ESffl Landbouw. Kloppende Hoofdpijn? Gemengd ftieuws. een eenheid moge opkomen voor de zaak des Heeren. De voorzitter legde in antwoord op de woorden van dr. Colijn den nadruk erop, dat de confe rentie in deze richting reeds 50 jaar werkzaam is en daarmee zal voortgaan. Op deze conferentie was uuk de R. Kath. missiolo- gische vereeniging tegenwoordig. De voorzitter hoopt, dat hiermee de weg zal worden gebaand tot meer samenwerking i'n Indië. De heer P. M. Legine sprak daarna over het zendingswerk in Suriname. Het was daar eerst een sprookje op de 400 plantages, van waar het goud naar Neder land slroomde. Prof. dr. J. A. Cramer heeft een samenvattend slotwoord ge sproken. De zending is het hart der Christelijke kerk, de eenme werkzaamheid der kerk. De zen ding moet de bevolking bewaren voor zedelijken ondergang door haar het Evangelie te prediken. Spr. stond ten slotte stil bij de nieuwe perspectieven in de op leiding van zendelingen. De conferentie heeft de oecumenische gedachte verbreid. Naarmate Cnristus meer in het middelpunt komt, zal men alle verschilpunten wel uit het oog verliezen en van geen beteekenis achten. De ak ker is de wereld. N. R. Crt. Gebruik nu de oplosbare stijfsel. Crackfree is dun en glas helder. Werkt gemakke lijk. Resultaat prachtig. Woensdag 24 Nov. a.s hoopt ds. B. w Neerbos, predikant bij de Geref. Gemeente te Rilland-Bath 2'in 25-jarige ambstbediening te herdenken. De jubilaris diende de gemeenten te Rijssen, Meliskerke, Bruinisse, Terneuzen, Vlaardingen en sinds enkele weken te Rilland- Bath. Bij Kon. besluit is verleend de eeremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in goud aan J. Verhage, rijksklerk 1 bureelcheftitulair ter griffie van de rechtbank te Mid delburg. Dr. Kuyper herdacht. Behalve dat de dagbladen arti kelen te lezen geven over het leven van dr. Kuyper, nu het heden een eeuw geleden is, dat deze te Maassluis is geboren, is ook gisteren te Amsterdam in de Vrije Universiteit, die door dr. Kuyper werd .gesticht, dat feit herdacht in een ledenvergadering en een openbare senaatszitting, waar tal van autoriteiten tegen woordig waren. Dr. H, Colijn was er mede namens de Regeering en leidde de samenkomst. Er werd een gedenksteen onthuld voor wijlen dr. A. Kuyper. Het mond- en klauwzeer. Dat deze ziekte niet zoo on schuldig is, als door sommigen wel eens schouderophalend wordt beweerd blijkt wel uit de ver zamelde sterftecijfers. Volgens het Hbl. is het cijfer van runderen, die in deze periode tengevolge van deze ziekte zijn bezweken betrekkelijk hoog. Er zijn te Overschie 1800, in Noord- Brabant 450, te Bergum 320 en te Amsterdam op het abattoir 60 stuks gestorven, d.i. totaal 2600 zonder de gevallen welke nog niet zijn opgegeven in de overige provinciën. Hengsten keuring te Hulst. Donderdag vond te Hulst de najaarskeuring van dekhengsten plaats vanwege de provinciale regelingscommissie voor de paar denfokkerij in Zeeland. Er was groote belangstelling. Zelfs wa ren er koopers uit Zweden. Van de 2Vrjarigen behaalde de hoogste premie Nico van J. Ver- eecken te Stoppeldijk, 2e prijs Avenir van H. Kerckhaert, Stop peldijk, 3e Clairon's van A. Ver- scnueren, Hengstdijk, 4e Clairon van H. Kerckhaert vnd., 5e Jaap van Corn, de Feijter, Vogelwaarde, 6e Eduard van Jac- Serrarens, Ossenisse, 7e Guido van H Kerckhaert, 8e Urbain van H Bonte, Koewacht, 9e Cesar van C. Steyaert, Graauw. Van de oudere hengsten, groote maat, behaalde de le prijs Vain- queur van H. Kerckhaert, 2e Acron Corn, de Feijter, 3e Dragon van H. Kerckhaert, 4e Brin d'Or van Jos. de Waal, Ossemsse, 5e Bloc van H V. De Verwachting te Axel, 6e Frans van P. Dieleman te Hoek, 7ë Harold van C. de Put ter te Axel, 8s Karei van Jos. de Waal, 9eMoustic van Gebroeders Daelman, Westdorpe. Van de oudere hengsten, kleine maat, behaalde de le prijs Paul, van Corn, de Feijter, Vogelwaarde, 2e Byou, van H. Bonte, Koewacht, 3e Arnold, van A. de Koek, Koele- wei, 4e Herman van Kinderen H Daelman, Westdorpe, 5e Clairon, m Fwiaeri, Uiaiwurdt. AXEL, 29 October 1987. Op de agenda voor de aanst Donderdag alhier te houden open bare raadszitting komen de vol gende punten voor L Notulen. 2. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 3. Benoeming vana. een lid van het Burgerlijk Armbestuur, b. jwee leden van de Commissie van I oezicht op het Agentschap der Arbeidsbemiddeling, c. drie leden van de Gascommissie, d. zes leden van de Bouwbommissie, allen wegens periodieke aftreding. 4. Verkoop van grond aan dhr. J- van den Berg in de Oranje straat. 5. Idem aan dhr. L. M. Herre- bout aan de Wilhelminastraat. 6. Voorstel tot toetreding tot "De Fraude Onderlinge van Ge meenten". 7. Plan voor een nieuw Raad huis. 8. Wijziging begrooting Burg. Armb. 1937 (inclusief verhooging subsidie G meente). 9 Wijziging Gcmeentebe- grooting 1937. 10. Voorloopige vaststelling van de gemeente-rekeningen over 1936. 11. Behandeling van de verschil lende begrootingen voor 1935 Verpachting. Dinsdag had alhier ten over staan van het Bestuur van den polder Beoostenblij Bewesten de verpachting plaats van de gra- zingen en visscherij in dien polder. De uitslag hiervan was als volgt De grazingen op de Groote Plaat, te weten Perceel 1, groot 4 gem. 201 roeden, aan F. W. Dieleman, f 70, perc. 2, 6 gem. 162 roeden' aan J. Dieleman—Wiemes, f 90, perc. 3, 11 gem. 208 roeden! aan Jacs. de Ruijter, voor f 110, perc. 4, 6 gem. 203 roeden, aan S. Wijna Sznvoor f 60, perc. 5, 14 gem 98 roeden, aan Joz. Scheele Jzn., voor f 160, perc. 6, 7 gem. 145 roeden, aan P. de Regt Lzn., voor f160, perc. 7, 7 gem. 183 roeden! aan P. C. de Putter, voor f 125 perc. 8, 7 gem. 227 roeden,' aan Adr. Oppeneer, voor f110, perc. 9, 9 gem. 160 roeden, aan Abr. de Visser, voor f105, perc. 10, 4 gem. 164 roeden, aan S. Wijm Szn., voor f 50, perc. 11, 5 gem 244 roeden,' aan K. Wij na, voor f 75, perc. 12, 3 gem. 285 roeden, aan Osc. Mattelée, voor f 60, perc. 13, de grazing op de plaat of het eiland in de Groote Kreek tegen de Sassing, groot 5 gem 206 roeden, perc. 14, idem, groot 6 gem. 56 roeden, en perc. 15, idem, groot 4 gem. 231 roeden, alle drie gecombineerd aan Graaf Charles de Hemptine te Malve- brugge (Gent), voor f 100, perc. 16, graz. Smitschorrestr., aan B. Ysebaert Azn., voor f 1, perc. 17, grazing Sasdijk (Sas sing straat van Smitschorre), aan M. de Feijter Pzn., voor f 12, perc. 18, grazing overig ge deelte van den Sasdijk, en perc. 19, grazing Liniedijk (Drieschou- wen—Groenendijk), aan B Yse baert Azn., voor resp f 10 en f 10, perc. 20, graz. Langeweg (Drie ScM« Verkortins) a. E, Suy v f 2, Perc. 21, grazing van de Eerste Verkorting (dijk polder Oud Be- oostenblij-bezu'den—dijk polder Beoostenblij-benoorden) aan C. Buys te Koewacht, voor f3,— perc. 22, grazing Langeweg (Eerste VerkortingTweede Ver korting), aan Buys vnd., voor f perc. 23, graz 2e Verkorting (dijk polder Oud Beoostenblij-bezuiden -dijk poider Beoostenblij-benoor- den), aan Jos. Michielsen, voor f 3, perc, 24, grazing Langeweg (Tweede VerkortingFoit Ferdi- nandus), aan Abr. Moes, voor f 1 Perc- 25, graz. Derde Verkorting (Rijkskanaal-dijk polder Beoosten- blij-ben.) aan P. J J.Vael, voor f 1, perc. 26, gr. dijk alsv., niet verp. Perc. 27 tot en met 30, zijnde de visscherij op de kreeken en wateren, aan Pr. de Ridder te Sas van Gent, voor f350. De pachters, bij wiens naam geen plaats is vermeld, wonen te Axel. De verpachting geschiedde voor den tijd van zes jaren. Aan de dames J. Heijnsdijk, K. de Visser en N. Mieras alhier werd gisteren het diploma uit gereikt voor de modevakschool „ENS.AID.", na deelname aan een alhier daartoe gehouden cur sus. De .Penshnrst" vertrokken. Met behulp van een tweetal sleepbooten is het Engeische s.s. Pennshurst gisteren te 10 uur naar Gent gesleept, waar het in een dok zal worden opgenomen, voor het ondergaan van de noodige her stellingen. Vanwege den Rijkswaterstaat is de vaart op het kanaal van Ter Neuzen thans weer geheel vrij gegeven. Predikbeurten te Axel. Voorm. 9V, ure Ds. van Oeveren KT Bed H. Avondm. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9 30 ure Ds J. S. Post. Nam. 2.30 Ds Vinlr, van HoeK Geref. Gemeente (Weststraat). voorm. 9.30 ure Leeskerk. N*rr\ 2 De hevigste hoofdpijn bedaart smedig door Mijmhardt's Hoofdpijnpoeders Per stuk 8 cent, doos van 6 stuks 45 cent. Ons bericht aangaande het ongeval te Sluiskil dient in zoo ver herstel, dat dit niet aan de cokesfabriek, doch aan de l'Azote plaats had. De naam was ook niet Provoost, doch F. F. Pre- vosti. Hij was geboren Italiaan, doch was te Sas van Gent ge huwd en woonde te Sluiskil. Hij laat een vrouw en kind achter. Gisterenmorgen had op den weg langs het kanaal van Ter- neuzen een ernstige aanrijding plaats nabij de wijk Stroodorp. Uit Sas van Gent kwam per fiets zekere J. W., achter hem'reed per motorrijwiel zekere J. de H. Bij het oversteken van den weg, door den wielrijder, kon de motorrijder met meer naar rechts en ontstond er een aanrijding. W. bekwam een hoofdwonde en De H. een her senschudding beiden werden naar het ziekenhuis te Sluiskil overgebracht. - In tegenwoordigheid van den commissaris der Koningin heeft Woensdag de officiëele opening plaats gehad van het nieuwe raadhuis te Vogelwaarde. Tegen een veehouder te 8t. Jansteen, die geen aangifte van mond- en klauwzeer van zijn vee had gedaan, is proces-verbaal opgemaakt door de Rijkspolitie. Te Hoofdplaat geraakte door het schrikken der paarden de be stuurder P. den Hamer van Drie wegen onder een bietenwagen, waardoor hij ernstige verwondin gen aan de beenen en inwendige kneuïingen bekw*m. Brandstichting i Vorige week heett gedurende afwezigheid vau de bewoners een binnenbrand gewoed in een be nedenhuis ta Amsterdam. Aangenomen werd, dat de brand was ontstaan door het on oordeelkundig zetten van een kachel De politie heeft echter nog een nader onderzoek naar de oorzaak ffan dit brandje, waarby een deel van het benedenhuis en de in boedel in de vlammen is opge gaan, ingesteld. Uit dit onderzoek is gebleken, Jat hier vermoedelijk van brandstichting sprake is. Verdacht van vermoedelijke brandstichting zijn thans twee personen aangehouden, een 43 jarige vrouw, die gescheiden van haar man leeft en haar 24 jarige zoon. Beiden hadden de woning kort tevoren gehuurd en deze zeer poover ingericht. Zij hadden den „inboedel", welke slechts uit etk«le waardelooze meubels ba- stond, echter verzekerd voor f 5000 J Beiden zijn ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Tegen moeder bd zoon was voor een dergelijk feit reeds eer der te IJmuiden een onderzoek ingesteld Een chauffeur van een vrachtauto, die Woensdagnacht uit Leiden naar Den Haag reed ombaar de groentemarkt te gaan' had een eigenaardige ontmoeting Terwjjl bij met een snelheid van 45 K H. over den weg reed, vloog plotseling een reiger tegen den auto en schoot in volle vaart dwars door de voorruit heen. De groote vogel werd door de bot sing op slag gedood. De chauffeur die natuurlijk van dit vreemde incident zeer schrok, behield evenwel zyn tegenwoordigheid van geest en slaagde er in, het stuur meester te blijven. De burgemeester van Otter leek maakt bekend, dat is in gebroken in bet gemeentebuis waarbij uit de brandkast de' ambtskeeten van den burgemees ter en een bedrag van f125 is ontvreemd. De daaer moet ge bruik gemaakt hebben van den sleutel van de brandkast, die in een kast was opgeboren. Het gemeentehuis moet met een val- schen sleutel zijn geopend. Te Vlaardingen heeft een kantoorbediende van de firma IJzerman Co. kans gezien in zeven jaar tyds ongeveer t 35 000 te verduisteren, door valsche bandteekemngen te plaatsen en wissels op zijn naam te schrijven. De man, die ter plaatse wet houder was, genoot groot ver trouwen, Gisteravond is een goede rentreio nabji het spoorwegst* t on Best, door een stootblo gereden, doordat de trein op ee dood spoor geraakt is. De machinist en de stoker vai den trein konden zonder letsel van den locomotief stappen. f De materieele schade is ech-l ter zeer aanzienlijk. Wederom beeft de Haag sche politie een inval gedaan i een perceel, waar sinds eenigem tijd gelegenheid werd gegevej tot hazardspel, aan welk ver derfelijk spel ook steuntrekkers deelnamen Twee inspecteurs, een briga dier en acht rechercheurs redea in auto's Daar het bewuste huis, AaD bun som mat de deur te openen, werd niet onmiddellijk gevolg gegeven, waarop de po litiemannen de deur forceerden door het raampje stuk te slaan om vervolgens het slot aan den binnenkant open te maken. In de gang an in de voor kamer troffen zij 8 mannen aan. Het speelhol was gevestigd in een bovenhuis aan de Jacoba- straat en werd reeds geruimen tijd door de politie in de gaten gehoudeD. Bij Berlijn zijn twee vlieg- tuigen tegen elkaar gebotst en omlaag gestort. Men vermoedt, dat de bestuurders door de zon verblind werden. Een der piloten is om het leven gekomen. Twee soldaten, een rnéca- I nicien en een burger zijn te Parijs gearresteerd, nadat ontdekt was, dat zij tegen onbegrijpelijk lagen pry's benzine en olie ver kochten. Het bleek, dat de olie gestolen werd van het viiegveld Viüacoublay. Daar was een gaug gegraven naar de onderaardsche tank. Des avonds werd de ben zine afgetapt en door de onder aardsche gang naar een vracht auto gebracht. Slecht weer. In de Witte Zee is het Russische stoomschip Majak vergaan, bij een heftigen storm. Er zyn elf personen bij om het leven gekomen. In Bosnië zyn door den over- vloedigen regenval de rivieren sterk gezwollen. Nabij Boegonje is eene houtvesterswoning met Z". en pergonen weggespoeld. Van de menscheu heeft men niets meer lerugge vonden. Dinsdagmorgen ,s nabij het spoorwegstation van Tsingoea- Joean, ongeveer zeven kilometer ten Noordwesten vau Peipmg, een personentrein in botsing geku'men met een trein, welke Japansche troepen vervoerde. Meer dan twintig personen werden daarbij gedood ot gewond. V eldmuizenplaag. In de omgeving van Dinant hebben de boeren grooten last van veldmuizen, die druk bezig zun de voorraden op te eten, nadat zy reeds massa-aanvallen op de te velde staande gewassen nebben ondernomen. Em boertje heeft van 100 are land slechts 40 schoven haver kunnen oogsten, een andere vau 20 are slechts 100 Kg. aardappels. By bet ploegen worden in kuilen neele voorraadschuren gevonden. Een ploeger vond drie nesten met zestien veldmuisjes, die over een voorraad beschikten van 10 kilo graan en klaver. Op een andere plaats werden in drie uur bijna 1000 muizen gedood. Een middel tegen den hik. Een kwaal Neen, het is niet eens een kwaal het is maar een ongemak; maar wee hem die het op een ongelegen moment overvalt! Hebt u wel eens den bik? U niet misschien, maar uw kinderen toch zeker wei 9 blok jes water, 13 slokjes water de adem innouaen, den patiënt'aan 't schrikken maken. Soms helpt het, maar meestal niet. Wat wél helpt, dat is een klein theelepeltje suiker, zoo ver mogelyk in den mond op de tong gelegd, waar men het rustig laai smelten j met slikken natuurlyk. Als de suiker gesmolten ii, ia de bik over, fabrikaat, n.v. „Onder ons-, de krim tol Maak» alle stoffen als nieuw ZONDAG 31 OCT. 1937, Ned. Herv. Kerk. m

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2