Hf i f Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaan deren, EEN GIFTMENGSTER No. 64. VRIJDAG 12 NOVEMBER 1937. 53e Jaarg. Kinderen hooren 's avonds niet op straat. R*iadsverslag. J. C. VINK - Axel. «««SS Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Eerste J31ad. Aldus luidt het oordeel van een gemeenteraad naar Reuter's persbureau meldt in een stad in den staat Ontario (Canada). Dit blijkt dan daaruit, dat de Raad dier gemeente heeft bepaald, dat voortaan de kinderen onder de 16 jaar zich daar na 9 uur 's avonds niet zonder geleide van een vol wassen persoon op straat mogen bevinden. Algemeen was de klacht, dat tal van kinderen vee) te laat naar bed gaan. Zij bezoeken bioscopen, bokswedstrijden, zesdaagschen, enz. en ook ziet men ze te laat op straat rondzwalken. Die klacht zal wel overal gelden. Maar wat helpt nu een ver ordening, als de ouders hun kin deren naar allerlei ontspanningen, welke tot in den nacht duren, meenemen Beter ware het den toegang der kinderen te verbieden tot elke ontspanning, welke niet vóór 9 uur (des winters) is geëindigd. Vele ouders toch nemen de kin deren mede, omdat zij zelve an ders een van beiden zouden moeten thuisblijven van een ont spanningsavond en offeren daar voor het welzijn van hun kind. Wellicht weten zij niet, welke de nadeelen zijn, omdat de kin deren er niet direct onder lijden en eerst later de nadeelige ge volgen kenbaar worden, zonder dal men dan de oorzaak bespeurt. Ook vinden de ouders het vaak wel prettig, dat de kinderen mee genieten van al het mooi's, terwijl reeds het nachtelijk uur zijn eischen aan het nog onvolwassen en in groei zijnde lichaampje heeft gesteld, zoodat ze geeuwerig en met wijde oogen en wit getint tegen moeder aanleunen. Het is eensdeels te verschoonen, als de ouders niet beter weten, en te meer nog, als daar de leiders vóórgaan met het* geven van kindervoorstellingen of uitvoerin- FEUILLETON Uit het Eogelsch. 27 Zij moest toegeven, dat wat Ade laide Strain haar dien morgen had gezegd, maar al te waar was. Birtley Raydon hield er van, dat zyn vrouw bewonderd werd, maar hy was een zeer jaloersch karakter. Ed eens of tweemaal in hun huwe- 1 ijk was Eva genoodzaakt geweest op haar tellen te passen, en dat, terwijl er waarlijk niets te >tellen< was geweest! Het was een geluk voor beiden, dat zij een opgewekt, gemakkelijk tevreden karakter had en een van die vrouwen was, die van 't oogenblik genieten, zonder nabetrachting te houden. Geen wonder, dat zy zich op nieuw >dolletjes< jong en uiterst tevreden met het leven voelde, toen zij weer gemakkelijk in de prachtige auto zat en de kilometers die zy nog hadden at te leggen tot het dorpje Swanmere als het ware naar ben toe vlogen. gen op uren, waarop de kinderen te bed moeten zijn. We denken aan kinderkoren en „Volksonder wijs", dat hier meermalen avon den gaf voor en met kinderen op veel te late tijdstippen. Men troost zich dan met de verontschuldiging van die eene, enkele keer, maar men vergeet, dat deze aanleiding geeft tot herhaling. En nu vrage men den dokter maar eens als men gesteld is op schoolartsen welke na deelige gevolgen kunnen voort spruiten uit het vertoeven in zwaar berookte zalen op nachtelijke uren van nog schoolgaande kinderen 1 Maar er zijn ook andere na deelen, die even groot zoo niet grooter zijn, dan de lichamelijke gebreken, die volgen kunnen. De kinderen worden het laat naar bed gaan gewoon en gaan dan meermalen mee naar allerlei voor stellingen, waar zij vooral in de bioscoop indrukken op doen, die alles behalve des kinds zijn. En doen ze dat niet, dan loopen ze op de straat en ook daar is de bodem vruchtbaar, als men kattekwaad wil opdoen of uitvoeren. Het is aan den vooravond van den winter, dat we dit gaarne onder de aandacht brengen. Reeds hoorden we weer klagen over „beldeurtje" en het openslaan van winkeldeuren, zoodat „het sei zoen" is ingetreden. De uitvoeringen zijn nog aan staande en dus kan daarbij nog rekening worden gehouden met der kinderen bedtijd. Zitting van 4 November 1937. Aanwezig de heeren J. M. Oggel, P. C. van Bendegem (Wethouders), A. Th. 't Gilde, B. Seghers, A. van 't Hoff, A P. Esselbrugge, P. de Jonge, C. van Bendegem, C. Hamelink, J. Fanoy, A. P. de Ruijter en F- Dieleman. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeestersecretaris de heer J. L. J. Maris. Geheel andera was het met Jack Mintlaw gesteld. Weliswaar had ook hij dieo middag ongeoblikken van groot genot gesmaakt, maar zij waren afgewisseld door minu tenlange pijn. Hij zag du duidelijk in, dat alle liefde welke Eva's hartje vervulde, haar mas gold en er op was gericht hem te biijveD boeien. Ed daarom zag hy er zwaar tegeD op, den gelukkigen man te ontmoeten, die was ge slaagd, waar hij had gefaald. Ge durende die uren, die nu eens voorbijvlogen, dan weer schenen te kruipen, hield hij zich telkens voor, dat hij het verstandigst deed Swanmere dezen nacht te verlaten en voor altyd uit den gezichts kring van Eva te verdwijnen. Maar by was een van die eigen aardige menschen, die eerlijk te genover zich zelf zjjn, en zorgvol het feit onder de oogen zien, dat zij niet verstandig zijn nog erger dat zij op het punt staan lpdeiijk veel oonoodige teleurstellingen en berouw te zullen ondervinden. Onderwijl bedacht de jonge, mooie vrouw hoe heerlijk het was, dat het nu pas Maandag was en dat zij nog vier dagen van amu sante, opwindende, onschuldige »fLrtatiou« in het vooruitzicht had, Want eerst Zaterdag zou z(j haar DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. II. 8. Wyziglng begrootfng Bnrg. Armbestuur. Het Burgerlijk Armbestuur werd in den loop van het jaar 1937 voor dusdanige uitgaven geplaatst, dat zij aan de gevraagde subsidie bij de ingediende begrooting in Oct. 1936, voor 1937 niet vol doende had. Verschillende pos ten zijn overschreden en enkele posten laten een hoogere uitgaaf niet meer toe, alzoo is het in dienen van een wijziging van de begrooting 1937 noodzakelijk en verzoekt het Burg. Armbestuur om de toegestaandJ subsidie voor dit jaar te verhoogen met f 1600 Op voorstel van B. en W. wordt z.h s. aan dit verzoek voldaan. 9 Wijziging gemeente be- g'ootfng 1937. Z.h.s. wordt besloten in deze begrooting de volgende wijzigin gen aan te brengen(zulks in verband met het hiervoren geno men besluit). De uitgaven worden verhoogd met f 1600, wegens meerdere subsidie aan het Burg. Armbest. en de onvoorziene uitgaven wor den verminderd met een zelfde bedrag. 10. Vaststelling rekeningen 1936. De gemeente-rekening was onderzocht door een commissie bestaande uit de heeren Dieleman, Hamelink en Seghers, die schrif telijk rapport uitbrachten. Dhr. Dieleman was verhinderd bij het onderzoek aanwezig te zijn. Bij wijze van steekproeven loopende over ongeveer alle diensten, bleek dat vrijwel alle uitgaven door goede betalingsbewijzen waren gedektéén ontvangbewijs was er geteekend door een ambtenaar der gemeente, die de betaling voor derden in ontvangst had genomen, waarvoor geen kwijting aanwezig was. Dit kwam de commissie onvolledig en minder juist voor. Overigens adviseerde men tot goedkeuring. trouwen ouden vriend Jack Mint- law in kennis brengen met haar mal jaloerschen, maar toch zoo innig beminden echtgenoot. En zoo kwam het dat, terwijl Mintlaw op haar plotseling veizoek stopte op een stillen weg dicht bij The Mill House, Eva reeds allerlei plannen maakte hoe zij die vier dagen zou besteden, waar van zij zooveel mogelijk wilde genieten, zonder de narigheden welke zij vaag vermoedde dat onafscheidelijk zijn van iets wat zij noemde »een zaakje. Bij het atscheid nemen van haar vriend bedankte zij hem op de haar eigen opgewekte manieï voor den heerlijken dag, welke hy haar had verschaft. En toen zij in zijn goedig, trouw gelaat keek, voelde zij iets van ontroering, waardoor zij in haar toon, meer dan in haar woorden, een inniger vriendelijk heid legde, dan inderdaad haar bedoeling was geweest. Een oogenblik ontwaakte in hem een bijna onbedwingbaar verlan gen, dat al zijn voornemens tot zelfbedwang, voortgesproten uit zyn helder verstand en zijn eerlijk geweten, dreigde te niet te doen. En dus nam hij gretig en innig dankbaar baar belofte aan, hem sou spoedig mogelijk te laten weten. De VOORZ.Waarschijnlijk een postje beneden de f 5 geweest, waarvoor direct geen bewijs noo- dig is. Er kunnen b.v. vrachten worden vergoed of postzegels voorgeschoten, enz. en dan is niet altijd daarvoor bewijs noodig. Dhr. HAMELINK zegt die voor schriften niet te kennen, maar meent toch, dat het in dit geval niet juist is, daar het een andere uitgaaf betrof. Als iemand iets levert aan de gemeente, dan be hoort daar nota of kwitantie bij. Spr. kan zich het feit niet precies herinneren, maar meent toch, dat de opmerking gemaakt moest worden. Dhr. OGGEL Ik vind ook, dat een kwitantie noodig is en houd me dan te zijner tijd aanbevolen, daarvan mededeeling te hooren. Dhr. HAMELINK zal het nader opgeven. Hierop wordt de rekening z.h.s. voorloopig vastgesteld op de volgende bedragen Gewone Dienst. Inkomsten f 252 259.67 Uitgaven f 245 338.84 Batig slot f 6 920,83 Kapitaaldienst. Inkomsten f 71 535,30 Uitgaven f 71.720,92 Nadeelig slot f 185,62 Omtrent de rekeningen van het Gasbedrijf, den Vleeschkeurings- dienst en het Burg. Armbestuur bracht dhr. Esselbrugge mondeling rapport uit en zeide metdhrn. C. van Bendegem en De Jonge de rekeningen te hebben doorgeloo- pen. Ook de accountant van het bureau Moret en de betrokken beambten warey tegenwoordig, wat het onderzoek nog gemak kelijker maakte. Spr. kan namens de commissie verklaren, dat alles in orde was en adviseert tot goedkeuring. De rekeningen worden hierop voorloopig vastgesteld als volgt: Gasbedrijf. Gewone dienst. Baten en lasten f 77.744,66 Kapitaaldienst. Inkomsten f 51.447.83 Uitgaven f 48.569.11 Batig saldo f 2 878,72 wanneer zij vry zou zijn om hem weer te ontmoeten. Misschien zon het morgen zyn ja, stellig zou het morgen zijD, als zij het maar éénigzins kon regelen. Dientengevolge was het een op gewekte en meer dan ooit toege negen Jaok Mintlaw, die naar het dorpslogement reed. Toen E aden wagen stond na te kijken, tot hij in een bocht van den weg uit het gezicht verdween, zond zy hem een sentimenteel zuchtje na, dat echter niet de minste ot geringste stoornis in haar gewone gevoelens van zelfvoldaanheid en tevreden heid met haar lot boteekende. Licht en veerkrachtig huiswaarts ■tappend, voelde zij die tevreden heid en voldaanheid niet alleen wat haar zelf betrof, maar ook over het wereldje liggen, waar zy en haar man op een hoog plan van degelyke, materieele wel vaart stonden. Een plan dat Eva, hoewel onbewust, voelde als veilig verheven boven de ellende, be proevingen en kwellingen, waar van een groot deel van onze arme onenichheid het slachtoffer is Maar toen zij The Mill House in het gezicht kreeg, verkilde plot seling haar zonnige stemming door •engevoel van onbehaaglijke vrees, Vieescnkturingsdienst. Gewone dienst Baten en lasten f 5.589,56 Kapitaaldienst. Ink. en uitgaven f 1.117,26 Burg. Armbestuur. Ontvangsten f 12 720,15 Uitgaven f 12.808.91 Nadeelig slot f 88,76 11. Begroetingen 1938. De VOORZ. stelt eerst aan de orde de gemeentebegrooting en vraagt dan of er leden zijn, die algemeene beschouwingen wen- schen te houden naar aanleiding van de voorgestelde begrooting. Dhr. VAN 't HOFF wil in de eerste plaats een woord van ern stig protest doen hooren tegen de voorgestelde verhooging op de Personeele Belasting van 180 op 200 opcenten, waarvan de op- brtngst, die f 3820 bedraagt, zeer goedcpandere posten is te vinden. Spr. verwijst dan naar art. 164 van de begrooting, rente van geldleeningen, en wel sub 2 en 3, die te combineeren zijn. Op die posten staan per resto nog f 13000 en f 9000 schuld, resp. ad 3,5 en 4 pet. Men zou die f 22000 vol gens spr. buitengewoon kunnen aflossen en dan in plaats daarvan een nieuwe leening sluiten, even tueel tegen lager rente en dan aflos ad f 1000 per jaar, is tot 1961. Want het nageslacht mag toch ook wel iets aan die ver beteringen betalen vraagt spr. want Birtley Raydon stond op den weg, met eeu onheilspellende uitdrukking op zjjn toeh al ernstig gezicht en met van kwaadheid opengesperde oogen. Ia haar hart dankte Eva den hemel, dat zij Mintlaw niet had to gestaan haar naar het bek van The Mill House ie rijden Dit had zij voorkomen, omuat zij het niet wenschelijk «oud, dat de mannen elkaar zouden ontmoeten en zelfs dat Adelaide Mintlaw zon zien vóór homenden Zaterdag Want tot .óóiaDg wilde zy, wat zij noemde >de aardigheid* van zyn gezelschap voor zich alleen hebben. Hoofdstuk IX, Waar heb je in 'a hemels naam gezeten Adelaide en ik hebben overal heen getelefoneerd, waar we maar vermoeden hadden, dat je kon zijn Ik wacht al van half twee thuis op je, om een ernstige zaak met je te bespreken 1 Rnydon keek zijn vrouw by die norsctie vraag uitverschend, kwaad aan, doch er kwam een zachtere uitdrukking in zijn oogen, want zy zag er uit als elke vronw, die zich heeft gekoesterd in de stralen der liefdezon. (Wordt vervolgd). De zekerheid van volbrachte of te volbrengen plichtgeeft een kalmte die gemakkelijk tot vreugde leidt. JOU BERT. Piet wint het....

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1