EEN GIFTMENGSTER Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Terug van vacantie. No. 52 VRIJDAG 1 OCTOBER I 93 7. 58<> -Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond, ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. 1 elef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels bU Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. Berste J31ad. In vele gezinnen is de eerste periode na de vacantie een tijd, waarin nieuwe gewoonten worden ingevoerd. Men heeft dingen ge zien of gehoord, waarvan voor de eigen omgeving nuttige resul taten mogen worden verwacht. Menigeen neemt nieuwe indruk ken of practische raadgevingen mee naar huis en zoo werkt de vacantie nog langen tijd na. Een van de indrukken, die ons ver dienen bij te blijven, kunnen we gemakkelijk ontleenen aan het echte Hollandsche landschap, waarnaar onze blikken hebben gekeken, hetzij omdat we een tijd temidden daarvan vertoefden, dan wel er door begroet zijn bij de thuiskomst van een buiten- landsche reis. En zonder tekort te doen aan de schoonheid van bosch en heideveld, mag men toch wel zeggen, dat dat speci fieke Hollandsche landschap be staat uit de afwisseling van weel derige weiden en golvend graan. En nu, teruggekeerd tot de taak van de verzorging van het gezin, moeten wij er ons wel van be wust zijn, dat deze combinatie ons méér kan zijn dan een fraai landschapsbeeld. Het „Oost West, thuis best" is een oud spreekwoord, maar van blijvende beteekenis voor de genen, die een kijkje in het bui tenland namen. Men moge ge troffen zijn door de in de zon schitterende sneeuwtoppen, de rotsachtige afgronden, waarin de zich tot rivieren vormende stroo men zich schuimend met water vallen storten, door de kunst zinnig gebouwde monumenten en tempels versierd met beeldhouw werk als ware het kant, door de museums, die getuigen van middeleeuwsche en hedendaag- sche kunst, door de werken van wetenschappelijk er. technisch vernuft, door de lachende tafereelen van natuurschoon in de Ardennen door de mondaine FEUILLETON Ua het Eogelsch. E^a draagt vandaag een be- driegelijk eenvoudige, beige wol len japon. Ze staat de elegante draagster buitengewoon goed en ze is zoo doodeenvoudig, dat Birt ley Raydon, in de meening dat zyn vrouw er een koopje aan heeft, zich met voldoening wijs maakt, dat E-a toch eindelijk werkelijk zuinig wordt. Maar, zooals Adelaide S.rain wel weet, is dit japonnetje inder daad een copie van een buiten gewoon fijn model uit de »zomer- collectie* van een eerste klas dames-kleermaakster, Julie Do mino. Met een bijzonder kunstig geborduurden lossen, korten man tel, dien E^a nog niet heeft aan gehad, eenvoudig, omdat het tot vandaag nog te warm is geweest, beeft de japon bijna zestig pond gekost, drukte van stad of strand, of door de torenhooge fjords en dichte wouden, die als zwarte lijnen de sneeuwvlakten van het noorden omzoomen dat alles geeft ons niet de rust van het Nederland- sche landschap, waar we ons zoo knus en veilig voelen tusschen landgenooten, die intusschen even goed de hotelprijzen weten te richten naar de vacantiebeurs. Maar zooals gezegd, er is meer. Er is bij onze thuiskomst een gevoel van tevredenheid, dat we weer thuis zijn. Thuis in eigen kring, tusschen eigen menschen met eigen taal, tusschen eigen muren, in eigen kerk met eigen predikant. Thuis in vredigen arbeid en zij het ook met matig loon, dan toch rustig en kalm met dankbaarheid van het genotene, dat we niet graag het leven van alle dag zouden zien, en daarom des te meer waardeerend datgene, dat ons af wisseling gaf in den maalstroom des levens. Mussolini in Daitsckland. Diusdagavond veriiet Mussolini de woning van Hitier, om zich naar het Maifeld, hetrijkssportveld bij Berlijn te begeven. Hitler volgde eenige oogenblikken later. Hun aankomst werd bekend gemaakt door trompetsignalen op de tribunes. Het veld was bi z t door een ontelbare menigte, üp een heuvel achter de tribunes waren ongeveer 2500 vaandels van de verschillende nationaal- socialistische afdeelingen opge steld. Onder een daverend hei 1"- geroep van de menigte gingen beide staatslieden naar de eere tribune, waar het spreekgestoelte stond opgesteld. Dr. Goebbels opende de be tooging met een rede, waarin hij o.a. zeide„Duce van het fas cistische Italië, Mein Führer, ik meld: op het Maifeld in het Olympiastadion te Berlijn een millioen menschen bijeengekomen voor de historische massabetoo- Dt huishoudster glimlacht tegen wil en dank boosaardig, nu zij plotseling bedenkt, wat Birtley Raydon wel zou voelen en doen, als hy achter den prys van zyn vrouws japonnetje kwam. Ernstig en eerlijk bekent Ade laide Strain zich vandaag, dat zij niet jaloersch is op Eva Dit is in zekeren zin waar, want zy houdt nog heel veel van haar vriendin, evenals sommige men schen moeten houden van een lief, bedorven, aantrekkelijk kind. De acht lange jaren sedert huu eerste ontmoeting hebben geen vat ge had op Eva's karakter, en haar evenmin van beteekenis ouder gemaakt. Zij is nog altijd het kittige, aanhankelijke, onbeteke nend en ouberekeubare wezentje, dat zulk een aantrekkingskracht had uitgeoefend op de toen reeds afgetobde, gevoelige jonge vrouw, die Adelaide Strain was, totdat een toevallige ontmoeting zulk een groote verandering in hun leven had gebracht. Bet tweetal was samen heel gelukkig geweest, nooit een wolkje, behalve dan een enkelen keer een klein meenings- verscbilletje, totdat Eva zoo in stinctief, zoo geheel onverwacht, zoo plotseling weg was geweest van Birtley R«ydop, ging van de nationaal-socialisti- sche beweging". Spr. wees er verder op, dat in geheel Duitschland en Italië meer dan honderd millioen menschen om de luidsprekers bijeen zaten en door de aethergolven vereenigd waren met deze demonstratie. Vervolgens heette hij Mussolini welkom en verklaarde, dat het Duitsche volk verheugd is den Duce aan de zijde van den ge liefden Führer te zien. Vervolgens nam H i 11 e r het woord en zeide o a. dat de aan wezigen getuige waren geweest van een geschiedkundige gebeur tenis. Spr. verklaarde verder, dat het een groote vreugde was, een van die eenzame mannen tot gast te hebben, die zelf geschiedenis maken. De diepe zin van deze betooging was de oprechte wensch van Italië en Duitschland den vrede te garandeeren. Geen volk verlangt meer naar vrede dan het Duitsche, geen volk heeft evenwel meer de verschrikkelijke gevolgen leeren kennen van een verzwakt vertrouwen, want voor het aan vaarden van de macht door het nationaal-socialisme ligt een peri ode van vijftien jaar, welke een aaneengeschakelde reeks van on derdrukking en het weigeren van gelijk recht en daarmede van onzegbaren nood was. De ide alen van liberalisme en democratie hebben Duitschland niet gered van het ergste geweld dat denk baar is er. daarom moest het nationaal-socialisme op andere wijze het volk de algemeen men- schelijke rechten teruggeven. In den tijd van de bitterste beproeving, zoo sprak Hitier verder, heeft Italië en in het bijzonder het fascistische Italië niet meegedaan aan het vernede ren van het Duitsche volk. Uit de gelijke gezindheid van de fascistische en de nationaal soci alistische revolutie is thans ook een gemeenschappelijk handelen voortgekomen; dit is een geluk in een tijd en een wereld, waarin de tendens van vernieling overal zichtbaar is. De kracht van deze Nu zy denkt aan die, zooals zij nog altijd meent zelfs van Eva's standpuDt, ongelukkige »boL8«, betrekt mevrouw Strain's gelaat en er komt een harde, bittere uitdrukking in haar gryze oogen en om haar beslisten, zwijgenden mond. Twaalf maanden zijn een be hoorlijke proeftijd om het karakter te beoordeeieD van iemand, dien men als zijn patroon kent en Raydon heeft geen fraai getuig schrift gekregen. Hij is krenterig, achterdochtig en zeldzaam bekrompen, zoowel in zijn opvattingen als waar het op redeiykheid aankomt. Maar wat hem'vooral voor zijn huishoudster hatelijk had gemaakt, was dat iu het begin van Juli Eva hear, klaarblijkelijk zeer tot haar spijt, bad gezegd, dut Birtley niet toestond, dat de kleine Güiy zijn zomervacantie weer op Toe Mill House kwam doorbrengen. En gelaten bad Eva er bijgevoegd, dat Addie het zeker wel zou be grijpen. Adelaide bad met moeite op gemerkt Natuurlyk begryp ik het. En ik denk, dat het eok wel niet zal helpen, ais ik een pond per week wilde afstaan voor GiPy's kost sb inwonicg? beide staten is thans de sterkste garantie voor het behoud van Europa, dat nog niet door den invloed van vernielende elementen uiteen wil vallen. Mussolini verklaarde, dat achter zijn reis naar Duitschland geen geheimen steken. .Hier werd niets besproken, dat het reeds genoeg verdeelde Europa nog verder kan verdeelen". Fas cisten en nationaal-socialisten willen den vrede en zijn steeds bereid voor den vrede te werken. Indien men vraagt wat het gevolg van de ontmoeting te Berlijn zal zijn: oorlog of vrede, dan kunnen de Führer en de Duce met luider stem antwoorden „vrede". De Duce gelooft dat de reden van veel misverstand tusschen de volken is, dat men het nieuwe, de zich vormende werkelijkheid niet kent. Indien men de natio nale revoluties van Duitschland en Italië beter zou kennen, dan zouden vele vooroordeelen weg vallen. Beiden verheerlijken den arbeid en beiden steunen op de jeugd, welke wordt opgevoed in disci pline, moed, vaderlandsliefde en verachting van een gemakkelijk leven. Zonder economische on afhankelijkheid kan de politieke onafhankelijkheid van een land in gevaar komen. Italië heeft dit bemerkt toen de 52 te Genève vereenigde staten besloten tot de misdadige economische sancties tegen Italië, Duitschland heeft zich hierbij niet aangesloten en Italië zal dit nooit vergeten. Noch in Duitschland, noch in Italië bestaat dictatuur! Zoo ging de Duce verder. Geen re geering heeft zoo de toestemming van het volk als deze beide re- g' eringen, het zijn de beide grootste democratiën Hier is het uitgesloten, dat de politiek wordt beheerscht door geld machten, door het kapitaal van geheime genootschappen en met elkaar strijdende politieke groe pen in beide landen wordt het bolsjewisme, de moderne vorm van duister byzantinisme, de ongehoorde uitbuiting van het Io antwoord hierop had Eva met neergeslagen oogen, onhandig gezegd Ik ben bang, dat je met dit voorstel Birtley zou be- leedigen. Toch wisten zrj allebei, dat de heer des buizes enkel bezwaar had tegen de >onkosten« van Grilly's verblijf. Kort te voren had R*y- don eiken Zondag langer dan eeD uur besteed om de huishoud boekjes na te gaan en meende by allerlei kleine bezuinigingen te kunnen invoeren. Adelaide had heel wat moeite gehad om hem duidelijk te maken, dat hij daar mee de dienstboden tegen zich innam en dat, wat hij zelf zoo op prys stelde, zijn gemak en rust, dan in gevaar konden komen. Wat Gil.y betreft, zijn moeder had het zoo weten te regelen, dat hij zijn lange zomervacantie mocbt doorbrengen als betalend logé bij een dame, die apothekeres was van een ziekeninrichtig en woonde in een landhuis, ongeveer eeD mijl van The Mill House. Na een innig afscheid van haar echtgenoot wacht E-a Raydon nog, totdat de fyne wagen uit het gezicht is. Dan keert zy vroolijk neuriënd terug, over het grasveld, tot by de open glazen deur der tuinkamer, j lagere volk bestreden. Dit heeft het fascisme met woord en daad bestreden. Wanneer het woord niet voldoende is, dan moet men naar de wapens grijpen en dit heeft Italië in Spanje gedaan, waar duizenden Italiaansche fas cisten vrijwillig zijn gevallen voor de redding van de Europeesche cultuur. Europa van morgen zal fas cistisch zijn door de logische drang van de gebeurtenissen en niet door propaganda 20 jaar geleden riep de Führer „Duitsch land ontwaakt" en Duitschland is ontwaakt, het Derde Rijk be staat. Spr. weet niet of en wan neer Europa zal ontwaken, want zooals te Neurenberg is gezegd, geheime en toch welbekende krachten zijn aan het werk om uit een burgeroorlog een wereld brand te voorschijn te roepen. De rede van den Führer zoo wel als van den Duce werd luide toegejuicht. Japansche gruwelen. Op 22 Sept. heeft een Japan sche duikboot twaalf Chineesche visschersjonken aangevallen, ter hoogte van Cheelongkau. Van de ruim 300 opvarenden bracht de „Scharnhorst" er tien terug, t.w. een vrouw en negen mannen, waarvan 3 zwaar gewond waren. Volgens deze overlevenden waren de jonken rustig aan het visschen, toen de onderzeeboot opdook, meedoogenloos het vuur opende en de eene jonk na de andere tot zinken bracht, terwijl de slachtoffers in het water aan hun lot werden overgelaten. Een jonk wist aan het bloedbad te ontsnappen. Naar schatting hebben honderd Chineesche vrouwen en kinderen en tweehonderd mannen het leven verloren. De.Japanners ontzien nu vrij wel niets meer. Hun bombarde menten op Nanking en Kanton het eerste de hoofdstad van centraal-, het tweede die van Zuid-Cnina zijn oorlogsdaden van het allerminste allooi. De bedoeling er van kan niets anders Wat is ze toch mooi en stralend. Adelaide's koele blik wordt tegen wil en dank milder. Eva s kort, blond, van nature krollend haar is oobedeat. Inde hertstzon g anst het als gesponnen goud. Kon iemand haar maar overtuigen, dat ze er nog liever zou uitzien, zoo ze dat opmakeu achterwege liet, waarmee ze twee maal per dag zoo druk en ge- noegeliik bezig is. Zoo, dag Addie. Ik wist niet, dat je hier zat. Waarom heb je me niet gero"pt*n Ik stond op heete ko 6D, dat Birtley wegging. Ik dacht, dat hy nooit, nooit, nooit zou weggaaD Het kamermeisje, dat op dit oogenblik juist door de hai loopt, hoort die paar woorden en grilt ze, onbewust iu baar geheugen, 'tls weldadig, om jou een» niets te zien doen, schat. Je werkt altjjd zoo bard, dat weet ik wet, hebben in geen eeuw een gezellig babbeltje gehad. Evh's oude vriendin voelt zich getroflhn. Het is lang geledeB, siDds Eva baar op zulk een echt vriendschappeiyken toon heeft toegesproken, (Wordt Torrolgd), - AXELSCHE® COURANT Vit droe/heid komt soms hocge blijdschap.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1