Binnenland. het een ongemeen prachtig ge bouw en men noemde het een wereldwonder. Toen de wereld tentoonstelling was afgeioopen bleef het gebouw behouden en men heeft er sindsdien talrijke groote tentoonstellingen in geor ganiseerd. Na den wereldoorlog kwam het gebouw onder het be stuur van de Weensche jaarbeurs, die er tweemaal per jaar zijn beurzen in inrichtte. De brand heeft bijzonder veel opzien gebaard. Tienduizenden toeschouwers stroomden uit alle deelen van de stad toe en er was een groote macht aan politie en militairen noodig, om allen op afstand te houden. Een oogen- blik bestond er gevaar voor de groote stedelijke opslagplaats en voor de gasfabriek, die vlak naast het tentoonstellingsgebouw zijn gelegen. Het is een wonder, dat bij dezen geweldigen brand geen enkel menschenleven te betreuren valt. Een groote hoeveelheid goe deren, die nog in het gebouw waren werden eveneens een prooi der vlammen. Men kan veilig aannemen, dat de schade ver scheidene millioenen schilling zal bedragen. Legeroefenfngen Koninklijke belangstelling. H. M. de Koningin is Vrijdag per auto „Het Loo" vertrokken om opnieuw een bezoek te bren gen aan het terrein in den Gel- derschen Achterhoek waar de oefeningen van de lichte brigade gehouden zijn. H. M. was vergezeld van haar eerste hofdame, haar adjudanten haar ordonnans-officier. De ko ninklijke auto werd met de pont te Brummen overgezet. Hier voegde Prinses Juliana zich bij de Koningin. De Prinses had den nacht doorgebracht aan boord van de „Piet Hein" welke nabij Brummen in den IJssel ligt. Gezamenlijk werd naar Zelhem gereden, waar luit.-kol. Thoden van Velzen H. M op de hoogte stelde van den toestand op het oorlogsterrein. Op het Markt plein werden de Koningin en Prinses luide toegejuicht en de muziek speelde het „Wilhelmus". Er werd druk gevlagd. Ook Prins Bernhard was vroeg bij de oefeningen present. Bij het kasteel de Slangenburg, tus- schen Doetinchem en Varsseveld, verruilde de Prins zijn kepi met witten band omwikkeld (het tee- ken voor de niet ingedeelde offi cieren) voor den oorlogshelm om te paard de oefeningen van een patrouille huzaren der roode par tij daadwerkelijk mede te maken. En tenslotte toonde Prins Asch- win zijn belangstelling voor de manoeuvre door een bezoek. Hij was vergezeld van H. M.'s or donnansofficier. De „Piet Hein Zondagmorgen kwart voor 12 arriveerde het prinselijk jacht Piet Hein geheel onverwacht in de haven van Medemblik. Aan boord bevonden zich Prin ses Juliana, Prins Bernhard en Prins Aschwin. Spoedig had zich een talrijke menigte op de Kade verzameld, die door het zingen van vaderlandsche liederen uiting gaf aan dé vreugde over dit be zoek. De burgemeester van Me demblik was eveneens ter plaatse aanwezig. Na een oponthoud van ongeveer een uur verliet het jacht, na water en benzine te hebben gekocht, de haven, toegezongen en toe gejuicht door de velen, die op de Kade aanwezig was. Het prinselijk paar dankte hiervoor wuivend. Roode Kruis. Bij Kon. besluit zijn voor den tijd van 5 jaar benoemd tot lid van het dagelijksch bestuur dezer vereeniging jhr. mr. J. H. de Brauw te 's-Gravenhage en dr. C. H. W. F. Wtnckel te Amsterdam. ^ederlandsehe geznnt te Dent. De Nederlandsche gezant te Brussel, mr. J. A. N. Patijn, heeft Vrijdag op uitnoodiging van het gemeentebestuur van Gent een bezoek gebracht, aan de haven werken van Gent. De gezant was vergezeld van den Nederland- schen consul-generaal, mr. H. van Romburgh en den Nederlandschen consul te Gent, den heer Van Wassenaere. Het gezelschap werd ontvangen in het stadhuis en heeft een tocht gemaakt door het kabaal naar Neuzen, tot Selzaete. Da Moerdjjkbrug. Donderdag is, als herinnering aan den dag, dat de Moerdijkbrug is opengesteld, op die brug een monument onthuld door den Min. van Waterstaat. Het gedenkteeken wasgeschonken doordel2 Kamers van Koophandel, die het meest betrokken zijn bij de verbinding van Noord- en Zuid Nederland, waarbij Middelburg Zeeland ver tegenwoordigde. Nog geen jaar is het geleden, dat H M. de Koningin de nieuwe Moerdijkbrug over het Hollandsch Diep plechtig opende en daarmee de zoo lang gewenschte en vurig bepleitte verbinding tusschen Noord- en Zuid-Nederland tot stand bracht en nu reeds be schouwen de meesten vooral zij, die dikwijls van deze verbin ding gebruik maken haar be staan als de gewoonste zaak ter wereld en zijn bijna vergeten, dat er nog een tijd is geweest, dat men met ponten moest worden overgezet met al het oponthoud, dat daaraan verbonden was. Het moge daarom op zijn plaats zijn, aan dit feit een symbolisch monument te wijden, toch komt het ons voor, dat de brug op zichzelf voor ons land en volk ook reeds een monumentale be- teekenis heeft. Van groote waarde is ook de mededeeling van den minister, „dat de regeering zich tot taak heeft gesteld, het tot stand brengen van een aan hooge eischen vol doende verbinding tusschen het Middenwesten en het Zuiden van ons land. De toegangswegen naar den Moerdijkschen overgang laten nog te wenschen over." „Aan dezen onvoldoenden toe stand zal thans zoo spoedig mo gelijk een einde worden gemaakt Het ligt in het voornemen het nieuwe wegvak aan de Zuidzijde zoo spoedig mogelijk door te trekken naar een punt ten Zuid westen van Breda, waar aanslui ting gevonden zal worden aan den rijksweg Breda—Antwerpen." „En wat de Noordzijde betreft als de verbindingen tusschen de brug en Rotterdam en Den Haag zooals de nieuwe brug te Dor drecht, de tunnel te Rotterdam en nog eenige andere werken gereed zijn, zal de Moerdijkbrug al het nut kunnen afwerpen, waartoe zi door haar ligging is voorbestemd en dank zij haar ruime afmetingen in staat is. Sluiting van dn zitting der Staten Deneraal. Zaterdagmiddag is de veree- nigde vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal tot sluiting van de zitting gehouden, onder voorzitterschap van mr. W. L. baron De Vos van Steenwijk. De heer Colijn, minister van algemeene zaken, hield de vol gende sluitingsrede H M. de Koningin heeft mij opgedragen deze buitengewone zitting van de Staten-Generaal in haren naam te sluiten. Sedert de opening zijn slechts enkele maan den verlooper. De voorstellen tot verandering in de Grondwet zijn opnieuw in overweging ge nomen. Deze overweging is nog niet geëindigd. In naam van H. M. de Koningin en daartoe door haar gemachtigd, verklaar ik deze buitengewone zitting van de Staten-Generaal te zijn gesloten. Het sprootja van 1937 is, nu we dit schrijven, weer geschiedenis. Bedoeld wordt hiermede de schitterende stoet, die jaarlijks door Den Haag trekt, en bestaat uit militaire ruittr- afdeelingen in gala, verschillende hofrijiuigen, waarin hofdignitaris- sen in kleurige kleedij gestoken en als hoogtepunt de gouden koets, met onze geliefde Vorstin, die van het Koninklijk paleis naar de Ridderzaal rijdt en terug, ter opening van de Staten-Gene raal, met een rede. Dat zulks een sprookje wordt genoemd is voor degenen, die deze stoet zagen, geen wonder, want het doet herinneren aan verhalen uit onze kinderjaren, waarin men leest van koninklijke optochten vol rijkdom en schit tering. Duizenden trekken dan ook bij herhaling erop uit om ooggetuige te zijn van het indruk wekkende schouwspel, dat die stoet jaarlijks te zien geeft in de Residentie op den derden Dinsdag van September. Ditmaal was het evenwel niet getroffen voor de toeschouwers, want bij uitzondering mogen we wel zeggen, was het regenachtig, buiïg weer, zoodat zeer velen ee n nat pak opliepen en wellicht daarom ook de stoet in vlug tempo ging. Zeer jammer is het, dat men niet genoot van het zonnetje, dat vandaag Zeeuwsch Vlaanderen be schijnt. Te half een uur kwamen de burgerlijke en militaire autori teiten aan de Ridderzaal aan, w.o. de minister-president dr. H. Colijn, die door het publiek werd toegejuicht. In plaats van mari niers stond nu een afd. koloniale troepen opgesteld met ter muzi kale opluistering de staf van het 6e Reg. Infanterie. H. M. droeg een licht blauw statiekleed waarover een grijs bont en het lint van de orde van den Nederlandschen Leeuw. Bij vertrek en aankomst weid het Wilhelmus gespeeld en on danks het druilige weer geest driftig meegezongen, waarna luide toejuichingen klonken. Als bizonderheid wordt eraan herinnerd, dat het juist op dezen dag 150 jaar is geleden, dat Prins Willem Vde Residentie binnenreed getrokken door Oranjeklanten, die de paarden van het rijtuig hadden gehaald. Nadat de Koningin in de zaal had plaats genomen, las Zij de ditmaal wel zeer lange troonrede voor, ten aanhoore van tal van aanwezigen in pralende kleeder drachten en uniformen. Na de lezing klonk het gebruikelijke „Leve de Koningin" met een driewerf hoera H. M. werd uitgeleide gedaan en de terugtocht werd aanvaard. De reden waarom H. K. H. Juliana ditmaal Hare Koninklijke Moeder niet vergezelde, zal voorzeker geen enkel Nederlander betreuren, maar toch vinden we 't zonderling, dat daarvan niets werd gezegd in OE TROONREDE. Deze luidt als volgt Leden der Staten-Generaal, Mij wederom in Uw midden bevindend gevoel Ik allereerst behoefte uiting te geven aan Mijne gevoelens van dankbaarheid voor de tot dusver voortschrij dende verbetering in het econo mische leven hier te lande. Deze verbetering in belangrijke deelen van het bedrijfsleven verlevendigt de hoop, dat de nog steeds om vangrijke werkloosheid geleidelijk verder zal kunnen worden inge perkt. Alle maatregelen, die der Re geering doelmatig voorkomen om het proces van herstel uit de langdurige depressie te bevorde ren, zullen harerzijds worden ge nomen of aan Uwe goedkeuring onderworpen. De ontwikkeling van den eco- nomischen io stand in Neder- landsch-lndië geeft reden tot voldoening; in het gunstig ver loop van de opbrengst der Lands- middelen weerspiegelt zich de allerwegen ingetreden opleving in landbouw, handel, nijverheid en scheepvaart, waartoe mede bijdroegen de over het algemeen bevredigende oogsten van de voedselgewassen der inheemsche oevolking. Het stemt Mij tot verheugenis, dat als gevolg daarvan thans weder een stijging valt waar te nemen van het welvaartspeil der bevolking van Nederlandsch-Indië en dat een begin kon worden gemaakt met de verlaging van de op haar rustende lasten. De ruimer vloeiende middelen geven gelegenheid in meerdere mate dan de laatste jaren het geval kon zijn, gelden beschikbaar te stellen voor de bevordering van de geestelijke en stoffelijke be langen der bevolking. Door toepassing van daartoe geëigende middelen zal ernstig worden gestreefd naar verbree ding en versterking van de eco nomische basis, teneinde die voor de toekomst beter bestand te doen zijn tegen schokken, als welke in de laatste jaren werden onder vonden. Hoewel in Suriname een lichte verbetering, zoowel bij den in- en uitvoer als bij de voornaamste cultures viel op te merken, bleif de economische en financiëele toestand van dat gewest nog weinig bevredigend, in tegenstel ling met dien van Curagao, aan welk gebiedsdeel de wereldcrisis schier ongemerkt is voorbijgegaan. Te midden van de geestelijke verwarring in de wereld, waaraan ook ons volk niet geheel ontkomt, is steeds dringender de eisch, dat in wetgeving en bestuur vóór alles Gods wet tot opperste richtsnoer worde genomen, in zijn algemeen karakter zal het Regeeringsbeleid het kenmerk dragen van een doelbewust stre ven naar beveiliging en verstevi ging van de positief Christelijke grondslagen onzer samenleving. Aldus zal een beleid kunnen worden gevoerd, dat met ver mijding van toespitsing van tegen stellingen ook door zijn inner lijke redelijkheid instemming vordert. Het karakter van dit beleid zal tot uiting komen met name in werkdadige zorg voor een gezonde ontplooiing van het huwelijks- en gezinsleven, bescherming van de publieke eerbaarheid, onthou ding door de Overheid van aan moediging van alles wat tot ont heiliging van den wekelijkschen rustdag aanleiding geeft, en krach tige handhaving van het gezag Eerbiediging van de vrijheid van godsdienst en van geweten, en handhaving van den rechtmatigen volksinvloed op het landsbestuur blijven hechte pijlers van ons volksbestaan. De Regeering overweegt een nadere regeling van het vereeni- gingsrecht, ter bevordering van een meer werkdadig repressief toezicht, naar de reeds thans in de wet neergelegde normen van openbare orde en goede zeden. Hoewel de internationale om standigheden veelszins aanleiding geven tot bezorgdheid, bleef het vriendschappelijk karakter, het welk onze verhouding tot andere mogendheden pleegt te dragen, ongerept bewaard. Niettemin zal, gelet op de spanningen in de verhouding tusschen de volken en het daarmee saamhangende gevaar van internationale verwik kelingen, zoowel hier te lande als in Indië, moeten worden voortgegaan met de versterking van onze weeimacht. Belangrijke voorstellen daartoe zullen onver wijld aanhangig worden gemaakt. De Regeering zal zich beijveren de samenwerking in onderneming en bedrijf ten bate van de geheele volkshuishouding te bevorderen. Met handhaving van krachtige medewerking aan de bevordering van op wederkeerigheid gegrond internationaal ruilverkeer, is noo dig versterking van onze handels politieke weerbaarheid, ter bevei liging van den buitenlandschen en binnenlandschen afzet van onze producten, met inachtneming van nauwe samenwerking tusschen Nederland en de deelen van het <oninkrijk buiten Europa. De landbouwcrisismaatregeler. zullen, met handhaving van den voor den landbouw nog nood zakelijken prijssteun, zooveel mo gelijk beëindigd worden. Daar naast zal bevorderd worden, dat nuttige regelingen door de bedrijfs- 'enooten zelf zullen worden over genomen en voortgezet of opge bouwd. Verschillende wettelijke maat regelen tot verhooging van het peil van den landbouw zullen worden voorgesteld. In voorbereiding zijn wettelijke regelingen tot beperking van den arbeid der gehuwde vrouwen tot het rekening houden met gezins- lasten bij het arbeidsinkomen. Ten aanzien van de landarbei ders zal de practische uitvoerbaar heid van een wettelijke regeling van den arbeidsduur, voor zoover misstanden niet door onderling overleg van de georganiseerde belanghebbenden uit den weg worden geruimd, worden onder zocht. Het temperen van de gevolgen der werkloosheid voor hen, die daarvan slachtoffer blijven, be schouwt de Regeering als een harer voornaamste plichten. Wet telijke regelingen betreffende werk loosheidsverzekering en steunver lening zullen worden voorbereid. Voortgegaan zal worden met de uitvoering van» openbare werken als middel tot werkverruiming, met de werkverschaffing en met het cultureele werk voor de werk- loozen. Ondanks de ingetreden ver betering in den economischen toestand en de daarmede samen hangende stijging van de opbrengst der middelen, blijven, na de diepe depressie der laatste jaren, de openbare financien nog in bijzon dere mate zorg vereischen. Buiten hetgeen op economisch-sociaal terrein en op het gebied der de fensie onvermijdelijk is tot behoud en versterking van de Nederland sche volkskracht, zullen vele op zichzelf gewenschte of nuttige maatregelen, waaronder die op het gebied van het onderwijs, dan ook eerst ter hand genomen kunnen worden, wanneer de inwendige positie van het budget voldoende zal zijn versterkt. De verhooging der defensie-uitgaven zal enkele bijzondere financieele voorzienin gen noodig maken. Naast de reeds genoemde voor zieningen stelt de Regeering zich voor een regeling tot coördinatie van het goederenverkeer te land en te water tot stand te brengen, terwijl een herziening van de woningwet in voorbereiding is en een wettelijke regeling van de opleiding der onderwijzers zal worden aanhangig gemaakt. De toewijding, waarmee Leger en Vloot, zoomede de ambtenaren in burgerlijken dienst in het ge heele Koninkrijk, hun taak ver vullen, stemt Mij tot erkentelijk heid. In het komende zittingjaar zal weer veel arbeid en toewijding in hartelijke samenwerking van Regeering en Staten-Generaal worden gevraagd. Met de innige bede, dat ons allen door den Almachtigen God de kracht en de wijsheid geschonken worden, die Hij alleen geven kan, verklaar lk de gewone zitting der Staten- Generaal geopend. AXEL, 21 Septemoer i9j7. Als het weer een beetje mee werkt, kunnen onze stadgenooten а.s. Donderdagavond nogmaals genieten van een concert, dat Concordia" op de kiosk zal ge ven. Het zal beginnen om half negen, dat gezien de dalende temperatuur o.i. een beetje laat is. Maar dit zal vergoed worden door het programma, dat werkelijk veelbelovend is en ons werd geboden als volgt 1. Souvenir de Beersse marsch, L. Purnotte. 2. Variété sur Martha, Opera de Flotow, arr. G. Gadenne. 3. La Chrysantheme, T Valse, J. Martin. 4. Glorieuse Rentrée, Fantaisie, F. Sali. Op Marsch, Marschpotporrie, W. Ciere, arr. Adr. J. Maas. Franch Amitié, F intaisie, J. Martin. 7. L'ècho des Bois, Fantaisie Caprice, J. Martin. 8. Zo de Oft we Zongen..., Marsch, arr. G. Feremans. Slasrerscarsns. Te Neuzen is weer een slagers cursus geopend op initiatief van den Zeeuwsch Vlaamschen Sla gershond. Het is bekend, dat reeds vorige jaren zoo'n cursus is gehouden, doch nu'heeft deze een meer officieele beteekenis, omdat de cursus nu op den grond slag van de Nijverheidsonderwijs- wet zal worden gegeven en door Rijk en Gemeente financiëel wordt gesteund. We waren niet in de gelegen heid deze opening bij te wonen

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2