Niemvs- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaaiuleren, EEN GIFTMENGSTER No. 48. VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1937. 58e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. Eerste J31ad. De wereldklok vertraagt haar gang De jongste metingen en bere keningen van de Parijsche sterre- wacht, in samenwerking met de Amerikaansche observatoria ver richt, hebben aangetoond, dat de snelheid van de aardrotatie zich in dalende lijn beweegt. De wijzers van onze wereld- klok loopen langzamer. De kleine wijzer, die nu reeds dui zenden en duizenden jaren de wisseling van dag en nacht aan geeft, schijnt achter te loopen. Het is, alsof er in het reusachtige mechanisme van onze aarde iets niet in orde is. De snelheid, waarmee de aarde zich eenmaal per etmaal om haar eigen as wentelt, neemt gestadig af. Dit feit is voor de deskundigen in het geheel niet zoo verrassend, als het den leek misschien voor komt. Dat het schijnbaar on wankelbare rhythme van ons be staan aan een geleidelijke wijzi ging onderhevig is, was den ge leerden reeds lang bekend. De groote bol, waarop wij leven, vertraagt zijn omwentelingssnel heid. Georg Darwin, een zoon van den bekenden natuurkundige Dar win, leverde op grond van scherp zinnige berekeningen het bewijs, dat onze planeet in de eerste dagen van haar bestaan zich zes maal zoo snel gewenteld moet hebben als thans. In vier uur moeten toen dag en nacht elkaar afgewisseld hebben. Langzamer hand begonnen de geweldige watermassa's van de oceanen met hun spel van eb en vloed veroorzaakt door de aantrek kingskracht van de maan hun remmend werk. De rivieren werkten als een rem aan een ontzaglijk vliegwiel. De pols slag van den aardkolos werd langzamer, zijn omwenteling ver traagde, dagen en nachten werden langer. Millioenen jaren ver liepen, totdat na twee milliard FEUILLETON Uit het Eogelsch. Langzaam onderwierp zij alle trekken aan een nauwkeurig, eerlijk onderzoek en begon toen te tellen, enkel om tot de slotsom te komen, dat zjj veel te veel waren om te tellen die witte draden, doorstrengeleod wat eens haar voornaamste schoonheid was geweest, haar laDg, dik, zacht, bruin haar. Zjj was jaren jonger, misschien wel tien ot twaalf, dan het vrouw tje, dat de dingen zoo gemakkelijk kon opnemen en dat haar toen die bekentenis had gedaan. Maar nu zag zjj er en ze bekende hel zichzelf grif veel ouder uit dan die andere. En nu zij daar stond, weerkaatst in den schervënspiegel, zag zij klaar het feit, dat zij was gaan bahooren tot het enorme leger van vrouwen, die de ken merken verloren hadden zoo jaar de wisseling van dag en nacht in haar tegenwoordig rhythme van vier en twintig uur verloopt. Zijn de krachten, die deze geweldige vertraging hebben bewerkt, thans verlamd en zal het tegenwoordige rhythme nu tot in alle eeuwigheid blijven voortduren Neen, zeker niet. Nog bruisen de wateren der oceanenmet donderend geweld verheft zich de vloed en eb weer terug. Talloos zijn de pogingen, die natuurkundigen van naam zooals Jackson, Fotheringham, Jones ondernomen hebben, om de ver traging van de aardrotatie volgens vernuftig bedachte systemen te berekenen. Hun uitkomsten stem men echter op vele punten niet overeen, en zij bewijzen slechts, dat wij nog in het duister rond tasten. Doch over één ding zijn zij het eens, de vertraging is er en zet zich voort! Elk duizend tal jaren neemt de duur der dagen met een fractie van een seconde toe. Nu mag dit naar mensche- lijke waardeering van geen be- teekenis schijnen, maar dan ver gist men zich toch deerlijk. Want dit onderdeel van een seconde zou juist wel de wiekslag van het kosmische noodlot kunnen zijn, die werelden doet ontstaan en verdwijnen. Op den zand- looper van de eeuwigheid ge meten, zijn duizend jaren minder dan een oogenblikvoor de lengte van den dag kan zelfs een honderdste deel van een seconde nog van onnoemelijke beteekenis zijn. Zij schijnt met ijzeren on verbiddelijkheid het tijdstip nader te brengen, waarop onze oude, moede planeet haar draaiende beweging welhaast geheel zal hebben verloren, waarop dag en nacht elkaar niet langer zullen afwisselen. De lichte, zonnige dagen zullen in de sfeer van die toekomstige aarde niet meer volgen op koele, rustige nachten. Verdwenen is het zegenrijk rhythme, verbroken het oude mechanisme der wereld. De aardbol keert dan, zooals thans reeds de planeet Mercurius, zijn zij ze ooit werkelijk hadden be zeten de lichamelijke ken merken, te samen vaag aangegeven door de uitdrukking vrouwelijke aantrekkelijkheid". Menigmaal in de laatste weken hadden degen.en, bij wie zij om hulp kwam, haar te kennen ge geven, sommigen heel kortaf, an deren vriendelijk, met een om haal van woorden, dat de patroons gesteld waren op wat zjj, Adelaide Stram, miste»eeu knappe ver schijning*. Was dat al zoo en zij had het pijnlijk ondervonden bij fatsoenlijke werkgevers die fat soenlijke vrouwen zochten, dan was het natuurlijk duizendmaal erger bji de andere, mindere soort zoekers naar vrouwelijk personeel. Zich afwendend van het on verbiddelijk stuk spiegelglas, herinnerde zjj zich een beroemde plaat van Leech. Twee vrouwen in den plasregen, in de Haymarket, en er onder de woorden En, Liz, hoe lang beu je vroolijk geweest Zij ging naar het raam. Met groote inspanning, want zrj was slap door ondervoeding, trok zjj het omhoog. Een oogenblik ademde zij gretig de lucht in, die, hoewel met stof en rook bezwan gerd, haar frisch en zuiver voor- eene halfrond steeds naar de zon toe, die, eens bron van leven, nu slechts alles verzengende hitte en dood brengt, die licht en licht zendt, tot velden en rotsen ver dorren, tot de laatste druppel water in de oceanen verdampt is en het geheele halfrond in een verlaten woestenij is herschapen. De andere helft, van de zon af gewend, is prijsgegeven aan de ijzige koude van het wereldruim, hier is slechts plaats voor duis ternis en eeuwig ijs. Zal dit toekomst-beeld wer kelijkheid worden Men stelle zich gerust: de mensch zal het niet meer beleven. Zelfs al zou de remmende werking nog on gehinderd duizenden jaren voort zetten, dan zou tevens de zelfde macht als redster optreden, die thans met den ondergang dreigt deze macht, die Zijne Majesteit de Tijd heet. Aangenomen, dat de duur der dagen elke duizend jaar een hon derdste seconde langer wordt dit is zoo ongeveer de waarde, die de Engelsche natuurkundige Adams berekend heeft dan zal na millioenen jaren de tijd komen, waarop de verre nakomelingen van de huidige menschheid slechts eens in de veertien dagen de zon zien opkomen en ondergaan. Zoo is het reeds thans op de maan gesteld, over wier sombere wereld elke twee weken de zon opgaat. Langzamer en langzamer wentelt zich de aarde. Geweldig zijn de veranderingen van klimatologi- schen aard, die zich op haar door menschen bewoonde oppervlakte voltrekken. Doch de groote kogel draait verder en nergens in zijn sfeer is het leven door de ver traagde rotatie verstard. Wanneer zou nu de wisseling van dag en nacht geheel tot stilstand komen Als de dag een vol jaar zal duren. Zoo'n jaar echter heeft een dertig millioen oogenblikken. Als dus de vertraging zich in het aan gegeven tempo voortzet, zou ze rond vijf millioen jaren noodig hebben om haar werk te voltooien. Vijf millioen jaar: men bedenke wel, dat is ongetwijfeld een veel- kwam, vergeleken bij de druk kende bedomptheid in de kamer waar zij bij haar aankomst, door dat briefje van ivoorpapier, zulk een diepe vernedering had onder vonden. Em klok ergens dichtbij sloeg Vt lange galmslagen. Het was dus eigenlijk nog niet zoo heel laat. Plotseling voelde zij eeD drang om weg te komen uit die sombere kamer, voor een uur, ja, en om het er zelfs op to wagen in een netten en zindelijken salon een goede kop thee te gaan drin ken. En dan wilde zjj, versterkt en verkwikt, nog naar een plaat singsbureau gaan, dat betrekkelijk dichtbjj was en gedreven werd door een vrouw, die persoonlijk meer belangstelling had getoond in baar hachelijke omstandigheden dan een van de anderen had ge daan, bij wien zjj om hulp had gevraagd. Zou tenslotte een klein vleugje van geluk nog haar deel mogen zjjn? Deze tl iuwe hoop, gemengd met een beetje bijgeloof, werd ver wezenlijkt, want drie kwartier la ter werd Adelaide Strain aange boden en aanvaardde zij den post van oppasseres bij een krankzin nige. Het salaris was drie pond per week met kost eo inwoning, voud van dien onmetelijken tijd, die het menschelijke geslacht zelfs volgens de meest optimistische schattingen beschoren kan zijn. Het geheel tot stilstand komen van de omwentelingsbeweging der aarde zal dus de mensch als planeetbewoner niet meer beleven. Een aarde van die buitensporige tegenstellingen zou een planeet zijn zonder ons, een andere wereld, een tweedesterzondermenschelijk leven. De sluiting ran de Kamers. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal worden ge sloten op Zaterdag 18 September des middags om 3 uur. De minister van binnenlandsche zaken is in dit besluit gemachtigd deze zitting in naam der Koningin te sluiten, terwijl voorts is be paald, dat bij ontstentenis van minister Van Boeijen, de machti ging overgaat op den minister van algemeene zaken, dr. H, Colijn. Staten-Generaal. De Kamers der Staten-Generaal zijn in vereenigde vergadering bijeengeroepen tegen Zaterdag 18 September, des middags te kwart voor drie. In vereenigde vergadering zijn de beide Kamers der Staten- Generaal bijeengeroepen in de Ridderzaal tegen Dinsdag 21 Sept., des middags te half een. De Tweede Kamer is bijeen geroepen tegen Dinsdag 21 Sept. om 4 uur. Aan de orde is dan de aanbieding van de Rijksbe- grooting en het opmaken van de nominatie voor het voorzitter schap. De Eerste Kamer zal dien dag bijeenkomen en vervolgens Woensdag d a v. en Donderdag 23 Sept. in verband met het voorstel om de Troonrede met een adres te beantwoorden en eenige andere aangelegenheden. Prins Bernhard bjj de marine Dinsdagochtend heeft Prins Hoofdstuk III. Diggle had het strenge consigne van zijn patroon, om kalmaan te rijdeD, als zij een dorp doorkwa men. Dus sukkelden zij voort op wat de chauffeur en zjjn meesteres noemden een begrafenisgangetje, toen Eva, die, voor zooveel haar zachte aard het gedoogde, een beetje boos was geweest, plotseling den arm van haar man greep met den uitroep Birtley, lieveling, kijk eens 1 Daar is ons huis, zooals we 't gedroomd hebben Aan een ouden rooden tegel muur stond op een wit bord te lezeu THE MILL HOUSE, prachtig buitengoed uit de hand te koop tegen buitengewoon lagen prijs. Huis en erf dagelijks te bezichtigen. Eva tikte zenuwachtig tegen het glazen scherm van den wagen en Diggle stopte voor een gesmeed ijzeren hek, waardoor men een breed grasveld zag, langs den oever der rivier, door hooge boo- men begrecsd. De rechterkant van het grasveld was afgezet door een haag van prschËge, Meorige itraikch et» Bernhard zich te IJmuiden inge scheept aan boord van Hr. Ms. Gelderland. Z. K. H. werd verwelkomd door den commandant van de Gelder land, waarna de Prins de wacht inspecteerde. Spoedig daarna vertrok de Gelderland naar zee voor het houden van schietoefe ningen. De oorlogsbodem is 's middags te IJmuiden terug gekeerd. Prins Bernhard is per barkas van boord gegaan en begaf zich vervolpens per auto naar Soestdijk. 20 millioen meer voor het werkloosheidssubsidiefonds. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot wij ziging en verhooging van de be grooting van inkomsten en uit gaven van het werkloosheidssub- sidiefonds voor het dienstjaar 1936. In de toelichting wordt o.m. het volgende opgemerkt: In de nota betreffende den toe stand van 's rijks financiën, be- hoorende bij de ontwerpen van wet tot vaststelling van de rijks- begrooting voor het dienstjaar 1937, werd reeds medegedeeld, dat ondanks de verhooging van de rijksbijdrage aan 't fonds van f46.000.000 tot f53.000.000, het zich liet aanzien, dat het fonds voor 1936 een tekort zou geven van circa f20 a f25 millioen. Volgens de thans bekende gege vens moet gerekend worden op een verhooging der uitgaven met f 20.690.000. Deze verhooging is toe te schrijven, eenerzijds aan de omstandigheid, dat de ge meentelijke uitgaven voor steun en werkverschaffing in 1936 tot hoogere bedragen zijn gestegen dan aanvankelijk verwacht werd, als gevolg waarvan het geraamde bedrag wegens gewone bijdragen aan gemeenten onvoldoende is gebleken, anderzijds aan een stijgende behoefte aan bijzondere bijdragen (extra- en belastingbij- dragen) bij onderscheidene ge meenten. Bovengenoemd bedrag wordt thans dus aangevraagd. blopmen en links verhief zich een bekoorlijke villa, stijl Queen Anne. Kans op dit buitengoed voor onze middelen uitgesloten, zei R»ydon beslist. Je kan nooit weten. In ieder geval, we kunnen eens gaan kijken. Ik zal de huisbewaarster vragen, of wij in dieö mcoien tuin onze thee mogen gebruiken, dan kan zij ons wel wat suiker geven. Eva had er altjjd een beetje ondeugend plezier in, al deed zij het wat weifelend, een tikje po litiek, om op haar mans eigen aardige zuinigheid te speeuleeren. Hij »beet« dadelijk zooals zij ook verwacht had. Best lieve ling, we hebben al den tijd. Toen mevrouw Birtley Raydon het hek binnenging, wendde zij zich tot den chauffeur. Zulke dorpen hebben altijd een goed koffiehuis, Diggle. Je moest daar maar heen rijden en je thee drinken. Kom ons dan over een half uur weer halen. Diggle's patroon keek eenigi- zin8 onwillig om zich heen en riep vrij lQ'd Dat is niet noodig. Je kan zeker van de huisbewaarster ook wel een kop thee krijgen, Diggle, (Wordt vervolgd), AXEL Al wie in zijn leven ook maar één boom plantteleefde niet tevergeefs.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1