Axelsche Courant. ABDIJSIROOP Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 56. Vrijdag 15 October 1937 Gesol met landbouwbelangen. Gemengd Nieuws. Verkoudheid, hoest, bronchitis AKKER' S verstèrkte Burgerlijke Stand. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Drukker-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede Jölad. Men schrijft aan de N. R. C. Bij ieder ingrijpen der regeering in het vrije ruilverkeer, blijkt het opnieuw, dat enkelen van de genomen maatregelen profiteeren en anderen zeer ernstig gedupeerd worden. Al heel sterk is dit ge bleken met de contingenteering van stikstofmeststoffen. Sinds 1932 bezit Nederland een stikstof industrie, door het ontstaan van het stikstof bindingsbedrijf der Staatsmijnen te Heerlen en M.E. K.O.Q. te Velsen. In die dagen was het vooral Duitschland, dat groote hoeveelheden zwavelzure ammoniak, kalksalpeter enz. naar ons land exporteerde. 't Spreekt vanzelf, dat het ver overen van de Nederlandsche markt en het verdringen van de Duitsche producten een grooten strijd gaf en het bleek al spoedig, dat de Staatsmijnen zich verzeker den van de hulp der coöperaties, het Centraal Bureau uit het Ne- derlandsch Landbouwcomité en Noordbrabantschen Chr. Boeren bond. Teneinde de concurrentie vanbuiten gemakkelijkerte kunnen weren, werd contingenteering aan gevraagd en hoewel deze contin genteering lijnrecht tegen de be langen van den landbouw in- druischte, werd de aanvraag door de coöperaties zelfs namens het Nederlandsche Landbouwcomité gesteund. Deze contingenteering druischte daarom zoo tegen de belangen der landbouwers in, wijl zij hierdoor hoogere stikstofprijzen te betalen kregen, terwijl anderzijds de han delsbalans met Duitschland zoo ongunstig geïnfluenceerd werd. Immers Duitschland maakte den invoer van Nederlandsche pro ducten (dus ook land- en tuinbouw producten) afhankelijk van zijn uitvoer naar Nederland. Mettertijd heeft de coöperatie medegewerkt om den uitvoer naar Duitschland te verminderen en den Ned. landbouw hoogere stik stofprijzen te laten betalen men zie de prijzen in die landen, waar geen belemmeringen worden toe gepast. Onwillekeurig vraagt men zich af, naar welk doel wcrdt dan toch gestreefd, als men die kringen, waaruit men voortgekomen is, zoo ernstig gaat benadeelen, en hier speelt het „voor wat hoort wat" de groote rol. De coöperaties steunden de stikstofproducenten, die door de contingenteering de macht op de Nederlandsche markt verkregen. Wat de verkoops- voorwaarden betreft, werd een kortingstelsel gegeven naar omzet, waarvan het maximum alleen be reikbaar is door de coöperatie, voorts werd algeheele betaling gevorderd per 25 Juli voor de totale bestelling 1937-1938- Ook werd noodzakelijk het huren van extra pakhuizen, enz^ enz., terwijl bovendien art. 11 der verkoops- voorwaarden aangeeft, dat niet marktstorend opgetreden mag wor den. O, wee dengene, die een cent onder de aangegeven richt prijzen inschrijft. Hem hangt het zwaard van Damocles boven het hoofd, door de bedreiging van het inhouden van de korting. Opper vlakkig lijkt het een voordeel, als de handel niet beneden zekeren ptijs verkoopen mag, doch in werkelijkheid is het een veilig stellen van de in Juli opgenomen zoogenaamde vertrouwensorders der coöperaties. (Vertrouwens orders worden door de coöperaties voor het bekend worden van de nieuwe prijzen in Juni bij de aangesloten vereenigingen (leden) gevraagd en worden voor den laagst mogelijken prijs geleverd). Jaren aaneen is het dezen co operaties een doorn in het oog geweest, dat de landbouwver- eenigingen, welke naar de be- noodigde meststoffen lieten in schrijven, goedkooper uit waren dan de landbouwvereenigingen welke via de coöperatie van het Centraal Bureau kochten door middel van vertrouwensorders, en nu was de mogelijkheid van dien handel, om eventueel lager te verkoopen, uitgesloten. Immers zijn kanalen in het buitenland werden afgesneden en de laatste mogelijkheid, om eventueel nog iets te kunnen doen, sneed art 11 der Verkoopsvoorwaarden af De landbouwvereenigingen en boeren kunnen nu rustig hun vertrouwensorders geven, lager wordt toch niet verkocht, en een groot middenblok van de kunst- mesthandelaren wordt langzaam maar zeker weggewerkt. Niet alleen is dit voor deze handelaren een harde en droeve zaak, maar het stemt hen zoo ontzaglijk bitter,dat dit alles plaats vindt met regeeringshulp in den vorm van de contingenteering, vooral omdat de betrokken min. volledig ingelicht is over de ge volgen der contingenteering en de rol, die een Staatsbedrijf speelt. Steeds meer, steeds duidelijker blijkt het, dat Staatsinmenging op het gebied van het vrije ruilver keer al heel ongelukkig werkt, niet alleen wegens de bevooirechting, welke vaak ongewild ontstaat, doch vooral ook door de dalende moraliteit als gevolg daarvan. Te hopen is het, dat het volledig herstel niet lang meer uitblijft. Grondverzakking, Tijdens het aanvoeren van het zand voor de nieuwe spoorbaan aan de oostzijde van het kanaal door Zuid-Beveland heeft Zaterdag een verschuiving plaats gehad. De zuidzyde van de hoog opge voerde zandbaan is tusschen den Noordweg en wachtpost 35 over een lengte van ongeveer 75 meter verzakt. Inbraak bij een burgemeester. Te Jisp is ingebroken in de villa Solbacka, bewoond door den burgemeester, dhr. Voster. Dinsdagmorgen omstreeks halt vijf werd dhr. Voster uit zyn slaap gewekt door gestommel in zyn woning. Onmiddellijk dacht de burgemeester aan inbraak, daar het niet de eerste keer was, dat ongenoode gasten hem met een nachtelijk bezoek ver eerden. Gewapend met een revolver ging hij op onderzoek uit. Blynbaar hadden de inbre kers zijn komst gehoord, want de heer Voster zag nog juist twee mannen zoo snel zij konden er vandoor gaan. In de bene denvertrekken bleken alle kasten overhoop te zijn gehaald en ook het kantoor was nauwkeurig doorzocht. De inbrekers hadden echter niet veel van hun gading kunnen vinden. Een klein be drag aan geld wordt vermist. De burgemeester waarschuwde terstond den veldwachter en de politie in de omliggende gemeen ten. Het resultaat was, dat een agent te Purmerend kort daarna alle reden had twee fietsers, die zonder licht reden, van de in braak te verdenken. Hij som meerde hen at te stappen, maar in plaats van aan dit bevel ge hoor te geven, zetten de mannen met versnelde vaart hun tocht voort. De agent zond hun twee schoten na. In de duisternis wisten de fietsers echter te ont komen. De heer Hoving te IJssel- monde wilde Dinsdag zijn stier, die vele malen bekroond was, met alle benaalde bekroningen laten fotograteeren, waarna bet dier zou worden afgemaakt. Hy zou zelt bet dier, dat reeds meer malen menscben had aangevallen naar de plaais brengen, waar de toto zou worden genomen. Behangen met alle medailles werd de stier weggebracht. Plot seling viel hij den heer Hoving aan en nam hem op de horens. Op bet hulpgeroep kwamen knechts aangeloopen, die het slachtoffer ontzetten. Zonder dat de foto is gemaakt, heeft men den stier afgemaakt. Te Beek is de 52 jarige Morlog, toen hij zich per rijwiel naar Velp wilde begeven, door de duisternis in een waterleiding gereden Daar het ter plaatse zeer eenzaam is en niemand het geval heelt bemerkt, is de on gelukkige die niet kon zwepmen, jammerlyk verdronken, M was vader van een gezin van zeven kinderen. Rumoerige bruiloft. Tt- Heer len is op vreemdsoortige wijze bruiloft gevierd. Een echtpaar, dat des morgens te Nuthinden echt verbonden was, kwam daar na naar Heerlen om zich te laten fotografeeren. Getuigen en bruids meisjes waren meegekomen. Zij dronken te veel en het gevolg was, dat zij zich zoo luidruchtig gedroegen, dat er een groote volksoploop ontstond. De politie rekende de rumoerigsten van het gezelschap, de twee bruidsmeis jes, in. Zij hebben in een cel op het hoofdbureau van politie haar roes uitgeslapen. Het gemeentelijk bureau voor werkloozensteun en maat schappelijk hulpbetoon in Den Haag hebben bij de politie aan gifte gedaan van 15 gevallen van onrechtmatig steuntrekken tot een gezamenlijk bedrag van 1940. Maandagavond is de 20-ja rige mej. C. Schilperoord, op den Biltschen straatweg, met haar fiets onder de tram naar Zeist gekomen. Met ernstige verwon dingen werd zij naar de rijks klinieken te Utrecht vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek zij reeds te zyn overleden. Het „huwelyk van den dag" in Drunen was dezer dagen on getwijfeld dat van het echtpaar Sugmans-v. Boxtel. In de wan deling gaan deze beiden nl. door voor broer en zuster. In werke lijkheid is dit natuurlyk niet zoo, maar bruid en bruidegom brach ten toch samen slechts één ouder paar mee naar het raadhuis De ouders van de bruid zijn nl. ook de ouders van den bruidegom. Dit zeldzame geval, dat inder daad veel op een puzzle lijkt, laat zich als volgt verklaren. De vader van de bruid is als weduw naar eenige jaren geleden ge trouwd met de moeder van den bruidegom, die weduwe was. De kinderen, die toen dus in den volksmond broer en zuster wer den, werden nu man en vrouw en zij hebben dezelfde schoon ouders. Woensdag is brand uitge broken in de kapitale landbouw- schuur van A. v. d. Wiel te Klundert. Het gebouw, dat met graan was gevuld, ging geheel verloren Een koe kwam in de vlammen om. Het woonhuis dat waterschade beliep, is behouden. De motorbrandspuit van Klun dert verleende assistentie. De oorzaak van den brand is on bekend. De schade, die geschat wordt op 30.000 a 40 000, wordt door verzekering gedekt. Oude millionnair. Het lot van een millioen frank van de Belgische koloniale lotery is ten deel gevallen aan den 78 jarigen arbeider J. Colaer in de Vlaam- sche gemeente Wezenbeek. De oude man besloot om het geld onder ziju acht kinderen, die allen gehuwd zyn, te verdoelen. Weerspannig raadslid. Het communistische gemeenteraads lid J. Verkest te Gent weigerde aan zyn huurbaas de verschul digde huur te betalen, waarna hy driemaal opzeg kreeg van een deurwaarder, doch in het pand bleef wonen. De justitie is thans overgegaan tot zijn uitzetting. Daar de woning van Verkest op de wyk Meulestede is gelegen, waar veel communisten wonen, waren uitgebreide maatregelen genomen. Een vyttigtal politie agenten trokken met den deur waarder naar de woning van be trokkene, terwyl een 70-tal gen darmen te paard de geheele wyk «faetteu. Denkelijk hadden de communisten zulk machtsvertoon niet verwacht en niet het minste incident had plaats. Het raadslid Verkest opende zijn woning bij het zien der groote politiemacht en liet thans gewillig zijn huis raad buiten dragen. Het gemeen tebestuur van Gent had den man een gratis woning aangeboden, doch bij had het aanbod gewei gerd. Thans kluist hy op een zolderkamertje bij een zyner partijgenooten. In het aan Paraguay gren zende Argentijnsche grondgebied is tusschen de plaatsen Mitre en Los Matacos een petroleumtrein op een kudde vee ingereden, die op de spoorlijn lag. De trein ont spoorde en vloog in brand, waar bij de machinist en de stoker om kwamen en een andere beambte zwaar gewond werd. In het dorpje Develi by Cesarea waren eenige kinderen aan het spelen met een niet ont ploft projectiel. Plotseling explo deerde het echter, met het ge volg, dat vyt kinderen gedood werden. Mond- cn klauwzeer in België. De mond- en klauwzeer-epide- mie, welke sedert geruimen tijd de Belgische veestapel teistert, heeft de laatste dagen een groote uitbreiding genomen. In totaal zijn thans niet minder dan 502 gemeenten op een totaal van on geveer 2000 dieren in het geheele land besmet. De regeering heeft alle veemarkten gesloten, met uitzondering alleen van de mark ten voor slachtvee te Brussel, Antwerpen, Brugge, Gent, Luik, Kortrijk en eenige kleinere plaat sen. Tewfik pasja Nessim, de oud premier van Egypte, die 62 jaar oud is, zal binnenkort te Weenen in het huwelijk treden met de 17-jarige Maria Hüber. De oude heer heeft het meisje leeren kennen, doordat hij logeerde in het hotel van haar vader. De hotelier had zich aanvankelijk tegen het huwelijk verzet, maar nadat er een bevredigende finan- ciëele regeling was getroffen ter verzekering van de toekomst van het meisje, gaf hij zijn verzet op. In een dorpje bij Brünn in Duitschland hebben de bewoners een rookwedstrijd gehouden in langdurig iooken. De eerste prijs werd gewonnen door een boer, die 50 uren onafgebroken door dampte. Langer dan twee dagen en twee nachten met een bran dende pijp in den mond Vrijdagnacht is geheel Bra zilië door een lyphoon geteisterd. Vooral in het Zuiden des lands is groote schade aangericht. Alleen reeds in de stad Santa Maria, in den staat Rio Grande do Sul, zijn 12 personen gedood en meer dan 100 gewond als gevolg van het feit, dat talrijke huizen ingestort zijn. Het aantal werkloozen in de Vereenigde .Staten is in Aug. met ca. 150 000 toegenomen. Volgens den nationalen industri- ëelen raad bedraagt het thans 6 285.000. De 64-jarige.August Thiele uit Rethem (Hannover) is verblijd met de geboorte van zijn 38ste kind. De eerste twee vrouwen van Thiele zijn overleden en hij is thans voor de derde maal ge trouwd. Van de 38 kinderen zijn nog 34 in leven. Hij is groot vader van 60 kleinkinderen. Tengevolge van een motor defect is te Chemnitz een sport- vliegtuig neergestort. Het toestel kwam op een bouwterrein terecht, waar een aantal kinderen aan het spelen waren. Een jongen van 11 jaar werd door een der vleu gels geraakt en zoo zwaar ge wond, dat hij kort daarop over leed. De overige kinderen slaag den er in zich in veiligheid te brengen. Het vliegtuig is ver nield, doch de piloot bleef on gedeerd. Het Hooggerechtshof te Leipzig heeft het feit. dat de echtgenoot in een concentratie kamp gevangen zit, als gegronde reden aangenomen voor hetecht- scheidingsverzoek, dat de vrouw van een bekenden leider der so cialisten heeft ingediend. Het hof zegt in de motiveering van de uitspraak, dat „zij, die thans nog worden vastgehouden,, als „ongeneeslijke vijanden" moeten worden beschouwd en men kan van de vrouw niet verlangen, dat zij onder deze omstandigheden het huwelijk in stand wil houden". Graauw. Geboren. 5 Sapt. Paula, d. van Honoré Ferket en Emma Lannoije. 9. George, z. van Jonannes de Smit en Martha Picavet. 2C. Eugene, z. van Eduardus Baart en Maria Scry- donk. Overleden. 9. Josephus Serie, 20 j., z. van Alouisius en Anna Dunnck. Hontonlsse. Gehuwd. 24 Sept. Constaniinus Bogaert, 27 j. en Rozalia van Waterschoot, 27 j. Prudent Freyser (van Hulst), 29 j. en Angela Heyman, 24 j. 28. Alphonsus Pateer, 52 j. en Johanna van Dorsselaer, 43 j. Geboren. 1, Johannes, z. van Adriaan van Dorsselaer en Ro salia Bogaert. 2. Florentina, d. van Laon Claessens en Hedwig Windberger. 3. Carolina, d. van Alouisius de Koek en Maria de Smet. 10. Tneo, z. van Alphon sus Tieleman en Pnarailda Jonk- heijm. 11. Margaretha, d. van Petrus de Waal en Anna Neve. 16. Maria, d. van Augustinus d'Hont en Anna van Puijvelde. 19. Jo, z. van Albertus Lauret en Christina Hiel. 20. Petrus, z. vau Edmundus van Hecke en Johanna van de Vyver. Overleden. 2. Antoniu3 de Buck, 29 jz. van Pmlippe de Buck en Rozalia Rossier. 24. Celina Lauwers, 9 m., d. van Alphonsus en Prudentia de Waal. 30. Louisa Joos, 63 j., echtg. van Petrus de Keyzer. Vogelwaarde. Gehuwd: A. Picavet, 29 j., t9 Hulst en L. de Valck, 24 j. Geboren Helena, d. van H. van den BulckSwagemakers. Maria, d. van J. van Leuven Lambert. Gijsbertus, z. van L. GelderlandKox. Arthur, z. van A. v. d. Waliev. d. Veeken. Overleden B. Neve, 73 j., echtg. van A. Herrewegen. M. de Kort, 12 j. A. Bogaert, 60 j., echtg. van A. Neve. Westdorpe. Gehuwd: Mi chel Hamerlinck, 35 j. en Mag- dalena van Hecke, 36 j. Pru dent van Graatschepe, 28 j. en Elza de Block. 22 j. Geboren Nelly, d. van Adri aan van Hoeve en Janna van Doeselaar. Bernardus, z. van Ferdinandus Siock en Ancelma de Cooker. Overleden: Sophia Bogaert, 35 j., wed. van Aug. Schelfhout. Maria Remynsen, 9 j., d. van Louis en Jacomina de Groote, Henny Laurys, 9 mnd., a. van Oscar eu Augusta Durae». Chr. en de gevaarlijke gevolgen daarvan. Sommige menschen, die wat vatbaar zijn op borst en keel denken, dat het nu eenmaal hun lot is 's winters te moeten hoesten, kuchen, hijgen, benauwd en vol op de borst te zijn. Indien Gij tot diegenen behoort, prubeert dan ecns de nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop die honderdduizenden hun levens-blijheid heeft teruggegeven. Reeds na enkele lepels bemerkt Ge dat dit mid del U zal kunnen helpen. De slijm, die U op de torst drukte, en U benauwd maakte, komt gemakkelijk los, de hoestbuien wor den zeldzamer en verdwijnen, Uw adem haling wordt weer diep en geruischloos en de slijmvliezen van Uw borst en keel worden versterkt. De planten-extracten en de codeïne, de grootste hoest-bedwin- ger, maken de nieuwe verstèrkte Abdij siroop tot ,,'s werelds béste Hoest-siroop". Flac. 90 ct., f 1.50, f 2.40, 4.20. Overal verkrijgbaar* Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 3