Leert naar maat knippen. „AMBACHTSBELAM" Pl.m. 85 Olmenboomen Ingezonden Stukken. Advertentiën. Dames- en Heerenkapsalon Vereeniging AVONDVAKTEEKENSCHDOL. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN Kantoor van W. A. DEN BOGGENOE te Axel, Nieuwstraat 24. en een part!] Mutsaard, In do Parkhaven is een andere Engelschman, de 35 jarige hotel houder Moris, bij bet aan boord gaan van de Melrose Abbey te water geraakt en verdronken. Autodieven na sensationeeie achtervolging gearresteerd. Na een sensationeeie achter volging heeft de gemeentepolitie van Venlo Dinsdagavond in het centrum van de stad twee auto dieven gearresteerd. Bij het vallen van den avonc kreeg de politie bericht, dat in de buurt van den Ëoerendams weg een zoo goed als nieuwe auto onbeheerd stond. Toen even later een politieradiobericht werd verspreid, waarin de commissaris van politie uit Tilburg opsporing verzocht van een auto, kwam weldra aan het licht, dat de onbeheerde auto de vermiste wagen uit Tilburg was. Intus schen kreeg de politie nog de mededeehng, dat twee onbekende personen zich op verdachte wyze bij een geparkeerden auto aan het Mgr. Noiensplein ophielden, ter wijl even later in de Nassaustraai twee onbekenden een wagen van een reservekapitein hadden weg genomen. Enkele honderden meters verder sloeg de motor van dezen wagen ai, zoodat de dieven den auto in den steek lieten. Tenslotte hebben zy een auto opgezocht in de buurt van de sociëteit Maria veide en zy reden daarmee in de richting van de Duitsche grens. Op den Kalden kerkerweg sloegen eensklaps vonken uit den motor. De in zittenden vreesden waarschijnlijk dat de auto in brand zou vliegen en namen de vlucht. Op den drukken verkeersweg trok deze zonderlinge vlucht de aandacht van enkele personen, dieonmid deilijk de politie alarmeerden In korten tyd waren er verschil lende rechercheurs en agenten op de been. De beide verdachten werden in de Lomstraat opgemerkt door twee rechercheurs, die óén van hen dadelijk arresteerde. De andere nam de vlucht, doch wero spoedig gegrepen. Beide aan gehoudenen zijn vervolgens on der strenge bewaking naar het politiebureau vervoerd. Hö bleken te zijn de 19 jarige elei tricien A. P, en de 17-jarige J. P., beiden uit Amsterdam. Na verhoor zijn zij naar de strafgevangenis te Roermond overgebracht, waar zij zijn op gesloten Uit het voorloopig onderzoek is gebleken, dat de aangehoude nen ook op den Straalscben weg een auto hadden ontvreemd, waarvan de contactsleutel nog op hen werd gevonden zij ble ken behoorlyk over contanten te beschikken. Tijdens een korte afwezig heid van de bewoners hebben inbrekers kans gezien Maandag avond een groote partij tafel zilver, gouden sieraden en bril- lanten te stelen in een villa aan den Crayenestersingel te Heem stede. Toen de eigenaars thuis kwa men, was in het benedenhuis alles overhoopgebaaldkasten waren geopend en spoedig kwam men tot de onaangename ont dekking, dat vrywel alles wat waarde voor inbrekers pleegt te hebben, ontvreemd was. Bij onderzoek bleek, dat de indrin gers een glas-in-lood raampje hadden vermeld, waarna zij het venster konden openen. De politie heelt met behulp van de bewoners een lyst samen gesteld van de vermiste voor werpen hoe groot de waarde van het gestolene bedraagt, is nog niet bekend, maar naar schatting beloopt deze vele dui zenden guldens. Van de daders is tot nu toe geen spoor ontdekt. Onbekende daders hebben Dinsdagnacht in de textielfabriek van de firma Kastofa van Beur den te Tilburg de kettingen van 39 weefgetouwen en van een aantal losse boomen vernield. De schade bedraagt honderden gul dens. De politie stelt een onder zoek ia. De 42-jarige landbouwer B te Maastricht, heeft het on geluk gehad tijdens zijn werk zaamheden van een graanzolder te vallen. Hij kwam zoo on gelukkig terecht, dat hij een hersenschudding en een schou derfractuur opliep. Met een auto is hij naar het ziekenhuis over gebracht. Zijn toestand is ern- stig. Een speelsch paard, dat Dinsdagochtend op den weg SchellingwoudeRensdorp naar een opgewaaid stuk papier hapte is met melkwagen en al in een sloot gesprongen en verdronken Te Nederweert hebben on bekend gebleven dieven kans ge zien ten nadeele van den land bouwer Weekers een bedrag van ruim 500 uit een kast in de slaapkamer te ontvreemden. De landbouwer had enkele dagen ge leden een koe verkocht en het daArvoor ontvangen geld in zijn huis in een kast geborgen. Tot zijn niet geringe teleurstelling kwam de landbouwer thans tot de ontdekking, dat het geld op spoorlooze wyze verdwenen was. De diefstal moet overdag ge pleegd zijD, terwijl de bewoners op het veld werkzaam waren, door personen, die met den toe stand in huis goed op de hoogte zijn en eveneens wisten van de aanwezigheid van het geld. Te Moerkapelle ontstond over den bouw van een kippen hok tusschen twee families, die al lang oneenigbeid met elkaar hebben, een hevige ruzie. Na een tiartige woordenwisseling trok de eene buurman met een spade op den anderen af, die verwondin gen opliep. In de consternatie werd een passeerende vrouw, die met het geval niets uitstaande Dad, in de ruzie betrokken. Een buurvrouw verweet haar de «chuld van alles te zijn en gat Daar een duw, waardoor de vrouw viel en een pols brak. Een dokter kwam er aan te pas om medische hulp te veriaenen en de poiitie om proces-verbaal op te maken. Aan de kanaalwerkzaam- öeden te Wijk bij Duurstede is een ernstig ongeluk gebeurd. Doordat een heiblok van den baak schoot, kreeg de heibaas Pybak het zware blok op het uoofd. In zorgwekkenden toe stand werd het slachtoffer naar een ziekenhuis gebracht, waar iy aan zyn verwondingen is be zweken. De kinderverlamming. De vele gevallen van kinder verlamming, welke zich den laat- sten tyd in de Vereeuigde Staten nebben geopenbaard, houden de medische kringen sterk bezig De oekande Amerikaansche arts, dr. IrviDg Sbelwood Wright, uit New York, heeft in verband hiermede in een vakkundige bespreking verklaard, dat naar zyn inzichten oet weerstandsvermogen tegen de kinderverlamming is ver zwakt als gevolg van te weinig gebruik van fruit by de maalty den en te veel blootstellen aan de felle zonnestralen. Modern onderwas. De jeugd van Chicago wordt thans per radio en door bemid deling van de dagbladen onder wezen, daar de scholen wegens de heerschende epidemie van kin derverlamming gesloten zyn. Vyf radiostations geven thans eiken dag een paar uur laDg school- cursussen en in de bladen wordt eiken avond het huiswerk voor den volgenden dag gej ubliceerd. Naar gemeld wordt hebben 48 menBchen als gevolg van den typhoon in Japan het leven ge laten. De typhoon heeft in de omgeving van Osaka de meeste schade aangericht. Ia de prefec tuur van Kagawa zijn 15 men- schen gedood, 46 huizen iDgestort, 1000 huizen overstroomd en 200 visschersBchepengezonken. Door» dat er tevens een aardbeving op trad, is vooral schade aangericht aan bruggen en gebouweD. By Catania, in Italië, heeit de bliksem het huis van een landbouwer getroffen en het ge- oeele gezin, dat uit vyf personen bestond, gedood. Een Engelsch motorjacht is Dinsdag op do rotsen bij Wey mouth te pletter geslagen en in brand gevlogen. De eigenaar en zijn echtgecoote wisten zich door de kordaatheid van hun stuurman, Davis, die met een lijn om het middel, zwemmende de kust wist te bereiken, op dezelfde wyze in veiligheid te breDgen H 't duurde drie volle uren voor zij de rotsen haddes kunnen beklimmen. Later zijn zij door een reddingboot af gehaald. Vroeg winter Over geheel Frankryk, met name in het Zuiden, zijn voor dezen tijd van het jaar buiten gewoon lage temperaturen ge registreerd. Volgens eeD bericht uit Perpignan is in de Pyreneeën reeds sneeuw gevallen. Ook het departement Haute Loire meldt sneeuwval, terwyl verschillende bergtoppen in het Oosten even eens met een versche witte vacht zijn bedekt. Te Le Puy staat de temperatuur op het nulpunt. De Londensche diamanthan delaar Rakower is het slachtoffer van een truc geworden, waar mede hem diamanten ter waarde van 11.700 afhandig gemaakt zijn. Twee mannen kwamen zijn kantoor in Hatton Carden binnen en vroegen eenige diamanten te mogen zien Verscheiden partijen werden hun getoond, doch zij kochten niets. Toen zy vertrok ken waren, bemerkte Rakower, dat een der partijtjes met een pakje valsche diamanten was verwisseld. De mannen waren toen natuurlek niet meer te vin den en het eenige, wat de be stolene overbleef, was onmiddel lijk de politie te waarschuwen, die thans de beide mannen zoekt. Sportnieuws. Voetbal. Zondag wordt het voetbalsei zoen hier te lande officieel ge opend op henderden velden zal Koning Voetbal weer zijn scepter zwaaien en zullen tienduizenden hun favorieten aanmoedigen. Na vele weken van voorbereiding, (raining en oefenwedstrijden wordt het dan ernst; de strijd over de geheele linie neemt een aanvang, de strijd die in de onderscheidene afdeelingen en klassen uiteindelijk zal beslissen over promolie en degradatie. Dit vormt nu eenmaal de grootste attractie en brengt en onderhoudt de meeste spanning bij spelers en publiek. Moge de komende groote strijd over alle liniën een sportief verloop hebben. Dit zal de populariteit voor het mooie en lichaamsterkende voet balspel slechts kunnen verhoogen. De competitie in ons gewest kan dit seizoen bijzonder spannend worden, nu ook Terneuzen weer in de 3e klas is terechtgekomen. Spanning en belangstelling bij de komende Zeeuwsch-Vlaamsche „derby's" zal zeker niet ontbreken. Zooals bekend, moeten onze stadgenooten a.s. Zondag nog niet in 't geweer komen voor den K. N. V. B., doch de wedstrijd tusschen Terneuzen en Sluiskil kan dan wel als de eerste „derby" beschouwd worden. Toch wordt ook hier gevoet bald, want Axel II en B. K. V. V. van Boschkapelle, die beide bij den Z. V. B. zijn ingedeeld voor het komende seizoen, zullen hier een wedstrijd spelen. F i 1 m n i e u w s. Vrouwof Secretaresse. Dit is de titel van de hoofdfilm, die hier Zaterdag en Maandag in let Centrum vertoond wordt. Het is een rolprent, die ieder zal bekoren, van begin tot einde. Met spanning zal men volgen de vele verwikkelingen, die hierin voor komen, een strijd als het ware tusschen twee vrouwen als het gaat om de liefde. Een man kan ook ;n de verleiding gebracht worden door een bekoorlijke secretaresse en omgekeerd. En als dan ook de wettige vrouw gaat twijfelen aan de trouw van haar man, be reikt de spanning in deae film haar hoogtepunt. Maar alles komt dik in orde, het echtpaar wordt hereenigd en de mooie secretaresse houdt tenslotte vast aan haar ver loofde. Doch er is heel wat voorgevallen, eer deze alleszins bevredigende oplossing bereikt is. Schots en scheef is het tweede hoofdnummer en zooals men waarschijnlijk reeds uit den titel zal begrijpen, zulien hierbij de lachsalvo's niet van de lucht zijn. Men bereide zich hierop dan ook reeds voor bij een bezoek aan Het Centrum, want hetgeen deze film biedt aan ver wikkelingen en humor in een liefdeshistorie is werkelijk enorm. En de vroolijkheid zal wel haar hoogtepunt bereiken als tenslotte een zwerm bijen een aanval on dernemen op vriend en vijand in dit lachnummer. Geachte Heer Redacteur, Natuurlijk las ik met belang stelling de bijdrage van dhr. J. R de Jonge in het nummer van 14 dezer. Reeds dadelijk kwam de vraag in mij op Geen onder zoek met behulp van de wichel roede, of zijn er geen gelden voor beschikbaar? Me dunkt, er is voldoende reden onze algemeen bekende wichelroedeloopster tot een onderzoek uit te noodigen. Doch dit is niet de hoofdzaak, waar ik mij bij wilde bepalen Ik wilde een oogenblik de aan dacht vragen voor het boek „De Provincie Zeelan d", door J. de Kanter Philips zoon en J AB Utrecht Dresselhuis, uitge geven te Middelburg bij de Gebr. Abrahams 1824. Vreemd, dat onder de inteeke- naren geen enkele Axelaar voor komt (wel de H H. J. J. van Deinse, predikant te Hulst, C. Meeuse, pred. te Hoek en L. de Paauw, dijkgraaf te Hulst). Aan het eind van het boek een reis kaart der Prov. Zeeland door J. de Kanter voornoemd. Betreffende „De M a r k t" van Axel vermeldt het boek „Tusschen dezelve en de Noord „straat staat een blok huizen, „welke eertijds het klooster vorm- „den van de abdij, welker kerk, „tevens de parochiekerk der stad, „op de Markt stond. Vandaar het verkeerd verhaal in den T e- „genw. StaatvanalleVol- „ken, dat de Kerk van Axel op „de Markt staat (Deel Xll bladz. „538), weersproken door J. „S c h a r p (Deel II bladz. 211), „doch weer herhaald door B a- „c h i e n e (Vaderl. Geographie Deel IV bladz. 451) en anderen". Wellicht zijn genoemde werken, behalve die van J. Scharp, weinig bekend en heb ik den ijverigen snuffelaar, dhr. De Jonge, nieuw terrein kunnen bezorgen. Wanneer U het mij toestaat, geachte Heer Redacteur, dan wil ik nog een en ander aanhalen ui! het boek De ProvincieZee- 1 a n d, dat velen wellicht met be langstelling zullen lezen, als zij het nog niet wisten. Ik maak het zoo kort mogelijk Het Stadhuis werd in 1622 gesticht en naderhand nog ver groot en verbeterd. De Kerk, thans Hervormd, was oudtijds een Kapel aan St. Barbara gewijd. Werd in 1695 vergroot en ontving de gedaante van een half kruis. Sedert 1772 verfraaide men haar van buiten en binnen. Vier jaren later schon- cen eenige ingezetenen het orgel. Voor de eerste maal bij den dienst gebruikt 27 Febr. 1776. De eeraar Ruysch predikte over -sra VII vers 27. Men zong Ps. 150 en Ps. 33 vs. 1 en 2. De toren bij deze kerk stond voorheen aan hare Noordzijde. De Franschen braken de spits af en plaalsten er een „séméiophore" (semaphore of seingever) op. Te slecht om hersteld te worden, teeft men in 1820, in plaats van den ouden, aan de Westzijde een anderen toren opgetrokken. (Is hier niet bedoeld: Zuid zijde Red In 1452 werden het raadhuis, de kerken, kapellen, klooster», erz, een prooi d r vlammen. (Niet duidelijk is voor mij de zin ,Harc bevestiging, n.l. van Axel, in 1452 was de oorzaak harer geweldige verwoesting ten zelfde jare)". Toen de stad uit hare puinen herrezen en op nieuw versterkt was, werd zij in 1574 ten tweede male verwoest. De Kerk werd tegelijk met de aanzienlijkste ge bouwen in de asch gelegd (zie nader J. Scharp 3 dln.). De plaats is even oud als Hulst en was ook eenmaal de hoofdstad van een der vier Am bachten. In verband met Uw bericht aangaande de geboorteplaats van wijlen gen.-majoor A. H. W. J. Boom, n.l. Axel, vernam ik gaarne wie de familie Boom gekend heeft. Ik herinner me haar niet, ofschoon ik ook den leeftijd van 71 jaar heb mogen bereiken. We lazen de geboorte-acte in een register van den Burg. Stand alhier. Red. Hoogachtend J. BLANKERT. Rotterdam, Schieweg 154 B. Met blijdschap geven wij ken nis van de geboorte van een Zoon JACOB. J. v. d. HOUT. J. G. M. v. d. HOUT- de Zeeuw. Axel, 14 September 1937. De onaergeteekende - maakt het geachte pu bliek van AXEL en omstreken bekend, dat hij vanaf Zaterdag 18 Sept. een heeft geopend. Hopend door een nette bediening uw vertrouwen waardig te maken. Aanbevelend. M. J. MARKUS SE. Noordstraat 60. Iedere Dinsdagmiddag vanaf 21 Sept 1937, van 2—5 nnr in „Centrum", AXEL, alwaar op die uren inlichtingen te verkrijgen zijn en aan onderstaand adres. J. DIELEMAN, Gediplomeerd Coupeuse, Zandstraat G 52, Hulst. TE AXEL. voor den nieuwen cursus, welke begin October zal aanvangen. Aangifte vóór of op 27 Sep tember a s., bij voorkeur des avonds na zes uur bij den heer Joh. J. Hoebé, Pieter Pau- 'usstraat 22. Om toegelaten te worden moet men den leeftijd van 12 jaap hebben bereikt en het zevende eerjaar volgen van een lagere school. Het Bestuur, A. E. C. KRUYSSE, Voorz. A. ESSELBRUOOE, Secr. Op Dinsdag 28 Septem ber 1937, voormiddags 11 uur (zomertijd), zullen ten verzoeke van den polder BEOOSTEN- EN BEWESTENBLIJ (Dijkgraaf dhr. 3. J. J. Vael), in het openbaar worden verkocht staande te Axel aan den Sasdijlc, Te beginnen aan de Zwartehoek, BETALING CONTANT,

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 4