Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli- VI aan «leren, C 10 ct. EEN GIFTMENGSTER -juper-kwauteit! No. 54 VRIJDAG 8 OCTOBER 1937. 53p Jaarg. J. C. VINK - Axel. Bloed en Macht. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERlENllEN van 1 tot 5 regels bU Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Eerste JBlad. Willen de volken en hun mach tigen oorlog Ik heb die vraag meer gesteld, maar iedere keer wordt zij klemmender van nood en geweld. En kon het antwoord nu maar eenvoudig zijn, en droegen de reserves die men dient te maken tussen ja en neen, slechts niet de zware spanning en het grote gevaar in zich. Neen, kan men antwoorden, tenminste nu nog niet, tenminste de oorlog van allen tegen allen niet, tenminste de grote meerder heid van hen niet. Dat is voor hetzelfde te trans poneren in de ja-sleutelja, echterechterechter Het beduidtmorgen, over morgen, op een goede dag zullen allen willen, of moeten willen. Het resultaat is nu reeds, dat wantrouwen, en dientengevolge onbetrouwbaarheid de staten be heersen, en dat allen zich zwaar wapenen tegen allen dezen om zich te kunnen verdedigen, genen om zich te verdedigen of aan te vallen, al naar de situatie en de machtsverhoudingen zullen zijn anderen om aan te vallen. Een tijd lang houdt deze ge weldige bewapening de oorlog tegen, zolang de vrees voor de grote verwoesting sterk genoeg is. Doch zulk een zware vrees verdraagt de mensheid niet lang zij zoekt zich daarvan te bevrijden in de onverschilligheid van het noodlot of in het avontuur van de wanhoop. Een onzekere vrede kan den mens ten laatste dermate benauwen, dat hij de zekerheid van de oorlog de voorkeur geeft. En tot dit stadium schijnen wij haast te zijn genaderd, wanneer wij er ons niet reeds middenin bevinden. Gedurende enkele jaren wandelden wij wankelend op de smalle bergkam van de vrede nu dalen wij krampachtig de helling af naar de vlakke en vaste slagvelden. Nog heerst de vrees, Slechts datgenedal uit het hart komt, kan het hart bereiken. FEUILLETON Uit het Eugelsch. Ik was zoo bang, dat Birtley vandaag maar niet naar zijn kan toor zou gaan, snapt Eva verder. Hy zei telkens, dat hy zoo'n Maandagsch gevoel had. Ik dank den hemel, dat hij eindelijk is gegaan. En nou ben ik vry vrij vry tot vanavond zeven uur Even houdt ze met haar ge babbel op. Dan klinkt het lief en harteijjk uit haar beweeglijk, mooi gevormd mondje Laat Gilly uit het zieken- buishier komen iuLchen en blyven theedrinken, Addie, als je 't pret tig vindt. Birtley hoett er niets van te weien. H00D8TUK V. Birtley Raydon kwam dien morgen met ecu allesbehalve goed humeur in de stad, Eigenlijk zat maar de onverschilligheid neemt snel toe. De massa, zelfs van de vredesvoorstanders, heeft de oorlog reeds als feit aanvaard, ja, zich met het denkbeeld ver zoend, terwijl het nog moet gebeuren. Zij wil verlost worden van de twijfel, waaronder zij lijdt. Zij wil eenvoudig ja of neen kunnen zeggen, en zij beseft, dat dit niet kan worden gezegd in deze situ atie, doch licht wel in tijd van oorlog. Voor deze vereenvoudi ging van keuze en gevoel, die haar een waan van vrijheid schept, heeft zij desnoods een oorlog over. Zulk een vreemde stemming roept twee dingen op, welke op hun beurt de onverschilligheid weder vergroten bloed en macht, de twee eenvoudigste elementen der werkelijkheid. In onze dagen wordt het bloed heilig verklaard nu er geen zuivere bloedadel meer bestaat, en de geldadel blijk heeft gegeven niet zuiver te willen worden, zullen ganse volken worden gezuiverd en tot de adelstand verheven. De mens, die het leven niet acht en niet eerbiedigt, verkon digt de heiligheid van Het bloed daarom zal hij het bij stromen vergieten. Want, wil bloed geen bloed zien, en zal niet altijd dorstig zijn wie het tot zijn drank neemt, en wijdt het niet alle dingen Van aard is de nationaal-socia list niet oorlogszuchtiger dan ieder ander, maar zijn leer van het heilige bloed en het uitver koren ras drijft hem. Waartoe zal hij karig zijn met het zuivere bloed van eigen volk, wanneer daardoor het ganse leven wordt gewijd en waartoe met het plebeïsche bloed der andere volken? Of zijn dat uiteindelijk geen plebejers in het oog van hem, die eigen volk in de adel verheft En tegelijk wordt de zware droom van het imperium weer gedroomd, en hij stijgt uit groter diepten op dan ooit tevoren. De catastrophe van 1914 heeft hem niet kunnen verstorenzij heeft hem verdiept tot religie. De Japanner gelooft aan de heerschappij over Oost-Azië, de Italiaan aan het Romeinse keizer rijk, de Duitser aan de macht over Europa, de Rus aan de wereldrevolutie onder zijn leiding. Zij zullen het met de vrede be proeven zo lang mogelijk, maar hun doel geven zij niet prijsen zonder oorlog is dat doel niet te benaderen, zonder oorlog is nog nimmer een impe mm gesticht. Derhalve, zo spoedig het nodig blijkt, of zij genoeg kansen zien, zullen zij toegrijpen; gelijk zij nu reeds in het klein doen, dan in het groot. De fascist, de communist, de realist, allen wien de macht, zin en doel des levens is, zij moeten eenmaal oorlog hebben om hun leer waar te maken, de hartstocht zich te laten gaan en de macht ongehinderd aan het werk te zien En het gevaarlijkste van alles dit geloof aan macht verbindt zich heden met de mythe van het bloed. E. B. FOLKERTSMA (Overgenomen uit: „De Stim fen Fryslan". n. sp.) Rede van president Roosevelt. De president der Vereenigde Staten, Roosevelt, heeft te Chi cago een rede over den interna tionalen toestand gehouden. Hi zeide, dat de politieke situatie ernstige ongerustheid wekt bi alle volken die in vrede en vriendschap met elkaar wenschen te leven. Er heerscht thans een terreur en de minachting voor het internationale recht is zoo groot geworden, dat de funda menten der beschaving daardoor bedreigd worden. Zonder oorlogsverklaring, aldus Roosevelt, zonder waarschuwing of rechtvaardiging van eenigen aard worden non-combattanten, ook vrouwen en kinderen, mee- doogenloos vermoord door de bommen der vliegtuigen. hy heimelyk altijd over het geld in de war. Vóór zijn huwelijk had hij geregeld ongeveer de helft van zijn inkomen kunnen bespa ren tegenwoordig leefden zijn vrouw en hij geheel vau som tijds meende hij boven hun gezamenlijke middelen. Tot zyo verwondering en teleurstelling bleek het buitenleven niet goed- kooper te zijn integendeel, het bad hun uitgaven sterk vermeer derd. Met ontstemming herinnerde hij zich nu, hoe hjj, toen hjj mevrouw Strain voor vast had aangenomen, haar een duidelijken wenk had gegeven, dat hjj van baar een zeker toezicht op zijn liet vrouwtje ver wachtte, in 't bijzonder wat het uitgeven van geld betrof. Maar desondanks had hy in den laatsten tijd het gevoel, dat Eva's reke ningen belangryk booger waren, dau zy voor hem wilde weten, niettegenstaande hij haar vython- derd pond jaarlijks liet houaen, om naar believen voor zich zelf uit te geven. Toen zij dit overeengekomen waren het was in hun witte broodsweken was bjj eeriyk gezegd nieuwsgierig geweest, ot een jonge getrouwde vrouw, enkel aan baar kleeren en kleinigheidjes een bedrag van veertig pond per maand zou kunnen opmaken. Het was hem nu duidelyk geworden, dat E-'a met haar wat hij noemde toelage nauwelijks rondkwam en tegen zjjn zin had hij haar op haar verjaardag een cl èque van vijftig pond gegeven, ornaat zij die liever bleek te heb ben dan een mooien ring of een armband. Toch behoefde Brtley R ydon dat niet zoo zwaar van E?a op te nemen, want ofschoon hij het nooit zou willen toegeven, was hij bijzonder op zyn eigen kleeding gesteld. Eo daarom waren de rekeningen van zijn kleermaker, hoedenhandelaar, enz. de eenige, die hij met plezier betaalde, omdat hij daarbij het prettige gevoel had, waar voor zyn geld te hebben gekregen. Hy wilde er zooveel mogeiyk voor ontvangen en de coupeur van zyn kleermaker zou dan ook weten te vertellen, dat mynheer R-ydon zoo pietleuterig was ais een oude dame, als het betrol snit en zitten van zijn jas. Toen hij ongeveer een uur nadat hij Tbe Mill House verlaten had, zijn privé kantoor in ziju ouder- wetsche zaak binnentrad, kwam John Bono, de oude boekhouder, die als het ware ééo met h?® wm, In zoogenaamden vredestijd worden schepen door duikbooten aangevallen en vernield, zonder reden en zonder waarschuwing. Volken die voor zichzelf vrijheid eischen, weigeren anderen die vrijheid. Onschuldige volken worden wreedelijk opgeofferd aan de begeerte naar macht en hege monie, die ieder gezond verstand mist. Indien wij een wereld, waarin wij vrij mogen ademen en zonder vrees in vriendschap kunnen leven, willen behouden, moeten de vredelievende naties met gemeenschappelijke krachts inspanning de wetten en begin selen, waarop de ware vrede steunt, verdedigen. Het is nood zakelijk, dat het geloof in het gegeven woord en in de waarde van het verdrag weerkeert en dat men erkent, dat de moraal van volken even belangrijk is als die van den individu. In technisch en moreel opzicht bestaat er een onderlinge afhankelijkheid, waar door geen enkele natie zich ge heel kan afsluiten voor een eco nomische of politieke beroering elders in de wereld. De inter nationale anarchie vernielt alle grondslagen van den vrede en brengt de veiligheid van iederen staat, klein of groot, in gevaar. Het is dus voor de Vereenigde Staten van het grootste belang dat het heilig karakter der inter nationale verdragen en de inter nationale moraal hersteld worden. Wij zijn vast besloten, aldus vervolgde de president, buiten den ooriog te blijven. Toch kunnen wij ons niet verzekeren tegen de heillooze gevolgen van den oorlog en tegen de kans, dat wij erin worden medegesleept. Wij treffen maatregelen die deze kans tot een minimum terug bren gen, maar wij kunnen niet vol ledig beschermd zijn in een we reld van wanorde, waar ver trouwen en veiligheid ver te zoeken zijn. Indien de bescha ving moet blijven bestaan, moeten de beginselen van den vrede hersteld worden. Ten aanzien van deze rede voering heeft de democratische BLAUW BAND VOL AROMA WIT BAND EXTRA LICHT Het is rijpe Ster Tabak achter hem aanschuiven. De man leek eenbeetje zenuwachtig te zijn. Er zit een heer op u te wachten, al een half uur lang, mynheer. Zijn kaartje ligt op uw schrijftafel Ik heb hem gezegd, dat u nooit iemand outvangt, zon der dat u vooraf van zyn bezoek weet, maar hy wilde niet weggaan en aangezien er vandaag weinig post is, dacht ik dat u hem mis schien toch wilde te woord staan. Heb je eeDig vermoeden, waar hij voor komt Bood keek verlegen toen hjj antwoordde Naar een enkel woord, dat hij zoo uitliet, mijnheer, zou ik denken, dat hij komt voor een rekening van mevrouw Birtley laydoD, mijnheer. Laat hem over tien minuten bier binnen. Ik wil eerst de brieven even doorzien. Toen de boekhouder de kamer had verlaten, sloot Raydon zijn ouderwetse!) cylioderbureau open en ging hij in den leeren kantoor stoel zitten. Maar hij keek de brieven Diet ip, die Detjes op een (steltje naast hens als eeD klein sit.peitje voor hem waren neer- geiegd, Hjj had gruwelijk het land, Want dit was de tweede tn&al, senator Peper, die lid is van de commissie voor buitenlandsche zaken, verklaard „Ik ben van meening, dat het uur gekomen is voor de moreele wereldopinie, om zich te orga- niseeren om de internationale struiktooverij te beletten, die zich thans voordoet". In de Amerikaansche dagbladen worden uitgebreide veronderstel lingen geuit. Het meerendeel der bladen ziet er een veroor deeling in van den Japansehen inval in China en bijgevolg een aanwijzing, dat de Vereenigde Staten bereid zijn den Volkenbond te steunen in welke actie ook, die ten aanzien van deze aange legenheid zou worden onder nemen. De Chineesche ambassadeur te Washington, Wang, heeft over de rede van Roosevelt het vol gende gezegd „De rede van Roosevelt heeft mij niet verrast. Ik heb nooit getwijfeld aan het Amerikaansche volk. Het uur is geslagen voor de vredelievende volkeren een einde te maken aan de anarchie en de barbaarsche methodes in de wereld". Intusschen wordt het gele ge vaar steeds meer dreigend. dat er zoo iets vervelends ge beurde. De eerste keer was ge weest oDgeveer vijf maarden ua zijn trouwen. En achteraf had hij er soms spyt van, dat hy er toen niet meer herrie over had gemaakt. Maar vergeten was hii de zaak niet. "tegendeel, hy herinnerde zich nog alles, wat gebeurd was in verband met dia vonga rekening vau zijD vrouw Het bedrag was toeD zes en zeventig pond, zpventien shilling eeweest, verschuldigd aan een Transche dame, dte het geld per soonlijk was komeD ontvangen, Dat mecsch was toen erg zenuw achtig geweest eD had grif toe gestemd in zijn voorstel tot afrek van vyf procent voor «coulante betaling*. Rjydon vond, dat zijn blieven wel even koDden wachten. En, lang voor de tieo minuten om waren# drukte hij op den scuel- knop. De man, die werd binnen gelaten, geleek in geen enkel opzicht op een of anderen grim. migeo sohuldeischer, die dagelijks quitanties inde, (Wordt fërrolgd), cou 18

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1