Axelsche Courant. ABDIJSIROOP Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 60. Vrijdag 29 October 1937 Landbouw. Uw kind zal morgen niet meer hoesten AKKER' S verstèrkle Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Drukker-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede Blad. Provinciale Staten van Zeeland. Ged. Staten hebben ter vast stelling aan de Prov. Staten van Zeeland aangeboden de ontwerp- begrooting 1938 met een totaal cijfer van den gewonen dienst van f2,355,645,98 in ontvang en uitgaaf en een post onvoorzien van f 27,271,70. Het eindcijfer van den kapitaaldienst is f93,369,73. In het begeleidend schrijven deelen Ged. Staten mede, dat zij het batig slot 1936 ramen op f47,422,37. De voorspelling wordt bewaarheid dat voor 1935 en volgende jaren niet kon worden gerekend op een batig slot van gelijke grootte als over de vooraf gaande jaren. Hoezeer dit geen reden tot ongerustheid behoeft te zijn, geeft het toch aan, dat het belasten van het budget met nieuwe uitgaven zoo eenigszins mogelijk moet worden nagelaten en anderzijds de tijd nog niet is aangebroken om inkomsten prijs te geven. Het ontwerpen van de algemee- ne begrooting bood ditmaal bij zondere moeilijkheden, wijl niet slechts de hand diende te worden gehouden aan het voornemen ook thans weer f 25.000 minder aan batig slot van vroegere diensten te ramen, maar tevens met de volgende uitgaven rekening moest worden gehouden. Ten eerste met de financieele gevolgen van den dijkval aan den Willem Anna- polder, waardoor de raming we gens tegemoetkoming aan cala- miteuze polders van f65 000 op f 85.000 moet worden gebracht, ten tweede met de verlaging der boottarieven en ten slotte met de reeds genoemde prijsstijgingen, die zullen beteekenen een ver hooging der uitgaven van f 68.500 op f 105.899. Dat niettemin een sluitende begrooting kan worden overlegd, is te danken aan twee omstandig heden in de eerste plaats konden de opbrengsten van de opcenten op de directe belastingen f 19.000 hooger worden uitgetrokken dan voor 1937 en in de tweede plaats kunnen als gevolg van de plaats gevonden conversies de voor 1938 blijvende renten en aflossingen f44 000 lager worden gesteld dan voor 1937. De uitgetrokken post onvoorzien, n.m.l. ruim 1 pet. van het eindcijfer der begrooting, is niet ruim te noemen, terwijl nog rekening er mede moet worden gehouden, dat het subsidie voor de uitbreiding van den bootdienst, eventueel voor de bootdiensten Schouwen—Duiveland, Noord- Brabant en Zuid-Holland pro me morie is geraamd, terwijl voor de steenkolen voor de bootdiensten de thans geldende prijzen zijn berekend, terwijl verdere stijging geenszins denkbeeldig is. Bovendien zal de stijging der kosten van bouw der schepen een verhooging van de verzekerde sommen en stijging der premies tengevolge hebben. Aan den an deren kant ontwikkelt het vervoer zich,speciaal op de lijn Vlissingen- Breskens, in gunstige richting de lijn VlissingenNeuzen en de Oosterschelde-dienst maken hier op een uitzondering zoodat de kans, althans voor de gesubsidi eerde lijnen, groot is, dat een eventueele vermeerdering van lasten zal worden opgevangen door een eventueele stijging van de baten. Nieuwe uitgaven zijn dus niet gewenscht en verlaging der opcen ten op de directe belastingen niet mogelijk. De tariefsverlaging bij de bootdiensten een herziening van de tarieven voor goederen tg vccvervoer in atudli ge nomen is het uiterste, waartoe thans kan worden overgegaan. Uit het batig slot van den ge wonen dienst 1935 zouden Ged. Staten willen dekken het restant van de afkoopsom voor het over dragen en overnemen van wegen ad f35 000 en het resteerend bedrag van f3145,72 toevoegen aan de algemeene reserve, die dan tot f 194 802.39 stijgt. Gemengd Nieuws. De 34 jarige H v. d. B., die Dinsdagmiddag te Middelburg van een 9 M. booge stelling is gevallen, is aan de gevolgen daarvan in het gasthuis over leden. De ongelukkige laat een vrouw met 6 kinderen achter. De 64-jarige N. B, die mede van de stelling is gevallen, is ook in het gasthuis opgenomen. Maandagavond is te Hans- weert de 60-jarige Belgische schipper Carron bij het van boord gaan van zijn schip op de reeling van een sleepboot gevallen en te water geraakt. Het gelukte den schipper direct uit het water te halen, maar hjj bleek reeds aan eenschedelbreuktezüno verleden. Woensdagmiddag is een zevenjarig zoontje van de familie S, op den weg naar Ootmarsum, toen het plotseling den weg overstak, door een vrachtauto gegrepen en op slag gedood. Om een poes te redden. Te Utrecht was Dinsdag een poes in een boom geklauterd. Het dier miauwde erbarmelijg, omdat het den terugweg niet durtde aanvaarden. Daarop is een man in den boom geklommen om de poes eruit te halen. Tengevolge van een misstap is de man uit den boom gevallen en op straat terecht gekomen. Hij is aan de verwondingen overleden. Zonnestraal-loterg. Dinsdag werd te Amsterdam de trekking gehouden van de 6e Nat. ,Zonnestraal"-loterjj. De hoofdprijzen zijn als volgt gevallen Prijs no. 1, landhuis of bon ter waarde van 4000 op 00. 107906, prijs no. 2, Chevrolet sedan de luxe op no. 172249 en prijs no. 3, kunstspel-piano op no. 119967. - Te Heilo is Maandagochtend de 20-jarige dochter van den landbouwer v. d. Boogaart aan gerand door 2 mannen. Toen zij '8 ochtends 4 uur de koeien uit de weide~zou halen, werd zij aangevallen en bekwam ver schillende messteken in de borst, doordat zij zich krachtig verweer de. Ten slotte werd zij in een sloot geworpen, waaruit ze zich later verwijderde, om naar huis te keeren. De dokter constateerde geen ernstig gevaar, ofschoon het meis je erg overspannen was. Zij kon geen signalement geven van de laffaards, omdat het nog don ker was. Wel wist ze, dat ze naar sterken drank roken. - Te Spang is een 7-jarig zoontje van een landbouwer door het mondzeer aangetast. Vermoe delijk is het kind besmet geraakt door het drinken van ongekookte melk. - Wreed. Een politieagent beeft in Den Hout te Haarlem een jongen betrapt, die op wreede wyze vogels doodde. De knaap lokte de vogels eerst met zoet gefluit en voedsel, zoodat ze dicht bij hem kwamen. Daarna schoot hij met een katapult met onfeil bare zekerheid op de argelooze vogels. Hij wist er verschillende te dooden en de vogels die slechts aangeschoten waren, raapte hij op, om ben daarna zonder blikken of blozen den nek om te draaien. Bjj zijn aanhouding noemde hij dit „sport". Een rechercheur, die in een bioscoop te 's Gravenhage con troleerde, of de jeugdige bezoe kers wel 14 jaar waren, consta teerde dat een van ben nog slechts 12 was. Hjj nam hem mee naar buiten en fouilleerde hem, waarbij bleek dat de Jongen liefst in het bezit van356 losse centen was. Op de vraag, hoe hjj aan deze centen kwam, bekende de jongen, dat hij er zijn werk van maakte weegautomaten in tramhuisjes van hun inhoud te ontdoen. Hiertoe had hij een ijzer- tje plat laten rijden door de tram en zoo was hij er in geslaagd met de hulp van een vriendje in het bezit van de centen te komen. Jengdige zwervertjes. Een courantenlooper heeft Dins dagochtend vroeg in een portiek van een woning te Scheveningen twee kleine jongens, dicht tegen elkaar aangeleund en slapende aangetroffen. De oudste was 12 en de jongste 8 jaar. Hij bracht de jongens naar een politiepost huis, waar bleek, dat de jongens te Leiden woonden. Zij beweer den Maandag met de tram naar Den Haag te zijn gegaan, waar voor zij geld van hun ouders zouden hebben gekregen. Teza men hadden zij een paar gulden op zak. De kinderpolitie hechtte aan het verhaal uiteraard weinig ge loof en vermoedt dat dejongens het geld hebben gestolen. Zij zjjn naar buis terug gebracht. Op het erf van den land bouwer v. d. B. te Barneveld is een droevig ongeluk gebeurd. Terwijl het tweejarig dochtertje van den landbouwer op het erf speelde, stonden de ouders naar een paard te kijken. Zonder dat zij het opmerkten, kwam het kind naderbij en wilde achter het paard om naar zijn ouders loopen. Op hetzelfde oogenblik sloeg het dier achteruit en trof de kleine tegen den slaap. De hevig ontstelde ouders lieten onmiddellijk een geneesheer komen, die slechts den dood kon constateeren. Een man doodgeschoten. Nabij ue gemeente Echt is Dinsdagavond zekere Houben bij het smokkelen door de kom miezen verrast en op de vlucht doodgeschoten. De man was 35 jaar en ongehuwd. Vjjttien tot twintig man waren doende per roeiboot over de Maas aangevoerde smokkelwaren in ontvangst te nemen om deze verder te vervoeren, toen zij door de kommiezen werden ver rast. Aan de sommatie om te blijven staan werd niet voldaan, waarop de kommiezen verschei dene schoten losten. Even later werd Houben half in het water liggend gevonden. Er was geen teeken van leven meer. De smokkelwaren, ongeveer vjjftien zakken suiker, boter en andere levensmiddelen, werden in beslag ganemen. - Een schadepost. Dinsdag nacht was een vrachtauto met ruim 800 jonge kippen van Ermelo op weg naar de markt te Purmerend. Te Amsterdam aangekomen, bemerkte de chauffeur dat er iets aan zijn auto mankeerde. Hij stalde deze in een garage en liet den wagen repareeren. Om de kippen te beschermen gooide hjj een zeil over de kisten. Toen hg op de markt te Purme rend kwam, bleek dat vierhon derd kippen dood waren, gegast door de benzinedampende overigen zijn voor een groot deel waardeloos geworden. Mannen, vrouwen en zelfs kin deren vlogen op de vaten aan en deden zich te goed aan den inhoud, totdat zij er dronken van werden. Toen de politie ingreep, kwam het tot een alge meene vechtpartij, waarbjj een man zoo ernstig gewond werd, dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Moederliefde by dieren. Een treffend staaltje van moe derliefde heeft onlangs een koe uit Holmfirth, een stadje in Engeland gegeven. Het dier wist van de boerderjj te ont snappen en liep ongeveer een kilometer ver naar een veemarkt om haar kalf te zoeken, dat daar verkocht was. Menschen in de buurt van de veemarkt hoorden op een Woens dagochtend (Dinsdag was het kalf verkocht) een koe klageljjk loeien, voor het hek van de veemarkt. Het werd gevangen door de politie en vastgebonden, tot de eigenaar kwam om het mee te nemen. Den volgenden ochtend zagen de menschen tot hun groote verbazing dezelfde koe weer op dezelfde plek. Het kostte nu meer moeite om haar te vangen. Nog jammerlijker dan den vorigen dag stond het dier voor het hek te huilen. Opnieuw werd de eigenaar ge waarschuwd, die het dier weer mee terug nam naar de boerderij en er voor zorgde, dat de och tendwandelingen van de trooste- looze moeder zich niet konden herhalen. Dalende geboorte-cij/ers. Na de groote vacantie zijn op alle scholen van Groot Londen 540000 kinderen voor de laagste klassen ingeschreven. Dit is een ver mindering van 58.000 kinderen in één jaar. In 1930 was het aantaal nog 650 000 geweest. De Z. L M. In een schuurtje te Wehl, waar tot voor kort een oude vrouw woonde, heeft men in den grond eenige geldstukken gevonden. De burgemeester heeft naar aanleiding daarvan den grond eens doen omwerken, met het resultaat, dat verschei dende munten, half vergaan bankpapier en diverse gouden tien- en twintig markstukken voor den dag zjjn gekomen, in totaal reeds voor meer dan vier honderd gulden. Als de wyn is in den man Wanoraeljjke tooneelen heb ben zich afgespeeld op het in het Kanaal gelegen Britsche eilandje Guernsey, toen daar Maandag een aantal vaten wjjn aanspoelde van een Eransch stoomschip, dat was vergaan. Aangaande de vergadering van het hoofdbestuur op 16 Oct. te Goes gehouden zjj nog het vol gende gemeld Aardappelteeltregeling 1938. In de begrooting van het Land bouwcrisisfonds voor 1938 is er bij de vaststelling van de inkom sten voor bedoeld fonds rekening mede gehouden dat een teelt- heffing voor de aardappelen za moeten worden betaald van 50 per fl.A, Het Dagelijksch Bestuur der Z. L, M. besloot zich krachtig te verweren tegen het streven om de teeltheffing van 30.tot 50.— per H. A. te verhoogen, daar hot van meening is dat een aardappelsteunregeling een prys- regelende werking behoort te hebben en bij de nieuw inge voerde denaturatieregeling hier van in het geheel geen sprake is, zeker niet voor de betere soorten. Daar de aardappel als cultuur gewas voor het behoud van een goede vruchtopvolging niet kan worden gemist en zeer veel ar beid vraagt, acht het Dagelijksch Bestuur vnd. het alleszins billijk dat voor dit gewas prijsregelend wordt opgetreden, H.i zal bjj een verhoogde teelthefïïng per H.A. de verbouw belangrjjk worden ingekrompen, wat groote nadee- lec aan de belangen van den landbouw zou toebrengen. Voornoemd bestuur is dan ook van oordeel dat het volkomen te billijken is dat uit het Landbouw crisisfonds een bedrag ten be hoeve van de aardappelverbou wers wordt beschikbaar gesteld, zooals dat toch ook voor enkele andere landbouwproducten ge beurt, waardoor althans de mo gelijkheid ontstaat dat de telers de productiekosten vergood krijgen. Tuinbouwteelt vergunningen. Van de zjjde van den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond is een voorstel ontvangen de tuinbouwteeltvergunningen aan de akkerbouw- en veehouderjj- bedrjjven, die tenminste 15 H.A. groot zjjn te ontnemen en toe te wjjzen aan personen, die er op zjjn aangewezen den tuin bouw te beoefenen, Dit voorstel dat is geformu leerd in den vorm van een adres van de drie Centrale Landbouw- organisatie's aan den Minister van Economische Zaken was ter adviseering gezonden aan de leden van de Tuinbouw-Com- missie van het Landbouw Comité. De Z. L. M, is van oordeel dat in de laatste jaren de opper vlakte tuinbouwgewassen in de gemengde bedrijven door de progressieve beperking reeds zoodanig is ingekrompen, dat dit voorstel h.i. veel te ver gaat. Indien dit voorstel zou worden overgenomen, zou de productie van tuinbouwgewassen op onna tuurlijke wijze worden verplaatst van gebieden met lage produc tiekosten naar gebieden met de hoogste productiekosten, waar door de concurrentiemogeljjkheid met andere landen steeds moei lijker zal worden. Besloten werd dan ook te ad* viseeren het voorstel niet over te nemen. Voor de Vrouw. Een gerecht voor de komende maan den. De herfst, die ons lang zamerhand voorbereidt op den winter, brengt ook in het menu een zekeren overgang te weeg van de lichtere zomergerechten naar de stevige winterkost. Men kan onderstaande maaltjjd opdienen, zooals anders met de maaltijden geschiedt. Men kan ze ook in een beboterden, vuur vasten schotel doen, waarna da bovenkant bestrooid wordt met wat achtergehouden geraspte kaas en voorzien van enkele klontjes boter. Deze schotel wordt dan ongeveer 15 minuten in een vrjj warmen oven (boven- warmte) geplaatst. Een aardig effect verkrijgt men door de puree met behulp van een goed beboterden rijstrand den vorm van een boterletter O te geven, de groenten kunnen dan ten deele in de holte en zoo noodig nog langs de buitenrand worden gelegd. Thans volgt het recept 1 kg aardappelen, 300 gr. (3 ons) Laidsche kaas, on geveer één vierde L. melk, ICO gr (1 ons) boter, peper en wat zout. Kook de geschilde aardappelen gaar in weinig water met zout. Stamp ze fijn en vermeng ze met melk, boter en geraspte kaas. laak de puree op smaak af met jeper en zout. Geef bij de puree een of andere groente (b.v. snijboonen, prin- cesseboontjes, spruitjes ofsavove* kool. Door het gebruik van de kaas eelt deze schotel evenveel voe dingswaarde als een volledigi maaltijd. als U het nog heden de nieuwe ver sterkte Abdijsiroop geeft; Daardoor zal die afmattende hoest ophouden en de benauwende slijm loskomen. Akker's Abdijsiroop, thans nog versterkt en nog genee ^krachtiger gemaakt, door toevoeging v in de hoest-bedwingende stof codeïne, werkt als een balsem op de borst, keel en longen. Ze bevat een 20-tal kruiden, zooals de Aconiet en de Drosera, die ook door de geneeskundigen thans worden be schouwd als de heilzaamste stoffen ter be strijding van de ademhalings-stoornissen. Elke lepel Abdijsiroop werkt verrassend snel op de ademhalings-organen, lost de slijm op, stopt den hoest, neemt de be nauwdheid weg en geneest de i auwe ont stoken plekken der slijmvliezen, ,,'s We relds béste Hoest-siroop", zoo noemt men: Flac. 90 ct., 1.50, 2.40, f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 3