Axelsche Courant. ONDRAGELIJKE/ BRANDWONDEN KLOOSTERBALSEM Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Ne. 48. Vrüdag 17 September 1937 Buitenland. Gemengd Nieuws. ABONNEERT D AXELSCHE COURANT Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Drukker-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede Idlad. Het b'oedbad te Sjanghai. Het A l.D. heeft een onderhoud gehad met een Nederlandsche dame, mevrouw v d. E., die in Hongkong arriveerde, in welke stad zij met de Tasman uit Sjanghai was aangekomen. Reeds voordat het tot vijande lijkheden kwam, stroomden de menschen uit Tsjapei en de Chi- neesche stad de concessies bin nen. Bij duizenden er. duizenden kwamen zij, veelal in weinig meer dan lompen gekleed, de straten, portieken, parken en pleinen be volken. De prijzen der levensmiddelen vlogen omhoog en geen leeg huis is er in Sjanghai, of het is met deze arme menschen volgepropt. Overal, letterlijk overal, ziet men ze liggen. Hoewel het juist in die dagen zeer slecht weer was, hebben de stakkers nog het „ge luk" dat het nu nog zomer in Sjanghai is, en dat zij zich voor koude nog geen zorgen behoeven te maken. De volgende dagen begonnen de bombardementen en op ieder uur van den dag kon men de vliegtuigen boven de stad zien cirkelen, zoowel Japansche als Chineesche. De uitwerking van de bom, die de Chineezen per ongeluk lieten vallen juist op het kruis punt van de zeer breede en be langrijke Avenue Edward VII en den Thibetweg, was vreeslijk. Langs den weg stonden 20 wrakken van auto's geparkeerd. Volkomen uitgebrand. Midden op den weg was een hoopje ijzer te zien, kromgetrokken door de hitte de auto van den Ame rikaan Honigsberg, die daarin met zijn vrouw om het leven kwam. Honigsberg werd zoodanig ver minkt dat men zijn tandarts heeft moeten laten %komen om het ge bit, dat hij den ongelukkigen man juist tevoren had geleverd, te idenlificeeren. Slechts langs dezen weg kon men met zekerheid de identiteit van den Amerikaan vaststellen. Op den hoek stond een ge weldige reclameklokdeze klok is op vier minuten voor vijven blijven stilstaan, het moment van het inslaan van de bom. Toen de menschen het ronken van vliegtuigen hoorden, stormden zij de breede straat op om te kijken. Zoo stonden de duizenden menschen mannetje aan mannetje op dit pu'it, toen de bom viel. Terwijl de bom nog viel, hoorde men het gejuich dezer menschen voor de Chineesche luchthelden. Een gejuich dat de volgende seconde in een verschrikkelijk gejammer is overgegaan. Honderden dooden zijn daar gevallen en tallonzen werden ge wond, terwijl bovendien de af brekende kabels van de elec'ri«che tram vele aooden door electro- cutie op hun geweten hebben. De tocht naar de Tasman ver liep niet vlot van stapel. Wij zouden oorspronkelijk tegelijk vertrekken met enkele barkassen der Engelschen, onder geleide van een oorlogsschip. De eva cuatie van de 800 Engelsche vrouwen en kinderen bracht echter veel oponthoud. Er was iets afgesproken van een wapen stilstand om den Engelschen en ons de kans te geven naar onze schepen te komen. Maar om 10 unr kwamen Chineesche vlieg tuigen aanvliegen e i tegelijkertijd vingen de Japansche oorlogs schepen aan, met hun afweerge schut op deze toestellen te schie- ^^^Wi^erdetuu^amiddelliik naar beneden gezonden, in de kajuit van de barkas. Zoo heb- ben wij van de vaart naar de I Tasman niets gezien en toen wij i daar aankwamen, zagen wij tot cxize verbazing, dat we tenslotte, zonder de Engelschen, geheel alleen naar ons schip zijn geva ren, gedekt door Nederlandsche vlaggen. De groote vloten. Volgens een statistiek van het departement van marine der Ver. Staten is de Britsche vloot in tonnenmaat de grootste, daar zij 285 schepen telt met een tonnen maat van 1,216,398 ton. Dan komen de Ver Staten met 325 schepen van 1,083,330 ton, waarin echter 212 kleine bodems uit den oorlog zijn begrepen, die 214,000 ton meten en verouderd zijn. Vervolgens komen Japan 200 schepen 745,604 ton, Frankrijk 162 schepen 469,346 ton, Italië 206 schepen 396,683 ton, Duitsch- land 77 schepen 147,632 ton. Schepen in aanbouw zijn hierin niet begrepen en het is mogelijk, dat de cijfers voor Japan, Italië en Duitschland niet geheel juist zijn. Wat de voornaamste gevechts eenheden betreft beschikken En geland en de Ver. Staten elk over 15 linieschepen, Engeland heeft zes, de Ver. Staten drie vlieg tuigschepen, Engeland 15 zware en 40 lichte kruisers, de Ver. Staten 17 en 10. Voor torpedo- bootjagers zijn de cijfers 156 en 197, voor duikbooten 53 en 64. Het liuwelyk ging niet door. Een 17-jarig meisje, dat aan de zorgen van den voogdijraad te Amsterdam was toevertrouwd en dat in een inrichting werd verpleegd, was korten tijd ge leden daaruit ontvlucht. Zy hield zich verborgen voor de politie en voor men haar op kon sporen, vernam men, dat zy Woensdag te Amsterdam in het huwelijk zou treden. Dit zou ten gevolge hebben, dat zy meerderjarig werd, waardoor zy aan het toezicht van den voog dijraad zou worden onttrokken. Om Jit te voorkomen, heeft de voogdijraad ingegrepen. Twee rechercheurs verschenen voor de huwelijksvoltrekking in de trouwkamer en arresteerden de jonge bruid, om baar naar het geslicht terug te brengen. De bruidegom, die pas 18 jaar is, nam het geval kalm op, doch de familie dacht er anders over. De politie moest, daar er met stoelen gesmeten werd, van den gummistok gebruik maken en zells met een revolver dreigen. De rust was betrekkelijk spoe dig hersteld en bet meisje kon tenslotte op transport worden gesteld. Woensdagavond is op den onbewaakten overweg naby het station Schoorl een auto in volle vaart in botsing gekomen met een motortram, welke op weg was naar Alkmaar. De auto, die door de buffers van de tram werd opengereten en totaal ver nield, werd bestuurd door den heer de Waal Maletijt uit Over- veen, die tusschen de wrak stukken bekneld raakte en moest worden uitgezaagd. Hy was er zeer ernstig aan toe en moest naar het ziekenhuis te Alkmaar worden vervoerd. De dame, die naast hem zat, kreeg een bloedende hoofd wonde, doch deze was niet van ernstigen aard. De 16-jarige A. G. te Den Haag, werd Zondagavond in de Waldorpstraat aldaar door een kogeltje uit een windbuks in het oog getroff n. Ter plaatse waren drie jongens ieder met een wind buks aan het schieten. G is naar een ooglijdersgesticht ver voerd, waar het kogeltje uit het oog werd verwijderd. Dinsdagavond WBrden twee meisjes te Alphen aan den Rijn, van resp 18 en 14 jaar, die langs het Meyepad onder Nieuwkoop bramen zochten, aangesproken dooreen jongeman, die ben mee troonde naar een eenzame plaats in het uitgestrekte rietland. Daar trachtte hij zich schuldig te ma ken aan aanranding en kneep een van de meisjes de keel dicht. Het andere meisje liep, luid om hulp roepend, weg en waar schuwde een toevallig passeeren- den wielrijder, die den man, welke bij zijn komst de vlucht had genomen, onmiddellijk na zette. De aanrander wist zich echter in het rietland te verbergen. Inmiddels was de politie ge waarschuwd, die de omgeving afzette en in den loop van den avond den man, die zich nog schuil hield, heeft gearresteerd. Het bleek te zyn de 18-jarige V. uit Nieuwkoop, die zich reeds meermalen aan zedendelicten had schuldig gemaakt. Dinsdagmiddag is bij Gro ningen op den Prie8Chen Straat weg een ernstig ongeluk gebeurd. Zes personen uit Friesland, die Groningen hadden bezocht, wa ren met een auto op weg naar huis. Zij reden een grooten vrachtauto achterop, die eens klaps van richting veranderde om den weg naar Leegkerk in te slaan. De chauffeur van den personenauto trachtte een aan rijding te voorkomen, maar de auto's raakten elkaar toch, ten gevolge waarvan hy de macht over het stuur verloor en tegen een boom opreed. Vier van de passagiers werden gewond. Mej. Kooistra-v. d. Veen kreeg een diépe hoofdwonde en een hersenschudding, mej. T. Kobus-v. d. Kooi brak het linker sleutelbeen en werd eveneens aan het hoofd verwond. Beiden moesten naar het ziekenhuis te Groningen worden overgebracht. De 54 jarige weduwe De Vries en haar 16 jarige dochter Cor nelia werden licht gewond de beide andere passagiers kwamen er goed af. Laffe streek. Een geneesheer uit Purmerend is Dinsdagnacht het slachtoffer geworden van een minderwaar dige streek. Omstreeks middernacht riepen eenige personen de hulp in van den arts voor een motorrijder, die in Watergang in volle vaart met zijn motor tegen een auto zou zyn gereden en daar ernstig gewond een café zou zijn binnen gedragen. In alleryl begaf de dokter zich naar de hem opge geven plaats in het 8 km verder gelegen dorp Watergang. Toen hij hier aankwam, lag het stille Waterlandsche dorpje reeds lang in ruste en in eB om de huisjes langs den verlaten weg heerschte de diepe duisternis van het nachtelijk uur. Nergens ont dekte degeneesheer aanvankelijk eeuig licht. Maar na eenig zoe ken zag hij eindelijk in een café licht branden. Hier moest het zyn, concludeerde de dokter. Hij klopte aan en zag voor zich een uiterst verwonderden kaste lein, die ...nergens van afwist. Te zamen stelden de beide mannen nog een onderzoek in, doch nergens langs den weg konden zij eenig spoor van een ongeluk of een gewonde ontdek ken. Ten slotte moesten zij wel aannemen, dat de baldadigheid hier zoover was gedreven, dat men zich zelfs niet ontzien had een geneesheer van zyn post te roepen. De politie zal de bedry vers van deze laffe „grap" opsporen. Dinsdag had de jager J C. te Nederweert, toen hy een schot loste op een troep patryzen, het ongeluk de gezusters Ndie op het land werkzaam waren, met hagelkorrels te treffan. Een der meisjes werd vrij ernstig aan den rug gewond, de ander kreeg slechts lichte kwetsuren. De jager had de meisjes, die achter een haag werkzaam waren, niet opgemerkt. Het rywielplaatje doet zyn oneervollen naam van „oneerlijk heidsplaatje" alle eer aan Niet alleen van ry wielen en jassen in de gang wordt het gestolen, ook uit brieven durft man deze rin> keleud^bBUsuagbiijaUa^ve^e nemen. Een vaderte Amersfoort zond aan zijn te Katwijk logee renden zoon een nieuw plaatje. Hij deed dat per gewonen brief. „Aanteekenen" zou natuurlijk veiliger geweest zijn, maar hij waagde het er op. Gevolg zoon lief kreeg het plaatje niet en de brief werd niet bezorgd aan het even duidelijke als juiste adres. Maandag is na een sensa- tioneele achtervolging op de r.k. begraafplaats in Den Haag een man gevat, die zich schuldig maakte aan het ledigen van offerblokken. Reeds gedurende eenigen tijd had men geconstateerd, dat uit de offerblokken op de begraaf plaats geld verdween. Om nu te trachten den dader van deze ontvreemding te ont dekken, had men aan de offarbus in de wachtkamer een alarm- schel bevestigd. Maandagmiddag ging deze alarmschei over, waarop de be dienden van de begraafplaats, n.l. de boekhouder en de koster naar de wachtkamer snelden, wtrar zy den dief aantroffen. Deze sloeg op de vlucht en werd door hen achtervolgd. By deze achtervolging over de be graafplaats sloten zich een chauf feur en eenige werklieden aan. De dief vluchtte door den achter uitgang in de Riouwstraat slaag de men er echter in, hem te vatten. Onder het vluchten had de man geldstukken en sleutels weggeworpen, welke laatste op muntmeters bleken te passen. Twee rechercheurs namen den man mede naar het politiebureau, waar hij geïientifleeerd werd als de 58 jarige varensgezel Van M. Het bleek, dat hy nog een vonnis van een jaar te goed had wegens diefstal met braak. Op het IJsselmeer is gis termorgen het sleepschip Mies, dat geladen was met kunstmest en gesleept door een sleepboot van Amsterdam op weg was naar Zwolle, door slecht weer over vallen op ongeveer 8 K M. ten N.W. van Elburg. Het schip verloor de zeilen en maakte spoedig water, zoodat de schip per en zyn vrouw ternauwer nood in staat waren op de sleepboot over te stappen. Al hun hebben en houden moesten zy achterlaten. Kort daarop verdween het schip in de golven. Schip en lading waren ver zekerd, doch de inboedel niet. De schipper en zijn vrouw werden met de sleepboot naar Elburg gebracht, waar ze voor- loopig in een logement zyn op genomen. Woensdagmiddag is een 16-jarige jongen uit Heythuizen, waarschijnlijk door onoplettend heid, by het oversteken van de sporen op het emplacement van het station Kelpen-Grathem, door een rangeerenden trein gegrepen en op slag gedood. In een der uitgebreide nieuwe woningblokken van de gemeente Brunssum is Woens dagmiddag brand uitgebroken. Het vuur ontstond in de woning van den heer S. en het zag er naar uit, dat verscheidene huizen door den brand zouden worden verwoest. Er stond een hevige wind, die de vlammen in één richting joeg, hetgeen in zooverre gunstig nas, dat de brandweer baar krachten op één puntcon- centreeren kon. Het bovenge deelte van het huis van dhr. S. brandde geheel uit, evenals de daaraan grenzende woning. De brand is ontstaan door het vlam vatten van roet in den schoorsteen. Uit Belgrado wordt gemeld, dat een belooning van 800 pond is uitgeloofd voor de uitlevering, dood of levend, van twee beruch te Zuid-Slavische bandieten. Onlangs hebben zy namelijk een boerenvrouw vermoord en deze vrouw was reeds hun veer tiende slachtoffer. De leider van de bandieten is Jorgovan Michai- lowitsj. In het bovengenoemde geval drongen da bandieten het hui^binuei^erwuMj^vreuw DE HELLEN NINGEN ERBIJ i Dank zij KLOOSTERBALSEM komt zijn hand weer goed in orde AKKEB'S ORIGINEEL TER INZAGB „Geen goud zoo goed" j alleen was en bevalen haar een maal gereed te maken. Daar zy het eten niet spoedig genoeg bracht ging een van de bandieten naar de keuken en schoot haar dood. Toen de mis dadigers het huis verlieten, kwa men zy den man van de ver moorde vrouw tegen. Jorgovan gaf hem zijn portret en zei hem dat hij de politie moest waar- scnuwen. Smokkelaarsbende verongelukt. Italiaansche smokkelaars, die een hoeveelheid koffie via den Grooten Sint Barnhard in veilig heid dachten te brengen, zijn tydens een sneeuwstorm om het leven gekomen. Een hunner heelt, hoewel hy toen reeds in groot gevaar moet hebben verkeerd, nog kans ge zien «uit een der berghutten, waarin hy een schuilplaats had gezocht, telefonisch hulp te vra gen. Onmiddellyk werd door het St. Bernhard-klooster een hulp actie op touw gezet. Te midden van een dichten nevel, terwyl een sneeuwstorm het voortgaan haast onmogelyk maakte, baande men zich met de honden een weg tot men eindelijk op het lichaam stiet van een der Italianen. Hoe wel geheel uitgeput, was hij nog in leven, doch enkele minuten later reeds gaf hij den geest. Uit een paar gestamelde zinDen, die de man nog had kunnen uitbren gen, meende men te moeten op maken, dat hy met zyn broer, een onderdeel vormde van een bende van twaalf smokkelaars. Den broer beeft men echter niet kunnen ontdekken en men kan met zekerheid aannemen, dat deze eveneens tydens het nood weer om het leven is gekomen. Van de tien andere smokkelaars ontbreekt ieder spoor. Vliegtuig in de Noordzee gestort. Verscheidene visschers bewe ren Dinsdagochtend waargeno men te hebben, dat een vliegtuig in de nabijheid van den Robin Hood-bocht in de Noordzee is ge stort en gezonken is. Den ge- heelen dag hebben reddiDgbooten en visschers nasporingen verricht doch hebben echter niets gevon den. Ook kon nog niet worden vastgesteld, of een Engelsch toe stel vermist werd. op de j,7 Gebeurde door kokend heete olie en* mijn rechter hand was geheel en al wond. Ik was ten einde raad en huilde van de ondragelijke pijnen. Mijn man heeft mijn hand dadelijk verbonden, met Kloosterbalsem, welke we altijd voor ons kleintje in huis hebben. U kunt er zich geen voorstelling van maken, hoe dat ineens heerlijk verzachtte. Ik geef U de heilige verzekering, dat ik zelf verstomd sta over het wonder. Binnen 14 dagen was mijn hand weer gewoonMew. H. Fr. te *s-oj Onovertroffen bfj brand- en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrfjfmlddel bfj Rheumatiek, spit en pfjnlfjke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten62'/2 ct. en f 1.04 BON voor Inzenden in open couvert, GRATIS als drukwerk (l'/j ct.) aan MONSTER Handelmij. L. I. Akker, R'dam

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 3