Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen, EEN GIFTMtNGSTER 65 DINSDAG 16 NOVEMBER 1937. 53e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. io. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per pest 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. .60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 4 November 1937. Aanwezig de heeren J. M. Oggel, P. C. van Bendegem (Wethouders), A. Th. 't Gilde, B. Seghers, A. van 't Hoff, A P. Esselbrugge, P. de Jonge, C. van Bendegem, C. Hamelink, J. Fanoy, A. P. de Ruijter en F- Dieleman. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeestersecretaris de heer J. L. J. Maris. III. Zooals bekend hebben voor de behandeling der begrooting af- deelingsvergaderingen piaats ge had, waarvan verslag is uitge bracht. Van afd. I was afwezig dhr. Seghers (wegens verhindering) van afd. 11 dhrn. Oggel (wegens ongesteldheid) en F. Dieleman. Van gevraagde inlichtingen en verstrekte gegevens is in dit verslag geen melding gemaakt, evenmin van principieele gevoe lens ten opzichte van bepaalde punten. Er is een lid in afd. I, die in den vervolge ook gaarne de be grootingen van het Gasbedrijf en Vleeschkeuringsdienst, als onder deel van de gemeente-begrooting, thuis zou willen ontvangen, om een volledige beoordeeling te kun nen krijgen en eventueel daaruit wenschen of voorstellen te distil- leeren. Een ander lid in afd. 1 wenscht over de begrooting in zijn geheel op te merken, dat deze hem allerminst bevredigt met die ver hooging van opcenten Pers. Bel. Wanneer hij daar naast ziet de in de laatste jaren buitengewoon afgeloste schulden, dan voelt hij, dat wij heel aardig zorgen voor ons nageslacht, om de looptijd der leeningen te bekorten, waar wij zelf geen revenuen van hebben, omdat de gewone aflossingen van die kapitalen blijven doorloopen, zonder dat het verlichting brengt in de jaarlijks terugkeerende af lossingen. Spi. acht, dat de bouwgrond- FEUILLETON exploitatie in bedrijfsvorm beter tot zijn recht komt, dan dat deze door de gem.-beijrooting loopt. Met een bedrijfsinslelling kan alles buiten de gem -begrooting blijven. Spr. wil dit ter over denking geven. De Voorz. wijst er op, dat de verhooging tot 200 opcenten Pers. Bel. in de goede jaren beter plaats had kunnen hebben, om daarvan reserve te kunnen kweeken voor de jaren, waarin wij met onze financiën in een moeilijker positie komen. Wat de opmerkingen bij de pos ten betreft, laten we die volgen bij het verslag der openbare zitting. Begonnen wordt met de UITGAVEN. Hoofdstuk I, achterstallige uit gaven, geene. Hoofdst. il. Algemeen beheer. Salarissen, B. en W en de andere ambtenaren ter secretarie f 11642 Presentiegelden raadsleden 325 Bureaubehoeften 630 Druk- en bindwerk 525 Onderhoud gemeentehuis 400 In afd. 1 vraagt een lid of deze post in verband met de verhuizing naar de openbare school wegens de verbouwing, niet f 200 minder kan, aangezien ook de post voor de school volledig is geraamd. De VOORZ. licht de overeen komst toe, welke bestaat met dengene, die de gebouwen schoon houdt en meent, dat de post niet verlagen kan. B. en W. hebben later de post gesteld op f 300. Dhr. SEGHERS vraagt of ook deze post niet te hoog is. Dhr. C. VAN BENDEGEM zegt, dat de post oorspronkelijk f 400 was en nu met f 100 verminderd wordt, maar hij meent, dat die f 100 van het onderhoud van de school moet, want daaraan is nu minder werk, als er klassen voor de secretarie bezet zijn en als men de post laat staan, komt dat ten voordeele van de subsidie, die voor de bijz. scholen gegeven wordt. Dhr. DE RUIJTER en ook de VOORZ. zijn het daarmede eens, zoodat de vermindering verscho ven wordt. Dhr. FANOY steltvoor, om de post voor drukwerk f25 lager te schattenwe moeten zuinig zijn. Het voorstel wordt niet gesteund. Vuur en licht f 200 Boeken en tijdschriften 150 Aanplakken en omroepen 50 Advertentie's 100 Reiskosten gemeentebestuur 85 Telefoon 300 Dhr. FANOY gelooft dat de post voor verhuizing van de telefoon te hoog is. Hem heeft het .niet de helft gekost. De VOORZ. zegt, dat we heen en terug moeten rekenen. Dhr. FANOY ziet niet in, dat het stadhuis het volgend jaar klaar zal zijn en dus heeft men dan de kosten maar éénmaal. De post blijft gehandhaafd op f50. Contrib. Ver. Ned. Gem f 101 Ambtenaren Burg. Stand 602 Huisnumm. en wijkmeester 140 Bijdragen pensioen ambten. 2360 Inkoop pensioenen 340 Rente van f 55000, geleend voor het gemeentehuis 1222 Dhr. P. VAN BENDEGEM wil geacht worden tegen deze post te hebben gestemd. De VOORZ.Dus U is er tegen? Maar ik mag dan toch verwachten, dat U, als wethouder, zal mee werken aan de uitvoering van het besluit Dhr. P. VAN BENDEGEM Er kan nog veel van gezegd worden, maar ik zie daarvan af. Aflos geldleeningen f400 Controle kas gem.-ontv. 225 Officiëele ontvangsten 100 Raadsverslagen 300 In afd. I vroeg een lid, om deze post geheel of gedeeltelijk te laten verdwijnen en die verslagen af te schaffen en daarvoor in te voeren zakelijke notulen, waarin ieders gedachten in het kort wor den weergegeven. Eenige leden van afd. I konden zich met die gedachte vereenigen. Eer. lid van afd. II zal er zich tegen verzetten, omdat de histori sche waarde van zoo'n vergadering wordt geschaad. Ondanks de beste bedoelingen zal men altijd het stempel van den samensteller in de verslagen terugvinden. Later zal men bij het naslaan van het verhandelde in een vergadering de documentatie dikwijls missen, wat men toch gaarne zou hebben, om een en ander van voorheen voor den geest te stellen of daarop voort te bouwen. B.en W kunnen niet voorstellen de zakelijke notulen in te voeren, daar de Secretarie, die toch al overbelast is, het daaruit voort vloeiende werk niet naar behooren kan verzorgen. Er wordt toegezegd met den drukker te onderhandelen om het contract te herzien en deze post voorloopig met f150 té verlagen. De VOORZ zegt dat intusschen een schrijven is ontvangen van de Firma van de Sande, waarin zij mededeelt de iaadsverslagen reeds zóó laag te hebben betekend, dat die onmogelijk voor minder kun nen worden geleverd. Dhr. DE RUIJTER gelooft, dat het toch wel f 100 minder kan, Hij heeft berekend, dat er in 3 jaar f 600 voor betaald is, d.i. dus per jaar f 200. Dhr. FANOY zegt zijn meening in de afdeelingsvergadering te hebben gezegd. Men zou daardoor f 200 kunnen bezuinigen. Spr. is niet gesteld op die uitgebreide verslagen. Daar zorgt bovendien de pers wel voor. Dhr. HAMELINK wijst op de documentale waarde van de ver slagen, die dan voor goed verloren zou zijn. Als we uit het verleden iets willen naslaan, dan hebben die notulen veel waarde. Spr. zou om de groote documentale waarde dierverslagen, die post niet gaarne afschaffen. Dhr. VAN 't HOFF wijst op het werk ter secretarie en vraagt dan, of afschaffing van die post wel bezuiniging zou zijn, want dan zouden we misschien daar weer een ambtenaar bij moeten nemen. Dhr. FANOY zegt, dat de door dhr. Van 't Hoff vermeende over belasting van de secretarie wel te ondervangen is. Als we, zooals zooveel andere gemeenten doen, een volontair nemen, dan zijn we voor een kleintje klaar. Hoeveel zitten er in Terneuzen niet En dat is geen profiieeren van goed- koope krachten, want als iemand zijn diploma wil halen, dan moet die eenige jaren op een secretarie werkzaam zijn geweest, anders kan hij geen secretaris worden en dus is het in z ij n voordeel. Dhr. DIELEMAN zou willen, dat de raadsverslagen voor elke vol gende raadsvergadering gereed waren, nu blijkt, dat ze toch goed betaald worden. Meermalen zijn ze te laat, zooals nu weer, en we de notulen krijgen van drie vergaderingen. De VOORZ. zegt, dat zijn be zwaar is, dat ze dikwijls veel te lang zijn en er soms dingen in staan, waarvan hij zich wel eens afvraagt: is dat nu wel allemaal zoo gezegd of besproken Hoe langer die zijn, des te minder overzichtelijk ze zijn. Dhr. P. VAN BENDEGEM kan zich goed met den gedachtengang van dhr. Fanoy vereenigen en zou ook om de groote kosten die post gaarne verminderen en tot zake lijke notulen overgaan. Dhr. DE RUIJTER vreest, dat de schaduwzijde grooter zou zijn en wil ze daarom behouden, maar de post met f 109 verminderen. Dhr. OGGELAls we de no tulen handhaven, dan moeten we ook die post handhaven, want het is ook wel eens gebeurd, dat de notulen f 300 per jaar kostten en dus kan het bedrag noodig zijn. Dhr. DE RUIJTER Ik heb het gemiddelde genomen. Dhr. FANOY stelt voor de post op f100 te brengen en dan no tulen inplaats van verslagen. Dit voorstel wordt verworpen met 10 tegen 3 stemmen. Vóór stemmen dhrn. P. van Bendegem, De Jonge en Fanoy. Dhr. DE RUIJTER stelt nu voor de post op f 200 te brengen. Dit wordt aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Tegen stemmen dhrn. Oggel, P. van Bendegem, 't Gilde, Ha melink en Fanoy. Consumptie vergaderingen f 75 (Wordt vtfvolgd.j LSCHE leder mensch is verplicht voor zijn aan deel mede te werken aan de verwerkelij king van de zedelijke idee der wereld. Uit het Eugelsch. Dan mi rit hB op, dat lij een lossen mantel draagt, een aaidig dingetje, dat hij haar nooit heeft zien aan hebben, en plotseling eaat hem een licht op. de overtuiging, dat dit de geborduurde mantel moet zijn, die de volgens zijn gevoelen monsterachtige som heeft ge kost van acht en twintig pond. Zijn gezicht betrekt weer onheilspel lend en zijn vrouw voelt iets van vrees vrees en schuld. Maar zij is niet laf en ten slotte heeft zij „niets gedaan". En dus jokt zij lichteHa Vanmor gen ben ik opgebeld door een paar oorlogsvriendinnen, om mee te doen aan een pic-nic op de rivier. Ze hebben me zoo even afgezet aan den anderen kant van onze laan. Het spijt me vree- selljk, lieveling, dat ik juist uit was, toen jij thuis kwam 1 Een echte wanbof 1 Zij steekt haar arm door den zijnen en leunt eveu tegen hem aan. Je moet niet zoo verschrikkelijk kwaad kijken, manneijeWaarom heb je niet getelefoneerd, dat je vroeg thuis zou komen Dat doet er allemaal niet toe, zegt hij geprikkeld. Nu trekt zQ haar hand van zijn trm terug, naar hij haait haar vast, en knijpt haar vingers stevig samen. Wacht even, vervolgt hij met be slistheid, op een toon, die geen tegen spraak duldt, ik heb je iets te zeggen, Eva, en dat wil ik nu maar dadelijk doen. Door geen van beiden opgemerkt, is Adelaide Sirain dicht bij hen gekomen. Plotseling klinkt haar stem Ik heb een belangrijke boodschap voor je, uit Londen, Eva. 't Is voor morgen. Raydon vait haar stroef in de rede: Die boodschap heeft den tijd nog I Dan laat hij er op volgenNeen, ga u niet weg, mevrouw S:rain. Ik stel er prijs op dat u ook hoort, wat ik te zeggen heb. Eva, ik wil, dat je dit eens bekijkt. Hij haait een lange enveloppe uit zijn binnenzak te voorschijn. Alle kleur verdwijnt uit Eva's wan gen. Dus heeft dat volk een aangetee- kenden brief naar het kantoor gezon- deu Ze kon wel hebben vermoed, dat zij eindelijk zoo iets zouden doen. Met een zenuwachtig lachje zegt zij Ik geloof, dat we beter kunnen wachttn, tot we in huis zijn, en alleen, Birtiey, voor we over die vervelende rekening van die vervelende madame Domino gaan praten. Neen ik wit er hier, buiten, over spreken. Mevr. Strain weet er altes van. E"a keert zich nu tegen haar man, als een wilde kat in het nauwZij voelt zich „beu", opgejaagd, echt nijdig en gemeen behandeld bovendien, nu haar heerlijk dagje zóó akelig moet eindigen. Hoe kom je er bij, mijn particu liere zaken met Adelaide Strain te bt- spreken Dat is heel gemeen, onman nelijk en minderwaardig I Hard schreeuwt zij het uit, en wel zóó, dat Raydon plotseling bang wordt dat d« «ca of aiders voorbijganger op den straatweg haar hooren kan. Vlug pakt hij haar bij den arm maar zij schudt hem af en, in tranen uitbarstend, snelt zij het grintpad af, naar de deur. Een oogenblik staat hij als verbluft, dan gaat hij haar na. Nog een geruimen tijd blijft de huis houdster staan, waar zij haar verlaten hebben, en als zij zich eindelijk omkeert en naar het huis terugloop', treffen haar de geluiden van een hevigen twist. Blijkbaar zijn de twee in de hal of in den salon. Eindelijk hoort zij Raydon schreeu wen Ga nu maar naar boven en leg je goed af dan kunnen we later over die dringende zaak wel praten. De salondeur werd met een smak dichtgeslagen. Dan door de open voordeur, is het getrippel var Eva's hooge hakjes hoorbaar op de breede, lage treden van de trap. Langzaam ging mevrouw Strain naar haar eigen vertrek, de heerlijke tuin kamer, waarvan zij echter schoon ge- nopg had, meer dan genoeg. Wat een belachelijke, kinderachtige manier van doen, voor twee volwassen menschen. Zij voelde een hevigen hekel, zoowel aan den man als aan de vrouw, in zich groeien. Zij ging aan haar schrijftafel zltter, om den brief aan Giily's onderwijzer af te maken, dien zi] des morgens begonnen was. Maar hoewel hij na- tuu: lijk goed gezien had, dat zij een brief zat te schrijven, was Raydon gedurig in- en uitgeioopen en had naar allerlei vragen gedaan, die zB moeilijk kon beantwoorden, terw||! hij, kwaad en achterdochtig, had geprobeerd uit te vor*chen, Waar Eva kon zi)n. Eensklaps keek zij op, baar pen hield itlli want zQ hoards den awaren stap van den heer des huizes op de krz- kende treden van het oude trappenhuis, dat als een van de mooiste onderdeden van The M II House werd beschouwd. ZB schoof het blad papier, dat zij voor zich had, weg en luisterde Volkomen stilte.... in en buiten het huis. De deur van de tuinkamer naar de hal stond aan en elndelqk werd de stilte vei broken door een geluid. Het raam van Eva's slaapkamer werd ge sloten. Daarna het geknars van een sleutel, die in het slot werd omgedraaid. Een spottende, bijna onheilspellende glimlach kwam op Adelaide Strain's afgetobd gelaat. Wat een misselijk, bespottelijk, onwaardig ding was het menschelijkkarakter toch, zooals Birtiey Riydon het toonde. HB verbeeldde licb, o zoo'n goed mensch te zpn, zoo'n volmaakt voorbeeld van een be schaafd, beheerscht man van de wereld, met zoo'n nobel gevoel van eigen waarde. Maar wat was hij feitelijk Onrustig liep zij heen en weer in haar kamer en werd zich steeds dui- delBker bewust, dat een langere sa menleving met die menschen voor haar ondragelijk zou zijn, Plotseling hoorde zB den sleutel in het slot, boven, opnieuw knarsen en daarna het geluid van een deur, die geopend werd, gevolgd door de voet stappen van Raydon op de trappen. Haastig ging zB weer aan haar sch'Bftafel zilten en zij zat over haar papier gebogen toen hB de kamer binnenkwam. Zfl keerde zich zwflgend om, in afwachting dat HB het eerst begon te spreken. Verbeeldde zB het zich dat hB «en beetje met, zelfs wat verlegen deed? Wilt u alstublieft Dlggle even teiefoneeren, dat hij voor moet komen, mevrouw Stram Eu ais het u niet te veel moeite is, wil u dan ook even Ritz opbellen en een tafeltje voer twee personen bestellen, voor vanavond half negen ZB stond op en ging naar den hoek der kamer, waar de telefoon stond. Birtiey Raydon volgde haar daarheen en voor zij den hoorn nog kon op nemen, sprak hB luid: Ik heb eeu ernstig onderhoud met Eva gehad. WB hadden een klein tneeningsverschil, zooals u misschien gehoord heeft. Maar het heeft de lucht gezuiverd en ie geloof stellig, dat zB een beteren weg zal inslaan. Is bet dan in oide gekomen, dat het geld door tusschenkomst van Buck en Hanson zal worden opgenomen vroeg zB koeltjes. Hij keek haar onbehagelBk gestemd aan. Daarna legde hij met horten en stoeten uit: Z rover ben ik niet gegaan Het arme ding was zoo vreeselijk overstuur.,.. Om u de waaiheid te zeggen, wilde ik graag aan u over laten, haar duideiBk te maken, dat het geld door die ellendelingen, die eaak- waarnemers van haar, moet worden opgenomen. Zou u misschien morgen- oentend met haar over de zaak wnlen spreken Ik heb haar enkel verteld, wat ook waar is, dat ik het geld niet kari verschaffen. Toen zB zich omwendde, om den hoorn op te nemen, speelde weer een spottend glimlachje op Adelaide's bleek gelaat.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1