Kechtzaken. Gemengd Nieuws. Landbouw. Het N. V. V. Op het sociaal-economisch con gres van het Ned. Verbond van Vakverenigingen (N.V.V.) werd een conclusie aangenom en, waarin het bestuur van het N.V V. wordt opgedragen met alle wettige middelen te bevorderen, dat de maatregelen, genoemd in hetadres van het N.V.V. aan de regeering, zoo spoedig mogelijk tot uitvoering worden gebracht. Tevens wordt een dringend beroep gedaan op de hand- en hoofdarbeiders, door versterking van de moderne vakbeweging hun invloed te ver- grooten. Ook dringt men er bij de Reg. met klem op aan voor de werkverschaffing een loonpolitiek te voeren, waardoor aan de in de werkverschaffing werkende arbeiders in ieder geval een menschwaardig bestaan wordt gewaarborgd aan de ondersteunde werkloozen een duurtebijslag te verstrekken en den zgn. b-steun, alsmede den brandstoffenbijslag naar aanleiding van de prijsstijging der brand stoffen belangrijk te verhoogen. Tenslotte spreekt een aangeno men resolutie zich uit voor de 40 urige werkweek en voor het brengen van den arbeidstijd op 48 uren in die bedrijven, waarin deze langer is, als overgang naar verdere arbeidsverkorting. De Abraham Knyper- tentoonstelling. In tegenwoordigheid van dr. H Colijn is in het rijksmuseum te Amsterdam een dr. Abraham Kuyper-tentoonstelling geopend. ten enorme verscheidenheid van souvenirs en documenten, die deze tentoonstelling rijk is, is voornamelijk bijeengebracht door prof. dr. H. H. Kuyper en mej. J. H. Kuyper. De indeeling is overzichtelijk en naar tijdvakken geschied Men ziet o.a. in de vitrine de doopjurk, de proffessorale tabbaard en het ministercostuum van den grooten Nederlander tentoongesteld. Eerste Kamer-lld. Prof. dr. R. H. Woltjer (a.r.) die door het centraal stembureau benoemd is verklaard tot lid van de Eerste Kamer, heeft deze be noeming aangenomen. Prinses .Juliana en Prins Bernhard terng. Gistermorgen om kwart vóór 8 zijn Prinses Juliana en Prins Bern hard per D-trein uit Duitschland, waar zij eenige weken hebben vertoefd, te Apeldoorn aangeko men. De Koningin was op het perron aanwezig om hen te be groeten. Het gezelschap is per auto naar Het Loo gr reden. Wachtmeesters 1ste klasse. De minister van defensie heeft bepaald, dat het Kon. besluit, waarbij o.m. de rangen van ser geant (wachtmeester, fourier) der lste klasse weder worden in gesteld, in werking zal treden den lsten November. In verband hiermede worden alle sergeanten, wachtmeesters en fouriers, wier namen voorkomen op de candidatenlijsten voor ser geant-majoor en in rang gelijk staanden in alle wapens tot dien titel verheven van lste klasse. Januari 1938 in gereedheid te brengen Rapport; c. dit Rapport terstond ter kennis te brengen van het Hoofd bestuur, de Centrales en Afdee- lingen en tenslotte uiterlijk een maand na verzending van het Rapport wordt dan een Algemeene Vergadering gehouden, waarin voormeld Rapport met de bege leidende voorstellen behandeld zullen worden, tezamen met even tuele door de Centrales en Af- deelingen uiterlijk één week vóór de Vergadering in te dienen amen dementen of gewijzigde voorstel len. Voorts zijn ten grondslag der in deze motie genoemde stellingen de volgende 4 bepalingen geldend, welke zijn ontworpen door oud minister Van Lidt de Jeude, die als voorzitter van bovenbedoelde commissie is benoemd. Zij lui den als volgt 1. Onze Partij is een staat kundige partij, die zich ten doel stelt, het levenspeil van de be- volking geestelijk en stoffelijk te verhoogen, door bevordering van sociale rechtvaardigheid in een rechtsstaat op den christelijken grondslag, evenwel zonder dat de overheid zich richt naar be paalde kerkelijke gezindheden. 2. Zij tracht dit doel te be reiken door instandhouding van het liberalisme in den ruimsten zin in tegenstelling met fas cistische en marxistische stroo mingen met herziening van zijn staatkundige taak, in verband met de zich steeds wijzigende maatschappelijke vormen. 3. Zij stelt de nationale een heid, belichaamd in de constitu- tioneele monarchie van het Huis van Oranje, boven alle gods dienstige, staatkundige en maat schappelijke tegenstellingen. Zij oevordert de eendracht van de verschillende bevolkingsgroepen door het aankweeken van saam- hoorigheid en verdraagzaamheid met verwerping van rassen- en klassenstrijd. 4. Zij beschouwt persoonlijke vrijheid met eigen verantwoorde lijkheid als een onmisbaar element voor een gezonde samenleving, met erkenning van groepsvorming als een natuurlijk gegroeid maat schappelijk element. Zij aan vaardt als overheidstaak, de groepsvorming te regelen, voor zooverre het gemeenschapsbelang zulks vordert, zoo noodig door beperking van het individualisme Ingeleid door dhr. C. Hamelink alhier, hield dhr. Spronkers uit Hilligersberg een korte propa- pandarede over de socialistische beginselen. Er was tamelijk belangstelling. K. B. van 19 October 1937 is opnieuw benoemd tot burge meester van Hulst de heer B A Th. W. Truffino. Voor de benoeming van hoofd der o. I. school te Cadzand is de volgende voordracht opge maakt 1. J D Bareman, hoofd der o. I. school te Waterland kerkje 2 P. A. Vermeule", onder wijzer aan de o. 1. school C te Middelburg; 3. A. J. de Klerck, onderwijzer aan de o. 1. schrol te Wilhelminadorp, gem. Katten- dtjke. Verkouden Kinderen Indien Uw kinderen hoesten of verkouden zijn, wrijf dan 's avonds keel, rug en borstje in met DAMPO, dan zijn ze weer spoedig beter' Doos 30, Pot 50 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De Vrijheidsbond. Zaterdag is te Utrecht een al gemeene vergadering gehouden van den Vrijheidsbond, om te komen volgens sommigen tot een ander hoofdbestuur en volgens anderen tot reorganisatie in poli tiek of program. Besloten werd een Commissie van voorbereiding te benoemen ven 9 leden, waaraan wordt op gedragen a. een onderzoek in te stellen naar de maatregelen, welke naar hare meening getroffen moeten worden, zoowel ten aanzien van de staatkundige positie der Partij (beginselverklaring, partij-pro gramma, etc als ten aanzien van hare externe en interne organisatie; b. de resultaten van haar onder zoek, vergezeld van voorstellen, eventueele reglementswijzigingen etc. neer te leggen in een zoo «poedig mogelijk, uiterlijk op 1 AXEL, 22 October 1987. Woensdag had nabij Magrette onder deze gemeente een motor ongeval plaats, dat nog betrek kelijk goed is afgeloopen. Toen daar op de prov. weg naar Neuzen de motorrijder P. de F., alhier, kwam aanrijden, stak een zeven tiger, zekere den H. uitZaamslag plotseling den weg over, met het gevolg, dat beide personen in botsing kwamen. Den H. werd tegen den grond geslagen en eveneens sloeg ook de F. met zijn motor over den kop, zoodat beiden bloedende wonden oplie pen en het geval zich ernstig liet aanzien. Eenmaal van den schrik be komen en nadat door naastbij wonenden hulp verleend was, werden beiden per auto naar huis gebracht en achtte men den toe stand niet meer van ernstigen aard. Dit is echter meer geluk, dan te verwachten was. De roeke loosheid van den H om zonder uitkijken den weg over te steken, had hier hem, en eveneens den motorrijder, het leven kunnen kos ten Men zij weer gewaarschuwd. Afd. Axel S.D.A P. Als inzet voor de propaganda, die het bestuur dezer vereeniging zich voorstelt dezen winter te zullen houden, werd j.l. Woens dagavond in Het Centrum alhier een filmavond gegeven tegen zeer matigen entreeprijs, welke film een beeld gaf van de 1 Mei-vie- r!"K in de groote steden, het v.A.R.A zomerfeest en van de gevoerde verkiezingsactie in 1937, terwijl als afwisseling ook een teeker.fiIm en natuuropnamen te zien werden gegeven, benevens een beeld van de bloementèntoon- ilellinf, te Amsterdam gehouden, Uilponden. Van verschillende zijden dringt de vraag, of het zgn. uitponden van vleesch en spek door parti culieren verboden is. In ongeveer het geheele land bestaat nl. op het platteland de gewoonte, dat landbouwers een of meer malen per jaar een beest uit hun bedrijf slachten, met het doel het vleesch daarvan aan particulieren te verkoopen bij hoeveelheden van enkele ponden per persoon. De een doet het wegens gebrek aan plaatsruimte in den stal, terwijl de door de handelaars geboden prijzen te 'aag zijneen ander doet het weer zuiver om de winst en kweekt hiervoor enkele beesten aan. De vraag is voorgelegd aan den Minister van Oeconomische Zaken en deze bewindsman heeft thans als zijn meening medege deeld, dat ook dit uitponden geacht moet worden tot het sla- gersbedrijf te behooren, zoodat de minister het slachten of laten slachten door particulieren en het slijten daarna van het vleesch aan derden zonder zijn goedkeu ring strafbaar acht. (N. R. Ct.) Werkzoekenden. Opgave van het aantal inge schreven werkzoekenden bij de agentschappen der arbeidsbemid deling in Zeeuwsch Vlaanderen gedurende de maand Sept. 1937, Terneuzen 543, Axel 78, Bier vliet Breskens 13, Cadzand Clinge 15, Eede -, Graauw en Langendam 2, Groede Hoek 13, Hoatenisse 39, Hoofd plaat Hulst 58, Koewacht Nieuwvliet Oostburg 2, Over- slaS Philippine 8, Retranche- ment Sas van Gent 58, Schoon- diike -, St. Jansteen 2, St. Kruis z, Sluis 6, Vogelwaarde 31, Wa terlandkerkje Westdorpe 28, IJzendijke Zaamslag 6, Zuid- onoPe 5' ,?='^Zande totaal 909, w,o. 105 landarbeiders. zou meebrengenWest Zuid- Beveland voor; Walcheren voor- Oostburg voor; Hulst: voor Axeltegen. Gezien de adviezen van de kringen wordt voorgesteld, dat de Z.L.M. zich voor de verplichte siierenkeuring uitspreekt. Hierbij dient echter de voorwaarde te worden gesteld, dat de landbou wers vrij zijn in het gebruik van hun eigen stieren voor den eigen veestapel en de keuringen vooral in de eerste jaren nadat een ver ordening als door de Vereeniging tot verbetering van het Rundvee in Zeeland bedoeld, zou zijn tot stand gekomen, zoodanig soepel toe te passen, dat dit geen aan- leiding geeft tot groote moeilijk heden. Voorts kwam o.m. in behande ling de denaturatieregeling der aardappelen, oogst 1937, de teelt regeling van aardappelen over 1918 en de tuinbouwteeltvergun ningen. Het Hoofdbestuur heeft zich tegen deze regelingen verzet, om dat zij geen rekening houden met de practijk. Voorts kwam in behandeling de tarwerichtprijs, de gezins- loonen, de landbouwsteun, de rundveeteelt, prijsverschil voor tarwe, controlekosten, de vogel- wet en de runder-t.b.c. De kringtentoonstelling zal in 1938 te Goes worden gehouden. We komen op een en ander terug. MAGGI8 Soepen worden om hun kwaliteit gekocht7 Politierechter te Middelburg In de zitting van Dinsdag 18 October zijn de volgende perso nen veroordeeld Ma v. K., huisvr. van H. d. B. te Hulst, wegens beleediging f 10 boete of 5 dagen hecht. L. V., 28 j. en A. S., 32 j., beiden te Axel, wegens diefslal van eene hoeveelheid aardappe len, toebehoorende aan P. H Dieleman, op 31 Aug. II. V., 1 maand gevangenisstraf, voorw. proeftijd 3 jaar en f 15 of 10 dagen hecht.; S., 14 dagen gevang. G- R20 j., bakkersknecht te bas van Gent, wegens mishande ling f 15 of 10 dagen hecht. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 25 OCT. 1937. Ned. Herv. Kerk. VK?rm' ure Ds- van Oeveren Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds J. S Pust Nar. 2 30 Dezelfde. Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9.30 ure Leeskerk Nam. 2 Geknoei met rentezegels. De opzichter der Ned Heide- Maatschappij, C. H. te Steenber gen, was belast met het plakken van rentezegels op rentekaarten van werklieden, die in werkver schaffing voor die maatschappij werkten. Toen het werk werd stopgezet en de rentekaarten aan de betrok- I kenen werden terug gegeven, bleek, dat op verschillende kaarten rentezegels ontbraken. Toen de betrokkenen zich daar omtrent tot verdachte vervoegden, gaf deze ten antwoord, dat hij1 van niets wist, en deze houding hield verdachte ook nog voor de Rechtbank te Breda vol. De Rechtbank had echter om trent een en ander een nauw keurig onderzoek ingesteld, waar bij bleek, dat reeds gebruikte rentezegels opnieuw waren opge plakt. s Het staat buiten twijfel vast aldus de deskundige dat de bewuste zegels eerst reeds op een andere kaart zijn gebruikt geweest. De officier van justitie eischte tegen verdachte een gevangenis straf van 3 maanden. „Schwalbe" worden genomen. De overigen zyn verdronken. De „Schwalbe" kreeg averij boven de waterlijn en kon de reis voortzetten. De Schwalbe" heeft geruimen t(jd de omgeving afgezocht, doch men heeft niets kunnen ont dekken. Ook andere booten spoedden zich naar de plaats van bet onheil, doch de reddings pogingen werden door den dik ken mist uitermate bemoeilijkt. Men heeft tevergeefs den gehee- len nacht gezocht. Bij het controleeren van de biljetten in een uit Den Haag aangekomen trein, werden op het station te Gouda twee jongens uit Den Haag, van vijftien en zeventien jaar, aangetroffen, die geen kaartje hadden. Het twee tal werd uit den trein gezet en aan de politie overgegeven, waar bij bleek, dat een van de jongens in het bezit was van een stel inbrekers werktuigen. De jongste bekende, dat het de bedoeling was door het land te trekken en dan hier of daar in te breken. Dat het mond- en klauw zeer ook voor den mensch be smettingsgevaar oplevert, hebben enkele gevallen te Bunschoten aangetoond. Daar is by enkele kinderen, die van besmette melk gedronken hadden, tongblaar ge constateerd. Dinsdagnacht is een auto met kermisganger8 op den Til- burgschen weg te Oosterhout in botsing gekomen met een auto, die uit Rjjen kwam De eene' auto botste na de aanrijding tegen een boom en werd totaal vernield. Een der inzittenden, mevr. v R. uit Tilburg, werd daarbij zwaar gewond en is in het ziekenhuis te Tilburg overleden. He Z L. M. Maandag j.l. hield het hoofd- bestuurderZeeuwsche Landbouw- maatschappij te Goes vergadering, waarin o.m. besloten werd de contributieregeling te handhaven. Ten aanzien van de verplichte stierenkeuring waren de volgende antwoorden ingezonden door de kringen Schouwen en Duiveland voor; Tholen en St. Ph.l.voor Noord-Beveland tegen (heel wei nig veeteelt, waardoor de ver plichting vele practische bezwaren Scheepsramp. Woensdagavond half elf heeft zich voor de Nederlandsche kust, op vijftien mijlen afstand van IJmuiden, een ernstige scheeps ramp voorgedaan. Tijdens den dikken mist zijn twee Duitsche vrachtschepen de Westphalia", op weg naar Kolberg (Duitsch- 'and en de .Schwalbe'dat van iga kwam, met bestemming Rotterdam, via Antwerpen, met alkander in botsing gekomen. De „Westphalia" is hierbij ge zonken. Van de veertien of vijf tien opvarenden konden slechts saven man aan boord tao do Voor f8000 gestolen. Donderdagnacht is ingebroken in een bij postkantoor teDenHaag. Met valsche sleutels werd de buitendeur en de brandkast open gemaakt Ter waarde van onge veer 8000 werden zegels (post zegels, rentezegels en statistiek zegels) en rijwielbelastingplaatjes gestolen. Er was geen geld in de brandkast. De besteller, die eiken ochtend in het kantoor komt, ontdekte de inbraak Hy bemerkte dat de deur open was en later zag hy dat de brandkast ook geopend was. De krant bracht het uit. De politie te Brunssum heefc vier personen gearresteerd, die ge poogd hadden in te breken bh een winkelier aldaar. Onmiddellijk na aangifte stelde de politie een onderzoek in. Een winkelruit bleek te zijn inge smeerd met zeep en daaraan kleefde nog een stuk van een weekblad, dat zou leiden tot de aanhouding. De dieven waren by hun mis- dryf gestoord en sloegen op de Tlucht, Rsed« direct viel de vers Welke soort U neemt, U proeft, dat MAGGI5 Soepen zo iets aparts heb ben - zo iets fijns - dat alleen maar aan te duiden is met MAGGI-kwa- hteit. Daarom zijn ze ook zo ver rukkelijk wanneer U zelf een soep wilt maken en U een MAGGI5 Soep als grondslag gebruikt. De voed zame, geurige en smakelijke eigen schappen van die MAGGIS Soep blijven volkomen behouden, ondanks de toevoeging van Uw ingrediënten

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2