Executoriale Moopiog. EEN HUISBOELTJE: Bouwterreinen, Tuinen en Landen, Landbouw. Rechtzaken. Buitenland. Ingezonden Stukken. Bekendmakingen. Ad verten tiën. Kantoor van W. A. DEN 60GGENDE te Axel, Nieuwstraat 24. De Grazingen Visch- en Jachtrecht Fruit Fruit Goudreinetten, Sterappels, dellefleur, Hondsmuil, Kembeur, fteiiny en zoete Pipping, trmgaarde, zoete Bellefleur, tiampaguezoet en Huisinanszoet. Stoofperen, enz., enz. PH. DE NEVE, Ongeveer 52 Hectaren (115 gemet) Ter raadszitting werd deze week medegedeeld, dat de keurings veearts van Hontenisse de ge meente Vogelwaarde wil bedienen voor de opbrengst der keurloonen zoodat het verlies van den dienst van geen invloed zou zijn. Na deze mededeeling stelt de voorzitter voor eerst inlichtingen in te winnen bij Hontenisse, het geen wordt goedgevonden. Gisteren slaagde te Utrecht onze vroegere stadgenoot Adr. Scheele thans te Montfoort voor het diploma hoefsmid. De heer P. A. Eggermont, hoofd der school te Westdorpe, is met 1 Januari als zoodanig benoemd te Ginniken, bij Breda. Ernstige aanrijding. Woensdagavond omstreeks zes uui werd de 66-jarige leurster M. G. uit Huist op den weg van Hulst naar Kapellebrug aangereden door een auto, bestuurd door den heer D. uit Axel. De vrouw werd zeer ernstig gewond. O.m. bekwam zij beenfracturen en inwendige kneu zingen. De autobestuurder bracht haar naar het Liefdehuis te Hulst, waarna hij aangifte deed bij de marechaussee. Deze stelde een onderzoek in naar de oorzaak. Droevig ongeval. Woensdag had op den weg van Schoondijke naar Oostburg een droevig ongeluk plaats. Ze kere v. d. Btarreerder bij de suikerbieten en wonende te IJzen- dijke, stak op genoemden weg de straat over, toen een auto aan kwam rijden. Niettegenstaande deze matige vaart had en de chauffeur stopte, werd de man aangereden, vermoedelijk tenge- gevolge van de gladheid van den weg door regen en klei," waardoor de auto slipte. Het slachtoffer werd tegen den grond geslagen en was onmiddellijk dood. De man was 54 jaar oud en gehuwd. Zilveren ambtsjubileum van Ds, J. Fraanje. Woensdag vierde Ds. J. Fraanje, predikant bij de Geref. Gemeente te Barneveld, zijn zilveren ambts jubileum. Aanvankelijk trad Ds. Fraanje in de Geref. Gemeenten op als oefenaar Als zoodanig was hij werkzaam te Goes en te Terneuzen. in Terneuzen werd hij tot predikant geordend en deed als zoodanig aldaar op 10 Nov. 1912 zijn intrede. Daarna stond hij te Rotterdam en Goes en sedert 6 Oct. 1918 te Barne veld. Terneuzen. Kermis afgeschaft. In de Dinsdag jl. te Terneuzen gehouden vergadering van den Raad kwam ook de behandeling der begrooting voor 1938 aan de orde. In zijn algerneene beschou wingen verzocht de heer Colsen o.a., onderhandelingen te voeren voor het herstellen van het gar nizoen te Terneuzen. De voorz. deelde mede, dat hierover onder handelingen met den minister van defensie gaande zijn. Aangenomen werd om de per- soneele belasting met 40 opcenten te verlagen. Ook werd besloten de enkele jaren geleden toege paste salariskorting van 2 en een half pet op de salarissen der ge meenteambtenaren teniet te doen, en de gemeentewerklieden een overeenkomstige loonsverhooging te verleenen van 50 ct. Na verschillende besprekingen over het al of niet behouden der kermis werd tenslotte de kermis met 8 tegen 7 st. afgestemd, het geen een verlaging der inkomsten met f 1800 beteekent. Zeeuwsche grondverbetering. Gedep. Staten wijzen er Prov, Staten op, dat verschillende oor zaken er toe hebben geleid, dat de werkloosheid ten plattelande de laatste jaren een grooten om vang heeft aangenomen. Van de werklooze arbeiders in Zeeland is in vergelijking met de andere provincies het percentage tewerk- gestelden bijzonder laag, niet tegenstaande er in Zeeland nog veel werkobjecten zijn. Deze twee omstandigheden nu zijn voor het dagel. bestuur der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij aanleiding geweest om te komen tot de op richting van een stichting onder den naam „Zeeuwsche Grondver beteringsmaatschappij". Aan de provincie is verzocht, ter ontlasting van de Z.L M. de nog niet geplaatste aandeelen ten bedrage van f400 in portefeuille te houden, waartegen bij Gedep. Staten geen bezwaar bestaat. Gezien het nuttige doel der stichting waarmede ongetwijfeld het provinciaal belang wordt ge diend en gelet op de gunstige ervaringen, welke in andere stich tingen zijn opgedaan, geven Gad. Staten in overweging mede te werken tot de oprichting van de stichting en daartoe aanvankelijk in het kapitaal deel te nemen voor een bedrag van f500. Predikbeurten te Axel. Voorm. 91/» ure Ds. van Omveren Nam. 2 Dezefie. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 are Ds. J. S. Post. Nam. 2.30 Dezelfde. Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9.30 ure Leeskerk. Nam. 2 Mooie order mogen we het noemen, als iemand in massa ruim dertig paarden kan leveren. Het is de firma F. Dekker Pz. en Zonen alhier, die met deze opdracht was belast en als gevolg daarvan gisteren te Vlissingen een collectie beste Zeeuwsch Viaamsche paarden liet aanrukken, om deze per trein door te zenden naar Riga in Letland. De dieren zagen er keurig uit en zij zullen ongetwijfeld bij aan komst wel een goeden indruk geven van het materiaal, dat op dit gebied in Zeeuwsch Vlaan deren vooral aanwezig is. Het is voor ons natuurlijk een gewoon verschijnsel, die forsche paarden dagelijks te zien, maar vreemdelingen kijken er vaak met bewondering naar. En zoo gaf het ook te Vlissingen op het ladingsterrein een heele drukte. Ook het personeel van de Staatsspoor had handen vol werk om de dieren een goede berging te geven. De wagons werden gereinigd, gestrooid en voorzien van voederbakken, terwijl wagen vrachten voeder meemoesten. De reis naar Letland duurt n.l. min stens een week en gezien de paar den voor de Regeering daar zijn aangekocht, dienen ze in goede conditie aan te komen. Het is ook daarom, dat een der heeren Dekker en een paardenknecht de reis meemaken, om op een en ander toe te zien. Wat het voer betreft, kregen we de volgende opsomming 1500 kg. hooi, 1000 kg. bieten, 400 kg. koeken en 300 kg. zemels. Voor strooisel was noodig 1500 kg. hooi en 600 kg. turfstrooisel. Het is dus een transport van belang en voor de firma Dekker vnd. een groot succes te noemen, niet alleen dat zij de opdracht tot levering kreeg, maar ook er in geslaagd is een zoo mooie1 col lectie aan te koopen. Voor de Zeeuwsch Viaamsche fokkers in- tusschen een pluimpje, dat zij in het buitenland bekendheid ge nieten om het bezit van zulk fokmateriaal.en datmen e r groote kosten voor over heeft. We hopen ook voor de firma Dekker, dat de paarden behouden en ongehinderd mogen aankomen. Een en ander gaat n.l. nogal met moeilijkheden gepaard, wat keu ring en grensformaliteiten betreft. Zoo moet men 5 maal de grens over om vanhet eene in 't andere land te komen en Riga te be reiken. De oorzaak, dat de paarden hier gekocht werden, zit deels in de reclame, die dhr. Dekker in 't buitenland (ook in Frankrijk en Duitschland) maakt en anderdeels dat in Letland geen koudbloed- paarden zijn en naar men ons mededeelde de Regeerirag daar die fokkerij ter hand wil nemen. Het is ook van belang, dat men daar het oog op Zeeuwsch Vlaan deren liet vallen en het dhr, Dekker gelukte tot levering van een dertigtal exemplaren (w.o. hengsten en stamboeknummers) te komen. Politierechter te Middelbars. In de zitting van 9 Nov. 1937 zijn de volgende uitspraken ge daan W. d. S., 43 j., te Ter Neuzen, wegens beleediging, f 15 boete of 10 dagen hecht. L. A. B. v. d. V., 38 j., land bouwer te Overslag, als voren, f10 of 5 dagen. L M. Th., huisvr. van G. T. S., 61 j., te H rist, idem. A. E. C., 28 j., arbeider te Koewacht, wegens mishandeling, 1 week gevang. J. G. H. v. E., 30 j arbeider te Axel, wegens mishandeling, f 20 of 10 dagen. België. De Minister-crisis is nog niet opgelost. De Koning zal zijn reis naar Engeland niet uitstellen en heeft verklaard, dat hij op 19 November terugkomt en alsdan den toestand hoopt te vernemen. Minister Van Zeeland is in- tusschen belast met de loopende zaken. De wapenstilstandsdag is weer over de geheele wereld gevierd en herdacht. Hopen we maar, dat vooral de kopstukken in Europa gisteren eens ernstig hebben overwogen om het aan houdend dreigen en prikken eens te staken en een meer vredelie vende houding aannemen in 't belang van de inenschheid. Eigenaardig is, dat in verschil lende steden incidenten voor kwamen bij de herdenking van 11 November 1918. In Engeland is het gebruikelijk 2 minuten stilte te houden. En zoo werd te Londen op dit oogenblik een kreet vernomen van een persoon, die riep„Allemaal huichelarij". Toen hij gegrepen werd en de Koning met gevolg een krans legde bij het oorlogsmonument, riep de man nog: jullie bereiden je weer allemaal op een oorlog voor. De man stond op 20 m. van den Koning af. Te Parijs had de plechtigheid weer plaats bij de Are de Tri- omphe en ook in de kerken. Tijdens het voorbij trekken van de troepen bij de Champs Elysees riepen eveneens eenige personen „weg met de 2 jaar", overstemd door anderen, die riepen „leve het leger". Het kwam later tot vechtpartijen, die allerminst vrede lievend waren. Te Brussel concentreerden zich de plechtigheden bij den Con greszuil, rond het graf van den onbekenden soldaat. De regee ring en corporatie's verzamelden zich daar tegen den tijd dat de koning en prins Karei kwamen. Er werd een minuut stilte ge houden, waarna Z M. een krans bij het graf legde. Een orkaan. De Philippijnsche hoofdstad Manilla en het gebied van Luzon zijn door een geweldigen wervel storm geteisterd, waarbij meer dan dertig menschen om het leven moeten zijn gekomen. De storm raasde met onge kende hevigheid over Manilla, rukte daken van de huizen, ver brak stroomleidingen, ontwortelde boomen. Wolkbreuken en vloed golven zetten gansche straten onder water. HetJapanschehoofdkwartier publiceert een Ijjst van de door de Japansche troepen in China ge leden verliezen sedert 22 Octo ber aan het Noord-Chineesche 4467 dooden, aan het front van Sjanghai 5173 dooden. Het aan tal dooden aan Chineesche zijde zou aan het noordelijk front be dragen 44 720 en aan het front van Sjanghai 61 700 Mijnheer de Redacteur, Ik vraag een klein plaatsje in Uw blad Daar ik beschuldigd wordt als tegenwerker van het rioleeren in.de Nieuwstraat, wil ik mij hier even over verantwoor den. Daar de toestand onhoud baar was, heb ik mij meer dan eens bij den Burgemeester ver voegd, om deze zaak op te lossen. Daar ik iedere maal afgewezen ben, zelfs zoo ver, dat er mij gezegd is, dat er in geen geval iets aan zou gebeuren en wij als bewoners van de Nieuwstraat maar op eigen kosten aan moesten sluiten op het hoofdriool in de Nieuwstraat, is mij in handen gekomen een contract van 11 Januari 1915, waarin de gemeente zich verplicht hetriool met roosters en putten te kuischen en te onder houden. Daar dit nimmer ge schied is en de toestand zoo vervallen was, dat zelfs twee buren ieder dertig gulden onkosten ge maakt hebben, maar ik daar geen trek in had en de Burgemeester mij wederom zeide, dat hij hei niet liet maken, heb ik hem het contract getoond. Maar nu moet er een zondebok voor zoo iets zijn en dit is de schuldige. Wil de Gemeenteraad meer ingelicht zijn, dan wil ik mij nog graag verder verantwoorden. Hoogachtend, J. GEENSEN. Axel, Nieuwstraat. F i 1 m n i e u w s. Gewetenswroeging. Een prachifllm wordt a s. Za terdag en Maandag vertoond door de fiim van dezeB titel, die ge maakt is naar het werk „Op- stauding van den grooten Kas siscüen schrijver Toisioï. Het is een vernaai, dat van begin to. eind boeit, niet aileen door den romanrischen inhoud, maar ook op muzikaal geoied, waar het A Capelia koor en het zigeunerkooi door muziek en zang een bege leiding geven, die geheel Amerika en Europa door geroemd wordt Wat betrett de creatie's van de filmster, die de hoofdrol ver vult kunnen we volstaan met den naam te noemen van Anna Sten. De roos van de Rancho. Zoo heet de film, die aan bo venstaande voorat gaat. Deze zou ons minder bekoren, omdat het een geheel ander genrt is. Maar de smaken verscnrllèn Er wordt hier paard gereden, ge schoten, geminnekoosd, geieesi et gezongen, alles ais in een Buffalo- verhaal. Daarom is zy ook vooi toegangers boven 18 jaar bestem'. De hoofdrol wordt nier vertolkt door Gladys Swarthout, uit een Nederlandsche familie atkomstig. De Bioscoop-Boud werkt mee aan de propaganda voor net innen van gelden voor het kleeding- schoeisel- en dek- kingsfonds van Minister Romme. Er is een fi.mpje voor vervaai digd, dat vertoond wordt in plaat sen, waar de inzameling nog niet plaats nad en waar een bios coop bestaat. Maar de Bond deeo uog meer Ztf heeft 10 006 aan den Minister t6r hand gesteu. ten behoeve van het Cnsis-toud», ter leniging van den nood dei werkloozen. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat n de gehouden vergadering van de. Raad de volgende personen zij. benoemd in de onderstaande com missies A. GaSCOMMISSIE de heeren F. DltLEMAN A. VAN 'tHOFF A. TH. 't GILDE. B BOUWCOMMISSIE: de heeren A. TH. 't GILDE C. HAMELINK A. P. DE RU1JTER P. LE FEBER, Leden. Plaatsvervangende Leden A. VAN 'T HOFF B. SEGHERS. Axel, 12 Novembr 1937. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Oo DINSDAG 33 NOVEMBER 1937, nam. half 3, zal ten ver- zucke van het waterschap KOE GORS c.a. (Dijkgraaf de Heer L. van Hoeve Jzn) in het hotel „Het Gulden Vlies" bij Mej. M. de Lozanne te Axel, in het openbaar worden verpacht van diverse perceelen d ij k, alsmede het op de wateren van gemeld water- •>chap Deurwaarder K. J. HU1NEMAN te Terneuzen zal op Z ATERDAG 30 NOVEMBER 1937, des voor- middags te 11 ure te AXEL aan den Oudenweg, ten huize van JAC. DEN ENGELSMAN publiek en a contant zonder opgelden verknopen Talels, Kast, Kachel, Stoelen, Huishoudelijk gerief, etc., 3 Ledi kanten, Kinderledikantje. MMp* De Notaris H. A. VAN DALSUM te Hulst al op DINSDAG 33 NOVEMBER 1937, om elf uur voor en op de nutstede E. P. AUDENAERDT ie Sint Jansteen, polder Riet- en Wulfsdijk, om contant geld, publiek verkoopen i Den g-eheelen waarondc twee Stamboek- paarden en elf stuks (toornvee. la U nog niet voorzien van winterprovisie öpicck uau eens met N E V E. Wij hebben nog aan te bieden )ijna voor niets Uuk verschillende soorten Alles vrachtvnj tnuis geleverd. Aanbevelend, Noordstraat AXEL Telef. 38. De Notarissen H. A. <r®V VAN DALSUM te Hulst n L. SEBRECHTS te Schooten, ulien op DINSDAGEN 30 NO- VKMBER en 14 DECEMBER 1937, icikens om elf uur in „L>e Au.iiiig van Engeland", voor de rfgenamen van Mevrouw de Wed. j A. WOUTERS-VANRaemdonck, publiek verkoopen a met Canaaaboomen, in en rondom HULST. Veilingboekjes met kaartjes zijn gratis verkrijgbaar ten kantore «an Notaris VAN Dalsum. Evangelisatie Samenkomsten op Woensdag 17 en Donderdag 18 Nov., in de Chr. Bewaarschool, aanvang 7 uur. Spreker de Heer H. S. BUUNK. Onderwerp: De Kracht en de Toekomst van onzen Hsere Jezus Christus, DE EVANQ. COMM, ZONDAG 14 NOV. 1937. Ned. Herv. Kerk.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 5