GOLD STAR SHAG Super- Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - VIaan deren. EEN GIFTMENGSTER I No. 58. VRIJDAG 22 OCTOBER 1937. 53» Ja»r J. C. VtNK - Axel. Het nut van onderwijs. Binnenland. KWALITEIT Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. FCerste Blad. We voelen het aan, dat onze lezers bij het zien van dit hoofd zich afvragen, nu heeft de Red. zeker niet geweten wat te schrij ven. En toch is dit niet het geval. Het blijkt inderdaad nog noodig, dat op dat nut gewezen wordt en bij herhaling wordt getimmerd, evenals een predikant dat wekelijks moet doen om de menschheid tot betere gedachten te krijgen. Onderwijs is ontwikkeling, be schaving en vormingnaar mate men zich in een bepaalde richting wenscht te bewegen, moet on derwijs worden genoten. Zonder dat komt men er niet I Nu weten we wel, (of liever, we weten het niet, want het ge beurt dagelijks) hoe vaak in de samenleving blijkt, dat juist die groote ontwikkeling van kennis met de beschaving in strijd is, maar dat is een terrein, waarop men nooit uitgepraat is. Hoofdzaak is hier, dat men begrijpen wil, hoe onderwijs ten goede werkt, en hoe degenen, die den tijd verwaar- loozen, waarin zij onderwijs kun nen genieten, achterstaan bij de genen, die van onderwijs profi- teeren willen. We weten ook, dat het mèt de noodige kennis in dezen tijd nóg zeer moeilijk is om te komen, waar men zijn wil, maar als men ontwikkeling, beschaving en vor ming mist dan is het heden vrijwel zeker, dat men werkloos b 1 ij f t. Nu wordt hier plaatselijk wel eens geklaagd over gebrek aan gelegenheid, omdat hier geen H. B. S„ geen M. U. L. O. en geen Ambachtsonderwijs is en er be paalde omstandigheden zijn, die het heen en weer trekken naar Neuzen of Hulst verhinderen. Och arme, wat een flauwe reden om zich ervan af te maken. Een jongen, of meisje, daar pit in zit, kan hier eveneens zich op aller lei wijze bekwamen. FEUILLETON Uit bet Engelsch. Birtley bewondert haar geheu gen, terwijl zij zakelijk voortgaat Met die firma hebben jij en ik een vrij onaangenaam onder houd gehad, even voor je huwelijk. Mynheer Buck stelde je een voor Eva gunstige regeÜDg voor, maar jij weigerde eenvoudig. Hy was de familienotaris, als ik 't wel heb, van haar eersten man's va der. En door bemiddeling van Buck en Hanson heeft zij toen die vijfduizend pond gekregen, vry van successierechten, waarvan jij The Mill House hebt gekocht. Ja, moeder, u hebt gelijk. Maar ik, voor mij, wil niets meer met dien rechter Buck, te maken hebben. Ik vond zyn optreden hoogst beleedigend, toen ik hem de laatste maal sprak. Eva moet er alleen heen gaan, zegt mevrouw Raydon ba- We hebben hier uitstekende leerkrachten en flinke cursussen op allerlei gebied, die prachtige gelegenheden scheppen tot meer dere ontwikkeling. Laten we er maar eens enkele noemen. Ten le de lagere landbouw school, die behalve als een voort zetting van de lagere school is te beschouwen, ook in't bizonder op landbouwgebied een zeer nut tige instelling is en waarop trou wens reeds meermalen van deze plaats is gewezen, ten 2e de Avondvakteeken- school, die naast de vakken lezen, schrijven, rekenen (dus ook als vervolg op het geleerde) nog les geeft in bouwkundig teekenen en eenvoudige boekhouding; ten 3e de winteravondcursus voor landbouw, ten 4e de cursus voor handelskennis. Dan hebben we nog de naai- en knipcursussen, de muziek- en zangcursussen, terwijl voor allerlei vakken tegen woordig schriftelijke cursussen bestaan in ons land. Nu ja, dat is niet in Axel, zal men zeggen, maar dan willen we er ook op wijzen, dat in onze gemeente een viertal scholen be staan met voldoende personeel. Dus voor degenen, die dat noo dig en wenschelijk achten keuze genoeg om bij hun zelfstudie steun en hulp te zoeken. Zoo ziet men dus, dat ook voor degenen, die de middelen missen of anderszins niet in de gelegen heid zijn, om na de lagere school een andere hun passende inrich ting van onderwijs te bezoeken, hier voldoende wegen zijn om het doel te bereiken, als de wil daartoe bestaat. Men zal bemerken, dat we hier voornamelijk het oog hebben op menschen, die daarover gaarne klachten uiten. We spraken on langs iemand, die zeide, dat in sommige kringen zoo graag „ge kankerd" wordt, dat voor liun kinderen geen gelegenheid tot onderwijs bestaat en wel zgn. omdat men die van andere zijde liever dom houdt, zoodat ze niet de gelegenheid krijgen om op de wereldmarkt te komen. slist. Eq zy moet hem een volledige lyst van al haar schulden voorleggen, zoodat die nu kunnen worden betaald, en zij, zooals je brave vader zei, >met een schoone lei* opnieuw kan beginnen. Zij moet een levensverzekering aan gaan en mr Buck zal het noodige geld verschaff-n. De verzekerings premies en interest moeten na tuurlijk van haar inkomeD worden afgehouden. Wanneer zij niet persoonlijk voor moeilijkheden in deze zaak komt te staan, het spyt me dat ik zelts moet zeggen voor een zekere vernedering, zal je opnieuw last met haar krijgen In Birtley Raydon wordt nu de zakenman wakker voor dit voor stel. Op die wyze geld los te maken, is een dure geschiedenis, moeder. Dat is zoo, jammer genoeg. Maar toch moet ik je raden, besl sterk raden, het zoo te doen, beste jongen. Hij staat op. Hy voelt dat zy, als altyd, gelijk heeft. Hij besluit te doen, wat zij aanraadt. Ik geloof, dst u gelijk hebt, moeder Iu ieder geval zal ik uw raad volgen, Maar nu, eindelijk en ten laat- •te, voelt hjj, dat hij ijjn vrouw, We zien hierboven, dat die vlie ger nief opgaat. En ook niet voor wat de tijd betreft, want sedert de 8-urige arbeidstijd per dag, plus vrijen middag per week, wettig is vastgelegd, kan ook niet gezegd worden, dat de jonge menschen wegens den langdurigen arbeid niet meer geschikt tot studie zijn. In de derde plaats hebben we dan de financiën, die een belem mering kunnen zijn. Maar ook die vormen o.i. geen reden tot verontschuldiging, want er is op dat gebied gelukkig zooveel gra tie, garantie en liefdadigheid bij een goeden wil te verzamelen, dat de weg tot ontwikkeling ook voor de min-bedeelden openstaat. We komen dus tot de conclusie, dat waar een wil is, is een weg. Een andere kwestie isde behoefte. Men heeft wel eens gezegd, dat er hier geen behoefte bestaat aan b.v. taallessen, om van andere lessen te zwijgen. En dan grondt men die stelling op de weinige deelname. Glad verkeerd, mijnheer. De behoefte blijkt uit de prak tijk van 't leven. Men moet het de ouderen maar eens afvragen, hoe erg ze het betreuren, dat ze niet verder gelegenheid kregen om onderwijs in deze of gene riqjiting te krijgen. Natuurlijk, in de jonge jaren is dat anders en zijn er leerlingen, die, omdat ze niet beter begrijpen kunnen of willen, liever van het onderwijs af zijn. De reden school vooral vroeger ook hierin, dat de on derwijsmethodes minder practisch waren. Maar afgezien daarvan, moeten de ouders slimmer zijn en doen als de wet die leerplicht oplegt tot het 7e leerjaar. Men moet de kinderen zoo mogelijk dwingen tot meer studie en ze zullen er beter van worden. Hoe gemakkelijk is het niet, dat jongens of meisjes naast ze kere vaardigheid in hun vak ook de moderne talen in zekere mate verstaan. En van hoeveel nut is dat niet nu de radio ons internatio naal inlicht op velerlei gebied. We denken hierbij ook aan zoo goed als het kan, in bescher ming moet nemen. Ik wil u toch nog iets zeggen, moeder Ja Mevrouw Raydon vraagt dat heel koud Zij weet, dat Birtley iets Ier verdediging van Eva zal aanvoeren. Eva heeft geen begrip van geld, gaat by onhandig voort, en ik ben bang, dat dit in zekeren zin myo schuld is. Ik heb haar tevetl vryheid gelaten voor baar verspillende levtnswyze. Mevrouw Raydon kykt in haar zoon's bedrukt gelaat en zegt zacht Ik heb, zooals je weet, Birt ley, me nooit bemoeid met je vrouw en baar doen en laten. Ik beb 't altyd d waas gevonden, dat je een vrouw als mevrouw StraiD hebt genomen, om jullie huishouden te besturen. Eva kon het best af met een bekwame meid-huishoudster en het zou goed voor haar zijn, als ze den boel zelf naging en bet huishouden wekelijks overzag. Dat zou haar ook wat begrip geveD van zooals je zelf zegt, dat zij nooit beeft gehad de waarde van het geld. Hij zegt niets en een sterk gevoel vod onzekerheid het is, degenen, die in Duitschland, Frankrijk, Amerika en Zuid-Afrika werk- of handelsterrein zoeken. En zoo zouden we kunnen voort gaan. Maar plaatsruimte gebiedt tot eindigen, want er zouden nog kolommen over te schrijven zijn. Men volsta echter met boven staande en doe er zijn nut mee. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer zette Woens dag de behandeling van de 8 wetsontwerpen tot verandering van de grondwet voort. Het wetsontwerp no. 1, strek kende tot aanvulling en wijziging van de bepalingen betreffende het inkomen der kroon (het inkomen van de(n) Koning(in) wordt terug gebracht tot f 1 millioen, terwijl de Prins-Gemaal een inkomen krijgt van f200.000), werd aan genomen met 94 tegen 3 stem men. (Tegen de communisten). Het wetsontwerp no. 2, strek kende verlaging van het .inko men" en het pensioen van de leden der Tweede Kamer, werd aangenomen met 90 tegen 7 st. Tegen de N.S.B. en de commu nisten. Het wetsontwerp no. 3, strek kende tot het openen der moge lijkheid ministers te benoemen, niet belast met de leiding van een ministerieel departement, werd aangenomen met 86 tegen 11 st. (tegen christ. dem. unie, staatk. ger. partij, n.s.b. en comm partij). Het wetsontwerp no. 4, strek kende tot aanvulling van de be palingen betreffende het kiesrecht (maatregelen tegen te groote partij-versnippering) werd aange nomen met 86 tegen 11 sl. (tegen waren dezelfde leden als bij wetsontwerp no. 3). Voor wetsontwerp no. 5, strek kende tot het openen van de mogelijkheid, leden van vertegen woordigende lichamen, die een streven tot uitdrukking brengen, gericht 'op de verandering van de bestaande rechtsorde met toe- alsof een waarschuwende schaduw haar hart binnensluipt maakt zich meester van de moeder, nu zy het sombere, verslagen gezicht van haar jongen ziet. Birtle-y, zy schreeuwt het by na uit beste joogeD. Ik kan die rekening dadelijk betaleD, zooals ik je daarstraks zei. Ik houd elk jaar na afbetaling van alles meer dan zeshonderd pond over. Es alles wordt bewaard voor jou, lieve joDgeu, enkel voor jou 1 Haar stem begeeft haar. Maar met een schok voelt zij zieh beschaamd over haar wekelykheid door haar groote liefde voor hem veor het zoozeer begeerde kind, wiens geboorte haar zoowel als haar echtgenoot, dien zy vurig had liefgehad, als een wonder was geweest. Dikke tranen wel den in haar oogen op. Zal ik die rekeniDg betalen vraagt zy, bijna fluisterend. Het ware, inhalige karakter in Birtley Raydon wil zich voor een oogenblik doen gelden en gebruik maken van het verleidelyk aanbod. Maar..,, hy biedt het hoofd aan de beproeving en roept bjjna wild uit Neen, moeder, ik ben u heel dankbaar voor uw aanbod, maar 10 CT. passing of bevordering van on wettige middeltr., van hun lid maatschap vervallen te verklaren, stemden 60 leden, tegen stemden 37. Aangezien dit wetsontwerp geen 2/s meerderheid heeft be haald is het niet aangenomen. Tegen stemden de s.d.ap., vrijz. dem., comm. partij, n.s.b. en christ. dem unie. Het wetsontwerp no. 6, strek kende aanvulling van de bepa lingen betreffende openbare li chamen voor beroep of bedrijf in te stellen, werd aangenomen met 88 tegen 9 stemmen. (Tegen stemden n.s.b., comm. partij en staatk. geref. partij). Voor wetsontwerp no 7 (ver andering van eenige andere ar tikelen) hebben gestemd 58 leden, tegen stemden 39 Aangezien dit wetsontwerp geen 2/, meerderheid heeft gehaald, is hei niet aange nomen. Tegen stemden de s.d.a.p., vrijz. dem., comm. partij, n.s.b., christ. dem. unie en staatk. ger. partij. Het wetsontwerp no. 8 (ver andering van de overgangsbepa lingen) werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij deze stemming waren af wezig mr. Oud (v.d.) en de heeren Stumpel en mr. Truyen (beiden r.-k.) ik weet, dat het onverstandig of liever glad verkeerd zou zijn het aan te nemen. Zijn mond, zyn roede zinnalyke lippen vertoonen streDge, grim mige plooien. Eva moet haar les hebben, stoot hij uit. Dan volgt een siil- zwijgpn^ dat hjj verbreekr met i En de hemel weet, dat ik niet hard voor haar wil zijn Hij breekt zijn zin kort af en een pijnlyk gevoel van jalnuzie komt op bij mevrouw R y.ion, een gevoel, dat zij vergeefs tracht te onderdrukken, Ik geloof, dat je gelyk hebt, zegt zy boel Ja, je hebt wel gelijk, Birtley. Jij zoowel als ik, wij mogen blij zijü, dat dit is voorgevallen. Het kan een gun stig keerpunt in je huwelijksleren brengen Dat geloof ik stellig, moeder. Maar in zijn hart betwijfelde hfl sterk, of dit het geval zou zjjn, Nog één enkel woord, jon gen. In jouw plaats zou ik zoo £auw mngeiyk van die mevrouw Straip zien af te komen. Daar zon je goed mee doen. (Wordt vervolgd), i AXELSCHE COURANT Neemt men valsche bescheiden voer ernst op, dan is de betrokkene teleurgesteld. BLAUW BAND VOL APOMA WIT BAND EXTRA LICHT Het is rype Ster Tabak!

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1