prijzen gorden besteed. De toename der tokkeiy de monstreert zich ook hierin, dat op verschillende plaatsen iu ue maand December tentcOMSiel- liugen worden gehouden en zelts te Axel tweenp dezaltde datums. Sccip gestrand. Zondagavond is een der mail booten, die vau Vlissingeu op Engeland varen, de „Prinses Juliana" nabij Caazand op de terugreis op het strand geloopen, tengevolge van den dikken mist. E u en ander ging als een loo ped vuurtje aoor het Land van

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2