Axelsche Courant. wat een pijn! AKKERTJES Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 58. Vrijdag 22 October 1937 Landbouw. Prettig scheren! Gemengd Meuws. Zeeuwsche schoonheid! Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Drukker-Uitgever J. C. VINK Axel. rLVeede irïlad. Zeeuwsche bronwgerst. Zooals bekend, is onlangs te Wageningen een tentoonstelling gehouden vanwege het Nationaal Comité voor Brouwgerst, die veel succes had en waar een inwoner uit Hulst de hoofdprijs behaalde. Thans wordt nog gemeld, dat de Nederlandsche biouwerijen alle binnenlandsche inzendingen tegen een zeer aannemelijken prijs ge kocht hebben, terwijl deze brou werijen zich nog bereid verklaar den nog verdere partijen van minstens dertig ton via de land- bouwmaatschappijen aan te koo- pen. De pogingen, welke het Nat Comité voor Brouwgerst in de laatste jaren aangewend heeft om te komen tot een voor Nederland belangrijke cultuur van brouw gerst, zijn dus wel met succes bekroond. Brouwgerst was ten onzent voorheen een zoo verwaar loosd landbouwproduct, dat velen zelfs meenden, dat de Nederland sche gerst voor bierbereiding ongeschikt was. De kleinere bedrijven ten onzent en ook de Belgische brouwerijen waren evenwel reeds langer een andere meening toegedaan. Zoo werd reeds geruimen tijd gerst voor Belgische bedrijven geteeld in Z.-Vl. Dat het Nationaal Comité zich zoo krachtdadig voor de propa ganda van de Nederlandsche teelt heeft gespannen, wordt duidelijk als men weet dat landen als Engeland en Denemarken, met overeenkomstige groeivoorwaar- den als in Nederland, reeds lang op groote schaal brouwgerst produceeren, welke nog steeds verbeterd wordt, in kwaliteit en opbrengst door selectie. In Nederland is deze teeltver betering sedert 1928 ter hand genomen. Vroeger bezat ons land geen ras dat zoowel voor de brouwerij als voor den landbouw geschikt was. Thans, nu de landbouwmaatschappijen de zaak ter hand genomen hebben, is al veel verbeterd, terwijl bovendien veel bereikt wordt door het com bineeren van verschillende par tijen. Het zal ongetwijfeld niet lang meer duren, of de Neder landsche brouwgerst en in 't bij zonder de Zeeuwsche zal de ver gelijking met Zweedsche, Engel- sche en Deensche gerst prachtig kunnen doorstaan en zelfs veel beter zijn dan de Poolsche en Czechische. een ooggetuige het volgende verklaard Drie vliegtuigen stegen op de reede van Bauda op en vlogen af in formatie. Men maakte een linksche bocht. De T 1, welke het meest links vloog, heeft, ten einde in formatie te blijven, hoogstwaarscbynlyk hierbij te veel vaart verminderdzoodat het toestel afgleed en in zee stortte. Onmiddellijk daarna zonk de T l weg. De andere vliegtuigen daalden toen. Een sergeant-vlieger van een dier vliegtuigen dook naar de T-l, ten einde een poging te doen om de deur van het vliegtuig te openen. Hij geraakte echter door te lang onder water te bljjven, bewusteloos. De T-l heeft by den val de wateroppervlakte geraakt met een snelheid van circa 200 K M per uur, zoodai de inzittenden direct door den schok gedood moeten zijn. De ramp geschiedde dicht onder den wal, zoodat het ge heele verloop voor ooggetuigen goed zichtbaar is geweest. Het voorschip van de T-l is totaal verpletterd, zoodat van het stof felijk overschot van den heer Van Haften niets is gevonden. Ook de lijken der andere slacht offers waren verschrikkelijk ver minkt. Aueta teekent hierbij aftn, dat het officiëale rapport eerst later beschikbaar zal zijn, zoodat bovenstaande gegevens louter den indruk weergeven van oog getuigen. Drie arbeiders uit Wartena werkzaam bij de werkverschaf- fi g keerden per roeiboot naar hun woning. Zij lieten zich aleepen door een motorboot. Plotseling kwam de roeiboot dwars te liggen, waarna het bootjo omsloeg en alle drie inzittenden te water geraakten. Een van hen slaag de erin zwemmende den kant te bereiken, de beide anderen, resp. 35 en 40 jaar oud, die niet kon den zwemmen, verdronken. Beide omgekomenen waren gehuwd en hadden 2 en 6 kin deren. Da 69-jarige J. Raadgever die Woensdag in de Aert van Nesstraat te Rotterdam onder een auto is geraakt, ia met ge broken been naar het zieken huis gebracht, waar hij in den loop van den dag is overleden. Toen de landbouwer W. te Hoeven Maandagmorgen in de weide kwam voed hij daar een van zijn beste koeien dood in de weide liggen. Thans is, na deskundig onderzoek, komen vast te staan, dat de koe moet zijn overleden door het eten van bietenloof, hetwelk vergiftigende bestanddeelen bevatte. wonden aan handen en knieën en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Te Nieuwe Niedorp is een ernstig motoifi^tsongelukgebeurd waarvan de heer Jansen uit Alk maar het slachtoffer is geworden. Hjj reed tegen een ijzeren draad welke een jongen, die wel meer dolle streken uithaalt, over den weg had gespannen. De draad verwarde zich om het motorrij wiel, waardoor de berijder tegen den grond viel en zeer ernstig werd gewond. Te Groningen gingen drie straatbengels in een onbeheerden auto zitten en maakten die op gang. Ze wisten echter niet te stoppen, zoodat 2 hunner eruit sprongen. Met 40 K.M. snelheid reed men een draaiorgel aan stuk ken en vervolgens de voorgevel van een woning, waar de auto bleef staan. Hier kon de zgn. chauffeur ook uitstappen, doch werd onmiddellijk gegrepen en naar 't politiebureau gebracht. Het is zoo buitengewoon goed na het scheren Witte Purol te gebruiken, dan schiijnt de huid niet na en wordt gaaf en geschikt om U eiken dag opnieuw met genoegen te kunnen scheren. botsing gekomen met een goe derentrein. Bij den geweldigen schok kantelden de twee loco- moiieven van den sneltrein, ter wijl de wagons uit de rails liepen. Een der passagiers werd gewond en een spoorwegarbeider, die zich op den goederentrein be vond, gedood Het is aan de tegenwoordi heid van geest der machinisten te danken, dat de botsing niet harder aankwam en ongetwijfeld meer slachtoffers zou geëiseht hebben. De oorzaak van het ongeluk is gelegen in een verkeerden wisselstand. Gemeld wordt, dat op de Westkust van het Wrangel- eiland het volledige lijk van een mammoeth is gevonden, dat naar schatting 20 000 jaar in het ijs bewaard is gebleven. Daar dit het eerste mammoeth-lfchaam is, dat geheel volledig werd aange troffen, is de vondst van groote beteekenis voor de wetenschap. De academie van Wetenschap pen is voornemens een expeditie te organiseeren om het dier naar Moskou over te brengen. Het lichaam is bjjoa zes meter lang De baren meten circa 1 40 M het vleesch op den rug is rood achtig, aan de flanken wit getint. AKKER.CACHETS Vervloekte lantaarns. Dins dagavond liep de 46-jarige H. A. K. met zijn drie kinderen te Eist, toen achter hem een auto kwam aanrijden. De bestuurder, die verblind werd coor een tegenligger, merkte het viertal niet op, met het gevolg, dat allen werden aangereden. De vader is met een zware schedelbreuk in hoogst ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Arnhem ver voerd. De kinderen zijn ter plaatse verbonden. Aangezien zij geen moeder meer hebben, zijn zy bij buren ondergebracht. Mond- en klanwzeer. Te Colijnsplaat hebben reeds 2 gevallen dezer ziekte een doo- delijken afloop gehad, en wel onder het vee van den landbouwer H. de L. Hrt communistische Tweede Kamerlid de heer Wijnkoop heeft de volgende vragen gesteld aan den Minister van Economische Zaken ls het de regeering bekend, dat door het heerschend mond- en klauwzeer, waardoor wel een vierde deel van den Nederland- schen veestapel is aangetast, vooral vele financiëel niet draag krachtige boeren met ondergang worden bedreigd Zoo ja, wat is de regeering dan van plan te doen, bijv. door een geldelijke toelage voor het door de ziekte getroffen deel der werkende boeren, tot directe ondersteuning in dezen De ramp van de T 1. Omtrent de toedracht van bet ongeluk mot dit vliegtuig hooft Te Overschie werd dezer dagen mevr. M. op den ryksweg aangevallen door een onbekend gebleven man, die haar haar bandtascbje wilde ontrooven. Mevr. M wist zich echter zoo danig te weren, dat de aanrander de vlucht moeet nemen. By onderzoek door de politie moet gebleken zijn, dat de aan rander van mevr. M. haar eigen zoon was, die geld opeischte Hy had zich in het donker onher kenbaar gemaakt. Te Vreeswijk klom de 12- jarige J. de R. in een der-palen der electrische leiding. Hy raakte met zyn voeten de leiding, waar door een stroom van 10 000 volt ging. Een voorbijganger hoorde zijn gekerm en haalde hulp. Beide beenen van den jongen bleken verbrand te zyn. Het slachtoffer is naar hot ziekenhuis overge bracht, waar beide beenen ge amputeerd zijn. Een 16 jarige bakkersjongen te Arnhem kwam op het nood lottige denkbeeld den oven met petroleum aan te maken en schonk een hoeveelheid petro leum op bet in den nog gloeien- den oven aanwezige hout. Het gevolg was dat een ontploffing ontstond en een groote vlam uit de geopende ovendeur sloeg. De jongen bekwam deerlyke brand- Ontrouwe bediende. Een ge wezen bediende van de Rotter- damsche Bank Vereeniging te Rotterdam, een zekere P., is gearresteerd, als verdacht van fraudes, die hij ten nadeele van de bank zou hebben gepleegd sedert 1927. Hy had reeds vroeger gestolen en naar hy zeide om zyn moeder een arme weduwe— te helpen, doch had dit geld weer aange zuiverd, zoodat geen aangifte werd gedaan. Dezer dagen bleek, dat hy later weer geknoeid had in de boeken om zich zelt te bevoordeelen en dat het tekort duizenden beliep er is nu wel aangifte van gedaan. Een meevaller. In het dorpje Wüstewaltersdorf in Sile- z beet een werklooze, die zijn honger met een gerookten bok king wilde stillen, plotseling op iets hards. In den buik van den bokking zat.... glas. De man was, hetgeen te begrypen valt, erg uit zijn humeur. Wie eet er nu ook graag bokking met glassplinters? Hy ging naar den winkelier, waar de visch vandaan kwam. De politie kwam er by te pas en een scheikun dige en later zelts een goudsmid, want langzamerhaud werd het stukje glas voor heel wat anders gehouden„Het was een dia mant". Hoe de edelsteen in den bokking is terechtgekomen, zal wel een raadsel blijven. „Eet meer visch; wie weet, of er geen diamant in is". De sneltrein Parjjs—Rome is op het station van Areola in Een lngnbere autorit. Een 18-jarig jongmensch, Paul Nathaniel Dwyer, is naar uit New York wordt gemeld in New-Jersey gearresteerd wegens moord op twee personen, ge pleegd met een koelbloedige brutaliteit, welke haar weerga nauwelijks vindt. Op een stuk land dicht bij North Arlington, vonden twee politieagenten een gloednieuwen wagen staan, hetgeen hun ver dacht voorkwam. Er zat een slordig gekleede jongeman in de auto te slapen, die den indruk wekte, dat bij de auto gestolen had. Op het bureau werd de jongeman gefouilleerdmen vond geld en juweelen en be sloot toen, ook de auto nog eens te onderzoekenOnder wat kleedjes en koffertjes op de achterbank lag het lijk van een oude vrouw. Op het bureau, zei Dwyer koeltjes „Ik kan het jullie nu wel vertellen; in den koffer achterin ligt een man dien heb ik ook gedood". Dwyer heeft toen verteld, dat de twee dooden dr. Littlefield en zijn vrouw uit South Paris (Maine) waren, beiden 64 jaar oud. Hij had den dokter ge wurgd, nadat deze een beleedi- geude opmerking had gemaakt over een vriend. Hy had daar op het lyk in dr. Littlefield's eigen auto geborgen en was er mee naar South Paris gereden, waar hy mevrouw te spreken vroeg. Hy vertelde haar, dat haar man twee menschen had overreden en was gevlucht. Hy wist haar over te halen met hem mee te gaan. Dwyer reed twee dagen met de ongelukkige vrouw rond toen kreeg zy argwaan en gaf daar uiting aan. Om haar tot zwijgen te brengen, wurgde by ook haar, na 250 dollar uit haar handtascbje te hebben ge stolen. Nog een ontroering. Naar thans bekend is, hebben drie mannen op 25 September een 72-jarigen fabrikant, Charles Ross genaamd, te Chicago ont voerd. Zy eischten voor zyn vrijlating een losprijs van 50 000 dollar, welk bedrag reeds den achtsten October is betaald, zon der dat Ross tot zyn verwanten is teruggekeerd. Men vreest, dat Robs reeds dood is. In den vollen tuin van kleuren in den gaard van Zeeland's pracht, daar pronkt reeds door vele eeuwen, de aloude kleederdracht. Vele hondertallen jaren bleef de Zeeuw die dracht getrouw Zij was 't erfdeel zijner vad'ren, 't erfgoed dat hij dragen zou. 't Was de trots der stoere mannen, zoo der vrouw als eerste jeugd— 't Was het kenmerk van hun welvaart, van hun nationale deugd 't Was een kostbaar eereteeken en den Zeeuw een erfpand, dat zijn voorgeslacht bewaarde voor de trouw aan 't Z'wsche land. In dit land, waar grijze oudheid wordt bewaard als kostbaar goed, waar men steeds met stugge vastheid het verleen herleven doet, waar de kerkspits van het dorpje eeuwenlang ten hemel wijst, waar uit 't troebele verleden zooveel pracht en schoons verrijst; in dit land, waar 't landelijk leven zoo bijzonder wordt geleefd ieder deeltje van „Mooi Zeeland" eigen taal en kleeding heeft daar dreigt thans het kleed der Zeeuwen, 't kleed dat iedereen behaagt, plaats te maken voor een pakje dat Jan-Piet-ja-ieder draagt. d'Oude stemme der traditie wordt het zwijgen opgelegd, „'tHou en trouw" aan de provincie wordt het leven opgezegd. 'tKanten mutsje (hoe teervrouwlijk) wordt vervangen, ja waardoor... 'k geloof een soort van kamerpotje, opgehangen aan één oor. 't Burgerrokje wordt gedragen op den teen of tot de knie want, thans luistert men gewillig naar de „Mode de Paris". Nu nog slechts geverfde lippen en dan nog een pagekop Boerenjongens met een zakdoek en een scheut parfuum er op. Neen laat mij maar verder zwijgen 't Is niet meer „'s lands wijs 's lands eer," maar toch wil ik wel eens weten, leeft de echte Zeeuw niet meer Ja zij leeft, het frissche meisje met de kuische witte kap en het zwart gelakte schoentje, dat zoo klikklakt, stap, stap, stap. Ja zij leeft de struische vrouwe, Zeeland's welvaart op 't gelaat, waarde kloeke mond wilskrachtig, lachend ingesneden staat. Ja hij leeft, de man of jongen, krachtig en wat grof gebeend, aan wien 't Zeeuwsch ccstuum fypeereMd, t eigen forsch cachet verleent, Ja zij leven al te zamen als een levend ornament. Van het eenig Zeeuwsche landschap I een onmisbaar element. Ja zij leven en ik groet hen als „de" vrucht van Zeeuwschen grond, want zty strooien Zeeuwsche schoonheid gratis in den vreemde rond l Zakenmenschen, eert die Zeeuwen doet het steeds en zegt het voort Want zij zijn de pit van 't volk, levend aan den Scheldeboord I t. TT. Bovenstaand gedicht is overge* nomen uit de „MiddelburgiclM Courant" van gisteren, Neem daar nu loch eens een paar 'AKKERTJES" voor en tot Uw ver bazing en welbehagen zal de pijn verdwijnen, want AKKER-CACHETS helpen uitstekend bij Rheumaliek, Rheumalische zenuwpijn, Lendenpijn Spit, Spierpijn, Gevalle Koude, enz. Nederlandsen Smaakloos ouwel-omhulsel. rodurt Ge proeft daardoor niets. Ze glijden zoo naar binnen. 12 st. 52 cl. Zakdoosje 20 ct. ro'gens recept van Apotheker Dumont *?E "AKKERTJE" komt de naam AKKER voor in "ruit"-vorm. Let hierop en weiger elke namaak I Een auto is geen speelgoed. Na het geval te Gronitjgen, is te Goes een dergelyke grap uit gehaald, n.l. dat een drietal snaken in een onbeheerde auto plaatsnamen en uit ryden gingen. De auto is te N. en St. Joosland in stukken teruggevonden. De twee 16-jarige knapen zijn van daar naar Goes geloopen en gedeeltelijk door do barmhartig heid van automobilisten meege nomen. Intusschen is juist hier door de politie op het spoor gekomen van deze baldadige apen van jongens, die hun straf niet zullen ontgaan.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 3