akkertjes Binnenland. Gemengd Nieuws. 0! die zenuwhoofdpijn! Landbouw. nen, dat in staat tot werken is te klein worden om de vele ouden van dagen te onderhouden. Vandaar dat de staat onder krachtigen aandrang van presi dent Miklas, maatregelen gaat nemen tot herziening en regeling van de bevolkingspolitiek. Bomaanslagen te Parijs. Zaterdagavond zijn te Parijs kort na 10 uur twee bomaan slagen gepleegd op het gebouw der Fransche Centrale Werkge versvereniging. Hierbij zijn twee politieagenten, die de wacht hiel den bij het gebouw, om het leven gekomen. De materiëele schade is zeer groot. Algemeen wordt vetmoed, dat de daders van deze afschuwelijke daad onder de leden van buiten- landsche organisatie's gezocht moeten worden, daar men dezen aanslag in Frankrijk zoowel bij rechtsch als bij linksch volkomen in strijd acht met het Fransche volkskarakter. Ond president Masaryk f Gisteren is de oud-president van Tsjecho-Slowakije, Masaryk, op 87-jarigen leeftijd op het kasteel Lany overleden. Met steun van de Entente werd in October 1918 de Tsjecho- Slowaaksche republiek gesticht. Masaryk werd tot eerste pre sident van de nieuwe republiek gekozen. Driemaal werd hij her kozen, tot hij in December 1935 zijn functie neerlegde en opgevolgd werd door zijn vriend Benesj. De opening van de Staten-Generaal. Naar verluidt, zal het prinselijk echtpaar de plechtige opening van de nieuwe zitting der Staten- Generaal op Dinsdag 21 dezer niet bijwonen. Prins Bern hard op reis. Vrijdag heeft Prins Bernhard zonder gevolg een bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht gebracht. Z. K. H. werd ontvangen en rondgeleid door dr. F. H. Fentener van Vlissingen en den secretaris generaal, den heer W. Graadt van Roggen. De Prins woonde eerst een vergadering bij van het bestyurvan de Jaarbeurs en daarna van den Raad van Beheer. Z.K.H. bezocht vervolgens de agrarische afdeeling, waarna hij de lunch in het Jaarbeursrestau rant gebruikte. In de middaguren bezocht hij o.m. de 1 idische afdeeling. Ook heeft de Prins een rondgang over de tentoonstelling gemaakt. Zaterdagochtend is Prins Bern hard te Arnhem geweest om als kapitein van het corps rijdende artillerie kennis te maken met dit corps. Om uur kwam de Prins per auto van Soestdijk op de Kemperheide te Arnhem aan, waar de troepen reeds opgesteld ston den. Toen de Prins bij de troepen aankwam, brachten de trompetters het Wilhelmus ten gehoore. Nadat Z K.H. aan verschillende officieren was voorgesteld, werden de troe pen geïnspecteerd. Hierna defileerden beide batte rijen voör den Prins. Duizenden hebben zoowel op de Kemperheide als langs den geheelen weg het militaire schouw spel gadegeslagen. In de kazerne heeft de Prins het museum van het corps rijdende artillerie be zichtigd, waarna Z. K. H. naar Soestdijk terugkeerde. waarna de Koninklijke familie zich een kwartier later van boord be gaf. Het hooge gezelschap is per auto naar Soestdijk vertrokken. Nieuwe minister. Mr. J A. N. Patijn, gezant te Brussel, zal zeer waarschijnlijk binnenkort benoemd worden tot minister van buitenlandsche zaken. Geschenken voor jonge moeders by de as. biyde g< beurtenis. Al eerbiedigt het Nederlandsche volk den wensch van het Prinselijk Paar geen geschenken te willen ontvangen ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis, toch hebben velen gemeend van hun vreugde blijk te moeten geven door en deren daarin te" laten deelen. Rotterdamsche vrouwen namen het initiatief, maar haar voorbet ld wordt al druk nagevolgd. Aan minstens honderd aanstaan de moeders, die, evenals de Prin ses in Januari 1938 een baby verwachten, zal een volledige luiermand worden geschonken De manden, die tegelijk als wieg gebruikt zullen kunnen worden, worden vervaardigd door de blin den. Aan de vulling kunnen alle vrouwen meehelpen. Behalve een zeer uitgebreide sorteering kleer tjes zal elke mand ook een ma trasje, lakentjes en een deken bevatten. Deze laatste zijn aan geboden door de firma, die de dekens leverde voor de „Piet Hein" en zij zullen een getrouwe nabootsing zijn van degene, die de bedden op het Prinselijk jacht sieren. Het is de bedoeling, dat nie mand van medewerking aan de vulling der manden wordt uit gesloten is men niet in staat de materialen zelf te bekostigen, dan zullen die ter beschikking worden gesteld. Maar de arbeid moet om niet worden gegevendaarvoor wordt onder geen voorwaarde betaald. De manden zullen in begin Januari aan haar, die daarvoor in aanmerking komen, worden uitgereikt. Het voornemen be staat aan elke mand een blijvende herinnering voor de jonggeborene zelf toe te voegen. H.K.H. Prinses Juliana heeft aan deze plannen, die geheel in over eenstemming zijn met de traditie van ons vorstenhuis bij blijde gebeurtenissen de minderbedeel den in de vreugde te laten deelen, Haar goedkeuring gehecht. Na de ontvangst van het hoofd bestuur op het gemeentehuis begaf men zich in optocht naar het tentoonstellingsterrein, waar de heer mr. P. Dieleman, wegens verhindering van den Commis saris der Koningin, de tentoon stelling off ciëel heeft geopend. Des avonds werden op het terrein en de Markt concerten gegeven door de muziekgezel schappen te Biervliet, Axel, Hoek en Zaamslag. Zondag werd een festival ge houden ter herdenking van het 95-jarig bestaan van de Harmor ie te Biervliet. Hieraan namen 9 gezelschappen deel. ln tegen stelling met den vorigen dag was het weer toen veel beter, zoodat er groote belangstelling was. Tot besluit van de feestelijk heden werd gisteren nog een optocht gehouden en geconcer teerd door de stafmuziek van het 6e Reg. Infanterie te Breda. bewuste onkruiden af, zooals dezen zomer gebleken is. Ook in den Z.-O.-hoek van Fiiesland werden gunstige resul taten verkregen. Bij Kon. besluit is benoemd tot gezworene van den Angelina- polder de heer A. Dieleman te Biervliet. Te Domburg is op 62-jarigen leeftijd overleden de heer L. J. van Voorthuysen, die sedert 1901 burgemeester van die gemeente is geweest. De overledene behoorde tot de anti-revolutionnaire partij en had voor de partij van 1907 tot 1933 zitting in Prov. Staten. Van de Vereeniging tot christelijke ver pleging van krankzinnigen in Zeeland was hij gedurende een lange reeks van jaren penning meester. Gen majoor A. H. W. J. Boom f In Den Haag is, 71 jaar oud, overleden de heer A. H. W. J. Boom, gep. generaal majoor der artillerie. De heer Boom, die te Axel was geboren, werd na de gebruikelijke opleiding aan de Kon. Mil. Aca demie in 1885 bij de kust artillerie in Der. Helder geplaatst in de mobilisatie werd hij bij het mu nitie-bureau geplaatst en kreeg als zoodanig hoogst belangrijke opdrachten om ons land van uit de Ver. Staten van ontbrekende, noodzakelijke krijgsbehoeften te voorzien. Zijn loopbaan eindigde hij als plaatselijk commandant te Amsterdam, waarna hij zich te 's-Gravenhage vestigde. N. R. Crt. Het eerste geschenk. Het dochtertje van den nacht waker Hendriks te Beek (L.), dat zich ijverig bezig houdt met hot maken van handwerken, had een aardig jurkje vervaardigd en dit in het geheim verzonden aan Prinses Juliana als geboortege schenk voor de te verwachten eerstgeborene. Eerst na een dankbrief ^an de Prinses is één en ander ruchtbaar geworden. H. K. H. heeft vorige week doen berichten, dat Zij dit geschenk met bijzondere erken telijkheid heeft aanvaard. AKKER, cachets AXEL, 14 September 1937. Vrijdagmiddag had de echtge- noote van dhr. L. v. d. V. in de Walstraat alhier het ongeluk op de stoep achter haar woning te vallen, waardoor zij verwondingen aan het hoofd opliep, zoodat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Gelukkig bleken de kwetsuren niet van ernstigen aard te zijn. Met ingang van 1 October a.s. is de heer D. de Jonge, ge meente-veldwachter te Hoek, in gelijke betrekking benoemd te Stavenisse. Bij Kon. besluit is de ont vanger der registratie en domeinen G. N. Nelemans verplaatst van het kantoor Bergen op Zoom naar het kantoor Hulst. Districtsarbeidsbeurs voor Zeeuwsch Vlaanderen De Koninklykn Familie op de Piet Hein Zondagmiddag is het jacht Piet Hein met aan boord Prinses Juliana en Prins Bernhard van Muiden uitgevaren voor een korten tocht over het IJsselmeer. Omstreeks half drie keerde het jacht naar de haven van Muiden terug. Enkele minuten later be gaf de Koningin, die om één uur van Het Loo naar Muiden was vertrokken, zich aan boord, waar na de Piet Hein tegen drie uur ten tweede male uitvoer naar het IJsselmeer. Om kwart voor acht is de Piet Hein te Muiden teruggekeerd, Opgave van het aantal inge schreven werkzoekenden bij de organen der arbeidsbemiddeling in Zeeuwsch Vlaanderen over de maand Augustus 1937: Axel 122, Breskens 19, Clinge 18, Graauw ca. 22, Hoek 77, Hontenisse 36, Hoofdplaat 3, Hulst 51, Oostburg 2, Philippine 21, Retranchement 1, Sas van Gent 73, St. Jansteen 4, St. Kruis 2, Sluis 5, Vogelwaarde 46, West- dorpe 28, Zaamslag 40, Zuiddorpe 4 en Terneuzen 584. Totaal 1158, w.o. 234 land arbeiders. Feesten te Biervliet. Zaterdag is te Biervliet de drie- jaarlijksche tentoonstelling van de Mij. voor ooft- en tuinbouw ge opend. Het dorp was voor deze gelegenheid feestelijk met groen en vlaggen versierd. Jammer was het dan ook, dat het weer zoo tegenwerkte. NajaarskeuriDgen dekhengsten. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat de ge wone keuringen van tot dekking bestemde hengsten van het type trekpaard in het najaar 1937, welke alleen door de Stamboek commissie van het N. Tr. S. zullen geschieden, zullen worden gehouden te Zierikzee Dinsdag 26 Oct.Kattendijke Woensdag 27 Oct.Hulst Donderdag 28 Oct. en Oostburg Vrijdag 29 en Zaterdag 30 Oct. Evenals vorige jaren wordt door het Stamboek voor het Nederl. Trekpaard aan deze keuring weer een premiekeuring verbonden. Roeken. Op verzoek van het dep. van landbouw hebben de burgemees ters in 1936 aan de Dienst op gaven verstrekt van het voor komen van de kolonies van roeken en het aantal nesten. Er werden ongeveer 39,420 roeken- nesten geteld sedert 1924 is het aantal van die nesten in ons land met ongeveer 10.000 toegenomen. ln Zeeland is hij zeer schaarsch en vermeldt het verslag in onze provincie dan ook slechts 267 roekennesten. Distel- en brandneteibestryding. Men schrijft aan de N. R. Crt. lil Drenthe, o.a. te Norg, zijn door de landbouwers Davids en Oortwijn proeven genomen om distels en brandnetels te vernie tigen met behulp van een opge lost poeder, dat door middel van -jen injecteur, de „Premier-distel- oestrijder", onmiddellijk bij de planten in den grond wordt ge- oracht. Tien k veertien dagen na de behandeling sterven de Nieuwe oplichterstruc. Een Hilversummer, die een kapperszaak wilde beginneD, is de dupe geworden van een han dig staaltje van oplichting, meldt de Gooi en Eemlander. De gedupeerde N te Hilver sum kwam by de politie met het verbaal, dat toen hij ren kappers zaak wilde beginnen, bij een aan bod kreeg van zekeren Z. en van F. van E Dit tweetal had een zeer druk beklante kapperszaak ter overneming, welke ruim 25 per week aan verdiensten ople verde. N. voelde wel iets voor dat zaakje en zou een paar dagen op proef komen werken om te zien ot de zaak inderdaad goed baklant was. Het was die paar dagen zéér druk in de zaak en vele man nen kwamen om zich te laten knippen en scheren. Maar nau welijks wa3 de j 800 voldaan, of er kwam haast niemand meer Bij het onderzoek, door de poli tie ingesteld, kwam vast te staan, dat Z en v. E. verschillende man nen geld hadden gegeven om zich in de bedoelde zaak te laten knip pen en scheren. Behalve dat zij het geld kregen om denadspirant- eigenaar van de kapperszaak te betalen, verdienden zy ook nog wel wat extra Het tweetal is daarop door de politie gearresteerd. Auto-ongelukken. Zaterdagochtend heelt op den Ryswykschen weg te 'sGraven- bage een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij een doode en een zwaar gewonde zyn te betreuren. Een motorwagen van lijn 10 is in botsing gekomen met een personenauto, vermoedelijk door het slippen van den auto. Van de passagiers van den auto werd de heer G. Bordewijk, uit Voorburg, zwaar gewond en de heer R. Bordewijk, uit Rijswijk, «edood. De auto werd vernield. Het voorbalcon van den tram wagen werd ingedrukt. Zondagnacht is op den weg Harlingen—Zurich een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan twee menschen het leven heeft gekost. Een vrachtauto van de firma Vliet8tra reed in volle vaart over den weg. In de cabine naast den chauff*ur bevond zich een matroos, terwyl in den aanhang wagen een in woner van Amster dam met ziju verloofde had plaats genomen. Toen de auto ter hoogte van Kinswerd kwam, heeft de bestuurder blykbaar in de duisternis niet bemerkt, dat een andere vrachtauto aan den kant van den weg stond, zoodat by in volle vaart op dezen auto stiet. De schok was zoo hevig, dat de oplegger omkantelde, terwijl de cabine van den aan- rydenden auto geheel verbrijzeld werd. Door den schok werden de beide passagiers van den aan hangwagen over den weg ge slingerd. Beiden werden zoo goed als op slag gedood. De matroos liep eenige verwondin gen op, die echter niet van ern stigen aard waren en ook de chauffeur kwam er met eenige verwondingen af. Zondagnacht is een Ford-auto mat seven inzittenden nab\j Hoorn tegen een boom gereden. In den wagen zaten zeven jon gens uit Alkmaar, die deB^em- sterfeesten met meisjes uit Hoorn gevierd hadden. De jongelui hadden de meisjes juist thuisgebracht, toen het on geluk gebeurde De wagen werd vernield. De inzittenden werden allen gewond. Per auto zijn zij naar het zieken huis te Hoorn overgebracht. Hun toestand is echter niet levens gevaarlijk, Hy wilde een eindje meeryden. Te Amsterdam klom een 15" jarige knaap op een vrachtauto met de bedoeling een eindje mee te ryden Hy dacht dat de auto rondreed om pakjes af te geven in de stad. Het kwam echter an ders uit, want de wagen zette koers naar Amersfoort, zonder t« stoppen onderweg. Daar aan gekomen was de jongen zoo ver standig zich op het politiebureau te melden, waar men onmiddel lijk de ouders met het geval in kennis stelde Met de eerstvolgen de gelegenheid is hij daarna te ruggereisd naar Amsterdam, met het vaste voornemens nooit meer op auto's te klauteren om een „eindje" mee te kunnen rijden. Een wreede juffrouw Te Broek in Waterland heeft zich een ergerlyk geval van die renmishandeling voorgedaan. Z kere juffrouw T. had den laatsten tijd voortdurend last van een hond, die niet bij haar wo ning was weg te slaan. Reeds her haalde malen had zy het dier weggejaagd, maar telkens kwam de hond terug. Ten slotte maakte zij zich hierover zoo kwaad, dat zy een pan met kokend water greep en deze over den hond uitstortte. JankeDd van pyo bleef het dier met ernstige brandwon den overdekt op straat liggen. De juffrouw dacht, dat de zaak hier mee was afgedaan, maar depolitie werd op de hoogte gebracht en heeft procesverbaal wegens deze mishandeling opgemaakt. Een buitenkansje. Een jongeman uit Goirle, ze- k< re Vromans, heeft by hetspelen in de Little Woodpools of Liver pool geluk gebad. Hij heelt nl. alle vijftien uitslagen goed gera den en in verband daarmede een prijs van ruim 50 OOOgewonnen. Vromans, die al- kantoorbediende werkzaam is, is de zoon van een eenvoudigen schoenlapper uit Goirle. Scheldemusch vernield. Een sportvliegtuig van het lype Scheldemusch, is Zondagmiddag by een vlucht afgegleden en in de buurt van het vliegveld Ypen- burg gevallen. Het toestel werd grootendeels vernield. De bestuurster, mevrouw Kess- ler uit Wassenaar, kwam er goed ai Zij kreeg slechts eenmBtaal- splinter in een der beenen. De val van het vliegtuig werd gebroken door een van de vleu gels, die plat op den grond sloeg. Daaraan dankt de bestuurster vermoedelijk haar redding. Een 50-jarige vrouw, die in baar woning aan den Adm. de Ruyterweg te Amsterdam met een schroevendraaier een stofzuiger trachtte te repareeren, werd door den electrischen stroom getroffen en gedood. Een kanjer. Op de markt te Beverwijk is Vrydag een meloen gepresen teerd, welke het kolossale ga- wicht had van precies 40 K G. Opbrengst 1.95. Gestoord radio genot. Doordat dieven een stuk lood kabel uit bet radionet van de Radio oentrale te Venlo ont- NSPrXf maar daartegen zijn im mers die "AKKERTJES" n ware uitkomstOnder vindt 't zelf en neem 1 of 2 Volgens recept van Apotheker Dumont

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2