Daar de aanwezige voorraad gehakt in blik waarschijnlijk tot tinde 1938 toereikend is, zij i voor dit artikel geen productiekosten geraamd. Een bedrag van f 2 400 000 is uitgetrokken voor de distributie van 6000 ton onvermengde mar garine aan werkloozen en arm lastigen en voorts eenzelfde be drag voor d® distributie van 6000 ton bak- en braadvet. In deze bedragen is verantwoord de koop prijs van genoemde hoeveelheden tegen f 0,40 per blik af fabriek. Verder is uitgetrokken f 240 000 voor zeevisch, f 240.000 voor plm. 2.000.000 blikken groenten, dan f360 000 voor plm 300.000 blik ken soep, f 180 000 voor pl.m. 10 000.000 kg veische groenter. Tegen Zondagsonthciling. De Generale Synode der Clir. Geref. Kerk heeft besloten met het oog op het herhaa delijkschen- den van 's Heeren dag door Prinses Juliana en Prins Bernhard, een Getuigenis te doen uitgaan tot het Prinselijk Paar, opdat net door de onderhouding van 's Hee ren wet de traditie van het Oranje huis hoog houde, en als zoodanig 'n lichtend voorbeeld zij in dezen tijd van geestelijke verwerding en toenemenden afval. Werkgroep Dierenbescherming en Opvoeding". De werkgroep „Dierenbescher ming en Opvoeding" uit de Ne- derlandsche Vereeniging tot be scherming van dieren hield in Utrecht haar jaarvergadering. De Bond van Politieambtenaren in Nederland tot bescherming van dieren was aanwezig om van zijn sympathie met het streven der werkgroep blijk te geven. De werkgroep, een vijftal jaren geleden opgericht, omvat meer dan 500 leerkrachten uit alle kringen van het onderwijs en van onderscheiden richting. Haar doel is de dierenbeschermingsgedachte meer ingang te doen vinden, om dat haar overtuiging is, dat dit het onderwijs ten zeerste ten goede komt, meer nog, dat het een onontbeerlijk element is bij de opvoeding en het onderwijs. Uit het jaarverslag der secre taresse bleek het uitgebreide arbeidsveld der werkgroep, het omvat o a. L O., U.L.Ö., Middel baar Onderwijs, Land- en Tuin- bouwonderwijs, Zondagsschool- onderwijs. Bij de onderwijsmenschen wordt de werkgroep met veel medeleven en sympathie ontvan gen. Dit bleek op verscheidene jaarvergaderingen, waar de meest op den voorgrond tredenden en de meest energieken uit de on derwijswereld en de vakbeweging spontaan tot de werkgroep toe traden. Het zijn niet alleen de onder wijsmenschen, die ingenomen zijn met het streven van de werkgroep „Dierenbescherming en Opvoe ding", de opvoeders in het alge meen en zij, die de jeugd een goed hart toedragen, sympathi- seeren met haar, want liefde voor de natuur en een mildere houding jegens het dier, kunnen niet anders dan den mensch ten goede komen. Het is voor de maatschappij in de toekomst te wenschen, dat ouders en opvoeders hier wel van doordrongen zijn. aan ons bureau giften besch kbaar stellen ineens of in gedeelten, waarvoor een bus of inteekenlijst aanwezig is. Het geld wordt des- gewenscht onder de bedoelde rubriek verantwoord. Meer dan een rijksdaalder per week wordt van niemand vereischt Het zomerseizoen is gister avond alhier met een waardig concert van „Concordia" besloten, tenzij we nog een concert te goed hebben van „Hosanna", nu het weer zoodanig verbeterd is, dat er nog op enkele mooie herfst avonden kan gerekend worden. AXEL, 24 September 1937. Herinnerend het succes, dat in den vorigen winter tijdens de Sint Nicolaasdagen werd geboekt door de V.V.V.- campagne en hoe daarbij voor groot en klein het feest tot een vreugde werd, ondanks het ongunstige weer, kon het wel niet anders, of V.V.V. zou ook nu weer zoo'n feest organiseeren. En dat dit ook algemeen verwacht wordt b ijkt wel uit de gesprekken, zoo hier en daar door de V.V,V- pioniers opgevangen. Maar hier is natuurlijk geld voor noodig en om het nu den collectanten ge makkelijk te maken en ook den gevers, die dan geen „gezeur aan hun deur" hebben, willen we redactioneel een handje toesteken en een rubriek openen voorin- gekomen gelden. Zij, die dus wenschen bij te drafen aan dit feest, kunnen dan Met groote plechtigheid voor een overvolle kerk heeft Zondag alhier de intronisatie van het Christus Koningbeeld plaats gehad. De predikatie van den kanselredenaar, kapelaan J. van de Riet te St Jansteen werd met gespannen aandacht gevolgd. De pastoor deed de wijding van het beeld en de zoo talrijk aanwezige geloovigen zongen het lied Aan U, o Koning der Eeuwen. Het forsche beeld, gekapt uit wit zandsteen van Namen door beeldhouwer Verboomen te Me chelen, maakt een superieuren indruk. Waterschap „Hulster- en Axeler Ambacht" Bijgewoond door 74 stemgerech tigde vertegenwoordigers van bij dit waterschap aangesloten pol ders werd gisteren in „Het Cen trum" alhier onder voorzitteischap van den heer H. A. A. Baron Collot d'Escuiy de jaarvergadering gehouden. Na de gewone plichtplegingen werd mededeeling gedaan van de gedane werkzaamheden op het gebied van uitwatering, wegen verbetering, enz. In een zgn beknopt overzicht waren die wer ken in druk opgesomd, waaraan het volgende is ontleend. Onder Zaamslag, Axel en Abs- dale kwamen bruggen en duikers gereed en een watergang tusschen Axel eri St. Andriesvervolgens werden in aanbesteding uitgevoerd graaf- en baggerwerken in de Oost Rijkswaterleiding bij Neuzen en ten slotte werden tal van werken in werkverschaffing uitgevoerd, n.l. den Omleider Groot Eiland Olhenesche Kreek, betonbakken in den Autrichenpolder, verrui ming leiding-n in den Ca isvliet- polder, de Moerspui- en Nieuw Karnemelkpolder, waar te hoog gelegen duikers zijn vervangen door betonbuizen, Oud Beoosten Blij Bezuidenpolder, Margaretha- polder, Groote Huissens en Zaam- slagpolder, Catharinapoider en Poucke Poldersche dijk. De buitengewone regenval in Nov. 1936 tot Mei 1937, welke het werken met een groot aantal arbeiders niet toeliet, alsmede het te geringe aantal in werkverschaf fing uitgezonden arbeidskrachten in de voor uitvoering meest ge schikte weekperioden zijn oorzaak geweest, dat de achterstand van uit te voeren werken is vergroot Uitzending van werkloozen uit Middelburg, Souburg en Vlissin- gen, aangevangen in Juli 1936, is op 5 Dec. 1937 stopgezet. Te geringe aanvoer van arbeiders uit Óost-Z.-Vl. heeft opnieuw geleid tot aanvoering van krachten van over de Schelde op 19 Juli j.l, In totaal is uitgegeven i aan werkloon in Aug. 1936 1937, f114 426 en van af het begin f 536.763; aan andere kosten, als materialen, respectievelijk f 13292 en f 29882 en aan aanbestede werken resp. f48280 en f90584, behoudens ingenieurskosten, enz. Er is resp. 125 384 M. en 295.864 M. grond verzet. De rekening over 1936 werd vastgesteld op een totaal van f 19288 aan ontvangsten en f 12189 aan uitgaven, alzoo een goed slot van f 7099 op den ge wonen dienst. Het dijkgeschot beliep f 15775. De buitengewone dienst wees op f 172270 aan ontvangsten, w.o. f51682 van het Rijk voor bij drage in de verbetering van af watering en f117335 voor werk verschaffing (100 pc'.). De uitgaven bedroegen hier f 192717, voor ontwateringswer- ken, zoodat er een nadeelig slot was van f 20447. De begrooting voor 1937 werd verhoogd met f 10400, wegens meerdere uitgaven voor ontwate- ringswerken. De begrooting voor 1938 werd vastgesteld op f 25094, waarbij f 1716 onvoorziene uitgaven. Aan deze begrooting zijn de volgende posten ontleend Ontvangsten. Goed slot 1935 f 6000, bijdragen van polders f 5022, dijkgeschot f 13795 (met ruim 12 pet. verlaagd). Uitgaven. Bezoldiging voor zitter f 500, 6 bestuursleden f900, ontv.-griffier f 750, techn. ambte naar (tijd.) f1800, onderhoud werken f4500, rente f5839, aflos f5100. De buitengewone dienst sluit met f 66447, w.o. een geldleening van f51000 en f15000 als bij drage van hel Rijk. In de uit gaven zijn verwerkt hef tekort van 1936 en f46000 voor uit te voeren werken. De zekerheid voor den ontvan ger werd bepaald op f 5000. In deze functie werd g e- kozen de heer A. J. M Rot iier van St. Jansteen met 57 stemmen. No 2 der voordracht, notaris Pijls te Hulst, verkreeg 13 st., terwijl er 4 blanco waren Tot leden van het Dag. Bestuur werden herkozen de heeren A. Dees Dz. van Neuzen en Ch. Plasschaert van St. Jansteen. Het vermoeden, dat het lijk, dat nabij den Zuiddorpschen dijk achter een hoop steenen is ge vonden, van den zwerveling A!f. de Gr. was, afkomstig van St. Jansteen, is bevesligd. Het lijk is geschouwd door dr. Puylaert van Sas van Gent. Wijl het nea- schatting daar reeds ongeveer een maand lag, was geen doodsoor zaak te constateeren. Het is nog Dinsdagavond aan den schoot der aarde toevertrouwd. De man werd niet gevonden door een knaap van Zuiddorpe, zooals elders is gemeld, doch door een leerling van de Land bouwschool alhier, die zoo actief was ons op de hoogte te stellen. Kfiner ran Koophandel. We ontvingen het jaarverslag over 1936 van de handelingen der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaan- deren over den toestand in dat tijdvak van handel, nijverheid en scheepvaart in haar gebied, in boekvorm» Het verslag maakt melding van het uitvoerig adres, dat zij heeft gezonden aan de Tweede Kamer in zake de plannen tot een reis- belasting, waarvan intusschen door den Minister van Financiën is afgezien. Vervolgens wordt melding ge maakt van de pogingen tot ver- beiering van den veerdienst WalsoordenHansweert, die dan zou loopen tusschen Perkpolder en Kruiningen, omtrent welker uitvoering verschil van meening blijkt te bestaan. Ofschoon in het verslag gezegd wordt, dat de Kamer, rekening houdende met de algemeene belangen van het Oostelijk deel van Zeeuwsch- Viaanderen, welke door verbete ring van het veer zullen worden gediend, heeft gemeend met be trekking tot die p 1 a a t s e I ij k e kwestie geen bepaald standpunt te moeten innemen (spatieering van ons Red), wordt uitvoerig melding gemaakt van een actie van een comité in zake deze veerverbinding met als woord voerder de heer P. Bauwens te Hulst en de bestrijding daartegen door verschillende personen. Ten aanzien van de veerdiensten op de Wester-Schelde worden verschillende verbeteringen ge meld, zoowel wat de tarieven als wat de diensten betreft. Ook de verbetering der wegen heeft de Kamer zich aangetrokken en ook zijn mede door steun der Kamer langs het kanaal Neuzen- Sas van Gent veiligheidsmaat regelen getroffen. Een vraag om gemerkte fiets- plaatjes te krijgen, had geen succes. Na opsomming der leden van de bevrachtingscommissie volgt een afdruk van een beschouwing (verdediging) tegen de critiek, waaraan de Kamers van Koop handel bloot stonden in verband met de uitvoering der Wet op de Evenredige Vrachtverdeeling, zoo als dte vroeger in een algemeen overzicht is gegeven, met de daaropvolgende conclusie's. Naar aanleiding van geuite bezwaren tegen opheffing van den telefoondienst tusschen 13 en 14 uur op Zon- en feestdagen te Sas van Gent, Oostburg en Breskens doordeKamer, bleven die diensten bahouden. Omtrent de stichting van een Borgstellingsfonds in het gebied der Kamer wordt o.a gemeld.dat het bestuur dier stichting bestaat uit de heeren J. M. Oggel, voor zitter, N J. Harte, secr.-penn. en M. van Goethem met A. de Vrieze, ieden. Vanwege de regeering is aan gewezen mr. J. j' R. Schmal en uit de gemeentebesturen dhrn. mr. Tellegen, Truffino, Berkers en Kostense, resp. burgemeesters van Neuzen, Huist, Sluis en Biervliet uit de middenstandsvereenigingen dhrn. C. A. Kaan, Neuzen en M- Batselaere, IJzendijke. Aangesloten zijn de gemeenten Axel, Biervliet, Hoek, Hontenisse, Hulst, Philippine, Sas van Gent, Sluis en Neuzen. Als kapitaalsinkomsten per jaar worden geraamd f1172, terwijl f 3909 was ontvangen van ver schillende bronnen, zoodat f2000 beschikbaar is en tot f 5000 borg stelling kan worden verleend. (Wordt vervolgd). Waterleiding en schoolarts Door den Raad van Hoek werd Dinsdag in voltallige vergadering met 5 tegen 2 stemmen verworpen het voorstel lot aansluiting bij de- waterleiding, ondanks een in die vergadering gehouden bepleiting van het nut van dit voorstel door den Directeur der Waterl. Mij. Eveneens werd verworpen het voorstel tot het aanstellen van een schoolarts. De heer Jos. Schelfhout, onderwijzer te Groenendijk, is benoemd tot leeraar aan de Am bachtsschool te Hulst, wegens ziekte van den heer Peters. Tot werkgevers-leden van den Raad van Arbeid te Middel burg zijn voor den tijd van 3 jaren herbenoemd de heeren F. de Meijer te Terneuzen en jhr. A. Boddaert te Middelburg. Mond- en Klauwzeer. Te Aagtekerke is onder het vee van den landbouwer J. B. een ge val van mond- en klauwzeer ge constateerd. Ook onder Tholen en St. Phi- lipsland is mond- en klauwzeer voorgekomen. In verband met de toename de zer ziekte onder het rundvee kun nen we er niet genoeg op aandrin gen, dat het noodzakelijk is om de melk flink te laten doorkoken. V.V. V.-nieuws De h.8. Winkelweek. De deelname aan de winkel week belooft een succes te wor den alle branches zijn vertegen woordigd bakkers. slagers, manufacturers, boekhandelaren, kruideniers, fruithandelaren, schoenwinkels, meubelwinkels, radiohandelaren zijn allen van de partij. Het juiste aantal deel nemers kan nog niet worden opgegeven, daar de verschillende lijsten nog niet binnen zijn, maar dat het aantal deelnemers grooter zal zijn dan het vorig jaar, staat vast. Gisteren werden door 2 bestuursleden in 4 uur tijds ruim dertig deelnemers ingeschreven. Nieuwe leden werden genoteerd. Verschillende winkeliers zullen ook trachten medewerking te ver- leenen voor de reclameoptocht. Op 1 Oct. sluit de opgave voor deelname en zal geen verlenging worden toegestaan. Ook voor het kinderfeest werden verschil lende toezeggingen gedaan. Mo gen wij ook iets van particuliere zijde verwachten, iedere gift is welkom. A. VAN MAALE. Kerknieuws. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 26 SEPT. 1937. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. van Oeveren Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9 30 ure Ü3. J. S. Post. Nam. 230 Dezelfde. Geref. Gemeente (Weststraaf). Voorm. 9.30 ure Nam. 2.30 Leeskerk. De jaarmarkt te Oostburjr, die jl. Woensdag werd gehouden, heeft succes gehad Er waren 73 stuks vetvee, 47 har.deisvee, 97 fokvee, 8 schapen, 59 geiten en 10 varkens aangevoerd. Het bezoek was builengewoon druk. 40 jarig ambt-jubileum ran Ds. J. R van Oordt. Woensdag vierde ds. J. R. van Oordt, predikant bij de Geref. Gemeente te Zeist, zijn 40 jarig ambtsjubileum. Ds. Jan Rokus van Oordl werd 14 Januari 1859 te Charlois ge boren en werd door wijlen ds. Maliepaard te 's Graver.hage op geleid voor het predikambt. Op 22 Sept. 1897 werd de jubilaris in zijn geboorteplaats door ds. A. Makkenze in het ambt bevestigd. In 1904 vertrok ds van Oordt naar Terneuzen, welke standplaats hij na 3 jaar met Middelburg verwisselde. In 1918 vertrok hij naar Ridderkerk, nadat hij tal van beroepen in Middelburg had afgewezen. In 1923 werd een beroep naar Opheusden aange nomen. In 1928 vertrok ds. van Oordt op bijna 70-jarigen leeftijd naar zijn tegenwoordige gemeente. Ondanks zij i 78.jaiigen leeftijd gaat ds. van Oordt eiken Zondag nog tweemaal zijn gemeente voor, teiwijl hij in de week nog drie tot vier vacante gemeenten in de prediking pleegt voor te gaan. De heer B. Dagevos, cand. te Kloetinge, hulpprediker te Ter neuzen, heeft het beroep naar Baarland aangenomen. Zendings Zondag. Het Comité voor de Alg. Ned. Zendings-Corferenties heeft den Zendings-Zondag. van dit jaar ge steld op Zondag 7 November. Dit is de eerste Zondag van de Week van Gebed, Toewijding en Offer, door de Samenwerkende Zendings-Corporaties uitgeschre* ven» dat is bepaald in „Crackfree" gesteven. „Crackfree" vlekt niet, haalt de kleuren weer op. Strijkt gemakkelijk en is zuinig in gebruik. FABRIKAAT: N.V. „ONDER ONS". DE KRIM (O.) Maakt alle stoffen als nieuw

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2