Axelsche Courant. ABDIJSIROOP a__ Nieuws- eu Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 50. Vrijdag 24 September 1937 Ken Uw Land. Landbouw. Gemengd Nieuws. AKKER' S verstèrkte Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Drukker-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede IrJlad. Abussievelijk staat in het num mer van Vrijdag, dat het stadhuis is gebouwd in 1622. Ik meen geschreven te hebben 1662, over eenkomstig de vermelding. Wat den toren van de Ned. Herv. kerk betreft, vermeldt „De Provincie Zeeland", dat in 1820 aan de w e s t z ij d e een andere toren werd opgetrokken, „welke echter nog niet zoo hoog is, als die van het stadhuis". Me dunkt, de tegenwoordige toren aan de z u i d z ij d e kan (ook naar het uiterlijk te oordee- len) niet in 1820 gebouwd zijn. Ik meen, dat er een jaartal op staat; misschien het jaartal eener restauratie? (1865. Red.). Ik veronderstel, dat vele lezers nog gaarne een en ander willen vernemen uit de geschiedenis van omliggende gemeenten. Genoemd werk bevat bovendien nog velerlei merkwaardigs over Zeeland in 't algemeen, o.a. „Bijlagen, ter be antwoording van hetgeen door „sommige schrijvers, in de laatste „jaren over Zeeland en de Zeeu- „wen is in het licht gegeven" (en vaak onjuist is voorgesteld). Ver der onderden titel „Reiswijzer der Provincie Zeelan d", o.a. Reiswegen, Verblijf- en Reis- middelen (Logementen, Postwa gens, Overzetveeren, Beurtschepen met kosten voor passagiers en vracht, Rijtoeren) vaak zeer in teressant. Axel had de volgende logemen ten „Het Gulden Vlies" en „De Witte Leeuw". Dit laatste waar schijnlijk gezocht door zijn ligging bij de Gentsche Vaart. Vaste beurtschepen had Axel toen nog niet. Het boek vermeld daaromtrent De schepen varen van den polder Beoostenblij op alle plaatsen, waar heen zij vracht hebben. Ook Hulst had geen beurtsche pen. Is er vracht, dan vaart men van Welsoorde. 'Bij de beschrij ving van de stad Hulst staat ver meld „Voorheen had de stad een goede haven. Ofschoon op last van Karei V in 1527 uitgediept, was zij echter in 1640 reeds weder onbruikbaar. Van toen af bezigde men het Hellegat. Door de bedijking van den Riet- en Wulfsdijkpolder in 1789 en de toedamming van het Sas bij Lun- tershoek ia 1821 is de vaart ge heel van de stad verwijderd. De schepen komen thans te Walsoor- de (verschillend gedrukt) aan. De rijtoer van uit Axel moetik toch even overschrijven. Wijlen de voorbeeldige rijtuigverhuurder en koetsier, de heer Louis Wie mes Sr., zal toen nog wel niet gereden hebben. Wie dan wel of ging het alleen met ae „seeze" Nu, de karbiezen zijn volgepakt, de „lange kanten" zitten netjes, de mannen hebben hun pijp extra gestopt endaar rijden ze „Van Axel door de dreef van de Oude Gentsche Vaart (de „Dreve" is dus een dreef (boo menlaan) geweest. Nu weet ik waar de boomen vandaan kwamen bij den kuiper Deij en wijlen dhr. L. van Vessem 1) en langs de dijken van Vissers- en Ka- peil e-p o 1 d e r s naar Z a a m- s 1 a g. (Het boek vermeldt geen logementen of herbergen daar enfin, er waren toen ook kanten aan den diek 1) Van daar langs de dijken van de Margareta- en Ser Lippens polders naar Neuzen. (Loge menten„Het Vlissingsche Veer huis" en „Het Schippers Huis"; meet niet). „Neuzen was toen ook nog niet „meer dan eene stad van den tweeden rang. 211 h«ft „oorsprong genomen uit eenige „huizen aan het einde der Axel- „sche vaart, welke in 1584 met „vestingwerken omringd werden. „Men slechtte ze weder in 1682. „Bevolking 159 zielen. Axel „2191! De Hoek, voorheen „Vreemdijke, 1152 zielen". Och, laat ik maar doorgaan. We zaten, met de karbies open, te smullen in Neuzen, maar we moeten nog naar huis. Als allen klaar zijn om weer in te stappen, en dat duurt nog al eep poosje, dan gaat het weer verder. „Voorts „naar Den H o e k, en „van hier" „(geen logement of herberg ver- „meld) „langs de dijken van den „Nieuw-Westenrijk- en Zevenaar- Ben door den Koegorspolder „terug". Wat er alzoo op de rijtoer is voorgevallen, kan ik alleen phan- taseeren. Wat geniet ik van dit boek! Gaarne wil ik er meer, vaak hoogst interessant voor de kennis van het nabije land, uit vermelden, b.v. onder den titet: „Ken uw Lan d". J. BLANKERT, Schieweg 154 B, Rotterdam. We zijn maar reeds met den titel begonnen. Red Inkuiling van aardappels. Ir. C. J. Drogendijk schrijft in het Zeeuwsch landbouwblad Door een in Noord Beveland gevormde commissie, bestaande uit verschillende landbouwers, werd een onderzoek ingesteld naar het optreden van blauw in aard appelen en de bewaring in het algemeen. Deze commissie is van meening, dat droogte, vooral in de maand Juli, het optreden van blauw in de hand werkt, en acht het waar schijnlijk, dat door de droogte de kali zeer moeilijk beschikbaar komt. Daar scheutvorming en herhaald omzetten het blauw worden bevordert, werd ook de vraag onder 't oog gezien Hoe worden aardappels het best be waard en hoe is de scheutvorming tegen te gaan De commissie komt tot de vol gende conclusies 1. De aardappels moeten vóór het onder winterdek brengen niet worden omgezet, als ze reeds op hun winterplaats liggen. 2 De hoop moet zwaar gedekt worden, zoowel met stroo als met grond. Speciaal geldt dit voor den nok. 3. De nok mag nooit (ook niet voor korten tijd) opengelaten wor den en evenmin mogen er drai- neerbuizen in de afdekking aan wezig zijn. 4. De hoop moet onbeschut liggen en niet achter gebouwen, hagen of dijken. 5. Men zette niet vroeg om. Voor den eersten keer liefst niet voor half Februari. 6. Na de omzetting zwaar dek ken en de aardappels met water besproeien. 7. Met de tweede omzetting eenige w^ken wachten. 8. Na elke omzetting weer flink afdekken en speciaal geldt dit voor den nok. Na Maart de aardappels niet meer nat maken, daar de scheutvorming dan juist toeneemt. Hierna volgt een uiteenzetting van het waarom van een en ander. Het komt mij voor, aldus ir. Drogendijk, dat de genoemde commissie zeer nuttig werk heeft verricht door het belangrijk vraag stuk van de bewaring onder de oogen te zien. De vraag rijst of andere land bouwers op grond van hun- er varingen het met bovenstaande conclusie eens zijn en zoo niet, in welke opzichten zij een af wijkende meening hebben. Erkenning van organisatie door landarbeiders. Te Aagtekerke was geschil ont staan tusschen eenige landbou wers en de afd. van den Chr. Landarbeidersbond, zoodat de Regeering tusschenbeide trad en als arbiter benoemde mr. C. A. Prinsen te Roosendaal. De arbiter heeft overwogen t dat dit geschil slechts schijn- baar handelt over de geringe ge- vraagde looniverhaoelng (ome. veer f 13,— per jaar voor de vaste knechts), hetgeen bleek uit de uitlatingen van de werkgeveis en uit de omstandigheid, dat zoo goed als niemand zich beriep op de onmogelijkheid, deze verhoo ging, met het oog op de bedrijfs- uitkomsten, te dragen, op welke omstandigheid ook door partij anderzijds werd gewezen dat het geschil in wezen handelt over de vraag of een plaatselijke arbeidersvereeniging dan wel een afdeeling van een landelijke or ganisatie mede richting zal geven aan de loonsbepaling te Aagte kerke, bij welk geschil valt op te merken bij de betrokken landbouwers een ingeboren afkeer voordwarg en eene eerlijke overtuiging, dat het overleg met de plaatselijke vereeniging voldoende was bij de plaatselijke arbeiders vereeniging in deze kleine ge meente een slechts uiterst vaag bewustzijn van de feitelijke zwakte van haar positie bij het overleg; bij de afdeeling der landelijke organisatie een streven naar uni formiteit met de regelingen in andere gemeenten. De arbiter heeft verder over wogen, dat de goede verhoudingen er door zullen worden gediend, wanneer de betrokken landbou wers zullen begrijpen, dat het niet onredelijk is wanneer de arbeiders hun positie, die van nature zwakker is dan die van de werkgevers, versterken door toe te treden tot een landelijke organisatie dat de eensgezindheid tusschen werkgevers en werknemers, welke van verschillende zijden werd geroemd, niet op te zware proef mag worden gesteld, daar het teekenend is voor gewijzigde ver houdingen, dat zich reeds een groep arbeiders heeft afgescheiden en dat een tweetal landbouwers een collectief contract heeft ge sloten dat de looneisch zóó matig is, dat inwilliging daarvan zeer billijk mag worden geacht, ook al strek ken de voordeelen zich uit tot arbeiders, die verklaren met een lager loon genoegen te nemen. Uitspraak doende in bovenaan- geduid arbeidsgeschil, geeft hij mitsdien de volgende beslissing 1. De arbeidsvoorwaarden in de bedrijven van de landbouwers in dit geding vormende partij eenerzijds, zullen gelijk zijn aan die, welke zijn opgenomen in de collectieve arbeidsovereenkomst, welke voor het jaar 1937/1938 tusschen de afdeeling van den Christelijken Boeren- en Tuin- dersbond te Oostkapelle en den Nederlandschen Christel. Land- arbeidersbond is afgesloten. 2. Deze arbeidsvoorwaarden zullen gelden van 1 Sept. 1937 tot en met 28 Febr. 1938. Mdb. Crt. Chr Boeren- en Tuindersbond. Het bestuur van de afdeeling Zeeland van den C.B.T.B. besloot, hoewel er nog enkele bezwaren waren blijven bestaan, mee te werken aan de stichting „Zeeuw- sche Grondverbetering Mij". Als vertegenwoordiger werd aange wezen de heei J. Bosselaar. Ook werd een afgevaardigde aangewezen naar een vergadering ter oprichting van een vereeniging tot bestrijding van de runder-t.b.c. Bij de bespreking van te geven cursussen werd de wensch uitge sproken, dat meer onderwijzers van bijz. scholen zullen trachten een akte land- of tuinbouw te halen. Mdb. Crt. Gevaarlek speelgoed. Dinsdagmiddag trachtte een 14- jarige scholier J. W. K. in de ouderlyke woning te 's Graven- hage een geweer-patroon te con- strueeren. Hy bezigde daartoe een patroon huls, welke hy gevuld had met een mengsel van boutskool en kalium. Als lont gebruikte hij een katoenen draad, welke in petroleum gedrenkt was. Nadat by de lont had aange stoken, sprong de namaakpatroon uit eikaar, waardoor de jongen verwoudiugej^k^e^aa^duii en wijsvinger van zijn linkerhand waarby de top van den linker wijsvinger waa afgerukt. Ongelnk b(j draverijen. Maandagmiddag zijn voor het begin van de kortebaandrave- rijen te Luinjeberd twee paarden, die voor de sulkty waren ge spannen en waarvan een der be rijders op een verkeerde baan reed, in volle vaart met elkaar in botsing gekomen. De paardeu vlogen tegen elkaar en waren vrijwel op slag dood. De pikeur Herder die een stok in het onderlijf kreeg, werd zwaar gewond. Wreed. De rijkspolitie te Alkmaar heeft een onderzoek ingesteld naar eeu ergerlijk geval van dierenmishan deling. Een veehouder te Oudorp had nl. van de uier van een zyner dieren de tepels afgesneden tengevolge waarvan de koe was doodgebloed. Tegen den veehou der, die het dier nadat het onder hevige pynen was gestorven, naar elders had vervoerd, is proces-verbaal opgemaakt. Maandagavond had te 'sGra- venhage tusschen de blauwe tram en een bestelauto aan de Schenk- kade eefi botsing plaats, waarbij de auto werd plat gedrukt tegen een yzeren paal. De chauffeur werd op slag gedood en een mede passagier ernstig gewond. Een derde persoon, een juffrouw uit Voorburg, werd eveneens het slachtoffer, doordat ze by het zien van dit ongeval van emotie stierf. Kindermishandeling. In een zitting van de Rotter- damsche arrondissementsrecht bank is gebleken dat zich in de afgeloopen jaren een verschrik kelijk geval van kindermishande ling te Rotterdam heeft voorge daan. Hiervoor had zich te ver antwoorden de 36-jarige R. G., huisvrouw van T. D., die als stief moeder het toezicht had over een tweetal meisjes, dochtertjes van D. Gedurende het verhoor bleek dat de jongste van de twee de 14-jarige Pietje D., in Januari van dit jaar op dergelijke wyze werd mishandeld, dat zy in een ziekenhuis moest worden opge nomen. Uit de verklaringen van deze jeugdige getuige bleek, dat, toen zij haar stiefmoeder vroeg of ze mocht gaan leeren zwem men, deze hierover zoo kwaad werd, dat zij een mattenklopper greep en het meisje er mee te lijf ging. Nadat zy het kind afge ranseld had, schopte ze het, ter- wyl het op den grond lag, via de voorkamer naar de alcoof, waar zy het onder een bedstee trapte en de deuren dicht deed, zoodat het meisje bijna geen lucht kreeg. Het kind, dat nu in eon in richting is opgenomen en zich daar overgelukkig voelt na al de ellende, thuis ondervonden,lucht te tegen den president van de rechtbank haar hart. Zoo ver telde zy o.m. dat zij met haar zusje 's morgens reeds om zeven uur de straat werd opgestuurd om naar school te gaan, die pas om negen uur aanging. Kwamen ze dan 's middags om 4 uur uit school om 12 uur bleven ze over dan konden ze nog zoo veel roepen als ze wilden, maar zy werden niet eerder dan tien uur binnen gelaten. Den laatsten tyd gingen zy dan ook maar meteen van school naar een tante, die hen dan zoo lang onderdak verschafte. Eten kregen zy nooit, 's Morgens moesten de stakkerds met een leege maag naar school, terwyl ze hun twaalf- uurtje van de school kregen. Wanneer ze dan 's avonds warm eten vroegen, werd hun dat een voudig geweigerd, zoodat zy van de goedheid van de buren afhan kelijk waren. Het meest weerzin wekkend feit van de verwaar- loozing, dat tydens deze zitting bekend gemaakt werd, was wel het feit, dat de beide meisjes nooit gebruik van de W.C. moch ten maken. De stiefmoeder trachtte zich te verontschuldigen door te beweren dat zy last van bedwateren had den en op die manier maar ge hard moesten worden, Waarom hoest Ge zoo Het is dan ook geen wonder, dat de officier van justitie een fel requisitoir hield, waarin hy het gedrag van de vrouw hoogst walgelijk noemde. Hy vond het hoog tijd dat deze gemeene kwel geest eens geducht gestraft werd. Te meer daar zy naast deze beide stiefkinderen no^ een paar kinderen van haar zelf verzorgde die het veel beter hadden. Een bewijs te meer dat het niet aan een ziekte ligt, die verd. be weerde te hebben. Spr. eischte derhalve een gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden. Boekbeoordeelingen. Kaas. Welk vetgehalte en welke soort Van de hand van Mej. Damen, diëetiste en leerares in koken en voedingsleer te Amsterdam is onder bovenstaanden titel een fiaurig boekje, verlucht met interessante afbeeldingen ver schenen. De bedoeling van dit boekje is de vier officiëele Nederland- scbe kaasmerken te doen kennen. Het bevat een verzameling nut- tige gegevens en wenken, en geeft een goed inzicht in de soorten van onze Nederlandsche kaas. Allen die belang stellen in warenkennis, zullen uit dit boekje gegevens kunnen putten, die zy slechts in weinig ge schriften zullen aantreffen. Het boekje kan worden aan gevraagd bij het Zuivelbureau te 's-Gravenbage. „De Wandelaar". Ons werd toegezonden het Septembernummer van het tyd- scbrift „De Wandelaar". Wie dit blad kennen, kunnen ervan zeggen: goede wyu behoeft geen krans. Maar wie het nog niet kent, vrage proefnummer, voor zoover hy liefhebber is van natuurschoon, van dieren of planten houdt, of den sterren hemel bewonderen kan. We wezen reeds meer op de hooge cultureele waarde van dit blad en iedere maand, als we het naslaan, worden we getroffen ook door de zeer nette verzor ging van de illustrate op mat kunstdruk uitgevoerd. L.et zou ons te ver voeren ieaeren keer een beschrijving te geven van den inhoud. Wie er kennis van wil nemen, kan het aan de redactie van dit blad ter inzage vragen. Voetbalvarla. Alweer stelt de n.v. Louii Dobbelmann te Rotterdam voor liefhebbers van voetbal het boekje „Voetbalvaria" ter ba- schikking. Wie erom vraagt, wordt het toegezonden. Maar men moet opgeven of men het verlangt voor den Kon. Ned. Voetbalbond, den R.-K. Voetbal bond, of den Chr. Voetbalbond, want er zyn nu drieerlei boekjei samengesteld om de verschil lende uitdagen te kunnen aan- teekenen. Voor het overige il L Neem toch de nieuwe versterkte Abdijsiroop, het middel dat op bijna wonderbaarlijke wijze Uw hoest be dwingt. Akker's Abdijsiroop werkt snel en krachtig bij hoesten, bij kou op de luchtpijpen, bij acute en chronische bronchitis, helpt heerlijk bij borst- benauwdheid en asthma-aanvallen. De uitsluitend van plantaardigen aard zijnde werkzame bestanddeelen uit oude geneeskruiden welke Abdijsiroop een we reld-vermaardheid hebben bezorgd, werden in de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop nog uitgebreid door de toevoeging van de hoest- bedwingende stof „codeïne", die moet be schouwd worden als het krachtigste middel ter verdrijving van den hoest en van slijm. De plantaardige extracten, in Abdijsiroop verwerkt, werken als balsem op de ontsto ken slijmvliezen van Uw borst en keel, die daardoor worden geheeld en versterkt. Om zijn gelukkige samenstelling noemt men dan ook terecht de nieuwe verstèrkte Abdij siroop ,,'s Werelds béste Hoest-siroop". Flac. 90 ct., f 1.50, f 2.40, f 4.20. Overal verkrijgbaar, Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 3