Uw Zenuwen Zoo'n erge Hoofdpijn? m AKKERTJES Landbouw. 's Zenuwtabletten binnenland. een vrouw. Gewoonlijk maakt de president van de Fransche republiek van zijn recht tot gratie gebruik, wanneer htt een vrouw betreft. Hoewel niets president stersvergadering van het Nederl. Padvindstersgilde, welke werd ge houden te Blaricum. H.K.H., die verleden jaar be schermvrouwe van het Nederl. un trija3' het dood- Padvindstersgilde was geworden, vonnis niet in levenslange gevan genisstraf te veranderen, acht men het waarschijnlijk dat hij ook thans weer op een verzoek om gratie gunstig zal beschikken. Het doodvonnis is het einde van een verschrikkelijk drama. Ruim een jaar geleden heeft een vrouw haar schoondochter ver moord, nadat zij eerst getracht had een huwelijk te voorkomen, door de jonge vrouw bij haar zoon op alle mogelijke manieren zwart te maken. De moordenares kwarq. uit een zeer eenvoudig milieu, doch wist zich met haar echtgenoot, een kapper, omhoog te werken. Het ideaal van het echtpaar was hun zoon een goede positie te ver schaffen. Studie achtten zij niet voldoende, de jongeman moest ook een goed huwelijk doen. De jongen verzette, zich echter en wenschte zelf zijn keuze te doen. Zijn ouders wilden zich bij de keuze van hun zoon niet neer leggen en maakten hem het leven ondragelijk. Hij moest zijn be trekking opgeven en verhuizen. Als reserve-luitenant nam hij dienst in het leger en trouwde daarna. De moeder bleef hem echter ver volgen. Haar jaloezie en egoïsme brachten haar er eindelijk toe het huis van haar zoon binnen h dringen en daar in afwezigheid van den man, doch in tegen woordigheid van haar kleinkind van twee jaar, haar schoondochter te vermoorden. 4. Ook goedgekeurde koplan taarns, waarin goedgekeurde gloeilampen zijn aangebracht, 7 kunnen in gedimden toestanc &®zinsloonen in den landbouw had toen reeds het verlangen te kennen gegeven, een ontmoeting te willen hebben met cL leidsters. Dit is toen uitgesteld moeten worden in verband met de ver lovingsfeesten. De Prinses, vergezeld van freule M. J, baronesse van Heemstra, werd ontvangen door depresidente van het hoofdbestuur, mevrouw E. van den Bosch De Jongh, terwijl het geheele hoofdbestuur en de 180 aanwezige leidste rs de Prinses met gejuich ontvingen. Er werd een kampvuur ontsto ken en een tooneelstukje opge- gevoerd. Al dien tijd heeft H K.H. zich bijzonder geamuseerd en zich ongedwongen met verschillende leidsters van het gezelschap on derhouden. nog verblinden, indien zij niet op de juiste wijze aan het motor- z'ï" ^"gebracht. Biijken zij, bij controle op den weg, niet aan den in pu it 2 genoemden eisch te voldoen, dan is men in overtreding, ook indien koplan taarn en gloeilamp tot een goed gekeurde soort behooren. worden ge kalmeerd en gestei kt en Uw slaap wordt weer rustig door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Kerk en Vrede. Het Prlnseiyk paar terug op Soestdyk. Na een afwezigheid van on geveer vier weken zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard Vrijdag avond op het paleis Soestdijk teruggekeerd. Het Prinselijk paai was gezeten in de groote Maybach met den Prins aan het stuur. Dt hofhouding volgde in een tweeden auto. Nog een hnweiyksgeschnnk voor liet Prinseiyk paar. Het huwelijksgeschenk, dat de Koninklijke landmacht aan het Prinselijk paar zal aanbieden, n.l. een zeer fraai bewerkt kamer scherm, is thans gereed gekomen. Het scherm is vervaardigd in de afdeeling houtbewerking van het luchtvaartbedrijf te Soesterberg. Het kamerscherm, dat vervaar digd is van eikenhout met coro- mandel paneelen, bestaat uit vijf deelen, n.l. een groot midden paneel, met aan weerszijden twee kleinere paneelen. De scharnieren en de voeten, waarop het scherm rust, zijn vervaatdigd door de artillerieinrichtingen aan de Hen- brug, uit oude bronzen kanonnen. Het middenstuk van het scherm bevat een schilderstuk, voorstel lende het paleis Noordeinde, waar voor een enthousiaste menigte hei op het balcon staande Prinselijk paar toejuicht. Voorts zijn op het-scherm de symbolen van de onderscheidene afdeelingen van de Koninklijke landmacht ge beeldhouwd. De datum, waarop de officieele aanbieding zal geschieden, is nog niet vastgesteld. Belang-yke gfft van Print» Berhard. Het bestuur van het luchtver dedigingsfonds maakt met groote dankbaarheid bekend, dat het van Z.K.H. Prins Bernhard een be langrijke gift mocht ontvangen. Zooals bekend, is het luchtver dedigingsfonds opgericht om jon gelui, die daartoe financieel niet in staat zijn, maar wel physiek geschikt, tot burgervheger op te leiden, en wel zoodanig, dat zij, als het noodig mocht zijn, in korten tijd als militair vlieger aan onze legerreserve kunnen worden toegevoegd. Prlnse» Jnlfana pb de padvinders. Geheel onverwacht heeft H.K. H Prinses Juliana Zaterdagavond een bezoek gebracht aan de leid- De vleesehprözeu worden verlaagd. Men deelt van bevoegde zijde mede, dat de minister heeft be- besloten de crisisheffing op het ■undvleesch af te schaffen. Het ligt in de bedoeling, dat deze maatregel ten goede zal komen aan den consument, zoodat kan worden verwacht, dat de vleesch- prijzen naar verhouding zulien worden verlaagd. In dit verband kan worden medegedeeld, dat de slagersbon den zich bereid hebben verklaard 1 He slagers te adviseeren naar de I oedoelirg van den minister te I handelen. Verlichting van ryvrfelen en motorrytuigen. Het nieuwe jaar zal voor vele weggebruikers nieuwe verplich tingen brengen. Hieronder volgen de voor naamste nieuwe voorschriften Rijwielen. 1. Met ingang van 1 Januari 1938 moet elk rijwiel bij duister een rood achterlicht voeren, dat tevens als reflector is ingericht, tot een goedgekeurde soort be- I hoort en ten bewijze daarvan van het rijksmerk voorzien is. Bij aankoop van een achterlicht lette men er dus op, dat daarop hel rijksmerk (bestaande uit het woord „rijkskeur en een serienummer) is aangebiacht. Zonder dit ken- teeken voldoet een achterlicht niet aan de wettelijke voorschriften. Het achterlicht moet op het witte gedeelte van het achterspat bord, en niet hooger dan 60 c.M boven het wegdek, zijn aange bracht. 2 Rijwielen mogen geen ver blindende verlichting voeren. Er dient dus voor gezorgd te worden dat de lichtbundel van de voor lantaarn schuin naar beneden ge richt is. Automobielen en motor rijwielen. 1. Bij ontmoetingen met tegen- l'ggers mag een motorrijtuig geen verblindende verlichting voeren. Er dient gedimd te worden, zoo dra de tegenligger zich binnen de gerichte stralenbundels van de lantaarns bevindt. 2. De koplantaarn(s) moet(en) zoodanig zijn ingericht en aan gebracht, dat de gerichte stralen bundel een bened nwaartsche hel ling vertoont: bij meting met behulp van de grijze schijf, op 10 M afstand voor de lantaarn, moet de bovenkant van den bundel tenminste 10 c.M. lager zijn dan het midden van het lantaarnglas. 3. Met ingang van 1 Januari 1938 moet(en): a. De koplantaarn(s) hetzij tot een goedgekeurde soort behooren en ten bewijze daarvan van bet rijksmerk zijn voorzien, hetzij afzonderlijk zijn goedgekeurd b. In de koplantaarn(s) (een) gloeilamp(en) (wit of geel) zijn aangebracht, behoorende tot een goedgekeurde soort, en ten be wijze daarvan van het rijksmerk voorzien. Het onder a en b bedoelde rijksmerk bestaat uit het woord «rijkskeur" en een serie-nummer. Het^ Bestuur van „Kerk en Vrede", zond een adres aan de Regeering, waarin we o.m. het volgende lezen De Vereeniging „Kerk en Vredeovertuigd, dat Evangelie en oorlog een onverzoenlijke tegenstelling vormen en ten zeer ste bezorgd over den voortgang der bewapening heeft met ernstige verontrusting kennis genomen van de plannen der Nederlandsche Regeering tot uitbreiding en ver sterking van haar oorlogsmid delen. Onze Vereeniging is door dit voornemen des te pijnlijker ge troffen, omdat de Regeering, blij kens de Troonrede, haar uit gangspunt en richtsnoer voor haar daden uitdrukkelijk heeft gekozen in de handhaving van Gods Wet voor het publieke leven. De toenemende bewapening ondermijnt de grondslagen van een samenleving, waarin de hand having van Gods Wet wordt^na- gestreefd, omdat zij steeds meer op middelen van niets ontziend geweld leert vertrouwen. In plaats van mee te bouwen aan „het groote lijkenhuis", waar over een geacht volksvertegen woordiger onlangs sprak, moge onze Regeering den geloofsmoed hebben om het uiterste te be proeven, om te komen tot ont spanning zoowel in den bewape ningswedloop als in de interna tionale verwarring. Naar ónze overtuiging staat ons volk thans voor de beslissende keuze: öf zich laten inschakelen in den stroom van een tot ver derf gedoemde oorlogstoerusting, öf zich van dezen weg afwenden om met die krachtsinspanning, waarvan de geloofsgehoorzaam heid aan den Vredevorst alleen de bron vormt en met de mid delen, die Hij kan zegenen, een toekomst voor te bereiden, die het Evangelie den gehoorzamen in uitzicht stelt. Daarom gelooven wij, dat onze Regeering, die zich naar den naam van Christus noemt, z'ch vooral in dezen moeilijken tijd dient te bezinnen op de vraag, of deze voortgang der bewape ning naar Zijn wil is. De weg ter ontkoming, dien Hij wijst, eischt stellig een on verschrokkenheid des geJoofs, maar voert toch uiteindelijk tot behoud van het beste in een volk en tot overwinning naar Ziin bestel. De eerbied, dien wij als loyale onderdanen aan het gezag onzer R eering verschuldigd zijn, mag ons niet weerhouden onze waar- I schuwende stem te verheffen en een woord van ernstig protest te iaten hooren tegen de huidige oorlogstoerusting en tegen de onheilspellende richting, welke ook onze Regeering hierbij in slaat. Ons bewust van de moei lijke en verantwoordelijke taak onzer Regeering, weten wij ons tot dit verweer, dat zoozeer in- druischt tegen den geest dezer eeuw, enkel gedrongen door de geloofsgehoorzaamheid, welke wij den Koning aller volken schuldig blijven. (w.g.) Dr. M. van der Voet, Voorz. D«. J. B, Th. Hugenholtz, Secr. Het Dagelyksch Bestuur van de Z.LM. heeft zich eertijds tegen het opnemen van gezinaloonen in de collectieve arbeidscontrac ten verklaard, daar het van meening is, dat het niet op den weg van den werkgever in het landbouwbedrijf ligt hieraan me de te werken. In andere takken van bedrijf, o.a. in de beschutte bedryven, bestaat de mogelijkheid de hoo- gere kosten, wdke uit dezen qiaatregel voortvloeien, op de verbruikers af te wentelen. In het landbouwbedrijf, als zyode een onbeschut bedryf, kan men de prijzen der producten echter niet verboogen. Wanneer de Tgeering meent, dat het algemeen belang gediend is bij invoering van gezinsloon in den landbouw, zal zij ook zeif de verhoogde kosten, die voor het bedrijf hier door ontstaan, voor haar rekening moeten nemen. B^loten werd daarom door bet hoofdbestuur der Z L M dit standpunt van het Dag. Bestuur in de vergadering vaa het Land bouw Comité naar voren te bren gen. De landbouwsteun. In laudbouwkringen is men algemeen van oordeel, dat onder de huidige omstandigheden de bestaande maatregelen, wellicht bier en daar wat gewyzigd en verbeterd, thans nog niet-kunnen worden afgeschaft, daar men dan de landbouw, als onbeschut be drijf, geheel zou overlaten aan het spel der vrije krachten en zulks zeer nadeelige gevolgen zou hebben. Het Dae. Best. van de ZLM is van meening, dat vóór alles de georganiseerde landbouw met een eensluidend advies by de regeering dient te komen, be- trefif-nde te voeren landbouw politiek, waarin als grondslag dient te zijn opgenomen dat er een stelsel komt van blyvende bescherming van den boer, waar door men de prijsregeling der producten in de hand heeft. Genoemd bestuur besloot daar om het Landbouw Comité te ver zoeken, zoo mogelyk in samen- werking met de andere land bouworganisaties een nieuw al gemeen urgentieprogram op te stellen, waarin een schema be treffende de algemeene richt lijnen der te voeren landbouw politiek, is opgenomen. Graangewassen en kalf. Nu de tyd voor het zaaien der wintergranen weer aangebroken is, is het ook weer op zijn plaats de aandacht te vestigen op de I noodzakelijkheid van een vol- I doende kalibemegting dezer ge wassen. De kali oefent direct en indirect groote invloed uit op hotgedyen onzer graangewassen. Tusschen de kalivoeding der graangewas sen en de stevigheid van het stroo bestaat een nauwe samenhang. Bovendien geeft een tekort aan kali een minder krachtige wor telvorming, een onvoldoende uit- stoeling en slap Btroo. Dergelyk graan geeft gereede aanleiding tot legeren. Nu staat hiermee in ver band dat een stikstofbemesting, vooral een ruimere, dit legereu in de hand werkt. Maar een stik- 8 ofbemesting is voor het verkrij gen van een dragalyk beschot eveneens onontbeerlijk. Hierin nu schuilt de groote fout bij de bemesting onzer graange wassen, een fout welke de laatste jaren, door de uitbreiding dezer teelten nog meer op den voor grond is getreden. N.l. dat door een tPkort aan kali ook de stik- sfotbemesting negatieve resulta ten gaf Kali en stikstof behoo ren bij alle gewassan, echter zeer z ker by den graanbouw, by' eikaar. Kali vergroot ook het weer standsvermogen tegen aantasting van zwammen, voornamelijk roest en meeldauw. De kali verhoogt de korrel- kwaliteit der granen Flink ont wikkelde, stukkige korrels kun- ••n MÜMn YMkregon worden by AKKER.CACHETS een krachtige voeding, ook kali voeding, van net gewas. Hoe vertoonen zich de ver schijnselen van kaugebrek bij de grauen Volgens Wimmer aldus,: „Op de donkergroene bladeren bruine vlekken op. Daar die bla deren hun groene kleur laDger be houden dan de normaal gevoede, is men gauw geneigd de planten, welke lijden aan kaligebrek, als normaal bemeste te bescnouwen. Het rijpen gaat heel langzaam. Terwijl de normaal gevoede gra nen al goudgele halmen bezitten vindt men bij kaligebrek een door roest veroorzaakte vuilgroene kleur, die langzaam in een don kergele overgaat". AXëju, 2 November 1937. De inzameling van gelden, welke in de laatste helft van October heeft plaats gehad tot steun van het fonds, dat door het geheele Rijk is ingesteld voor aanschaffing van kteeuing, schoei sel en dekking voor de werkloo- zen, te vetdeelen door het zgn. B-comité, heeft in deze gemeente opgebracht de som van 1558,40. Te Neuzen wil deze collecte blijkbaar niet best lukken. Men heeft er, volgens een berient in de Terrieuzenscne Courant, nog geen voldoende collectanten. Met. medewerking van de harmonie „De Vereemgde Werklieden" zal a.s. Zaterdag een schaalcollecte worden gehouden. Het is te hopen voor de be trokkenen, dat die slaagt, want zij zouden er intusschen de dupe van worden, als er geen zaad in 't bakje komt. Het blijkt echter wel, dat over 't algemeen ge nomen de methode vanMiuister Romme niet erg gelukkig ge kozen is. Door den Minister van sociale zaken is nu meegedeeld, dat van de ingezamelde gelden 25 pet. wordt afgedragen aan de coliec- teerende gemeenten. De rest wordt naar rato verdeeld. Zaterdag viel aan de Ronde Putten onder deze gemeente ze kere v. D. bij het lossen zoodanig vaneen bietenwagen op den grond (doordat het paard niet stii bleef staan), dat hij bewusteloos bieef liggen. Eenmaal thuisgebracht constateerde een dokter hersen schudding. Verbetering. In de uitslag van de verpachting van het vischwa'ter op de kreken van den polder Beoosfenblij- Bewesten komt een zetfout voor. De visscherij is niet verpacht voor f 350, maar voor f 335. -- Te Sluiskil had Zondag avond nabij Driekwart een aan rijding plaats tusschen 2 auto's, door het dimmen met lichten door de eene chauffeur, waardoor de andere misleid werd. De auto's werden vrijwel beschadigd, doch persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Verkeersongeval. Hedenochtend heeft zich een ongeval voorgedaan bij een on- bewaakten overweg van de spoor lijn Mechelen—Terneuzen, en wel nabij Sluiskil. De melkventer F. v. 1kwam daar aanrijden met zijn melkkar, juist toen er de trein aankwam, die dagelijks te 6.24 u. van het station Sluiskil naar Axel vertrekt. Op den weggekomen, werd het paardje gegrtpen en een dertig meter meegesleuid. Het is vrijwel op slag dood geweest. De voerman viel van de kar en heeft geen letsel bekomen. Waar het uitzicht er in beide richtingen vrij is, is het onbegrij pelijk, hoe dit ongeval heeft kun nen gebeuren. Enfin, de man is er, behoudens zijn paard, vrij goed afgekomen, want ondanks net breken van üg w^.ui.11 ovu^imviuuwc VdM Ucl i\ 'r:5 061°! j Nederlandsch i Product Binnen een kwartier kunt Ge die vergeten zijn en U als herboren voelen door één of twee van die Volgens recept van Apotheker Dumont

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2