Prima blaoke Zouteviscb. DOBBEIMAN Gemengd Nieuws. Buitenland. KEN UW LAND Ingezonden Stukken. Advertentiën. PAARDEN RUNDVEE. Een zedenzaak. Vorige week is in den nacht van Woensdag op Donderdag in het Hoofdkanaal te Zandberg, gemeente Onstwedde, (Gr.) de 17-jarige H. uit Vlagtwedde on der geheimzinnige omstandighe den verdronken. De justitie heeft reeds verschillende personen ge hoord, en enkelen in bewaring gesteld. Deze personen behooren tot een complot dat zich regel matig te Westerwolde aan drink gelagen en onzedelijke uitspattin gen te buiten gaat. Hoofdpersonen zijn de 30 jarige ongehuwde Van S. en de echl- genoote van zekeren Sch. te Vlagtwedde. S. reist geregeld en schijnt de afspraken te maken. Sch, zorgt voor een voldoend aantal vrouwen. De verdronken H. had kennis gemaakt mat het dochtertje van D. en daar H. de Zondag daarop niet vr(j was giog bij 's Woen- dags naar haar toe. Dat wasech ter op den zelfden avond dat het gezelschap Westerwolders zijn „bijeenkomst" had in de woning van den vader van het meisje. Wat er toen is gebeurd staat niet vast, maar bjj het naar huis gaan omstreeks middernacht is de 17 jarige H. te water geraakt. Of dit het gevolg is geweest van de vele slechte gesmokkelde Duit- scbe jenever, die bij deze bijeen komsten wordt genuttigd en waar van ook H heeft moeten „profi- teeren", of dat hierbij misdrijf in het spel is, is nog niet uitge maakt Wel staat vast, dat zekere D. uit Onstwedde, die mede van de partij was, tot den hals in het water is gegaan om te trachten H. te redden. Heeft D. die pogingen opge geven uit eigen levensbehoud of is het juist, zooals wordt gefluis terd, dat de andere bezoekers D hebben geadviseerd om H. maar te iaten verdrinken Neemt men aan, dat geen mis drijf in het spel is geweest, dan blyft het merkwaardig, dat do andere personen geen hulp heb ben geboden en H. erbarmelijk hebben laten verdrinken. En dat D. pas enkele dagen daarna de politie met het gebeurde op de hoogte heeft gebracht. Uit verschillende plaatsen zijn nl. personen gehoord, die bekend Rtaan als leden van het clubje. Zoo behalve S en vrouw Sch., o a. zekere R. te V. en de bij hem inwonende vrouw A B. uit Alteveer. Het is te hopen, dat het onder zoek resultaten zal opleveren. Vooral uit hoofde van de uit spattingen, waarvan velen de dupe dreigen te worden. Een dure toekomstvoorspelling. Een Rotterdamsche dame, die van het fraaie herfstweer pro fiteerde en een wandeling door de Scheveningsche Boscbjes maakte, zag haar najaarsidylle voltooid, toen twee zwartgelokte zigeunerschoonen uit een der lanen te voorschijn kwamen en haar vroegen om de toekomst te mogen voorspellen. Zy gaf aan de vriendelijke uitnoodiging van de twee donkere boschDymfen gehoor. De twee zigeunermeisjes namen baar arm vast en terwijl het eene in de palm van de Rotterdamsche hand uit de lijnen trachtte op te diepen welke lot gevallen de dame in de toekomst wachtten, hield de andere schoo- ne den arm verderop vast. Veel mooie dingen zouden de Rotter damsche dame te wachten staan en verheugd wandelde zij verder. Tot opeens zij aan haar arm een kostbare gouden armband miste. Er was slechts één ver klaring mogelijk de schcoae zigeunerinnen hadden haardozen afnandig gemaakt en detoekomst- beelden waren verdwenen. Van het geval is aangifte gedaan bij de politie. Op de terreinen van de gemeentelijke gasfabriek te Utrecht verrichtte de 45-jarige arbeider Uytenbos op een hoogte van 15 M. werkzaamheden aan hen gashouder. De man stond met enkele arbeiders op een «teiger, tosa hij plotseling het evenwicht verloor eD naar be neden stortte. Hij kwam op een steenen vloer terecht en was op slag dood. In een onbewoond pand te Ginneken was gisteren de asfalt- dekker B Kooien bezig met bet bedekken van het dak Toen bij met een emmer gloeiende teer de trap opging, gleed hij uit en kreeg hij den inhoud van den emmer over zyn hoofd R*z nd van pijn werd de man opgenomen en per auto naar het ziekenhuis overgebracht. Moordaanslag. Donderdagavond is door een tot nog toe onbekend gebleven persoon in de Liesbosch onder de gemeente Princenbage met een jachtgeweer, geladen met ha gel, geschoten op twee jonge menschen tengevolge waarvan beide ernstig werden gewond. De 25-jarige dienstbode L. Her mans en de 23 jarige tuinman C. Aarts, die te Étten-Leur wo nen en in Breda werkzaam zijn, keerden te omstreeks 8 uur van Breda door de Liesbosch huis waarts. Zij hebben hun wandeling naar buis onderbroken om on geveer een half uur op een bank te zitten. Toen zij den tocht wil den vervolgen, bleek opeenigen afstand van de bank een mau met een jachtgeweer te staan, die kort op elkaar twee schoten hsgel loste. Het meisje werd in de linkerzijde geraakt en de man in de buikstreek. De dader nam direct daarop de vlucht. Door eenige wandelaars, die op bet hulpgeroep van den ge- troflen man toesnelden, werden de gewonden, van wie het meisje het bewustzijn had verloren, naar een uitspanning in de na bijheid gedragen, waar eenige doktoren de eerste hulp boden. Hierna zijn zij naar het zieken huis te Breda vervoerd Hun toestand is ernstig, hoewel geen direct levensgevaar bestaat. De politie die ijverig naspo ringen doet, heeft tot dusver den dader van dezen laflen aanslag, omtrent wiens beweegredenen tot heden niets bekend is, nog niet kunnen aanhouden. Een beroemd paard Het concourspaard „Hauko", waarmede wijlen Freiherr von Langen in 1928 tijdens de Oiym pische Spelen te Amsterdam de gouden medaille voor Duitsch- land won, is zijn vroegeren be zitter na drie jaren in den dood gevolgd. Het dier heeft by Wis- mar aan de zijde van zijn vroe gere berijder een laatste rust plaats gevonden. Tydens den oorlog werd Hanko door een Duitscb uhlaan buit gemaakt. Zoo kwam het edele paard in het bezit van Freiherr von Langen, die het tot zijn rij paard koos en voor wien het tot het einde van den oorlog een trouwe krygskameraad aan ver schillende fronten werd. Nadat ruiter en paard zwaar waren gewond, kwam Hanko nau welijks genezen in dienst bij een boer. Op zekeren dag ont moette von Langen zijn Hanko heel toevallig voor een meik wagen gespannen. Hy kocht het paard onmiddeliyk terug en maakte uil Hanko het beroemde paard, waarmede hy behalve de hoogste O ympiscbe onderschei ding, vele kostbare pryzen won. Zeilende naar Iudië. Vier jonge Hongaren uit Boe dapest hebben het plan opgevat met een 10-tons jachtje een wereldreis te gaan maken met als doel Nederlandsch Iudië, De vier jongemannen hebben ceDt voor cent het bedrag, dat zy voor het koopen van een scheepje noodig hadden, bijeen gegaard, en toen tenslotte het vereiscüte bedrag bijeen was, schaften zij zich een bootje aan dat zy „Atoatros" noemden. Het bezat een motor, doch daar zy ailes zeilende willen doen, hebben zy dien laten demontee- ren. Wel hebben zy een zelfge- bou wd radiozenatoestel aan boord. Het ligt in ae bedoeling den Donau at te varen tot aan de Zwarte Zee, om daarna door Mid- Qellaudseüe Zee en Roode Zee naar Indie t« trekken. Al het geld dat zij bij zich heb ben bedraagt nog geen f 40, doch door lezingen 'e houden in de hf- vens die zij aanloopen, hopen zij in hun onderhoud te kunneü voor- z:en. Den duur vau den tocht be- grooten zij cp twee tot vier jaar. België Kabinet afgetreden. Gisteren is officieel mededeeling gedaan van het besluit van den minister-president Van Zeeland, om zijn ontslag bij den Koning aan te vragen. Alle ambfgenooten van den premier volgden dal voorbeeld, zoodat het Ministerie Van Zeeland is afgetreden. De heer Van Zeeland heeft dit besluit ter kennis van den Koning gebracht, terwijl de overige leden van het Kabinet een brief samen stelden, waarin zij hun vertrouwen en sympathie uitdrukken voor den minister-president. Oi k mr. L. Franck is afgetreden als president van de Nationale Bank, om gelegenheid te hebben het prestige der bank en zijn persoonlijke eer te verdedigen tegen den laster, hem en den eersten minister aangedaan. Gisterenavond beeft dhr. Van Zeeland in een radio-rede tot het volk zijn standpunt uiteengezet. Sportnieuws. Sluiskilixel 0—3 Onze stadgenooten zijn er Zondag in geslaagd Sluiskil op eigen terrein een sprekende nederlaag toe te brengen. Van een leien dakje ging het aan vankelijk niet, want ofschoon Axel eerst het voordeel van den sterken wind had, duurde het nog ruim een half uur, voor de linksbuiten met een fraaien kop bal doelpuntte (0—1). Sluiskil bad intusschen ook eenige kan sen gehad, doch doelpunten kwamen er verder niet voor de rust. Kort na de hervatting had Sluiskil pech met een schot op de paal. Axel speelde toen beter tegen wind en de invaller rechtsbuiten deed verder goed werk door nog 2 doelpunten te maken, waardoor de eindstand 3 0 voor Axel werd. (door J. Blankert, R'dam.) VI Wie van die oud-Axelsche woorden weet en deze niet thuis kan brengen, schrijve maar eens aan dr. Galle, Bergsingel 113, te Rotterdam. Ér schieten mij nog te binnenbitter, roet uit den schoorsten, misschien afgeleid van het Fransche bistre, zwartbruine kleurkouter, ploegijzer, van coutre. En wie beproeft zijn krachten eens aanakkefietje, kernalje, serpent, tote (ou je tote) vgl. toet, bugt (slecht volk, rommel, verband met bocht, mestput?), smotse (stuk vaatdoek of vuile vrouw), ratjetoe (Maleisch keu, varken, roet (voor vet), piele (eend in Cadzand boete), poelepetane, mui ten (kalf), boezeroen, telletjesoep (ons jongensspel met kuiltjes, stokken en een stukje hout, dat weggeslagen werd. Waar zou ons vroegere spel „teu-teu" vandaan komen En nu nog wat. Ik bezit een „altermaaltje", een zeskantige teer ling, met een pennetje doorstoken, waarop men het als een tol laat draaien. Op de 6 kanten staan letters, 3 roode A B D, en 3 zwarte T S H. Wat beteekenen die letters en hoe werd het spel gespeeld en waar komt die naam vandaan Ja, zei dhr. Galle, alter is Latijn, in 't Fransch autre, vgl. mijn alter ego, mijn 2e ik. Zou „maaltje" niet in verband staan met het Duitsche (en ook ons) malen voor schilderen, dus telkens een ander beeld. (Wij denken van andermaal, zooals men ook zeglaltemets. Red Ja, man, met zulke dingen moet men voorzichtig zijn, waarschuw de weer Dr. Qalle, Men moet bronnen hebben, vertrouwbare bronnen en dan kan men de juiste oplossing vinden. En dan zwijg je natuurlijk. En nu eerst het antwoord aan Jan Pikkevé (Dhr. BI ziet in dien naam een schuilnaam voor zekeren P. M. van L. uit Breskens, maar is abuis, want het is een volbloed, geboren AxelaarRed Aan Jan Pikkevé Beste vriend, Bressiaan, ik dank u, voor uw waardeerende woor den. Zij steunen mij en sporen mij aan tot verdere bijdragen, voor zoover dat nog noodig is. Terzake. In het Axelsche dia lect zult ge een streven vinden vee! letters weg te laten, (vgl. hiermede het Transvaalsch, waar in dat nog veel erger geschiedt), b.v. wa's da noe wee (Maleisch voor dhr. Buma?), daar ei-je't a, 1 a m'ees kiek-ke ik en nie vee tied. Wellicht komt dat voor, of is dat voorgekomen uit gemak zucht of slordigheid (let wel, bij het hanteeren der taalHoe gemakkelijk, dan Wat is dat nu weer? Daar hebt ge het al, enz. Dat verklaart ook het weglaten dier d's e.a. letters, vgl. ookik kan 't nie vinnen, spinde (spinne middelned. jaren 1200—1600 toen men ook schreef kinne voor kind). Veel middelneder- landsche woorden vindt men nog in onze taal en vooral in het Vlaamsch terug. Gaarne zou ik Middelnederl. gedichten voor u, ten bewijze, overschrijven, maar ik moet mij natuurlijk beperken. Verder dat aaispade werd spa (spaai), kade werd ka (kaai), zoo werd zooi (visch b.v.) en een vloo werd vlooi, graszoden wer den graszooien, althans ook in Axeldaarom visch ik mee majen (maden). Wat de ie betreft, let eens op Sien-ne (ia me los) en kiek-ken. (Sien is een woord, kiek is ook een woord). Hier klinkt de ie onder invloed van den volgenden medeklinker (feitelijk volgende medeklinkers) anders dan in die nen en in kie-ken (kuiken), hoog, als in 't Duitsch, vooral in kie-ken. Wanneer dus het deel, waarin de ie voorkomt, geen zelfstandige beteekenis heeft, althans niet de zelfde als in het gansche woord, dan klinkt de ie helderder, hoo ger, niet beïnvloed door volgende medeklinkers. Ook in andere talen kennen we den invloed van volgende mede klinkers (vooral keelletters), zeert- e.a. W. Zeeuwsch VI. vind ik in de romans van Jan H. Eekhout (b v. Warden, een Koning). Bestel het maar bij Vink. Er komen nog meer boeken om te bestellen, voor ontwikkeling op taalgebied en anderszins o.a. godenleer of mythologie, voor, „Het Gulden Vlies" b.v. en „faaiton" (phaeton, zonnewagen van Phoebus, den zonnegod) O, daar staat zooveel wetenswaardigs ift 1 Over een rieve (eig. hark) en bluuven heb ik vaak nagedacht. Onze oudste stamtaal is het Kel tisch (meer dan 2000 jaar geleden). Tabé, Jan Pikkevé. De BJJ bel en Mond- en Klauwzeer. De alkali's de oorzaak Toen zeide de Heer tot Mozes en tot AaronNeemt gijlieden uwe vuisten vol asch uit den oven; en Mozes strooide die naar den hemel voor de oogen van Farao. En zij zal tot klein stof wor den over het gansche Egypte- landen zij zal aan de men schen en aan het vee worden totzwerer, uitbrekende met bla ren, in het gansche Egypteland. En zij namen asch uit den oven en stonden voor Farao's aan gezicht; en Mozes strooide die naar den hemeltoen werden erzweren uitbrekende met blaren aan de menschen en aan het vee. Exodus, hoofdst. 10, v. 8,9 en 10. Uit bovenstaande aanhaling uit den Bijbel blijkt ondubbelzinnig, dat reeds in de grijze oudheid bekend was, hoe asch uit den oven, dus potasch of kali, blaren en zweren verwekte bij mensch en dier. Deze waarheid schijnt echter in den loop der tijden verloren te zijn gegaan, gezien het feit, hoe tegenwoordig met de alkali s kali, natron, ammoniak) wordt omgesprongen, als waren het geheel onschuldige en onschadelijke stoffen. Indien inderdaad een overvloed aan alkali de storende factor zou zijn. die tot Mond en Klauwzeer leidt, dan dient ook sterk kalihoudend veevoeder, zooals onder meer pulp en melasse, te worden vermeden. Het móge juist zijn, dat pulp in het bijzonder des winters gevoederd wordt, maar vermeen ik tevens dat pulp en melasse, in diverse soorten veekoeken verwerkt, het geheele jaar gevoederd worden. De mogelijkheid, dat kunstmest stoffen met kali, natron en ammoniak als basis, een schadelijke invloed zou den uitoefenen, verdient eveneens volle aandacht. In hoeverre het wegloopende am- moniakwater der gasfabrieken en che mische bedrijven een ongunstige rol speelt, dient eveneens te worden na gegaan. Ten slotte de opmerking, dat het geenszins mijn bedoeling is, om welke handelsbelangen dan ook te schaden, maar slechts de wa rheid en het al gemeen belang te dienen October 1937. HERMAN J. DE WOLFF. 's-Gravenhage, Rijswijkscheweg 55. Marktberichten. AXEL, 23 Oct. 1937. Ter markt van heden waren de prijzen, volgens opgaaf van de Vereeniging van handelaren in granen, enz. in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, genoteerd als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 7,00— 7,50, wintergerst 8,00- 8.50 zomergerst 8,25—8.50. haver 6,00 - 6,75, groene erwten 10,0- 11.00 bruine boonen 10,00— 12.00, duivenboonen 9.00—10,00, paar- denboonen 0 00— 0.00, blauw- maanzaad 30,00- 31,OC, karwei- zaad 00,00- 00.0C, geel moster - zaad 10,00—15,00, lijnzaad 9,00 —10.00. HULST, 25 Oct. 1937. Alhier waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 7,00—7,60, wintergerst 8,00—8 60 zomergerst 8,50-8,75. haver 6,50 —7,00, erwten 8,00-10,50, paar- denboonen 8,00—9,00, duiven boonen 9,0010,00, witte boonen 0,00—0,00, bruine boonen 10,00 -12,00, lijnzaad 0,00 00,00, blauw maanzaad 26,00—29.00, mosterdzaad 00,00— 00,00, kaol- zaad 00.00— 00.00. Rundvee aanvoer l.verk. 1. Varkens 11, 9. Boter per Kg. 1,30. Eieren per 100 stuks 0,00. Voor de vele blijken bij de viering van onze 50-jarige echtvereeniging ontvan gen, betuigen wij hierdoor mede namens wederzijdsche familie, onzen hartelijken dank. Werkendam, 26 Oct. 1937. W. LENSEN. C. E. LENSEN—Schieman. Ontvangen A. JMOJES, Weststraat 35. Voor de vlugge en prompte uitbetaling van mijn op 15 Oct. gestorven paard verzekerd bij ue Onderlinge Veeverz-kerings- MantschnppJ] te Hul»t. betuig ik niermede mijn welgemeenden dank. leder Paarden- en Veehouder kan deze Mij ten zeerste worden aanbevolen. C. VAN PUIJVELDE, Landb., Koewacht, Daar ik het zelfwerkend was middel van gebruikt heb, en zóó vol lot ben> kan ik niet nalaten elke hutsvrouw aan te bevelen het eens te pro- beeren. In 1 woord, het is af en dan voor 15 ct. UIT DE ElMD TE KOOP een flinke Weikmanswomrig te Axel-Schapet bout. Te bev agen bij JAN UE FEIJTER-db PeijTER O 23.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 3