akkertjes PURÖL !,es„kl0,en in de Pijn in de ledematen? In Memoriam. Binnenland. 1837 5 October 1937. Heden, 5 October, is het juist 100 jaar geleden, dat te Arenberg in Zwitserland de eerste Koningin van Holland, n l. Hortense de Beauharnais, vrouw van Koning Lodewijk Napoleon, overleed. Van 1806 1810 was Hortense koningin van Holland. En nu moge de Franse tijd voor ons land weinig eervol geweest zijn en al is het waar, dat deze Ko ningin van Holland gedurende deze 4 jaar slechts in totaal 7 maanden in oris land vertoefd heeft en zij zich dus alles behalve een landsmoeder toonde, toch verdient deze vrouw ons mede lijden. Immers om staatkundige redenen uitgehuwelijkt aan een man, die zij noch liefhad, noch hoogachtte, is zij een der onge lukkigste vrouwen van haar tijd geweest. Hortense was de dochter van den generaal de Beauharnais, die, als zoveel andere adellijke heren, het slachtoffer werd van de Franse Revolutie en van Jose phine Tascher de la Pagerie, de latere keizerin Josephine. Een maal keizerin geworden was het grootste ongeluk voor Josephine dat haar huwelijk met Napoleon kinderloos bleef en er dus geen troonopvolger was. Daarom moest Hortense huwen met Lode wijk Napoleon, den broeder van den keizer, dan konden de kin deren uit dat huwelijk door Na poleon tot zijn opvolgers bestemd worden. Horen wij nu verder wat Me vrouw de Remusat in hare me moires over het huwelijk van Hortense met Lodewijk Napoleon vat teltMevrouw Louis (Hortense) is, geloof ik, de ongelukkigste geweest uit de gehele omgeving van het hof en verdiende minst van allen ongelukkig te zijn. Door de haat der Bonapartes met boosaardige laster vervolgd, een laster, die door het publiek maar al te grif geloofd werd, heeft zij geen kracht genoeg gehad om de strijd tegen de leugen, die haar leven heeft bedorven, met goede uitslag te voeren. Van aanleg en natuur was zij deugdzaam en rein, voor zich zelve streng van beginsel en daarom verwonderd over de af dwalingen, waaraan sommige vrouwen uit haar omgeving zich schuldig maakten. In haar jeugd zag zij er fris en bevallig uit; haar figuur was zeer schoon, maar al spoedig drukten ziekte en verdriet op dat lieve gelaat en die fraaie gestalte haar stempel. Door de huwelijksband verbonden aan den meest tiran nieken man, dien men zich denken kan, vervolgd door de meest be ledigende laster, ontmoedigd door zoveel teleurstelling en ontgoche- ling, boog zij verslagen het hoofd onder het gewicht van zo zwaar een last. Nooit klaagde zij e eerst kort voor haar dood heeft zij geuit, wat zij ondervondei heeft. Ofschoon zij den man, die mer haar opgedrongen had, niet be minde, was zij nog veel oplet tender v^pr hem, dan wanneer zij hem Tad lief gehad. Louis Bonaparte, een vals en wantrou wend man, hield al die oplettend heden voor een soort koketkrie. „Zij oefent zich op mij", zei hij eens, „om mij later te bedriegen". Hij meende, dat dit gehele gedrag was voorgeschreven door haar moeder, die vrij veel ondervinding had vandaar dat hij haar vrien delijke zorg soms met ruwe hard vochtigheid af wees. Hij ging zelfs verder. Hij deelde aan zijn vrouw mee al wat men wist tt vertellen over de zwakheden van haar moeder en na dit in den breede te hebben uitgesponnen, drong hij er op aan, dat zij met die moeder niet langer op ver trouwelijke voet zou verkeren. Hij voegde er bij „Gij zijt nu een Bonaparteonze belangen zijn de uw een die van uw familie gaan u niet langer aan". Om zijn werk te voltooien voegde hij nog enige beledigende bedreigin gen aan zijn waarschuwing toe en kwam er rond voor uit, dat hij een diepe minachting voor de vrouwen had. Hij verklaarde, dat, welke pogingen men daartoe ook zou aanwenden, hij zich niet zou laten misleiden en dat hij wel zou zorgen, het lot, dat vele mannen had getroffen, te ontgaan. Men denke zich in, wat een uitwerking dat alles moest hebben op een jonge vrouw en hoe zij in haar dierbaarste gevoelens ge krenkt werd Toch bleef zij de gehoorzame, onderworpen echt genote en verried zij alleen in haar droefgeestige stemming en zwakke gezondheid het lijden van haar ziel. Tot zover de memoires van Mevrouw de Remusat. Het zou mij te ver voeren, indien ik alles wilde beschrijven, wat zij leed, toen haar oudste zoon haar door den dood werd ontnomen en indien ik nog wilde verhalen, hoe zij soms door haar man als een gevangene werd behandeld. Na de afstand van de troon van Koning Lodewijk Napofeon ten behoeve van zijn zoon onder regentschap van zijn moeder een afstand, waarvan Keizer Na poleon zich niets aantrok door eenvoudig ons land bij Frankrijk in te lijven vestigde Koningin Hortense zich in Zwitserland, waar zij, zoals ik boven reeds aanhaalde, 5 Oct. 1837 overleed. P. De reserve.officieren. Van bevriende zijde deelde men ons mede, naar aanleiding van een bemerking onzerzijdsch over de salarieering van reserve-officie ren, da deze nog wel te wenscht n overlaat, zoodat b.v. een le en 2e luitenant nog niet behoorlijk weet toe te komen met de in zijn po sitie noodige uitgaven. Alzoo zou dus een belasting op het door hen genoten salaris wel onbillijk zijn, ook al ging het vast salaris van betrokkenen nog onverminderd door. Zoo loopen de meeningen uiteen. Bieten rooien Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. Adres van het ChHsteiyk Nationaal Vakverbond. geval op zijn minst van dichter bij te gaan bekijken. Maar daar voor zou een minder zorgelijken politieken toestand in Europa heel wenschelijk zijn. De ervaringen leerden, dat met alsmaar toe te geven, de situatie er echter niet beter op pleegt te worden. Nu de nood dringt en de Engel- schen het gevoel hebben, wat hun bewapening betreft, weer bij te zijn zullen ze het wellicht eens op een andere manier willen probeerende manier, waarmee Hitler en Mussolini zooveel suc ces hebben. Het zijn verleide lijke voorbeelden. De Koningin ongesteld. Naar wij vernemen, is H. M. de Koningin tengevolge van een lichten aanval van griep, op ad vies van den geneesheer verplicht, eenige dagen binnen het paleis Het Loo te blijven. Dientengevolge was ook de beëediging van mr. Patijn als minister van Buitenlandsche Zaken uitgesteld. Adj idant van Prins Bernhard. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 October 1937, benoemd bij den grooten staf, tot adjudant van Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlanden, de kapitein J. K. H. de Roo van Alderwerelt, van den staf der artillerie, adjudant van den inspecteur der artillerie. Driemaal per week naar Indië. Zaterdag is het K.L.M.-vliegtuig de „Torenvalk" van Schiphol ver trokken als eerste in den driemaal weekschen dienst tusschen Neder land en indië. De opening van dezen nieuwen dienst vond met eenige plechtigheid plaats en on der veel belangstelling. Eadio-rede. De minister van sociale zaken zal vanavond te 7.30 uur over de beide zenders, namens de regee ring een oproep doen tot het Nederlandsche volk om een bij drage te geven voor het kleeding- schoeisel- en dekkingfonds voor werkloozen. Ook de aandacht van de ge meentebesturen, ambtenaren van sociale diensten en de zgn. B- comité's wordt op deze radiorede van den minister gevestigd. In verband met desbetreffende vragen deelt de minister van sociale zaken aan de gemeente besturen mede, dat de spaarrege ling terstond in werking kan treden en dat hij er zelf prijs op stelt dat de gemeentebesturen ten spoedigste de gelegenheid tot sparen volgens de getroffen re geling openstellen, In antwoord op een door het Christelijk Nationaal Verbond aan den Raad van ministers gezonden adres, waarin o.m. verbetering van de werkloozenzorg werd gevraagd, is een antwoord van de minister van sociale zaken ontvangen, waarin deze o m. mededeelt, dat hij geen vrijheid heeft kunnen vinden, tot een algemeene ver hooging van de tarieven voor den steun en de werkverschaffingsloo- nen over te gaan, noch heeft kunnen besluiten tot eenalgemeene invoering van een kinderbijslag bij de werkverschaffing. De min. kondigde echter aan het verleenen van een tegemoetkoming aan gezinnen met minderjarige kin deren, die voorheen arbeid hebben verricht en daardoor toen tot steun van eenigszins behoorlijke betee- kenis voor het gezin zijn geweest. Tevens werd in uitzicht gesteld een nieuwe verbeterde regeling ten aanzien van den zgn. B-steun. I Het dagelijksch bestuur van het C N.V. heeft in het antwoord aan leiding gevonden, zich nogmaals met een adres tot hem te wenden. In dit tweede adres wijst het Verbond erop, dat bij de beslissing om in sommige gevallen een extra bijslag te geven aan inwonende kinderen van 21 jaar en ouder, slechts een betrekkelijk klein aan tal gezinnen baat heeft. Groote gezinnen, waarin de kinderen niet voldoen aan de door den minister gestelde voorwaarden, worden er niet door geholpen, en juist deze verkeeren, mede door de stijging der kosten van het levensonder houd, in buitengewoon moeilijke I omstandigheden. Met betrekking tot het feit, dat de minister meent, dat het ont breken van een kinderbijslag in het vrije bedrijf, een beletsel vormt voor het invoeren daarvan bij de werkverschaffing, wijst het Ver bond op het verschil tusschen beide. In het vrije bedrijf is er vooral op het platteland veelal sprake van een gezinsloon Naast den man, werkt vaak de vrouw en een of meer kinderen. In de werkverschaffing wordt als regel alleen de kostwinner ge plaatst. Zelfs bij ongeveer gelijk loon van dezen laatste is het inkomen voor het gezin dan toch nog geheel verschillend. Daardoor ontstaat een groot onderscheid in positie tusschen het groote en kleine gezin, een onderscheid ten nadeele van het eerste. Door een kinderbijslag, b.v. te beginnen bij het vierde kind, zullen de zwaarst I getroffen gezinnen reeds zijn ge holpen. Voorts wordt in het adres ge wezen op een leemte, die er naar aanleiding van den nu ingevoerden extra bijslag aan inwonende kin kinderen boven de 21 jaar is ontstaan. Nu de minister er toe overgegaan is volwassen kinderen onder zekere omstandigheden in den steun op te nemen, ook wanneer het gezinshoofd werkt, dient deze extra bijslag ook ge geven te worden aan werklooze kinderen uit gezinnen, waarvan het gezinshoofd een zelfde inko men heeft als de voorheen ge- steunden. Ten slotte verzocht het Verbond den minister ook deze punten nog eens te overwegen, en te dien aanzien alsnog een gunstige beslissing te nemen. Ook het N.V.V. (Ned. Vakver bond) heeft een adres in dergelij- ken zin aan den minister gericht. De eerste jeugdgevangenis In tegenwoordigheid van auto riteiten en belangstellenden heeft Zaterdag de minister van justitie, mr. Goseling te Zutfen de eerste jeugdgevangenis in ons land ge opend. Deze jeugdgevangenis is inge steld overeenkomstig de desbe treffende wet van 1929 en dient voor opsluiting van misdadigers tusschen 18 en 21 jaar, die tot meer dan een jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. In bijzondere gevallen komen ook jongens en meisjes van 16 tot 18 jaar en van 21 tot 23 jaar in aanmerking voor plaatsing in een jeugdgevangenis. De opsluiting is niet cellulair het doel is meer aandacht aan de opvoeding te besteden. Negentig jongens kunnen in deze eerste jeugdgevangenis van ons land worden ondergebracht. Hongaarsche monumenten. Naar de Hongaarsche bladen melden, heeft zich op initiatief van de kunstenaarssociëteit te Budapesteen monumentcommissie gevormd, onder protectoraat van den aartshertog Albrecht, welke commissie zich ten doel stelt, in de landen, waar men na den oor log de Hongaarsche kinderen gast vrij opnam, monumenten der dankbaarheid op te richten. Het eerste van die monumenten zal in 1938 in Nederland worden opgericht. Daarna volgen in 1939 en 1940 monumenten in België en Zwitserland. AKKER.CACHETS Ksmer v»n Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Jaarverslag 1936. (II. De veerdiensten over de Schelde. In verband met den versnelden bruggenbouw en de bekostiging van het bouwen der tolvrije bruggen, door een verhoogde benzinebelasting,is door de Kamer aangedrongen op verlaging der tarieven op deze veren, die toch evenzeer als een brug of als ver lengstukken van den rijksweg behooren te worden beschouwd. De betrokken Minister heeft te kennen gegeven, bereid te zijn tot verlaging der tarieven voor be zitters van auto's in Zeeuwsch- Vlaanderen. In het midden la tende de al of niet juistheid van de bij die toezi gging meegedeelde AXEL, 5 October 1937. Het laatste openluchtconcert, dat de Chr. harmonie „Hozanna" alhier Zaterdagavond in ditseizoen gaf, is goed geslaagd. Het pro- I gramma was goed verzorgd en gaf een amusante afwisseling. Als we echter op de finesses wilden ingaan, zou de eerste opmerking zijn, dat het slagwerk veel te forsch is, vooral wat de groote trom betreft. We geven dit ter overweging voor later. Wat de proef van een Zater dagavond-concert aangaat, dat viel ons tegen. We hadden veel meer bezoek verwacht. Misschien dat dit aan het vergevorderd seizoen ligt, nu de temperatuur kil is geworden. Benoemd tot onderwijzeres (kw. m. akte) aan de christelijke school te Axel mej. P. Flipse te St. Laurens. Door het spelen met vuur van kinderen ontstond gistermid dag brand in het schuurtje van M. v. T. te Sassing. De bewo ners trachtten door het begieten met water den brand te blusschen, doch alleen door het handig op treden van een voorbijganger, die de vlammen wist te dooven door het gebouwtje gedeeltelijk te doen instorten, werd erger voorkomen en bleef de brand tot het schuur tje beperkt. Jubileum Hoewel Kijkuit en omgeving een slechte voedingsbodem voor het vereenigingsleven heeft, maakt de varkensvereeniging „Elk naar zijn krachten" hierop een gunstige uitzondering. Zaterdag werd met veel belang stelling in het café bij A Oppe het 10-jarig bestaan dezer ver eeniginp gevierd. Notulen en jaarverslag, bene vens een overzicht over de af- geloopen 10 jaren werden goed gekeurd Dhr. L. Dieleman werd bij acclamatie herkozen als be stuurslid. Wegens verfrek naar elders werd in plaats van dhr. J. de Vos gekozen dhr. Alf. de Cock. Blijkens het jaarverslag van den penningmeester was er in kas f699,50. De uitkeering voor var kens werd vastgesteld op f 16 voor varkens tol en met 25 kg., voor zwaarderedieren50 c. per kg. De voorzdhr. A. Dieleman, sprak ter gelegenheid van het tweede lustrum een rede uit, ge titeld „Rondom den vereenigings- boom". Hierna schaarde men zich rond den eenvoudigen feestdisch, waar een recht gezellige sfeer heerschte, zoodat men ongeveer half elf voldaan huiswaarts ging, beperking der categorie van Zeeuwsch-Vlamingen voor wie die verlaging alleen zou gelden, wordt met teleurstelling gecon stateerd, dat nog geen enkele verlaging dertarieven is verkregen. De hooge veerkosten blijven een handicap voor onze industri- eelen, die daardoor voor hun export een onkostenberekening moeten maken, waarvan hunne concurrenten boven de Schelde door hun vrije passage over wegen en bruggen vrij blijven. Het verkeer Breskens Vlissinger. en omgekeerd was beduidend hooger dan het jaar te voren. Ter Neuzen Borsselen en omge keerd vertoonde teruggang. Het personenvervoer tusschen Ter Neuzen en Vlissingen en omge keerd was aanzienlijk hooger. Het groote aantal personen, dat vanuit Walcheren in Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen in werkver schaffing werkzaam was, zal daar aan wel niet vreemd zijn. De veren Ter Neuzen—Hoede- kenskerke en Walsoorden—Hans- weert bleven dit jaar vrijwel gelijk aan het vorige. Scheepvaart. Het verkeer op de haven van Ter Neuzen was drukker dan het jaar tevoren, als gevolg van de tijdelijke bedrijvig heid tijdens de staking in de haven van Antwerpen. Overigens bleef het verkeer vrijwel gelijk aan dat van 't vorige jaar. Grooter was de aanvoer van stukgoederen, steensoorten en pijpaerde, die van hout, kunstmest en ijzer stationair, terwijl die van steenkolen en pyriet lager was. Voor uitvoer was hooger die van stukgoederen en steensoorten, terwijl die van phosphaat, cokes en kunstmest lager was. Met inbegrip van die voor Sluiskil kwamen binnen 323 zee schepen, terwijl 375 zeeschepen van Ter Neuzen uitvoeren. Aan deAxelscheSassing kwamen binnen 662 schepen, metende 86 933 scheepstonnen en vertrokken 660 binnenschepen, metende 86 773 scheepstonnen (het jaar te voren waren die cijfers respectievelijk 634 schepen, me tende 84 631 scheepstonnen aan gekomen en 636 schepen, metende 84 443 scheepstonnen vertrokken). Er was dus eenige vooruitgang in het aantal schepen, met een vrijwel gelijken inhoud. Grooter was de aanvoer van stukgoederen en aardappelen, lager die van kunstmest, bouwmaterialen, hoon stroo en vlas, gelijk die van hout, graan en steen. Hooger was de uitvoer van stukgoederen, aard appelen, hooi, stroo en vlas, gelijk die van beetwortelen en bouwmaterialen, lager die var; graan en steen. Bestemd voor Sas van Gent kwamen binnen 22 zeeschepen, voornamelijk met grondstof voor de daar gevestigde phosphaat- fabriek. Zoowel voor de zee- als voor de binnenvaart was de toestand over de eerste 3 kwartalen van en Drncristpn "eZTuT D'e feuten in Uw schouder, in Uw arm of been, neem daarvoor nu eens die wondervolle Yo'9"ns recept „an Apotheker Dumont

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2