Geldbelegging! J. C. VAN LUIJK. XXun en glashelder 60 ton Lessinische macadam 1-3 Halfwollen en gestikte DEKENS. Zijden gestikte DEKENS, Buitenland. KEN UW LAND Bekendmakingen. Steun aan kleine boeren. Advertention. Polder Beoosten- en Bewestenblij. 60 ton Lessinische macadam 2-4. Dames, deuking op zekeren Q Aanvan kelijk ontkende hy, doch toen de politie by een huiszoeking een stuk van een weekbiad vond, dat precies pa3te bij het reeds gevonden gedeelte, viel de aan gehoudene door de mand. Het verdere onderzoek leidde tol de arrestatie van drie andere personen. Mishandeling van pluimvee. Meermalen was reeds aanmer king gemaakt op het vervoeren van ganzen met gebonden pooten en vleugels naar Purmerend. Thans heeft de inspectiedienst van de vereeniging tot bescher ming van dieren den eigenaars en expediteurs, welke ganzen naar de markt te Purmerend vervoeren, meegedeeld, dat de dieren moeten aangevoerd wor den in kisten of mauden, waarin de dieren voldoende ruimte heb ben om te kunnen zitten of staan. Wordt hieraan niet voldaan, dan wordt proces-verbaal opgemaakt. Woensdagmiddag is de 28 jarige schipper Venema te Ou- derdendam, die zich per fiets naar Groningen begaf door een auto gegrepen en op slag gedood. Het ongeluk geschiedde op het oogen- blik, dat de auto een voor hem rydenden bietenwagen passeerde. Op de hoeve van den land bouwer Voorbraak, naby Roozen- daal is een kalf ter wereld ge komen met zes pooten, negen speentjes en twee staarten. Het dier is overigens springlevend en even dartel als andere. Rijwielen verbrand. Dondermiddag brak een felle brand uit in een rijwielzaak, ge vestigd aan het Van Oldenbarne- veldtplein te Amsterdam. De brandweer slaagde er in korten tyd in, den brand meester te worden, doch er was toen reeds groote schade aangericht. De banden waren ronddom de velgen weggebrand en van de zadels restten nog slechts de veeren en metalen onderstellen. Lak en moffel waren van de rij wielen afgebladerd en het was een treurige puinhoop van bijna tweehonderd rijwielen. Moordaanslag Gisteravond verspreidde zich te Breda het gerucht, dat in het Liesbosch onder Princenhage een dubbele moordaanslag gepleegd was. Bij navraag bleek, dat midden in het Liesbosch een onbekende van dichtbij een schot hagel heeft gelost op een jonge man, die zijn meisje een eind- weegs huiswaarts had begeleid. De jongeman werd ernstig in de liesstreek getroflen, terwyl het meisje hagel kreeg in den rech terarm, de rechterzij en het rechterdybeen. Van de dader geen spoor. Gistermorgen is het vier jarig dochtertje van de familie v. d. M. te Kerkdriel in een ketel kokend water gevallen. Haar toestand is zorgwekkend. Vannacht te ongeveer drie uur z\jn op den Muiderstraatweg nabij de Merwedebrug te Am sterdam tengevolge van den mist twee auto's tegen elkaar gebotst. Een van de wagens, die uit de richting Amsterdam kwam, werd van den dyk geslingerd en is in geraakt. De andere auto werd aan de voorzijde ernstig bescha digd. De inzittenden van beide wa gens bleven ongedeerd. De wa gens zyn in beslag genomen. William Lowe is een En- gelsche huisknecht en Olina 01- sen is een Noorsche keukenmeid. Beiden waren, de één 29, de ander 17 jaar, in dienst van een rijke dame uit New York, Julia Foster. Bij het overlijden van mevr. Foster bleek, dat zij haar geheele vermogen bad nagelaten aan de beide bedienden, met voorbijgang van de naaste famile. De erfenis was stevig, o.a. een buiten met prachtig park aan het Tuxedo-meer. De knecht en de keukenprinses, die door hun jarenlange trouwe zorgen en ddnjqt Crackfree door en door/ diensten deze stoffelijke waar doering misschien wel ten volle verdiend badden, betrokken hun buiten. Maar zij badden 'gerekend buiten de deftige buren in Tuxe do Park, die hun het leven zoo zuur maakten dat zij uit hun paradjjs vordreven werden. Maar hun aanspraken gaven zij daarom geenszins prjjs. Misschien zullen zy op den duur hun recht op de erfenis zelfs niet kunnen handhaveD de familie is n.l. een proces be gonnen. Te Melbourne, de hoofdstad van den Australischen staat Vic toria is in hevige mate kinder verlamming uitgebroken. Reeds zon 42 personen aan de epidemie bezweken. Ten gevolge van den mist is by Spilsby (Lincolnshire) een militair vliegtuig verongelukt. De drie inzittenden zijn om het leven gekomen. Ten gevolge van wolkbreu ken is een groot deel van Grie kenland overstroomd. De hevige onweersbuien, die den laatsten tijd zijn voorgekomen, hebben talrijken menschen het leven ge kost. Op den Peloponnesos vielen acht dooden. Ook Kreta heeft zijn deel gekregende schade die daar is aangericht is enorm. By Siah Pisjen in Iran Perzië) is een autobus in een ravyn gestort. Van de 37 in zittenden zyn 21 om het leven gekomen, terwijl de overige 16 ernstige verwondingen opliepen. Amerikaansche vlieger neergestort. Uit Salt Lake City (Am wordt gemeld, dat daar een vliegtuig met 19 inzitteudeu reeds 12 uur over tijd is. Men vreest, dat het toestel in den mist in bet naburige gebergte is neergestort, met 1,6 passagiers, waaronder vier vrou- wenendrie leden der bemanning. De Spaansche burgeroorlog. Tegen alle verwachtingen in is de nietinmengingscommissie er toch in geslaagd een belangrijken stap voorwaarts te doen op den weg naar een overeenkomst in zake de vrijwilligerskwestie. Duitschland en ltanë hebben hun eisch, dat allereerst de rechten den oorlogvoerenden aan de beide partijen in Spanje moeten worden toegekend, laten varen. Daarop werd men het eens over het zenden van een comité naar Spanje, dat zal moeten vaststellen, hoeveel vrijwilligers aan de ver schillende fronten vechten. Dit comité moet daarover dan rapport uitbrengen aan de riet-inmen- gingscommissie, opdat deze dan besluiten kan nemen inzake de methode van terugtrekking, ln- tusschen zal met den aanvang der terugtrekking niet worden gewacht, tot het comité rapport heeft uitgebracht. Men wil zoo spoedig mogelijk beiden Spaan- sche partijen althans, van een dein percentage der buitenland- sche vrijwilligers zien te ontlasten. De groote vraag is nu, wat de Jraktijk gaat opleveren. De plot selinge toeschietelijkheid van Duitschland en Italië komt ietwat verdacht voor. Zoo wijst de Londensche correspondent van de N- R. Crt. er op, dat er naar alle waarschijnlijkheid een zeer lange periode zal moeten verstrijken, voordat men aan de werkelijke terugtrekking toe kan zijn. En zeker hebben Rome en Berlijn zich hiervan goed reken schap gegeven. Zij hebben geen enkele reden hun hoop op een overwinning van Franco op te geven. Zij meenen dat zij' den tijd op hun hand hebben en zij zouden derhalve alle reden hebben te besluiten, dat zij door zich niet inschikkelijk te toonen en zoodoende een eventuëele open stelling van de Spaansch-Fransche grens te voorkomen, hun eigen zaak het beste kunnen dienen. Rome en Berlijn hebben zich door hun verzet van de laatste drie maanden al zooveel maanden uitstel verworven, dat er grond is voor de veronderstelling, dat zij hopen door het opgeven van het verzet nog meer tijd te winnen In de mijn Nordstern te Oelsenkirchen-Horst zijn tenge volge van een mijngasoptploffing zeven arbeiders om het leven gekomen. Twee werden licht gewond. De ontploffing is waar schijnlijk veroorzaakt door een fout van een electricien, die aan de lichtleiding werkte. Op een verkeersweg bij Whipton in Exeter is een paard, dat uit een wei ontsnapt en op hol geslagen was, op een auto terecht gekomen. Het dier had klaarblijkelijk gesteigerd toen het den auto voor zich zag en kwam met volle kracht neer op het dak van den auto, waar het doorheen ging. Een 36-jarige gehuwde vrouw in den auto was op slag dood, een andere dame werd ernstig gewond, haar man, die aan het stuur zat kreeg een gat in zijn hoofd, en de vierde in zittende kreeg een zenuwtoeval. Het gezelschap in den auto keerde terug van een vacan'ie- uitstapje. De man van de vrouw, die gedood werd, zat in een vol genden auto. Op het hoofdkwartier van het Leger des Heils is vernomen, dat het orgaan van deze beweging „de Strijdkreet" door de Duitsche autoriteiten is verboden. Dit jaar mag het blad in Duitschland niet meer verschijnen. (door J. Blankert, R'dam.) We laten nu nog enkele woor den volgen, waaraan men eigenlijk geen houvast heeft, wat afkomst betreft, zooals dat b.v. ook met ons woordje fiets het geval is. Zoo o.a. reeduif. Zie hiervoor het Fransche raie, d.i. scheiding (in 't haar), reekam, kam om het haar te (reeën) scheiden, ordenen. Zoo zegt men nog ik zai 't wel reeën (in orde maken, klaar spelen). Zeilree klaar, gereed om te zeilen. Dr. Galle vond in een Vlaamsch boek over metselkunst het woord „reeleger", dat is een blok steen, waarin een spleet is, om daardoor dim steen gemakkelijker te kunnen splijten, Resteel (paardenruif). Fransch ratelier (ruif, geweerrek, pijpenrek, valsch gebit), vgl. rateau (hark). Alles hetzelfde ideelatten of of stokjes naast elkaar. Vgl. ook rasterwerk en afrasteren. Rigelet (liniaal), Fr. règle. Basse (dekzeil voor spoorwagens, huif en lederen koker om de paardentuigen te beschermen); Fr. bache. Muutten (ruien); Latijn mutare, Fr muer (lett. veranderen) Kattievig (zie kelijk); Lat. cativus, ital. cattivo, Fr. chétif (bet. ellendig, armelijk). Poke (buik van koe of paard); Fr. poche (zak). Bij de poke is het dierenlichaam min of meer uitgezakt. Pense (koeie-of paar- denmaag ook voorlijf, denk maar aan: 'k za je op je ptnse geven), Fr. panse. Pesse (vgl. gaaipesse, paal); Fr. perche. Revelje (een revelje van een wuuf)oud Fr. revel (lastige vrouw). Piene ('t is de piene, de moeite nie wert) Fr. peine. Kantenier (wegwerker) Fr. cantonnier. Lamoen (dissel boom met 2 armen); Fr. Limon. Fiesteren, een fiestertje oud-Fr. fistre is klein beetje. Einse (heng sel)Fr. anse. Faalje of talie (een mantel met kap gewestelijk sluier); Fr. voile. Nog in: Ik zal je op je faalje geven. Ie ei op z'n faalje hat. Je begrijpt, geachte lezer(es), we lachten wel eens bij die woor den, maar ik wilde, dat je het verhelderde gezicht van Dr. Qaile had kunnen zien, als hij zoo'n vondst mededeelde. Koeijeneeren (vaak onverdiend, slecht behandelen van coïonner Fr.); coïon is lafaard. Beiers (klapbessen in Holl.) Ik wilde dit zoo verklaren beiers is een verbastering van beiaards, want ze hangen als klokjes in een klokkentoren. „Nee, vriend, zei flhr. Galle dat komt van baie (Fr.) bes". Hij weet het natuurlijk beter. Stove (voor ka chel, Vlaamsch. Het Eng. stove is kachel. Jannievers (aalbessen in Holl.)zwarte jenievers worden immers op jenever gezet? Je never is in 't. Fr. genièvre en Schiedam (Skidam)Konte- scherpe (voorheen bij Ko de Poo- terl); Fr. contre-escarpe. Escarp is de glooiing van de buiten gracht; escarpé is steilescarpe- ment is steile kant (niet van 't Klein Kreekje hoor, Slijpjein 't algemeen. Contre is tegen, vgl. het Lat. pro en contra (voor en tegen) en zij (nooit hij natuurlijk) is altijd in de kontermiene (con- tre-mine), d.i, heeft altijd watte gen, (mine is gelaat), en contre fort (konterfoor) in uw schoenen. Een contre-escarpe is de tegen- voorwal, het tegenbolwerk, de uiterste giachtmuur, de schuine vlakte of helling van de gracht eener vesting naar het veld toe, de buitenwerken, de bedekte weg in het glacis (van 't mid. Latijn glatia (vlakte) en het Duitsche glatt (glad), veldborstwering, de zachte en effen helling of glooiïng, die van de kruin des bedekten wegs begint en in het veld uit loopt. Antwoord aan Jan Pikkevé volgt. (Wordt vervolgd.) F i 1 m n i e u w s. De Centrum-bioscoop alhier geeft dezen keer voor a s. Zaterdag en Maandag als hoofdnummer eens een carnavals-kiek in Weenen. Men kan zich voorstellen, dat hier vermakelijke tooneelen en luimige kwinkslagen zullen te zien en te hooren zijn. Het is te verwachten, dat de zaal zoo nu en dan zal daveren en schateren over de vroolijke gebeurtenissen, die daar in voorkomen. Het is weer eens iets anders dan het genre, waarmede de film avond begint: Een Egyptische Idylle, die aanvangt met een ge heimzinnig duel tusschen twee vijanden, die later de beste vrien den worden. Als men weet, dat hier Caïro en Athene de steden zijn, waarin gehandeld wordt, kan men zich voorstellen, dat hier weer veel pracht aan natuur- en Oostersche steden-schoon zal worden vertoond. Men zie advertentie en bespreekt zij t plaats ook voor de groole gebeurtenis te Middelburg, Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat kleine boeren, die in aanmerking willen komen voor steunverlee- ning volgens de door de Ministers van Sociale en Economische Zaken vastgestelde regeling, vervat in het schrijven van 24 September 1937, No. 200 1209,atd. W. enS., zich daartoe kunnen aanmelden ter gemeente-secretarie, afd. werk- loozenzorg, alwaar nadere inlich tingen kunnen worden verkregen. Aanrnelriimg moet geschieden vóór 1 November a s. Axel, 18 October 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. In plaats van kaarten: Ondertrouwd A. GERRETSEN—BOM Dr. D. DORREPAAL. Huwelijksvoltrekking 3 No vember, ongeveer half drie, in de N. H. Kerk te AxpI, door den Wel- eerw. Heer Ds. P. van Oeveren. Axel 20 October 1937. N euzen Geen ontvangdag. Het Bpstuur van den polder BEOOSTEN- EN REWFSTFN- BLIJ vraagt prijsepgaaf voor de levering van e n Levering over de weegbrug op nader aan te duiden plaatsen in den polder (weegloon voor den polder). Biljpften in te leveren 80 Octo ber 1937, 's middags 13 uur in het Hotel De Lozanne te Axel. Het Bestuur voornoemd, P. J. J VAEL, Dijkgraaf. W. A. DEN BOGGENDE, Ontvanger-giiffier. Wie wil een nieuwe WONING overnemen voor geldbelegging tegen zeer lagen prijs (in de gemeente Axel). Spoed s.v.p. Adies: Bureau v. d. blad. welke hun haar op een z g* „rolletje" dragen, kunnen dit zeer voordeelig steeds door ons laten verzorgen. Aanbevelend, S J. L. ORTELEE, Dames- en Heerenkapper, Prins Hendrikstraat 9, AXEL. LI gegarandeerd 100 procent WOL. Qroote maten 190 X 230. aan scherp concurreerende prijken. Kleine advertentiën. B. z. a. een net»!! Dagdienst- boae, een Werkvrouw en eea prima Verstel naaister Int. bur. van dit btad. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor alle huiaslaohtingen. J. BOULEMAN, S;ngclW8g 45, De prachteigenschap van Edel Stijfsel „Crackfree". Daardoor geschikt voor de geheele wasch. Blijft dun. Dus ook voor WOL, TRICOTAGE. ZIJDE, KUNSTZIJDE en allestof- fen die koud gewasschen worden. FABRIKAAT: N.V. „ONDER ONS", DE KRIM (O.) Maakt alle stoffen als nieuw E N

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 4