Harmonie „Concordia' Vrouwenspiegel J. C. YINK, Boekhandel. „Het Guiden Vlies" Een partij Houtwaren, ïasen en (J8S 't Wordt buiten kil. HET HOFJE J. C. VINK. GEM. GASFABRIEK AXEL A.Y.R O.'s winteruitgaie. Het bekende hotel Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Advertentiën. notenkennis en muziekleer, Ontvangen Donderdag 7 October 1937, en een partij Dakpannen. Maandag 4 October 1937, Dinsdag 12 October 1937, Woensdag 29 September 1937, Wirt:rdi nst Wat een genot is het nu om gasverwarming Een paar gummipijpen. N. Martin, Wilhelmmastraat 22. Uit de Pers, Het varen op Zondag. In ons vorig nummer stond, dat de Generale Synode der Chr. Geref. Kerk een getuigenis heeft doen uitgaan tot het Prinselijk Paar, inzake het vieren van den Zondag. Dit is onjuist en moet zijn de Synode der Chr. Geref. Gemeente. Ofschoon ook andere bladen die vergissing begingen, meenden wi toch deze fout te moeten herstellen. Naar aanleiding van de tochten van het Prinselijk Paar op Zondag, schrijft Prof. v. d. Schuit in „De Wekker'' het volgende „Het heeft eik Christenhart pijn gedaan, toen wij moesten lezen, hoe op den dag des Heeren, het nieuwe jacht „Piet Hein" van Muiden is uitgevaren. Maar ik heb mij toch afgevraagd, of er nu zooveel verschil is, als de motor draait van een auto, of dat de motor draait van een schip? Begrijpen wij elkander heel goed Dit wordt niet gezegd om te ver goelijken, maar wel om te ver duidelijken, dat wij in onze critiek toch niet al te eenzijdig worden, als een schip op Zondag uitvaart, dat door een motor wordt j e- dreven, of als een auto op Zondag uitrijdt, die door geen andere kracht zich voortbeweegt; Beide moeten om des beginsels wil worden afgekeurd. Ja, zelfs moet dat vraagstuk nog wat dieper worden aangesneden. Is het juist, als wij hooren, dat predikanten Zondags van de auto gebruik maken Is het te aan vaarden, wanneer uit gemakzucht, om Zondags toch thuis te zijn, de auto wordt genomen (gehuurd en wij den motor er op los laten draaien Zijn wij klaar met de nuchtere opmerking, dat dit alles in den dienst des Heeren is Is dikwerf niet veeleer de diepste reden gemakzucht (genotzucht) Het zou mij niet verwonderen, wanneer deze en dergelijke vragen opgekomen zijn bij meerderen, die het zoo droef hebben gevonden, dat ons Prinselijk Paar zoo telkens de heiligheid van den dag des Heeren heeft vergfeten. De liefde voor ons Oranjehuis dreigt op deze manier te worden bekoeld onder dat deel van ons volksleven, dat al de eeuwen door getoond heeft het dichtst om den troon der Oranje's te staan. Maar wij moeten tevens niet vergeten, dat wij niet klaar zijn met een grootsch gebaar, als wij ook reden hebben om te over wegen, of de tijd daar is de hand in eigen boezem te steken". Tragisch. Zaterdagmiddag is te Vlissingen een 4 jarig doch tertje van do familie Soolsma door een bierauto overreden. Hot meisje was op de auto geklommen. Toen deze ging ry den is, by het nemen van een bocht, het kind er at gevallen en onder de auto terecht gekomen. De arme kleine is eenige oogen- blikken later overleden. Da ouders verloren nog kort geleden een 16-jarige zood, va rend op de „Baltic", van welk Bchip nimmer iets meer is ver nomen en dat met man en muis moet zijn vergaan. Meisje doodgeschoten. Zaterdagavond is de 23 jarige R. E,, uit Deventer, een meisje dat in dienstbetrekking was in een villa by Naarden, in de ka zerne te Naarden doodgeschoten. De wachtcommandant, de ser geant v O. uit Den Haag, was de eenige die met het meisje in het wachtlokaal was geweest en verkeerde in zeer zenuwachtigen toestand. Hij beweerde dat het meisje met zyn revolver had ge speeld en dat daarop een schot was afgegaan, dat haar in den neus had getroffen. Het meisje was sinds eenige weken te Naarden in dienst. Zy was steeds oppassend en viytig. Van een ezel en een verkeers licht. Een ezel blytt een ezel, dat ondervoed op de Stadhou derskade te Amsterdam een man, die met z'n grauwtje daar moest stoppen voor het roode verkeers licht Prompt gehoorzaamde de lang oor aan het bevel van z'n baas maar geen enkel commando was in staat hem weer op gang te krijgen, toen het licht groen en later geel werd. Misschien was het grauwtje hierdoor wel wat al te groen ep geel voor de oogen geworden Hoe het zij, de ezel vertikte het een stap verder te gaan zoete woordjes hielpen evenmin als een paar meppen op z'n rug en het verkeer dreigde in de war te loopen door den halsstarrigen ezel. Ten einde raad moest er een aapjeskoetsier aan te pas komen. Grauwtje werd afgespannen en in het open bakje van den aapjes- koetsier geladen. De ezelwagen werd hierna achter het rytuigje gespannen en zoo kon de tocht voortgang vinden onder groote hilariteit van het publiek in dit drukke stadsgedeelte. Op het verkeerde pad. Te Delft is een 15 jarige loopjongen gearresteerd, verdacht van ver duistering van 90 ten nadeele van zijn patroon, welk geld by van klanten had ontvangen. Tevens heeft hij zich schuldig gemaakt aan diefstal van mar garine en suiker, tot een waarde van 200. Deze waar had hy aan zijn moeder verkocht, voor gevende, dat de goederen door vocht geleden hadden, waarom hij ze voor de helft van den prijs mocht verkoopen. De negentig gulden had hij in ijssalons opge maakt. Van de margarine en sui ker is een groot deel in de wo ning der ouders gevonden en in beslag genomen Zaterdag is de ongehuwde electricien V., toen hij werkte aan een in aanbouw zijnd land huisje te Mill (N.-Br uit de nok van het dak gevallen. De man kwam, met het hoofd naar be neden, in den kelder terecbL In het ziekenhuis is hij na kor ten tijd overleden. Met één fietsplaatje niet te vreden. Vrijdagavond gaf een gymnastiekvereeniging, bestaar de uit 30 leden, een uitvoering in het gebouw van de Gooiscbe HBS. te Naarden. Zij waren op de fiets daarheen gekomen. Toen de uitvoering klaar was en zij hun karretjes weer op zochten, kwamen zy tot de min der aangename ontdekking, dat de 30 fi Hsplaatjes van hun ry- wielen gestolen waren. Een reuzensnoek. In de Alm nabij Woudrichem heeft een visscher met eeu gewonen hengel een snoek op den kant gehaald, d e het kolossale gewicht had van 32 pond. Omstreeks drie uur, is Zon dag op den onbewaakten over weg van Waterschei een auto door een van Hasselt komenden trein gegrepen. Vier inzittenden kwamen om het leven. Op de spoorlijn Brussel- -oth werd nabij deze laatste olaats de 33-jarige L. vai Kerk hoven door den sneltrein over reden. De romp van het lichaam bleef te Loth liggen, doch het hoofd van den ongelukkige werd meegesleurd tot Ruy3broek, dat 70 K.M. van de plaats des or.- heils afligt. Eerst den anderen dag werd het hoofd gevonden. Sportnieuws. Axel II-BK.V V 3 8. De Axelsche reserve's zijn de competitie niet erg béThoedigend begonnen en deze-zware neder laag zal wel niemand verwacht lebben na het succes der vorige week tegen dezelfde tegenstanders. Maar toen was het vriendschap- lelijk; thans ging het voor de :ompetitie, m. a. w., het ging er harder toe en dan komen er wel eens incidenten uit voort, als de scheidsrechter de teugels niet strak gespannen houdt, en het mooie van de sport is dan weg. De wedstrijd deed aanvankelijk het beste verwachten voor de Oranjemannen, die spoedig de leiding namen, doch weldra was de stand gelijk. Toen kregen de bezoekers er pas zin in en na een half uur stond Axel met 1 4 achter. Nog voor de rust kon deze achterstand tot 2—4 inge- loopen worden. Na de hervatting was het spoedig 3-4 en langen tijd gaven beide partijen' elkaar tien niet veel toe, maar toen den Bosch den stand op 3-5 had gebracht en ko. t daarna op 36, was het met Axel gedaan. Hier van profiteerden de bezoekers om den eindstand op 38 te brengen. Oostbarg- Axel 10-6. Het eerste elftal deed beter werk, door den eersten compe titiewedstrijd tegen Oostburg met 6 0 te winnen. Oostburg schijnt echter dit jaar tot de zwakke zusjes te behooren, dus is het verstandig, om aan dezen uitslag nog niet te veel waarde te hechten, al is zoo'n eerste klap altijd een daalder waard. De andere uitslagen in deze afdeeling zijn als volgt Hoofdplaat-Terneuzen 2—2 Sluiskil*Biervliet 4—3 Corn Boys-Hulst 1—4 ljzendijke—Breskens 1—6 Geachte Redactié, Aanstaanden Zaterdag zal er in onze woonplaats een collectedag gehouden worden, ten bate van het Christelijk Opvoedingsgesticht „Hoenderloo", waar honderden jongens, waaronder ook regee- rings- en voogdijkinderen, een goede verzorging en opleiding genieten. Deze bekende Stichting, die zulk een prachtig, ja, voortreffelijk werk doet, verkeert namelijk in geldelijke moeilijkheden en zag zich genoodzaakt, voor het eerst, een bloempjesdag te organiseeren in tal van plaatsen. Zij verdient krachtigen steun. Daarom wil ondergeteekende haar hartelijk aanbevelen in de belang stelling van alle ingezetenen en tevens dringend verzoeken, de meisjes, die zich a.s. Zaterdag belangeloos geven, om de bloem pjes en de bussen aan te bieden, te verblijden, door van hen een bloempje te nemen en in de bus, die gepresenteerd wordt, mild te offeren. Mevr. Van Oeveren. Als de „Piet Hefn" op Zondag vaart. Mijnheer de Redacteur, Het bericht in Uw blad van Vrijdag 11, dat de Synode der Chr. Geref. Kerk aan het Prinselijk Paar een schrijven zond in verband met het varen van de „Piet Hein" op Zondag, zal, voor wat de naam der Kerk betreft, wel abuis zijn en moeten zijn „De Gereformeerde Gemeente". Het is vanzelfsprekend, dat een Christen met droefheid in het hart verneemt, dat ons Prinselijk Paar zoo telkens de heiligheid van den dag des Heeren heeft vergeten, maar de Kerk beoefent toch de tucht of vermaning zoo niet, „Als iemand» zegtjezus gezondigd heeft, ga heen en bestraf hem tusschen U en hem alleen". Wat de Gereformeerde Gemeente als haarroeping meende te moeten beschouwen en een ernstigen brief schreven aan de Prinses en den Prins, dat laten wij voor haar eigen rekening, Al'een, men zette zooiets niet in de Cou rant, om daarmee te toonen Zie je, wat wij durven. Van een Gereformeerde opvat ting getuigt dit zeker niet; alleen toont men hierdoor van het tucht- vraagstuk geen sylabe te snappen. De geheele opzet is onschriftuur lijk, onkiesch, ongereformeerd het lijkt erop, dat men nog minder fatsoen heeft, dan Petrus Datheen tegenover Prins Willem had. Wat is het doel van heel deze briefschrijverij Is het om de getrouwen in den lande te trekken? Is het jacht op succes? Is het? maar waartoe meer. Iets bereiken doet men op zoo'n ma nier niet. Temeer, als men aan het slot van zijn brief spreekt over de tijden van verwording of ver wildering. Uit een dergelijk schrijven, dat men tevens pubiiek bekend maakt, blijkt de verwildering wel zeer duidelijk. Laat ieder, die zich door het varen op Zondag bezwaard voelt, den Heere ernstig bidden, dat Hij deze Oranjetelg geve de vreeze voor Zijn naam en een ijver om Zijn geboden te volbrengen. En wie meent te moeten vermanen, doe zulks ordentlijk en wachte zich wel dit publiek te maken. Dankend voor de plaatsruimte, ORANJEKLANT. Marktbwrictiten. AXEL, 25 Sept. 1937. Ter markt van heden waren de prijzen, volgens opgaaf van de Vereeniging van handelaren in granen, enz. in Oost Zeeuwsch Vlaanderen, genoteerd als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 7,00— 7,50, wintergerst 8,00—8,25 zomergerst 8,25—8.75. haver 6,25 -6,75, groene erwten 9.00— 9.75 bruine boonen 8,00— 12,00, duivenboonen 9,00— 9,50, paar- denboonen 0.00-0,00, blauw- maanzaad 28.00—29,00, karwei zaad 23,00 —24,00, geel mosterd zaad 15,00—16,00, lijnzaad 8,00 10,00. HULST, 27 Sept. 1937. Alhier waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 7,25—7,75, wintergerst 8,00—8,50 zomergerst 8,00—860, haver 7,00 —7,25, erwten 9,00-10,00, paar- denboonen 7,00—8,50, duiven boonen 9,0010,00, witte boonen 0,00—0,00, bruine boonen 10,00 12,00, lijnzaad 9,00 10,00. blauw maanzaad 26,00—28 00, mosterdzaad 00,00-00,00, kool zaad 00,00—00,00. Rundvee aanvoer 10, verk. 5. Varkens 15, 11. Boter per Kg. 1,30. Eieren per 100 stuks 0,00. Jongens, die deel wensen te nemen aan de nieuwe cursus in kunnen zich daartoe opgeven bij den Secretaris der vereniging.de heer A. TH. 't GILDE, Wilhel- minastraat 21. Vanwege de bazar-commissie wordt er vcorts beleefd de aan dacht op gevestigd, dat de toe gezegde geschenken en eigen gemaakte voorwerpen gaarne zullen worden ingewacht vanaf 11 Oct. tot en met 1 Nor. a.s, bij den Voorzitter der vereniging, de heer J. BUMA, Noordstraat, alhier. HET BESTUUR. Alfl. Zangv. „ORELIQ". Hervatting der repetities op Donderdag 30 Sept. a.s gewone tijd. Nieuwe leden (liefst véél mannenstemmen) kunnen zich alsdan om kwart voor 8 in het repetitielokaal melden. Voor HET KINDERKOOR volgt nader bericht. Notaris FANOY te Axel, zal ten verzoeke van zijn principaal, krachtens art. 1223 B. W., in het hierna gemeld pand, op des namiddags 3 uur, verkoopen te Axel, Noordstraat, kad. sectie G no. 147, groot 3 aren 10 centiaren met de garage te Axel, West- st aai, kad. sectie G no. 2842, groot 79 centiaren, alles thans nog in gebruik bij de dames Lozanne. BETALEN: 13 November 1937. Te aanvaarden1 December 1937. Notaris FANOY te Axel, zal ten verzoeke van den heer F. LENSEN te Axel, op het terrein van den heer op Zaterdag 2 October 1937, des namiddags 4 uur, verkoopen alsPlanken, Balken, Ko zijnen, Deuren, Ramen, Brandhout, BETALING CONTANT. Notaris FANOY te Axel, zal ten verzoeke van zijn principaal, krachtens art. 1223 B. W., in het café van C. Herwegh te Hontenisse, Jager- tje, op des n.m 4 uur, bij instel, en op bij toewijzing, des n.m. 2 uur, verkoopen te Hontenisse, Zeildijk, in den Dullaertpolder, kadaster gem. Hontenisse, sectie Q nos. 1591, 1564 en 1662, groot 1.69.00 H.A. (3 gem. 238 roeden), thans nog be woond door en in gebruik bij Francies van Gassen. Te veilen in 2 perceelen. BETALEN8 November 1937. Te aanvaarden direct bij de ontruiming. Notaris FANOY te Axel, is voornemens ten verzoeke van de kinderen P. J. DE POOTER, aan het woon huis te Axel, Buthdijk, op des n.m. 2i/s uur, te verkoopen 4 Kasten, 2 Tafels, 2 Le dikanten, 2 Spiegels, 3 Klok ken, Stoelen, 2 Bedden, 2 Lampen, Matten, Zeil, 2 Ka chels, Potten, Pannen, Qlas-, Geleierd- en Aardewerk, eenig Werkmansperipf, enz., enz. BETALING CONTANT. n den te AXEL verkrijgbaar in den Boekhandel van Ook in Uw woning dringt de herfst al door. te hebben. Wist U, dat het mogelijk is om een kolenhaard tijdelijk te veranderen in een gashaard? De kosten daarvan zijn gering. Wij geven gaarne alle gewenschte inlichtingen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). r 7 VAN DiXHOORN, aan df Z*"Straat,

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 3