Gemengd Nieuws. Binnenland. Do werkloosheid. De regeeringspersdienst meldt De minister van Sociale Zaken heeft een commissie ingesteld, welke tot taak heeft: een bedrijfsgewijze in te stel len onderzoek voor te bereiden naar de mogelijkheden van be strijding van de huidige werk loosheid binnen het kader van het Nederlandsche bedrijfsleven door regelingen op het gebied van den arbeid 2. op grond van de resultaten van bedoeld onderzoek en van eigen inzicht aan hem voorstellen te doen, welke tot werkelijke ver mindering van de werkloosheid in de eerstkomende tijden zullen strekken. Tot lid en voorzitter van deze commissie is benoemd de heer ir. A. Verwey, directeur van den rijksdienst der werkloosheidsver zekering en arbeidsbemiddeling, tot lid en secretaris de heer Meyer de Vries, referendaris bij het Departement van Sociale Zaken, hoofdinspecteur voor de werk verschaffing. Voorts hebben in de commissie zitting ambtenaren van de departementen van sociale en van oeconomische zaken en van de arbeidsinspectie, alsmede ver tegenwoordigers van de voor naamste werkgevers- en midden standsorganisaties en arbeiders vakcentrales. In plaats van de geestelijke beweging tot vorming van natio naal socialisten een verwarrende hoeveelheid van „probeersels", een geestelijk proefveld met pro pagandistisch onkruid, zooals (in volgorde van gebruik;Corpo ratieve Staat, Jodenvraagstuk, Godssouvereiniteit, de Kerk uni- voca, Zonneraderen en Runen, waarvan noch ideologisch verant woorde argumenten noch duide lijk omschreven richtlijnen werden opgesteld, ja zelfs toegelaten. Hier ontbreekt de wil tot de gedachte, het denken en de vaste lijn Des te vager de beginselen des te moeilijker is de ontrouw der Leiding aan die beginselen te bewijzen in den geest en metter daad. Daar waar de wedertrouw van de leiding verzaakt, vervalt de Gelofte van Trouw der leden. Velen verloren het vertrouwen in de N S B.als de persoonlijke motieven van uittreding worden uitgeschakeld, en ideele worden de hoofdzaak, zijn Natipnaal- Socialisme en N S.B. gescheiden, dan wint het eerste en verliest de tweede den strijd". Het Ryk koopt vliegtuigen. Naar het „U. D." verneemt, heeft de Nederlandsche regeering een zeer belangrijke vliegtuigorde: geniaalst hij de Fokkerfabrieken te Amsterdam. Hei oetreft de bestelling van vele tientallen vliegmachines in vier verschillende typen, te weten Jagers, G-l en twee typen lucht- kruisers, ter versterking van Ne- derland's weermacht in de lucht. De thans bestelde machines zij: in hoofdzaak bestemd voor dt landmacht. De N S.B misère. Het moge bekend zijn, dat het de laatste weken in de Nationaal Socialistische Beweging niet goed gaat. Eigenlijk mogen we wel zeggen de laatste maanden, wam hoe meer er door het geschrijf hier en daar aan het licht komi hoe meer blijkt, dat de ruzit tusschen de onder-leiders en de> hoofdleider, ir. Mussert, al veei langer aan den gang is. Ver scheidene vooraanstaande leder in de Beweging hebben (of zijn zgn. door) Mussert bedankt voo> samenwerking en als lid en zo: heeft ook dhr. J. T. van Huis var Taxis, oud-propagandaleider voor Nederland van de Nad. Nationaal Socialistische Studenten Federa tie, en oud-gewestelijk conrector der Nationaal Socialistische Vor ming te 's-Gravenhage, bedankt als lid der N.S B. Hij heeft Mussert den volgenden brief geschreven, die typeerend is „Na vier jaar mijn beste krachten aan Uw beweging te hebben ge geven ben ik tot de overtuiging gekomen dat mijn vertrouwen in de leiding dusdanig geschokt \- geworden dat, wilde ik mijn zelf respect en idealisme bewaren, ik verder van mijn lidmaatschai moet afzien. Mijn Gelofte van Trouw aan de leiding en aan het Leideno Beginsel impliceert wedertrouw van die Leiding aan die begin selen. Gij behoeft slechts het eerste het beste arbeiderslid in de be weging te vragen hoe en wanneer ooit werkelijk dezé arbeiders systematisch in de leiding zij ingeschakeld dan hoogstens al blokleider-loopjongen of colpor teur of knokploeglid. De „soli dariteit van alle bevolkingsklas sen" is althans voor de leidi g ais zoodanig een fraze geblekt Van een beweging ter verove ring van het gehééle volk is ge komen een „taktische hanteering" een massa papier en woordei over en tegen Marxisme zonde dat de Nederlandsche arbeider één stap verder kwam. Bijr. nergens ging en gaat de Leidin vóór in ware sociale daadkrach Hier ontbreekt de Daad I De hagespraak te Lunteren werd Zondag naar schatting door een 25 a 30 000 menschen bij gewoond. Uiterlijk vertoon bleef geheel achterwege, geen opschriften, leuzen of vlaggen. Er is, volgens dhr. Mussert, veel gereorganiseerd moeten wor den. Zoo bracht het in Nov. gestichte dagblad f6000 verlies per maand op. De Indische af- deeling moet zelfstandiger wor- ien. Ook voor de beweging hier te lande, die na de verkiezingen duizenden leden verloor, is een 'jeuwe organisatie ontworpen, die over een maand gereed zal zijn. Dr. Col(jn en China. De regeering van de Chinee- sche republiek heeft onzen minis- ier-president dr. H. Colijn, het ■rootkruis in de Orde van de Jade toegekend. Dit is de hoog- re Chineesche onderscheiding. Z j is samengest 1 I uit jade en orillanten en wordt gedragen aan jen rood lint met witten rand. motorschip „Jansje". Het voer naderbij en het grootste gedeelte der bemanning is hierop over gesprongen. De kapitein, de loods en eenige leden der bemanning bleven op het zinkende schip achter. Zooals te begrijpen is, was er Zaterdag en Zondag veel belang stelling voor deze zeldzame ge beurtenis. We kunnen ons niet her n ieren, dat ooit een aanvaring van dergelijken omvang op het kanaal heeft plaats gehad. Het schip ligt met den voorsteven en de brug boven water, terwijl de achterzijde is ondergedompeld. Met behulp van kabels is voor komen, dat het kantelde. Ook de reddingsbooten bekwamen nog averij. Eenige sleepbooten zijn te hulp gekomen, doch konden geen dienst doen. Met Antwerpsche bergings vaartuigen hoopt men het schip te lichten, nadat het is dicht gemaakt en leeggepompt. Men is nu volop bezig het schip, dat met een lading koper- pyriet uit Spanje kwam, te lossen. Duikers 'hebben geconstateerd, dat in het schip een gat is ge- stooten van 6 meter lengte en 2 meter hoogte. -- Tot onderwijzeres aan een R.-K. Uloschool voor meisjes te Hoensbroek is benoemd mej. N. van Wel te Neuzen. Heen en terug naar Kaapstad. Zaterdagmiddag zijn de direc teur-generaal der koninklijke, ir. J. E. F. de Kok en zijn mede vlieger, de heer H. Smidt Crans, zhef-instructeur van de Nationale Luchtvaartschool, op Ypenburg bij ten Haag geland, na hun wel- jeslaagde vlucht naar en van Zuid-Afrika. AXEL, 12 October 1937. De bietencampagne is weer ingetreden, dus laat de tram weer van zich hooren. Het is gelukkig geen ernstig ongevaleen „aan rijding" met het „Kleinbruggetje". Waarschijnlijk heeft van een der wagons de deur niet ^pst gezeten en is deze los geraakt, zoodat ze met bedoelde brug over den Kin derdijk alhier in aanraking kwam en de leuning beschadigde. Aanvaring to Sluiskil. Zaterdagmiddag ontvingen we rericht, dat in het kanaal een zeeschip was gezonken, dooraan- aring met een ander schip. Er noeten op dat tijdstip vier schepen >p betrekkelijk korten afstand van elkaar gevaren hebben. Eén daar van was het stoomschip „Pens- nurst" (1454 ton) van een Engel- sche reederij, dat met het Zweed- iChe s.s. „Drott" in botsing kwam, roodat in de Penshurst een groot ^at onder de waterlijn kwam' Het vater stroomde met kracht in het uim, zoodat het schip in ongeveer '0 minuten gezonken is. Het wrak ligt in de linkerkanaal- in het zg. nieuwe gedeelte. De scheepvaart langs dien kant s voorloopig gestremd, terwijl ee- en andere schepen van kleine dmetingen langs den rechter- <anaalarm kunnen varen. Het s.s. Drott' heeft eveneens averij op- eloopen, doch niet van ernstigen «ard. De bemanning van de Jenshurst is gered. Toevallig passeerde op het ijdstip, dat de botsing plaats had, uet te Breskenc thuisbehoorende Aan het Muziekconservato rium te Mechelen werd bevorderd tot de hoogere afdeeling piano-, orgel-, harmonie- en compositie leer, de heer Emiel Eeckhout Az. te Hulst. Luchtverkeer met Zeeland. Ook hieromtrent willen we wij zen op den winterdienst. Van de n.v. W. M. Muller en Co. (adres Boulevard De Ruyter, Vlissingen), ontvingen we een folder, die voor ieder belanghebbende verkrijgbaar is, omtrent de diensten Vlissingen- Amsterdam v.v., Amsterdam-Texel era Rotterdam-Eindhoven, die den geeheelen winter gehandhaafd blijven. De diensten bp Groningen en Twente worden tot April gestaakt. Van Vlissingen gaat iederen werkdag een Vliegtuig om 8.15 u via Haamstede en Rotterdam naar Amsterdam. Van 4 tot en met 30 Oct. en van 1 Febr. tot en met 26 Maart ook op Zaterdagen om 13.15 u. en overige werkdagen te ^.40 u. Van 1 Nov. tot en met 31 Jan., behalve om 8 15, ook op 15.15 u. Het tarief is af Vlissingen naar Amsterdam f 9,50 en retour f 14,25, naar Haamstede f 3,25 en f 5,— en' naar Rotterdam f6,50 en f9,75. Besmetteiyke ziekten. In de week van 26 September tot en met 2 October kwamen in onze provincie negen gevallen van besmettelijke ziekten voor, n.l. 5 gevallen van roodvonk, waarvan 2 te Breskens en één te Goes, Hoofdplaat en Zuidzande. Voorts één paratyphus-geval (lypheuze vorm) te Vogelwaarde, één diphte- riegeval te Westdorpe, één geval van Meningitis cerebrospinales epidemica te Middelburg en ten slotte één geval van de ziekte van Weil te Wissekerke. Het gemeentebestuur van Vogelwaarde had tot de n.v'. Wa terleidingmaatschappij Zeeuwsch- Vlaanderen het verzoek gericht, om in periodes van grooteen langdurige droogte, water aan de inwoners te leveren, zooals dit bijvoorbeeld ook geschiedt aan de bewoners van niet-aansluitbare perceelen in de gemeenten, die bij de maatschappij zijn aange sloten. Op dit verzoek heeft de raad van commissarissen afwijzend beschikt, omdat, naar zijn oordeel ook deze gemeente in aanmerking komt, om tot de maatschappij toe te treden. Ksmer van Koophandel en Fabrieken Toor Zeeuwsch-Vlaanderen. Jaarverslag 1936. V. Handel in granen en peulvruch ten. Na de devaluatie is hierin een opmerkelijke verbetering ont- I staan. De prijzen stegen met 30 40 pet. Hotel- en restaurantbedrijf. Voor het café-restaurantbedrijf is 1936 nog ongunstiger geweest dan het voorafgaande jaar. De omzet van gedistilleerd, vooral in het slijters- bedrijf, alsmede die van het bier, gaan steeds achteruit. Het hotel- bedrijf ging, voor wat betreft het nachtlogies, wel vooruit, doch het restaurantbedrijf ging achteruit, omdat de reizigers zich op andere wijze behelpen. De gedaalde koopkracht dwingt ook velen zich van cafébezoek te onthouden. Alle rapporteurs stemmen over een, dat zij verlaging van den accijns op bier en gedistilleerd en der Personeele Belasting óók voor biljarts dringend gewenscht ach ten. Ook brouwerijen en handelaars in dranken doen deze klacht hoo ren. Zulks zal ook strekken tot bevordering van het vreemdelin genverkeer. In dit verband wordt vermeld, dat een Belgische brou werij hem haar beste bier aan bood tegen fr. 60,- (pl.m. f 5,-), terwijl voor dezelfde hoeveelheid hier f 20,— wordt betaald. Bakkerijen. De bakkers zijn nog steeds terughoudend in hun mededeelingen, waaruit zou moe ten worden afgeleid, dat het nog zoo slecht niet gaaf. Toch is bekend, dat vele der kleine bak kers zich slechts met moeite staande houden. Slagerijen. Bekend is, dat door de gedaalde koopkracht der be volking eenerzijds, en anderzijds de accijns en crisisheffingen, de gang van zaken in deze neringen allesbehalve rooskleurig is. Manufacturen en kleeding. Over het algemeen kan gezegd worden, dat de toestand der manufacturen- en confectiezaken in het najaar veel verbeterd is. Meubelbedrijf. Van meubel handelaars wordt gerapporteerd, dat deze branche achteruitgang vertoont. Er is wel behoefte aan meu belen, doch aankoop wordt uit gesteld uit gebrek aan verdiensten. Handel in steenkolen. In deze branche bewegen zich tegenwoor dig tal van kleine handelaren, die hun kolen van grossiers afnemen en tegen iederen prijs verkoopen om aan contanten te komen. De strop is dan veelal voor den gros sier. Een en ander tot groote schade van oude gevestigde zaken. Kunstmeststoffen. In de afdee ling Chemische Producten der Glasfabriek te Sas van Gent, bleef de zwavelzuurfabriek het geheele jaar buiten bedrijf. De fabriek van geconcentreerd zwavelzuur werd in 1936 weer in bedrijf ge bracht en werkte op vol produc tievermogen. Evenals in het vorig jaar bedroeg de productie van superphosfaat ongeveer de helft van de capaciteit 'der fabriek Over het algemeen genomen waren de bedrijfsuitkomsten min- der ongunstig dan in de vooraf gegane jaren. Voor de te Sluiskil gevestigde stikstoffcnfabriek der Compagnie Neerlandaise l'Azote werd de toe stand bestendigd. Aangezien in den laatsten tijd de vraag zich verplaatst van sulfaat naar nitraten, is begonnen met den bouw van nieuwe installaties. De onderzoekingen en proeven voor een procédé tot het ver vaardigen van ammoniak, aluinen aluminium sulfaat zijn geslaagd met de aflevering van deze pro ducten kan eerstdaags begonnen worden. De moeilijkheden met Spanje hadden haar invloed op het be drijf, zoowel voor den aankoop van een der voornaamste grond stoffen, de pyriet, als voor den verkoop van sulfaat, waarvoor Spanje een belangrijk afzetgebied vormt. Met medewerking van de Re geering kon een partij pyrietasch naar Duitschland verkocht worden. Textielfabrieken. In de te Sas van Gent gevestigde textielonder nemingen heerschte voortdurend groote bedrijvigheid. Uit de tapijtindustrie kwamen gunstige rapporten binnen. Andere rapporten gewagen er van, dat het geen moeite kost om orders te krijgen voor tricotage- fabrieken, doch alleen legen de lage prijzen, in verband met con currentie uit het buitenland. Daarbij komt en in dat op zicht stemmen alle rapporten overeen gebrek aan geschoold personeel. Om hierin te voorzien, werd te St. Jansteen een textielcursus in- ge:;ciit en in den loop der maand Augustus door den Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. J. A. Quar- les van Ufford, in tegenwoordig heid van verschillende autoriteiten geopend.Deze cursus wordt door 24 jongens uit 5 verschiller.de gemeenten geregeld bezocht, waar van 18 reeds werk hebben ge vonden. (Wordt vervolgd De nielkpry-r. Men schrijft ons, dat het Dag. Bestuur van de afd. Zuivel der Si chting Nederlandsche Zuivel- centrale heeft besloten de mini mum-verkoopprijzen voor con- sumptiemelk met ingang van 10 October '37 voor de bij de Stich ting georganiseerden van melk- vergunninghouMers A en D te ver- hoogen tot 10 cent per L. voor alle gemeenten in Zeeuwsch- Vlaandereri gelegenten Oosten van den Braakman en de Westelijke grens van de gemeente Philippine. De ramp van de „Spicht". De commissie van onderzoek inzake de ramp van de „Specht" is Zondag uit Palembang te Ba tavia teruggekeerd. De motoren van het veronge lukte toestel zijn naar Bandoeng doorgezonden, teneinde na te gaan of inderdaad een der moto ren heeft gestopt. De toestand van den violist Hubermann is tengevogr van longontsteking verergerd. Aan freule Smissaert is vier weken van volkomen rust voor geschreven. Verder verklaarde de genees heer, dat de heer Schoch nog eenige weken in het hospitaal zal moeten verblijven, terwijl de tweede piloot Groeneveld wel spoedig als genezen zal kunnen worden ontslagen, evenals de heer Munro. De toestand van de andere passagiers is gunstig. Het lyk van ir. Van Steenber gen is vervoerd naar Bandoeng waar gister de begrafenis plaats vond. Naar wij vernemen worden de 8toffalyke resten van de leden van de bemanning van de „SpechtZaterdag naar Neder land gebracht. Gisteren is de Valk met de post van de Specht op Schiphol aan- gekomen. Dne boefjes. De politie te Amsterdam beeft een goeden slag geslagen door aanhouding van drie jeugdige boefjes, die zich riels meermalen aan ontvreem ding *aa goederen hebben schul-, dig gemaakt en thans de daders blijken te zijn van een gepleeg- den diefstal, waarbij uit een slaapkamer een vest en een da- mestasch werden weggenomen. Deze veelbelovende knapen resp. 13, 15 en 18 jaar oud, ont dekten in een benedenhuis een opengeschoven raam Zij openden het zoover dat zjj er door konden en drongen zoo de kamer, een slaapkamer, binnen. Daar hadden de bewoners een vest en een damestasch achtergelaten. De jongens eigenden zich beide toe en togen er mee op weg. Zij hebben zich tusschen eenige heesters laDgs de R yn. Vinkles- kade verscholen en daar de buit onderzoent. Zij vonden in vest en tasch tezamen 275, een gou- den horloge met ketting, een zil veren vulpotlood en vulpenhou der, terwjjl zjj aan een welge- vulden dikken brief verder geen aandacht schonken. Het geld en de sieraden hebben zjj bjj zich gestoken. Het vest hebben z(j in het boschje be graven. De tasch vulden zij met steentjes en gooiden deze in het water. Een paar dagen later lazen de boefjes in de krant, dat zich in het vest ook nog een brief met MO partijtje diamant bad ba«

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2