Binnenland. de trein van Mussolini moest volgen tusschen München en Berlijn. Leden van den arbeids dienst en van den S S. droegen zorg voor de verbindingtusschen de schildwachten. De kleinste brug werd door tientallen man' schappen bewaakt en bij den ingang van den tunnel nabi Erlangen was een geheel bataljon gemobiliseerd. De trein, waarmee de Duce met zijn gevolg was gezeten, is om half vijf te Florence aange komen zonder dat aan een van de talrijke stations langs het traject halt werd gehouden Overal had zich echter een me nigte opgesteld, die den trein met toejuichingen begroette. In Florence duurde het oponthouc niet langer dan twee minuten gedurende welke de prefect aan een der leden van het gevolg verscheidene telegrammen, die uit Rome" waren gekomen, overhan digde. Mussolini, die tijdens de geheele reis in zijn werksalon was gebleven, verscheen een oogenblik aan het portier en beantwoordde de hartelijke toe juichingen, welke tot hem ge richt werden door een groep van Florentijnsche zwarthemden. De trein werd getrokken door twee krachtige electrische loco motieven en bestond verder uit vijf salonwagens, een restauratie wagen, een bagagewagen en een dienstrijtuig. Een telefonische installatie verbond alle rijtuigen en bovendien stond de trein in voortdurende radioverbinding met Rome. Nader wordt nog gemeld, dat de geheele lijn van Rome tot den Brennerpas bewaakt was door 20 000 soldaten, detectieven en zwarthemden en een losse loco motief met tender reed het heele traject drie K.M. vooruit. De Oostenrijksche regeering had de politie te Innsbrück met 2000 man versterkt, die ieder huis langs de spoorlijn hadden doorzocht en eenige tientallen bewoners in arrest hadden ge nomen tot de trein gepasseerd zou zijn. Het was bovendien verboden de spoorlijn tot op 200 M. te naderen. Langs de lijn stonden op Oostenrijksch gebied, op iedere 100 M nog bovendien etr. soldaat met ge weer in aanslag. Zaterdagvoormiddag arriveerde de Duce te München en werd door Hitler, die door zijn medeleiders was omgeven, verwelkomd. Mussolini reed naar het Paleis, waar hij logeerde en bezocht 's middags den Führer aan diens woning, waar zij een uur samen vertoefden. Bij het vertrek donder de het uitbundig gejuich der me nigte, waarvoor Mussolini in recht staande houding dankte. Natuurlijk zijn maaltijden en toe spraken gehouden,manoeuvres en fabrieken bezocht, waarbij Musso lini zijn bewondering uitsprak over de kracht van het Nationaal socialisme en van het Duitschland van Hitier. De Prins. Zaterdag is Prins Bernhard naar Parijs vertrokken, om aldaar de wereldtentoonstelling te bezich tigen. Borstbeeld onthuld ran Dr. J. Th. de Visser. Vele vrienden en vereerders van wijlen dr. J. Th. de Visser, den predikant en staatsman (oud minister van onderwijs) waren Zaterdag verzameld in het plant soen tegenover de Jan Pieterszoon Coenstraat, in Den Haag, in welke straat dr. de Visser ge durende zijn laatste levensjaren gewoond heeft, ter bijwoning van de plechtige onthulling van een borstbeeld te zijner nagedachtenis. De Koningin was vertegen woordigd door haar eersten kamerheer-ceremoniemeester, jhr. A. Q. Sickinghe. Nadat de eere-voorzitter van het uitvoerend comité, gep. luite nant-generaal jhr. W. Röell een welkomstwoord had gesproken, werd het woord gevoerd door den voorzitter van het comité, prof, Jhr, mr. de Savornln Loh- man, na afloop waarvan de we duwe van dr. de Visser het borst beeld onrhulde. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruïne, aanvaardde het borstbeeld namens de regeering. De regeering is dankbaar, zeide hij, dat ook de gedachtenis van dr. de Visser door een zichtbaar teeken zal worden bewaard en zij is zeer erkentelijk jegens de genen, die het 'initiatief hebben genomen en met zooveel volhar ding den arbeid hebben volbracht. Vele kransen werden hierna aan den voet van het monument neergelegd en ten slotte defi leerden de aanwezfgen langs het gedenkteeken. AXEL, 28 September 1937. Met verwijzing naar de adver- tentie's in dit nummer willen we gaarne jongens opwekken om een cursus voor muziek- en notenleer te volgen, waar die bereidwillig en belangeloos wordt gegeven. Overwegend denkt men aan sport, maar hoe nuttig die is, toch doet kennis van muziek en zang daar niet voor onder en daarom achten we de avonduren die aan muziek les worden gewijd, toch van meer waarde, dan de uren welke op de hoeken der straten worden besteed aan de besprekingen en debatten over voetbaluitslagen, enz. Een jongen waar. pit in zit beoefent wetenschap voor zijn vak, sport voor zijn lichaam en kunst voor zijn liefhebberij. Brand Een brandlucht verspreidde zich gisternamiddag over onze ge meente en weldra zag men zelfs een dichte rook in den Beoosten- bl ij polder, die ertoe leidde, dat de brandweer werd gewaarschuwd. Dat was geen tweemaal noodfg spoedig was mengereed ten strijde. Gelukkig moest er geen bloed n weinig water gevloeid worden het was slechts een hoop vuil op den akker, dat smeulend een dichten rook had verspreid. Tableau. Dfoc WerkliedenboDd. Zondag vergaderde alhier de kring van den Bredaschen Dioce- sanen Werkliedenbond. In zijn inleiding wees de heer Norb rt o.m. op het zedenbedeif nabij de grens. Hij schandvlekte diegenen, die verantwoordelijk zijn en daarbij werkloos blijven toezien. Tot de arbeiders richtte hij eveneens een krachtig, waar schuwend woord. Aalmoezenier J. F. J. v. d. Made hield redevoeringen over het gezin en de R K. arbeidersbeweging. Spr. memoreerende hoe het hu welijk wordt onteerd en weesop Rusland Als een groote factor, die tot ontaarding leidde, noemde hij het moderne verkeers- en in dustrieleven. Zeer groot is ook de ontwrichting in de gezinnen tengevolge van de enorme werk loosheid. De vaak pietluttige en met alle rechtvaardigheid in strijd zijnde wijze, waarop ten platte- ande loon en steun voor menigen arbeider worden vastgesteld, is mede oorzaak tot verwaarloozing van zeden. Tot de Rijks landbouw- winterschool te Goes is o.a. toe gelaten M. de Feijter te Axel. De bietencampagne. Naar we vernemen, zal aanst. Maandag 4 Oct. de coöp. suiker fabriek weer in werking worden gesteld. Alles wij^t erop, dat de campagne voor de deur staat Te hopen is, dat tal van werklooze handen weer een mooi weekloon gaan verdienen, alhoewel zoo als men het in den volksmond uitdrukt „het vet eraf is". joonnorm en werkverschaffing. In verband met een schrijven van het gemeentebestuur van Zaamslag aan het Ministerie van Soc. Zaken inzake bovengenoemd onderwerp, is bericht ontvangen, dat het loon volgens collectief contract in O. Z.-Vlaanderen f2 per dag bedraagt en bij de werk verschaffingopeen basis uurloon van 22 cent per uur 10 tot 12 .gulden per week kan worden „verdiend, welk bedrag slechts „weinig afwijkt van hetgeen in het „vrije bedrijf wordt betaald, terwijl „bij de werkverschaffing nog ver schillende voordeelen bestaan, „zoodat het onder die omstandig heden niet verantwoord is den „norm bij de werkverschaffing te „verhoogen, omdat ande s de loo „nen zouden uitgaan boven het „geen het landbouwbedrijf betaalt Te Sas van Gent wordt reeds nu een drukke actie gevoerd om te voorkomen, dat het P.T.T. kantoor er een hulpkantoor v/ordt, Het is niet anders dan prijzens waardig, .dat de bevolking een dergelijke actie inzet, waar meer malen blijkt, dat als men het op de overheid laat aankomen, het dan te laat is. Axelaars vijl waakzaam Bij het laden van een vracht wagen geraakte de bakker V. te Sluis tusschen dien wagen en een muur bekneld, met het ongelukkig gevolg, dat hij een viertal ribben brak en een zijner ooren gedeelte lijk afgescheurd werd. Naar we in de Tern. Crt lezen, is te Gent overleden dhr Leon Goudstikker, in den ouder dom van 61 jaar. Hij was daar behalve musicus, bestuurslid van de vereeniging van Nederlanders. Onder muziekliefhebbers genoot ook in deze streek zijn vioolspel veel bijval. Zaamslag. In de Vrijdag alhier gehouden Raadsvergadering kwam o.m. in behandeling een adres van eenige bewoners van den Grooten Huijs senspolder oin een voet- en rij wielpad aan te leggen van ge meentewege, van af Kamperschen hoek tot aan de voormalige open bare school. Daar dit echter een zaak is die het eigendom van den polder raakt, werd ondanks eenige discussie, het voorstel van B. en W. aangenomen, om op heiver- zoek niet in te gaan. Vastgesteld werd een verorde ning betreffende het Reglement voor autovervoer voor en met personen (autobus en huurauto). Het bearag dat het lager onder wijs per leerling aan de gemeente kost werd over 1935 ingevolge de L.O. bepaald op f 11.29. To' taal kosten voor de openbare school f883 met 78 leerlingen. Blijkens proces verbaal van kasopname was f 153573 ont vangen en f 127852 uitgegeven. Van het kassaldo is f 24256 be legd op de Boerenleenbank te Neuzen. Naar aanleiding van een ver zoek van 14 ouders van school gaande kinderen om tegemoet koming ingevolge art. 13 L.O. werd medegedeeld, dat bedoeld artikel thans is gewijzigd. Diens volgens werden voor verschil lende der betrokken personen ook verschillende besluiten genomen, waarbij voor 14 kinderen werd besloten om f25 te vergoeden per jaar en per kind, indien jon ger dan 11 jaar en indien ouder V, cent per afgelegde kilometer met rijwiel. Vastgesteld werden verschil lende rekeningen over 1936 als volgt Alg. Armbestuur. Ontv. f5034, uitg. f4534. Brandweer, f445 en f413. Burgerwacht, f324 en f221. Chr. Bewaarschool, f3389 en f 3227. De Gemeenterekening werd voorloopig vastgesteld op f98519 in ontvang en f85398 aan uit gaven, alzoo een batig slot van f 13121 op den gewonen dienst. De buitengewone dienst sloot met f 2025, Vervolgens werd de begrooting voor 1938 aangeboden, waarvan de memorie van toelichting den leden zal worden toegezonden. Autobusdiensten. Door onderstaande houders van op 15 Februari 1937 van kracht zijnde vergunningen tot het in werking brengen van autobus diensten is een aanvrage inge diend om vergunning voor de uitoefening van de achter hun namen vermelde autobusdiensten, ingaande 1 Januari 1941, waar door deze vergunningen, onge acht den tijd, voor welken zij zijn verleend, van kracht blijven tot en met 31 December 1940; A. Poppe, te Graauw, van Graauw naar Hulst, N.V. Auto- mobiel- en Rijwielhandel v. h. Mannaert—Geers, te Terneuzen van Terneuzen naar Sas van Gent, Jos. Wauters, te Hulst, van Hulst naar St. Nicolaas (voor zoover op Nederlandsch gror.d gebied), en van Hulst naar Neu zen, Fl. du Puy, te Stoppeldijk van Stoppeldijk naar Hulst en van Stoppeldijk naar Neuzen P Scheele, te Sluiskil, van Axei naar Hulst, E. J. van Dorsseiaar te Lamswaarde, van Lamswaard naar KruispoldeThaven, van Lams waarde naat Hulst en van Lams waarde naar St. Nicolaas, A. A Dees, te Terneuzen, van Neuzen naar Axel, van Neuzen naar Hulst en van Neuzen naar Gent, I Picavet te Nieuw-Namen, van Nieuw-Namen naar Hulst, N.V Stoomtram Hulst—Walsoorden, te Terneuzen, van St. Jansteen en Hulst naar Walsoorden, van Wal soo'rden naar Hulst en van Wal soorden naar de Rijksgrens, N.V Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg- Maatschappij, te Terneuzen, van Hulst naar de Rijksgrens, J. Maas te St. Jansteen, van St. Jansteen naar Hulst en van Koewacht naar Belgische grens. St. Jar,steen. Door den gemeenteraad alhier is onveranderd goedgekeurd de door het B.A. ingezonden besluiten tot wijziging van hare begrooting over 1937. Vastgesteld is de rekening van het dienstjaar 1936, B A. en de begrooting 1938 als volgt: reke ning 1936 Ontvangsten f 6660,93, uitgaven f6410,84. Batig slot f250,09. Begr. 1938. Gewone dienst: ontvangsten en uitgaven elk op f 6784 79. Voorloopig goedgekeurd de ge meenterekening over 1936. Ont vangsten f71092,46, uitgaven f62362,97, batig slot f8729,49. KapitaaldienstOntvangsten en uitgaven f 38662,64. Waar de wenscheltjkheid tot invoering van de vrije artsenkeuze voor armlastigen steeds meer op den voorgrond treedt, ligt het in de bedoeling eerlang de benoe ming van een tweeden gemeente arts te bevorderen. Vastgesteld werd een verorde ning tot heffing van 175 opcenten op de hoofdsom der P. B. en van 75 opcenten op de hoofdsom der Gemeentefondsbelasting. Te Hontenisse komen een drietal besmettelijke ziekten voor, n.l. kinderverlamming, keelziekte en hersenziekte, welke in een drietal gezinnen zijn geconstateerd. Een geval is er met doodelijken afloop, n.l. een kind van negen maanden. Te hopen is, dat de genomen maatregelen de verdere uitbreiding zullen voorkomen. Werkioezenzorg Id Zeeland. Het Prov. Comité in Zeeland van de Centrale voor werkloozen- zorg, gesticht op initiatief van den Raad van Ned. Kerken voor prac- tisch Christendom, heeft aan de plaatselijke comité's in Zeeland een circulaire gezonden, waarin het vermeldt, dat het achtste werkkamp te Chaam in twee perioden wordt gehouden, n.l. 1 kamp van 5 en 1 van 4 weken, dit laatste zal aanvangen op 1 November, aanmelding voor 15 October bij den secretaris van het Comité, den heer J. Lorier te Middelburg. Aan de plaatselijke comité's werd ook de vraag gedaan, welke plannen in hun gemeente zijn voor de moreele verzorging van de werkloozen in den a.s. winter. Gewezen wordt op het groot aantal personen, dat nu reeds in Duitschland werk', welk aantal in 1938 nog zal toenemen Aan- leeren van de Duitsche taal en uitbreiding van de vakkennis, met name ten opzichte van land- en tuinbouw, plant- en dierkunde, is zeker aan te bevelen. Dank zij het instituut voor individueel on derwijs te Amsterdam, is dit nu mogelijk. Naast deze meer theoretische kennis vermeerdering wordt ook gedacht aan het practische deel, bijbrenging van kennis omtrent tractors en motoren, terwijl er tenslotte op gewezen wordt, dat ook melkers in het buitenland regelmatig worden gevraagd, en er in samenwerking me! de land bouwers wel wat te bereiken zou kunnen zijn. Uit het boven staande blijkt wel, dat het Prov. Comité niet stil zit en leiding wil geven aan het werk der mo reele verzorging van de werk loozen in Zeeland. Aatorraehten naar België. De B B.N., Bond van Bedrijfs autohouders in Nederland, brengt onder de aandacht van belang hebbenden, dat Nederlandsche ondernemers geen goederenver voer voor rekening van derden in België meer mogen verrichten, indien zij n i e t in het bezit zijn van een hiervoor vereischte door de Belgische Regeering verleende vergunning. Hoewel hef Belgische vergun ningsstelsel voor vrachtautover- voer reeds eenigen tijd geleden in werking is getreden, onder vonden Nederlandsche goederen vervoerders bij het uitvoeren van transporten naar of uit België tot dusver geen moeilijkheden, omdat nog geen strenge contröle werd toegepast. Van heden af zal echter een contrölestelsel in wer king treden, zoodat ondernemers, die geen vergunning bezitten, gevaar loopen verbaliseerd te worden. Ondernemers, die reeds een vergunning hebben aange vraagd, doch wier aanvrage nog bij de Belgische autoriteiten in behandeling is, zullen, althans voorloopig, niet worden beboet. Tenslotte vestigt de B.B.N. de aandacht van belanghebbenden op de verplichting, dat de naam en het adres van den ondernemer op duidelijk zichtbare wijze moeten zijn vermeld op de wagens, die voor goederenvervoer in België worden gebezigd. Handelsregister. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen hadden de volgende nieuwe inschrijvingen plaats Juliana Bakkerij, Sluis. Eige naar I. Leenhouts. A. van Verdegem, Sas van Gent, manufacturen en kruidenierszaak. Wijzigingen Wed. J Dierick, Westdorpe, in kruidenierswaren en manufactu ren A. Roegiers, Philip^ ine, aan nemer, enz.Stoombierbrouwerij „Wilhelmina", Zuiddorpe, opge heven P. H. Verdegem, Biervliet, gareelmaker, rijwielhandelaarG. P. Vlaander, Axel, smederij, win kel in ijzerwaren, kachels, enz. A. van Walle, Sas van Gent, krui denierswaren en manufacturen. Opheffingen Adriaansens-Polfliet, Hulst, aan nemerCommanditaire Vennoot schap de Bruijn en Co., Hulst, koffiehuis; Garnalenexporthandel Verduijn, Breskens, export van garnalen. Verkeersongelukken. Zaterdagavond is de vrachtrij der en kolenhandelaar M. D. alhier op bizondere wijze aan den dood ontsnapt. Hij zou met zijn vracht wagen de spoorbaan te Wetteren een zeer druk kruispunt in België) passeeren, toen juist voor den spoorweg het stuur brak en de auto door de barrières reed en op de rails bleef staan, juist toen een sneltrein kwam aanren nen. Door met alle middelen te seinen, kwam de trein tot staan en had het verkeer een dusdanige vertraging, dat zelfs een zestal treinen moesten stoppen, eer de auto verwijderd was. - Aan de grenspaal op het ge hucht Tiompe te Clinge werd de 50-jarige voerman F. de Beule, die per fiets huiswaarts reed, door een personenauto, die Nederland binnenkwam, aangereden. De aan- geredene werd vreeselijk gewond aan het hoofd en is aan de ge- olgen kort na het ongeluk over- eden. De automobilist is door gereden,zond rzichom het slacht» offer te bekommeren. Door de Nederlandsche en Belgische po litie is een uitgebreid onderzoek naar den dader ingesteld. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressent

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2