Gemengd Nieuws. Rechtzaken. Mr. J A. N PafJJn n- Inister van buiteniandsch* zskcn De regeeringspersdienst deelt mede Tot minister van buitenland- sche zaken is met ingang van 1 Oct. a.s. benoemd mr. J. A N. Patijn, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Brussel. Extra stenn voor wrkloozen. De drie vakcentraien, de r k., de moderne en de christelijke hebben reeds kort na het optreden van het nieuwe kabinet een aantal wenschen terzake van de werk- loozenzorg ter kennis van de re geering gebracht. De regeeringspersdienst deelt thans hieromtrent o.m. het volgen de mede De min. heeft de desbetreffende verzoeken moeten afwijzen, doch Z E. vond bij de overweging ervan reden te meer tot voort zetting van het reeds eerder door hem ter hand genomen onderzoek naar de vraag, in welke gevallen er de grootste behoefte aan wat meer hulp bestaat en in hoeverre het mogelijk zou zijn, daaraan tegemoet te komen. Dit heeft er toe geleid, dat de minister thans heeft besloten om een extra bijslag toe te kennen aan de bij ondersteunden inwonende werkloosge worden kinderen van 21 j a a r e n ouder, die voorheen zelf reeds zooveel loon verdiend hebben, dat hun inkomsten van eenigszins behoorlijke beteekenis voor het gezin zijn geweest. De kosten van levensonderhoud toch van deze grootere kinderen druk ken vanzelfsprekend relatief het zwaarst, terwijl die gezinnen, die voorheen leefden van gezamenlijk gezinsloon, bij werkloosheid, door dat zij dan op den steun van het gezinshoofd zijn aangewezen, den grootsten terugval hebben. Voorts heeft de regeering, in de overweging, dat door den langen duurder werkloosheid de behoefte aan kleeding, dekking en schoei sel zich sterker doet gevoelen, besloten om, althans voor zooveel de grootere gezinnen betreft, den B-steun te verhoogen. Dit betreft de extra hulp, welke wordt ver leend in den vorm van verstrek king van kleeding, dekking en schoeisel. Tot dusver geschiedde deze verstrekking geheel zonder eenige financieele opoffering van de zijde der betrokkenen. Deze regeling blijft bestaan, doch daar naast wordt nu de gelegenheid geopend voor een extra B-steun. Deze is als een spaarrege ling opgezet, in dien zin, dat, als de betrokkenen 25 cent per week reserveeren, de overheid dat be drag suppleert met 25 cent voor gezinnen van 2, 3 en 4 kinderen en met 40 cent voor gezinnen van 5 en meer kinderen. Het aldus gespaarde bedrag mag uitsluitend voor de verkrijging van kleeding, schoeisel en dekking worden aan gewend. Waar de betrokkenen uiteraard eenigen tijd zullen moeten sparen, alvorens zij op grond van deze spaarregeling extra hulp zullen bekomen, zal de regeling voor hen eerst in het begin van het volgende jaar practisch nut kun nen afwerpen, indien de samen werking ten deze wordt beperkt tusschen hen en de overheid. Wil echter ook in de eerste wintermaanden de regeling effec tief zijn, dan is nog noodig de medewerking van een derde, met name van het geheele Neder- landsche volk. De ministei van sociale zaken is voornemens zeer binnenkort een beroep ten deze op het Ne- derlandsche volk te doen. Gebruik nu de oplosbare stijfsel. Crackfree is dun en glas helder. Werkt gemakke lijk. Resultaat prachtig. aan. H. M. was vergezeld van klein gevolg. De Koningin reed naar de plaats waar het lie regiment huzaren den Neder-Rijn was overgetrokken en begaf zich vervolgens in de rich ting Zevenaar, om het lie bataljon wielrijders in actie te zien. Een uur vóór de aankomst van de Koningin was Prins Bernhard per auto op het terrein van de blauwe partij aangekomen. Het ligt in de bedoeling van Z K. H. om zoo mogelijk eiken dag zoowel tijdens de oefeningen der lichte brigade, als tijdens de oefeningen onder leiding van den commandant van het veldleger, "P het oorlogsterrein aanwezig te zijn. Koningin en Prins Bernhard by de legeroefeningen. De oefeningen van de lichte brigade, die aan de groote ma noeuvres voorafgaan, zijn gisteren begonnen. Reeds op den eersten dag van den oorlogstoestand toon den H. M. de Koningin en Prins Bernhard van hun belangstelling door een bezoek. Precies kwart voor 9 kwam H. M in een landaulette, waarvan de kap was neergelaten, ondanks het vochtige weer, bij de brug over den Ijssel bij Westervoort AXEL, 17 September 1937. Als een goede verbetering, zoo wel voor het kantoorpersoneel der P. T. T. alhier, als voor het publiek kunnen we melden, dat ook hier aan het postkantoor een tweetal automaten zijn aange bracht voor het verkrijgen van postzegels van 5 ct. en 1V2 ct. Qewenscht is het dus, dafde genen, die geen groote hoeveel heid postzegels van die waarde inslaan, van de automaten zullen gebruik maken. Ambachtsonderwys. Gaarne voldoen we aan het verzoek van het bestuur der avondvakteekenschool alhier, om met verwijzing naar de desbe treffende advertentie, de daarvoor in aanmeiking komende jongens aan te sporen tot deelname aan bedoelden cursus. Het deelnemen aan een ambachtsschool brengt voor sommigen bezwaren mede en ook daarom is het nuttig, dat hier een inrichting bestaat, waar de jongens op gemakkelijke en goedkoope voorwaarden lessen kunnen ontvangen in handteeke- nen, bouwkundig teekenen, taal, rekenen, eenvoudige wiskunde en boekhouden. Natuurlijk verstrek ken bestuur en de aan bedoelde school verbonden onderwijzers gaarne inlichtingen en in 't bij zonder verwijzen we hierbij naar dhr. J J. Hoebé. Maar nog beter is het misschien zich te wenden I tot de oud-leerlingen, want zeer zeker zullen zij, die van dit onder wijs hebben geprofiteerd, dank baar, welwillend en belangeloos de beste inlichtingen kunnen geven. Bazaar „Coneordia". Naar we vernemen, is thans de datum vcor de door „Concordia" te houden bazaar definitief vastge steld en wel op 17enl8Novem ber a.s. Hoewel de toezegging van goederen in natura en zelf te ma ken artikelen zeer ruim is, denkt de commissie, dat twee dagen voldoende zal zijn. Ongetwijfeld zullen tallooze jongedames en jon gemannen reeds bezig zijn aan het toegedachte cadeaureeds zijn eenige fraaie voorwerpen, die een schitterend getuigenis afleggen van het kunnen der jeugdige Axelaars, binnengekomen. En ook vele ouderen zuilen ongetwijfeld op deze wijze van hun en haar belangstelling blijk geven. Wij twijfelen niet, of de Axelsche burgerij zal er vrijwel in haar ge heel aan mede willen werken, om van onze harmonie een corps te maken, ook wat de uitrusting be treft, dat een sieraad van onze stad zal zijn nog meer, dan tot op heden. Het komt ons voor, dat ook, wat de muzikale prestatie betreft, „Concordia" op den goeden weg is. Er wordt flink geoefend, ook door de jongeren, welke thuis door de beste krachten worden geïn strueerd. Er is een kern van uit stekende krachten en de directeur vat zijn leidende furctie niet op als een „baan" maar als een eer volle taak. Met huip der burgerij kan „Coneordia" zich ongetwijfeld opwerken* tot een der beste ge zelschappen van Zeeuwsch-Vlaan- deren. Thans hebben de Axelaren de gelegenheid, om aan dat mooie doel mede te werken. Meisjesvereenigingen op Geref. grondslag. Uit verschillende deelen der provincie arriveerden een groot aantal meisjes. In de morgenvergadering, die hoofdzakelijk gewijd was aan de behandeling van huishoudelijke zaken, werd door mej Jans Slegt het onderwerp behandeld: „Luctor et Emergo", terwijl mej. Sohl reciteerde. Een Terneuzensch zangkoortje zong. In de middagvergadering hield ds. W. H. v. d. Vegt van Goes een rede over „Ons gebedsleven", terwijl mej. Sohl reciteerde en het koortje zong. Het slotwoord werd gesproken door ds. G. W. van Houte, van Terneuzen. Scheveningsche vlsschers- vrouwen. Een 40 tal visschersvrouwen uit Scheveningen, die gisteren te Middelburg vertoefden, hebben des middags een bloemenhulde neergelegd aan den voet van het monument voor H. M. de Konin gin-Moeder. Mdb. Crt. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een ceintuur. Kon. Marechaussee. V.V.V.-nieuws. Doodelyk ongeluk. Dinsdagavond heeft op den weg langs het kanaal naar Ter Neuzen, nabij de „Zeven Huisjes" een ernstige aanrijding plaats gehad, waarvan de 29-jarige mej. A. Z, de dochter van een te Sluiskil liggenden schipper, het slachtoffer is geworden. Zij fietste daar met haar broer in de richting Neuzen, toen zii op een gegeven moment plotseling naar links uitweek, vermoedelijk omdat de trappers van beide rijwielen elkaar raakten, juist kwam toen de auto van den heer V. uit Axel achterop gereden. Ofschoon de heer V., die tot zijn grooten schrik de wielrijd- ster plotseling voor zijn auto zag, nog uit alle macht remde om een botsing te voorkomen, bleek dit helaas niet meer mogelijk. Het meisje werd aangereden en tegen den weg geslingerd, waardoor zij zware verwondingen aan het hoofd bekwam. Kort daarop is de ongelukkige overleden. Aangezien het aantal per- ceelen, dat te Hulst op tiet bui zennet der Waterleiding Maat schappij Zeeuwsch-Vlaanderen is aangesloten, nog steeds aanzien lijk beneden de verwachtingen blijft, zulks in tegenstelling met de gemeenten Terneuzen, Axel en Sas van Gent, waar de vrij willige aansluiting een aanzienlijk hooger percentage vormt, zullen Burg. en Weth. de bepalingen, in de bouwverordening der ge meente gesteld, scherper toepas sen dan tot nu toe is geschied. Onder verwijzing naar het le lid van de artt. 98 en 106 A der bouwverordening aan de drink waterleiding moeten zijn aange sloten. Deze bepaling zal terstond worden toegepast voor woningen, die op of na 15 Sept. opnieuw of door anderen zullen worden bewoond. - Door schipper de Mul van Philippine is bij het visschen op de Schelde nabij de haven van Terneuzen een slagtand van een mammoeth opgehaald. De tand heeft een lengte van ruim ander- halven meter. Mlukelweek en kinderfeest. Wanneer de lezers het heden verschijnend nummer van dit blad ontvangen, zullen reeds alle Axelsche winkeliers in het bezit zijn van een circulaire waarin zij worden aangemoedigd voor deel neming aan de winkelweek voor het St. Nicolaasfeest van dit jaar. Ik twijfel geen oogenblik of geen enkel weldenkend winkelier zal op het appèl ontbreken en wanneer onze bestuursleden de volgende week antwoord zullen halen op bedoelde circulaire zui len zij zich onverwijld opgeven. Wij moeten laten zien, dat na alle winkelweken, welke in de laatste paar maanden overal in den omtrek werden gehouden Axel de kroon zal spannen. Allen dus deelnemen, speciale étalages maken, deelnemen aan een reclameoptocht, maar ook zich opgeven als lid der V.V.V. Laat aan deze week ieder mede werken, ook de niet-neringdoen- den, zij kunnen een penning bij dragen, opdat het door ons te organiseeren kinderfeest, dat dit jaar ook iets bijzonders moet worden, schitterend zal slagen. Het vorig jaar moesten wij pl.m. f200 bijpassen; dat kan toch wel iets minder? Indien ieder een kleinigheid bijdraagt, zullen zeer zeker weer drukke en gezellige dagen voor Axel aanbreken. Axelsche winkelstand, laat voor al bij U geen verkeerde zuinig heid de wijsheid bedriegen, waar andere plaatsen van profiteeren. Met een goeden wil is veel te bereiken zonder veel opschepperij. Hoogachtend, A. VAN MAALE, Voorzitter V.V.V. Jonge zwervers. Dinsdagmiddag zag een land bouwer onder Warnsveld, dat twee jongens van een melkbus, die aan den kant van den weg stond,een pak boter ontvreemden en daarmee per fl'ts aan den haal gingen. De landbouwer liet het er niet bij zitten en waarschuwde een passeerenden automobilist, die de achtervolging inzette. Onder de gemeente Vorden werden de knapen ingehaald, die toen zij zich ontdekt zagen, het rijwiel neergooiden en in de bosschen trachtten te ontkomeD. Een der knapen kon echter worden ge vat. De gemeentepolitie, die spoedig aanwezig was, nam hem een verhoor af, waaruit bleek, dat het tweetal reeds 14 dagen zwervende was. Uit het verdere verhoor bleek, dat zij veel meer op hun kerfstok hadden. Zoo hadden ze het rij «iel, dat in hun bezit was, ontvreemd te Almelo. Verder werden allerlei rookar tikelen op hen gevonden, die zij te laren ontvreemd hadden. De knapen, die ongeveer 14 jaar oud zijn, waren afkomstig uit Zutphen. Te Best zijn Dinsdagavond op den Boschdijk twee auto's met elkaar in botsing geweest, waar door de 29 jarige G, Verhulstdonk werd gedood. Ter hoogte van de Heidebloem stond een bakkersauto stil, ter wijl Verhulstdonk brood uit den auto nam Op dat moment kwam van de richting Emdboven een groote vrachtauto welke geladen was met groente. De chauffeur bemerkte te laat den bakkers auto en botste met kracht tegen den wagen op. De auto werd aan den overkant van den weg in de sloot geworpen. Dekuecht geraakte onder de wielen van de groenteauto en was op slag dood. Dinsdag is een schilder, die werkzaam was bij den bouw van gemeentewoningen aan de Moer- beistraat te Utrecht uit een dak goot gevallen van een hoogte van 7 m. Hij kwam op het plaveisel terecht en werd in zorgwekken- den toestand naar het ziekenhuis vervoerd, waar hy aan zyn ver wondingen is bezweken. De Commissaris der Ko ningin zal a. s. Maandag de ge meenten Breskens, Biervliet, Groede en Nieuwvliet bezoeken. iond van Geref Mei-jesvereen Woensdag werd te Terneuzen n de Geref. Kerk de prov. verg. gehouden van den Bond van Predikbeurten te Axel. Geref. Kerk. Geref. Gemeente (Weststraaf). Politierechter te Middelburg. In de zitting van Dinsdag zijn o.a. de volgende vonnissen uit gesproken V. A., 36 jzonder beroep te Sas van Gent, wegens beieediging f 10 of 5 d. hecht. Ma. Ra. H., echtg. van C W, 34 j., zonder beroep te Zuid- dorpe, wegens alsvoren f5 of 3 d. hecht. Goed afgeloopen. Dinsdag is te Makkum een auto-ongeluk geschied, dat won der boven wonder no goed is atgeloopen. Toen de autobe stuurder Van der Kooij met zyn ledige vrachtwagen in de Kerke- buren reed, bemerkte h j, dat de stuurinrichting plotseling wei gerde. De auto reed regelrecht op de langs den weg loopende vaart aaD, terwijl hij niet by machte was, de wagen van richting te doeD veranderen. Juist op dat moment passeerde de Groninger schipper Bjs, die per rywiel op weg was naar Harlingen. De man kon niet meer uitwyken en zou onge twijfeld tusschen den auto en een daar staande yztrm urinoir zyn verpletterd, indien hy niet de tegenwoordigheid van geest bad gehad, om op het laatste nipperije van zijn flits in de vaart te springen Het rijwiel werd gegrepen en volkomen v ruield. De urinoir was niet bestand tegen de botsing, brak af en werd vernield. Dit redde hoogstwaarscoynlyk het leven vau den chauffeur, daar nu de wagen tot stils'and kwam, juist op deu kant van den steilen wal. Was de wagen te water geraakt, dan zou ze boven op den schipper terecht gekomen zyn. Nu kwamen de beide be trokkenen er goed af, de chauf feur met den schrik en de sch pper met een onvrijwillig bad in de onfriseehe vaart. Te Rotterdam zijn Woens dag twee Eugelschen verdron ken. Een 45 jarige bootsman is in de Maashaven te water geraakt, doordat de touwladder, waarmede hy zich aan boord van een stoomschip wilde be geven, brak. Het lyk is later opgehaald. Ö15- FABRIKAAT: N.V. „ONDER ONS", DE KRIM (O.)^ Maakt alle stoffen als nieuw ZONDAG 19 SEPT. 1937 Ned. Herv. Kerk. Voorm, 9l/« ure Ds. van Ojveren Nam. 2 Dez - fde. Voorm. 9 30 are Di J. S Post. Nam. 2 30 Dezcdde. Voorm. 9.30 ure Nim. 2.30 Lieskerk.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2