Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uw sell - Vlaanderen. EEN GIFTMENGSTER No. 53 DINSDAG 5 OCTOBER 1937 53- Jaarg. Dierendag Dus tóch bededing! J. C. VINK - Axel. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. is de dag van 4 October en dus voor dit jaar voorbij. We noem den die dag wel eens de St. Nicolaasdag voor de dieren en in 't bizonder voor onze huis dieren. Misschien hebben onze lezers gisteien weinig of niet aan Dierendag gedacht. Och ja het is te vergeven. Wie geen lid is van de Vereeniging voor Dieren bescherming, en op een of andere wijze niet aan 4 October wordt herinnerd, vergeet dat. Voor St Nicolaasdag ziet men, als de dag nadert, mooie étalages en groote advertentie-reclames, maar aan Dierendag denkt noch de bakker, noch de slager, noch de kruide nier, noch de winkelier in hondpn- artikelen. En toch zou dat nut tig zijn Er werd dan aandacht aan Dierendag geschonken en meni geen zou het dier goed willen doen op dien dag. Nu ja, hooren we, is dat nu een zaak van zóóveel beteekenis Och, lezer, de waarde van die beteekenis hangt af van de goed heid van Uw hart. Wie voor een dier goed is, is het ook voor zijn medemensch. Niet waar, U kent het spreekwoord Dieren- plagers zijn menschenhaters. Maar nu moet men dat evenmin ook overdrijven. Men moet zich niet aan het dier ondergeschikt maken, maar men moet het zich tot zijn vriend maken. En dan zal men zeker op Dierendag een extraatje voor zijn huisdieren over hebben. En wie geen dier(en) houdt, welnu, die vindt wel buurman of kennis met een huis dier, dat men goed kan doen, ook al is het 6 October, of later. En nu zit de waarde niet in de gift, maar in de wijze waarop. Het kweekt vriendschap, goed hartigheid en geeft vooral aan kinderzielen een voorbeeld, dat spreekt van een schepsel, dat wel minderwaardig is aan den mensch, maar toch ook uit Gods hand komt en daarom in zekere mate onze achting en bescherming verdient. FEUILLETON Er is vanwege den minister van sociale zaken een circulaire aan de gemeentebesturen gezonden, die o.i. een bittere vernedering beteekent voor de werkloozen. Zooals bekend, kwam van de zelfde hand in September een circulaire, die erop wees, dat de tewerkgestelde werklooze arbei ders moeten gaan „sparen". De zaak is te ernstig om er den spot mee te drijven, want afgezien van uitwassen, die nu eenmaal nooit kunnen sparen, en toepassen de wet van rijk leven en arm sterven, moet toch in allen ernst gevraagd worden, hoe is het nu mogelijk, dat menschen, die te werk gesteld worden op een loon van 11 a 12 gulden per week, waarbij ze op gezette tijden eenige weken zonder werk zijn, kunnen sparen r* Enfin, we zullen hier maar niet verder op ingaan en denken, de Minister zal het wel weten en zij, die behooren tot degenen, waar aan te hooge eischen gesteld worden, zullen ook wel te be- voegder tijd en plaatse protes teeren. De maatregel geldt voorname lijk voor de behoeften, die de wintermaanden met zich brengen, dus juist voor dien tijd, dat er zoowat geen werk is. Bezuiniging op ontspan ning, huishouding en kleeren is misschien voor de ijdelheid des tijds nog mogelijk, maar sparen, om zich van winterkleeding, schoeisel en dekking te voorzien, dat zal velen een puzzle worden. Nu acht de regeering zelf zooals tusschen de regels door te lezen is de mogelijkheid denkbaar, dat er achterstand in de portemonnaie der aibeiders zal komen. En daarom doet Z.Exc. een beroep op het Neder- landsche volk, om „een gave te offeren" ten behoeve van de werklooze landgenooten. „Het pogen van de onder steunde en tewerkgestelde werk loozen om door wekelijksche af zondering van een bedragje van hun vanzelfsprekend soberen DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVER t EN 11EN van 1 tot 5 regels ÖU Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. steun te trachten zelf nog zooveel mogelijk in de zoo dringende behoefte aan kleeding, schoeisel en beddegoed te voorzien, zal voor het niet-werklooze deel van 't Nederlandsche volk een aanspo ring zijn deze hulpbehoevende landgenooten bij hun pogen te steunen en 'het mogelijk te maken dat reeds in de eerste winter maanden benoodigde goederen worden aangeschaft". „Het doel, waarvoor thans een offer zal worden gevraagd, leent zich bij uitstek voor een gave uit dankbaarheid, dat men zelf voor den geesel der werkloosheid is gespaard gebleven en in het al gemeen voor een gave uit mede gevoel voor den nood van den medeburger, die in de kracht van zijn leven uil het bedrijfsleven is uitgestooten en daardoor nood gedwongen van andere hulp af hankelijk is". Het is of men den kanselredenaar in de kerk hoort preken. De vrijgevigheid van ons Neder landsche volk is bekend. Er wordt steeds gaarne en veel ge offerd maar dan ook alleen als er nijpende, zichtbare en luid om hulp roepende nood is. En daarop zullen de arbeiders hope lijk toch niet moeten wachten? We hebben een flauw idee, dal de giften voor bijstand der werk loozen niet gif zullen vloeien. Intusschen is het we wezen er reeds in het begin van dit artikel op voor de arbeiders een vernederende maatregel. De menschen moeten nu naar het stadhuis, of waar ook hun „steun" halen, die door aalmoezen uit de liefdadigheidsinzamelingen bijeen zijn gebracht. Het ontbreekt er nog maar aan, dat nog niet wordt voorgeschreven, dat er werkloo zen aangewezen worden, om met een lijst rond te gaan. Het wordt intusschen voor het zgn. B-comité ook weer geen gezellig baantje. En ook al wordt de steun nog thuisbezorgd, dan nog blijft het geen verheffende indruk. Toen bij het begin der werk- loozencrisis werd gesproken van steun, werd dit woord fier afge wezen, en de menschen zeiden, dat die uitkeering geen steun, maar hun recht was, in zoover ze er zelf gedeeltelijk voor be taalden en alle uitkeering ge schiedde volgens wettelijk voor schrift evenals dat bij Staatspen sioen het geval is. Die beteeke nis ls er nu af. Nu is het in werkelijkheid „steun", of bedee ling, ais aan de armen en maat schappelijk minderwaardigen. Het is wel jammer, dat in de Kamers en de groote Pers niet meer protest tegen dien maat regel is vernomen, en er niet op aangedrongen is, dat de steun van Rijkswege verleend moet blijven en waar noodig op rui mere schaal, al is het ook voor een Minister moeilijk om het ieder naar den zin te maken. Maarzoo als het nis, lijkt het ons voor de winteravonden van propaganda een dankbaar onderwerp om revo lutionair gezinden aan te vuren om verzet te teekenen tegen de „ordening" der huidige maat schappij, Of worden de hoog heden, nu juist de democratische partijen meer handzaam zijn ge worden, brutaler. Het lijkt er inderdaad naar, als men de mil- lioenenrede leest. Geen belas tingverlaging - - ook geen belas- tingverhooging maar wel zwaardere lasten. Zalig Nieuwjaar Eva zet zich nu schrap en antwoordt uitdagend t Engeland en Japan. Men zal zich herinneren, dat minister Eden onlangs in de VolJcenbondsvergadering aan de hand van een aantal geduchte cijfers het een en ander over de herbewapening meende te moeten zeggen. Zijn redevoering en de doortastendheid, waarmee de En- gelschen de conferentie van Nyon spoorslags tot een goed einde brachten, zijn misschien de eerste symptomen van een zelfbewuster buitenlandsche politiek der En- gelsche regeering geweest. In de naaste toekomst zal dan moeten blijken, wat de groote heeren te Londen zich voorstellen verder te kunnen ondernemen. In verband hiermee is wellicht van het grootste belang, dat de toestand in het Verre Oosten een ontwikkeling blijft vertoonen, welke voor de Japanners niet zonder gevaar is. Hunopmaisch in Noord-China vordert nog steeds gestadig, maar ze zullen daar eerlang naar alle waarschijnlijk heid nieuwen tegenstand ont moeten. Al weer geheei tegen hun verwachtingen in. De gou verneur van de provincie Sjan- toeng, welke ten Z-O. van de provincie Hopei ligt (waar ae voornaamste gevechten der laatste weken werden geleverd) en welke de Japansche legers moeten ver overen, om het weer ten Zuiden daarvan gelegen centrale gebied van de regeering te Nanking te kunnen bereiken, heeft n.l. de zijde van Tsjiang Kai-sjek ge kozen. Generaal Han Foe-sjoe, zoo heet deze gouverneur is nooit een groot vriend van Tsjiang ge weest, en men had er te Tokio vast op gerekend, dat hij opzijn minst „neutraal" zou blijven. Naar het heet moet het leger van generaal Han Foesjoe tot de best uitgeruste van China behooren en zou hij een van de beste Chi- neesche veldheeren zijn. Mocht dit waar zijn, dan zullen de Ja panners dus ook in deze provin cie op een geduchten tegenstand hebben te rekenen. Op z'n minst wordt daardoor de oorlog dan weer verscheidene maanden ver lengd en neemt de kans, dat Tokio in „tijdnood" zal raken, aanzienlijk toe. Voor de Engelschen, die met da Amerikanen de grootste be langen in China hebben is dit een omstandigheid, waarmee ze terdege rekening moeten houden. Hoe langer de strijd in het Verre Oosten duurt, hoe kwetsbaarder Japan wordt. Het is geenszins ondenkbaar, dat daardoor b.v. over eenige maanden verwikke lingen zouden ontstaan (een Ja- pansch Russische oorlog behoort lot de mogelijkheden), welke Engeland konden noodzaken het !Zd3,« Ze,lfsJn den ,ijd' ioen enkel van zijn traktement moest leven. (Werdt remlgij Uitstel is in schijn verlichtingmaar in werkelijkheid verzwaring ran den last Uit het Eogelsch. Ei het is waar, dat zij Adelaide, hard werkt. De afgtloopen maanden heeft zij meer gewerkt dan te voren, want tfldens B rtley's vacantle hadden zij bijna dagelijks bezoek uit de stad. Maar nu zijn de vijf weken, die hij zich heeft toegestaan, voorbij en deien morgen schijnt Eva, zooals zij het zelf zou hebben gezegd, niets omhanden te hebben. Met een veerkrachtig wirje sit zij op de stevige tafel, die midden in de tuinkamer staat en begint zij met haar slanke beenen te schommelen. Ik moet je een groot geheim ver tellen, Adc ie. Daar zal je van opkijken. Er is iets van een opgewekt wijsje in haar stem, waarmee zij instinctief- zacht het woord geheim zegt. 't Is, hoop ik, toch geen erg duur geheim vraagt Adelaide Strain ernstig. Wat gemeen van Jp, om dat 'e vragen I Je wordt net als Birtley I Je hoofd zit vol cijfers I Eva flapt het er wat ruw en nijdig uit. Dan haast zQ zich er bij te voegen Mijn geheim heeft niets met geld te maken, goddank I Zij glijdt van de tafel af en komt voor haar vriendin staan, met de han* den op haar rug en kijkt weer als een aanvallig kind, meer dan als een vol wassen vrouw. Wie denk je, dat terug is Wie denk je, dat nu mdlionair is? Wie denk je, die altijd nog houdt van Eefje Een pauze een lange pauze tusschen de beide vrouwen. Adelaide Strain staat uit haar stoel op. Toch niet Jack Mintlaw? Niemand anders I Niemand anders, schattige Addekind En Eva hinkt op één been de kamer rond. Jack Mintlaw terug als millionair Dat is dat is een sprookje Ja, nietwaar En als je wat liever voor me was geweest in den laatsten tijd, dan had ik je 't groote nieuws al veel eerder verteld. Veel eerdei herhaalde Adelaide. Bedoel je, dat Jack al veel eerder terug was Nou ja, véél eerder niet. Precies lang genoeg om te onderzoeken, wat er van mij geworden was. Ais 't gisteren geen Zondag en eergisteren geen Zaterdag was geweest, zoodat ik onmogelijk vijf minuten van Birtley kon afkomen dan had ik 't je mis schien al verteld. Maar hoe heb je 't gedaan ge kregen, hem te ontmoeten Want ik veronderstel, dat je hem gesproken hebt vraagt haar vriendin verbaasd. Eva weifelt een ondeelbaar oogen- blik en antwoordt dan zacht: Ja, ik heb hem Vrijdag gesproken. Maar je bent Vrijdag toch niet naar de stad geweest HQ is hier. Hier in Swanmere? Ja, hg logeert in „Het Anker" Dat is toch een opoffering. In een ellendige dorpsherberg te gaan logmen, terwql hg in Londen in een eerste rangs hotel kan wonen i Hg heeft een heeriqke R ills R-.ycc-auto en neen Addie, nu moet je me niet zoo aan- kqken I vandaag ga ik met hem uit. Adelaide Strain loopt vlug dwars door de tuinkamer op Era toe, die weer naar buiten heeft willen glippen en dwingt haar te bigven staan. Dan neemt zij de hand van haar vriendin en houdt haar een oogenölik stevig vai'. Hoor 'ns, Eva. Ik heb me nooit met jouw i»ken bemotld, sedert je getrouwd bent. Ik heb j; zelfs nooit een raad willen geven, het heele jaar niet. Maar ik wil nu voor één keer met dien regel breken en je de waar heid zeggen De waarheid? klinkt het slag vaardig uit Eva's mond. Je doet heel onverstandig, door het weer met Jack Mintlaw aan te leggen. Je man is jaloerse^, heel erg 'aloersch, mag ik wel zeggen. Zeifs n dood onschuldige flirtation zou hg e nooit vergeven. D'r zou niets te vergeven vallen. De andere zegt nu niets meer. Zg laat Eva's hand los. Zg weet, dat wat zq gezegd heeft, waar is en dat Eva dat ook weet. Nou, niet boos zgn, Addieiief! Je weet heel goed, dat ik nooit wat om dien goeien Jack heb gegeven zeifs niet, toen hq 'i heel ernstig met me meende. Natuurlflk weet ik dat. Maar dat zou voor mgnheer Raydon niet het minst verschil uitmaken. Bqna had zQ er bggevoe°d t Hg is te bekrompen, om het verschil te be- grijpen. Je weet ook heel goed, dat 't juist op het verschil aankomt Ik heb waar lijk wel recht op een beetje verstrooiing. Eigenlflk ben ik hier gewoon levend begraven. Levend begraven Adelaide Strain lacht, maar niet ge heel van harte. Heb je er wel eens ooit over gedacht, wat een leven ik hier dan leid, Eva Er is volstrekt geen reden, dat je hier een saai leven zou hebben, zegt de andere met overtuiging. De hemel weet, hoe dikwqls wö van huis zgn, vooral 's winters. Ik heb me er soms over verwonderd, dat je voor jezelf nooit wat gezelligheid in huis bracht. Gezelligheid Adelaide Strain's stem trilt van in gehouden verontwaardiging. Heeft zij niet juist het spiegelbeeld gezien van haar vermoeid, vaal gezicht in een ruit van de glazen deur P En voelt zg niet heel pqnigk na, hoe de vrienden van Raydon haar meestal met koude, af gemeten beleefdheid behandelen? Hoe lang is Jack Mintlaw van plan in Engeland te bigven? vraagt zg eindetgk. Voor altijd, jubelt Eva. Het geeft natuurlijk geen nut, als tk je wat zeg, Eva. Maar ik geloof, dat je eert gevaarigk spelletje speelt, ats je maakt, dat hg weer dol op je gaat worden. Hg heeft nooit opgehouden dol op me te zijn. Wat hg moest doer, nu hg zoo r0k is. dai is met een lief meisje te trouwen. Dat zal hg ook alziktnethem klaar ben, zegt Bva, tonder een zweem van weifeling. In ieder geval is het heel d^m van je geweest, hem hier naar Swan mere te laten komen, gaat de ander op harden, meedoogenloozen toen voort. Dat bon ik niet verhinderen. Bea ik Jack s hoeder Bovendien eeloof ik, dat B'rtley hem hee! aatdig zal vinden. Ik zal hen aan eikaar voor stellen. laat 'ns zien Zq denkt even naaanstaanden Zaterdag. Tusschen vandaag en Za terdag kunnen Jack en ik elkaar dan toch in stilte ontmoeten en het zal echt komiek zgn. Elndelqk moet haar vriendin toch glimlachen. Ja. dat zal wel, geeft zg voor zichtigjes toe. Eva loopt naar het raam en staart in den tuin, Er ligt een ernsoger uitdrukking op haar levendig gezichtje dan gewoonigk. Wat is 't toch komiek, dat ik nog verliefd ben op Birtley, zegt zQ na denkend. - Ik denk, dat 't komt, omdat hg 'n breede, donkere man is en ik 'a blond vrouwtje ben. Maar zelfs een vrouw kan wel eens een klein beetje te veel van het goede hebben, ook al is dat de allerbeste, liefste man. nietwaar Addie? Het is weer 'nseen verandering, dien armen, ouden lack te zien. J a '8 zeker< «temde Adelai de Strain droogjes toe, Zg herinnert zich, hoe royaal Jack Mintlaw altijd was geweest, overdreven

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1