w (fÊ'l Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaan deren, EEN GIFIMbNGSTER No. 67. DINSDAG 23 NOVEMBER 1937. 53e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Mr. OUD's rede in de Tweede Kamer, IcnSST Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Felef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTlEN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 4 November 1937. Aanwezig de heeren J. M. Oggel, P. C. van Bendegem (Wethouders), A. Th. 't Gilde, B. Seghers, A. van 't Hoff, A P. Esselbrugge, P. de Jonge, C. van Bendegem, C Hamelink, J. Fanoy, A. P. de Ruijter en F. Dieleman. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeestersecretaris de heer J. L. J. Maris. V. Inkomsten. Hoofdstuk I. Batig saldo van vorige dienstjaren f6920 Dhr. HAMELINK stelt voor van de reserve (zie hoofdstuk XV kapitaaldienst) f2500 af te nemen, ter voorkoming van ver hooging van de Pers. belasting. Dit voorstel wordt met 11 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemmen dhrn. Oggel en De Ruijter. Hoofdstuk II. Inkomsten uit de gemeente fondsbelasting f27415 Secretarie-leges en rechten Burg. Stand f 1450 Verhaal van pensioensbijdragen door de ambtenaren f 1482 Hoofdstuk III. Pensioensbijdrage f391 Huur kazerne 1500 Hoofdstuk IV. Warenwet 350 Aflos badinrichting 100 Hoofdstuk V. Rente van voorschotten voor volkshuisvesting 11100 Bijdrage van het Rijk daarvoor 5100 Hoofdstuk VI. Concessie-rechten voor radio en 7 bezinepompen a f25 f300 Marktgelden 100 Begrafenisrechten 130 Ontvangst voor verstratingen 1000 Verhaal premies ziektewet f50 rentezegels 50 Pensioensbijdrage 608 Beerruiming 850 Hoofdstuk VII. FEUILLETON Huur veldwachterswoning Ie Kijkuit 175 Idem van tuingronden 300 Dhr. VAN 't HOFF acht deze post te laag en denkt, dat er meer uit de wal te halen is. Dhr. DIELEMAN merkt op, dat er wel eens gesproken is over gebrek aan weigrond voor de paarden. Zou het niet nuttig zijn, als we van de wal een stuk voor de paarden afzonderden, nu deze toch maar weinig opbrengt De VOORZ. zegt, dal B/en W. daar ook al over gedacht hebben en dat wel van plan zijn. Cijnzen en erfpachten f 158 Dnr. SEGHERS vraagt ot die kleine bedragen eeuwigdurend zijn of kan dat ook worden af gekocht De VOORZ. Ja, daar kunnen de menschen ook van af, als ze willen. Renten van kapitalen f571 Hoofdstuk VIII. Schoolgelden o.l.s. f500 Dhr. FANOY vraagt of het mogelijk is de verordening voor de schoolgelden zoodanig te wij zigen, dat dit op den ouden voet komt. 't ls maar een technische wijziging, maar spr. acht het toch beter. De VOORZ. wil dit wel eens met B. en W. bespreken. Dhr. DE RUIJTER gelooft, dat als Qed. St. hieiaan wilden mede werken, dan konden we het als tegenwicht gebruiken. Vergoeding van het Rijk voor onderwijskosten f 10807 Bijdrage voor pensioen 1080 Huur schoollokaal 125 Schoolgelden bijz. scholen 1750 Uitkeering van andere gem. 625 Hoofdstuk IX Subs, voor krankz.verpl. 150 Invaliditeitsrente 267 Pensioensbijdrage 118 Distributie levensmiddelen 2676 Hoofdstuk X. Vergoeding door het Rijk voor werkloozensteun, enz. f 28962 Hoofdstuk XI Bijdrage van het Rijk voor de Arbeidsbemiddeling 240 Pensioensbijdrage 45 Hoofdstuk XII. Grondbelasting (35 pet.) 4375 Ongeb. eigend. (50 pet.) 6250 80 opc. grondbel. beb. 10000 20 opc. grondbel. onbeb. 2500 20 pet. Pers. Bel. 3600 Pers. Bel. 4 7e gtondslag 1100 200 opc. Pers. Bel. 38200 Zooals uit het raadsverslag is gebleken, is deze post door den Raad verworpen en zullen de opcenten voorloopig tot 180 be perkt blijven. In de afd. verg. tyacht de Voorz. bij dezen post in behandeling het adres van de afd. Terneuzen en omstreken van den Nederl. Bond van Koffiehuis-Restauranthouders en Slijters, waarbij gevraagd wordt de huurwaarde van die lokaliteiten gelijk te stellen met winkels. Spreker zegt, dat, gezien den financiëelen toestand van de gemtente, B. en W. met geen gun stig luidend voorstel kunnen ko men, hoewel zij ook doordrongen zijn van de noodlijdendheid van het kolfiehuisbedrijf. De leden in beide afdeelingen zijn allen van den toestand in die bedrijven doordrongen, doch de Raad kan in dezen thans geen helpende hand bieden. Dhr. HAMELiNK is het er mee eens, dat het nu niet gaat, om de belasting te verlagen, maar zoo gauw er kAns is, wil hij er de aandacht aan schenken. En als Ik hib kan» getieh p;ur we nu niet verlagen kunnen, dan zou spr. er toch voor zijn om hun inkomsten te verhoogen en b v. die menschen een kans geven bij feestelijke gelegenheden. We hebben toch politie genoeg, om excessen te voorkomen en spr. meent, dat we de menschen in de gelegenheid moctenstellemom wat te verdienen. Dhr. DE RUIJTER zegt bij gelegenheid ook voor verlaging te zijn, maar voor het tweede deel van het door dhr. Hamelink gesprokene zou hij niet te vinden zijn Dhrn. ESSELBRUGGE en 't GILDE zijn het met dhr. Hamelink wel eens. Dhr. HAMELINK wil dhr. De Ruijter toch opmerken, dat hij in 1936 toch ook tegen verlaging heeft gestemd. Dhr. FANOY herinnert zich dat ook. Dhr DE RUIJTERDan moet ik dat uit financiëele overwe^ngen hebben gedaan ten opzichte van de gemeente. Op een adres van de Kon. Ned. Autom. Club om verlaging van Pers. Belasting voor auto's wordt i v-ineens z.h.s. afwijzend beschikt. 38 opc. vermogensbel. f 2570 75 gemeentefondsbel. 21667 Aandeel gemeentefondsbel. naar 1520 aangeslagenen ad f6 is f 9120 Hondenbelasting 600 N; p ""S fMt alraikdlbloltjg, Vermakelijkheidsbel. 1500 Hierbij kwam in de afd. verg. het verzoek ter sprake van dhr. H. P. Dieleman en dat van den Bond van Koffiehuishouders, enz. om deze belasting tot 10 pet. te verminderen. B. W. adviseerden tot afwijzing op de bekende gronden. Een lid zei, dat bij hem het standpunt van B en W. altijd met zijn gevoel in botsing komt. De gemeente wil wel de verm. bel., doch "de plaatselijke Overheid wil niet medewerken, dat deze onder nemer zijn bedrijf zooveel mogelijk rendabel maakt door hem toe te staan, dat hij des Zondags ook voorstellingen geeft. De persoon heeft dit ook niet gevraagd, doch spr. voelt dit zoo aan. Zoo'n beslissing zou voor het kerkgaand publiek geen aansloot geven en men verkreeg, dat talrijke men schen, die den Zondag op andere wijze wenschen te vieren, in eigen gemeente zouden blijven en die nu naar elders gaan, wat geen onbelangrijk aantal is. Ook zou het voor de talrijke jeugd, die Zondagsavonds de- straten van Axel vult en minder hoogstaande gesprekken voert, tot ergernis van de wandelaars, op voedend zijn, wanneer zij daar heen konden gaan, opdat daar hun gedachten worden afgeleid. Ditzou ook tevens een verademing zijn voor de bewoners in die straten, waar de jeugd gewoon is zich op te houden. Andere leden hebben wegens principiëele gronden bezwaar om het bioscoopbezoek op Zondag in de hand te werken. Dhr. ESSELBRUGGE spreekt zich sterk uit tegen deze heffing, omdat die z.i. veel te hoog is. Het is uit hoofde van de begroo ting, anders zou hij vast tegen dezen post stemmen. Dhr. VAN 'i HOFF is van de zelfde meening. Dhr. HAMELINK zegt, dat deze belasting wel aan den hoogen kant komt, maar toch zit er een verschil in het verzoek voor de bioscoop en dat van de café houders. Die bioscoop moet al (Wordt vervolfëji AXELSCHE® COURANT Het innerlijke leidt en be- heerscht altijd het uiterlijke. Uit het Eogelsch. 30 En wat zou hij hevig verontwaardigd zijn geweest, als hij had geweter, dat de jongen haar eenvoudige lunch had gedeeld S arend in de duisternis, overdacht Birlley Raydon'» .dienstdoende slavin" zooals zl) zich in naar verbitterde stem ming soms noemde, wat een vreese-/ lijkt rol het noodlot vaak speelt in het menschelijk oestaan. O, hadden de dwaze, kleihe Eva en de zelfzuchtige, vrekkige Raydon elkaar maar nooit ontmoet 1 O 1 hadden Ade laide en Eva het gelukkige, kalme leven in Londen maar voortgezelDan zou Eva nu waarschijnlijk verloofd of mis schien «elfs getrouwd zijn met dien door en door goeien jongen, nu million- nair jack Mmtiaw, en dan zouden zij met hun vieren, Gilly meegerekend, hun verdere leven gelukkig zijn geweest. HOOFDSTUK X Het sloeg tien uur, loen Eva den volgenden ochtend naar beneden kwam trippelen. Zij zag er zoo frisch uit, alsof zij vroegtijdig naar bed was ge gaan, in plaats van eerst om twee uur in den nacht. Zelf» was zg meer dan gewoonlijk nog in haar schik met haar zelf en de wereld en dat wel om twee redenen. De eerste was, dat haar man nu alles wist van madame Domino's rekening, en de tweede reden, een diep geheim, was dat zij voor zich zelf de overtui ging had, dat zij de oplossing al ge vonden had van haar grootste moeilijk heid, de vijfhonderd pond, die, als Birtley de waarheid had gezegd, binnen veertien dagen betaald moesten worden. Toen zij opgewekt op den zwart- witten vloer van de hal stapte sloop een kleine schaduw over haar luchtig hart, want plotseling herinnerde rij zich een onaangename taak, die Birtley haar dien ochtend had opzelegd. Bij de gedachte er aan zag zQ er tegen op als tegen een muur, want Adelaide Strain was jarenlang een trouwe, liefhebbende vriendin van haar geweest, jarenlang,... De deur van de tuinkamer ging open en xij voelde een rilling door al haar leden, want zij hoorde mevrouw Strain zeggen: Wil je even binnenkomen, Eva? Ik wil je iels laten zien. Hierop, nu zij beiden veilig waren achter de nu gesloten deur, hield Ade- la de Strain als bestraffend een enve loppe omhoog. Ik wil niet, dat Jack Mintlaw mfl als postkantoor gebruiktdat is niet riejes en niet behoorlijk I riep zij op scherpen toon. Het is stellig een heel onschuldige brief. Doch, tot groote verwondering van Adelaide Strain, maakte Eva den ^riet niet open, die onder enveloppe „Am mevrouw Strain" in stevig, mannelijk schrift was geadresseerd, met het woord „privé" er ep. In plaats van hem te openen, hield zQ hem weifelend in de hand, Als se nn maar den moed had om kalm de waarin de Oud-Minister zijn mening over de Kabinets-samensteiling uiteenzet, wordt U gaarne op aanvrage kosteloos toegezonden. Zendt ons slechts deze bon in/ BOND Haarlem Zendt mil banco toe een ex. van de rede van Mr. Oud. Naam Adree kamer uit te gaan maar iets hield haar tegen om dat te doen, nu Adelaide, die zoo nijdig en vervelend bij haar stond haar op die manier aankeek. En daarom scheurde zij ten laatste de enveloppe open. Daarbij fl idderde iets uit het briefje dat er in za% op den grond en Adelaide zag met verbazing, dat het een in tweeën gevouwen'chéque was. Een oogenblik lag het papiertje op de matten vloer bedekking van de tuinkamer tusschen de twee vrouwen in, alvorens Eva het opraapte. Langzaam vouwde zij het kleine sprookje open en, toen zij zag voor Wfclk bedrag de cheque was uitge schreven, straalde plotseling haar ge zichtje van groote blijdschap en ver rassing. Je moet rae niet zóó aankijken, Addieriep zij met een vroolijke tril ling in haar stem, Het is waar, Jack heeft mQ een geschenk gegeven genoeg om alles te betalen wat ik schuldig ben en nog wat bovendien maar ik zou voor hem hetzelfde hebben gedaan, als ik wist dat hij in de war zat. En len slotte heeft hij meer geld dan hij weet en eigenlijk weet hij er geen raad mee. Mevrouw -Strain bleef E aankijken. Het was onmogelijk, dat Mintlaw ai op de hoogte was van de moeilijkheid met die rekening van Domino, tenzij en dat zou ion ter toeval xijn hij de R ydons had ontmoet op het nacht feest waarheen zij van Ritz waren gegaan. De verbazing, welke zich van haar meester maakte, voelde zij als 't ware op haar gezicht, terwfj: Eva ondeugend lachte, woorden op te krabbelen, toen ik me gisteravond aan het kleeden was en Birtley je vroeg om naar Ritz te tele- foneeren. Toen ik klaar was, ben ik stilletjes naar de brievenbus buiten het achterhek geslopen. Jzck kreeg mijn S. O. S dus vanmorgen, met de eerste bestelling. Je mag zijn brief gerust in- •ten hoor I Er staat niets bijzonders In Hij is een door en door goeie jongen een echte „man" I Adelaide Strain nam den brief van Eva aan en las hem kalm door. Het is meer dan erg, dat je in moeilijkheden verkeert, Eva. Ik stel er ees eer in, dat je aan mij hebt gedacht, maar het idee dat ik je geld zou leenen vind ik absurd. Je behoeft er niet het minst tegen op te zien, om het hierbij gaande pa piertje als een klein geschenk te be schouwen. Hei is de zuivere waarheid, dat, wat ik je nu geef, minder voor mij beteekent dan vyf shilling zou zun geweest in de dagen toen ik als een kerkrat zoo krap zat. Mig ik nu van je hooren, of je vandaag weer voor een toertje kunt komen Ie zal mevrouw Stram ophel en tii het haar vragen, Hitr heb Ik de menschen al verteld, dat ik haar en haar aardig jongetje nog alt tien oor» I ivs'ijd ker. Voel je er wat voor, dat ik je met mijn wagen naar de stad rijd, vanmor gen wat tijdh'? Ik zal dan de cheque voor je incüseeren en dan gaan we lunchen in de „Wigwam", zooals we dikwijls deden in de vroegere dagen, die de eenige gelukkige aren inhielden die ik ooit van mijn leven heb gehad. Eva danste door de kamer, wui vend met de cheque. en ik voel er niets voor om te strui kelen, Addie. Dit is wat moet ik Birtley zeggen Ik geloof dat ik je kan vertellen, hoe ja over dat struikeiblokje heen kan komen, gaf Adelaide Sirain droogjes ten antwooid. Kun jij dat Zeker, kan ik dat. Zij kwam heel dicht bg haar geluk kige vriendin en vervolgde ving, alsof zg iets uit het hoofd opzei Ik heb je alleen maar, in opdracht van je man, te zeggen, dal het eenige wa> je te doen staat is door de notaris van je overleden schoonvader voldoen de geld te laten opnemen van je iQf- r >n'e, om al je rekeningen geheel af te betalen. Hierdoor zou wal je man noemt je „toelage" jaarigks tenminste met tweehonderd pond verminderd worden, heigeen, zooals hg en zgn moeder hopen, een les voor je zal zgn. Eva kreeg een hoogroode kleur. Wel, heb ik ooit van m'n leven I Dit was dus opzet? Buiten zich zelve van verontwaardiging schreenwde zg het uit. Dat was de opzet, antwoordde mevrouw Strain kalm. Naiuurigk een uitvindsel van me vmuw R yd"n? Birtley zou daar nooit aan gedaent hebben. Ze is een akelige Oiwe too verheks. O, wat zou het niet zalig zö", al haar geld te hebben I Je zal toch zeker wel alles afba< talen Eva? -- N.tuurigk zal ik dat I Maar dan biflf» er zelfs nog een heele hoop nvef, N et zooveel als je denkt, zei haar vriendin waarschuwend.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1