Bieten roeien PUROL Rechtzaken. Landbouw. de mentaliteit van de menschen veranderd. Men heeft meer leeren zien, dat het sociaal welzijn, hoe wenschelijk een meer internatio nale behartiging daarvan ook mag zijn, als het er op aankomt, ten slotte nog steeds het meest direct gebaat is bij nationale behartiging. Er is geen andere instantie, welke het welzijn van de menschen di rect zoo intensief bevord'eren kan, als de eigen natie, naast het gezin, de voornaamste sociale band. Dat besef verbindt het nationale met bet sociale. Wij vinden het ook weer uitgedrukt in den naam van de hierboven bedoelde vereeni- ging- Leert zwemmen De Ned. Bond tot het redden van drenkelingen deelt mede, dat in het derde kwartaal van dit jaar verdronken 187 personen, tegen in het eerste en tweede kwartaal respectievelijk 101 en 184. Gered werden of: er wisten zich te redden in het derde kwartaal 303 drenkelingen, eerste en tweede kwartaal respectievelijk 184 en 186- In totaal reden in het derde kwartaal 25 auto's te water (4 menschen verdronken, 86 gered) in het eerste en tweede kwartaal respectievelijk 45 en 24 auto's. Het nut van het zwemmen: 30 jaar geleden verdronken in ons land gemiddeld 939 menschen, in de jaren 1920—1936 bedroeg dit aantal gemiddeld 648, terwijl de bevolking met ruim twee miilioen zielen is toegenomen De brandstoffentoeslag. De mededetling aan de gem - besturen, dat de brandstoffentoe- slag voor steuntrekkende werk- loozen op denzelfden voet moet worden geregeld als het vorige jaar, beteekent niet, dat eenige verhooging geheel van de baan is. De mededeeling is gedaan, om de gemeentebesturen tijd te geven voor het nemen van de noodige voorbereidende maatregelen. Het 40 jarfs regeerinesj»bilenni r van H M de Koningin. QDnder voorzitterschap van mr. L. J. A. Trip is te Amsterdam het uitvoerend comité der huldigings commissie 1938, welke commis sie gevormd is met het doel de feestelijke herdenking van de 40- jariga; regeering van H.M. de Koningin in Sept. 1938 voor te bereiden, bijeen is geweest. Medegedeeld werd, dat burge meester dr. W. de Vlugt van H.M. de mededeeling heeft ont vangen, dat het in haar voorne men ligt in de eerste week van Sept. 1938 het jaariijksch bezoek aan de hoofdstad te brengen en bij die gelegenheid een huldebe- tooging van haar volk gaarne in ontvangst zal nemen. Van de regeering werd bericht ontvangen, dat zij het initiatief zal nemen om den 6en Sept. 1938 te be stemmen tot een feestdag. In deh morgen van dien dag zal een nationale bijeenkomst in de Nieuwe Kerk te Amsterdam wor den gehouden tot het bijwonen waarvan de Koninklijke familie zak worden uitgenoodigd. De minister-president dr. H. Colijn heeft zich bereid verklaard de herdenkingsrede uit te spreken. fiadio ontvangst beschermd Naar het Handelsblad verneemt is binnenkort de indiening te ver wachten van een wetsontwerp, waarin de ontvangst der Neder- landsche omroep-programma's wettelijk beschermd wordt door middel van bepalingen tegen storingen tengevolge van stra lende en vonkende instrumenten, motoren, enz. Een centrale con troledienst der P. T. T. zal de klachten behandelen, een perma nente Commissie van advies zal worden ingesteld. Prof. Aalberse. Bij Kon. besluit is prof. mr. P. J. M. Aalberse, voorzitter van de Tweede Kamer met ingang van 10 Nov. benoemd tot lid van den Raad van State. Prof Aalberse is 27 Maart 1871 te Leiden geboren, studeerde daar aan de rijksuniversiteit in de let teren en in de rechten en promo veerde in 1897. In 1899 weid hij te Leiden lid van den ge meenteraad en was tot 1913 al- daar' wethouder, ln 1902 stichtte hij het Kath. Soc. Weekblad en in 1913 werd hij lid van de Tweede Kamer voor district Almelo. In 1916 werd mr. Aalberse hoogleeraar aan de Techn. Hooge- school te Delft. In 1918 werd hij minister van Arbeid, tot 1925 en werd in 1934 minister van staat. Tab ijk zijn de functie's, die prof. Aalberse in het openbare leven bekleedt en even talrijk de vruchten van zijn socialen arbeid daarin verkregen in en buiten zijn politieke leven. Prof. Aalberse is ridder in de orde van den Nederl. Leeuw, grootofficier in het Legioen van Eer, enz., enz. de ruimen zichtbaar minderde, doch nu de boot begon te lichten, rees er gevaar voor kapseizen. Men moest het werk weer stil leggen en door het bevestigen van staaldraden met den wal erger voorkomen. AXEL, 26 October 1937. Tot heden is er in de laatste weken weinig of geen regen ge vallen, zoodat in den schoon maaktijd velen de waterleiding zeer te stade komt. Ook voor den landbouw is dat gunstig, voor wat het bietenver- voer betreft, maar voor den zaai is dit minder gunstig en wachten velen op regen, evenals liefheb bers van jacht en visscherij het weer liever'ruw en nat zagen. De bieten leveren ook voor den train dit jaar niet veel op, want tal van landbouwers laten hun bieten van af den akker per vrachtauto naar de fabriek ver voeren. Hiddenstandscarsns. Men verzoekt ons plaatsing voor het volgende s.) Naar wij vernemen loopt het nog niet hard met de aangiften voor de Middenstandscursus. Er zijn enige gegadigden uit dé omgeving uit Zuiddorpe bijv. maar uit Axel nog geen enkele I definitief. Het schijnt, dat de jonge Axel- sche ambachtslieden en winkeliers nog niet de ernst van de zaak inzien. Zij begrijpen klaarblijke lijk niet, dat het in de toekomst in verschillende bedrijven en am bachten niet mogelijk zal zijn, zelfstandig zich te vestigen of zelfs een zaak over te nemen. De „Vestigingswet-Kleinbedrijf" welke beunhazerij moet tegengaan en het belang van de middenstand aldus moet dienen, zou dus voor velen een onoverkomelijke belem mering kunnen zijn voor hun toe komstplannen. Het is wel eigenaardig, dat er te Hulst reeds 60 leerlingen naar men ons vertelde zoo'n cursus volgeneen cursus, uit gaande van de R. K. Midden standsbond, terwijl hier de be langstelling afwezig schijnt. Ondertusschen is er hier een afd. opgericht van het Instituut voor Middenstandsontwikkeling, bestaande uit de heeren J. Visser- Koole, A van Maale, J. Fanoy, J Esselbrugge, A J. Schieman en J. Buma. Wij willen hier van redactio- neele zijde een vraag aan toe voegenWil dit comité nu ook niet een plaatselijke afdeeling van den Middenstandsbond stichten We hebben reeds een paar malen hier een Winkeliersvereeni- ging gezien, die aanvankelijk veel leden kreeg, omdat men hoopte, dat hierin middenstandsbelangen naar voren zouden komen. Door zwakke leiding zijn deze op niets uitgeloopen. Misschien dat bij meer degelijken opzet en minder strijdlust een afdeeling goede re sultaten kan afwerpen. Sluiskil. Man doodgevallen. Heden had te Sluiskil op de cokesfabriek een droevig ongeval plaats, doordat een werkman, zekere Provoost, wonende aan de Fabrieksstraat aldaar, die bij een liftkoker stond, het evenwicht verloor en van 23 meter hoogte naar beneden stortte. De man was op slag dood. Tegenslag. Het wil met het s.s. „Penshurst" in letterlijken zin niet vlotten. Reeds een dag of twaalf sukkelt men met het lichten van deze boot. Wel had men nu pompen met voldoende kracht naar Sluiskil gebracht en leek het, of men succes had, doordat het water in Vast geloopen. Zondag was er opnieuw be langstelling, nu voor een Griek- sche boot, nl. de „Aris", die van Gent kwam en in het oude kanaal vastliep. Van af des ochtends 7 tot 12 uur heeft men met vijf sleepbooten getracht het schip vlot te krijgen. Eerst om half één kon de boot zijn reis voortzetten. Ook onder de gemeente Terneuzen is mond-en klau wzeer geconstateerd. Kookt uw melk vóór het gebruik, indien u dit nog niet tot gewoonte hebt ge maakt. Te Breskens is een gezin onwel geworden, vermoedelijk tengevolge van het eten van hoofdkaas (postekop zeggen we hier. Misschien weet dhr. Galie de afkomst Intusschen waren krampen en buikpijn van dien aard, dat dok tershulp geroepen werd en deze onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis te Oostburg noodig achtte van de vrouw en 3 kinderen van schipper de Feijter. Deze was zelf op de visch- vangst, doch moest eveneens om dezelfde reden naar huis keeren. Verhooging nurlron werkverschaffing, Van officieele zijde bereikt ons het bericht, dat Zijne Exc. den Minister van Sociale Zaken heeft goedgevonden, dat het basisuur loon in de werkverschaffing voor de landarbeidersgroep van 22 cent wordt verhoogd tot 23 cent. Deze verhooging wordt toege past met. ingang van Maandag"25 October. De vergoeding voor regenverlet blijf onveranderd. Bovenstaande maatregel is waar schijnlijk een gevolg van de klachten, die over de loonregeling in de werkverschaffing werden geuit en via de Katholieke en Christelijke arbeidersbonden bij den Minister van Sociale Zaken zijn ter oore gekomen. Blijkbaar is Z Exc. overtuigd geworden, dat de loonen voor dat soort werk te laag waren en heeft hij geadviseerd om op Tholen en sommige gewesten op Zuid B veland de loonen van 20 op 22 cent per uur te brengen en voor Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen van 22 op 23 cent. Het knfppersignaal. De AN.W.B. schrijft ons o.m. Juist nu de dagen korten, gaat het knippersignaal een steeds be langrijker rol in het verkeerspelen. En daarbij is het gebleken, dat tal van bestuurders van motor rijtuigen het signaal niet goed toepassen. Ofschoon het bekend is, dat men alleen een hoornsig naal mag geven, wanneer de vei ligheid van het verkeer dit eischt, wordt het feit, dat dezelfde bepa- Hr.g voor het knippersignaal geldt, door velen over het hoofd gezien. Het gevolg is, dat tal van auto bestuurders bij donker voor iedere zijstraat en voor ieder verv.oer- middel, dat zij willen inhalen of passeeren, even hun lichtbundels ontsteken. Op drukke wegen, vooral in de buitenwijken van de groote steden, is dit niet alleen erg hinderlijk voor het tegemoet komend verkeer, maar het levert daarbij mogelijkheid van verblin ding op, doordat het oog van de tegenliggers met korte tusschen- poozen telkens weer door een I krachtigen lichtbundel wordt ge troffen. De A N. W. B. vestigt in dit verband de aandacht op het motor en rijwielregiement, waarbij het verboden is gebruik te maken van een knippersignaal, anders dan wanneer de veiligheid 'van het verkeer zulks vordert. Provinciaal wegenfonds De begrooting van het Provin ciaal Wegenfonds voor de pro vincie Zeeland wijst voor 1938 eer. eindcijfer san van f553 300 en aan nadeelig saldo een som va {63500, P S. O d. W. S. Ged. Staten van Zeeland stellen aan de Prov. Staten voor de ver lies- en winstrekening van de Provinciale Stoombootdiensten op de Westerschelde vast te stellen in ontvang en uitgaaf op f 203 949, met 'n nadeelig slot van f 182 507. De lijn Vlissingen-Neuzen le verde een nadeelig exploitatie saldo op van f 7471, de lijn Neu zen—Hoedekenskerke een van f 67 504, de lijn Hansweert Walzoorden een van f 104.877, de autobusdienst Hansweert— station Kruiningen—Ierseke kostte de provincie f4096 en f20.000 is gereserveerd voor onderhoud. De dienst Vlissingen -Breskens leverde een voordeelig saldo op de exploitatie op van f 21.442. Op de lijn Vlissingen Breskens werden 314.515 passagiers ver voerd met f 157 366 opbrengst, overgezet werden 37.719 auto's met f39 543 opbrengst, het goe deren- en veevervoer bracht op f20 438 en het rijwielvervoer f 8262. Op de lijn VlissingenNeuzen zijn vervoerd 49 878 passagiers met f 73.877 opbrengst, overgezet zijn 605 auto's met f597 ont vangsten, aan goederen- en vee- vervoer is ontvangen f4183 en aan rijwielvervoer f 1842. Op de lijn Neuzen—Hoedekens kerke zijn vervoerd 73.532 passa giers met f45 184 ontvangsten; overgezet zijn 5 55 auto's met f 5099 ontvangsten aan goederen en veevervoer is ontvangen f 8780 en aan rijwielvervoer f2314. Op de lijn HansweertWal zoorden zijn vervoerd 72 979 pas sagiers met f 43.847 ontvangsten overgezet zijn 11.843 auto's met f 12 980 ontvangsten, aan goede ren- en veevervoer is ontvangen f 9948 en aan rijwielvervoer f2511. Geraamd worden de volgende nadeelige saldidienst Vlissingen- Breskens f29.769; dienst Vlis singen-Neuzen f16.410; dienst Neuzen-Hoedekenskerke f 63 365 dienst Hansweert Walzoorden f99.999, reserve schip Luctor et Emergo f 12.265; autobusdienst Hansweertstation Kruiningen Ierseke f 5000. Aan bijdrage van het rijk wordt geraamd f 168 319. De gasfabriek te Axel heeft, zooals bekend ook een onderbe- drijf te Neuzen. Dit laatste heeft dit jaar het 10-jarig bestaan. Afgeleverd werden te Axel 322 649, te Neuzen 251.554 en te Hulst 311.973 kub. meters gas. Het gem. electr. bedrijf te Sas van Gent heeft 739 aansluitingen, die 137.723 K.W.U. stroom af nemen. De Zandstraat neemt nog 10741 KWU. af van de P.E.Z M. Van de P.Z.E.M. zien we nog de volgende gemeenten in Z -VI. met meer dan 100.000 K.W.U. afname, n I. Neuzen 513 619, Hulst 222 972. Breskens 179.352, St. Jansteen 158 534, Axel 133 058, Koewacht 115 673, Clinge 110.337 en IJzendijke 107.432. Kloven, ontvellingen, schrammen en andere huidverwondingen ver zacht en geneest men snel met Doos 30 en 60 ct. De Arrondissements-Rechtbank te Middelburg deed de volgende uitspraken H. W., 55 j., landbouwer te Axel, wegens mishandeling f75 boete of 25 dagen hechtenis. J. v. B., 28 j., colporteur te Bergen op Zoom, gedetineerd, wegens oplichting, te St. Jansteen, 1 jaar gevang, met aftrek van het voorarrest. A. B., 34 j., inspecteur Nat. Verzekeringsbank te Rotterdam, gedetineerd, wegens alsvoren, 2 jaar gevang, met aftrek van het voorarrest. Ksmer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen. (Ontleend aan het jaarverslag 1936). In verband met het in ons vorig nummer voorkomend artikel over het nut van onderwijs, willen we hier ook nog wijzen op de verschillende inrichtingen van onderwijs, die in Zeeuwsch-Vlaan deren bestaan Twee Hoogere Burgerscholen, n l- te Neuzen en te Oostburg, in 1936 met resp. 76 en 167 leerlingen. Vier scholen voor uitgebreid lager onderwijs (Mulo) te Neuzen een christelijke, openbare en Roomsche en te Hulst ook een Roomsche voor meisjes. Te Hulst nog een R-K. Mid delbare Handelsdagschool. Dan zijn er 3 lagere landbouw- winterscholen, n 1. te Axel, Hulst en Schoondijke, plus landbouw- huishoudcursussen te Neuzen, Oostburg, Schoondijke en Zuid dorpe. (Waarom die er niet in Axel is, is ons een raadsel het is broodnoodig). Te Axel en Oostburg is ook een tuinbouwcursus. Ambachtsscholen heeft men er een te Hulst, Neuzen en Oost- burg, met resp. in 1936 86, 143 en 102 leerlingen. Hier zijn ook avondscholen aan verbonden. Eigenaardig, dat het verslag niet noemt de Avondvakteekenschool te Axel. Te Sluis is een pensionnaat „St. Joseph" genaamd, met 450 leerlingen. En ten slotte hebben Neuzen en Breskens een binnenvaart- school en een visscherij-binnen- vaartschool met 165 en 72 leer lingen. Overheidsbedrijven. In het ver slag worden nog genoemd 2 gem, gasfabrieken te Axel en Hulst, 1 gem. electr. bedrijf te Sas van Gent en dat der P. Z. E, Mij. in Z. Vlaanderen. De Z L M. Aangaande de vergadering van het Hoofdbestuur op 16 Oct. te Goes gehouden zij ter nadere aanvulling nog het volgende ge meld Denaturatieregeling aardappe len, oogst 1937. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de denaturatieregeling voor aardap pelen van den oogst 1937, waar in de navolgende belangrijke wij zigingen, vergeleken met 1936, zijn aangebracht le. de minimumhoeveelheid, die gedenatureerd kan worden zonder dat kosten van toezicht zullen worden berekend voor de aardappeltelers is verhoogd van 750 tot 2500 K.G. Bij denatura- tie van kleinere hoeveelheden worden aan den aanvrager de werkelijke kosten van toezicht in rekening gebracht. Vooral voor kleinere telers is deze regeling bezwaarlijk, temeer daar gedena tureerde aardappelen minder houdbaar zijn. 2e. de minimummaat is ver hoogd van 35 m.M. tot 40 m.M. hetgeen beteekent, dat de dena- turatievergoeding in wezen lager wordt. Vooral voor de aardap pelsoorten met naar verhouding kleine aardappelen (Zeeuwsche Blauwe en Zeeuwsche Bonte) is dit een belangrijke achteruitgang. 3e. Voor elke aanvrage op uit te oefenen denaturatie wordt een bedrag van f1 ingehouden. 4e. De einddatum, waarop denaturatie kan worden aange vraagd, is vervroegd van 15 luli tot 23 Juni. Het Dagelijksch Bestuur sprak zijn ontstemming uit over deze verslechteringen in de aardappel- denaturatieregeling 1937, tegen over die van 1936, waarvan vooral de kleine verbouwers de nadeelen ondervinden en over de omstan digheid, dat deze nieuwe regeling zonder voorafgaand overleg met de 3 centrale landbouworganisa ties is vastgesteld. Besloten werd het Landbouw- Comité te verzoeken met klem bij de regeering er op aan te dringen om de oude regeling, welke voor 1936 heeft gegolden, weer in te stellen en tevens de denaturatievergoeding voor de betere soorten consumptie-aard appelen op een vroeger tijdstip, b.v op 1 November te doen in gaan.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2