EEN GIFTMENGSTER GOLDSTAR SHAG Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeinvsch- Vlaanderen. DINSDAG 14 SEPTEMBER 1937. 53^ .Jaarg. J. C. VINK - Axel. Onderaardsche gangen in Axel Buitenland. So. 47. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTlEN van 1 tot 5 regels öU Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Bovenstaande moet niet opge vat worden als titel van een sensatieroman, maar wel als op schrift van een praatje over de oude meening, dat er zich hier te Axel onderaardsche gangen zouden bevinden. Ieder, die gaarne geschiedenis bestudeert of alleen maar graag leest'weet, dat vele feiten bevestigd of ge logenstraft zijn door de vondsten in den bodem, hetzij van muren of van gangen of oude vaarten of munten of wat dan ook. Wanneer we dan ook hier te Axel gangen vonden of iets anders zou dit veel licht kunnen geven over wat hier vroeger bestaan heeft. In dit verband wil ik nog wijzen op de vondsten op de Algemeene Begraafplaats enkele jaren geleden. Op de plaats waar de eigen graven en grafkelders liggen, had men steeds veel werk, om muurresten te verwijderen. Dit gaf aanleiding om deze be letselen op te ruimen, en door de medewerking van den ge meente-opzichter, den heer van den Berg, konden we toen muur- resten blootleggen, die het bewijs gaven, dat hier de aan Petrus gewijde parochiekerk, op de kaart van van Deventer aangegeven, gestaan heeft. Een op muur- resten geschilderd engelenkopje bevindt zich nog in de Oudheid kamer te Hulst. In het z.g. Nieuwediep gevonden en bloot gelegde muurresten gaven toen ook de juiste plaats aan van enkele huizen, voorkomende op van Deventers kaart. We vonden toen ook op de begraafplaats een priestergraf, een grafzerk, alles bewijzen voor het bestaan op die plaats van de parochiekerk. Nu is het voor oude Axelaars bijna vaststaand, dat er onder het Maiktplein gangen moeten loopen. Dat dit nog zoo'n dwaze gedachte niet is, is bewezen, toen er nog niet lang geleden bij het leggen van waterleidingbuizen op het Marktplein een diep gat open- kwam, terzijde van de trap naar FEUILLETON het bordes van het stadhuis. Die holte is toen jammer genoeg maar dicht geworpen en er is niet onderzocht, of zich daar een der gangen bevond. Eigenaardig is het nu, dat als we onder het stadhuis in de bewaarplaats der geweren voor de burgerwacht het gewelf onderzoeken; het blijkt, dat dit aan alle zijden naar beneden afrondt, behalve aan de zijde van het bordes, waar het net is, of er een gang dichtgemetseld is. In de Middeleeuwen nu bezat Axel een abt en dus een abdij, die zich volgens sommigen be vond, daar waar nu het huis van den uitgever dezes zich bevindt. Anderen denken zich de abdij ter plaatse van het blok huizen begrensd door Kerkstraat, Noord- straat, Weststraat en Markt. Ver der schijnt er een kerk gestaan te hebben, misschien op de plaats, waar nu het stadhuis staat. Nu kunnen er gangen geloopen heb ben van Abdij naar kerk of later van stadhuis naar de wallen. Dit zou onderzocht kunnen worden. Het zou mogelijk zijn n.l. bij den bouw van het nieuwe stad huis eens na te gaan, of er zich gangen onder de Markt bevinden en zoo ja, in welke richting deze loopen. Misschien zou in de gangen iets gevonden kunnen worden, dat erop wees, met welke bedoeling deze gangen gemaakt zijn. Worden er geen gangen aangetroffen, dan zou het volksgeloof ook uit de wereld zijn. In elk geval was er dan zekerheid. Ik dacht aan dit alles, toen mij medegedeeld werd, dat er bij het graafwerk voor het nieuw te Douwen huis van Dr. Kalhorn aan de Oranjestraat muurwerk was gevonden en overblijfselen van een gang. Op die plaats bevond zich vroeger het bastion Oranje, waarnaar de straat is genoemd en aan de andere zijde het bastion Nassau, zooals op de kaart op de Raadskamer van het stadhuis te zien is. Jammer is het, dat bij de ontdekking de toestand, zooals die nu is, niet kan onderzocht worden, al is het, dat steeds medewerking wordt verleend om inlichtingen te ver schaffen. Te begrijpen is het, dat een aannemer vlug zijn werk wil klaar hebben en zich niet kan bezighouden met geschiedkundige onderzoekingen. Toch zou ik nog eens wilien herhalen, wat ik vroeger al eens in dit blad gevraagd heb „Wan neer in den bodem iets gevonden wordt, wat op een bouwwerk uit vroegere tijden zou wijzen, of de geschiedenis van Axel kan illus- treeren, vertel het mij, of den uitgever van dit blad of een ander lid van de Oudheidkundige kring dan". Ik doe daarvoor een be roep op alle Axelaars, evenals op het Gemeentebestuur wat be treft, om zonder kosten het be staan der gangen onder de Markt te onderzoeken bij den bouw van het stadhuis. In dit verband zou ik erop willen wijzen, dat op het land wel eens oude munten worden gevonden. Misschien is het niet zoo bekend, dat Axel in de Mid deleeuwen een eigen munt bezat, waarvan een paar exemplaren bestaan, echter niet in Axel. Dikwijls worden de oude munten maar weggegooid. Doe dat voortaan niet meer, maar geef ze mij in bewaring, voor een later te stichten museumpje te Axel. Misschien komen we dan ook eens in het bezit van de eigen Axelsche munt. Bewaar ailes wat voor de geschiedenis van Axel van belang kan zijn voor een misschien spoedig gestichte Axel sche Boerenkamer. J". R. DE JONGE. China en Japan. Chineesche vliegtuigen hebben Vrijdag de internationale conces sie in spanning gehouden tot laat in den nacht. De Chineesche piloten daalden boven de Japan- sche oorlogsschepen, en bestook ten ze met bommen. Een der bommen viel op een Britsche opslagplaats, waardoor een brand ontstond, die een schade van naar schatting een half millioen dollars aanrichtte. De dag werd overigens weer gekenmerkt door hevig geschut vuur en door luchtbombarde menten uit Japansche vliegtuigen. De bloedigste strijd werd ge leverd, toch de Chineezen en de Japanners in een handgemeen raakten tusschen de werf Joekong en de renbaan. De Chineezen verklaren, dat zij de Japanners hebben teruggedrongen. Toen zij echter verder oprukten en zonder dekking moesten opereeren, scho ten de Japansche oorlogsschepen een reeks granaten af in de Chi neesche gelederen, zoodat de Chineezen gedwongen werden naar hun oorspronkelijke stel lingen terug te keeren. De Times verneemt uit Tokio: De opgewonden toon, welke uit de boodschap van minister president Konoje tot het Japan sche volk spreekt, moet niet mis verstaan worden. Zij beteekent niet, dat de regeering eenige reden heeft te twijfelen aan de nationale eensgezindheid of vastberaden heid en het is ook verkeerd er een waarschuwing in te zien dat de regeering een langen oorlog verwacht. Maar de strijd is op grooter schaal ontbrand dan ver wacht was, toen het Kabinet be sloot versterkingen naar Noord- China te zenden, en de bood schap van prins Konoje is be doeld als een rechtvaardiging van de offers welke van de natie worden geëischt. Zij is ook een bevestiging van de verklaring welke ai eerder is afgelegd, dat Japan, nu het eenmaal begonnen is, niet van ophouden wil weten totdat een beslissende overwin ning is behaald, welke den weg opent naar de regeling die het wenscht. Op het oogenblik zijn het leger, de vloot, en het Japan sche volk met niets minder tevreden. Voor den vrede. De beweging „Vrede door de kerken" te New York, heeft mede gedeeld, dat een wereldcampagne voor den vrede zal worden ge- BLAUW BAND-VOL AROMA WIT BAND EXTRA LICHT organiseerd, die zal worden ge voerd door meer dan twintig or ganisaties met 25 millioen aan hangers. Deze campagne zal den 19en September worden geopend met een rede van Huil en toe spraken door staatslieden uit an dere landen, welke door de radio zullen worden overgebracht. Weer wat nieuws. In het kader van het vier-jaren- plan, dat aan Duitschland de noodige grondstoffen zal moeten verschaffen, zal binnenkort op groote schaal op haaien worden gejaagd. Er is voor dit doel een maatschappij opgericht met een kapitaal van ongeveer f 100.000. Volgens deskundigen kan de haai een aantal waardevolle grondstoffen leveren. Zoo is de haaienhuid beter dan de koehuid, omdat zij ondoordringbaar is. Men verheelt zich echter niet, dat mislukking van het plan mogelijk is, daar haaien in grooten getale moeilijk te vangen zijn. De bevolkingscrisis in Oostenrijk. Naar uit Weenen gemeld wordt, blijkt uit pas gepubliceerde sta tistieken, dat er in Oostenrijk op de 100 mannen 108 vrouwen zijn en dat 52 pet. van de bevolking ongetrouwd is. Per huwelijk be draagt het kindertal 1 9. In 1910 waren er op de lien werkende mannen 8 grijsaards en 14 kinderen, in 1934 waren het 10 grijsaards en 10 kinderen. Op den duur zal het aantal man- AXELSCH COURANT Hij, die van stichzelven datyene maaktwat hij anderen voor spreektt heeft zichzelf overwonnen. Uit het Eagelsch. HIJ heeft altijd bij ztjn moeder ge woond en die heelt zirke vervelende, saaie kennissen. Verleden jiarwouze hem laten trouwen met ten scnuw, leelijk meisje. Een doetje, stijfjes en pietluttig. Hij heeft het bijna gedaan. Maar gelukkig voor mi', is er nieis van gekomen. Zoo, toen hij mij zag, nam hij itch voor, met mij te trouwen, en hij heeft alle nachten wakker ge legen en aan mij liggen denken. O, ik heb er naar gehunkerd 't je te vei - tellen, lieve Addle. Maar ik kon er maar niet toe komen. Adelaide Strain ontmoette Birtley Raydon, den toekomstigen echtgenoot van haat vriendin met meer dan drie- maai voor den trouwdag. Zij had plotseling gevoeld, dat zQ hem niet mocht en dat h| haar even min ooit sympathiek zou vinden. Een man als hij was, moest wel sterk aan getrokken worden door Eva. Maar zij kon zich Eva's overdreven verliefdheid niet verklaren, want dat Eva tot over de ooren en wel voor de eerste naai verliefd tiras, leed geen twijfel» De trouwplechtigheid, met veel pracht en Draal, had plaats in een kerk ie Sjuth Kensington, die geheel gevuld was met welvarende, ouderwetscbe menschen, waar onder hen niet één was, die de bekoorlijke bruid en haar vriendin ooit te voren gezien had. Ei mevrouw S rain had na een langen blik op de moeder van den bruidegom tot zichzelf gezegdEva zal onaan genaamheden met die vrouw krijgen. Dit was niet toe te schrijven aan een of andere bijzoodere gave van voor gevoel van Aielaide S'rain, want zij wist iets, wat B rtley R-.ydon nog volkomen onbekend was, namelijk dat E 'a bijna abnormaal verkwistend was. Ja, zij, Eva's vriendin, wist dit, tot htar eigen nadeel, want dikwijls had zij haar medewoonsler geld voorge schoten, dat nimmer was terugbetaald. Het waren in de oogen van Eva slechts kleine bedragen echter niet voor een vrouw, die, zelfs in dagen van wel vaart, toch elke shilting moest om- keeren. Met het oog op de buiten gewone hooge sommen, die men toen vroeg voor de huur van de kleinste huisjes in Londen, had het pas getrouwd paar een gemeubelde bovenwoning betrokken. En zij werden zoozeer in beslag genomen door elkaar lief te hebben en een prettlgen tijd door te maken, en Eva's oude vriendin was toen zoo hard aan het werk aan het Ministerie, waar zij trachtte «ich in de oogen van haar chef onmisbaar te maken, dat de twee vrouwen eenige maanden lang elkaar In het geheel niet zagen. Adelaide Strain had het anafwend* bare mes der maatschappelQke bezui niging eerder dan baar coilega's zien aankomst!, «enigen tijd voor het viel. Zij had eiken penning bespaard zoo goed zij maar kon, grimmig besloten om, wat ook mocht gebeuren, haar kleinen Qilly op de lagere school te houden, waarvan het hoofd haar gezegd had, dat de jongen later zeker kon zijn van een studiebeurs. Maar eenmaal zonder werk, had zij haar spaarpen ningen als sneeuw voor de zon zien verdwijnen. Toen was het, dat zij straat in, straat uit had geloopen, om een kamer te vinden, waar zij voor een pond per week kon wonen, totdat zij een andere betrekkihg vond. Eindelijk siond zij op en na haar zwaren keffer te hebben recht gezet, maakte zij hem open. Bovenop lag een brief, dien zij den vorigen dag had ontvangen van Eva Raydon. Het was een brief in har telijke bewoordingen, maar bevatte, in antwoord op een verzoek om terug betaling van het geld, dat zij haar vriendin had geleend in die lang ge leden zorgelooze dagen, toen zij beiden als liefhebbende goede zusters hadden samengewoond, r.iet meer dan een cheque van vijf pond. „tic wou dat ik je meer kon zenden, Addie. Maar ik heb voor deze chtqae ai zooveel moeite gehad. Ik zit er vreeselijk In. Birtley's eenige fout als het een fout kan worden genoemd is, dat hij een klein beetje zuinig is. Dat is grappig voor een man, dte alles tip-top wil hebben inbegrepen een tip-top-vrouwije. Is 't niet Adelaide stond in het midden der viezige kamer. Een gevoel van wan hoop, ja van verschrikking kwam bij haar op, nu zij dacht aan de toekomst, 1 een gevoel, dat elk hoekje van haar beiw^eró f?art vu!d Dï oogenhüütaj die nu volgden, lieten haar weer de reeks van bittere teleurstellingen door lever, die zich aan elkander hadden eerijgd, als de kralen van een ketting. Toch, alles wat zij zocht, was werk, werk, dat haar in staat stelde zich en haar kind, zoo al geen welvaart, dan toch een menschwaardig bestaan te verschaffin. Aanvankelijk was zq overal met de autobus heengegaan, maar al spoedig had ie bevonden, dat de pences daar aan uitgegeven, tot shii Ings opklom men, die zq niet kon missen en zoo doende had zq een paar iden versleten, om van het eene plaatsingsbureau naar het andere te loopen. Overal was haar hetzelfde verteld. Duizenden vrouwen, op korten tei- mqn ontslagen door de opheffing van allerlei bureaux en instellingen, die in vier oorlogsjaren waren verrezen, wa ren nu, evenals zq. vergeefs op zoek naar werk, hoewel het meerendeel dier vrouwen onderlegd of gediplomeerd was voor bepaalde betrekkingen, wat met Adelaide Strain niet het geval was. Plotseling herinnerde zij zich een ontmoeting, die >q een week te voren had met een vriendeiqk vrouwtje, knap en nog jang van voorkomen, hoewel zq ai een volwassen dochter had. Met moeder en dochter was Adelaide veel in aanraking gekomen in haar werk kring in de laatste jaren. Deze beide vrouwen, minder gelukkig dan zq, behoorden tot de eersten die ontslagen werden door het Ministerie, waar zq gcruimen tijd lichten, maar goed be* laaiden arbeid hadden verricht, en zq bad beiden uit het oog verloren. Bq de eerste enkele ontmoetingen had Adelaide een pQnlQk gevoel van h- loerschheld nist kunnen onderdrukken, want zq zagen er allebei knap en gun* slig uit, waardoor zy op prettige ma nier de aandacht trokken van degenen, die met haar samenwerkten. U zult wel begrqpen, dat ik soms zenuw achtig en angstig ben met het oog od Dome. Maar ik geloof, dat zq nu kans heeft, om behoorlyk te trouwen. Zq heeft nu kennis aan een Neuw- Zeelander, die heel veel van haar schqnt te houden. Och, als zq nu met hem maar goed bezorgd is en zq zoo doende kan vergeten, welk een harden tqd wq hebben doorgemaakt na ons ontslag, dan wil ik me er graag bq neerleggen, haar nooit meer te zien. Ik houd te veel van haar, om dat dan te tellen En Adelaide's oogen hadden zich toen mei tranen gevuld. Nadat die droeve verklaring van die moeder in haar herinnering opleefde, gingen haar gedachten naar haar eigen wanhopigen toestand en dien van haar kind terug. Voor Q.Ily, om hem, voorloopig desnoods, een veiiig bestaan te verzekeren, zou zq. om zoo te zegger, alles willen aanvatten. Zelfs minderwaardigen arbeid, maar wat. Zq liep in de schamele kamer naar den schoorsteenmantel, waar destqve, gebarsten spiegel de ongezeli gieid weerkaatste. Eva Radon's dubbel velletje fqn briefpapier nu in twee stukken scheurend, legde ze die op de stoffige, plekkige marmerplaat en met haar ellebogen geleund od desnippers van dat ivoorachtige briefj bekeek zfl onderzoekend haar gezicht in het ge- batsten glas. (Wordt mvgtjjJlj

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1