Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li -Vlaanderen. No. 63 DINSDAG 9 NOVEMBER 1937. J. C. VINK - Axel. Vóór 20 jaren. Raadsverslag. 53e Jaarg. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per past 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. (Ingezonden) In den nacht van 7 op 8 No vember 1917 werd onze gemeente in hevige beroering gebracht. Ongeveer 3 uur was een hevige slag hoorbaar, alsof een felle bliksem in de onmiddellijke na bijheid was neergekomen. De heldere lucht echter bracht de ingezetenen direct op het ver moeden van vlieger-actie, en dit was dan ook al te zeer de ware toedracht. Een vlieger had een bom gedeponeerd op het terrein van de gasfabtiek, met de kenne lijke bedoeling den gashouder te treffen, wat hem dan ook gelukt was. Zoowel het waterreservoir als de gashouderklok waren door zeefd met gaten, veroorzaakt door stukken metaal, die de ijzeren platen hadden doorboord. Het water spoot uit het reservoir, terwijl het gas ontsnapte uit de klok. Van de woningen in de buurt waren de pannen door den luchtdruk losgerukt en geen ruit was heel gebleven. Gelukkig waren er geen menschenlevens te betreuren, maar wel werden twee vrouwen gewond, de eene had een gat in de keel, terwijl van de andere twee vingers waren afgeslagen. Het angstigste oogenblik was, toen de vliegmachine terugkeerde en weer boven de gasfabriek vloog. Men verwachtte niets anders dan een tweede bom, maar die bleef gelukkig uit. De bom was slechts op 20 M. afstand van den gashouder terecht gekomen, waar zij een diep gat had geslagen. Maar nu kwam de vraag, hoe moeten wij nu 's avonds aan licht komen en hoe moeten wij ons eten koken, daar toentertijd zoo wel het licht als het koken in hoofdzaak op het gas gebaseerd was. Ook werkten heel wat be drijven met gasmotoren, waarvan één bedrijf aan pl.m. 50 menschen werk gaf. Maar hoe verrast was geheel de gemeente, toen den zelfden avond de gasdirecteur bekend liet maken, dat om half zes de gaskranen voor licht zou den mogen worden geopend en den anderen dag in de bedrijven van af 7 uur tot 11 uur en van 12 uur tot het donker werd, de gasmotoren mochten draaien. Een bericht in de Axelsche Crt. van 20 November 1917 vermeldt „De herstellingen aan den gas houder bij de gasiabriek maken goede vorderingen. De meeste gaten zijn reeds gestopt. Er waren er een zestigtal, groot en klein dicht te maken aan den mantel, terwijl er in den ketel elf gaten waren geslagen. Gisteren is men al kunnen beginnen met het volspuiten met water, zoodat te verwachten is, dat tegen het einde der week de werkzaam heden klaar zijn". Dan volgt eer, bericht op 27 November 1917: „De gashouder is weer zoover hersteld, dat de productie en leiding ongestoord plaats vindt via den gashouder. Een groot gemak voor de gas- verbruikers en niet het minst voor den Directeur en het verdere personeel der gasfabriek. Toen we den heer Wiechmann vroegen of de last, dien men van het werken ronder gashouder had, groot was, was deze zoo vriende lijk ons dit even duidelijk te maken, Steeds oppassen en altijd pliir oppassen wilde boodschap, Dan weer te veel druk, dan weer te weinig en zoo telkens maar regelen, geven en nemen met de vuren en retorten, terwijl geen oogenblik de manometer uit het oog mocht worden gehouden. Het was een inspannend werkje. Maar het is weer geleden en bij al de misère, die we ondervonden, komt voorzeker den Directeur een woord van welverdienden lof toe. Zij het misschien wat voorbarig, dit van deze plaats te doen we verwachten, dat zulks van uit de Raadzaal wel zal geschieden toch meenen we de tolk van het publiek te zijn, als we reeds nü den heer Wiechmann danken voor de wijze, waarop hij zijn techni sche kennis van het gaswezen ten dienste van de gemeente Axel heeft gesteld, zonder eenigen aandrang of prestige van buiten af, maar alleen uit plichtsbesef en gesteund door zijn manschap pen. De last en schade waren niet te overzien geweest, als we het al dien tijd zonder gas hadden moeten stellen". Den 30 November 1917 lazen we het volgende bericht in de Axelsche Courant„Aan den heer Burgemeester onzer gemeente is een gift gezonden van H. M. de Koningin ten bedrage van f 100, ter uitkeering aan de beide vrou wen, die tengevolge van den bomaanslag verwend werden. De genezing dezer patiënten gaat naar wensch. De collecte, welke is gehouden voor vergoeding van materieele schade aan minder bedeelden, heeft opgebracht ruim f 600,—, terwijl nog enkele giften worden ingewacht". Een bericht uit de Raadszitting 24 December 1917Men stond voor de noodzakelijkheid f 10000 te leenen, daar direct f8000 mocht worden betaald voor ko len. De Voorz. zag echter hierin geen bezwaar, omdat als alles aan de gasfabriek betaald is (gasverbruik, meterhuur, fittings), reeds op 31 December a s. het geleende kapitaal kan worden afgelost. Een der raadsleder vond hierbij gelegenheid om op te merken, dat in het innen der gaskwitanties wel wat meer re gelmaat mocht zitten. De heer Kruysse meende dit te moeten wijten aan het ongerief tenge volge vin den bomaanslag. De Voorzitter zette de agenda voort met een nieuw voorstel, n.l. om (schrik niet lezer) den gasprijs met ingang van 1 januari a.s. te bepalen, op zes en twintig cent per M!. Het scheen, dat de Raad bij het hooren van dit voorstel stom van verbazing werd, want niemand vroeg er het woord over, zoodat we al spoedig kon den noteerenmet algemeene stemmen aangenomen. Eerst hierna hoorden we, dat aanzien lijk tekort wegens dure kolen de oorzaak was. Dat andere ge meenten reeds met December 25 en 30 cent hadden gerekend diende tot troost. Bij de om vraag wees dhr. de Kraker op de wenschelijkheid, dat aan den Directeur der gasfabriek en het verder personeel een gratificatie werd toegekend, wegens den buitengewonen ijver, dien zij, tijdens het defect aan de gasfa briek door den bom, hebben aan den dag gelegd. De Voorz. stemde hiermede in en vroeg, of het de bedoeling was van dhr. de Kraker zulks aan B. en W. ter overweging te geven. Dhr. de Kraker vond dit goed, als het maar gedaan werd, want het komt hun toe. Een raadslid be twijfelt dit. Hij meent dat her haaldelijk is gebleken, dat op of bij lichtpunten bommen geworpen worden. Hij vraagt zich af of de groote verlichting hier ook niet de oorzaak was. Dhr. de Kraker zegtDaar is 't niet voor. Het is om de menschen voor hun werk te beloonen. Het aanmer king makende raadslid meende daaropdat, als men aanleiding geeft tot ongerief, men dit ook maar dient te herstellen. Dhr. de Kraker: Ja, als dit zoo is De Voorz. beëindigt dit gesprek door te vragen of nog iemand het woord verlangt. Een stilzwijgen geeft het sein tot sluiten. Hierop verscheen in onze Axel sche Courant op Zaterdag 5 Januari 1918 het volgende inge zonden stuk" „Geachte Redacteur 1 Het is nooit mijne gewoonte geweest in eene courant com mentaar te schrijven op eene raadszitting. Ik zou me ook nu nog daarvan onthouden hebben, ware niet een ernstige overweging oorzaak van het tegendeel. In de laatste raadszitting is de meening uitgesproken, dat het personeel der gasfabriek aanleiding is ge weest tot het werpen van een bom. Slechts ééne stem heeft zich daartegen verheven. De Raad heeft zich dus zoo goed als una niem daarmede accoord verklaard En waar de Raad officiéél dt burgerij vertegenwoordigt, kan gevoegelijk worden geconcludeerd dat dit de algemeene opinie in Axel is. En dit is het geval niet. Het personeel zou aanleiding ge weest zijn in één geval, dat on denkbaar is. Wanneer het nl. van te voren en speciaal voor den bewusten nacht gewaarschuwd was door een daartoe bevoegde commissie, en order had ontvan gen van die bevoegde commissie cm de lichten te dooven, en on danks die waarschuwing en dat bevel, toch met de verlichting was doorgegaan. Een algemeen bevel tot het dooven der lichten kan in een neutraal land niet ge geven worden. Een waarschuwing kan alleen als in den wind ge slagen worden beschouwd, als eene daartoe bevoegde commissie die geeft. Noch bevel, noch waar schuwing heeft het personeel be reikt. Wat meer is, uit goede bron vernamen we, dat het om ernstige redenen zeer gewenscht was de lichten te verdubbelen. Met veel meer recht, als waar mede de Raad met algemeene stemmen, op één na, de „aan leiding tot het ongerief" werpt op het personeel der gasfabriek, kan de aanleiding tot geldelijk verlies worden geworpen op hen, die vroegtijdig hadden te zorgen voor oorlogsmolest-verzekering van eene inrichting, die eigendom is van het algemeen. Neuzen gaf reeds vroegtijdig het goede voorbeeld. Ook per soonlijke en andere eigendommen werden in tijds verzekerd. Heeft zich de Paradijsgeschiedenis her haald De meerderheid van de inwoners van ons stedeke onder schrijft niet de meening van den Raad. De gasverbruikers in Axel zijn het personeel der gasfabriek dankbaar voor de wijze waarop het ons heeft geholpen in de donkere dagen na den bomaanval. Zoowel in huis als in fabriek waren we voor licht, warmte en bedrijikracht op gas iin^elégdi enkel op gas. Steenkool en pe troleum, wijl gedistribueerd, wa ren vpel te schaarsch om te kun nen uitredden. Alleen de energie, kennis en werkkracht van het personeel der gasfabriek heeft dat kunnen doen Zonder de minste stagnatie, ook niet voor de in dustrie 1 Daardoor is de ramp teruggebracht tot veel kleinere afmetingen, en hun komt daarvoor onzen dank toe, die wijl de Raad Dun die heeft onthouden, langs cfpzpn weg hun wordt gebracht. Hoogachtend, was get. F.C.Zonne- vijlle. Nu het hedennacht 20 jaar is g> k'den, dat een bom op onze gasfabriek is geworpen en dezer da^en weer bommen (van een andere soort) aan dat adies wor den afgezonden (misschien ter herdenking van dit jubileum), kan het m.i. geen kwaad eens te her inneren aan een der vele moeilijk heden, waarmede dit bedrijf in de kwarteeuw dat het bestaat, te kampen heeft gehad en te wijzen op de prestaties, waartoe de di rectie in staat is. K. Axel, 7 Nov. 1937. Zitting van 4 November 1937. Aanwezig de heeren J. M. Oggel, P C. van Bet degem (Wethouders), A. Th. 't Gilde, B. Seghers, A. van 't Hoff, A P. Esselbrugge, P. de Jonge, C. van Bendegem, C. Hamelink, J. Fanoy, A. P. de Ruijter en F Dielcman. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester; secretaris de heer J. L J. Maris. De VOORZ. opent de vergade ring te 2 uur met het gebeds formulier en stelt daarna aan de orde de agenda. 1. Notulen. De notulen van de vergaderingen van 2, 14 en 28 Augustus I.J. worden onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen «takken en me drdeelingen. a. Bericht van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dat de be grootingen van de Gemeente en hare bedrijven voor 1937 zijn goedgekeurd, onder bemerking van het volgende b. Schrijven van Ged. Staten naar aanleiding van het ingenomen standpunt van den Raad bij de gemeentebegrooting 1937, t.o.v. de subsidie voor bewaarscholen, n.l. door deze te verhoogen, ten gevolge van de ingevoerde leef tijdsgrens. Ged. Staten deelen mede, een nader onderzoek te hebben in gesteld, in verband met het vrij ongunstig perspectief, voor de gemeente-financiën in deze ge meente, als gevolg van maxi male (spatieering van ons. Red.) belastingheffing, de sterk terug- 1 o o p e n d e uitkeering per in woner uit het gemeentefonds, de toekomstige lasten in ver band met den bouw van een gemeentehuis en de zwakke positie van het gasbedrijf. Dit onderzoek nu geeft Ged. Staten aanleiding om B. en W. met aandrang te verzoeken, om te bevorderen, dat de subsidie voor het bewaarschoolonderwijs ad f 12,50 per kind van 4 jaar en ouder met 1 Januari 1938 wordt verlaagd met tenminste f 1,23 per AXELSCHE m COURANT. Kindt

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1