Binnenland. Gemengd Nieuws. in trava'je, ripperment, veratte- reerd, klakke, fransjeman, sebiet, soeptrine, navenant, ponteneur (op zijn ponteneur staan), kadukkelijk, diffrente, orrenair, sjarreban, por- temenee, portefoelje, mieserabel, mankement, rippereeren, kase- weel, sukerei, enz. Voor dezen arbeid lag een blocnoot op den stoel bij mijn bed, met een potlood, om te kunnen noteeren, als mij een woord inviel Ik geef thans in volgorde de goede woorden, waarvan ze afkomstig zijn Féliciter, gêner(in verlegenheid brengen sjeneer je niet, wees maar niet verlegen om dit of dat te doen), récommarder, travail (hoefstal), réprimande.altérer >nt- roeren), claque, franchement, su- bit (uitspreken zonder t, heeft r iet de beteekenis van „dadelijk" in 't Fr.), soepterrine, advenir (ge beuren bij toevaldus zooals het valt, uitkomt,* „da's navenant" en „alles navenant"), point d'hon- neur, caduque, différent, ordinaire (typisch, dat men zegt een ordi nair mensch, maar: dat zul je „orrenair" zien, gewoonlijk, or- dinairement), char a bancs, porte- monnaie, portefeuille, misérable, manquement, réparer, casuel, ci- chorée. Wat „porte-monnaie" betreft: letterlijk „drager, houder van kleingeld" (monnaie)portefeuille lett. blaadjeshouder voor notities, maar ook voor het „pampier"da gieng en gaat nog in de porte foelje en dan in den binnenvest- zak 1 Caduque is eig. bouwvallig. J. BI. (Wordt vervolgd). Opbrengst zomerpostzegels. Blijkens de officiëele gegevens heeft de bruto-opbrengst boven de frankeerwaarde van de zomer- postzegels 1937 f86.921.92 be dragen. Na aftrek der onkosten blijft als netto-opbrengst een be drag van circa f 77 300 over. Bovendien is wegens extra porto, geplakt op voor den luister wedstrijd A. V. R. O. gebruikte briefkaarten, een bedrag van f 9131.30 beschikbaar. De opbrengst van den te ver- koopen voorraad gebruikte zomer- zegels is nog niet bekend. De ramp van de Specht. In verband met het ongeluk van de Specht heeft de K L M vernomen, dat in den linker motor de verbinding van de drijfstang van cylinder 9 met de hoofd drijfstang is gebroken, waardoor deze motor plotseling tot stilstand kwam. Ten gevolge hiervan kor men het vliegtuig, dat zich nog in stijgstand bevond en nog niet over voldoende snelheid beschik te, geen hoogte houden en kwam het na een korte linkerbocht mer de boomen in aanraking. Door de breuk werd het geheele me chanisme geblokkeerd. Later onderzoek zal leeren, wat de breuk veroorzaakt heeft. de cursus wordt les gegeven door dhrn. J. Buma, hoofd der openb school alhier en S. van Ham, hoofd der bijz. school te Spui, terwijl er 15 leerlingen aan deel nemen. Van bepaalde zijde wees men ons op het opmerkelijk feit, dat hoewel hier naar geen richting of gegoedheid wordt gezien, zoo dat ook arbeiders les kunnen nemen zelfs in de verschillende bonden aangeschreven er juist in hoofdzaak door Chr. arbeiders aan wordt deelgenomen. We weten niet, of er overigens veel bekendheid aan het beginnen van dezen cursus is gegeven. Met een eenvoudige advertentie en een woordje van de redactie was aan een en ander misschien meer aandacht gevestigd geweest. Gemeld zij nog, dat dhr.J den Hamer Sr. en Iz. de Feyter Wz., als vertegenwoordigers van den Kring Axel de eerste les bijwoon den. Behoud de schoone kleederdrachten. In verband met het doel van het Zeeuwsche comité (zie hoofd artikel), n.l. om het behoud dei Zeeuwsche (ook de Zeeuwsch- Vlaamschekleederdrachten te bevorderen, willen we bij deze aansporen om als bewijs van in stemming daarmede een visite kaartje, briefkaart of briefje te zenden aan den heer B van Brucken Fock, lid der Provincialt- Schoonheidscommissie, te Zoute lande. In verband met het een en ander verwijzen we naar een in dit nummer voorkomende advertentie. De terugkomst ran het Prinsetyk Paar. Naar gemeld wordt, zal het Prinselijk paar in den loop van de volgende week uit Recken- walde hier te lande terugkeeren. De schyf. De minister van Waterstaat maakt bekend, dat de ambtenaren van de rijksverkeersinspectie, als teeken voor bestuurders van voertuigen, dat deze het voertuig moeten doen stilhouden, zooveel mogelijk gebruik zullen maken van een schijf, geschilderd in de nationale kleuren met een hart van 5 cm middellijn in rood en daar omheen kringen ter breedte van 2,5 cm in wit en blauw. Gisteren is onverwacht te Den Haag overleden de algemeen bekende beeldhouwer Toon Du- puis, in den ouderdom van 60 jaar. AXEL, 15 October 1987. Woensdagavond is alhier uit gaande van de Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij de winterland- bouweursus aangevangen, zooals die jaarlijks wordt gegeven. Aan Handelsonderwijs voor de Middenstand. Zooals bekend is, is onlangs de Vestigingswet Kleinb. d ijfafgekon digd en binnenkort zal zij, naar verwacht mag worden, worden toegepast voor verschillende tak ken van bedrijf. Deze Wet is voor onze middenstanders van het grootste belang en vooral de jeugd zal goed doen, daaraan reeds nu aandacht te wijden. Wat houdt n.l. deze Wet in? Dit, dat het voortaan niet meer mogelijk zal zijn een zaak in ambacht of winkelbedrijf over te nemen of te vestigen, zonder dat men bewijzen overlegt, daartoe bekwaam te zijn- Op grond van deze Wet zal van een ieder worden gevraagd, dat hij voldoet aan eischen van han delskennis, van vakbekwaamheid en van credietwaardu;heid. Omtrent het eerste punt, dat der handelskennis, zal voortaan van den aanstaanden middenstan der een diploma worden gevraagd. Dit diploma is ingesteld door de drie Nederlandsche middenstands bonden en zal door de regeering worden erkend. Wie dit diploma bezit, kan er zeker van zijn, dat hij voor het deel handelskennis klaar is, on geacht, welk vak of beroep hii kiest. Reeds is men allerwege bezig, cursussen, welke voor dit diplo ma opleiden, op te richtenook n deze omgeving, o.a. te Hulst en de belangstelling daarvoor van Je zijde der jongelui van beiderlei kunne is zeer groot. Ook alhier zal een dergelijke cursus worden opgericht, welke uitgaat van den Koninklijken Ne- ferlandschen Middenstandsbond een neutraal lichaam. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Jaarverslag 1936. VI. Cokesfabriek. De gang van zaken te Sluiskil werd nog zeer beïnvloed door de beperkingen, als gevolg van de internationale toestanden, o a. door invoerbeper king van cokes en nevenproducten, alsmede van de beperkende maat regelen op monetair gebied door verschillende landen ingevoerd. De toestand bleef onzeker. Stijfselfabrjek. De exploitatie der Stijfsel- en Glucosefabriek te Sas van Gent had weer met goede resultaten plaats. Klompen. Voor wat de machi nale klompenmakersbedrijven be treft, kan de toestand bevredigend genoemd worden. De handwerk- uedrijven hebben echter met moei lijkheden moeten kampen, door dat er per paar te weinig verdiend wordt. De te Clinge gehouden jaar- lijksche Klompenbeurs is niet ge slaagd. Naar verluidt, hadden de grossiers afgesproken de beurs niet te bezoeken. Auto- en rijwielhandel. Of schoon er ook wel vraag was naar nieuwe autó's, bestond er voor namelijk belangstelling voor twee dehandsch bedrijfsauto's. De handel in rijwielen ging normaal voort. De prijzen, ook van bekende merken, zijn veel lager. Mosselen. Er was goede vraag naar mosselen voor België en Frankrijk. De prijzen waren in het algemeen loonend, doch op het eind van 1936 en het begin van het loopend jaar, brokkelden deze af. De hoeveelheid mosselen, door Philippiensche mossel en kweekers aan het Centraalkantoor te Bergen op Zoom geleverd, was in 1936 58 254 ton a ICO kg., terwijl van Philippine over het jaar 1936 werden uitgevoerd pl m. 11.500 balen mosselen a 85 kg. naar België en Frankrijk. De rapporteur stipt verder aan, dat de Philippiensche mossel- kweekers door de regeling van het Departement van Landbouw en Visscherij ten zeerste worden benadeeld. Door het Centraal kantoor te Bergen op Zoom zou f 116 508 worden ontvangen, ter wijl vóór de totstandkoming dezer maatregelen de Philippiensche visschers in het slechtste jaar f 127 600 gemaakt hebben, terwijl de toestand van de werknemers in dit bediijf is verslecht en er meer werkloosheid is dan vroeger. Visscherij. De uitkomsten der kustvisscherij, welke van uit het gebied der Kamer hoofdzakelijk van uit Breskens wordt uitgeoe fend, bleven andermaal beneden hetgeen noodig is, om den uit oefenaars van dat bedrijf het ge heele jaar door een sober stuk brood op te leveren. Het is van belang, dat de regeering tot de oprichting van een Verkoopkan toor voor garnalen is overgegaan, hetwpik o.m. den uitvoer naar Engeland verzorgt en den vis- sellers althans een bepaalden orijs garandeert. De steun wordt in het algemeen als onvoldoende beschouwd. Van vee- en varkenshandel waren geen rapporten ingekomen. Aardappelhandel. Het begin van 1936 gaf een vrij geregelden handel in consumptieaardappelen. De prijzen liepen iets omhoog, mede doordat een kleine export- premie werd genoten. De maand Maait gaf eenige uitkomst, toen België afnemer werd, tot plotse ling tegen het einde van den oogst onze Zuiderbuur stil viel. De toen nog aanwezige voor raad moest aan lagere prijzen worden opgeruimd. De waarde vermindering van den gulden gaf geen vlotten handel. Als een voordeel moet genoemd worden, dat de aardappelziekte niet optrad, doch een groot nadeel was, dat vele partijen zich ont wikkelden in slecht gevormde knollen, die moesten worden af gewezen De opbrengst was be vredigend voor den teler, doch de soorten kwamen niet alle in aanmerking voor den handel. Vele partijen werden geleverd voor poterdoeleinden. (Wordt vervolgd.) Uit Hulst zijn deze week weer 10 landarbeiders naar Duitschland vertrokken, om daar met bietensteken een spaarpotje te krijgen. Toen dhr. PI., drukker te Hulst, tijdens zijn werk een glas bronwater meende te nemen, bleek dit gloor te zijn. Hij f reeg het al spoedig zoo benauwd, dat twee geneesheeren werden ge roepen om hem tot bewustzijn te brengen, wat dan ook gelukte, zoodat hij aan een wissen dood ontkomen is. Het echtpaar Prenen-Strij- donck te Hulst vierde Dinsdag zijn gouden jubileum. Een buurt comité zorgde voor een keurige feestversiering. Straat en woon huis waren fraai versierd en des avonds werd de woning feestelijk verlicht met schijnwerpers. Door het comité werd een geschenk onder envelop aangeboden. Ook werden prachtige bloemstukken bezorgd. De beide muziekgeze! schappen brachten een serenade. Evenals we in onze streek onze zgn. varkensvereenigingen hebben is er te Koewacht nu ook een club van schapenfokkers ge sticht, onder den naam Steunt Elkander. nu bij Kon. Besluit is afgewezen het verzoek om vergunning voor een dagelijkschen autobusdienst van Amsterdam op Antwerpen en terug. Het nut dier busdiensten weegt niet op zoo redeneert het Rijk tegen het nadeel voor de spoor wegen. Predikbeurten te Axel. Voorm. 91/® ure Ds. van Omveren Nam. 2 Dezeifde. In bzida diensten collecte voor de Gmeraie K s. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds J. S. Post. Nirr. 2 30 Dezelfde. Geref. Gemeente (Westsiraat). Voorm 9.30 ure Leeskerk Nam. 2 Evarg. Samenkooig'en ia de Chr. B±waaischool op 20, 21 en 22 Oef. des avonds half acht. Te Philippine is in principe besloten om tot aansluiting bij de Z.-Vl. Waterleiding Mij over te gaan, nadat was betoogd, dat verplichting tot aansluiting we! niet noodig zal zijn, gezien de resultaten, die elders bereikt worden. De directeur der Waterleiding Mij had voordien een er. ander toegelicht. Gisteren werd door den districtscommandant der rijksveld wacht aan den heer E. van Graef- schepe, rijksveldwachter-brig. tit. te Sluiskil, de zilveren medaille voor 25-jarigen trouwen dienst bij dit corps uitgereikt. Bij deze gelegenheid was de geheele bri gade der rijksveldwacht tegen woordig. De Penshnrst. Nadat uit het te Sluiskil ge zonken Engelsche s.s. Penshurst ruim 1400 ton der lading koper- pyriet in lichters is overgeslagen' is besloten het schip niet verder te lessen en de resteerende lading als ballast te houden. Duikers zijn thans bezig met het wegbran den der omgekrulde platen van de scheepshuid, waarna getracht zal worden een bekisting aan te brengen. Daarna zal men pro- beeren het schip leeg te pompen, waarna dit door eigen drijfkracht weer boven water zal komen. Vermoedelijk zal de Penshurt daarna naar Gent worden gesleept. D. v. Z. Amsterdam -Antwerpen. De Zeeuwsch-Vlamingen, voor wien de reis naar Rotterdam, Den Haag en Amsterdam per autobus via Antwerpen zoo gemakkelijk en goedkoop was zullen teleur gesteld zijn, als ze vernemen, dat Marlnevilegtnlg verongelukt. Een week na de ramp mat de „Spechi' heeft in Indië wederom een vliegramp plaats gehad, met nog ernstiger gevolgen. Aan de Noordkust van Java is Woensdag het mariuevliegtuig T 13 tijdens oen nachtvlucht in zee gestort waarbij de 9 irz ttenden om het leven zijn gekomen. De T 16 en de T 13, twae nieuwe marinevliegtuigeD, die een tocht hadden gemaakt van Batavia naar Soerabaja, maakten een noodlanding bij Tandjoeng Awarawar, aangezien het niet mogelijk was, tengevolge van mist het Westgat van Soerabaja binnen te ioopen. De T 13 is hierbij loodrecht neergestort. Het toestel dreef ondersteboven op het water. De inzittenden van de T 13 waren; kapitein-luitenant ter zee H G- de Bruyne, H. Uurbamfs, officier van den marine-stoom vaartdienst, M. Vetbake, eerste officier-vlieger, P. Spronck, serg. vlieger, P. H Plevier, korporaal- telegrafist, P. de Groot en G. J. Zuijderhoudt, militiematrozen en G. J. Rutte en A. A Goedhart, korporaal-vliegtuigmakers. Kapitein-luitenant t«r zee de B mjne was chef van den marine- lucntvaartdienst te Soerabaja. Hij heeft vele dienstjaren achter den rug, zoowel bij den marine luchtvaartdienst hier te lande als in Ned.-Indië. Hij gold als buitengewoon bekwaam en was ^en van de meest vooraanstaande figuren m de marine. Hy maakte zijn derde reis het zou ook de laatste zijn als le officier van Hr. Ms. „De Ruyier", men d»z i kruiaer zijn eerste reis naar de Oost maakte. Geboren in 1894, werd hy in 1936 benoemd tot kap.-luitenant ter zee. Overste De Bruijne was ridder in de Oranje-Nassau orde en ridder in de orde van Cambodja (Frankryk). Ook de heer Uurbauus telde vele diensrjaren by den vlieg- dienst in Nederland en in Ned Indië De officier vlieger Vethake, die in 1897 werd geboren, werd in Mei 1934 officier-vlieger der le klasse. Hij was ridder in de orde van Oranje-Nassau en chef van den radiodienst van het vliegkamp Morokrembangan. De T 13 was een Fokker, een dryvertoeste), zoowel bommen werper als zeeverkenner. Het departement van defensie heeft iDdertijd 24 vliegtuigen bij Fokker besteld. De modernste en snelste toestellen van deze series zyu van 12 tot en met 24 genummerd, zoodat het neerge storte vliegtuig daartoe behoort. De berichten over dizs toe stellen waren zeer gunstig. Io artikelen in de dagbladen worden de slachtoffers herdacht, waarby er op gewezen wordt, dat de marine-luchtvaartdienst met één slag z(jn commandant en zijn techniscüen chef heeft verloren. Het ongeluk BChJjnt te hebben plaats gevonden in zee, voor het Visaobersdorp Brondong, waaf dat is bepaald 'n „Crackfree" gesteven. Crackfree" vlekt niet, naait de kleuren weer °P- Strijkt gemakkelijk en is zuinig in gebruik. FABRIKAAT: N.V. „ONDER ONS", DE KRIM (O) Maakt alle stoffen als nieuw ZONDAG 17 OCT. 1937. Ned. Herv. Kerk. tl

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2